» »

Domače omrežje

Domače omrežje

Hoden ::

Pozdravljeni,

v stanovanju (novogradnja) moram pred vselitvijo izvesti vse povezave (trenutno so cevi še prazne). Narisal sem tudi skico. Na dovodu optike je omarica v kateri naj bi bil nameščen ruter in tudi NAS.



Želim si imeti tudi NAS in dostop prek TV do njega (shranjevanje slik, posnetkov, ... in potem ogled na TV).

Zanima me na kaj moram biti pozoren oziroma kakšne vodnike bi mi priporočali da namestim v cevi. Bo dovolj če do TV in računalnika "pripeljem" UTP?

Hvala
  • zavaroval slike: Mavrik ()

Poldi112 ::

Jaz bi dal utp cat 6. Oz. več njih. Dostikrat pri tv-ju rabiš 2, enega za tv (youtube, nas, ...), drugega za iptv škatlico isp-ja.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Invictus ::

Za TV rabiš hitro 4.

TV, škatla od operaterja, kak android box, NAS...

Tam, kjer bo računalnik, pa daj vsaj 2.

Med obnovo je vleči kable džabe, po končani se boš tepel po glavi...

Wifi ti ne bo rešil vsega, kot nekateri pametno reklamirajo...

Pa v omarico daj patch panel, da ne bo kak idiot predlagal zaključevanje stenskih kablov s konektorji...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

mzakelj ::

4 kable ? Sam imam speljanega 1 do tv, tam smart switch pa se razdeli po vlanih. Drugače pa vsaj 2 kabla do tv če nisi vešč omrežji. Enega da ti bo laufal tv čez, drugi za lokalno mrežo. Če pa imaš možnost pa potegni v vsako sobo 2 kabla in kot je rekel Invictus se boš tepel kasneje po glavi. Pa CAT6-7 vleči, pozabi na CAT5.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

XS!D3 ::

Pri TVju hitro zmanjka, jaz imam trenutno priklopljen TV, receiver, ATV 4K in box od providerja, pa že fali port za kakšno igralno konzolo. S tem, da je WiFi AP ločeno montiran na stropu.

Lahko bi sicer vtaknil switch vmes (VLANi so še najmanjši problem), ampak nisem ravno navdušen nad kupom malih switchev po sobah. Če je možno, raje vse speljem na centralni switch z zadostnim številom portov.

Han ::

Do TV vsaj 4× CAT6, do PC 2× + še kakšen UTP za WiFi dostopno točko oz. router na steni/stropu, v kolikor je govora o le eni etaži. V omarico patch panel + spodobno gigabitno stikalo s 16 priključki.

Invictus ::

mzakelj je izjavil:

4 kable ? Sam imam speljanega 1 do tv, tam smart switch pa se razdeli po vlanih. Drugače pa vsaj 2 kabla do tv če nisi vešč omrežji. Enega da ti bo laufal tv čez, drugi za lokalno mrežo. Če pa imaš možnost pa potegni v vsako sobo 2 kabla in kot je rekel Invictus se boš tepel kasneje po glavi. Pa CAT6-7 vleči, pozabi na CAT5.

Sam nisem hotel imeti switcha zaradi napajalnikov, pa se na koncu izkaže, da je tega sranja ravno tako preveč.

2 obvezno za TV plac...

Uporabi najtanjše UTP kable, kar jih dobiš. Niso nič slabši od debelejših, pa še malo placa ti bo ostalo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

Han ::

A pri nas že kdo prodaja ploščate UTP kable?

mzakelj ::

https://www.conrad.si/Izjemno-ploscat-o...

Mal offtopic, se opravičujem : Če kdo rabi smart switch jih majo tukaj pocen :
https://www.aliexpress.com/item/8-Port-...
Kakšen je ne vem, imam v prihodu ...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

Hoden ::

Hvala za napotke. Mogoče bom zvenel kot teleban ampak kaj je prednost patch panela?
Če prav razumem moram potem ruter ali switch povezati s patch kabli. To pomeni samo se vec konektorjev. Ali napačno razmišljam?

SeMiNeSanja ::

Hoden je izjavil:

Hvala za napotke. Mogoče bom zvenel kot teleban ampak kaj je prednost patch panela?
Če prav razumem moram potem ruter ali switch povezati s patch kabli. To pomeni samo se vec konektorjev. Ali napačno razmišljam?

Patch panel ti rešuje problem zmešnjave kablov, ki pridejo v omarico. Poleg tega se tudi varuje kable pred obrabo zaradi neprestanega premikanja in drgnenja ob rob luknje v zidu (že videl tako zguljene, da je gledal baker ven). Ker se drgne tam, kjer ni rezerve, tudi ne moreš kabla odrezat in nov konektor montirat.

Kot rečeno pa je bistvo, da se iz zidu prihajajoče kable enkrat za vedno pregledno uredi. Že tisti patch kabli, ki jih kasneje navlečeš noter, hitro naredijo dosti nereda, vendar zelo hitro najdeš, kam spadajo, ker vidiš na patch panelu kam je priključen.

Poldi112 ::

Jaz ga nimam za doma, enostavno jih vse direkt v tk omarico potegnem, pustim ekstra meter in je to to. Ni tako lično, a se mi v letih še noben si uničil, pa jih kar redno pretikam (neprimerno hitreje kot zamenjati vlan na mikrotiku :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

SeMiNeSanja ::

'ekstra meter' * 20 kablov = krasna solata.
'ekstra meter' * 50 kablov = rabim ekstra omaro samo za ekstra metre kabla.....

Pa še vedno hitreje najdeš kabel, ki ga rabiš pretikati, če ga imaš na patch panelu.

Ko enkrat zmontiraš patch panel z vsemi kabli, si na koncu samo še misliš "kaj sem bil bedak, da nisem to že zdavnaj prej uporabil!"

Nenazadne, se kabel v patch panel 'zmontira' ene 4x hitreje, kot na vsakega 'namontiraš' konektor.

Poldi112 ::

To veš, da se pogovarjamo o domačem omrežju?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

SeMiNeSanja ::

Poldi112 je izjavil:

To veš, da se pogovarjamo o domačem omrežju?

Ja? Jaz imam doma omarico s patch panelom.... in?

BISTVENO hitreje je bilo kable napeljat v patch panele, kot montirat konektorje na vsakega posebej in tudi za hip nisem nikoli obžaloval, da sem dal tisti dodatni drobiž za patch panel.

Kaj misliš, da je doma redkost imeti po 20 kablov? Samo v dnevni sobi jih imam 4, pa še to imam na enem dodaten switch, torej bi jih lahko bilo komot 8 pa nebi bilo viška.

Kamor napelješ UTP vtičnico je pametno napeljati po dva kabla....
In tako hitro prideš tudi do 20 kablov. Seveda ne rabiš imeti vse priključene. Imaš jih pa na patch panelu 'ready to go' in to neodvisno za kaj jih boš potreboval.

c3p0 ::

Ekstra meter? Ponavadi je spodaj v omari poseben predel za zrolane presežke, tam 10-20m na kabel. "Za ziher".

Invictus ::

Poldi112 je izjavil:

To veš, da se pogovarjamo o domačem omrežju?

Ja vemo...

Saj ravno zato. V stanovanju imaš manj plača za kable kot v nekem data centru.

Cena patch panela je pičkin dim. Bi rekel, da za 20 kablov stane patch panel toliko kot tistih dodatnih 20m kabla plus konektorji plus delo.

Zadeva je narejena 1x za vselej.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

Hoden ::

Najlepša hvala za odgovore.

Tudi sam imam rad malce pregleda nad kabli zato bom res dodal patch panel. So kakšne razlike med proizvajalci, ali je dovolj, da je cat6 in zadostno število portov?

Kje običajno kupujete mrežno opremo (kabli, patch kabli, patch paneli...) na območju Ljubljane?

gendale2018 ::

jaz bi jih dal čim več čim boljših + par optičnih (tudi če jih zaenkrat še nimaš priključenih na nič, cene switchew bojo prej ali slej padle in optika bo cenovno dostopna za domačo mrežo

res je da po z vlani in tem lahko lepo na enega spraviš vse, samo te kabli crkujejo in kaj ti bo čez 10 let lažje, preklopit kabel ali na novo vlečt?

pri takih rečeš se ti splača gledat na dolgi rok
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Poldi112 ::

Kabli crkujejo?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Invictus ::

Poldi112 je izjavil:

Kabli crkujejo?

Če nimaš patch panela in vtičnic, se krajšajo ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

jukoz ::

Vtičnice pa crkujejo =)

gendale2018 ::

Poldi112 je izjavil:

Kabli crkujejo?

meni je crknil kabel napeljan v kanalčku po parih letih sam od sebe

nič ni bil napet, pretirano zvit, nisem ga vlekel

lepega dne iz full duplex 1gbps hitrost začne nihat med 10 mbps in 1000 mbps full ali half duplex, kakor se mu zazdi

probam drug switch, drugo mrežno, ... isto

kupim nov kabel ga napeljem in vse spet čudežno dela

tko da ja, kabli crkujejo
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

jakan123 ::

Poldi112 je izjavil:

Kabli crkujejo?


Ja.

Poldi112 ::

Ti ga je miš pojedla? Meni še noben ni crknil, pa so nekateri že 10 let v uporabi. Skrajšal se je pa zgolj en, pa še to zaradi moje napake (usran isp-jev modem ni imel automdx in ni delal na patch kablu).
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

mzakelj ::

Kabli ne "crkujejo" . Ali ti je oksidiral na konektorju ali okrog spoja kjer je žila prebita zaradi kontakta, ali pa je kak glodalec bil na delu. Če bi kabli crkovali bi imeli optiko že v vsakem kurniku 20 let nazaj :)) , pa napeljavo v stanovanjih bi menjavali na 5 let.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

jakan123 ::

Poldi112 je izjavil:

Ti ga je miš pojedla? Meni še noben ni crknil, pa so nekateri že 10 let v uporabi. Skrajšal se je pa zgolj en, pa še to zaradi moje napake (usran isp-jev modem ni imel automdx in ni delal na patch kablu).


Prejšni mesec sem menjal kabel, ki je bil v steni več kot 10 let. Verjetno če bi menjal konektorje, da bi bilo ok, ampak je bilo hitreje menjati kabel. Ni bilo nobene miši...
Drugače sem pa v zadnjih 15 letih po raznih vozliščih zamenjal precej kablov, katerih se ni nihče dotikal, tudi glodalci ne. Pa spomnem se še iz študentskih časov ko sem delal pri operaterjih na helpdeskih koliko kablov se je zamenjalo. Vedno je bilo prepiranje s strankami, da naj zamenjajo kabel, ampak ker je kabel izgledal nepoškodovan jih niso menjali in so raje čakali monterja. Monter je pa itak samo zamenjal kabel...
Ne govorim o temu, da vsak kabel vedno crkne, ni tako pogosto, da bi na par let moral vse menjavati, ampak včasih pač crkne in zamenjaš.

111111111111 ::

Nisem bral celotne teme.

Sam sem dal kar cevi do televizije in predvidenih otroških in delovnih miz. V vsako gredo 3 kabli brez težav 4 pa bi moral preplesti. Edini "Stenski" kabel štrli ven na hodniku kjer pride wi-fi spot.

gendale2018 ::

nimam miši če sem v stanovanju pa še mačko imam

>Kabli ne "crkujejo" . Ali ti je oksidiral na konektorju ali okrog spoja kjer je žila prebita zaradi kontakta
to jaz štejem pod crknil kabel

nisem 100% kaj je bilo ampak je pomoje ena od paric not počila (kako brez da bi bil napet ne vem) ker če si ga nekje na sredini prijel in oba konca porinil skupi je delalo dokler si držal

vsekakor pa če napeljuješ za dalj časa nima nobenega smisla šparat na kablih uporabi jih več in boljše kot misliš da rabiš pa še par optičnih zraven (optika ne rabi bit zaenrkrat na nič prključena)

kabli so tle še najmanjši strošek, nikoli ne veš kdaj zna kak ekstra prit prav, hitrosti bojo šle samo gor cene za optično opremo pa dol
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Invictus ::

jakan123 je izjavil:


Ne govorim o temu, da vsak kabel vedno crkne, ni tako pogosto, da bi na par let moral vse menjavati, ampak včasih pač crkne in zamenjaš.

Crkujejo kabli, ki jih uporabniki sami delajo. Industrijsko narejeni ne crkujejo. Seveda ob normalni uporabi, ne ob butastem uporabniku, ki vleče priključene naprave po sobi...

Sam imam par letne izkušnje v precej veliki slovenski proizvodnji firmi, kjer sem pol leta menjaval na roke narejene kable kot nor. In nisem smel naročiti industrijskih. Dokler nisem popizdil, šel k šefu IT in mu povedal svoje.

Ko je helpdesk ob vsakem obisku uporabnika zamenjal na roke narejen kabel z industrijskim, je 95% problemov izginilo.

V data centru, kjer se takega šalabajzerstva niso šli, kabli niso bili problematični...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

DeeJay ::

Evo tole je moja stvaritev.. ni lih najbolj idealno, se pa znajdem, kar je važno. Plan je, da v prihodnosti switch zamenjam z Ubiquiti 24 PoE, ker ta trenutno ni PoE.
Na vrhu omarice mam APCjev UPS, ki mi drži cca 40 minut ob izpadu elektrike, najbl važn pa je, da prepreči nihanja, ki jih imamo dosti ob nevihtah.

 Omara

Omara

dj_uro ::

fantje, kje se dobijo čim krajši utp kabli? za patch panel in switch?
vw-klub.si

DeeJay ::

dj_uro je izjavil:

fantje, kje se dobijo čim krajši utp kabli? za patch panel in switch?

amazon ali ebay

mzakelj ::

v vsaki računalniški trgovini dobiš kratke kable. Drugače pa techtrade ljubljana.

ToniT ::

dj_uro ::

hvala... vem za 25cm... iščem krajše...
vw-klub.si

Invictus ::

dj_uro je izjavil:

fantje, kje se dobijo čim krajši utp kabli? za patch panel in switch?

mimovrste ima 30 cm...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

111111111111 ::

Kje pa so nacenješe komunikacijske omarice?

Invictus ::

dj_uro je izjavil:

hvala... vem za 25cm... iščem krajše...

Toliko da boš vedel kaj je 10 cm ;)

https://www.amazon.com/CAT5e-Ethernet-N...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DeeJay ::

111111111111 je izjavil:

Kje pa so nacenješe komunikacijske omarice?

To na moji sliki sem kupil rabljeno na bolhi za 50€.

Kable sem kupil tuki:
https://www.amazon.de/gp/product/B07JKJ...
Mogoče res samo kable dobiš ceneje pri nam (čeprav te so CAT7 z CAT6A konektorji), sam sem mel še en kup drugih stvari v košarici.

dj_uro ::

Invictus je izjavil:

dj_uro je izjavil:

hvala... vem za 25cm... iščem krajše...

Toliko da boš vedel kaj je 10 cm ;)

https://www.amazon.com/CAT5e-Ethernet-N...

:)):)):))

bo kar 25cm OK =)
vw-klub.si


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika v UTP kablih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
14124802 (2025) bbbbbb2015
»

Internet po hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6813002 (7792) XS!D3
»

Domače omrežje - precej veliko

Oddelek: Omrežja in internet
488616 (6915) SeMiNeSanja
»

Nakup LAN kablov kat. 5 ali 6 ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6615104 (13521) Invictus
»

1GBase-T: distribucijski panel, kabel in vtičnice

Oddelek: Omrežja in internet
122275 (2041) an0nimen

Več podobnih tem