» »

Svet EU potrdil reformo telekomunikacij

Svet EU potrdil reformo telekomunikacij

Slo-Tech - Svet EU je včeraj sprejel novo direktivo o Evropskem zakoniku o elektronskih komunikacijah ter uredbo o ustanovitvi Organa evropskih regulatorjev za elektronske komunikacije (BEREC) in agencije za podporo BEREC-u.

V zakoniku so predpisani ukrepi za spodbujanje konkurence in več vlaganja v omrežja visokih hitrosti. Med njimi so pravila za delitev spektra, dostop operaterjev do omrežij in simetrična regulacija vse operaterjev. Nova regulativa zajema tudi storitve, ki jih ponudniki ponujajo prek interneta, denimo aplikacije za hipno sporočanje. Države članice bodo prav tako za operaterje morale predpisati globe za kršitve in nezagotavljanje ustreznih storitev. Uvaja se tudi "obratna številka 112" - v primeru elementarnih nesreč in terorističnih napadov bodo ljudje na svoje mobilne telefone prejeli sporočila.

BEREC bo imel pomembno vlogo pri širjenju širokopasovnih omrežij v državah članicah, hkrati pa bo skrbel za lažjo in učinkovito implementacijo zahtev, ki jih predpisuje novi zakonik. Obeta se tudi pocenitev klicev iz domačega omrežja v druge države članice, o čemer smo že poročali. Cena klicev bo omejena na 19 centov na minuto, cena poslanih sporočil pa na 6 centov (oboje brez DDV). Dopuščene so nekatere izjeme. Omejitve cen bodo začele veljati 15. maja prihodnje leto.

Besedilo obeh predpisov je Evropski parlament preliminarno potrdil 5. junija letos, 14. novembra pa je o tem tudi glasoval. S podporo v Svetu je zakonodajni postopek končan. Predpisa bosta v Evropskem uradnem listu objavljena 17. decembra, tri dni pozneje pa stopita v veljavo.

22 komentarjev

OK.d ::

Me prav zanima, če bomo v roku 3 let dobili alarmiranje v primeru naravnih in ostalih nesreč po sms-u?
LPOK.d

zmaugy ::

Se pravi zgolj večanje hitrosti, da bojo ameriški ponudniki storitev lažje prišli do nas. Kaj pa vzpodbuja je domačih informacijskih storitev in uvedba taks za ameriške (zaradi nacionalne varnosti - kot so Američani naredili z jeklom)?

xxxul ::

@ zmaugy - poglej kake taxe majo americani na evropske produkte, pa poglej kake mamo evropejci na ameriske.
ce evropa uvede taxe na ameriske informacijske storitve, bo Trump vrnu uslugo, in se bodo evropski izvajalci še težje uveljavili v svetovnem merilu; na koncu bomo pa itaq vse to plačali stranke;

on topic, za pošiljanje obratnih 112 sporočil bodo verjetno moral vedeti našo lokacijo? le zakaj bi to še lahko bilo dobro ;((

redmax ::

obratna stevilka 112 ...hm....221 al 211?
Admin me je zbrisal, kljub opozorilu naj se logiram...
registriran drugače že od 2009 pa do izbrisa

zmaugy ::

xxxul je izjavil:

@ zmaugy - poglej kake taxe majo americani na evropske produkte, pa poglej kake mamo evropejci na ameriske.
ce evropa uvede taxe na ameriske informacijske storitve, bo Trump vrnu uslugo, in se bodo evropski izvajalci še težje uveljavili v svetovnem merilu; na koncu bomo pa itaq vse to plačali stranke;

on topic, za pošiljanje obratnih 112 sporočil bodo verjetno moral vedeti našo lokacijo? le zakaj bi to še lahko bilo dobro ;((


Jaz sem za to, da se razbije ameriški monopol na informacijske storitve, to pa pomeni ne zgolj večanje zmogljvosti omrežij, ampak tudi ukrepe za vzpodbujanje evropskih informacijskih storitev. Če je za to treba stopiti na ameriške ponudnike, so be it.
Teren svetovne ekonomije še zdaleč ni poravnan in je močno v prid ZDA.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

starfotr ::

Kakšna sporočila? Če je to sms, potem je to fail. Za take zadeve je že mnogo let na voljo cell broadcast.

Cell Broadcast @ Wikipedia

Kakšna konkurenca? Kakšna vlaganja? Evropski načrt bi moral biti: fiber povsod, pa ne to neko sranje od PONa. Kjer je fiber, je lahko tudi hiter mobilni internet.

Obratna številka pomeni v tem primeru, da te center za obveščanje obvesti o nevarnosti po telefonu, preko sporočila. Kot, da bi dali obvestilo na radio, samo, da dobi vsak na telefon.

Torej, ne kličeš 112 da bi sporočil neko nevarnost, pač pa oni obveščajo ljudi. Obratna logika.

Omejitev cen klicev je pa zaradi bližine EU volitev.

Naj bodo sedaj pametni in ukinejo vso nesnago, ki so jo vnesli z dopuščanjem kršitev nevtralnosti interneta.

Matevz96 ::

xxxul je izjavil:


on topic, za pošiljanje obratnih 112 sporočil bodo verjetno moral vedeti našo lokacijo? le zakaj bi to še lahko bilo dobro ;((


Pošlješ sporočila na vse telefone, ki so povezani na določene oddajnike?
#hooldthedoor

GrX ::

zmaugy je izjavil:

xxxul je izjavil:

@ zmaugy - poglej kake taxe majo americani na evropske produkte, pa poglej kake mamo evropejci na ameriske.
ce evropa uvede taxe na ameriske informacijske storitve, bo Trump vrnu uslugo, in se bodo evropski izvajalci še težje uveljavili v svetovnem merilu; na koncu bomo pa itaq vse to plačali stranke;

on topic, za pošiljanje obratnih 112 sporočil bodo verjetno moral vedeti našo lokacijo? le zakaj bi to še lahko bilo dobro ;((


Jaz sem za to, da se razbije ameriški monopol na informacijske storitve, to pa pomeni ne zgolj večanje zmogljvosti omrežij, ampak tudi ukrepe za vzpodbujanje evropskih informacijskih storitev. Če je za to treba stopiti na ameriške ponudnike, so be it.
Teren svetovne ekonomije še zdaleč ni poravnan in je močno v prid ZDA.


Financiranje start up podjetij v ZDA in v EU je precej različno.

jype ::

starfotr je izjavil:

Omejitev cen klicev je pa zaradi bližine EU volitev.
Ne, ni.

starfotr ::

No, potem pa ti najdi nek razlog. So dobrodelni? So lobisti ISPjev lobirali pri EU, da bi radi manj dohodkov?

Itak imamo absurd, če sem v tujini, kličem ceneje, kot doma. Wtf je to.

jype ::

starfotr je izjavil:

No, potem pa ti najdi nek razlog. So dobrodelni? So lobisti ISPjev lobirali pri EU, da bi radi manj dohodkov?
Ojej no, kako slaboumen moraš biti, da ne moreš prebrati njihove lastne argumentacije?

starfotr je izjavil:

Itak imamo absurd, če sem v tujini, kličem ceneje, kot doma. Wtf je to.
Ne, nimamo absurda, le tebi se ne ljubi narediti domače naloge.

EU razume, da so telekomunikacije del ključne infrastrukture, potrebne za gospodarsko rast, ter da so asimetrije, na katerih so telekomi včasih bajno služili, precejšnja ovira za integracijo evropskega gospodarstva, zato sprejema pravila, ki take neumnosti preprečujejo.

zmaugy ::

GrX je izjavil:

zmaugy je izjavil:

xxxul je izjavil:

@ zmaugy - poglej kake taxe majo americani na evropske produkte, pa poglej kake mamo evropejci na ameriske.
ce evropa uvede taxe na ameriske informacijske storitve, bo Trump vrnu uslugo, in se bodo evropski izvajalci še težje uveljavili v svetovnem merilu; na koncu bomo pa itaq vse to plačali stranke;

on topic, za pošiljanje obratnih 112 sporočil bodo verjetno moral vedeti našo lokacijo? le zakaj bi to še lahko bilo dobro ;((


Jaz sem za to, da se razbije ameriški monopol na informacijske storitve, to pa pomeni ne zgolj večanje zmogljvosti omrežij, ampak tudi ukrepe za vzpodbujanje evropskih informacijskih storitev. Če je za to treba stopiti na ameriške ponudnike, so be it.
Teren svetovne ekonomije še zdaleč ni poravnan in je močno v prid ZDA.


Financiranje start up podjetij v ZDA in v EU je precej različno.


Ja. Američani imajo finančno prednost. EU pa naj to prednost izniči s taksami, kot so Američani to naredili s carinami za jeklo.

Ales ::

Tako uravnavanje trga vodi le v carinske vojne, to nima smisla. Če smo pred tem šli s polno paro v globalizacijo, potem taki ukrepi nimajo prihodnosti in nosijo preveč negativnih učinkov. Razen, če globalizacija ni več cilj.

Sem vsekakor za to, da se trg uravna, ampak skozi strukturne reforme trga in ne skozi carine. Dajatve, morda, carine, ne...

zmaugy ::

Meni se zdi skrajno negativno, da Američani obvladujejo dostop do večine državljanov EU.

Furbo ::

Nova regulativa zajema tudi storitve, ki jih ponudniki ponujajo prek interneta, denimo aplikacije za hipno sporočanje.

Me prav zanima, kaj so vrinili v to regulativo.. očitno nič takega, kar bi želeli obešati na velik zvon, kot pri pocenitvah.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

xxxul ::

Matevz96 je izjavil:

xxxul je izjavil:


on topic, za pošiljanje obratnih 112 sporočil bodo verjetno moral vedeti našo lokacijo? le zakaj bi to še lahko bilo dobro ;((


Pošlješ sporočila na vse telefone, ki so povezani na določene oddajnike?

to bi šlo, ampak mam občutekTM da bo to odličen izgovor da bodo hotl lokacijo ;((

xxxul ::

Matevz96 je izjavil:

xxxul je izjavil:


on topic, za pošiljanje obratnih 112 sporočil bodo verjetno moral vedeti našo lokacijo? le zakaj bi to še lahko bilo dobro ;((


Pošlješ sporočila na vse telefone, ki so povezani na določene oddajnike?

to bi šlo, ampak mam občutekTM da bo to odličen izgovor da bodo hotl lokacijo ;((

@zmaugy - američani majo prednost ker so najmočnejši trg z skupnim jezikom in je tam "najlažje" uspet. na kakršnekoli carine bo pa takoj Trump recipročnost useku (to da si upa zdej valjda ni več vprašanje) in bo konkurenčnost EU podjetij še slabša. Da ne govorim da bomo te carine plačeval uporabniki. Ti bi res rad več plačeval za neki samo da se pokaže tem američanom za carine na jeklo ki so odgovor na carine za avte?

OK.d ::

xxxul je izjavil:

Matevz96 je izjavil:

xxxul je izjavil:


on topic, za pošiljanje obratnih 112 sporočil bodo verjetno moral vedeti našo lokacijo? le zakaj bi to še lahko bilo dobro ;((


Pošlješ sporočila na vse telefone, ki so povezani na določene oddajnike?

to bi šlo, ampak mam občutekTM da bo to odličen izgovor da bodo hotl lokacijo ;((

Sa imajo za informacijo o lokaciji triangulacijo med baznimi.
LPOK.d

jype ::

Furbo je izjavil:

Me prav zanima, kaj so vrinili v to regulativo.
Seveda te ne. Če bi te, bi prebral.

xxxul ::

OK.d je izjavil:

xxxul je izjavil:

Matevz96 je izjavil:

xxxul je izjavil:


on topic, za pošiljanje obratnih 112 sporočil bodo verjetno moral vedeti našo lokacijo? le zakaj bi to še lahko bilo dobro ;((


Pošlješ sporočila na vse telefone, ki so povezani na določene oddajnike?

to bi šlo, ampak mam občutekTM da bo to odličen izgovor da bodo hotl lokacijo ;((

Sa imajo za informacijo o lokaciji triangulacijo med baznimi.

Zdej majo informacijo o lokaciji v bazi, za dostop do katere vsaj teoretično policija potrebuje nalog sodišča.

Za pošiljanje "obratnega 113" sporočila pa se potrebuja trenutna informacija o lokaciji; se pravi dostop brez sodnega naloga za potrebe splošne varnosti? Me zanima kakšna bo implementacija in kako se bo skrbelo za varnost podatkov.

darkolord ::

Dajte se malo pozanimati, kako tehnologija deluje. Broadcaste se lahko pošilja, brez da veš lokacijo posameznih uporabnikov.

MKrmec ::

Kaj mi bo hiter internet ce bodo pa prepovedal vse streaming strani zarad novih EU reform. Article 13


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bliža se konec dragih klicev od doma v EU

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
287394 (5069) Daniel
»

Bruselj se trudi za ukinitev mobilnega gostovanja v EU (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
6925943 (22685) AndrejO
»

SD in ISP-ji družno minirajo net neutrality v ZEKom-1

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3115286 (13010) krho
»

Evropska komisija začela postopek proti Sloveniji zaradi neuveljavitve telekomunikaci

Oddelek: Novice / Tožbe
1512544 (9685) BlueRunner
»

Še enkrat: ISP-ji nimajo obveznosti filtriranja informacij, ki se prenašajo

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
4622555 (19838) JanK

Več podobnih tem