» »

Retro computing & DIY scena

Retro computing & DIY scena

Temo vidijo: vsi
««
8 / 13
»»

HyperGL ::

No na koncu je prišel v mojo last... Atari stfm 1040 + megafile30 (s kablom) + miš + ekran sm124

Glede cene pa smo se dogovorili, da če ga vrnem k zivljenju in ga ohranim takšnega, da je moj zastonj. :) Včeraj sem ga pa odprl in ugotovil, da je že bil v preteklosti že servisiran (očitno na uradnem servisu, zaradi nalepke) in tudi zelo čist je not. Za prižig pa bom prej odklopil napajalc iz matične in poizkusil najprej samo napajalc... Da ne bi kaj večjega uničil. Ponuditi sem mu bil pripravljen 150 eur, če bi ga prižgali... Mislim da je bila sreča tisti dan na moji strani :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: HyperGL ()

Gagatronix ::

Ce je kaj slo k vragu, so to najverjetneje kondiji.

HyperGL ::

Priklopil samo napajalc in daje ven stabilnih 5v in 12v... Sedaj sta na vrsti megafile in ekran. Pa kondiji v napajalcu izgledajo super kakor, da bi že bili menjani...

BigWhale ::

Atari je imel v resnici precej dobre napajalnike. Tukaj je ponavadi se najmanj strahu. Tudi kondenzatorji so se marsikje povsem dobri.

HyperGL ::

No trenutno sem začel z beljenjem tipk, so precej rumene... Odstranjevanje je bilo rahlo živce parajoče, ampak je uspelo. Preden sam razdrem še osnovno plastiko tipkovnice, mi lahko kdo pove ali gre samo plastika dol? Ali se je drži tudi kakšna membrana? Bi tudi plastiko rad pobelil, saj je med tipkami rumena sled.

 Atari 1040stfm

Atari 1040stfm

BigWhale ::

Odstrani tipke in to je to... Ostalo pa ocisti z isopropanolom.

c3p0 ::

Kaka ideja kako posvetliti porumenelo plastiko? Probali smo s peroksidom, pa se mi zdi učinek minimalen, če sploh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

Gagatronix ::

Tisti peroksid dobi, ki je v gel obliki, premazi zadevo, zavij v plasticno folijo za zivila, in postavi direktno na sonce za en dan.

Baja ::

Gagatronix je izjavil:

Tisti peroksid dobi, ki je v gel obliki, premazi zadevo, zavij v plasticno folijo za zivila, in postavi direktno na sonce za en dan.


jaz se izogibam tega postopka, ker lahko zadeve flekaste ratajo. baje pomaga, ce "masiras" zavitek med beljenjem.

v prozorni zaboj nalij vročo vodo (s pipe, ne vrelo), nalij notri peroksid, zmešaj in na sonce.

HyperGL ::

c3p0 je izjavil:

Kaka ideja kako posvetliti porumenelo plastiko? Probali smo s peroksidom, pa se mi zdi učinek minimalen, če sploh.


Jaz sem par tipkovnic pustil v gel peroksidu 12% v vrečki na soncu (sicer zimskem) okrog 14 dni, prišle so ven perfektne, nič flekaste... Če se pa ljudem mudi, pa seveda lahko nastanejo fleki in napake... Tokrat prvič delam to pri poletnem soncu, bomo videli čez 5 dni kaj bo... Sicer bom pustil not še nekaj dni. Je pa vse skupaj zaprto v majhnem zabojčku s pokrovom, da se greje znotraj. Naslednja faza je ohišje miške in šele nato ohišje računalnika in ostalo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: HyperGL ()

HyperGL ::

Sicer pa iščem serial (com port) miške (2 ali 3) v slogu 286,386,486,... Dve imam pa je ena popolnoma neodzivna, drugi pa samo ena os deluje.

Gagatronix ::

HyperGL je izjavil:

Sicer pa iščem serial (com port) miške (2 ali 3) v slogu 286,386,486,... Dve imam pa je ena popolnoma neodzivna, drugi pa samo ena os deluje.


Odpri spodaj kjer je kroglica pa poglej ce ni slucajno kup svinjarije na tisti osi, ki ne zagrabi. Ponavadi je bil v tem problem.

HyperGL ::

Gagatronix je izjavil:

HyperGL je izjavil:

Sicer pa iščem serial (com port) miške (2 ali 3) v slogu 286,386,486,... Dve imam pa je ena popolnoma neodzivna, drugi pa samo ena os deluje.


Odpri spodaj kjer je kroglica pa poglej ce ni slucajno kup svinjarije na tisti osi, ki ne zagrabi. Ponavadi je bil v tem problem.


Seveda sem to naredil, vse preveril in ocistil, miške so kot nove fizično, izgleda je čip odpovedal. Zato pa iščem preverjeno delujočo, da imam eno referenco tudi pri iskanju težave z osciloskopom.

Gagatronix ::

Ce bi imel kako odvec bi ti z veseljem odstopil, ampak imam zal samo eno.

HyperGL ::

Malo za pokušino, medtem ko se plastike še belijo... Noter je praktično MINT... Je pa precej drugačen od vseh ostalih, katerih sem našel fotografije na spletu. Sploh ob iskanju točnega modela: Atari 1040 STFM

 Motherboard

Motherboard



 Power supply

Power supply

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: HyperGL ()

sirotka ::

Včeraj sem prevzel terminal Ampex 232, po priklopu se je podkadilo iz tipkovnice. Na hitro pogledano je šel en kondi in 7416n. Bi moral zamenjat še kaj? Brez tipkovnice se mašina normalno prižge. Ima kdo kaj več info glede same mašine?







Sem pa končno prišel tudi do V5, našel v Grčiji za spodoben denar. Tako da se stavljam mašino okoli grafične kartice, ali bo na dual Tualatin matični (samo imam le 1133Mhz Tualatine, bi rabil kupit 2x 1400) ali pa na neki km266/Kt333 kjer lahko uporabim hitrejši procesor.

Han ::

Ni švoh eBay cena za rabljene 1,4 GHz Tualatine, bo treba razmislit o prodaji novega za dva stotaka. :P

sirotka ::

Dobi se jih pod 50€, ampak tudi toliko mi ni vredno po pravici :D

kixs ::

Zadnje case so cene na eBayu kar skisane... sem dal za foro dva bolj redka procesorja gor, pa da vidim, ce kdo prime :lol:

Po teh cenah se lahko zgodi, da bom sel viske prodajat...

sirotka ::

Tam je kar bolano ja, nekje 30-35 po kosu bi še dal, drugače bom vzel 1266, ti so za drobiž in jih navil.

Han ::

WinXP leti na teh "čokoladah". :)

kixs ::

Ravno studiram, da bi si sestavil eno WinXP ali Win7 masino... in imam na voljo od s370 Tualatina do lga1155. Zdej pa bodi pameten... bolj se nagibam dual boot XP/7 in LGA1155 i7 3770 + SSD + neki Geforce, ki ima dobre driverje tudi za XP. Ali pa crtat XP, pa samo sedemko gonit za spile od 2002 naprej. Obcasno igram samo dve (TDU in DoW).

dolenc ::

Jaz mam gtx750ti za to. Mala poraba, ne rab dodatnega napajanja, zmogljivosti vrh glave, xp compliant seveda. Ponavad te "varčne" kartice tud ne crknejo kar tko. Sicer priznam, da je ne uporabljam, al tko se je pr men začel. Kar pa sem prešpilal gor, okol 2001 špili je vse delalo.

Za mašin greš lahko do 5gen i7, da so še gonilniki za xp. "Splača" se tisto generacijo, k ma že usb3 pa sata3, da vse šiba, nisem zihr kero so začel al tretjo al četrto.

kixs ::

Kakor sem gledal, je zadnji z native XP podporo prav 3rd gen. USB3/SATA3 pa so imeli ze 2nd gen - odvisno od plate seveda.

dolenc ::

Uradno so še 4gen plate s podporo, se prav 1150, 5gen tudi gre, ko sem takrat gledal. Nisem se kaj dosti poglabljal, ker je pač šlo vse s prve :). Sicer sej vseeno, ponucaj kar maš, vse je "overkill".

Jaz tole uporabljam, snappy driver installer, offline zbirka driverjev, vse sam poišče in poinštalira.



Inštaliram pa z easy2boot, par minutk pa je vse pointaštalirano. Te novejše stvari, nimajo nekih hakelcev, vse sam leti.

bozicek ::

Sem pobrskal pod posteljo in našel eno starejšo mašino
Mislite da bi bilo kaj vredno:
Gigabyte GA 8SQ800 Ultra
Pentium 4 2400 (Nortwood)
4x512 DDR rama (400MhZ pc3200)
160 HDD Hitachi 7200, ATA-100
Radeon 9200
DVD-RW
Generično tower ohišje za tiste čase
Darila letos samo za poredne

sirotka ::

Ima kdo idejo, kako dobit vrednost tantaluma, ki ga je razneslo?

Baja ::

če je še kaškšen iste velikosti na plati, lahko s tistega prebereš. ni pa 100%, da sta ista.

lahko tudi probaš najti sliko plate, čeprav dvomim da se bo dalo kaj prebrati. če ne druga vidiš kateri so iste veikosti.

za kero plato se pa gre? mogoče ma kdo doma, pa ti lahko prebere.

sirotka ::

Malo višje sem prilimal par slik Ampex terminala, na tipkovnici je odžgalo enega.

Baja ::

uff, v tipkovnico bi naj šlo 11v. tak da na prvo žogo bi reko da je bil 12v. ampak zraven je nekaj tranzistorjev in pa 7416n ima 15v(?) output?

če ti uspe tracati linijo do kontaktov čez čipe in tranzistorje bi verjetno prišo do prave voltaže. za kapaciteto se ne bi preveč sekiral, vzel bi enega podobne velikosti. je pa to mnenje hobi elektronika, tak da pazljivo ;)

jaz bi še prvo preveril če pride do tipkovnice res samo 11v. aja, zakaj misliš da je odneslo 7416n? meni zgleda v redu, al pa sem kaj spregledo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

sirotka ::

Moja težava, da sem čisti računalničar, kondije menjavam, ker se da prebrat vrednost dol, za kaj več poštimat sem mrzel. Naročil bom tistega 7416n in tisti kondi in upal na najbolše.

Terminal naj ne bi bil sploh uporabljan, tipkonica je bila še v foliji, lahko edino, da je od starosti šlo? Domnevam pa, da, če bi kondenzator odletel, ne bi zaradi tega še 7416? Je prej obratno? Bom pa premeril še voltaže na izhodu iz terminala. Sam terminal se normalno prižge brez tipkovnice, ga bom pa preventivno odprl, da vidim kaj se tam dogaja.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Še malo pametovanja strojnika, ki je do sedaj tudi samo kondiče menjaval 8-) (celo uspešno)...

Praviš, da terminal do sedaj še ni bil uporabljen - vključen in je ob vklopu tipkovnica" odletela... Tipkovnica se iz terminala napaja, torej obstaja realna možnost, da je v samem terminalu težava v delih, ki so v stiku s tipkovnico... Ono o merjenju voltaže na izhodu je že korak v pravo smer...

Lp

Jože

sirotka ::

Verjetno ne bi škodilo prej preverit, ja. Bom probal poguglat za pinout.

Baja ::

čisto spodaj je keyboard pinout, deluje pa mi kot izmenicna napetost

http://oldcomputer.info/terminal/amp210...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

sirotka ::

Matična izgleda kot nova, jutri še voltaže premerim.





Voodoo dobil nove hladilnike:

sirotka ::

S čim odstranjujete neprijetne vonjave iz retro mašin? Dobil 4, drobovje je top, ampak smrdijo za pop*.

tony1 ::

Najprej probaj vse površine posesati in očistiti z vodo z detergentom. Morda bi nato šlo že z nekaj paketi silica gela, ki jih za kak teden zapreš v kište...

sirotka ::

Včeraj opral ohišja, samo se mi zdi, da še bolj "dišijo" po mačjem urinu. Danes preluftal vse skupaj, sam hw mislim, da je ok, če ne bo bolje, bom probal še to oprat z destilirano vodo. Ohišja pa ne vem... mogoče kak teden zraka pomaga.

kaos

Če bi lepše dišali, bi bli top. :D

BigWhale ::

Jaz vecino stvari operem z vodo in detergentom in potem se naknadno z izoproanolom. Pa prestavim jih iz smrdljivih vreck in skatel v katerih sem jih dobil. :))

sirotka je izjavil:

kaos
Če bi lepše dišali, bi bli top. :D


Eh, to so PCji, to niso retro zadeve. ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

sirotka ::

V kolikor ne bo bolše, bom tudi jaz moral vodo+alko uporabit, samo če sem prav vohal smrdijo le ohišja in napajalci.

Kar imam starejših zadev, smrdijo le po zatohlem, to je pa prav mačji urin - težko za prenašat :)

Gagatronix ::

Si ziher da ti ni nekdo podtaknil macjega sekreta namesto kompjutra ? :D

sirotka ::

Kište presenetljivo delujejo, tudi conner in WD diska. Sam mački kot mački, ščijejo povsod kjer ni treba :D

kixs ::

Zanimivo?

 x

x

sirotka ::

Forcom?

Invictus ::

A to se ti doma valja?

A deluje?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sirotka ::

Kaj je pa to zaen cyrix?

sirotka ::

Ravno čistim 286 - eno izmed tistih umazanih pcjev in začuda je varta še vedno ok in drži bios nastavitve. To se mi je prvič zgodilo. Jo je varno pusti, ali raje odspajkam in prek jumperjev priklopim zunanjo?

tony1 ::

Če imaš znanje jo zamenjaj.

sirotka ::

Tole sem preventivno odspajkal, bom kar zunanji pack narocil in dal na jumperje. Da ne bo kakega problema v prihodnosti.

kixs ::

Invictus je izjavil:

A to se ti doma valja?

A deluje?


sirotka je izjavil:

Kaj je pa to zaen cyrix?


Po dolgem casu sem sel ene skatle pogledat in med drugimi sta ti dve plosci. Morda zanimivi, ker je pri prvi IBM verzija Ti486sxlc2-50/66 procesorja s 16KB L1 cache. Druga je bolj standardna s Cyrix 486slc-33 in 1KB L1 cache.

Obe delujeta. Sta nekako poor-mans 486. Se posebej, ker so bile plate prvotno narejene za 286. Kasneje je bil isti design uporabljen za 386sx in koncna postaja so bili Cx486slc/sxlc2. Sicer so za te procesorje in IBM 486BL (BlueLightning) obstajale tudi boljse plosce z VLB vodili, ki so dejansko dale procesorju dihat. Vendar je danes in to v delujocem stanju, vse skupaj precej redko. Nekako sem te plosce vseeno uspel pridobiti skozi leta.

sirotka je izjavil:

Ravno čistim 286 - eno izmed tistih umazanih pcjev in začuda je varta še vedno ok in drži bios nastavitve. To se mi je prvič zgodilo. Jo je varno pusti, ali raje odspajkam in prek jumperjev priklopim zunanjo?


Kar se mene tice, vedno odstrani NiCD baterijo. Pri teh 286 so kar problematicni tantal kondenzatorji - radi pocijo.

Se najnovejsa pridobitev za mojo kolekcijo:

 x

x

««
8 / 13
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prvi računalniki v Sloveniji, 4.del - prvi elektronski računalnik

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
103450 (1458) Barbarpapa2
»

HP Pavilion - ventič

Oddelek: Pomoč in nasveti
423126 (1162) jackorsen88
»

WACOM DTF 720 "crknil" - kako popraviti?

Oddelek: Pomoč in nasveti
5990 (737) CRTbraun
»

3D print - kje?

Oddelek: Pomoč in nasveti
307909 (6403) cekr
»

HP-XW8400 razširitev pomnilnika

Oddelek: Kaj kupiti
81202 (1031) Barbarpapa2

Več podobnih tem