» »

optika T2 oprema in kabli

optika T2 oprema in kabli

trnvpeti ::

ko ti priklopijo optiko T2, kaksen je router?
ali ima dva priklopa za opticne kable?

ce imas racunalnik in tv na razlicnih lokacijah, ali ti vlecejo kable na obe strani?

jamiroq ::

t2 ti ne vleče nobenih kablov po stanovanju. gratelovci (oz. njihovi podizvajalci) ti do routerja položijo pvc kanale in vanj položijo vlakno, za ostalo moraš poskrbeti sam.

> ali ima dva priklopa za opticne kable?
milan nima, kolikor vidim (je za omaro :P). je pa na neuradnem t-2 forumu slika enega level-one switcha, ki ima dva priključka za optiko (tule).

trnvpeti ::

kaj potrebujem, da od milana/levelone speljem opticni kabel na drugo stran stanovanja
poleg ze narejenega kabla rabim se en router (cca 70EUR)
koliksne so cene opticnih kablov, recimo 20m

Senitel ::

Počasi... Po stanovanju ti potem vlečeš UTP kablovje, ne pa optike...

steev ::

Naprej od milana napeljujes utp kable.

Me je prehitu :D
:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: steev ()

trnvpeti ::

jaz bi vlekel opticne kable, ne utp
sam zanima me, kolk to stane, kaj vse rabim

ali3n ::

nima smisla - jih ne boš imel kam vtaknit...

torej - do Milana ("switch") optika; naprej utp; tudi za televizije.

PS: switch za optiko ne stane 70€,... je verjetno ena nula premalo.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

trnvpeti ::

steev ::

To kar si dal je u bistvu ze milan. Kaj bi ti sploh hotel? Ce hoces meti optiko na drug konec stanovanja, pač rečeš da ti potegnejo optiko tja in imas tam milan potem ter od tam vleces utp kable naprej.
:|

trnvpeti ::

ena soba internet, druga soba 2x tv
zdaj, ce t2 modem/switch dajo v eno sobo, rabim do druge sobe povezavo
zdaj recimo , da med sobo 1 in sobo 2 potegnem en opticni kabel(recimo 20metrov)

Mavrik ::

So ti že 100x rekli da potegni navadne mrežne kable no. Kaj kompliciraš?
The truth is rarely pure and never simple.

mte ::

Človek, kaj ko bi si malo bolje prebral, kar so ti drugi že tolikokrat povedali... po stanovanju ti NE VLEČEŠ optičnih kablov, ampak UTP. Optični kabli pridejo do naprave, ki ti jo da T2 ali telekom, od tam naprej optike NI VEČ.
lp

trnvpeti ::

ok, gremo pocasi
imel bi podatke, kaj rabim, opticne kable, switche, naprave
pac koliko me pride, da potegnem 20m kabla na drugo stran stanovanja

zakaj ne utp:
sem v stanovanju, ze dva trije kabli, bom rabil siroke kanale, velike luknje v stenah

sedaj:ce dobim cene, pluse in minuse optika/utp bom razmislil , kako se bom potem odlocil
ce me utp pride recimo 50EUR, kabli, klesce,konektorji, vrtanje, siroki kanali
optika pa recimo 200EUR, kabli, switch
se pravi , razlika 150 EUR

pa se prihodnost, imam vse postavljeno, pa bom rabil kmalu se en kabel,...

torej:
rabil bi izkusnje, cene, minuse zakaj ne optike

Ziga Dolhar ::

Zakaj bi pa vlekel toliko kablov? Postaviš switche na ustrezna mesta?
https://dolhar.si/

Senitel ::

Misliš da boš dobil Amiota z optičnim vhodom? Imaš mrežne kartice z optičnimi vhodi? Odgovor na oboje je NE! Torej kaj je point počet to?
Ti je sploh kapnilo kolk mašinerije bi moral nabavit za tako bedarijo? Računalnik + 2x TV: 3 media converterje iz 10/100 BASE-T na 10/100 BASE-FX zraven CPE-ja, ki ga dobiš od ISP-ja (+3 električne vtičnice, +3 UTP kable za povezavo CPE-ja in media converterjev). Potem boš moral potegnit do vseh treh zadev fiber, kar je bistveno bolj komplicirano kot UTP (ker moraš pazit da ne zlomiš fiberja), da ne omenjamo kako velike luknje boš moral vrtat za konektorje (če boš hotel še sam doma konektorje gor spajat te bo oprema prišla BISTVENO BISTVENO več kot klešče za UTP konektorje stiskat). Potem boš pa potreboval še 3 media converterje za TV-ja in računalnik, da boš spet spravil stvari nazaj na 10/100 BASE-T (in še 3 UTP kable za povezavo media converterjev z TV-jevma in računalnikom).
Kaj misliš da boš s tem pridobil? Kaj za boga naj bi bil point tega početja??

trnvpeti ::

zakaj ne switche
1.sem v stanovanju
2.rabim max prepustnost
3.vec kablov, vec tv, vec racunalnikov

tonimona ::

20m UTP-ja položi in ne kompliciraj.

trnvpeti ::

zelo bi bil vesel, ce mi kdo pomaga z izkusnjami in cenami in trgovinami za opticno opremo

dolenska ::

tako bom rekel.
do switcha pride optika. switch ti postavijo kamor ti želiš in kjer imaš štrom. milan ima 8 lan portov in potlej od tam naprej potegneš do tv, računalnika telefona utp kabel, ne pa optičnih kablov, ker jih nimaš kam vtaknit.

blackbfm ::

To je že smešno :) trnvpeti verjetno še navadne 100 mbit povezave ne izkoriščaš 100%, kaj je potem smisel? Če ti ni dovolj si naredi gigabitno mrežo, če ti pa še to ni dovolj pol pa res nevem kaj delaš...

trnvpeti ::

ok
kaj rabim, da jih bom imel kam vtaknit

Senitel ::

Glej... Preberi še enkrat moj prejšnji post. Za vsak fiber kabl ki ga položiš boš potreboval na vsaki strani media converter (ali kar un switch z FX portom, ki si ga že linkal). Za vsak ta media converter boš potreboval napajanje. Potrebuješ max propustnost... Gigabitni switchi so danes že relativno poceni. Gigabitni media converterji so dragi ko žafran, če jih boš sploh našel kje pri nas v prosti prodaji.

Ker ti po vseh teh postih še vedno ni potegnil: Ti dobiš fiber v bajto, CPE ima samo 10/100 BASE-T priključke (UTP). Za vsak fiber, ki ga boš vleku od CPE-ja kamor koli, boš potreboval 2 media converterja (in dve vtičnici). Tudi če to narediš boš imel še vedno samo 100Mbps hitrost znotraj mreže.

P.S.: Če si se že odločil da hočeš optiko po bajti, potem pač pokliči eno telekomunikacijsko firmo (ala Gratel, GVO,...) jim razložiš kaj hočeš da ti naredijo in zaračunajo. Ter da nočeš poslušat pametnih predlogov in da naj se ti nehajo režat in sam pridejo nardit... Samo se pripravi na kakšen račun za 2000€.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Senitel ()

trnvpeti ::

se pravi, rabim 2 media converterja, dve vticnici, 20m kabla
koliko to pride?

Senitel ::

2x UTP 10/100TX - 100FX SC = 109.42€
20m SC patch majo max 5m = ~60€
Skupaj = 169.42€ za 100Mbps na 20m...
VS.
20m UTP = 7.63€
Skupaj = 7.63€ za 1Gbps na 20m (če imaš ustrezno opremo na obeh koncih sicer 100Mbps).

tonimona ::

20m UTP.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tonimona ()

ali3n ::

enkrat sem ti že napisal, pa bom še enkrat, tokrat bolj počasi:
svojega (stanovanjskega) optičnega kabla ne boš imel kam vtaknit!

UTP...

over and out.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Chessman ::

Če hočeš čimvečjo prepustnost z čimmanj opreme naredi takole
- v vsako sobo kjer želiš uporabljati LAN (internet, TV, telefon) si postavi gigabitni switch, portnega pač toliko koliko priključkov boš rabil v tisti sobi.
- nato switch poweži med seboj z enim samim UTP kablom
- sedaj imaš v vsaki sobi večje število gigabitnih priključkov kateri so med seboj povezani v omrežje
- vse skupaj poveži še z T2 opremo in to je to.

Si pa lahko malo računaš koliko rabiš za prepustnost pa boš videl da optike po hiše ne rabiš
Če bi imel pri hiši recimo 3xTV in zraven vsakega še 3xRecorder in tako priklopljenih 6x IP STB v HD izvedbi pa za vsakega računaš 30MBit ker je bistveno pretirano rabiš za TV 180Mbit. Zraven recimo da imaš pri hiši še 5 telefonov in vsak po 1Mbit ker je spet pretirano si prišel na skupaj na 185Mbit. Torej ti ostane celih 815Mbit za računalnike. Imaš naročen 100Mbit internetni paket in ti ostane še vedno več kot 700Mbit pasovne širine za interno omrežje, Glede na to da na 100Mbit omrežju delujejo firme katere imajo bistveno več računalnikov kot jih boš imel ti bo potem tistih 700Mbit koliko ti je ostalo tudi tebi služilo še kar nekaj časa.

Po eni strani praviš da bi rad čimvečjo prepustnost po drugi strani pa bi rad gor priklopil ruter za 70€, ali pa switch z optiko za 75€. Z opremo v tem cenovnem razredu lahko kar pozabiš na max prepustnost. Tudi če si misliš optiko vleč po hiši pa uporabljat tako osnovno opremo ne pričakuj da boš iz vseh naprav izstisnil tisti maximum.

trnvpeti ::

pizda ste me zabili :)
ne mislim mali miljon kablov po bajti vleci, sem mislil da bi slo 1G po opticnem kablu, pa vidim, da ne bo

kako pa t2 pripelje 1G optiko do mojega stanovanja?
kabli niso tko dragi, samo oprema je kot vidim

Phoenix ::

Ok zdej pa prosm posluši kaj ti folk govori al pa magar preberi tole:

T-2 ti pripelje optiko do doma. Njihov milan ima prepustnost 100. Kar pomeni da tudi če biti vlekel optiko po celi bajti za kar bi porabu kar preveč cankarjev ne bi bil nič na boljšem kot če bi vlekel gigabitno UTP mrežo. A ti ni potegnilo da tvoj milan ki ima 2 optična priključka ima 2 kabla v obeh priključkih??? Kam bi ti dal tist tvoj izhodni kabel iz milana??? Skratka sry sam al se delaš al si mal "dum di dum".

Optika za 10/10 al pa 1G/1G je isti KU**C. Ista postavitev kablov, ista mašinerija(mogoče za 1g malce boljša) samo razlika je da ti plačaš več in ti oni odprejo pipo več. Če si nabavil internet+telefonijo+tv ali 2 od teh ti predlagam če ti še niso povezali vsega da jih nateraš da ti položijo kot ti hočeš(JE ZASTONJ). OPOMBA: optične kable naj bi ti postavljali samo po zgornjih robovih in vogalih(ne smejo biti po tleh! njihova garancija potem ne krije poškodbe kablov). Če ti bodo hoteli kje postaviti po tleh predlagam da zahtevaš drugače.

Če ne boš sam nosil stroške poškodb KI NISO MAJHNI.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Phoenix ()

zee ::

Ni zastonj. Je eden ze bentil, ko so mu za delo izstavili racun.

Ce kable pametno razpeljes, jih sploh ni dosti.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Phoenix ::

Pol je pa glup ker se ni že takoj pozanimal. Jst sm zahteval škatlo v določeni sobi in razporeditev kot jst hočem že takoj ko sm pogodbo podpisal. Pa sm takrat že vprašal za stroške. Sm pršu skoz z 0€.

steev ::

Ni baš lahko napeljevat optike. Bos rabil se vecje kanale kot za utp, zaradi ovinkov, ker more biti polmer na ovniku najmanj 5 cm.
:|

Senitel ::

pizda ste me zabili :)
ne mislim mali miljon kablov po bajti vleci, sem mislil da bi slo 1G po opticnem kablu, pa vidim, da ne bo

kako pa t2 pripelje 1G optiko do mojega stanovanja?
kabli niso tko dragi, samo oprema je kot vidim

Saj lahko brez problema napelješ tudi 1Gbps optiko (ali 10Gbps), samo oprema bo ustrezno dražja (1Gbps media converter).
Še vedno pa mi niti približno ni jasno kako za boga ti naj bi optika zmanjšala število kablov, ki jih boš moral potegnit?? Če imaš samo zvezdo s centrom v T2-jevem CPE-ju, potem boš v vsakem primeru moral vlečt tri kable: enega do računalnika, dva do dveh televizij. Če hočeš recimo po enem kablu šibat in TV in internet boš na koncu kabla v vsakem primeru moral priklopit switch.... Vse kar si pa povedal o topologiji je pa to da bi rad potegnil 20m kabla...

trnvpeti ::

v kanal(mali) spravis en, dva utp kabla
v isti kanal bi po mojem spravil ene par opticnih kablov
ja za zacetek bi rabil samo en kabel, ce bi mi cena opreme ustrezala, pa bi imel vec kablov

t2 optike mi se niso potegnili, se samo zanimam

Phoenix ::

v kanal(mali) spravis en, dva utp kabla
v isti kanal bi po mojem spravil ene par opticnih kablov
ja za zacetek bi rabil samo en kabel, ce bi mi cena opreme ustrezala, pa bi imel vec kablov

t2 optike mi se niso potegnili, se samo zanimam



O model a teb res ni jasno da ti ISP(T-2) ne da nobene možnosti vleči optiko naprej??? 2 luknji maš za optiko v njihovi škatli ki sta obe zapolnjeni z DOVODNIMI optičnimi kabli! Ni izhoda za optiko!(razen če zahtevaš razdelilnik ali nekaj takega ne končno škatlo). Sem se že sam pozanimal o tem preden so mi jo prišli priklopit. Skratka brezveze trmasto razmišljaš o nečem za kar nimaš nobene možnosti. Pa tudi če bi mel ful dnarja pa bi si sam razvil po hiši sistem kablov tako da bi lahko prevezal optiko naprej po celi hiši ne bi imel nobene možnosti večjega iskoristka ravno zaradi UTP vhodov v "škatlce" pred tv-ji, telefoni ali UTP VHODI na lan karticah. To pomeni da bi si razvil 20 metrov optike in bi imel 10cm UTP kabla ki bi ti omejilo pretok na ravno toliko kolikor bi imel brez vseh zapravljenih denarcev za optiko. A si res tok "slow" al kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Phoenix ()

trnvpeti ::

phoenix, zakaj žališ???
sam za mnenje,pomoč sprašujem
če ne misliš pomagat, rajši ostani tiho

senitel je pomagal,hvala

Phoenix ::

pa če ti cel forum govori da:

A) ni koristi od tega
B) tudi če bi se odločil za to bi porabil FUL preveč denarja

Poskusi malo brati in poslušati ne pa imeti trdo bučo in ignorirati vse ki ti pomagajo!

trnvpeti ::

A) koristi imam jaz,ce mi ne bo treba vleci drugih kanalov
stanovanje je moje
B)za denar glede predlogov se bom odlocil sam
denar je moj
C) to je ze boljsi odnos
in
D) nic novega nisi povedal
zakaj si se oglasil?

Phoenix ::

Lej sem ti že na prejšnji strani razložil podatke ki so mi jih dali na t-2, monterji od gratela skratka vsi s katerimi sem komuniciral. RAVNO ZATO ker sem hotel isti način kot ti! In sem ti že zdavnaj povedal kaj so mi oni rekli in so ti že skoraj vsi na tej temi isto povedali. Ni večjega iskoristka, samo veliko več denarja vržeš za razliko med ~5mm premera za UTP kabel ali ~2mm premera za kabel optike. Oba lahko v isti kanal stlačiš in ne potrebuješ po 2 ali 3 kabla vleči po hiši. Potrebuješ enega katerega potem priključiš v razdelilnik. Tudi če se boš odločil za veliko dražjo opremo so ti že vsi tu razložili da ne boš imel večjega iskoristka. Imaš prav, tvoj denar, tvoje stanovanje ampak ne sprašuj 100x istega vprašanja če dobiš 1000 kontra odgovorov od tistega kar ti hočeš slišati. Če zahtevaš odgovor ki ga hočeš slišati pojdi do firm podobnim "gratel-u" in jim povej kar hočeš. Ti garantiram da ti bodo za MASTNE denarce ugodili vsaki želji ki jo boš izkazal. Pa še ne bo ti potrebno poslušati 100 razlogov zakaj se to ne splača oz. ni vredno denarja. Kdo pa ne bi vzel več denarja kot je potrebno če človek insistira, ane?

trnvpeti ::

phoenix, to je ze lepsi nacin
v kanulu je ze en kabel 5mm
notri bi naj se sel še en kabel zenkrat,kasneje predvidevam se dva
zato me zanimajo opticni kabli

nekdo je rekel, da naj bi t2 priklapljal level one, ki ima dva opticna priklopa
se je mozno dogovoriti z t2jem za to levelone?

koliko stane en opticni switch, ki ima recimo 4 mozne priklope
se ima kdo kaksen link do mrezne kartice z opticnim linkom

Trinitron ::

Če te prav razumem, bi ti optiko rad vlekel samo zato, ker so UTP kabli predebeli? V tem primeru pač povlečeš UTP kabel do nekakšnega UTP/optika pretvornika in nato optiko do drugega konca, kjer imaš optika/UTP pretvornik (če kaj takega sploh obstaja). A dvomim, da bi želel le zaradi debeline kablov tako zakomplicirati. Jaz imam v enem kanalu brez težav 4 UTP kable, zato mislim, da debelina niti ne bi smela biti problem.

Če pa bi rad vlekel optične kable zaradi njihove večje prepustnosti, je pa to druga zgodba. A v tem primeru bi moral dosti bolje vedeti kaj delaš in zagotoviti tudi svojo opremo, saj je T-2jeva namenjena le povezovanju z UTP kabli.

Sicer pa UTP kabli podpirajo hitrosti do enega gigabita, če imaš le ustrezno mrežno kartico, kot je recimo ta: http://www.levelone.si/products3.php?id.... Več kot en gigabit pa spoh ne moreš naročiti pri T-2ju, ne?

Zgodovina sprememb…

roscha ::

Trnvpeti, a si viagro vzel a kaj? Pa je prijela v narobno glavo?

T-2 oprema ima (Milan ali LevelOne) dva optična priključka. RX ter TX. Okrog tega nimaš kaj praskat, sta oba v uporabi. Zate so namenjeni RJ45 prilkučki. Pika.

trnvpeti ::

trinitron
skrbi me samo debelina ja(mogoce bi komaj 2 utp kabla spravil notri)
pa 100M mi je premalo
to sta dve zahtevi


roscha
1.nekdo je omenil, da ima levelone 2 opt porta (2x rx,tx)
ce zasigurno ves, da jih nima, to lepo poves, das kaksen link, sliko
ce tega ne ves, preskocis to

2.se fokusiras na ostalo vprasanje
kako recimo povezati 4 opt kable, kaksno opremo potrebujem v tem primeru

pajanko ::

Pa saj ti od Milana ali LevelOne dalje gre samo 100Mbps. Pa če tudi vlečeš optiko.

Sicer pa za eno povezavo (10/100) rabiš samo polovico žičk UTP kabla. Torej v en kabel spraviš 2povezavi. V kanal spraviš 2 kabla in imaš 4 internetne povezave (TV, net,...). Čeprav tu zna past kvaliteta povezave glede na dolžino kabla.

Tista dva vhoda za optiko pa sta že zasedena.

Sicer maš spodaj slikico kako bi vse skupaj zgledalo z UTP kabli in optiko.
 Shema optike in UTP kablov

Shema optike in UTP kablov

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pajanko ()

steev ::

Samo nekaj glede optike. Je ze res da lahko v majhen kanal spravis recimo vec kot 5 opticnih kablov. Samo jih ne mores na ovniku tako zvijat kot UTP.
:|

trnvpeti ::

ja to je ze nekdo omenil
sem vzel na znanje

OrkAA ::

Vsak normalen utp kabel spravi čez sebe 1000mbit, kar ti več kot zadostuje, ker je to približno ista hitrost kot jo premorejo povprečni diski.

Senitel ::

2.se fokusiras na ostalo vprasanje
kako recimo povezati 4 opt kable, kaksno opremo potrebujem v tem primeru

Kaj kako povezat 4 optične kable? 8 media converterjev boš moral nabavit + klasične switche. Switchev z več optičnimi priključki za domačo/SOHO uporabo ni.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vlečenje kablov ali brezžični internet?

Oddelek: Omrežja in internet
435277 (2335) starfotr
»

Optični kabel od doze do modema

Oddelek: Kaj kupiti
3010591 (9835) klemenSLO
»

Optika (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7113546 (10962) Skyman
»

UTP na Koaks (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
555476 (4504) Gapi
»

Do kod v hiši optično vlakno?

Oddelek: Omrežja in internet
125355 (4834) Spc

Več podobnih tem