» »

Delitev mreže, UTP kabla

Delitev mreže, UTP kabla

stjan ::

Lep pozdrav

Imam Telekomov Innbox v60 na katerega je preko UTP kabla povezan box za TV.
Rad bi imel na internet povezan še TV, kabla pa ne morem potegniti še enega.
Ko sem priklopil kabel v ruter Edimax BR-6428nS sem na boxu imel internet samo ni bilo prenosa video TV signala. WIFI preko ruterja mi prekinja povezavo, zato bi uporabil kabel.
Je možno nastaviti ruter da bo delil signal, recimo na box bo šel video in internet, na tv pa internet?
Kabla nebi delil na dva priklopa, rajši bi uporabil kakšen delilec, switch, ali kaj bi sploh delalo?
je to uporabno?
https://www.mimovrste.com/kabli-utp/web...

Ali bi bil takšen switch ok?

https://www.bigbang.si/stikala-in-switc...

ali rabim kaj drugega ?

SeMiNeSanja ::

Ne eno, ne drugo te ne bo 'osrečilo'.

Optimalna rešitev je dodatni kabel. Če dobiš dovolj tankega, tanjšega od obstoječega, nanj (na obstoječega) navežeš dva kabla in ju zvlečeš v cev namesto tega debelejšega.

Druga opcija, ki je pa tehnično bolj zahtevna, bi na 'vhodni strani' zahtevala nabavo switcha, ki zna barantati z VLAN-i (al zamenjati router s takim, ki to obvlada). Toda to je šele 'predpogoj' - potem moraš še pri TV postaviti podoben switch, ki tudi zna z VLAN-i (razen če se da Box nastaviti direktno za določen VLAN?).
Kakorkoli.... potem potrebuješ še nekoga, ki zna to godljo skonfigurirtati. Samo 'stakniti kable' ne bo zadostovalo.

Zato se vedno in vselej ljudem pridiga, da če že vlečejo kable, da naj nikoli ne napeljujejo samo enega. Prej ali slej prideš do tega, da boš obžaloval, če si škrtaril pri vlečenju kablov.

Drugače pa.... štemat, nove cevi noter, zapacat z gipsom in poštrihat. Tapravi majster to naredi mimogrede, domači amater pa v parih urah....celo z majzlom in macolo.....
Ali pa napelješ nadometno....zalepiš pvc kanalček in gremo... celo v tistega najtanjšega pašeta dva kabla noter.

Nekaj se vedno da scoprat. Samo volja mora biti.
Drugo je seveda, če ti 'gazda' ne dovoli.....

Zgodovina sprememb…

ToniT ::

Dela z "neumnimi" switchi. Drugače pa, kot je napisal SeMiNeSanja.

gendale2018 ::

>Zato se vedno in vselej ljudem pridiga, da če že vlečejo kable, da naj nikoli ne napeljujejo samo enega. Prej ali slej prideš do tega, da boš obžaloval, če si škrtaril pri vlečenju kablov.
ne ne, samo en je zatost so mi včeraj razložili nekateri na slo techu ko sem opju, ki obnavlja stanovanja vleče še kable.... kablov daš čim več čim višje kategorije + par optičnih (ne rabijo bit na nič priklopljeni zaenkrat, čez x let boš pa vesel da so tam), ker tudi če si danes 10gbps in več switchew/mrežnih/.. ne moreš privoščit in jih tudi ne rabiš bo to čez nekaj let kar je danes 1gbps, še kasneje pa kar je danes 100mbps (aka še zastonj noben noče)

cena za kable je v primerjavi s preklkinjanjem ko je treba vse še enkrat napeljavat 0
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

stjan ::

Hvala za odgovore, čeprav sedaj vem toliko kot prej :)
Kabla ne morem napeljati še enega, stara hiša z veliko omejitvami.
Priklop za tv, oziroma za box nebi bila istočasno v uporabi.
Se pravi, takšno poceni stikalo nebi delovalo?

b3D_950 ::

tole bi moralo delovat:
2x CAT Y razdelilec 2x UTP RJ45
https://www.mimovrste.com/utp-kabli/goo...

2x RJ45 I člen 1:1
https://www.mimovrste.com/dodatki-za-mr...

Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

hojnikb ::

samo v vednost; ce splitas obstojec kabl na dva dela (2x po 4 zile, kot to naredi zgornji splitter) bos omejen na 100mbit. nic hujsega sicer za dani namen.
#brezpodpisa

Poldi112 ::

Ne komplicirat, nabavi najbolj poceni switch in ga daj k televiziji. Oni z linka bo ok. Efekt isti, kot če bi še en kabel potegnil k Telekomovemu modemu.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

stjan ::

Hvala, bom nabavil switch.
lp

starfotr ::

Poldi112 je izjavil:

Ne komplicirat, nabavi najbolj poceni switch in ga daj k televiziji. Oni z linka bo ok. Efekt isti, kot če bi še en kabel potegnil k Telekomovemu modemu.


Ja, efekt je isti. S to razliko, da kabel bi ob vgradnji stal toliko kot switch, kabel ti ne porablja elektrike in kabel ti zelo redko lahko crkne, switch ti pa komot izdihne in moraš kupiti novega.

Jaz v OP primeru tudi dal switch.

gendale2018 je izjavil:

>Zato se vedno in vselej ljudem pridiga, da če že vlečejo kable, da naj nikoli ne napeljujejo samo enega. Prej ali slej prideš do tega, da boš obžaloval, če si škrtaril pri vlečenju kablov.
ne ne, samo en je zatost so mi včeraj razložili nekateri na slo techu ko sem opju, ki obnavlja stanovanja vleče še kable.... kablov daš čim več čim višje kategorije + par optičnih (ne rabijo bit na nič priklopljeni zaenkrat, čez x let boš pa vesel da so tam), ker tudi če si danes 10gbps in več switchew/mrežnih/.. ne moreš privoščit in jih tudi ne rabiš bo to čez nekaj let kar je danes 1gbps, še kasneje pa kar je danes 100mbps (aka še zastonj noben noče)

cena za kable je v primerjavi s preklkinjanjem ko je treba vse še enkrat napeljavat 0


Za domačo uporabo je smiselno dati 5e, 6 ali 6a. Vse ostalo je pretiravanje in preseravanje. Če rabiš več od 6a, je smiselna optika, single mode in SFP+ pa si zmagal. Ker baker postane predrag in preveč občutljiv ter porabi več štroma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

gendale2018 ::

daj raje optiko pa pol

na dolgi rok boš vesel da si
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Bellzmet ::

Na dolgi rok bo vse wireless.

starfotr ::

To je (t)ista nebuloza, ob uvedbi TV bo radio propadel ali ob razmahu interneta bodo zaprli TV hiše. Ali pa wireless štrom od Tesle ipd.

Poldi112 ::

Bellzmet je izjavil:

Na dolgi rok bo vse wireless.


Ne bo, razen če fiziki zgruntajo, kako izvajati fizični multipleks v etru.
Plus da je optika brezveze trenutno za domačega uporabnika. Cat 6 je edina smiselna izbira.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika v UTP kablih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
14124871 (2094) bbbbbb2015
»

Domače omrežje

Oddelek: Omrežja in internet
403337 (2383) dj_uro
»

Internet po hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6813053 (7843) XS!D3
»

Router z več izhodi

Oddelek: Omrežja in internet
413372 (2401) SeMiNeSanja
»

optika T2 oprema in kabli

Oddelek: Pomoč in nasveti
4710456 (9518) Senitel

Več podobnih tem