» »

Vgradnja SSD + prenos Win 10

Vgradnja SSD + prenos Win 10

«
1
2

rs1975 ::

Želel bi na prenosniku vgraditi SSD, in sicer na mesto, kjer je trenutno DVD enota. Ker sem bolj laik bi prosil za odgovore na nekaj vprašanj:

1. kateri SSD disk vzeti in kje (pri nas) so najboljše cene? SSD bo v uproabi le za sistem, bo 240GB dovolj?
2. gledam nosilce za SSD - so kakšne razlike med njimi ali je vsak dober? Višina optične enota je 9,5mm
3. želel bi Win10 prekopirati na SSD, ne bi na novo inštaliral. JE to možno brez zapletov, obstaja za to kakšna namenska aplikacija?
4. trenutno imam HDD razdeljen na particiji 200+800GB. V primeru, da je možno prekopirati WIN10 na SSD, se particija na HDD sprosti in jo lahko formatiram za novo uporabo?

TheBlueOne ::

1. Jaz bi vzel 500GB, ker ne stane niti 80€ od Samsunga.
2. Vzemi poznan brend kakor Samsung, SanDisk ipd
3. Je mozno. Menda ima Samsung namensko, ampak je OK vsak program za kloniranje. Ko kloniras tudi prilagodis velikosti particih, da recimo v tvojem primeru ne naredijo na disku z recimo 500GB kapacitete samo 200GB uparabne particije. Edini problem, ki ga zna imeti je, kako priklopiti oba diska. Tukaj bos potreboval bodisi pretvornik na USB ali pa bos moral oba diska navesiti v kaksen PC, kjer imas dva SATA kabla. Za kloniranje imas kar nekaj YT navodil "Primer: How to clone HDD to SSD".
4. Diske lahko formatiras in na novo delas particije kakor zelis, kolikorkrat zelis.

rs1975 ::

Hvala. Edino tole mi ni najbolj jasno:
Edini problem, ki ga zna imeti je, kako priklopiti oba diska. Tukaj bos potreboval bodisi pretvornik na USB ali pa bos moral oba diska navesiti v kaksen PC, kjer imas dva SATA kabla.

Uporabil bi npr. tale nosilec:
https://www.mimovrste.com/dodatki-za-di...

DVD enota pa naj bi bila preiključena preko SATA vmesnika in tega bi uporabil za SSD.

Drugače gre za prenosnik HP470:
https://support.hp.com/gb-en/document/c...

Sicer je rešitev tudi vgradnja M.2 SSD, vendar potem moram verjetno odprt cel prenosnik?

modelno1 ::

Ne, odpreš samo ta majhen pokrov spodaj in všravfaš disk. Podpira pa samo SATA SSDje, da ne boš po nesreči kupil NVME.
Respect the bacteria! They are the only culture some people have.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: modelno1 ()

Jirzy ::

Priporocam, da das HDD v CD enoto. Kupi na ebayu hdd bay + tvoj tip prenosnika.

Zakaj HDD v CD enoto? Da lahko na hitro zamenjas za CD, ce bos kdaj rabil.

polozweii ::

Če prav vem je disk nameščen v CD enoti (caddy) obravnavan kot slave? To pomeni da je uporaben samo za kopiranje čemur pa SSD ni mamenjen. Se motim in je v resnici lahko na obeh nameščen OS - izbiranje z bootanjem?

_Denny_ ::

SATA nima master/slave konfiguracije. Bootable je lahko oboje, saj drugače tudi ne bi mogel namestiti OS-a iz CD/DVD medija.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

rs1975 ::

modelno1 je izjavil:

Ne, odpreš samo ta majhen pokrov spodaj in všravfaš disk. Podpira pa samo SATA SSDje, da ne boš po nesreči kupil NVME.


Tole bo OK?
https://www.mimovrste.com/ssd-diski/san...

Jirzy je izjavil:

Priporocam, da das HDD v CD enoto. Kupi na ebayu hdd bay + tvoj tip prenosnika.

Zakaj HDD v CD enoto? Da lahko na hitro zamenjas za CD, ce bos kdaj rabil.


2 leti imam tale prenosnik in tudi enkrat nisem uporabil DVD enote, tako da res ni potrebe :)

_Denny_ je izjavil:

SATA nima master/slave konfiguracije. Bootable je lahko oboje, saj drugače tudi ne bi mogel namestiti OS-a iz CD/DVD medija.


Se pravi ne bo težav, če dam SSD na mesto DVD enote? Je potrebno kaj spremeniti v Biosu, da se WIN10 naložijo iz mesta DVD enote?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rs1975 ()

modelno1 ::

Na tvojem mestu bi vzel m.2 SATA disk, npr.
Respect the bacteria! They are the only culture some people have.

zavajon ::

rs1975 je izjavil:

Se pravi ne bo težav, če dam SSD na mesto DVD enote? Je potrebno kaj spremeniti v Biosu, da se WIN10 naložijo iz mesta DVD enote?

Najbrž boš moral v BIOSu v tabu Boot nastaviti Primary Hard Drive.
Ampak, kot je bilo že omenjeno, če imaš prost M.2 slot, je brez veze komplicirati, ampak kupiš M.2 SSD.

Mare2 ::

zavajon je izjavil:


Ampak, kot je bilo že omenjeno, če imaš prost M.2 slot, je brez veze komplicirati, ampak kupiš M.2 SSD.


A niso tile M.2 SSD mal dražji? :)

modelno1 ::

So, ampak caddy za montažo diska na mesto optične enote tudi nekaj stane, sploh če naročaš pri nas.
Respect the bacteria! They are the only culture some people have.

rs1975 ::

Nič, bom potem vzel kar M.2 .

A tale dva sta ustrezna:
https://anni.si/trdi-diski/ssd-disk-250...

https://anni.si/trdi-diski/ssd-disk-240...

Katerega se bolj splača vzeti? Se dobi še kje za boljšo ceno?

modelno1 ::

Priporočam Samsunga, tukaj je še nekaj ceneje.
Respect the bacteria! They are the only culture some people have.

rs1975 ::

Sem nabavil Samsung SSD in ga vgradil v prenosnik. Sedaj pa je potrebno izvesti še migracijo Win10.

Trenutno imam star HDD 1TB razdeljen na 2 dela:
- C: 100GB (win10 + MS office + ostali programi)
- D: 900GB (filmi, igre,...)

Želel bi na SSD prenesti vso vsebino diska C, torej tudi programe, ne smao Win10. ČE izberem v programu "migrate OS) bo verjetno prenesel le Win, ne pa tudi ostalih programov? Moram v mojem primeru izbrati "clone disk"?

Glede programa Samsung Data Migraton - ne prepozna mi diska C in D, najde samo novi SSD. JAvi napako: failed to gather information from the source disk. V čem je težava?
KAteri program drugače uporabljate za prenos OS na SSD?

DeeCoy ::

Clonezilla. Ampak moraš vedet kaj delaš.. Sicer pa easeus partition master mislim da to zna, je pa plačljiv.. Migrate OS načeloma skopira celo particijo na kateri je os, vključno s programi in podatki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeCoy ()

dvihtelic ::

če si kje v bližini mene ti posodim https://www.mimovrste.com/priklopne-pos...

OldSkul ::

Macrium Free verzija. V PC daš novi disk in s programom narediš kopijo diska in nato to kopijo namestiš na novi disk. C particijo potem pobrišeš in particijo D razširiš na prazen prostor. To pa lahko narediš z odličnim brezplačnim programom MiniTool Partition Wizard. Ponovni zagon, še preveriš ali je sedaj prva izbira biosa tvoj nov ssd in če je vse v redu, se bo računalnik zagnal v windowse 10 preko novega ssdja.
Mene ni še noben od teh programov pustil na cedilu, uporabljam sicer staro Macrium 6 verzijo, ki sem jo kupil. Zunaj je že v7

BorutK-73 ::

SSD daj na mesto Hdd-ja, hdd pa v dvd bay.

Nikonja ::

Za kloniranje uporabi Samsung alat (Data migration):
https://www.samsung.com/semiconductor/m...

MIHAc27 ::

Clone disk -Kopira ves disk z vsemi particijami. 1Tb HDD boš teško če nimaš 1Tb SSD.

Migrate OS pa kopira samo primarno particijo kjer se nahaja sistem. Obdrži vse programe, datoteke (običajno na C:) ignoraral pa bo vse na D: V tem primeru bo 250Gb SSD vrh glave dovolj.

rs1975 ::

OldSkul je izjavil:

Macrium Free verzija. V PC daš novi disk in s programom narediš kopijo diska in nato to kopijo namestiš na novi disk. C particijo potem pobrišeš in particijo D razširiš na prazen prostor. To pa lahko narediš z odličnim brezplačnim programom MiniTool Partition Wizard. Ponovni zagon, še preveriš ali je sedaj prva izbira biosa tvoj nov ssd in če je vse v redu, se bo računalnik zagnal v windowse 10 preko novega ssdja.
Mene ni še noben od teh programov pustil na cedilu, uporabljam sicer staro Macrium 6 verzijo, ki sem jo kupil. Zunaj je že v7


Sem naredil na ta način. Potem sem v Biosu sprememnil:
 bios

bios



 boot menu

boot menu



Ampak ne opažam nič jitrejše delovanje Win10. Sumim, da se Win še vedno zaženejo iz starega HDD. JE morda težava v Recovery particijah, ki je od starega Win HDD?
 diski

diski

Valentin ::

Veliko bolje je, če se Windowse namesti nanovo...

OldSkul ::

Stari disk odklopi in zaženi pc samo z vklopljenim ssd. Tako boš videl, če je vse v redu.

rs1975 ::

OldSkul je izjavil:

Stari disk odklopi in zaženi pc samo z vklopljenim ssd. Tako boš videl, če je vse v redu.


a disable-at pa ga ni možno, da ne odpiram prenosnika...

Daniel ::

Poskusi kljukico pri UEFI boot order in še tam menjaj razpored če gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

rs1975 ::

Daniel je izjavil:

Poskusi kljukico pri UEFI boot order in še tam menjaj razpored če gre.


Sem tudi to obkljukal in popravil vrstni red, pa ni nič bolje. Potem sem odkljukal Legacy boot order pa se mi je javila napaka:



Sem še enkrat preveril pri upravitelju diskov in je pod C: še vedno vpisan zagon in ne pod I:, kot bi moralo biti (zgornja slika). Predvidevam, da popravki v biosu sploh niso pomagali, da bi se win10 naložili iz ssd.

BorutK-73 ::

Jaz sem se včeraj tudi par ur zajebaval s tem na htpc-ju in sem prišel do sklepa da bo fresh install najlažji.

krepki ::

Prenosnik lahko brez problema odpreš,saj imaš za dostop do diska verjetno le en šraufek in to je dovoljeno odpret in ne izgubiš garancije,bi pa na tvojem mestu SSD namestil namesto HDDja in HDD v optično enoto,tako sem jaz uredil na vseh prenosnikih kjer sem vgrajeval SSDje.

rs1975 ::

krepki je izjavil:

Prenosnik lahko brez problema odpreš,saj imaš za dostop do diska verjetno le en šraufek in to je dovoljeno odpret in ne izgubiš garancije,bi pa na tvojem mestu SSD namestil namesto HDDja in HDD v optično enoto,tako sem jaz uredil na vseh prenosnikih kjer sem vgrajeval SSDje.

Fizično to ni mogoče. SSD je M.2, navadni pa SATA....

krepki ::

Pol je pa drugo če si nabavil M.2 SSD potem to res ni možno sem zastopil,da si nabavil navadni SSD.
A si poskusil spremenit v nadzorni plošči-sistem-dodatne nastavitve sistema-privzeti operacijski sistem tam bi ti moralo kazat obe inštalaciji,samo spremeniš vrstni red zagona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krepki ()

rs1975 ::

krepki je izjavil:

Pol je pa drugo če si nabavil M.2 SSD potem to res ni možno sem zastopil,da si nabavil navadni SSD.
A si poskusil spremenit v nadzorni plošči-sistem-dodatne nastavitve sistema-privzeti operacijski sistem tam bi ti moralo kazat obe inštalaciji,samo spremeniš vrstni red zagona.


Kje se to nastavi?

krepki ::

Saj sem napisal v windowsih greš pod nadzorna plošča-sistem-dodatne nastavitve sistema-privzeti operacijski sistem

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krepki ()

rs1975 ::

krepki je izjavil:

Saj sem napisal v windowsih greš pod nadzorna plošča-sistem-dodatne nastavitve sistema-privzeti operacijski sistem


Sem našel te dodatne sistemske nastavitve ampak nikjer pa ne najdem, da bi izbiral privzeti OS. v katerem zavihku bi to moralo biti?

SEm medtem še začasno odstranil HDD, ampak ni nič bolje. Win se iz SSD ne naložijo, spet javi tisti črni ekran...SE še komu kaj sanja kaj bi bilo potrebno spremeniti?

modelno1 ::

Katere particije si pa kloniral na SSD? Vse?
Respect the bacteria! They are the only culture some people have.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: modelno1 ()

rs1975 ::

modelno1 je izjavil:

Katere particije si pa kloniral na SSD? Vse?

ne, samo C:

modelno1 ::

Zato ti ne boota. Na novo kloniraj in skloniraj vse particije razen D:, morali bi biti še dve particiji po nekaj 100 MB.
Respect the bacteria! They are the only culture some people have.

rs1975 ::

modelno1 je izjavil:

Zato ti ne boota. Na novo kloniraj in skloniraj vse particije razen D:, morali bi biti še dve particiji po nekaj 100 MB.

Imam samo te particije:


Verjetno paše še System H:, me vem pa katera od preostali dveh bi še šla zraven...

krepki ::

Jaz bi ti priporočal fresh install windows,ker tole kopiranje prednaloženih windowsow je slaba ideja,kot prvo imaš naloženih milijon stvari ki jih nikoli ne boš potreboval,drugo sistem bo deloval hitreje inštalacija na SSD pomeni zagon v 6 sekundah in takojšna uporaba vseh programov brez čakanja da se bo kaj do konca naložilo.
Greš na microsoftovo uradno stran si narediš usb boot ključek in inštaliraš na novo.
https://www.microsoft.com/sl-si/softwar...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krepki ()

-valvoline- ::

win 10 ima zascito proti kloniranju. kloniran disk/sistem mors po zagonu aktivirat z crackom/aktivatorjem, dobis ga na tpb. najlazje kloniras z brezplacnim programom macrium reflect kar v win okolju.

Zgodovina sprememb…

rs1975 ::

Ma, bom res kar na novo inštaliral win10. KAj naj naredim s temi malimi particajami E, G, H? Jih moram imeti na novo naloženih win ali ne?

-valvoline- ::

rs1975 je izjavil:

Ma, bom res kar na novo inštaliral win10. KAj naj naredim s temi malimi particajami E, G, H? Jih moram imeti na novo naloženih win ali ne?

Prevec dela. :v

BorutK-73 ::

Ko boš delal fresh install, izklopi HDD.

rs1975 ::

OK, bom izklopil HDD. ŠE vedno vprašanje kaj naj naredim s temi malimi particijami na HDD. Jih lahko izbrišem ali raje pustim?

Mare2 ::

rs1975 je izjavil:

Ma, bom res kar na novo inštaliral win10. KAj naj naredim s temi malimi particajami E, G, H? Jih moram imeti na novo naloženih win ali ne?


Če boš na novo instaliral, kar med instalacijo pobriši vse particije. Seveda. pri 3:57 imaš to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mare2 ()

solatko ::

Samo vzemi ven HDD in na drugem računalniku pobriši celotno C particijo. Ni potrebnega novega instala, niti nič določat v Bios-u, samo računalnik ne more prepoznati željene verzije instaliranega programa. To ti tudi napiše pri prenašanju OS-a ob koncu.
Predno boš brisal stari disk, preizkusi sistem brez vstavljenega HDD-ja!

-valvoline- - Kloniranega sistema boot ne najde, ga pa ni potrebno aktivirat, ker je koda zapisana v bios-u. Problem mu dela samo HDD, ker se sistem požene s prve enote, če na nobeni ni sistema, zažene iz m.2, katerega po hiearhiji pregleda zadnjega.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

krepki ::

Vprašanje je če je kloniranje potekalo uspešno,če je se bo sistem zagnal če ne se ne bo.

solatko ::

Zato sem mu napisal, da naj HDD-ja C particije ne briše, dokler se sistem ne zažene iz SSD-ja. Ven ga pa mora dat v vsakem primeru.
Delo krepa človeka

rs1975 ::

evo, sem na novo naložil Win10. Parkrat resetiral in del bp.

Prosim še za pomoč glede teh manjših particij na HDD:
SYSTEM H:
HP RECOVERY E:
HP TOOLS H:

A te particije rabim? Če jih rabim, jih kar pustim na HDD ali prenesem na SSD? Jih moram na novo kreirat ali je dovolj samo kopiranje?

rs1975 ::

rs1975 je izjavil:

evo, sem na novo naložil Win10. Parkrat resetiral in del bp.

Prosim še za pomoč glede teh manjših particij na HDD:
SYSTEM H:
HP RECOVERY E:
HP TOOLS H:

A te particije rabim? Če jih rabim, jih kar pustim na HDD ali prenesem na SSD? Jih moram na novo kreirat ali je dovolj samo kopiranje?

Še tole; stari HDD sem dal v USB zunanje ohišje in ga pognal na drugem prenosniku, vendar ga ne najde. RAzlog?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows ob zagonu dela zelo počasi (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
586831 (5803) oo7
»

Prenosnik in problem? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
504406 (3509) solatko
»

Čuden zvok trdega diska (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
678002 (6559) ngc2392
»

Kloniranje diska na SSD

Oddelek: Pomoč in nasveti
197302 (6777) ST-777
»

Pomoč pri Windows 7

Oddelek: Pomoč in nasveti
204829 (4405) BorutK-73

Več podobnih tem