» »

Delavec vs podjetnik

Delavec vs podjetnik

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 9
»»

Boomerang ::

Delavec bo zmeraj rekel, da mu podjetnik premalo plača. Podjetnik pa se bo zmeraj branil, koliko mu pobere država in če je tako lahko, naj vsak odpre s.p.

Malo sem se poglobil v to tematiko in poskušal razumeti enega in drugega. Nekdo mora popustiti, ampak vsak ima po svoje prav. Zanima me, kakšno je vaše mnenje o tem. Bom potem povedal, kako jaz gledam na to.

OracleDev ::

Tko kot odnos moški-ženska, prijatelj/ica -prijatelj/ica,... Če vesta svoje slabe in dobre lasnosti in z njimi lahko živiš potem gre, drugače ne. Je pa res, nižje ko si na lestnici manj imaš možnosti sploh vplivati na te kompromise...

Mato989 ::

Boomerang je izjavil:

Delavec bo zmeraj rekel, da mu podjetnik premalo plača. Podjetnik pa se bo zmeraj branil, koliko mu pobere država in če je tako lahko, naj vsak odpre s.p.

Malo sem se poglobil v to tematiko in poskušal razumeti enega in drugega. Nekdo mora popustiti, ampak vsak ima po svoje prav. Zanima me, kakšno je vaše mnenje o tem. Bom potem povedal, kako jaz gledam na to.


Zadeva je ok, ampak problem nastane ko se delodajalec aka podjetnik na glas oglaša kako velja pri delovni sili ponudba vs povpraševanju v času krize, ko pa pride čas pomanjkanja delavcev pa ne želi aktivno finančno dvignit plače da jih pridobi... tu je osnovni problem, in ker to načelo ne drži (tu so delno krivi tako delavec (ki dela preveč ker mu delodajalec pritiska) kot delodajalec (ker je škrtuh) kot država (ki omogoča uvoz delovne sile) je vse skupaj brezveze...

Ko je bila kriza sem se leta 2014 prijavil na en razpis za delovno mesto ekonomista, seveda nisem dobil niti odgovora, pred par meseci so me kontaktirali s te firme če bi želel prit delat, sem za foro šel tja mi povejo da je plača 900EUR bruto in sem se kar vstal in začel zahvaljevat čeprav so toršili moj čas in vsi zaprepadeni češ zakaj sem se pa potem prijavil, sem jim lepo obrazložil da imam zdaj plače 1.300EUR bruto in da če ponudijo 1.400EUR bruto se lahko dalje pogovarjamo drugače pa nima smisla, in mi začnejo da toliko pa delovno mesto kao ni vredno, in sem se nasmejal in jih vprašal če je vredno samo 900EUR zakaj ga sploh imajo ampak ga naj raje kar ukinejo ter odšel...

Tako pač zgleda to pri marsikateremu lokalnemu podjetniku in delodajalcu... Mislijo da boš vesel kot leta 2014, da dobiš službo... preklopa v miselnosti ni, kaj šele prilagajanje na konjukturo...

Najboljši sindikat pa je pomanjkanje delavcev, ker tako večina nesposobnih prilagajanju propade ker delavci izgorijo in odidejo... počasi bo zmanjkalo stare jugoslovanske generacije ki je imela miselnost bolje to kot nič... samo da se dela.

Država bi morala sprejet samo ukrep, to je, da vsak uvožen delavec dobi delovno dovoljenje samo če mu delodajalec ponudi NAJMANJ povprečno bruto plačo, drugače naj iščejo na Slovenskem trgu dela.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

looser ::

Mato989 je izjavil:

Zadeva je ok, ampak problem nastane ko se delodajalec aka podjetnik na glas oglaša kako velja pri delovni sili ponudba vs povpraševanju v času krize, ko pa pride čas pomanjkanja delavcev pa ne želi aktivno finančno dvignit plače da jih pridobi... tu je osnovni problem, in ker to načelo ne drži (tu so delno krivi tako delavec (ki dela preveč ker mu delodajalec pritiska) kot delodajalec (ker je škrtuh) kot država (ki omogoča uvoz delovne sile) je vse skupaj brezveze...

V sosednji temi bi temu rekli dobro proaktivno pogajanje.
Saj veš, da nihče ni obvezan travmirati zaradi tega ali pa sprejeti ponujeno na prvo žogo.

NikolormousB ::

Podjetnik pa se bo zmeraj branil, koliko mu pobere država in če je tako lahko, naj vsak odpre s.p.


Napačna predpostavka.

Ribicija ::

Tipičen SLO podjetnik še zmeraj razmišlja, da je vsak zaposlenec pogrešljiv, saj v vrsti čakajo ljudje, ki si želijo delo. Tipičen SLO podjetnik, si ne zna izračunati koliko ga stane, da se delavec ustrezno priuči dela v podjetju in kako dolgo traja, da bo zaposleni začel "dihati" s podjetjem in ostalimi sodelavci. Tipičen SLO podjetnik še zmeraj misli, da je delavec/zaposlenec njegova lastnina in da je lahko srečen, da dela pri njem in da mu vsak mesec plača. Tipičen SLO podjetnik je mnenja, da so delavci preveč plačani, da mu država vse pobere in da so delavci in država krivi za njegov mali dobiček in zato, da si ne more kupiti nove nepremičnine, avta....

Ko bomo uspeli kot družba to spremeniti smo na konju :)

Ko bodo podjetniki, lastniki razumeli, da morajo v svoji firmi doseči nivo, ko bodo zaposlenci "dihali s podjetjem" in tja ne bodo hodili v službo bo boljše. Do takrat pa se bomo vrteli v krogu, tarnali kako ne gre in iskali krivce povsod drugje, kot pa pri sebi in v neznanju podjetnika. Neznanju vodenja, pogajanja, ustvarjanja pozitivne klime, prodaje....

In še glede oglasov za službo. Prav smešno mi je ko pri nas niti en delodajalec ne napiše koliko je pripravljen plačati za x delovno mesto. V tujini je nekaj čisto normalnega, da že v oglasu napišeš kakšna je predvidena letna plača. Pri nas bi pa vsi nekaj skrivali in se pogajali, ter na koncu vzeli tistega, ki bo pripravljen delati za najmanj denarja, ne pa tistega, ki je najboljši za x delovno mesto.

jype ::

Boomerang je izjavil:

Zanima me, kakšno je vaše mnenje o tem.
Glede na to, da podjetniki že pol stoletja nosijo domov več kot 95% ustvarjene dodane vrednosti delavcev, se delavci premalo pritožujejo.

looser ::

Ribicija je izjavil:

Tipičen SLO podjetnik še zmeraj razmišlja, da je vsak zaposlenec pogrešljiv, saj v vrsti čakajo ljudje, ki si želijo delo. Tipičen SLO podjetnik, si ne zna izračunati koliko ga stane, da se delavec ustrezno priuči dela v podjetju in kako dolgo traja, da bo zaposleni začel "dihati" s podjetjem in ostalimi sodelavci. Tipičen SLO podjetnik še zmeraj misli, da je delavec/zaposlenec njegova lastnina in da je lahko srečen, da dela pri njem in da mu vsak mesec plača. Tipičen SLO podjetnik je mnenja, da so delavci preveč plačani, da mu država vse pobere in da so delavci in država krivi za njegov mali dobiček in zato, da si ne more kupiti nove nepremičnine, avta....

Eh, nekdo od nas je v izkrivljeni realnosti, pa ne vem, če sem jaz...
Nekateri zaposleni so bolj pogrešljivi kot drugi, načeloma višina plače korelira s stopnjo nepogrešljivosti.
Če pa v kakšnem primeru ne, se pač zaposlenec ne zaveda svoje (ne)pogrešljivosti, kar je za podjetnika (kratkoročno) plus.
Čeprav je sicer korektno in proaktivno, sploh dolgoročno, delodajalec dejansko ni dolžan tiščati denarja delojemalcu...
Sploh če se ta ne zaveda svoje nepogrešljivosti (kar pa bi lahko vsaj letno preverjal pri konkurenci, sploh v EU).

Mato989 ::

looser je izjavil:

Ribicija je izjavil:

Tipičen SLO podjetnik še zmeraj razmišlja, da je vsak zaposlenec pogrešljiv, saj v vrsti čakajo ljudje, ki si želijo delo. Tipičen SLO podjetnik, si ne zna izračunati koliko ga stane, da se delavec ustrezno priuči dela v podjetju in kako dolgo traja, da bo zaposleni začel "dihati" s podjetjem in ostalimi sodelavci. Tipičen SLO podjetnik še zmeraj misli, da je delavec/zaposlenec njegova lastnina in da je lahko srečen, da dela pri njem in da mu vsak mesec plača. Tipičen SLO podjetnik je mnenja, da so delavci preveč plačani, da mu država vse pobere in da so delavci in država krivi za njegov mali dobiček in zato, da si ne more kupiti nove nepremičnine, avta....

Eh, nekdo od nas je v izkrivljeni realnosti, pa ne vem, če sem jaz...
Nekateri zaposleni so bolj pogrešljivi kot drugi, načeloma višina plače korelira s stopnjo nepogrešljivosti.
Če pa v kakšnem primeru ne, se pač zaposlenec ne zaveda svoje (ne)pogrešljivosti, kar je za podjetnika (kratkoročno) plus.
Čeprav je sicer korektno in proaktivno, sploh dolgoročno, delodajalec dejansko ni dolžan tiščati denarja delojemalcu...
Sploh če se ta ne zaveda svoje nepogrešljivosti (kar pa bi lahko vsaj letno preverjal pri konkurenci, sploh v EU).


Seveda ampak isto naj velja obratno ko delavcev ni kot v posti ali za trakom naj da podjetnik vec place dokler jih ne bo dovolj ne pa jamrat drzavi naj da delovna dovoljenja suznjem od drugod
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

looser ::

Mato989 je izjavil:

Seveda ampak isto naj velja obratno ko delavcev ni kot v posti ali za trakom naj da podjetnik vec place dokler jih ne bo dovolj ne pa jamrat drzavi naj da delovna dovoljenja suznjem od drugod

Boš res boljše volje, če že samo napišem, da se strinjam s teboj?

TheBlueOne ::

Boomerang je izjavil:

Delavec bo zmeraj rekel, da mu podjetnik premalo plača. Podjetnik pa se bo zmeraj branil, koliko mu pobere država in če je tako lahko, naj vsak odpre s.p.

Malo sem se poglobil v to tematiko in poskušal razumeti enega in drugega. Nekdo mora popustiti, ampak vsak ima po svoje prav. Zanima me, kakšno je vaše mnenje o tem. Bom potem povedal, kako jaz gledam na to.


Mora biti dosti pateticen delodajalec, da se sklicuje na davke, se posebej, ce mu odhajajo delavci. Delavci ne trdijo kot pravilo, da so premalo placani, to dalec ni res. Na forumu je res dosti tem, kjer je ta problematika aktualna, ampak to ni reprezentativno za celoto. Vecina, posebej na tem forumu imam obcutek, da se kar uspesno spravi do tja, kjer so zadovoljni.

Skratka splosnega pravila enostavno ni, so samo posamezni primeri, kjer je vsakega treba podrobno pregledati in pri vsakem posebej ocenit, ce je placan skladno ali ne. Ce kdo meni, da je nasel pravilo, ki enostavno da univerzalen zakljucek, potem dalec ni uposteval celotnega spektra ampak je zakljucke vlekel glede na zelo omejen obsegu podatkov.

D3m ::

Boomerang je izjavil:

Delavec bo zmeraj rekel, da mu podjetnik premalo plača. Podjetnik pa se bo zmeraj branil, koliko mu pobere država in če je tako lahko, naj vsak odpre s.p.

Malo sem se poglobil v to tematiko in poskušal razumeti enega in drugega. Nekdo mora popustiti, ampak vsak ima po svoje prav. Zanima me, kakšno je vaše mnenje o tem. Bom potem povedal, kako jaz gledam na to.


Vsakemu bi dal možnost naj najprej odprejo s.p., da občutijo na svoji koži.
|HP EliteBook|R5 6650U|

solatko ::

Delo - delavec je strošek, tako kot material. Delodajalec si na podlagi stroška in željenega dobička postavi ceno za svoje delo. Praviloma si pri nas podjetniki ne znajo izračunat realnih stroškov, med katere spada tudi plača in prispevki zanjo, tako, da si na trgu postavijo prenizko - dumping ceno, s katero pa ugotovijo po nekem pretečenem času, ne pridejo skozi.
Če ima stroj uro dela 100€/h v kar so všteti vsi realni in pričakovani stroški z amortizacijo in delodajalec pridobi delo za 90€/h, naredi vsako uro 10€ izgube, ali pa, kot je to običajno, to izgubo plača delavec s toliko manjšo urno postavko, da se račun izide.
Če obrtnik opravlja neko uslužno dejavnost, mora v svojo urno postavko, ki jo plača naročnik, vkalkulirati tudi čas in plače za takrat, ko nima dela, oziroma se mora potrudit, da ima mrtvega časa čim manj. Slabo kalkulacijo zopet plača delavec,......

Za primerjavo - namestitev OS Windows na nemškem servisu je od 200-250€ pa še original mora bit, najcenejša dostavljena pica v D, presega 20€,....

D3m - Da greš v minus ni potrebno odpirat s.p., saj jih gre pri nas večina že s plačami. Tudi v A, D, I,.... ne odpirajo vsi firm, tisti, ki pa jih pa delavce plačujejo najmanj po panožnih pogodbah, ki prvemu tarifnemu razredu, zagotovijo solidno preživetje.
Pri nas so ravno zaradi nesposobnosti delodajalcev, osnovni tarifni razredi v kolektivnih pogodbah, krepko pod zagotovljenim preživetjem zaposlenih, vsaj do 6. tarifnega razreda (VI. stopnja izobrazbe).

Pri nas večina teh, ki odpre firme, ne vedo, da je denar, ki ga zaslužijo, last firme, dokler ni letne bilance in izkazanega dobička - šele ta je njegova last, če ni dobička, ni nič osebno lastnikovega.
Delo krepa človeka

NikolormousB ::

Delo - delavec je strošek, tako kot material.


Res je. Ampak s tem nisi povedal prav nič uporabnega. Obstaja poceni material, obstaja drag material. Eni se odločajo za uporabo poceni materiala, drugi za uporabi dragega materiala. Enako je z vsemi ostalimi stroški v podjetju.

Delodajalec si na podlagi stroška in željenega dobička postavi ceno za svoje delo.


Ne nujno. Načinov za določanje cene je na desetine. Ta, ki si ga napisal ni ravno pogost niti ni učinkovit.


Za primerjavo - namestitev OS Windows na nemškem servisu je od 200-250€ pa še original mora bit, najcenejša dostavljena pica v D, presega 20€,....


Hitro googlanje mi najde tole:

Inštalacija win 79€.
http://www.pcservice24h.de/installation...

Pizza z dostavo 10€
https://www.lieferando.de/pizzaklub-ber...

Pri nas večina teh, ki odpre firme, ne vedo, da je denar, ki ga zaslužijo, last firme, dokler ni letne bilance in izkazanega dobička - šele ta je njegova last, če ni dobička, ni nič osebno lastnikovega.


Če je firma tvoja, je tudi denar od firme tvoj. Kaj ti ni jasno?

stalker ::

delavec je strošek

Jaz osebno plače ne pojmujem kot strošek, če se gre za kompetentnega delavca, ki prispeva dodano vrednost k podjetju. Prej bi rekel temu investicija.

Unknown_001 ::

stalker je izjavil:

delavec je strošek

Jaz osebno plače ne pojmujem kot strošek, če se gre za kompetentnega delavca, ki prispeva dodano vrednost k podjetju. Prej bi rekel temu investicija.


strošek stróšek -ška m (ọ̑) nav. mn. v denarju izražena poraba, raba česa:

Ne vem zakaj je ta izraz postal žaljiv? Manjvrednostni kompleksi much? Seveda lahko to zavijaš v celofan in govoriš o "investiciji" kot vsi bluzatorji ekonomije sodobnega časa.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

The Player ::

Zakaj se skos govori, da so delavci strošek, če pa delodajalec najame delavce ravno zato, da ustvarijo dobiček?

Pa naj delodajalec sami delajo, če menijo, da lahko sami ustvarijo dovolj brez pomoči dodatne delovne sile.

Unknown_001 ::

The Player je izjavil:

Zakaj se skos govori, da so delavci strošek, če pa delodajalec najame delavce ravno zato, da ustvarijo dobiček?

Pa naj delodajalec sami delajo, če menijo, da lahko sami ustvarijo dovolj brez pomoči dodatne delovne sile.


Dobiček se ustvari s prodajo.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

ginekk ::

Unknown_001 je izjavil:



Dobiček se ustvari s prodajo.


Res je, ampak končni kupci so vedno homo sapiensi, torej delavci za svojo potrošnjo. Krog je sklenjen.

(pravim končni ker B2B deal je tudi samo vmesni korak ustvarjanja končnega produkta/storitve za delavce)

c00L3r ::

Če te dejansko zanima razmerje delavec - delodajalec in konflikti kateri nastajajo tukaj je Marx zelo veliko napisal o tem v svoji analizi. Kapitalistična ureditev podjetij je ravno to, da delodajalec najame delavca, mu da plačo, kar je dodatno ustvaril pa obdrži za sebe. Tukaj je potem vedno konflikt, delodajalec hoče čim nižjo plačo za čim več dela, delavec pa ravno obratno. Seveda bo delodajalec vedno imel polno izgovorov, da bi ti dal nižjo plačo, ponavadi bo rekel, da so davki, ker jih nihče ne mara. Ampak podjetje plača zgolj davek na dobiček. Tak bi dejansko plačalo manj davkov, če bi tebi dalo višjo plačo. Seveda pa bo manj ostalo za delodajalčev žep.

Alternativni pristop k organiziranju podjetja je delavska kooperativa, kjer so delavci hkrati lastniki in je bistveno manj konfliktov. Delavci odločajo demokratično o vodstvu, plačah, zaposlovanju, razporeditvi dobička, investicijah... Primer takšnega podjetja je izredno uspešen Mondragon.

Ker pa živimo v dobi YT lahko pogledaš kakšno predavanje na to temo, če te knjige ne mikajo preveč. Eden boljših je Richard Wolf, profesor ekonomije

Najboljši način kako zadržat dobre delavce znotraj kapitalistično urejenega podjetja je deljenje dobička z njimi. Zakaj bi se v službi trudil, če pa boš za dodaten trud dobil mogoče par 100EUR stimulacije, delodajalec pa večkratnik tega...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c00L3r ()

NikolormousB ::

The Player je izjavil:

Zakaj se skos govori, da so delavci strošek, če pa delodajalec najame delavce ravno zato, da ustvarijo dobiček?

Pa naj delodajalec sami delajo, če menijo, da lahko sami ustvarijo dovolj brez pomoči dodatne delovne sile.


Zato, ker delavec je strošek. V splošnem pomenu (je že napisal Raptor F16) in v računovodskem pomenu.

Unknown_001 ::

ginekk je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:



Dobiček se ustvari s prodajo.


Res je, ampak končni kupci so vedno homo sapiensi, torej delavci za svojo potrošnjo. Krog je sklenjen.

(pravim končni ker B2B deal je tudi samo vmesni korak ustvarjanja končnega produkta/storitve za delavce)


In, če so izdelki zanič(slabo narejeni) / jih ni, jih firma ne bo prodala ali pa bo fasala reklamacijo. Torej...

Važno je, da delavec nekaj NAREDI, ne pa da DELA samo da cajt mine.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

The Player ::

NikolormousB je izjavil:

The Player je izjavil:

Zakaj se skos govori, da so delavci strošek, če pa delodajalec najame delavce ravno zato, da ustvarijo dobiček?

Pa naj delodajalec sami delajo, če menijo, da lahko sami ustvarijo dovolj brez pomoči dodatne delovne sile.


Zato, ker delavec je strošek. V splošnem pomenu (je že napisal Raptor F16) in v računovodskem pomenu.


saj to je to napačno mišljenje...vedno je samo strošek. Nihče pa ne pomisli, da ti ta človek prinese dobiček s tem, ker ti olajša delo, ker dela namesto tebe stvar, da je tebi ni treba, da se lahko osredotočiš na druge stvari ali pa dela zato, ker sam nebi mogel narediti toliko, kot, če bi imel še dodatno pomoč.

In kot sem že rekel prej. Če je delavec strošek, pa naj bo delodajalec sam za vse.

Če bi bili delavci takšen strošek kot se o njim govori jih nihče nebi sploh najemal.

Zgodovina sprememb…

NikolormousB ::

Ne, napačna jo tvoje poznavanje definicije stroška.

Bormašina je tudi strošek, pa lahko nekomu prinese ogromno dobička. Sposobnost oz. potencial ustvarjanja dobička nima veze s stroški.

Unknown_001 ::

The Player je izjavil:



saj to je to napačno mišljenje...vedno je samo strošek. Nihče pa ne pomisli, da ti ta človek prinese dobiček s tem, ker ti olajša delo, ker dela namesto tebe stvar, da je tebi ni treba, da se lahko osredotočiš na druge stvari ali pa dela zato, ker sam nebi mogel narediti toliko, kot, če bi imel še dodatno pomoč.

In kot sem že rekel prej. Če je delavec strošek, pa naj bo delodajalec sam za vse.

Če bi bili delavci takšen strošek kot se o njim govori jih nihče nebi sploh najemal.


Delavec je še vedno strošek, ne glede na dodano vrednost, ki jo prinese v podjetje. Koliko dodane vrednosti v nekem referenčnem časovnem obdobju (recimo 1 mesec) bo prinesel, pa je v prvi meri odvisno od delodajalca (ta bo moral znati izkoristiti potencial) in vestnosti delavca samega. Torej OBEH. Delavec lahko "dela" in gleda malo v luft, na pet minut prime metlo in zabušava, lahko pa DELA in v svojem delavniku tudi nekaj naredi in upraviči svoj obstoj v firmi.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

ginekk ::

Unknown_001 je izjavil:



In, če so izdelki zanič(slabo narejeni) / jih ni, jih firma ne bo prodala ali pa bo fasala reklamacijo. Torej...

Važno je, da delavec nekaj NAREDI, ne pa da DELA samo da cajt mine.


To pa se definitivno strinjam. V tem sistemu dodana vrednost mora bit, drugače ne deluje.

Mato989 ::

Seveda ima Raptor čisto prav, ampak to da delavec nekaj naredi, pa je odgovornost delodajalca da pravilno usmeri in zadolži delavca, tako kot je odgovornost delodajalca da skozi postopek izbere primernega delavca... seveda običajno delodajalci krivdo za delavčevo ne-delo ali preslabo delo iščejo večinoma v njem, namesto v lastnih slabih sposobnosti izvajanja nalog iz Human Resources in izbirnih postopkov =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

D3m ::

Jaz sem strošek firme z visoko dodano vrednostjo za firmo.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Unknown_001 ::

D3m je izjavil:

Jaz sem strošek firme z visoko dodano vrednostjo za firmo.


Evo, to je to.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Samael ::

NikolormousB je izjavil:

Pri nas večina teh, ki odpre firme, ne vedo, da je denar, ki ga zaslužijo, last firme, dokler ni letne bilance in izkazanega dobička - šele ta je njegova last, če ni dobička, ni nič osebno lastnikovega.


Če je firma tvoja, je tudi denar od firme tvoj. Kaj ti ni jasno?

Tebi ni jasno. Predlagam, da malce razmisliš, kaj je povedal solatko, predno gremo v detajlno razlago.

stalker ::

Ne vem zakaj je ta izraz postal žaljiv? Manjvrednostni kompleksi much? Seveda lahko to zavijaš v celofan in govoriš o "investiciji" kot vsi bluzatorji ekonomije sodobnega časa.

V našem okolju ima beseda strošek skoraj vedno negativen pomen. Zakaj, nimam pojma. Tisto sem napisal tudi z namenom, da bo komu šlo v nos in bo napisal, zakaj nimam prav.

solatko ::

NinjaMig21 - Da bo bolj jasno pa vzemiva takole - dodana vrednost delavca je 10k€/m, delodajalec je pripravljen dati 10%-ov dodane vrednosti delavcu, torej 1k€. Koliko časa bo dodana vrednost tega delavca tolikšna?
Iz slabega cenenega materiala, ne boš imel kvalitetnih izdelkov. Koliko časa boš na trgu?

Če boš dal delavcu 20-25% dodane vrednosti, se bo ta zviševala ali pa saj obdržala na tej višini, ko preseže določeno višino pa boš moral počasi začet razmišljat o drugi načinih stimulacije.

Hitro googlanje ti tudi v SLO ponudi instalacijo za 30€, jaz imam podatek človeka, ki je v D kupil računalnik in želel še OS in instalacijo. Vse skupaj bi ga prišlo nekaj čez 350€, potem sem mu pač poslal ključek z njegovim originalnim w8 in je sam potem nadgradil na željeno. V Berlinu pice izpod 20€ z dostavo ni.
Verjetno se v kakšni selendri dobi vse ceneje, vem pa da je tudi dražje.

Denar firme ni nikoli tvoj, je firmin, dokler ne ugotoviš dobička. Ta pa je tvoj in prosto razpolagaš z njim, seveda po plačilu davka na dobiček. Ker podjetniki mislijo in se obnašajo, kot da je firmin denar njihov, gre tudi toliko firm v grde stečaje, za kar je kriva zakonodaja, ki ne pobere celotnega premoženja latnika take firme za tti kolena nazaj.
Delo krepa človeka

NikolormousB ::

Iz slabega cenenega materiala, ne boš imel kvalitetnih izdelkov. Koliko časa boš na trgu?


Ne želijo vsi proizvajati kvalitetnih izdelkov. Na trgu je prostor za razne Gordon Ramsaye in za McDonalds. Eni ti skuhajo obrok iz sestavin vrhunske kakovosti, drugi iz cheap krompirja. V tem primeru gre tistim, ki uporabljajo cenen material celo bistveno boljše.

V Berlinu pice izpod 20€ z dostavo ni.
Verjetno se v kakšni selendri dobi vse ceneje, vem pa da je tudi dražje.


Na zgornjem linku imaš pico z dostavo v Berlinu za 10€.

Denar firme ni nikoli tvoj, je firmin, dokler ne ugotoviš dobička. Ta pa je tvoj in prosto razpolagaš z njim, seveda po plačilu davka na dobiček. Ker podjetniki mislijo in se obnašajo, kot da je firmin denar njihov, gre tudi toliko firm v grde stečaje, za kar je kriva zakonodaja, ki ne pobere celotnega premoženja latnika take firme za tti kolena nazaj.


Če je firma tvoja je tvoje tudi vse kar je od firme. Res pa je, da s tem denarjem ne moreš razpolagati enako kot z gotovino, ki jo imaš v žepu.

Ribicija ::

NikolormousB je izjavil:

The Player je izjavil:

Zakaj se skos govori, da so delavci strošek, če pa delodajalec najame delavce ravno zato, da ustvarijo dobiček?

Pa naj delodajalec sami delajo, če menijo, da lahko sami ustvarijo dovolj brez pomoči dodatne delovne sile.


Zato, ker delavec je strošek. V splošnem pomenu (je že napisal Raptor F16) in v računovodskem pomenu.


Zato pa smo kjer smo v tej naši državi tu kjer smo. Delavec za podjetnika oz. za neko firmo ne sme biti strošek. Že res, da v bilanci njegovo plačo knjižimo med stroške, ampak delavec bi moral biti za pametnega delodajalec predvsem sredstvo, lahko bi rekli osnovno sredstvo. In osnovna logika podjetnika bi morala biti tudi pri nas, boljše kot skrbim za svoje osnovno sredstvo, boljši izdelek bom lahko imel. Tujci in razviti svet že dolgo vesta, zakaj so delavce dobro plačata in primerno nagradita. Dobro nagrajen delavec je pripaden firmi, ko je pripaden firmi bo delal dobro, pravzaprav odlično!
Kaj pomaga, da podjetje investira veliko denarja v odlične stroje, če na njih delajo nezadovoljni delavci, ki jim ni mar kakšen izdelek pride na koncu ven, ki jim ni pomembno ali bo končni kupec zadovoljen z izdelkom, ker se itak z njim ukvarja oni drugi v prodaji.
Zato pravim, da pameten delodajalec poskrbi za to, da delavci v firmi dihajo kot eno, da imajo vsi isti cilj in vizijo; se zavedajo da zajev na proizvodni liniji prinese težave onemu v prodaji in onemu na reklamacijah.... In takšen delodajalec se ne bo rabil ves čas poditi na trgu in iskati nove prodajne priložnosti, ampak bodo to počeli njegovi zaposleni sami. In bodo celo zadovoljni/ponosni, ker lahko to počnejo.

Tako da ne govoriti, da je delavec strošek. Delavec je tisti, ki podjetju ustvarja dobiček. Boljše kot se bo počutil boljše bo delal! Počutje pa se ne izboljšuje samo s plačo; do neke točke DA, potem pa še z veliko drugimi stvarmi.

NikolormousB je izjavil:

Iz slabega cenenega materiala, ne boš imel kvalitetnih izdelkov. Koliko časa boš na trgu?


Ne želijo vsi proizvajati kvalitetnih izdelkov. Na trgu je prostor za razne Gordon Ramsaye in za McDonalds. Eni ti skuhajo obrok iz sestavin vrhunske kakovosti, drugi iz cheap krompirja. V tem primeru gre tistim, ki uporabljajo cenen material celo bistveno boljše.

V Berlinu pice izpod 20€ z dostavo ni.
Verjetno se v kakšni selendri dobi vse ceneje, vem pa da je tudi dražje.


Na zgornjem linku imaš pico z dostavo v Berlinu za 10€.

Denar firme ni nikoli tvoj, je firmin, dokler ne ugotoviš dobička. Ta pa je tvoj in prosto razpolagaš z njim, seveda po plačilu davka na dobiček. Ker podjetniki mislijo in se obnašajo, kot da je firmin denar njihov, gre tudi toliko firm v grde stečaje, za kar je kriva zakonodaja, ki ne pobere celotnega premoženja latnika take firme za tti kolena nazaj.


Če je firma tvoja je tvoje tudi vse kar je od firme. Res pa je, da s tem denarjem ne moreš razpolagati enako kot z gotovino, ki jo imaš v žepu.


Tvoje je tisto in samo tisto, kar ostane potem ko plačaš vse dobavitelje, banke z morebitnimi krediti, zaposlene in podizvajalce, rešiš vse reklamacije in garancijske menjave oz. daš na stran ustrezna sredstva za morebitne garancijske menjave in popravila v prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ribicija ()

Matko ::

solatko je izjavil:

NinjaMig21 - Da bo bolj jasno pa vzemiva takole - dodana vrednost delavca je 10k€/m, delodajalec je pripravljen dati 10%-ov dodane vrednosti delavcu, torej 1k€. Koliko časa bo dodana vrednost tega delavca tolikšna?
Iz slabega cenenega materiala, ne boš imel kvalitetnih izdelkov. Koliko časa boš na trgu?

Če boš dal delavcu 20-25% dodane vrednosti, se bo ta zviševala ali pa saj obdržala na tej višini, ko preseže določeno višino pa boš moral počasi začet razmišljat o drugi načinih stimulacije.


Najprej se zmenite, kaj točno smatrate pod t.i. dodana vrednost. >:D
Ne bi škodila tudi kakšna beseda o: neto, bruto, bruto bruto, celotni strošek dela,...

NikolormousB ::

Tujci in razviti svet že dolgo vesta, zakaj so delavce dobro plačata in primerno nagradita.


Ja? Kateri tujci? Amazon? Walmart?

Še dobro, da se take stvari dogajajo samo v Sloveniji in ne v, npr. Nemčiji: https://www.dw.com/en/one-in-10-german-...

Tako da ne govoriti, da je delavec strošek. Delavec je tisti, ki podjetju ustvarja dobiček. Boljše kot se bo počutil boljše bo delal! Počutje pa se ne izboljšuje samo s plačo; do neke točke DA, potem pa še z veliko drugimi stvarmi.


Zakaj se trudiš spremeniti definicijo besede strošek?

Unknown_001 ::

@solatko

Cena materiala ne definira kakovosti izdelka.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

TheBlueOne ::

Zanimivo, da se forumasi vecinoma postavijo striktno na eno ali drugo stran, kakor, da bi bile vse situacije primerljive.

Sem pa radoveden glede na diskusijo, kdo doprinese vec kaj menite, da bi morala minimalno zasluzit raja in kaksen faktor lahko sluzi lastnik. Predvsem od tistih, ki hvalite predvsem podjetnika in njegovo zasluznost, me zanima, ce vam je OK, ce delavci komaj prezivijo on pa se valja v denarju ali se vam to zdi nepostena praksa.

NikolormousB ::

Sem pa radoveden glede na diskusijo, kdo doprinese vec kaj menite, da bi morala minimalno zasluzit raja in kaksen faktor lahko sluzi lastnik.


Debate o tem, kdo doprinese več, so nesmiselne. Večinoma gre za team effort.

Minimalna plača trenutno v Sloveniji bi morala biti okoli jurja neto.

Faktor med najvišjimi in najnižjimi dohodki okoli 1/120 bi imel smisel, v primeru, da bi bil minimalc 1000€.

-valvoline- ::

Prava smiselna debata je delavec/podjetnik vs drzavni parazit (js,ju,drzavni monopolisti). Drzavni paraziti strizejo vse, podjetniske in delavske ovce.

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

-valvoline- je izjavil:

Prava smiselna debata je delavec vs drzavni parazit (js,ju,drzavni monopolisti). Drzavni paraziti strizejo vse, podjetniske in delavske ovce.


To je ravno nesmiselna tema in ni samo offtopic ampak tudi daja popaceno sliko tega, kaj pomeni JS in disi na trenutno popularno politicno drekanje.

Zgodovina sprememb…

-valvoline- ::

TheBlueOne je izjavil:

-valvoline- je izjavil:

Prava smiselna debata je delavec vs drzavni parazit (js,ju,drzavni monopolisti). Drzavni paraziti strizejo vse, podjetniske in delavske ovce.


To je ravno nesmiselna tema in ni samo offtopic ampak tudi daja popaceno sliko tega, kaj pomeni JS in disi na trenutno popularno politicno drekanje.

Lenuh doo pobere v startu vsakemu najmanj polovicko. Preko ddvja,trosarin in podobno se dodatno polovicko tega kar je ostalo.

Boomerang ::

Jaz pa imam take izkušnje:

Direktor uspešnega IT podjetja ves čas trosi naokoli koliko ga stanejo prispevki, koliko mu vzame država itd. Da bi prišel lažje čez mesec, svojim delavcem izplačuje le opravljeno delo (če greš na dopust ali bolniško, to ni po njegovi krivdi, zato ti tega ne bo plačal). Na plačilki ti piše minimalec, ostalo pa bo prikazal na vse možne načine, ki niso obdavčeni.

Poleg tega bi še enkrat poudaril, da je to IT podjetje (pokriva programiranje in elektrotehniko). Ravno IT področje naj bi bilo sedaj med najbolj perspektivnimi, zato tu ni govora o kakšnih minimalnih plačah. Ampak njega skrbi dejstvo, da vsaka firma lahko kadarkoli propade - tudi njegova, zato vsa prihranek ostane za varnost firme.

Kako pa na to gledamo (so)delavci:
Vsak, ki ima firmo, je še pred odprtjem vedel dvoje: 1) da mu bo delež pobrala država in 2) da obstoj firme ni zajamčen, ampak lahko firma kadarkoli propade. Ne poznam ga, ki bi odprl svojo firmo in pred tem tega ne bi vedel... tudi ko greš kupit avto vse prej premisliš. Delo pa je tudi treba cenit - ni dovolj da delavcu daš delo in minimalca, pač pa ga ne izkoriščaj in plačaj pošteno. Ni kriv delavec, da mora delodajalec zanj plačati prispevke, ampak je takšen zakon. Če nimaš toliko, da bi delavca pošteno plačal in vse prikazal črno-na-belem, potem ga raje ne zaposluj.

TheBlueOne ::

-valvoline- je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

-valvoline- je izjavil:

Prava smiselna debata je delavec vs drzavni parazit (js,ju,drzavni monopolisti). Drzavni paraziti strizejo vse, podjetniske in delavske ovce.


To je ravno nesmiselna tema in ni samo offtopic ampak tudi daja popaceno sliko tega, kaj pomeni JS in disi na trenutno popularno politicno drekanje.

Lenuh doo pobere v startu vsakemu najmanj polovicko. Preko ddvja,trosarin in podobno se dodatno polovicko tega kar je ostalo.


Cisto preprosto, tako je v razvitih drzavah, ker je to, kar nudi JS enostavno drago. Ja, imas potencial za boljse, kakor povsod ampak zal brez tega ne gre. In JS niso nobene pijavke, so nasi vrstniki, ki so pac raje kaj v JS, kot pa v industriji. Ce dals v industriji kot tehnik in te vecina JS sije po zasluzku, verjemi, da ni problem pri tem koliko stane JS.

Mato989 ::

NikolormousB je izjavil:

Sem pa radoveden glede na diskusijo, kdo doprinese vec kaj menite, da bi morala minimalno zasluzit raja in kaksen faktor lahko sluzi lastnik.


Debate o tem, kdo doprinese več, so nesmiselne. Večinoma gre za team effort.

Minimalna plača trenutno v Sloveniji bi morala biti okoli jurja neto.

Faktor med najvišjimi in najnižjimi dohodki okoli 1/120 bi imel smisel, v primeru, da bi bil minimalc 1000€.


Problem je v tem, da tisti ki pišete koliko bi moral bit minimalc ne dojamete, da ni pomembna višina minimalca ampak kaj lahko kupiš za minimalca... raje imam minimalca 600€ pa da pride internet 10€, kilo kruha 1€, liter pleka 0,5€ kot pa 1.000€ minimalca in pride internet 35€, kilo kruha 4€ liter mleka pa 1,5€... ker potem za minimalca dobim MANJ kot če je nižji.

Kaj mi pomaga letošnji dvig minimalca za 30€ neto, če je že hrana ki jo kupujem šla gor za par %, pa 2€ telemach itd... in se že izniči.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Mato989 ::

TheBlueOne je izjavil:

-valvoline- je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

-valvoline- je izjavil:

Prava smiselna debata je delavec vs drzavni parazit (js,ju,drzavni monopolisti). Drzavni paraziti strizejo vse, podjetniske in delavske ovce.


To je ravno nesmiselna tema in ni samo offtopic ampak tudi daja popaceno sliko tega, kaj pomeni JS in disi na trenutno popularno politicno drekanje.

Lenuh doo pobere v startu vsakemu najmanj polovicko. Preko ddvja,trosarin in podobno se dodatno polovicko tega kar je ostalo.


Cisto preprosto, tako je v razvitih drzavah, ker je to, kar nudi JS enostavno drago. Ja, imas potencial za boljse, kakor povsod ampak zal brez tega ne gre. In JS niso nobene pijavke, so nasi vrstniki, ki so pac raje kaj v JS, kot pa v industriji. Ce dals v industriji kot tehnik in te vecina JS sije po zasluzku, verjemi, da ni problem pri tem koliko stane JS.


Dobra država bi naredila sektor čimvitkejši, ker itak je načeloma javni sektor in uprava to, da vsi vplačujemo v neko vrečo in potem plačuje država nekoga da on odloča (aparat) kdo dobi ta denar... zaradi tega sistema smo vsi botri vsem otrokom ki dobijo otroški dodatek iz davkov in štipendiramo vse itd... namesto tega bi lahko dohodnina bila na 10.000€ prvič sploh omenjena, ukinejo se otroške doklade ipd zadeve, saj bi ljudje dobili višje plače... z istim brutom.... samo socialistom to nikoli ne bo jasno

Seveda določen delež Javne uprave mora ostajat, ampak 1.000 agencij in direktoratov ne rabimo, kot ne rabimo financirat RKCja kot ne rabimo imet v lasti nestrateških podjetij... Država bi itak morala prodat vse razen ohranit delnice tam kjer je v našem interesu da nam ne poberejo (tu bi jaz recimo obdržal Telekom in Abanko s striktnima nadzoroma, pa tudi delnice Krke kjer se k sreči ne vmešavajo...) vse ostalo pa čimprej prodat, razen če je še kak firma kjer je kaj res koristnega da ne propade... potem pa delat na tem da se dohodnina zniža... Hkrati bi bilo potrebno poenotit VSE olajšave na dohodnino ne pa da imamo vzporedne sisteme ki so nekoristni.

Če to storimo bo že velik korak naprej. Recimo ukinit potne dvignit minimalca, potem pa dat če že, olajšavo za potne stroške.... itak dobi država pol not skozi trošarine 70% tistega kar ti da olajšavo...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Vazelin ::

Zakaj the fuck rabimo A Banko?

TheBlueOne ::

Mato989 je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

-valvoline- je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

-valvoline- je izjavil:

Prava smiselna debata je delavec vs drzavni parazit (js,ju,drzavni monopolisti). Drzavni paraziti strizejo vse, podjetniske in delavske ovce.


To je ravno nesmiselna tema in ni samo offtopic ampak tudi daja popaceno sliko tega, kaj pomeni JS in disi na trenutno popularno politicno drekanje.

Lenuh doo pobere v startu vsakemu najmanj polovicko. Preko ddvja,trosarin in podobno se dodatno polovicko tega kar je ostalo.


Cisto preprosto, tako je v razvitih drzavah, ker je to, kar nudi JS enostavno drago. Ja, imas potencial za boljse, kakor povsod ampak zal brez tega ne gre. In JS niso nobene pijavke, so nasi vrstniki, ki so pac raje kaj v JS, kot pa v industriji. Ce dals v industriji kot tehnik in te vecina JS sije po zasluzku, verjemi, da ni problem pri tem koliko stane JS.


Dobra država bi naredila sektor čimvitkejši, ker itak je načeloma javni sektor in uprava to, da vsi vplačujemo v neko vrečo in potem plačuje država nekoga da on odloča (aparat) kdo dobi ta denar... zaradi tega sistema smo vsi botri vsem otrokom ki dobijo otroški dodatek iz davkov in štipendiramo vse itd... namesto tega bi lahko dohodnina bila na 10.000EUR prvič sploh omenjena, ukinejo se otroške doklade ipd zadeve, saj bi ljudje dobili višje plače... z istim brutom.... samo socialistom to nikoli ne bo jasno

Seveda določen delež Javne uprave mora ostajat, ampak 1.000 agencij in direktoratov ne rabimo, kot ne rabimo financirat RKCja kot ne rabimo imet v lasti nestrateških podjetij... Država bi itak morala prodat vse razen ohranit delnice tam kjer je v našem interesu da nam ne poberejo (tu bi jaz recimo obdržal Telekom in Abanko s striktnima nadzoroma, pa tudi delnice Krke kjer se k sreči ne vmešavajo...) vse ostalo pa čimprej prodat, razen če je še kak firma kjer je kaj res koristnega da ne propade... potem pa delat na tem da se dohodnina zniža... Hkrati bi bilo potrebno poenotit VSE olajšave na dohodnino ne pa da imamo vzporedne sisteme ki so nekoristni.

Če to storimo bo že velik korak naprej. Recimo ukinit potne dvignit minimalca, potem pa dat če že, olajšavo za potne stroške.... itak dobi država pol not skozi trošarine 70% tistega kar ti da olajšavo...


Kaj potem tezis cez JS? Bodi konreten in povej kaj se ne potrebuje ter zakaj ne. Tisoce uradov itn. ne pove nic pametnega in je golo natolcevanje. Spreminjanje celotnega sistema cez palec ni mogoce, to ti je menda jasno. Se pri podjetju, ki je bistveno manjsi aparat ne gre cez palec govoriti "tam malo vec", "tam malo manj" in bo boljse ker jaz vem.

Kar se tice vitkosti JS, pa lahko samo priemrjas z ostalimi, kjer je recimo Avstrija, ki jo ponam izrazito bolj draga oziroma gre v blagajno v NETO smislu izrazito vec in nudijo dosti primerjalen servis. Ajde, je kaksna cakalna vrsta vec v Sloveniji, ampak NETO po glavi placujejo ca. dvakratnik. Torej je Slo JS kar vitek. Glede RKC dvomim, da je tako enostavno.

Vazelin je izjavil:

Zakaj the fuck rabimo A Banko?


Cudna vprasanje, pac je v lasti drzave, kar je spicifika zaradi starega sistema. Na te zadeve se glede bolj investicijko v smislu kaj nosi in kdaj se jo splaca prodati, ce sploh.

Zgodovina sprememb…

-valvoline- ::

Razen v zdravstvu je najmanj 3/4 vegetirancev odvec v js ju in pri paradrzavnih monopolistih. Tu ni kaj za debatirat. Place tudi za polovicko prenapihnjene.

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

-valvoline- je izjavil:

Razen v zdravstvu je najmanj 3/4 vegetirancev odvec v js ju in pri paradrzavnih monopolistih. Tu ni kaj za debatirat. Place tudi za polovicko prenapihnjene.


Nic od tega, kar govoris ni res, se posebej, ker govoris o "vegetirancih", "paradrzavnih monopolistih" itn. S tem je vse kar poves prazno. Ce bi res znal tako ucinkovito in enotavno sodit cez palec bi bil vsaj investiror prve klase. Ali si hobi poznavalec JS, ki pa z njim noce imeti nic?

Recimo ce recem "Tisti parazit krvosesni si ne zasluzi za burek.", s tem ne povem nic razen kaj o svoji omejenosti izrazanja.
««
«
1 / 9
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Delavec ni dobil plače (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
37465235 (53679) Kenpachi
»

Etika do potencialnega delodajalca (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6615117 (12554) Furbo
»

Neizplačilo plače, kaj storiti ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13134298 (23832) St235
»

Zemljevid: vsa podjetja, ki svojim zaposlenim ne plačujejo prispevkov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
12522802 (18644) GTX970
»

pogodba za določen čas

Oddelek: Loža
499511 (5652) cortez

Več podobnih tem