» »

pregrevanje prenosnika

pregrevanje prenosnika

mulc007 ::

Prenosnik Lenovo. Dolga leta je delal brez probloemov. Pred kakšnim letom se je med igranjem iger začel pregrevat.
Sedaj je pripeljalo že tako daleč da ne morem gledati niti videa na youtube pri višji ločljivosti več kot nekaj minut-prenosnik crkne.
Danes sem zamenjal disk in poskusil naložiti windows -crknil je že po nekaj minutah. To pomeni da ni okvara na disku niti na grafični kartici.
Nekdo je omenil da bi lahko bila okvara na heat pipe. V heat pipe kroži nekakšen fluid ki se uparja in kondenzira. Ali to pomeni da je razpoka in fluid izhlapeva iz cevi? Ali prenosnik ki ima popolnoma nedelujoč heat pipe ni uporaben niti za surfanje po internetu?

Miha 333 ::

Si kdaj očistil prah s hladilnih reber? To je tam, kjer ventilator poriva zrak skozi hladilne reže. Ponavadi se tam naredi kot nek filc in zrak ne gre več skozi. To je problem vseh prenosnikov. Je pa res, da moraš za to skoraj celega razdret.

mulc007 ::

sem, pred meseci sem ga razstavil in spihal.

dela ::

Model prenosnika? Sumim, da ne gre za pregrevanje. Kakšne so temperature preden crkne?

Malo verjetno je, da bi heatpipe razpokal, razen če ga grobo zvijaš.

GrX ::

Si nanesel tudi novo termalno pasto?

krneki0001 ::

GrX je izjavil:

Si nanesel tudi novo termalno pasto?


Zelo verjetno bo to. Razen, če je thinkpad T400 ali T410, potem je lahko senzor temperature crknil.

Inštaliraj si thinkfan, pa nastavi na manual in najvišjo hitrost ventilatorja, pa povej, če se še ugaša. Potem pa počasi nižaj obrate, da prideš na neko normalno hitrost venta in normalno temperaturo.


http://thinkfan.sourceforge.net/
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

GrX ::

Lahko bi vsaj povedal za kater model prenosnika gre, koliko je star ipd...

Priporočam, da prenosnik še enkrat temeljito spihaš in naneseš termalno pasto... Če to ne bo pomagalo, pa bo mogoče čas za nakup novega..

mulc007 ::

Lenovo N500 3000. Star je nad 10 let. Že par let laufam Linux.
Ventilator spreminja obrate - bolj kot je obremenjen hitreje se vrti in je na koncu precej glasen. Uporabljam samo za internet in kakšen video na youtube.
Termalno sem zamenjal pred nekaj meseci. Na začetku je bilo vredu, potem pa se je začelo naglo slabšat. Je možno da sem je nanesel preveč? Načeta je bila pred par leti, vendar dobro zaprta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

krneki0001 ::

A je to že C2D al je še CoreDuo procesor?
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

mulc007 ::

Intel(R) Core™ 2 Duo mobile processor T5800 (2.0 GHz), 800MHz FSB, 2-MB L2 cache

mulc007 ::

4GB

profii ::

Poglej če je heatpipe vroč oz. kje je vroč. Če je vroč samo nad procesorjem, potem je spustil in potrebuješ novega. Če je vroč cel potem ti je crknil ventilator. Če ni vroč nič nikjer, potem ni prenosa toplote iz procesorja, ker ni paste.
Meni je spustil heatpipe in sem z eBaya kupil novega.

mulc007 ::

Zamenjal sem termalno pasto in ni bilo bolje. Celo slabše-pc se je pogosto izklopil še preden se je sploh prižgal OS. Ponovno sem razdrl in dodal nekaj paste na grafični procesor. Tokrat sem dal pasto še na dva črna čipa na katerih prej paste ni bilo čeprav je nad njima kovina od heatpipe. Čemu čipa služita, ne vem. Ali sta to senzorja za temperaturo? Če se dobro spomnim sta dolga okoli 1.5 cm in široka okoli 0.5 centimetra. Vzporedno sta eden zraven drugega, razdalja med njima je 1 cm ali manj.
Ko prižgem PC se ventilator vrti sekundo ali dve, potem pa ugasne. Ponovno se prižge šele ko se prižge OS in potem deluje pri nižjih obratih. Prenosnik se zatem kmalu ugasne.
Sumim da bi moral ventilator vrteti več časa. Nekdo je omenil da je mogoče pokvarjen senzor za temperaturo.

Pod ventilatorjem, na zunanji strani prenosnika sem sedaj namestil dodatni ventilator, ki neprestano vrti. Sedaj traja dlje časa preden se PC ugasne.

Nekdo je omenil thinkfan, s katerim nastaviš da se ventilator stalno vrti, vendar se ne spoznam tolk da bi mi ga uspelo inštalirati na linux.

Siddh ::

Na tista dva čipa verjetno pridejo termalne blazinice.


Ales ::

@mulc007, katero linux distribucijo pa imaš? Thinkfan je morda že del distribucije.

Lahko vidiš temperature, uporabljaš kaj v stilu lm_sensors?

mulc007 ::

Zaenkrat imam Linux Mint Mate. Sem že pogledal in Thinkfan ni na voljo. Lm_sensors tudi ne.

Če bi mi ventilacijo uspelo rešit s programom bi bilo super. Vendar če bo prenosnik crknil še preden se zažene OS potem s program ne bo šlo.

Pomislil sem še da ventilator vežem nekam direktno na konstantno napajanje. Ventilator ima črno, rdečo in rumeno žico.
Če se ne motim dasta rumena in črna žica 12V
Črna in rdeča 5 V
rdeča in rumena 7V.

5V moralo zadoščat za surfanje po internetu. 7V bi bilo mogoče že preveč glasno.

Ales ::

Kaj pa je potem to:

https://community.linuxmint.com/softwar...
https://community.linuxmint.com/softwar...

Težave zagotovo ne boš rešil s programom, ti imaš strojni problem. Programi ti bodo le pomagali pri ugotavljanju vzroka in kasneje nadzoru situacije.

Sicer pa ti je profii dal par dobrih nasvetov, kako ugotoviti, kaj bi lahko bilo. Si kaj več ugotovil, kaj matra laptop?

Kar se ventilatorja tiče, v tem trenutku mora delati na ful, če se ti laptop ugaša zaradi pregrevanja. Če ne zveni kot reaktivec pri vzletu, nekaj ne štima.

sandmat ::

verjetno ti je spustil plin iz heatsinka. Precej standarden problem na thinkpadih.

Gagatronix ::

mulc007 je izjavil:

Lenovo N500 3000. Star je nad 10 let. Že par let laufam Linux.
Ventilator spreminja obrate - bolj kot je obremenjen hitreje se vrti in je na koncu precej glasen. Uporabljam samo za internet in kakšen video na youtube.
Termalno sem zamenjal pred nekaj meseci. Na začetku je bilo vredu, potem pa se je začelo naglo slabšat. Je možno da sem je nanesel preveč? Načeta je bila pred par leti, vendar dobro zaprta.


Si lastim isti model prenosnika. Odstrani ventilator, konkretno rocno spucaj tisto blesavo resetko (izpihovanje ne pomaga, vzemi skalpel in spraskaj ven prah), pa razstavi ventilator in ga podmazi s kapljico ali dvema strojnega olja (v sredino statorja).

Ce si dol pulil heatpipe si najbrz kaj pohudiril, ta masina ni narejena za to, zal.

Zgodovina sprememb…

klinker ::

Pa dobro, ta laptop je vreden 20€, ce. Vrzi v kos in kupi kaj drugega za 50-100€

Ampak ja, pregrevanja ne bos resu s programi. Treba je dobro spucat hladilna rebra in staro pasto, pa ce imas kake trmal pade (blazinice) le te zamenjat, ker po tolkih letih niso vec ok.

mulc007 ::

Ventilator se vrti samo še pri najnižji hitrosti ali pa celo sploh ne. Včasih je vrtel pri treh ali celo štirih hitrostih.

Kaj pomeni temperatura nouveau-pci-0100, ki brez zunanjega ventilatorja naraste čez 100 stopinj in se prenosnik ugasne?


admin1@admin-Lenovo:~$ sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0: +34.0°C (high = +85.0°C, crit = +85.0°C)
Core 1: +39.0°C (high = +85.0°C, crit = +85.0°C)

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1: +39.0°C (crit = +119.0°C)

nouveau-pci-0100
Adapter: PCI adapter
GPU core: +0.90 V (min = +0.90 V, max = +1.17 V)
temp1: +93.0°C (high = +95.0°C, hyst = +3.0°C)
(crit = +105.0°C, hyst = +2.0°C)
(emerg = +110.0°C, hyst = +5.0°C)

admin1@admin-Lenovo:~$

thinkfan sem menda uspel inštalirat, nikjer pa ne najdem kako bi ga lahko odprl da bi nastavil hitrost ventilatorja. Linux je precej drugačen od Windowsa....

hojnikb ::

grafika se ti pregreva.
#brezpodpisa

mulc007 ::

Kaj je vzrok?

Gagatronix ::

To da si pulil heatpipe dol kot bedak.

mulc007 ::

s heatpipe ni nič narobe ker so na koncu vroča rebra.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

krneki0001 ::

Si dal termalno pasto med hladilnik in procesor?
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: madviper ()

mulc007 ::

krneki0001 je izjavil:

Si dal termalno pasto med hladilnik in procesor?


Sem.
Pasto sem dal tudi na tista dva čipa (še vedno ne vem čemu služita) za katera je nekdo rekel da prideta vmes termalni blazinici.

Gagatronix ::

mulc007 je izjavil:

s heatpipe ni nič narobe ker so na koncu vroča rebra.


Tisti heatpipe je tako salabajzersko namontiran gor, da niti smesno ni. Ce ga pa potem se snames dol in namescas nazaj, je pa lahko katastrofa popolna.

mulc007 ::

Heatpipe sem 3krat odmontiral in nazaj dobro namestil in ni nič bolje.
Parkrat sem že napisal da ventilator vrti na najnižji hitrosti, ali pa sploh ne vrti. Problem je v tem da ventilator ne dobi signala naj vrti-z višjimi obrati.

Če to pomeni da je pokvarjen senzor za temperaturo in se ta nahaja na čipu, potem sem ga mogoče uničil jaz s termalno pasto ker sem pred časom nanesel preveč paste in je šla čez nekaj kontaktov na čipu in verjetno povzročila kakšen napačen stik...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

Gagatronix ::

Termalna pasta naceloma ni prevodna za elektriko.

Je pa cisto mozno, da si pohudiril kaksen senzor s tem, ko si tolikokrat prcal heatpipe.


Drugace pa, kista je stara 10 let, vrzi stran pa rajsi nabavi kaj novejsega.

hojnikb ::

cisto mozno je to, da grafika cepi nizje od procesorja in le to zahteva spodaj termalno blazinico in ne paste (premalo debeline). Tako so imeli narejeni stari acerji in so mogu dat blazinico spod.

Preveri kako se je pasta razmazala pod gpujem. Also, pravilno nanesi pasto (metoda zrna graha da nabolse rezultate). Manj je vec
#brezpodpisa

Gagatronix ::

Jaz ne vem, zakaj se ukvarja z 10 let starim prenosnikom, ki ni vreden pol piskra mrzle vode. Ce se pregreva naj vrze stran in da tistih 200 eur za neko novo low-tier zadevo.

mulc007 ::

Gagatronix saj te nihče ne sili da sodeluješ/jamraš v tej temi.
Če bo kdo pomagal bo pomagal, sicer bo tema pač ugasnila.


Razmazano je po celi površini čipov.

Če ne gre drugače bom ventilator povezal direktno na konstantnih 5 voltov in bi moralo biti tudi vredu.
Vprašanaje je samo kje se nahaja konstantnih 5 V.
V bližini je konektor z dvemi rdečimi in dvemi črnimi žicami- ampak je 19 voltov.

Gagatronix ::

Na koncu bos pogruntal da meris PP3B_42 :))

Hecam se malo, fante. Umiri se.

Drugace pa preveri ce ti ne fali termalni pad med heatpipe-om in GPU-jem ker mislim, da je res visinska razlika, tako kot je kolega hojnikb pred mano predlagal.

Ceprav, sta dve izvedenki N500 3000 tako da ... vprasanje, ce so kaksne razlike. :)

mulc007 ::

Prav bom poskusil še s termal pad.
Kakšno debelino potrebujem?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pregrevanje laptopa po novem nanosu paste

Oddelek: Pomoč in nasveti
352911 (1936) MrStein
»

Štekanje prenosnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
202493 (2110) Zheegec
»

pregrevanje hp prenosnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
7019442 (18511) Havq
»

Konstantno vrtenje ventilatorja (full speed)

Oddelek: Operacijski sistemi
101447 (1347) trololo
»

koliko naj bi bila temperatura CPUja ... ?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
222161 (1475) xenon74

Več podobnih tem