» »

Klavir - Lestvice in akordi

Klavir - Lestvice in akordi

T-Mac ::

Pozdravljeni,

bi mi znal kdo pomagat kje bi videl kako se igra lestvica:

- E,e, mol preko treh oktav v triolah vzporedno in v protipostopu

in akord:

- c zm 7, ali Dominantni septakord z obrati preko dveh oktav vzporedno in v protipostopu

Osnovne poznam, to je pa ze visja stopnja

Hvala

FTad ::

Predlagam da poskusis najti kaj na youtubu

T-Mac ::

Sem ze nekaj gledal pa nic pametnega nasel

sandmat ::

T-Mac je izjavil:

Pozdravljeni,

bi mi znal kdo pomagat kje bi videl kako se igra lestvica:

- E,e, mol preko treh oktav v triolah vzporedno in v protipostopu


igraš e mol čez tri oktave z obema rokama (zamaknjenima za 1 oktavo) najprej gor in potem 3 oktave dol.
V protipostopu pomeni, da gre desna roka 3 oktave gor, leva pa 3 oktave dol. ko odigraš 3 oktave v eno smer, zamenjaš smeri (leva roka igra navzgor, desna navzdol).

T-Mac je izjavil:

in akord:

- c zm 7, ali Dominantni septakord z obrati preko dveh oktav vzporedno in v protipostopu

Osnovne poznam, to je pa ze visja stopnja

Hvala


c zm7 so toni C Eb Gb Bb (ali B po slovensko). Dominantni septakord je C E G Bb (oz B).
Igraš z obema rokama zamaknjenima za eno oktavo navzgor 2 oktavi po vseh obratih. Torej recimo za C7 (posamezna roka): C E G B, E G B C, G B C E, B C E G, C E G B (to je bila samo 1 oktava, narediš to še enkrat) - in potem navzdol.

V protipostopu = isto kot zgoraj. Začneš na C, s tem da leva igra navzdol, desna navzgor.

Toliko na hitro, verjetno sem se še kje zatipkal.

T-Mac ::

Najrej najlepsa hvala '' sandmat ''

Pri lestvicah je vrjetno potem E dur in e mol? Ostalo razumem, hvala. Samo ni mi jasno kaksen ritem je to lestvic v '' triolah ''?

Pri akordu mi ni jasno ali c dur ali mol, samo ker je napisano c z malo mislim da je potem mol? In kolikor razumem je c dominantni septakord C E G B. Pa prstni red ne vem kaksen bi bil?

Hvala za vsako pomoc in ni nobenega problema ce bi se zatipkali :)

T-Mac ::

Pa morda se tole, mogoce ima kdo note od L. M. Škerjanc: Pomladna, Božična, Zimska? Ali kje bi lahko dobil?

Hvala

sandmat ::

T-Mac je izjavil:

Najrej najlepsa hvala '' sandmat ''

Pri lestvicah je vrjetno potem E dur in e mol? Ostalo razumem, hvala. Samo ni mi jasno kaksen ritem je to lestvic v '' triolah ''?

Pri akordu mi ni jasno ali c dur ali mol, samo ker je napisano c z malo mislim da je potem mol? In kolikor razumem je c dominantni septakord C E G B. Pa prstni red ne vem kaksen bi bil?

Hvala za vsako pomoc in ni nobenega problema ce bi se zatipkali :)

- v triolah: pomeni, da ne igraš enakomerno ampak ... hm ... triolsko (težko pojasnit, poglej na youtubu kako izgleda triola). Verjetno je predvsem mišljen poudarek prve dobe triole
- Akord ni dur ali mol, ampak je "diminished". Ker je soroden molu, ga pišejo z malo (mala terca - mala terca - mala terca so intervali med toni).
- prstni red je 1235; mislim, da v vseh obratih, z izjemo BCEG (2135 - ne me držat za besedo, ker nisem klasik).

bajsibajsi ::

T-Mac je izjavil:

Pa morda se tole, mogoce ima kdo note od L. M. Škerjanc: Pomladna, Božična, Zimska? Ali kje bi lahko dobil?

Hvala


https://www.dlib.si/stream/URN:NBN:SI:D... Veselo igranje :)

edit/ Skladba "Viharna" bi bila nekako triolsko igranje, ce bi bila pocasna in napisana v 3/4 taktu.

Zgodovina sprememb…

T-Mac ::

Sandmat: poznam triole ampak mi je cudno kako da se igra lestvica v trioli? :) Mozno da samo poudaris vsako tretjo , torej prvi ton v trioli?

Aha razumem hvala za razlago akorda

Za prstni red mozno da je tako hvala :)

Bajsibajsi: hvala tudi tebi :) Sem tudi sam nasel te note. Ali so samo te, je mozno da so kake tezje verzije zapisov teh skladb?

Mogoce kje kak video na youtubu kako se igra lestvica v trioli?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: T-Mac ()

sandmat ::

T-Mac je izjavil:

Sandmat: poznam triole ampak mi je cudno kako da se igra lestvica v trioli? :) Mozno da samo poudaris vsako tretjo , torej prvi ton v trioli?

Triola = 3 dobe v dveh. Torej šteješ 1-2-3-4 in igraš 1-2-3-1-2-3. Verjetno gre za vadbo tehnike. Večkrat se pri preigravanju lestvic učitelji zmišljujejo različne finte (recimo četrtinka-osminka, triola itd). Za kaj več nam pa manjka kontekst, da bi razumeli zakaj si prišel na triole :D

WhiteAngel ::

T-Mac je izjavil:

Samo ni mi jasno kaksen ritem je to lestvic v '' triolah ''?


Si prepričan, da ni v tercah? Lestvice/akordi nimajo posebnega ritma.

malisvizec ::

Obstaja knjiga / zvezek Lestvice in Akordi.
Tam so vse lestvice in vaje, ter razlozeni akordi.
Triolsko pomeni da igras kot 3/4 takt, prva tezka nato dve lahki. Ponavadi so tri note v casu dveh osmink. Ampak to nima veze pri vaji lestvic.

lp

sandmat ::

malisvizec je izjavil:


Triolsko pomeni da igras kot 3/4 takt, prva tezka nato dve lahki.


NE NE NE NE NE NE NE NE NE prosim ne tega pisat, ker enostavno ni res.

malisvizec ::

Kwa NE?

Triole lahko igras tudi na razlicne vrednosti not (dolzin).



Ampak pri vadenju lestvic si lepo nastavi 3/4 takt in lepo počasi začni. Najprej lahko malce povdariš vsako prvo, potem pa čim manj.
To je bolj vaja iz poslušanja in tehnika, da uravnaš izigravanje lestvic in razloženih akordov. Ker če vadiš le 4/4 potem začneš nevede povdarjati vsako prvo četrtinko (prvo dobo), ko se ti začne ponavljati struktura.
Pa še napotek za lestvice, ne vem sicer kateri nivo si, ampak poskusi najprej po klavirju oponašat gib kakor da bi likal po tipkovnici. Vadbo razloženih akordov pa je težko opisat, ker je več tehnik (odvisno od hitrosti igranja). Bistveno pa je, da ne preklapljaš zapestja levo/desno temveč v obliki majhnih krogov.
Je precej tutorialov na YT, samo odvisno od nivoja, ki ga potrebuješ.

LP

sandmat ::

četrtinke v 3/4 pač niso ekvivalent četrtinskim triolam v 4/4. Ergo, NE.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Naučimo se igrati kitaro (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Sedem umetnosti
763510624 (79301) c3p0
»

Ton (nota?) in zvok (frekvenca?)

Oddelek: Loža
5955 (733) nanoM4TERIAL
»

Programiranje - prepoznavanje tonov

Oddelek: Pomoč in nasveti
121621 (1073) ginekk
»

Klaviature in oktave??

Oddelek: Sedem umetnosti
104429 (4298) Spajky
»

note

Oddelek: Sedem umetnosti
97214 (7147) drevo

Več podobnih tem