» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
7 / 50
»»

matobeli ::

To misliš navadnega na vtičnice?

Dela tako da zazna kdaj je na master luknji poraba in kdaj ne in ugasne/prižge slave vtičnice glede na to ali je master prižgan.

Npr. daš tv na master na slave pa dvd player/ojačevalc in z izklopom tvja ugasneš tudi obe drugi napravi.

Mišljeno je da slave naprave izklopi da ne trošijo toka v standby.

kogledom ::

bigbada je izjavil:

A kdo mogoče ve kaj pomeni master/slave razdelilec? Čemu je namenjen? Ima kakšno posebno funkcijo v primerjavi z normalnim? Za kaj se ponavadi uporabljajo? Če kdo zna po "domače" razložiti...

Sicer to ne spada v to temo. Ko se vklopi napravo, ki je v master vtičnici, se vklopijo še vse slave naprave. In obratno, ko izklopiš master se izklopijo še vse slave. Uporablja se npr tako: TV na master ter ostale naprave (box, soundbar...) na slave.

zmelkoow ::

LP!

Ali se takšna kombinacija (PIR senzor + LUX meter) lahko preko tasmote lahko vključi v homeasssistant in nato preko shellya vzporedno s klasičnim stikalom lahko krmili luči?

https://randomnerdtutorials.com/esp8266...

Hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmelkoow ()

pierch ::

Pomojem, da ja. Sicer nisem kaj veliko custom GPIO pinov uporabil (do sedaj samo enega), moral bi se poigrati z GPIO nastavitvami, prebrati "presence" in "illuminesence", poslati preko MQTT, ter v HA na podlagi teh podatkov nekaj sprožiti. Nekaj podobnega imam jaz. Sicer od xiaomija Lux+Presence sensor speljan preko Zigbee2Mqtt. Nisem pa še luči zvezal na to, ja na TODO seznamu ;)

Mogoče bo celo lažje če bi uporabil ESPHome. Nimam pa izkušenj s tem (tudi na TODO seznamu :))
Pierch

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pierch ()

zmelkoow ::

Glede na cene IR stikal TEM Čatež se bo verjetno splačalo malo poigrati...

matobeli ::

A je kdo priklapljal na te smart naprave rekuperator? Specifično Mici Lossnay VL-50ES2-E, ima dobavitelj možnost enega aftermsrket kontrolerja, ampak je cca 100eur.

Invictus ::

Poglej kaj ti njihov kontroler omogoča, saj boš cenej težko prišel skozi, sploh če še vključiš svoj čas...

Včasih zanjo biti "home-made" rešitve dražje in slabše ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

matobeli ::

Dobil moje shellyje, dodal prvi senzor dve sobi, easy peasy.

Zdej mi pa noče povezat senzorja na cloud in v določeno sobo, kar zatakne se.
Je imel kdo tak problem? Gre se za H&T senzor. Na IPju je viden in lahko dostopam direkt na server.

DeeJay ::

Ne uporabljam njihovga clouda, tko da ne vem.
Najboljš, da se obrneš na uradno support grupo
https://www.facebook.com/groups/ShellyI...

matobeli ::

Sem rešil, prek tablice ki fura android 6, zgleda nek čuden bug.

WaterBoy ::

Pozdravljeni

Kolikor sem gledal shelly nima takšnega releja ali elementa da bi meril temperaturo in bil senzor vodoodporen kot ga ima sonoff?
Če pri sonofu vzamem tega: https://www.banggood.com/SONOFF-TH10-TH...

Mi lahko kdo pove če lahko nastaviš temperaturo in ko jo doseže se rele vklopi, ali bom prisiljen se igrati z arduino in nagruntati te zadeve.

Hvala

DeeJay ::

Shelly ima, vendar še ni v prodaji, naj bi bil pa kmalu. Je nadgradnja za Shelly1.
https://www.facebook.com/groups/ShellyI...

Bellzmet ::

A pa Sonoff so OK glede varnosti (kratki stik, pregretje,...)?

WaterBoy ::

DeeJay je izjavil:

Shelly ima, vendar še ni v prodaji, naj bi bil pa kmalu. Je nadgradnja za Shelly1.
https://www.facebook.com/groups/ShellyI...

Točno to rabim :) Za akvarij

Hvala

zmelkoow ::

LP!
Ali mogoče ve, če bi bilo možno v sistem vključiti kotrolo za rolete:
https://www.selve.de/fileadmin/document...
Kot kaže gre ze RF 868Mhz; verjetno bi bilo potrebno posneti obstoječe komande in jih nato pošiljati....

Map ::

Mene pa zanima, kako mate kaj rešeno z žaluzijami, na daljinec ali stikala?

Sprejemnik stane 25EUR, daljinec 100EUR, skupaj me to pride čez dva jurja, zato iščem alternativo. Obstaja kaka opcija stikala, ki ga lahko normalno prožiš ročno, in pa mogoče še celo preko telefona(idealno preko Apple HomeKit), pa ceneje kot ti sprejemniki?

poweroff ::

Poglej na Aliexpress: esp roller shutters, remote control roller shutters... na prvi pogled je kar precej ceneje.
sudo poweroff

DeeJay ::

Map je izjavil:

Mene pa zanima, kako mate kaj rešeno z žaluzijami, na daljinec ali stikala?

Sprejemnik stane 25EUR, daljinec 100EUR, skupaj me to pride čez dva jurja, zato iščem alternativo. Obstaja kaka opcija stikala, ki ga lahko normalno prožiš ročno, in pa mogoče še celo preko telefona(idealno preko Apple HomeKit), pa ceneje kot ti sprejemniki?


Shelly 2.5 lahko nastaviš ročno na stikalo in upravljaš preko telefona.
Sam znat boš mogu zvezat motor od rolet gor.
Na apple homekit lahko pol to portaš preko home assistant, če si pa kej večji maher, pa lahko daš na Shelly tud RavenCore firmware in maš direktno povezavo.
Več info o Shelly 2.5 in vezavah pa najdeš na njihovi grupi
https://www.facebook.com/groups/1686781...

Bellzmet ::

Al pa tole pa ne rabiš daljinca samo sprejemnik.

https://www.banggood.com/Broadlink-Blac...

Map ::

Naj opozorim, da gre za žaluzije in ne rolete, kar pomeni poleg dvigovanja in spuščanja še naklon lamel.

Zvezat ni problem, je pa problem karkoli programirat, tako da iščem kako plug&play zadevo, ki jo lahko enostavno zamenjam za stikalo. Poleg upravljanja preko telefona je nujna tudi možnost ročnega upravljanja.

DeeJay, a lahko poveš kaj več o tejle Shelly zadevi? Kako se to veže, kaj vse rabim poleg itd.?

DeeJay ::

Map je izjavil:

Naj opozorim, da gre za žaluzije in ne rolete, kar pomeni poleg dvigovanja in spuščanja še naklon lamel.

Zvezat ni problem, je pa problem karkoli programirat, tako da iščem kako plug&play zadevo, ki jo lahko enostavno zamenjam za stikalo. Poleg upravljanja preko telefona je nujna tudi možnost ročnega upravljanja.

DeeJay, a lahko poveš kaj več o tejle Shelly zadevi? Kako se to veže, kaj vse rabim poleg itd.?


Glede žaluzij pa nisem prepričan. Vem da nucajo v večini za rolete, se prav samo spust in dvig.
Najboljš da povprašaš na grupi kaj bi rabil in kako to zvezat, seveda priloži tudi shemo priključkov na motorju.

nejcklinc ::

Meni odlično deluje Shelly 2.5 na žaluzijah.

Map ::

Lahko malo razložiš delovanje.

Aja, pa vlečenje kakršnih koli kablov ni problem, ker je hiša še brez fasade. Kar mi je pa pri Shelly všeč je, da gre direkt v dozo, točno to želim. Nekaj pametnega, da dela s HomeKit, ampak da se vseeno lahko kontrolira preko navadnega stikala. Pojma nimam, če kaj takega obstaja, ampak glede na vso tehnologijo danes bi lahko.

poweroff ::

Tole je pa zanimiv izdelek, iz katerega bo lahko nastalo kup zanimivih projektov:

https://www.crowdsupply.com/silicogniti...

https://wesp32.com/

wESP32



- Ethernet (up to 90 Mbit/s) + PoE + auto-MDIX (navaden ali cross-over kabel)
- Wi-Fi 802.11 b/g/n
- Bluetooth in BLE

Mljask!

Edino cena je še ubitačna... a počakajmo na kitajske klone. 8-)
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: poweroff ()

nejcklinc ::

Map je izjavil:

Lahko malo razložiš delovanje.

Aja, pa vlečenje kakršnih koli kablov ni problem, ker je hiša še brez fasade. Kar mi je pa pri Shelly všeč je, da gre direkt v dozo, točno to želim. Nekaj pametnega, da dela s HomeKit, ampak da se vseeno lahko kontrolira preko navadnega stikala. Pojma nimam, če kaj takega obstaja, ampak glede na vso tehnologijo danes bi lahko.


Najboljše je, da se Shelly namesti v dozo od stikala.
Potem v appu narediš kalibracijo, ki točno izmeri koliko časa žaluzija rabi da se odpre in zapre ter imeri naklone. V appu potem lahko nastaviš odprtje / zaprtje po %.

V spodnjem primeru je žaluzija nastavljena na odprto 4% kar pomeni, da je spremenjen samo naklon:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nejcklinc ()

DeeJay ::

Tip je objavu tole pod Shelly FB grupo in mu je direktor Shelly ponudu, da mu zastonj zamenja vse Sonoffe za Shellyje :)
In zdej valda vsi hočjo menjave :)
https://www.facebook.com/groups/ShellyI...

Map ::

No evo, sem naročal enega Shelly 2.5, da se malo pošpilam. Se mi zdi, da bi se znalo super obnest.

Bi pa še prosil nekoga, ki se spozna/ima upravljanje rešeno preko HomeKit(da je pač vse v Applovem ekostistemu, in da je vse na kupu z morebitnimi ostalimi zadevami). Sem se sicer tudi pridružil FB grupi, tako da bom zdaj čez teden malo pregledal, kaj objavljajo in pišejo.

Za kaj vse še uporabljate Shellyje, Sonoffe in ostale?

dejanslo ::

Ima Shelly door sensor kakšno bistveno prednost pred ostalimi, ki se jih najde na amazonu v istem rangu cca 20eur?
There`s More Than One Way To Do It

DeeJay ::

Map je izjavil:

No evo, sem naročal enega Shelly 2.5, da se malo pošpilam. Se mi zdi, da bi se znalo super obnest.

Bi pa še prosil nekoga, ki se spozna/ima upravljanje rešeno preko HomeKit(da je pač vse v Applovem ekostistemu, in da je vse na kupu z morebitnimi ostalimi zadevami). Sem se sicer tudi pridružil FB grupi, tako da bom zdaj čez teden malo pregledal, kaj objavljajo in pišejo.

Za kaj vse še uporabljate Shellyje, Sonoffe in ostale?


Za bridgat Shellyje v HomeKit maš več opcij... Homebridge z Shelly komponento (Link), Home Assistant (Link) s Shelly komponento (Link) oz preko MQTT protokola, ali pa RavenCore firmware (Link).
Pri prvih dveh opcijah naložiš Homebridge ali HA na nek vedno prižgan računalnik (Raspberry PI, NAS, ...) in tm potem s komponentami premostiš Shelly v HomeKit.
Če pa želiš brez "posrednika" pa rabiš na Shelly flashat Raven Core firmware.

Jaz uporabljam Home Assistant + Mosqitto MQTT na Raspberry Pi in tam potem vse naprave, ki jih dobim v Home Assistant pošljem naprej na HomeKit (Roomba, Mitsubishi Klima, Logitech Harmony, vse Shelly naprave, ...)

dejanslo je izjavil:

Ima Shelly door sensor kakšno bistveno prednost pred ostalimi, ki se jih najde na amazonu v istem rangu cca 20eur?

Kokr vem ima še temperaturni senzor notr... drugače pa ne vidm neke posebne prednosti, razen če uporabljaš njihov cloud za vso avtomatiko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

Map ::

Koliko časa kaj traja dostava? Danes sem dobil tracking number. Bom probal s Home Assistant, ker mi zgleda okej, pa vidim da ga dosti ljudi uporablja. A lahko kako stestiram z windowsi, ker še nimam RPi, pa mogoče kar kako žarnico? Ko ga bom imel doma in bom bolj resno želel dodat zadeve v HomeKit, bom še pa tako imel veliko vprašanj.

Me pa zanima še glede žaluzij in stikala, a mora bit tipka, al je lahko stikalo?

DeeJay ::

Map je izjavil:

Koliko časa kaj traja dostava? Danes sem dobil tracking number. Bom probal s Home Assistant, ker mi zgleda okej, pa vidim da ga dosti ljudi uporablja. A lahko kako stestiram z windowsi, ker še nimam RPi, pa mogoče kar kako žarnico? Ko ga bom imel doma in bom bolj resno želel dodat zadeve v HomeKit, bom še pa tako imel veliko vprašanj.

Me pa zanima še glede žaluzij in stikala, a mora bit tipka, al je lahko stikalo?


Dostava traja max en teden.

Za Homeassitant na windows okolje so navodila tuki:
https://www.home-assistant.io/docs/inst...
Naloži python 3.7.x, ker so ravno opustili 3.6 verzijo, pol pa še vse ostalo.

Kot piše windows ni primarno okolje za HA, zato kake komponente mogoče ne bodo delovale zato se splača investirat tistih 100€ za rpi, sd kartico, napajalc in ohišje... pa maš mir.
Če maš pa slučajno Synology NAS, pa lahko tud tja vse skupi inštaliraš.

Map ::

Naložim v Python virtual environment? Sicer sem mislil kar v virtualko, vidim, da je tudi opcija. S pythonom še nikoli nisem delal in ne poznam zadeve. Bom investiral v RPi ali NAS, ko bo tako daleč, trenutno me pač malo firbec matra. :)

poweroff ::

Windows ni primarno okolje za HA... ampak konec koncev, če je Python, bi moralo delati. Če ne drugače, pa v virtualki.
sudo poweroff

d4vid ::

Priporočam Hass.io v virtualko, jaz sem selil iz rpi na proxxmox virtualko, pa še opnsense in openmediavault zraven. Prej sem mel rpi za hassio in nek core2duo za omv, sedaj vse na core i3... Poraba je padla ogromno, dela pa tudi hitreje.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

gas2018 ::

Ima kdo kaksno priporocilo za motor za roloje? vejretno je enak kot za rolete. Nebi kupoval od Ikeje (imajo sedaj nove), ker bi moral potem se njihov bridge kupit..

DeeJay ::

dejanslo je izjavil:

Ima Shelly door sensor kakšno bistveno prednost pred ostalimi, ki se jih najde na amazonu v istem rangu cca 20eur?

Danes so objavili, da bo senzor imel notr tud accelometer, ki bo javlal ali je okno samo nagnjeno ali čisto odprto.

matobeli ::

No, to pa je malo drugače, kul.

Update, jaz imam zdej že cca 14dni gretje dveh elekteičnih radiatorjev urejeno preko shelly clouda z dvema H&T.

Ni bilo še težav odkar sem se dejansko naučil delat z sistemom.

profii ::

Je že kdo naredil regulacijo temperature vode v bojlerju glede na čas / druge pogoje?

Razmišljam da bi v visoki tarifi spustil temperaturo in jo v visoki spet dvignil na normalno vrednost.

matobeli ::

Komot to narediš, rabiš pa svoj temperaturni senzor vtaknit v bojler in en pametni rele da ti odklaplja.

Je pa to kar dobra zamisel, mogoče bi se kaj takega tudi sam lotil ko bom menjal bojler.

profii ::

Bolj sem mislil v povezavi z kakšnim Shellyem ali kaj podobnega :) ne čisto štromarska rešitev ampak bolj pametna.

matobeli ::

Šeli še nima enega temp. senzorja na kablu, ima pa sonoff. Naj bi ga pa imeli in naj bi se priklopil v eno izmed enot.

Torej bo vse kar boš rabil en senzor in en klasičen šeli (shelly=pametni rele)

profii ::

Torej bi bilo samo še najti temperaturni senzor z istim navojem kot je termostat v navadnem bojlerju.

aljo558 ::

Zdravo, imam morda malo neumno/začetniško vprašanje pa vendarle. Zanima me zakaj uporabljate produkte znamke sonoff, shelly itd.? Sam sem se navdušil nad Xiaomi Mi Home ekosistemom in imam v planu kupiti Philips E27 Wi-Fi žarnice, ki so po 12e na enaa strani, sledi nakup senzorja vlažnosti in temperature, senzor za vrata-okna, namizno pametno svetilko že imam in upravljam preko omenjene aplikacije, ki zaenkrat deluje odlično. Pred nakupom bi samo rad kakšen nasvet zakaj NE Xiaomi ekosistema in raje znamke, ki jih vi uporabljate? Zelo me zanima avtomatizacija in pametne naprave za smart home, zato bi bil vesel kateregakoli nasveta. Hvala in lp

matobeli ::

Ker neradi pošiljamo podatke svojega doma na neke kitajske strežnike. Pri sonoff/shelly pa je opcija flashanja naprave, uporaba popolnoma offline...

Xiaomi tudi ne ponuja nekih podometnih rešitev.

Ima pa lepši dizajn in nižje cene od shellyja.

DeeJay ::

Kot je matobeli rekel, predvsem zarad tega da zadeva laufa v zaprtem okolju in podatki ne curljajo nekam v internet. Imaš tudi lažjo kotrolo, kaj želiš spustiti v internet (razni alarmi itd) in kaj ne (luči, stikala, vtičnice, ....)
Druga stvar je enostavnost uporabe, ker ne potrebuješ ničesar menjati, ampak samo dodaš majhen rele zadaj za stikalo ali vtičnico.

Kekec ::

Xiaomi je zakon, če te pa skrbijo kitajci pa si lahko svoj bridge za senzorje narediš https://github.com/Koenkk/zigbee2mqtt, ostalo pa kontroliraš v Home Assistentu.

Senzorji so bistveno ceneje od shelly-a.

pierch ::

^Ja, tko mam tudi jaz. Naj pa opozorim, da je na splošno zigbee signal precej občutljiv na Wifi 2.4G, ker delata na podobni frekvenci. V bajti to verjetno ni problem, v mojem stanovanju pa je kar, ker so frekvence zasičene. Za merit temperaturo in vlago to načeloma ni tako ovira, pač en od destih paketkov bo že prišel, za kako stikalo ali pa pomemben event pa je. Še najhuje pa je to da obnašanje ni konstantno. En dan dela vse BP, naslednji pa od spalnice ne lovi več. Imam še plan dodati eno anteno, da vidim ali bo kaj bolje.
Pierch

aljo558 ::

Hvala za mnenja. Mislim da me je nažalost prepričala začetnikom prijazna aplikacija Xiaomi Mi Home in me toliko ne zanima če pridejo podatki o tem kdaj in kolikokrat na dan sem prižigal luči (kar so ubistvu moja glavna stvar). Ravnokar sem prevzel Philipsovo Wi-Fi E27 žarnico in z nekaj optimizacijami (DNS na 8.8.8.8) uspel zadevo spraviti v delujoče stanje in moram reči, da za 12e sem prezadovoljen. Plus naj omenim, da kot vidim dobiva aplikacija update vsak teden, kar pomeni da se trudijo da bo vse skupaj še na višjem nivoju. Naslednja stvar so senzorji za temperaturo, vlažnost, vrata in robotski sesalec S50 ali S60.

flyko ::

Pozdrav, ker vas je tukaj kar nekaj že globoko v pametnih inštalacijah, me zanima sledeče, če imate kakšen predlog.
Brezžične varjante mi ne dišijo preveč, pri novogradnji imam nekaj maneverskega prostora s kabli, zato bi se najraje odločil za nekaj ožičenega, torej KNX, X10,... obstaja še kaj boljšega, cenejšega, lažjega za integracijo?

Potreboval bi pa sledeče:
-Avtomatsko krmljenje rulet
-Alarmni sistem (senzorji gibanja, senzorji odprtosti vrat,...)
-krmljenje prezračevalnega sistema
-mogoče še krmljenje luči, predvsem v dnevnem prostoru (ampak to ni prioriteta)
Kaj predlagate v tem primeru? Za kateri sistem se odločit? Kako ste zadovoljni s svojo odločitvijo,...? Ste gradili v samogradnji, izvedba na ključ?

Večino komponent bi kupil vnaprej, sprogramiral in nastavil med zimo in naslednje leto vgradil v objekt.

poweroff ::

Imam vprašanje... kateri ZUNANJI senzor temperature in vlage se splača uporabit? Se pravi, da ima kvalitetno ohišje in po možnosti Wifi podporo. Idealno bi bilo, da podpira Tasmoto ali kakšen drug opensource software...
sudo poweroff
««
7 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152047 (871) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832815 (7153) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473593 (2212) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224019 (12319) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233543 (2783) joze67

Več podobnih tem