» »

Menjava monitorja

Menjava monitorja

Grizzly ::

Imam starejši 17'' CRT monitor, ki ga nameravam zamenjati z novejšim, saj mi trenutno zaseda velik del pisalne mize in potrebujem malo več prostora. Iščem nekje do 200 €, za to ceno pa se dobi tudi TV. Zdaj pa par vprašanj:

1) Kakšna je razlika med novejšimi monitorji in TV-ji? Pustimo zdaj to, da TV omogoča spremljanje kanalov in ima malo drugačen nosilec/podstavek. Velikost TV-jev in monitorjev je približno ista in oboje ima vrsto različnih priklopov. Torej se mi celo bolj splača vzeti TV in gor priklopiti računalnik? So še kakšne druge prednosti enega ali drugega?

2) Kako so današnji monitorji in TV-ji prijazni očem? Diagonala se je iz 17'' povečala na 24'' ali še več. Velikost ikon in pisave v namizju je verjetno enaka, le da je na večjem ekranu namizje večje. Gledati veliko sliko na blizu... hmm. Včasih je gledanje TV na blizu veljalo za škodljivo, kako je s tem danes?

janezvalva ::

tv-ji ponujajo večji barvni razpon ter kontrast, monitorji ostrejšo sliko ter hitrejšo odzivnost.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Furbo ::

A se res ne maraš ali zakaj si tako dolgo vztrajal na crt-ju in zakaj zdaj TV, če ne rabiš funkcij od TV?

Za ena očala boš dal precej več, kot za kvaliteten monitor.

Za 200€ pa dobiš odličen monitor ali za en kurc TV.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

janezvalva ::

jaz npr. uporabljam monitor namesto tv-ja v dnevni, oz. nimam sploh tv-ja.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Grizzly ::

Na CRT-ju sem vztrajal zato, ker je ves ta čas delal brezibno, brez enega samega servisa (in še vedno dela) in sem imel dovolj prostora. Zdaj pa sem na mizo postavil še nekaj stvari (ki jih prej nisem imel) in mi zmanjkuje prostora, zato sem začel razmišljati o menjavi monitorja. Kar potrebujem je čim več priključkov (hdmi, dvi, vga, tudi scart in composite kdaj pride prav), zato razmišljam o TV. Mi je pa vse kakor bolj pomembno, da je slika dovolj kvalitetna, da so oči čim manj obremenjene.

DarwiN ::

Za oči in kakovost slike ti je več kot očitno povsem vseeno, ko si pa tako dolgo vztrajal na 17-colski kišti.. To je tako, kot bi nek coach potato, ki se prehranjuje izključno s predelano hitro hrano, rekel, da mu je zdravje na prvem mestu. :)

Drgač pa imaš danes 31" 1440p IPS/VA monitorje za dobrih 200EUR in nezahtevni uporabnik praktično nima druge izbire, ker so te zadeve too good to be true za tak denar..

Na primer Viewsonic VX3276
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Han ::

DarwiN, tvoj primer je 1080p za 243,54 eur. ;((

1440p ViewSonic je model VX3276-2K-mhd. Amazon ga ima za 234 eur.

https://www.amazon.de/dp/B0787XMLZQ

Preskok s 17" in 4:3 formata na 31" 16:9 bo verjetno prehud, zato mogoče 24" na 16:10 diagonali.

https://www.nakupovanje.net/izdelki/rac...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Robocop1 ::

Tudi jaz priporočam en novejši monitor :)

DarwiN je izjavil:

Za oči in kakovost slike ti je več kot očitno povsem vseeno, ko si pa tako dolgo vztrajal na 17-colski kišti.. To je tako, kot bi nek coach potato, ki se prehranjuje izključno s predelano hitro hrano, rekel, da mu je zdravje na prvem mestu. :)


Glede zdravja oči se pa ne strinjam. Sam sem 15 let delal na CRT monitorju + vsaj 20 let sem gledal CRT televizor in zaenkrat še nimam težav z vidom. Današnja mladina pa je takorekoč zrastla ob LCD/LED in drugih sodobnih zaslonih pa že vsak drug nosi očala. V vsakem primeru se gleda na kratko razdaljo... odvisno je samo, koliko časa oči gledajo to razdaljo, torej ali je to pol ure ali je pol dneva ;)

737 ::

Na CRT zaslonu je treba nastaviti osveževanje na vsaj 85 Hz (poleg občasnih pogledov v daljavo), pa ni težav z očmi. Za ostrejšo sliko smo nekdaj odstranjevali izhodne filtre na grafičnih karticah.

Nov monitor naj ima vsaj te lastnosti:
- flicker free
- blue light filter
- IPS matrika.
Vse lastnosti so zbrane tukaj: https://geizhals.eu/?cat=monlcd19wide&x...

Pred nakupom preveri še ločljivosti, ki jih omogoča grafična kartica. LCD monitorji imajo namreč le eno nativno resolucijo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

najmanj škodljiv monitor (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
545822 (2750) Gagatronix
»

Glossy vs. Matt monitorji

Oddelek: Zvok in slika
8943 (693) The Player
»

Prepričajte me(LCD)

Oddelek: Zvok in slika
141751 (1257) joze
»

zakaj je LCD bolj zdrav (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
557128 (5812) trs
»

Dober CRT (Trini/Diamond -tron) ali LCD? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
565366 (4425) iso2000

Več podobnih tem