» »

Delavec vs podjetnik

Delavec vs podjetnik

Temo vidijo: vsi

Mato989 ::

Kaj potem tezis cez JS? Bodi konreten in povej kaj se ne potrebuje ter zakaj ne. Tisoce uradov itn. ne pove nic pametnega in je golo natolcevanje. Spreminjanje celotnega sistema cez palec ni mogoce, to ti je menda jasno. Se pri podjetju, ki je bistveno manjsi aparat ne gre cez palec govoriti "tam malo vec", "tam malo manj" in bo boljse ker jaz vem.

Kar se tice vitkosti JS, pa lahko samo priemrjas z ostalimi, kjer je recimo Avstrija, ki jo ponam izrazito bolj draga oziroma gre v blagajno v NETO smislu izrazito vec in nudijo dosti primerjalen servis. Ajde, je kaksna cakalna vrsta vec v Sloveniji, ampak NETO po glavi placujejo ca. dvakratnik. Torej je Slo JS kar vitek.


Mene ne zanimajo druge države... nerad se primerjam z njimi, ker potem ti lahko dam za primerjavo Norveško ki nalaga GOTOVINO na račune državljanov ker ima toliko keša, kaj pa zdaj? Dejansko varčuje za svoje ljudi... vedno lahko najdeš za primerjavo boljše in slabše zato je to brezpredmetno... recimo glih je bil prispevek te dni na televiziji slučajno sem zasledil, da bodo kmalu če ne že zdaj Estonci lahko BREZ obiska JAVNE UPRAVE uredili praktično VSE zadeve z državo... razen poroke in še 2 zadev (se ne spomnim) to je recimo lahko role model za našo državo...

Kar se pa tiče naštevanja društev direktoratov itd... za začetek bi lahko znižali dohodnino za 0,5% in ukinili doniranje denarja preko prisilne dohodnine, kdorkoli želi lahko še zmeraj donira... pač še ena prisila. plačujemo ogromno civilnih iniciativ ki delujejo potem v nasprotju z željo večine itd... poglejva samo Magno, in 2. tir, te cepce ki rušijo zadeve plačujem (tudi) jaz... ker jih plačuje državni proračun...

Našteval bi lahko v nedogled, najbolj bode v oči zakaj nakazujemo denar RKCju in zakaj so neobdavčeni, čeprav ne prispevajo ničesar v javno dobro meni kot ateistu itd...

Skratka, DOBRA država, bi poizkusila nižat dohodninske prejemke in s tem višat kupno moč gospodinjstev ki bi tako več trošila in bi prišlo not več DDVja in trošarin... namesto tega država povečuje izdatke, ljudje pa se ne počutijo kot da bi se jim kaj poznalo... si predstavljaš če bi država vsako leto dvignila olajšavo dohodnine za cca. 10€ mesečno, PR bi bil pozitiven, sicer oni na minimalcih ne bi imeli ogromno ker je tam bolj malo dohodnine zaradi butaste dodatne splošne olajšave (btw tudi to je treba spremenit) bi pa ogromno imel folk ki dobiva med 750€ neto in 1.100€ neto... njim se to pozna.

Potem centralna nabava za ZD in bolnice... neverjetno da še zdaj ni centrlane nabave za vse bolnice in ZDje v tako mali državi... namesto tega so cene kr neke, ponudniki na veliko služijo količinskih popustov pa zelo malo.

Vojska... plačujemo gromozanski aparat, vojakov vedno manj, koristnost vojske skoraj na nuli, namesto tega bi morali reorganizirat (sicer nas bo NATO jebal ampak proračun je nad natom!) in ohranit ene 1.000 specialcev z dobrimi plačami (torej najboljših v SLO) z malim štabom ki bi imeli nalogo da vse treninge opravijo kot pomoč okolju RS... vsaj 50 delovnih dni letno za vsakega

Saj pravim v nedogled...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

NikolormousB ::

Dobra država bi naredila sektor čimvitkejši,


Nope. Dobra država poskrbi, da imajo vsi njeni državljani čim bolj kakovostno življenje. Razvejan javni sektor je del tega.

Mato989 ::

Kar se pa tiče delavec vs podjetnik, predvsem bode v oči jamranje delodajalcev o težavnosti odpuščanja delavcev... In jaz se strinjam z njimi glede tega, ampak problem je v tem, da če težavnost odpuščanja znižamo na recimo to da lahko brez razloga vsakogar pod 60 let odpustiš z 1 mesečnim odpovednim rokom se potem mora zvišat odpravnina

Torej ali/ali
Enostavno odpuščanje in visoke predpisane odpravnine
Težko odpuščanje in nizke odpravnine

Ampak delodajalci bi pa oboje nizko in enostavno, to pa ne gre.

Jaz sem takoj za da lahko vsak delodajalec vsakogar odpusti z 1 mesečnim odpovednim rokom brez razloga, če predpiše zakon recimo da čim si več kot 3 mesece pri delodajalcu ti pripada vsaj 3 mesečne plače BRUTO odpravnine.... (ne gre v dohodnino) in potem za vsake 6 mesecev zraven še 1 plača zraven... pol pa odpuščajte po mili volji če je to smiselno. Ampak neka cena mora bit
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

r3dkv1c4 ::

Ta tema se je potopila že s prvim napisanim stavkom.

Prvi stavek je napačna trditev, debata naprej je brezpredmetna.
Pohlep je problem....pri obeh straneh.
Fovšija povzroča pohlep, mediji povzročajo fovšijo, postavljajo lažne ideale, ljudem kradejo identiteto s forsiranjem raznih balastnih info in ovce sledijo vsemu ostalemu, samo sebi ne.

Nekoč sem imel službo, kjer sva oba rekla, odlično.
Dobra plača zame, za šefa delavec, ki je zadovoljen, šefu še vedno dovolj, da mu ni bilo premalo.

Skratka, obstajajo nepožrti podjetniki, ki imajo spoštovanje do svojih delavcev, ki jim delavčevo zadovoljstvo pomeni dodana vrednost in ne boste verjeli.......na koncu leta je dovolj za vse.

Samo to je problem.Požrtija in nastopaštvo.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Mato989 ::

NikolormousB je izjavil:

Dobra država bi naredila sektor čimvitkejši,


Nope. Dobra država poskrbi, da imajo vsi njeni državljani čim bolj kakovostno življenje. Razvejan javni sektor je del tega.


Seveda, sploh imam kakovostno življenje ker RKC ne plačuje davkov in ker ni centralne nabave za ZDje in bolnice in se meče denar stran in za stalno pripravljenost profesorjev in Mramorčkov itd...

Friedman je imel marsikdaj narobe ampak najbolj prav je imel ko je dejal

"Nobody spends someone elses money as carefully as he spends his own"

In to najbolj velja za državo!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

TheBlueOne ::

Mato989 je izjavil:


Kar se pa tiče naštevanja društev direktoratov itd... za začetek bi lahko znižali dohodnino za 0,5% in ukinili doniranje denarja preko prisilne dohodnine, kdorkoli želi lahko še zmeraj donira... pač še ena prisila. plačujemo ogromno civilnih iniciativ ki delujejo potem v nasprotju z željo večine itd... poglejva samo Magno, in 2. tir, te cepce ki rušijo zadeve plačujem (tudi) jaz... ker jih plačuje državni proračun...

Našteval bi lahko v nedogled, najbolj bode v oči zakaj nakazujemo denar RKCju in zakaj so neobdavčeni, čeprav ne prispevajo ničesar v javno dobro meni kot ateistu itd...

Skratka, DOBRA država, bi poizkusila nižat dohodninske prejemke in s tem višat kupno moč gospodinjstev ki bi tako več trošila in bi prišlo not več DDVja in trošarin... namesto tega država povečuje izdatke, ljudje pa se ne počutijo kot da bi se jim kaj poznalo... si predstavljaš če bi država vsako leto dvignila olajšavo dohodnine za cca. 10€ mesečno, PR bi bil pozitiven, sicer oni na minimalcih ne bi imeli ogromno ker je tam bolj malo dohodnine zaradi butaste dodatne splošne olajšave (btw tudi to je treba spremenit) bi pa ogromno imel folk ki dobiva med 750€ neto in 1.100€ neto... njim se to pozna.

Potem centralna nabava za ZD in bolnice... neverjetno da še zdaj ni centrlane nabave za vse bolnice in ZDje v tako mali državi... namesto tega so cene kr neke, ponudniki na veliko služijo količinskih popustov pa zelo malo.

Vojska... plačujemo gromozanski aparat, vojakov vedno manj, koristnost vojske skoraj na nuli, namesto tega bi morali reorganizirat (sicer nas bo NATO jebal ampak proračun je nad natom!) in ohranit ene 1.000 specialcev z dobrimi plačami (torej najboljših v SLO) z malim štabom ki bi imeli nalogo da vse treninge opravijo kot pomoč okolju RS... vsaj 50 delovnih dni letno za vsakega

Saj pravim v nedogled...


Saj ves, da ne poves nic konkretnega, ker verjetno ne poznas stevilk v ozadju, dogovorov (tudi mednarodnih). Tisti, ki rusijo MAGNO so popusili in je morda vprasljivo koliko legitimnosti imajo. Ampak moras vedeti, zakaj je financiranje tega mogoce, ali so kateri, ki so podobno financirani in doprinesejo kaj pozitivnega itn. Ce je en primer slab pac ne gres rusit sistema. V demokraciji pa ne mores odstaranit tistega, ki je proti tvoji ideji kako mora biti.

Kar se tice servisa JS, se moras primerjati z ostalimi, ker JS enostavno potrebuje NETO priliv in to marsikomu ni jasno. Veliki sistemi lahko material energijo itn. dobijo celo ceneje. Ampak zdravstvo je pri nas zelo poceni gelde na to, da nudi iste "rezervne dele" kot tam, kjer je bistveno bolj drago in mimo tega ne prides. Ne mores kar tako ocenit, da pri nas vrzejo stran 10%, Avstrijci pa 70% in da lahko to resis s svojimi 1,2,3 ukrepi.

Kar se tice vojske menda ja ves, da je zelo kompleksna politicna tema in ne gre kar tako manjsat ali vecat?

NikolormousB ::

"Nobody spends someone elses money as carefully as he spends his own"

In to najbolj velja za državo!


Neučinkovito porabo javnega denarja na drugi strani povsem zasenči veliko večja učinkovitost servisov, ki so organizirani na državni ravni.

r3dkv1c4 ::

Vojska sploh ni tako velik problem, kot št. županov, njihovih tajnic, .....vse do št. čistilk po občinskih prostorih.
Št. vojakov je zanemarljivo v primerjavi št. nepotrebnega sistema 200+ občin v Sloveniji.

Demokracija, hahahahahaha kakšen kurčev facepalm za ljudi je to.......za bruhat.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Mato989 ::

Seveda so popušili, ampak še vedno jih plačuje država da rušijo to kar je za državo dobro... ni to ironija, kot bi ti plačeval meni da te jaz vsak dan motim pri delu... nelogično, tega zagotovo ne bi počel ali?

Ne servisa JS negre primerjat z drugimi ker ti primerjaš kot drugi ki ga zagovarjajo samo procentualno porabo in velikost... to mene ne zanima dejansko... hkrati pa ignoriraš vrhunske primere kot je Estonija in Norveška, in če se pri Norveški še lahko izgovarjaš na nafto (priročno ni kaj, sicer jo ima Venezuela tudi) se pri Estoniji več ne da, kako so lahko oni dovolj sposobni da bodo lahko z državo vse razen 3 stvari uredili preko interneta, pri nas pa za vsako sranje moram na UE/občino/FURS ipd...

NikolormousB je izjavil:

"Nobody spends someone elses money as carefully as he spends his own"

In to najbolj velja za državo!


Neučinkovito porabo javnega denarja na drugi strani povsem zasenči veliko večja učinkovitost servisov, ki so organizirani na državni ravni.


Kot recimo? Meni to da UE izdajajo gradbena dovoljenja preko dovoljenih rokov ni nič učinkovitega... če bi to delal privatnik bi blo vse isti dan štempljano če bi plačal enak denar =) Garantiram. OPPNji trajajo itd...

FURS rabi za odgovore mesece, CSD je zabasan, vloge za štipendije še niso pregledane pa je JANUAR (4 mesece!)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

TheBlueOne ::

@Mato989 ne more te zanimat samo procentualno, ker imas praviloma fiksno NETO ceno. Zato si revne drzave marsikaj ne morejo privscit, tudi, ce je odstotek visji. Taka je realnost, zal.

Mato989 ::

TheBlueOne je izjavil:

@Mato989 ne more te zanimat samo procentualno, ker imas praviloma fiksno NETO ceno. Zato si revne drzave marsikaj ne morejo privscit, tudi, ce je odstotek visji. Taka je realnost, zal.


Še 1x, zakaj Estonija zmore digitalno obdelovat večino zahtev (razen 3) Slovenija pa ni niti blizu temu? Čeprav smo obojni osamosvojeni leta 1991 =)

So oni tako sposobni, mi pa tako nesposobni, imajo nižji neto minimalec, višjo razliko med povprečjem in minimalcem itd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

TheBlueOne ::

Mato989 je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

@Mato989 ne more te zanimat samo procentualno, ker imas praviloma fiksno NETO ceno. Zato si revne drzave marsikaj ne morejo privscit, tudi, ce je odstotek visji. Taka je realnost, zal.


Še 1x, zakaj Estonija zmore digitalno obdelovat večino zahtev (razen 3) Slovenija pa ni niti blizu temu? Čeprav smo obojni osamosvojeni leta 1991 =)

So oni tako sposobni, mi pa tako nesposobni, imajo nižji neto minimalec, višjo razliko med povprečjem in minimalcem itd...


Verjetno bi razlaga zakaj lahko bila vsaj magisterko delo, ki prepozna in uposteva vse faktorje od zgodovinskih naprej. Dvomim, da lahko midva kot laika brez poznavanja obeh sistemov cez palec ugotovima zakaj. Ne bi izkljucil da kaksen Estonec ne sprasuje kaj podobnega kot ti, ker je nasel nekaj, kjer je Slovenija na boljsem.

Zgodovina sprememb…

c00L3r ::

Če tudi bistveno spustimo davke na plače, še bo vedno delodajalec hotel dat čim nižjo plačo, za čim več dela. Delavec pa bo še vedno hotel čim višjo za čim manj dela. Delodajalec bo seveda navdušen, ker bo bruto strošek za delavca, da prejme npr. 1000€ neto plače nižji. Problem pa nastane, ko hoče delavec svoje otroke poslat v šolo/fakulteto. Te storitve so plačljive, ker smo se odločili za vitko državo. Tega si potem ne morejo privoščit več vsi, ampak samo bolj premožni in se dodatno poslabša možnost izhoda iz revščine za novo generacijo.

Sicer pa velik del davkov plačujemo še vedno za dolgove gospodarske krize, katero niso ustvarili ne delavci, ne JS, ne mali podjetniki, ne prejemniki socialne pomoči. Skoraj vsi viri kažejo, da plačujemo okrog milijardo € vsako leto samo za poplačilo obresti, kje je še le odplačilo dolga https://www.nationaldebtclocks.org/debt... Ustvarili so jo najbolj bogati, ker imajo daleč največjo moč in vpliv na politiko in posredno na finančne regulacije. Bolj očitno je to ZDA, kjer imajo dobesedno legalizirano politično korupcijo in malo manj očitno v drugih državah, kjer se te stvari vršijo bolj posredno. Money = Power.

Not A Number ::

Včasih sem bil delavec, sedaj sem podjetnik in tole je moj pogled na razmerje delavec / podjetnik in podjetništvo v Sloveniji.

Tole bo malo daljši sestavek (delno rant), tako da komur ni za brati lahko mirno preskoči. Sem pa napisal zato, ker vem iz lastnih izkušenj da se 99% delavcev in birokratov v JU ne zaveda, kaj pomeni biti podjetnik/privatnik.

UVOD - PRVA SLUŽBA:
Na faksu sem imel kadrovsko štipendijo, tako da sem se po diplomi zaposlil v razvojnem oddelku v velikem slo podjetju (>5000 zaposlenih). Že tekom študija sem se iz lastnega interesa naučil (knjige, forumi, vaje, itd.) en zelo specializiran inženirski programski jezik, ki so ga v tem oddelku šele spoznavali in tudi čedalje več potrebovali, saj je skrajšal potreben čas od ideje do delujočega prototipnega SW na dejanski opremi za 5-10x. * OPOMBA 1 (glej spodaj)
Za ta oddelek sem začel programirati tudi že kot študent, tako da sem bil že dokaj dobro utečen, poznal ljudi in zadeve, itd. Ko sem se redno zaposlil (pri 23. letih), je sledil manjši šok: začetna plača, cca. 900€ bruto. Žalostno glede na izobrazbo, vrsto dela in še posebej na dodano vrednost, ki sem jo že takrat doprinesel v razvoj, ampak sem si mislil ok "se bom z delom dokazal in bo plača kmalu boljša". Ampak, ker sem imel kadrovsko štipendijo dejansko nisem imel izbire.

Pridno sem začel delat (ko gledam nazaj, sem delal preveč), plača je vmes narasla na 1200€ bruto. Na lastne stroške in v svojem času sem se dodatno izobraževal in certificiral znanje ter si gradil ugled, kar se tiče strokovnosti.
V privatnem življenju pa se je počasi pojavila potreba po izselitvi iz hotela ata/mama, tako da sva se s punco (ki je bila takrat še študentka in kasneje brezposelna) selila v podnajemniško stanovanje (starost 25. let). Na koncu meseca nama ni ostalo veliko, ampak dovolj za udobno življenje, zdravo hrano, dopust, nekaj malega varčevanje za nujne primere, itd.

SANJE O HIŠI IN AVTU:
Ker sva oba iz podeželja in naju je življenje v mestu morilo, sva začela razmišljati tudi o lastni hiši (nakup ali novogradnja), morda novem avtu.
Sedaj sem prvič začel razmišljati kako priti do takšnih sredstev. Nič, grem na banko vprašat kako je s krediti. Sledi šok: ker je bila razlika do minimalne plače nizka, kakšnega večjega kredita sploh nisem mogel dobiti. (Tule bi lahko pisal o tem kako je minimalna plača strel v koleno za vse, ki jo imajo ali so blizu nje, ampak bi bilo potem predolgo).

Če ne gre kredit, bo pa treba plačo dvignat ali poiskati drugo službo. Gledam malo oglase in vidim, da je moje specifično znanje zelo redko, iskano in dobro plačano.
Naslednji dan se v službi napovem pri direktorju za krajši razgovor o plači. Mu razložim situacijo s krediti in željo, da bi rad do 30. leta živel v lastni hiši, z novim avtom in ne v majhnem stanovanju in 13 let starim avtom (kot sem ga imel takrat).
Mi reče, da ne morem met večje plače, ker bi s tem porušil sistem, in bi imel večjo plačo kot vodja laboratorija (navaden middle manager) in to pač ne gre in da "denar ni vse". Poleg tega zunaj pred vrati čaka 20 ljudi, ki so pripravljeni delati na mojem delovnem mestu. Mi pa ponudi pogodbo za nedoločen čas. Rečem hvala za prijaznost in dam ustno odpoved. Pisno dobi naslednji dan.

Začne teči odpovedni rok 3 mesece. Vmes začnejo groziti z vračanjem štipendije z oderuškimi zamudnimi obrestmi. *OPOMBA 2 (glej spodaj)
Ker je bilo projektov veliko, tudi opreme je veliko, itd. sem svetoval direktorju naj čimprej poišče in zaposli mojo zamenjavo, zato da bo prehod za njih čimbolj gladek in da mu vse pokažem kje je kaj. Zamenjave za moje delovno mesto za takšno plačo seveda ni našel.

DRUGA SLUŽBA:
V času odpovednega roka sem si našel službo v manjšem podjetju (cca. 70 zaposlenih), ki so iskali točno moj tip kadra. Plača cca. 3800€ bruto in odplačali so terjatev za kadrovsko štipendijo prejšnjemu podjetju. Delo je bilo super, izziv, veliko novega sem se naučil, ... skratka super. Žal je bil lastnik zelo težek kolerik in goreč pristaš določene stranke. V času volitev me je vprašal koga bom volil in sem izjavil nobenga, ker so vsi isti lopovi. Kaj hujšega! Naslednji mesec sem bil odpuščen kot tehnološki višek.

POSTAL BOM PODJETNIK:
Odločil sem se, da bom ustanovil lastno podjetje in še naprej delal to v čemur sem dober in me veseli. Vedno sem poslušal, še posebej od sodelavcev v prvi službi, kako se imajo privatniki fajn, malo delajo, veliko kasirajo, imajo dopusta kolikor hočejo, vse kupijo "na stroške", itd.
Realnost je (žal) seveda daleč od tega. Že po 8 dneh po ustanovitvi sem dobil dopis, da grozi podjetju 8k€ kazni in meni kot direktorju 4k€ kazni, ker nisem bil vpisan v nek register. Ko jih pokličem in vprašam za kaj se gre in kako se vpišem, mi povejo, da tega ne morem narediti jaz in da bi to morali narediti tam na izpostavi, kjer sem podjetje ustanovil ampak so očitno pozabili. Zadevo smo rešili, ampak da mi tako hitro zagrozijo s kaznijo za nekaj kar sploh ni bila moja krivda, te pa malo strezni.

TEŽKI ČASI:
Ker je dodana vrednost, ki jo nudim, v podjetjih ponavadi vezana na večje projekte in posledično večje zneske, je trajalo leto in pol, da sem dobil prvi projekt. Preberite še enkrat, še posebej vsi delavci in birokrati: LETO IN POL BREZ PRIHODKA! Vmes je seveda bilo vseeno treba plačevat prispevke, hodit na sestanke in pošiljati ponudbe. * OPOMBA 3

PODJETNIK, KOT GA VIDIJO DRUGI NE-PODJETNIKI:
Po prvem projektu je potem nekako steklo. Do 30. leta sva si z ženo zgradila hišo (z veliko lastnega dela in truda), kupila nov avto (srednji spodnji razred). Finančno se mi je izšlo. In to je slika, ki jo vidi večina ljudi.

PODJETNIK V RESNICI:
Večina ljudi nikoli ne vidi in niti ne verjame, ko jim poveš direktno, da delaš veliko več kot prej v redni službi od 8 do 16h. Ker si non-stop v službi, vedno se najde kaj za naredit, razmišljaš kaj bo, da je težko odklopit službo. Da si odgovoren za zaposlene. Kaj če ne bo projektov za naprej? Delavec si ob 16h reče "ko vas jebe, jaz grem domov/na pir/kamorkoli" in mu ni treba razmišljat o službi. Ve da plača bo. Tudi če bo bolan.
Nihče te ne vpraša koliko ur delaš - ampak delo je treba naredit do roka projekta, drugače so penali. Ljudje te vidijo, ko greš ob 12h na sprehod ali na kosilo in pravijo "o lejga privatnika, kak se sprehaja", ne vidijo pa da delaš zvečer do treh zjutri, kadarkoli pač maš čas. Ne vidijo zdravstvenih težav, ki so posledica stresa zaradi projektov.
Pri prvem projektu smo imeli tako nori rok izvedbe in nekaj zamude pri opremi, tako da sem 14 dni pred rokom zaporedoma po 16 ur na dan programiral. Žena me je hranila pod prisilo, skoraj po slamici. Spal sem minimalno, ponavadi kar za računalnikom, v delavnici, na kavču. Tega nihče ne vidi.
Ne vidijo izgubljenih ur, ki jih moraš porabit, za razne birokratske blesarije, zato da je na papirju zadoščeno nekim kvazi predpisom. Ne vidijo koliko dela gre vsak mesec za brezvezno birokracijo z našo JU (nazadnje je bil primer, ko sem moral prinesti dokazila o plačanih prispevkih za vse zaposlene za 5 let nazaj v papirnati obliki! PDF-jev ne sprejemajo! Prinesem vse tja, se opravičim, če morda ni zloženo po vrsti in mi reče: "če kaj ne bom našla, bom pa v računalnik pogledala" WTF!?! Zakaj rabite papirje, če imate v digitalni obliki? Veste koliko časa je meni in moji računovodkinji vzelo, da sem vse to pripravil!?!)

DELAVEC VS PODJETNIK:
Moji zaposleni imajo nadpovprečne plače ter vnaprej dogovorjeni % od dobička projekta. Nič ne skrivam. Jaz imam seveda več kot oni. In se najde eden, ki stoka po zgoraj omenjenem receptu. Mu povem, vpričo vseh, da sem mu pripravljen TAKOJ ponudit mojo plačo, če prevzame tudi VSE moje odgovornosti! Brez heca, takoj bi zamenjal ampak mora odgovarjat za VSE.
Seveda se ni odločil za to, jamra pa še naprej (ne več meni direktno, ampak za hrbtom). Dokler sem še relativno mlad bom še vztrajal pri podjetništvu, ampak na stara leta si bom pa poiskal službo z rednim delavnikom. Da bom lahko šel po službi brez skrbi na pir.


ZAKLJUČEK:
Kot delavec sem si želel predvsem večjo plačo. Nisem se zavedal varnosti, ki mi jo služba nudi, da je vsak mesec plača zagotovljena, neglede na to ali sem zdrav ali bolan. Izven službe mi ni bilo treba razmišljati o službi. Ni bilo ukvarjanja s slovensko birokracijo (ki je svoje vrste bruh). Ni bilo stresa (no malo že, ampak v primerjavi s kasneje zanemarljivo). Direktorji so bili pa itak vsi overpaid nesposobneži, ki nič ne delajo razen sestankov.

Kot podjetnik imam tolikor, kolikor naredim in za to dobim plačano (to je tudi čisto tretja zgodba, žal). Delam več kot prej, skrbi in odgovornosti imam več kot prej, stresa je več kot prej. Najbolj pogrešam občutek, ki ga imaš v petek po službi, ko veš da imaš pred sabo prost vikend. Tega ni več in marsikateri delavec tega ne ceni dovolj!

OPOMBA 1:
Izdelava prototipa in razvoj je izgledal tako, da so določili komponente (HW) in na podlagi tega naredili opis želenega delovanja SW (ali FW, kakor za koga). Potem so to poslali v drug oddelek znotraj podjetja, kjer so potrebovali cca. 14 dni (včasih celo 30), da so naredili prototipno elektroniko in SW. Vmes je bilo seveda še cul kup sestankov, da so se dorekle nedorečenosti v opisu SW - ker so tega pisali strojniki, brali pa programerji.
Potem se je SW preverilo na dejanski opremi in so se poslali želeni popravki. Kar je zopet trajalo cca. 7-14 dni. Za vsako novo verzijo SW.
Moj prihod že kot študent, je ta postopek bistveno spremenil. Jaz sem znotraj oddelka v 3-4 dneh naredil testno elektroniko in SW za delujoč prototip (in to je bila moja iniciativa, ne direktiva). Ni bilo lepo, je pa delalo. Ker sem poznal tudi sestavo opreme in sem bil zraven pri tvorjenju opisa za SW, sem lahko hitro naredil SW, ki je delal zadovoljivo že v prvi verziji. Manjše spremembe v delovanju sem lahko naredil takorekoč takoj (isti dan sprogramiral, preveril in naložil nov SW). V 30 dneh smo imeli stestirano laboratorijsko verzijo SW, ki sem jo nato samo podrobno opisal in poslal opis v drug oddelek, da naredijo elektroniko in SW za produkcijo. Nič več pink-ponk sestankov, dopisov, izgube časa, itd. Za strojnike, ki so bili prej navajeni, da se potrebuje za spremembo vrednosti parametra v FW vsaj 5 dni, je bila to znanstvena fantastika. Za spremembo algoritma je pa itak bilo treba čakat vsaj 20 dni.
Poleg tega smo naredili nekaj bistvenih preskokov v samem SW, ker se prej strojniki niti niso zavedali kaj je možno sprogramirat, programerji pa niso poznali opreme in jih tudi ni zanimalo. Oni so imeli papir in po točno tistem opisu na papirju so naredili SW.

OPOMBA 2:
Sem primerjal gibanje cene zlata in obresti, ki so mi jih nabili na vračilo štipendije. Sem bil mnogo boljša investicija kot zlato - vsaj nekaj, da lahko rečem ženi, da sem res zlata vreden :)

OPOMBA 3:
Da ne bo kdo mislil, da je pošiljanje ponudb enostavno. Ni! Moraš it na sestanek, čimbolj podrobno ugotovit kaj stranka želi in potrebuje (ponavadi še sami ne vejo točno). Potem moraš vse premisliti, določit kako bo sploh delalo oz. sestaviti koncept, katero opremo bi vgradil, treba je pridobiti ponudbe za opremo, narediti izračun stroškov, birokracije, transporta. Določit rok izvedbe ali preveriti, če je možno narediti znotraj roka, ki si ga je zamislila stranka. Skratka veliko, predvsem miselnega dela. Dejansko mi je to najbolj zoprn del službe.

Mato989 ::

c00L3r je izjavil:

Če tudi bistveno spustimo davke na plače, še bo vedno delodajalec hotel dat čim nižjo plačo, za čim več dela. Delavec pa bo še vedno hotel čim višjo za čim manj dela. Delodajalec bo seveda navdušen, ker bo bruto strošek za delavca, da prejme npr. 1000€ neto plače nižji. Problem pa nastane, ko hoče delavec svoje otroke poslat v šolo/fakulteto. Te storitve so plačljive, ker smo se odločili za vitko državo. Tega si potem ne morejo privoščit več vsi, ampak samo bolj premožni in se dodatno poslabša možnost izhoda iz revščine za novo generacijo.

Sicer pa velik del davkov plačujemo še vedno za dolgove gospodarske krize, katero niso ustvarili ne delavci, ne JS, ne mali podjetniki, ne prejemniki socialne pomoči. Skoraj vsi viri kažejo, da plačujemo okrog milijardo € vsako leto samo za poplačilo obresti, kje je še le odplačilo dolga https://www.nationaldebtclocks.org/debt... Ustvarili so jo najbolj bogati, ker imajo daleč največjo moč in vpliv na politiko in posredno na finančne regulacije. Bolj očitno je to ZDA, kjer imajo dobesedno legalizirano politično korupcijo in malo manj očitno v drugih državah, kjer se te stvari vršijo bolj posredno. Money = Power.


Če zvišamo davčno olajšavo glede dohodnine to ne vpliva na BRUTO 2 od delodajalca niti najmanj... se pa generalno strinjam
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Not A Number ::

Boomerang je izjavil:

Direktor uspešnega IT podjetja ves čas trosi naokoli koliko ga stanejo prispevki, koliko mu vzame država itd. Da bi prišel lažje čez mesec, svojim delavcem izplačuje le opravljeno delo (če greš na dopust ali bolniško, to ni po njegovi krivdi, zato ti tega ne bo plačal). Na plačilki ti piše minimalec, ostalo pa bo prikazal na vse možne načine, ki niso obdavčeni.

Poleg tega bi še enkrat poudaril, da je to IT podjetje (pokriva programiranje in elektrotehniko). Ravno IT področje naj bi bilo sedaj med najbolj perspektivnimi, zato tu ni govora o kakšnih minimalnih plačah. Ampak njega skrbi dejstvo, da vsaka firma lahko kadarkoli propade - tudi njegova, zato vsa prihranek ostane za varnost firme.

Kako pa na to gledamo (so)delavci:
Vsak, ki ima firmo, je še pred odprtjem vedel dvoje: 1) da mu bo delež pobrala država in 2) da obstoj firme ni zajamčen, ampak lahko firma kadarkoli propade. Ne poznam ga, ki bi odprl svojo firmo in pred tem tega ne bi vedel... tudi ko greš kupit avto vse prej premisliš. Delo pa je tudi treba cenit - ni dovolj da delavcu daš delo in minimalca, pač pa ga ne izkoriščaj in plačaj pošteno. Ni kriv delavec, da mora delodajalec zanj plačati prispevke, ampak je takšen zakon. Če nimaš toliko, da bi delavca pošteno plačal in vse prikazal črno-na-belem, potem ga raje ne zaposluj.


Ko ustanoviš firmo tudi pričakuješ neko normalno okolje v katerem boš lahko normalno funkcioniral. Seveda veš vnaprej koliko davka pri plači pobere država. In ko na podlagi tega narediš kalkulacijo, ti jo pijavke iz JU lepo poderejo s tem, ko moram zgubljat čas z njimi. Čas ki mi ga nihče ne plača. Čas ki je neproduktiven. Za blesarije, ker se je nekdo v JU spomnil, da gre težit privatnikom, ki jim denar leti iz neba. In to te izčrpa. In ko jih vprašaš od kje mislijo, da pride denar za njihove plače, če ne iz gospodarstva je pa tišina in bmk. Zato veliko podjetnikov čimmanj plačuje davke - ker so pijavke v časovno breme, in ne denarno.
Glede varčevanje za hude čase, ko ni projektov je pa samo dobra poslovna praksa (razen, če potem lastnik porabi zase, ampak to je drugo). On ima odgovornost za zaposlene, le tem se pa ponavadi jebe.

Mato989 ::

@Aataqah

Da te ne bom citiral ker si ogromno napisal, naj rečem zanimiva zgodba, ampak glavna razlika je v tem, da ni mogoče enačit ljudi z plačami do 1.350€ bruto in ljudi z plačami kot si jo imel ti recimo 3.800€ bruto...

Ti si efektivno imel 3x višji bruto kot 50% zaposlenih... Pri takih plačah začnejo v ospredje močno silit druge prioritete ne več sam bruto... tako običajno to deluje. Če bi recimo meni nekdo ponudil polovični delovni čas in 1.000€ neto plače, vzamem raje to, kot pa 2.000€ neto za polnega recimo... ali pa bi marsikdo šel na polovičnega takoj ko odplača kredit za flet itd...

Denar je vedno vrednost za čas ki ga oseba(delavec) zamenja in ga "da" podjetju...

Zaposlenim se običajno jebe, ko imajo občutek da je podjetje/podjetnik zelo premožen oni pa delajo ogromno pa vseeno dobijo drobtinice... seveda je to relativno ampak tako je...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

solatko ::

Aataqah - Lepo si napisal, vendar je tukaj tisti haklc, ki loči dobrega podjetnika od lon proizvajalca. Ti si se odločil za visoko tehnološko podjetje, ki roko na srce, daje večje možnosti dobrega zaslužka, ima pa pač to slabo stran, da je možnost tudi zelo hitrega padca, sploh, če se kak projekt ne izide tako, da bi bil naročnik zadovoljen in ti dvigoval reating.
Vedno je tako, da ko si na svojem, imaš veliko več dela, kot če si samo zaposlen v podjetju. Seveda pa je vse odvisno od tega, kako si znaš razporediti čas, ki ga imaš vsak dan na voljo (24 ur).
Poznam podjetnike, ki za (utečena firma) vsakodnevno delovanje ne porabijo več kot 5-6ur, v kar seveda ne štejejo kosil, večerij in obiskov pri birokratih, poznam pa tudi take, ki so s svojim delom vedno v zaostanku zaradi slabe organizacije ali zato, ker nimajo zaposlenih, na katere bi se lahko zanesli.

Naj navedem samo en primer vodovodnega instalaterja, ki ima firmo več kot 50 let. Pri njemu dobi zaposleni v podpis pogodbo, v kateri je klavzula, da upravičena reklamacija stranke, pomeni takojšnje prenehanje delovnega razmerja - enostavno in zelo učinkovito.
Plače so 2x višje, kot je to v primerljivih firmah. V vseh letih, je imel samo eno tako reklamacijo in še to sta z delavcem pozneje ugotovila, da je bila tovarniška napaka na ventilu, ker je šlo za ventil višjega kakovostnega razreda, se je delavec pač zanesel na to, pa je prišlo do kar obsežne poplave (pozneje je to krila firma, ki je ventil izdelala - nemški proizvajalec).

Kaj je s tem naredil - sklene pogodbo s stranko, določi kateri delvci bodo to izvedli in samo še čaka na plačilo!

Sin, ki je nameraval firmo prevzeti, je diplomiral na strojni fakulteti in očetu dejal, sedaj, ko bom prevzel firmo, bom najprej uredil delovne pogodbe, saj ne gre, da bi vodovodarji zaslužili več kot strokovnjaki z univerzitetno diplomo.
Oče ga je hitro ohladil in mu rekel, da bo firmo sicer prevzel, pod pogojem, da najmanj dve leti zdrži pri sosedu z enako dejavnostjo, seveda tudi s plačo, ki jo bo tam dobil.
Sin se je zaposlil tam, delal prvi mesec (samostojno, saj je od malega delal z očetom in je delo obvladal, kot on), plačilo, malo čez zajamčeno, dalal naprej, vsak dan je bil lastnik vsaj trikrat na delovišču, vsakokrat malo bolj pijan in temu primerno tečen, delavci so več ali manj poležavali, delali površno, na istih objektih so popravljali za seboj, plače so zamujale in po nekaj mesecih je očetu dejal, da razume zakaj imajo take pogodbe in, da bo ob prevzemu vsem plačo še povečal za nekaj %-ov, a je bil fotr trmast in sine je komaj preživel tista tri leta.

Sosed je potem propadel, zašel v dolgove, ta firma pa je še vedno med vodilnimi v državi in se še širi z dodatnimi programi, zaposleni pa praviloma dočakajo dobro pokojnino.
Seveda je bil tudi on delžen nekaj neplačil, kot podizvajalec, ima nekaj nepremičnin zaradi tega, vendar zaradi pametnega poslovanja, ni niti enkrat prišel v situacijo, da bi razmišljal o zaprtju firme. Vsako leto si privoščijo en mesec dopusta, pozimi kak teden smučanja, drugače pa se ne preseravajo z denarjem, če prav ga imajo dovolj.
Delo krepa človeka

NikolormousB ::

Vedno je tako, da ko si na svojem, imaš veliko več dela, kot če si samo zaposlen v podjetju.


Nope, ni vedno tako.

Unknown_001 ::

Solatko, a s papežem sta tudi že pila whiskey in kadila cigare v sikstinski kapeli ?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: solatko ()

UnChien ::

D3m je izjavil:

Vsakemu bi dal možnost naj najprej odprejo s.p., da občutijo na svoji koži.

To je tisto kar je direktno narobe. Danes je tako, da že vsak q., ki zna polagati ploščice misli, da je zaradi tega lahko tudi podjetnik in da bo on samo kasiral drugi pa bojo delali. Seveda ker nima blage od blage glede podjetništva, ideje o raziskavi trga, o marketingu in prodajnih aktivnostih, o zaposlovanju in daleč daleč najmanj pojma o VODENJU zaposlenih, se potem zanaša na edino kar zna:
- plačat minimalca, ker pač v zakonu piše kok je minimum.
- prganjat kot norc in iskat vse možne načine prisile, kako iztisniti več
- jokat kako hudo smo obdavčeni, ker je pač to mantro slišal nekje na tv-ju
- menjat kader kot po tekočem traku, kar je zdaleč najbolj pametno po nekaj letnem vlaganju v delavca /s
- grozit z odpovedjo
- pa še najbolj pogost pojav: celo svojo familijo naphukat not u firmo na razne kvazi vodilne položaje

Potem pa imamo firme s tako nesposobnim vodstvom, da jih potopijo, ljudje pod zakonsko prisilo v času stečaja hodijo na delo, vidijo pa ne p od plače. No, v Nemčiji je tak vodstveni kader kakopak zaključil kariero. Pri nas, kjer smo bolj napredni in odpuščamo dolge svojim dolžnikom, pa takim norcem še podelimo kredite, da odprejo nove hčerinsko-sestrska podjetja in jovo na novo zaženejo kapitalistični krog delavskega izkoriščanja.

Še enkrat: točno to je napačno: Danes je lahko vsak nadutež ali nebodigatreba šef. Pojma od pojma o vodenju. GZS seveda na njihovi strani. ZSSS pa namen sam sebi. Voila. Here we are.
"If you want to build a ship, don't drum up people to collect wood and
don't assign them tasks and work, but rather teach them to long for
the endless immensity of the sea."

korenje3 ::

So podjetja kot je Empor d.o.o., ki ustvari toliko dobička na zaposlenega kot je 3-4x povprečna plača zaposlenega...
pač monopol in prodajajo vse po 3x ceni.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

NikolormousB ::

No, v Nemčiji je tak vodstveni kader kakopak zaključil kariero.


Link?

Not A Number ::

Mato989 je izjavil:

Da te ne bom citiral ker si ogromno napisal, naj rečem zanimiva zgodba, ampak glavna razlika je v tem, da ni mogoče enačit ljudi z plačami do 1.350€ bruto in ljudi z plačami kot si jo imel ti recimo 3.800€ bruto...

Ti si efektivno imel 3x višji bruto kot 50% zaposlenih... Pri takih plačah začnejo v ospredje močno silit druge prioritete ne več sam bruto... tako običajno to deluje. Če bi recimo meni nekdo ponudil polovični delovni čas in 1.000€ neto plače, vzamem raje to, kot pa 2.000€ neto za polnega recimo... ali pa bi marsikdo šel na polovičnega takoj ko odplača kredit za flet itd...

Denar je vedno vrednost za čas ki ga oseba(delavec) zamenja in ga "da" podjetju...

Zaposlenim se običajno jebe, ko imajo občutek da je podjetje/podjetnik zelo premožen oni pa delajo ogromno pa vseeno dobijo drobtinice... seveda je to relativno ampak tako je...


Popravek: imel sem 1200€ bruto in bi toliko imel še naprej v nedogled, če se ne bi odločil da nekaj storim glede tega. 3/4 sodelavcev je jamralo glede plače in na veliko govorilo kako bodo šli vsak čas drugam, privat, itd. Samo vedno je bil nek izgovor zakaj še ne, sedaj ni pravi čas, zdajle je kriza, itd. 10 let je mimo in še vedno so vsi na istih pozicijah in enako jamrajo.

Poudarek v tvojem citatu je sem dodal. Imajo občutek ja, ampak ko jim pa daš možnost za višjo plačo (in seveda več odgovornosti) so pa vsi občutki naenkrat drugačni in gre rep med noge.

Mato989 ::

Seceda ampak v vecini prinerov v sloveniji se odgovornost visa placa pa ne oziroma ne premosorazmerno odgovornosti...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

solatko ::

V glavnem gre tako, da delavec pokaže kaj zna, delodajalec pa tega ne zna cenit, temveč izkoristi njegovo naivnost in ga še bolj tera, za enako ali celo nižjo plačo.
To se vleče še iz prejšnjega sistema, ko inovativnost in sposobnost nista bila cenjena, prej ovira in so takega delavca vsi gledali postrani - pač negativna selekcija.
Pameten delavec ne pokaže več, kot se od njega za osnovno plačo pričakuje in dela toliko, da opravi kar se mu naloži. Če lahko, dela pač štiri ure in je svoje delo naredil ali pa ga raztegne na osem ur.
Jaz sem vedno trdil, da mora bit razlika v plači, če te ni, boš imel kmalu 10 lenuhov, kljub temu, da imaš potencialno 5 odličnih, sposobnih in kvalitetnih delavcev, pet pa jih je neustrezno za delo, ki ga opravlja skupina. Če kot delodajalec ne vidiš tega, boš kmalu imel zelo slabo firmo, ki bo delo izgubljala, namesto, da bi ga na račun kvalitete in držanja rokov, pridobivala.
Slabo ime se dobi precej hitreje, kot dobro, firma pa je dobra samo toliko, kolikor je dober najslabši člen v njej.
Delo krepa človeka

ginekk ::

Mato989 je izjavil:

Seceda ampak v vecini prinerov v sloveniji se odgovornost visa placa pa ne oziroma ne premosorazmerno odgovornosti...


Sliši se kot še en izgovor.
Nima veze Slovenija, enako slabe - kot tu - delodajalce in šefe najdeš povsod po svetu. Marsikje pa boš našel še bistveno slabše oz. bolj izkoriščevalske, ki so lahko celo del istega multinacionalnega podjetja.

Mato989 ::

ginekk je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Seceda ampak v vecini prinerov v sloveniji se odgovornost visa placa pa ne oziroma ne premosorazmerno odgovornosti...


Sliši se kot še en izgovor.
Nima veze Slovenija, enako slabe - kot tu - delodajalce in šefe najdeš povsod po svetu. Marsikje pa boš našel še bistveno slabše oz. bolj izkoriščevalske, ki so lahko celo del istega multinacionalnega podjetja.


So ja, ampak tam so plače overall bistveno višje... hkrati pa če boš se vedno primerjal z najslabšim možnim potem napredka ni, naš cilj je da dohitimo boljše ali najboljše, ne pa da smo hvaležni da nismo Indija ali Afrika saj se strinjaš ali?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

ginekk ::

solatko je izjavil:

V glavnem gre tako, da delavec pokaže kaj zna, delodajalec pa tega ne zna cenit, temveč izkoristi njegovo naivnost in ga še bolj tera, za enako ali celo nižjo plačo.
To se vleče še iz prejšnjega sistema, ko inovativnost in sposobnost nista bila cenjena, prej ovira in so takega delavca vsi gledali postrani - pač negativna selekcija.


Slisi še kot še en butthurt izgovor.
Nima veze prejšnji sistem. Tudi takrat smo imel kar nekaj inovacij(recimo Tomosovi dosežki v motošportu ali pa Iskrin telefon katerega dizajn so vsi prekopirali, še kup drugih primerov) ki po tvoji logiki sploh ne obstajajo.

D3m ::

Imeli. Misliš imeli smo Tomos sanjali pa o Yamahi? ;)
|HP EliteBook|R5 6650U|

ginekk ::

Mato989 je izjavil:

ginekk je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Seceda ampak v vecini prinerov v sloveniji se odgovornost visa placa pa ne oziroma ne premosorazmerno odgovornosti...


Sliši se kot še en izgovor.
Nima veze Slovenija, enako slabe - kot tu - delodajalce in šefe najdeš povsod po svetu. Marsikje pa boš našel še bistveno slabše oz. bolj izkoriščevalske, ki so lahko celo del istega multinacionalnega podjetja.


So ja, ampak tam so plače overall bistveno višje... hkrati pa če boš se vedno primerjal z najslabšim možnim potem napredka ni, naš cilj je da dohitimo boljše ali najboljše, ne pa da smo hvaležni da nismo Indija ali Afrika saj se strinjaš ali?


To slednje se strinjam. Za plače pa je tako tako, kaj ti koristi 150k v silicijevi dolini, ko je vse dražje. Lažje boš kupil prenosnik in avto kot tu, bajte pa ne.
Da se vrnem na večja odgovornost -> večja plača. Pa vidim kolege v UK, Nemčiji, na Poljskem ki se že10 let trudijo dobit povišice, ki so manjše od narasle odgovornosti, pa so potem mizerni zaradi tega. Potem vidim kolege v Bolgariji - druga poslovna enota - ki jim lepo plače rastejo in so zadovoljni. V bistvu je nekakšen miks sreče, strateške usmeritve poslovne enote, dobička v tisti enoti... in šefa ki mu ni vseeno zate, ki ne gleda zgolj na svojo rit, pa še vsaj enega nad njim. To slednje je bolj psihična značilnost posameznika, kot pa kultura omejena z državno mejo.

darkolord ::

Mato989 je izjavil:

hkrati pa če boš se vedno primerjal z najslabšim možnim potem napredka ni, naš cilj je da dohitimo boljše ali najboljše, ne pa da smo hvaležni da nismo Indija ali Afrika saj se strinjaš ali?
To je popolnoma res.

Ampak če se počutiš, da je "vse čisto v k....", dokler/ker nismo povsem na prvem mestu, potem vse skupaj nima smisla. Treba se je zavedati, do kam smo vseeno že prilezli (v zgornjih 15% po praktično vseh kazalcih).

V jugi smo bili prvi v drugi ligi, sedaj smo zadnji v prvi ligi.

Mato989 ::

ginekk je izjavil:

Mato989 je izjavil:

ginekk je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Seceda ampak v vecini prinerov v sloveniji se odgovornost visa placa pa ne oziroma ne premosorazmerno odgovornosti...


Sliši se kot še en izgovor.
Nima veze Slovenija, enako slabe - kot tu - delodajalce in šefe najdeš povsod po svetu. Marsikje pa boš našel še bistveno slabše oz. bolj izkoriščevalske, ki so lahko celo del istega multinacionalnega podjetja.


So ja, ampak tam so plače overall bistveno višje... hkrati pa če boš se vedno primerjal z najslabšim možnim potem napredka ni, naš cilj je da dohitimo boljše ali najboljše, ne pa da smo hvaležni da nismo Indija ali Afrika saj se strinjaš ali?


To slednje se strinjam. Za plače pa je tako tako, kaj ti koristi 150k v silicijevi dolini, ko je vse dražje. Lažje boš kupil prenosnik in avto kot tu, bajte pa ne.
Da se vrnem na večja odgovornost -> večja plača. Pa vidim kolege v UK, Nemčiji, na Poljskem ki se že10 let trudijo dobit povišice, ki so manjše od narasle odgovornosti, pa so potem mizerni zaradi tega. Potem vidim kolege v Bolgariji - druga poslovna enota - ki jim lepo plače rastejo in so zadovoljni. V bistvu je nekakšen miks sreče, strateške usmeritve poslovne enote, dobička v tisti enoti... in šefa ki mu ni vseeno zate, ki ne gleda zgolj na svojo rit, pa še vsaj enega nad njim. To slednje je bolj psihična značilnost posameznika, kot pa kultura omejena z državno mejo.


Ja ampak če boš delal v Silicijevi dolini in prihranil "mizernih" (recimo) 15k letno, in prišel po 5 letih v Slovenijo boš lahko v 85% Slovenije skeširal vsaj 1 sobno stanovanje če ne 2 sobno... tu je tista fora...

Če sem jaz revež nekje 5 ali 7 let zato da potem lahko skeširam 60m2 stanovanja v mariboru je to bistveno lažje sprejet, kot da si revež nekje in imaš po 5-7 letih mogoče 5 jurijev na računu... zato folk odhaja iz države... ker uvidijo, da si po 5-7 letih ne bodo mogli privoščit niti 40m2 1 sobnega stanovanja, kaj šele 2 sobno da bi imeli otroke...

darkolord je izjavil:

Mato989 je izjavil:

hkrati pa če boš se vedno primerjal z najslabšim možnim potem napredka ni, naš cilj je da dohitimo boljše ali najboljše, ne pa da smo hvaležni da nismo Indija ali Afrika saj se strinjaš ali?
To je popolnoma res.

Ampak če se počutiš, da je "vse čisto v k....", dokler/ker nismo povsem na prvem mestu, potem vse skupaj nima smisla. Treba se je zavedati, do kam smo vseeno že prilezli (v zgornjih 15% po praktično vseh kazalcih).

V jugi smo bili prvi v drugi ligi, sedaj smo zadnji v prvi ligi.


Jap, ampak zdaj se primerjamo s 1. ligo, ne več z drugo =) In temo primerno je počutje, ko te vsi "šišajo" =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

jype ::

Mato989 je izjavil:

Jap, ampak zdaj se primerjamo s 1. ligo, ne več z drugo =) In temo primerno je počutje, ko te vsi "šišajo" =)
Saj te ne. Slovenija ima bistveno višjo gospodarsko rast kot Nemčija.

Mato989 ::

jype je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Jap, ampak zdaj se primerjamo s 1. ligo, ne več z drugo =) In temo primerno je počutje, ko te vsi "šišajo" =)
Saj te ne. Slovenija ima bistveno višjo gospodarsko rast kot Nemčija.


Mene zanima kolikšen presežek ima Nemčija v zadnjih 5 letih in kolikšen Slovenija =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

jype ::

Mato989 je izjavil:

presežek
Če ima država presežek, potem pobira preveč davkov, ali pa premalo porabi za najšibkejše.

D3m ::

Nemčija ima neto presežek.
|HP EliteBook|R5 6650U|

NikolormousB ::

Ja ampak če boš delal v Silicijevi dolini in prihranil "mizernih" (recimo) 15k letno, in prišel po 5 letih v Slovenijo boš lahko v 85% Slovenije skeširal vsaj 1 sobno stanovanje če ne 2 sobno... tu je tista fora...


Če si sposoben najti službo, s katero prihraniš 15k letno v SV, si jo po vsej verjetnosti sposoben najti tudi v Sloveniji. Če živiš skromno in nimaš družine, za tak prihranek zadošča plača okoli 2500 bruto.

Mato989 ::

NikolormousB je izjavil:

Ja ampak če boš delal v Silicijevi dolini in prihranil "mizernih" (recimo) 15k letno, in prišel po 5 letih v Slovenijo boš lahko v 85% Slovenije skeširal vsaj 1 sobno stanovanje če ne 2 sobno... tu je tista fora...


Če si sposoben najti službo, s katero prihraniš 15k letno v SV, si jo po vsej verjetnosti sposoben najti tudi v Sloveniji. Če živiš skromno in nimaš družine, za tak prihranek zadošča plača okoli 2500 bruto.


Niti ne, pravkar imam na izbiro službo v Bolgariji s plačo 2.000€ neto v Sloveniji ne najdem nobene podobne z enakim faktorjem nad minimalcem kot je v Bolgariji =) Bi jo takoj vzel drugače v SLO =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

D3m ::

Pejt v Bolgarijo. Kaj še čakaš?
|HP EliteBook|R5 6650U|

NikolormousB ::

Mato989 je izjavil:

NikolormousB je izjavil:

Ja ampak če boš delal v Silicijevi dolini in prihranil "mizernih" (recimo) 15k letno, in prišel po 5 letih v Slovenijo boš lahko v 85% Slovenije skeširal vsaj 1 sobno stanovanje če ne 2 sobno... tu je tista fora...


Če si sposoben najti službo, s katero prihraniš 15k letno v SV, si jo po vsej verjetnosti sposoben najti tudi v Sloveniji. Če živiš skromno in nimaš družine, za tak prihranek zadošča plača okoli 2500 bruto.


Niti ne, pravkar imam na izbiro službo v Bolgariji s plačo 2.000€ neto v Sloveniji ne najdem nobene podobne z enakim faktorjem nad minimalcem kot je v Bolgariji =) Bi jo takoj vzel drugače v SLO =)


Zakaj misliš, da bi v SV dobil službo za 100k USD?

jype ::

D3m je izjavil:

Nemčija ima neto presežek.
Ja, preveč davkov pobere.

korenje3 ::

Naš sosed krovec s.p., majhna hiška, sam nekako naredi več kot 120kEUR/leto prometa. dobička pa samo 1k-4kEUR. celo podjetje ima pa v kombiju.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

jype ::

Kako "samo"? Saj to je veliko dobička za panogo, kjer večino prihodkov požrejo stroški materiala in dela.

korenje3 ::

skritega dobička je bistveno več po moje. sam vprašanje kam ga investira. pred kratkim je kupil hišo sicer. sam ne vem če to lahko poveže.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

jype ::

korenje3 je izjavil:

skritega dobička je bistveno več po moje.
Dvomim. Pomoje mu ti samo zavidaš, da je uspešen.

Matko ::

korenje3 je izjavil:

Naš sosed krovec s.p., majhna hiška, sam nekako naredi več kot 120kEUR/leto prometa. dobička pa samo 1k-4kEUR. celo podjetje ima pa v kombiju.


Ne trdim za tvojega soseda, ampak ker je FURS milo rečeno nesposoben, je pri podjetnikih, ki poslujejo s fizičnimi osebami veliko plačil mimo računa.

In potem ti investitorji razložijo: Celo hišo sem sezidal in imam račun samo od dveh stvari zaradi subvencije.
Oziroma zaposleni pri s.p.: In dobim minimalca + ...EUR na roko.
Vsi veseli, kako goljufajo državo, dokler ne pride do uveljavljanja garancije, nastopa bolniške, penzije,...

Zraven šanka obvezno "prokleta država" in tajkuni so nam vse ukradli.

Konkretno za tvojega soseda bi bilo potrebno pogledat zaključni račun.

korenje3 ::

jype je izjavil:

korenje3 je izjavil:

skritega dobička je bistveno več po moje.
Dvomim. Pomoje mu ti samo zavidaš, da je uspešen.


ne zavidam nobenemu. samo pišem zakaj je bolje imeti s.p. kot delati za drugega.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

solatko ::

ginekk - Seveda se je vedno našlo bedake, ki so za pohvalo in kakšno knjigo svoje ideje dali v javnost, enkrat, dvakrat potem pa nikoli več. Inovacijo porabiš zato, da manj delaš in imaš boljše rezultate kot sodelavci.

Hidravlična noga za sedeže voznikov kamionov je plod Tam-ovega razvoja, vprašaj izumitelja koliko je dobil zato, TAM pa je to prodal MAN-u in od takrat vozniki nimajo več benificirane delovne dobe. Veš kakšen prihranek je to?

V bivši yugi je bilo veliko inovacij in celo kak izum, vendar avtorji niso imeli kaj dosti od tega. Izumitelj ROMY vodnih barvic (se fino odstranijo s tekstila) je dobil nogo v Helios-u, postal privatnik in je verjetno najbogatejši Slovenec, sigurno pa v vrhu, zadevo je namreč patentiral z mednarodno zaščito in od vsake flaške dobi nekaj drobiža.
......

korenje3 - Odvisno od tega, če ti je že nekdo pripravil teren, kar začet brez strank je pa heba, vem iz lastnih izkušenj.
Delo krepa človeka

korenje3 ::

solatko, res je.

neki časa moraš delat za drugega, medtem pa popoldanski s.p. iskat stranke ipd.
V bistvu ko se enkrat zavrti gre samo še navzgor, podobno kot youtube. Traja nekaj let preden dobiš večjo publiko.

poznam pa primere prodajalcev in dajalcev storitev znotraj drugih večjih organizacij. recimo nekdo je šel na s.p. in pokradel stranke. ali pa drug primer ko pokličeš za storitev, pa ti reče vodja proizvodnje da naj pošljem k njemu domov (kjer bo opravil storitev kot s.p.) češ da so tukaj preveč "zasedeni".
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Delavec ni dobil plače (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
37465271 (53715) Kenpachi
»

Etika do potencialnega delodajalca (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6615125 (12562) Furbo
»

Neizplačilo plače, kaj storiti ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13134310 (23844) St235
»

Zemljevid: vsa podjetja, ki svojim zaposlenim ne plačujejo prispevkov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
12522808 (18650) GTX970
»

pogodba za določen čas

Oddelek: Loža
499513 (5654) cortez

Več podobnih tem