» »

Dual boot v letu 2018 - najboljši način

Dual boot v letu 2018 - najboljši način

golf3 ::

Pozdravljeni,

ker me trenutna inštalacija Windows 10 že rahlo zafrkava in ker čedalje bolj uporabljam Linux (za šolo, do zdaj v virtualki), sem se odločil za dual boot. S tem se nisem ukvarjal pomoje že dobrih 5 let in me zanima kakšen je optimalni način za dual boot danes.

Lep pozdrav

pegasus ::

Najboljši, optimalni v čem? Kaj bi rad dosegel?

Invictus ::

Danes se naredi virtualko...

Že kar nekaj let...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

golf3 ::

No sj to me je nekako zanimalo, če se to še sploh dela.

hojnikb ::

Virtualka za sekundarni OS in je to to.
#brezpodpisa

Ales ::

Dual boot je postal bolj redka zadeva. Predvsem zato, ker folk želi in potrebuje trenuten preklop med OS, brez ponovnih zagonov, strojna oprema pa je tudi postala dovolj zmogljiva, da virtualizacija ni več tako velik problem pri uporabi.

Nekateri furajo virtualko s tem, da določen hardware kar v celoti dodelijo virtualki. Npr. USB kontolerje s periferijo ali celo grafične kartice. Ima to svoje probleme in ni vedno izvedljivo, a v določenih situacijah lahko prideš zelo blizu performansam, kot da virtualizacije sploh ne bi bilo.

BivšiUser2 ::

Če delaš kaj bolj intensive je raje imet dual boot, kot pa virtualko. Pridejo prav vsi hardwerski resursi, ki jih imaš na razpolago. Pri katerih consumer dostopnih rešitvah pa lahko recimo prideš blizu performancam, kot da virtualizacije sploh ne bi bilo?
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Ales ::

Lahko se greš polno virtualizacijo in uporabiš HW passtrough do VM-ja, ter tako virtualiziranemu OS-u dovoliš poln dostop do ključnega dela strojne opreme. Npr. dostop do USB je precej trivialen, lahko se naredi passtrough za celo PCI kartico, itd.

Drugi pristop je paravirtualizacija, ki že sama po sebi po performansah pride blizu HW zmogljivostim. Npr. OpenVZ in podobno. Ampak paravirtualizacija ni izvedljiva če miksaš OS-e med sabo.

BivšiUser2 ::

Kaj bi bilo potem bolje virtualizirat? Windows kot gost in Linux host oz. obratno? Razmišljam, da bi fural nek OS za osnovno rabo, potem on demand vklapljal virtualke, recimo arch kot main os, potem pa obcasno kaj Kali in Windows za office in Adobe. Samo, če je passtrough, potem host še vedno lahko nemoteno dostopa do hardwera, ali ne?
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

sese12 ::

BivšiUser2 je izjavil:

Če delaš kaj bolj intensive je raje imet dual boot, kot pa virtualko. Pridejo prav vsi hardwerski resursi, ki jih imaš na razpolago. Pri katerih consumer dostopnih rešitvah pa lahko recimo prideš blizu performancam, kot da virtualizacije sploh ne bi bilo?


Pri ponovnem zagonu na duaboot na SSD disku zgubuš max do 1 mintute oz. še majn in ti dela vse kar rabiš. Imam že nekaj let Linux in WIN in zmeraj dualboot, virtulizscija je pa kot bi šel s PC nazaj za dve ali tri leta, vsaj v hitrosi delovanja.

BivšiUser2 ::

Pač jaz sem mnenja, da bi se v 2018 moralo OSe hotswapat, ne samo hardwer.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Ales ::

@S4NNY1, če imaš aktiven passtrough, host nima dostopa do tega HW.

Invictus ::

Daj najprej sploh povej kaj boš delal, da sploh razmišljaš o dual bootu.

Če se ne greš kakih performance zadev, naredi virtualko in nehaj bluzit...

Bo dovolj hitro, še bolje, če bo vse skupaj laufalo na SSD...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BivšiUser2 ::

Pa saj ti je OP napisal.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

golf3 ::

Vbistvu Linux potrebujem le za izvajanje nekih bash skript in pa razne druge specifične primere, katere je lažje opraviti v Linuxu, torej res ne potrebujem nekih zmogljivosti. I'll stick to VM then. Kaj pa uporabljate za virtualizacijo? Do zdaj sem večinoma Virtualbox, včasih VMware. A je sploh kje kakšna prednost?

BivšiUser2 ::

Nekih prednosti za home userja ni, sta oba kar vredu. Vzemi tistega, ki ti najbolj odgovarja. Sam sicer nekak po defaultu vedno grem do VMware.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

DamijanD ::

A za razne bash scripte Unix shell na win10 ni ok?

BivšiUser2 ::

ja saj maš razne linux distrote že v cli modu za 10ko. recimo https://www.kali.org/tutorials/kali-on-...
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Poldi112 ::

Powershell?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

kuall ::

Invictus je izjavil:

Danes se naredi virtualko...

Že kar nekaj let...


A so še komu te tri pikice nesramne za popizdit? :D

BivšiUser2 ::

meni je tip nesramen za popizdit
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: zee ()

jype ::

kuall je izjavil:

A so še komu te tri pikice nesramne za popizdit? :D
Ja... Totalno...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: zee ()

zee ::

Ce uporabljas Windows 10, lahko namestis Linux Subsystem for Windows in se sploh ne ubadas z dual boot-om. Menda dela prav spodobno.

Sam ze nekaj let poganjam Windowse v virtualnem stroju (Virtualbox) in dela za vse potrebe odlicno. V virtualki tako poganjam programe tipe Materials Studio, Discovery Studio in kar je se taksnih eksotov, ki nimajo ne macOS ne Linux verzije.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

DePalmo ::

Oracle VM Virtualbox.

Sem imel VirtualPC, VMWare, in tudi v kratkem času Windows 10 (drugače sem na Win 7) tanov VirtualPC, še najbolj mi ustreza zgornji. Med drugim mi je tudi uspelo namestit Mac OS in je čisto normalno laufal. Podpira različne formate diskov, tako da ni strah da pa ravno tiste datoteke ki jo imaš nebo potegnil. In če laufa Mac OS, bo tudi Linux.

Redno poganjam Win XP, občasno Win 98, še boj občasno pa Win 8.1 in 10. Med drugim gor laufa tudi NFS 1 - 4, Red Alert 1, 2, Total Annihilation in še kaj se bi našlo, medtem ko to v VirtualPCju ni šlo najbolje skozi.

krneki0001 ::

Osebno imam najraje hyperV na računalniku in potem vse sisteme v virtualkah. S tem se rešiš vsakokratnega novega nalaganja sistema in iz VHDX datotek se brez problema prebere vse, četudi bi se sistem sesul. Postaviš hyperV server, ki je zastonj, potem pa gor naložiš virtualke kakršnekoli hočeš. Tudi backupe je lahko delat, ker samo cel VHDX skopiraš in imaš rešeno. Tudi število jeder procesorja in ram večaš ali manjšaš po želji.

Imam pa to rešeno, da je vsak sistem na svojem fizičnem SSD disku, ker so ssd diski že tako poceni, da se na tem ne splača šparat.

Pa splača se vklopiti RemoteFX na hyperV, ker lahko uporabljaš grafično direktno, tako da tudi vse igre delujejo brez problemov.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

njyngs ::

Ok, fant rabi za šolo dva OS-a in v enem dela dosti več kot v drugem. In zdaj smo iz variante z virtualkami (kjer je manj uporabljeni OS v virtualki) prišli do hyperV.

Naj še nekdo predlaga, da si kupi še en PC, da bo mel active/standby postavitev pa smo popolni.

krneki0001 ::

hyperV je zastonj. Postaviš in pozabiš. Pa ne rabiš reštartat, da prideš v drug sistem, kot pri dual bootu.

Najlažje je pa da postaviš Windows 10, vklopiš hyperv (ki je že vgrajen v core od Windows 10), pa imaš ostale zadeve v virtualkah.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Invictus ::

zee je izjavil:

Ce uporabljas Windows 10, lahko namestis Linux Subsystem for Windows in se sploh ne ubadas z dual boot-om. Menda dela prav spodobno.

Sam ga že nekaj časa uporabljam, in ima določene zadeve spucane v nulo. Pač odvisno za kaj g rabiš...

Vse GNU orodja delajo B.P., vključno s skriptami...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

zee ::

IMO je to za OP vec kot dovolj.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

BivšiUser2 ::

Keri linux bi OP sploh poganjal? Trenutno so na volj Debian, Kali, SLES12, Ubuntu (zadnja 18.04) ter Open Suse Leap 12
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

GupeM ::

sese12 je izjavil:

BivšiUser2 je izjavil:

Če delaš kaj bolj intensive je raje imet dual boot, kot pa virtualko. Pridejo prav vsi hardwerski resursi, ki jih imaš na razpolago. Pri katerih consumer dostopnih rešitvah pa lahko recimo prideš blizu performancam, kot da virtualizacije sploh ne bi bilo?


Pri ponovnem zagonu na duaboot na SSD disku zgubuš max do 1 mintute oz. še majn in ti dela vse kar rabiš. Imam že nekaj let Linux in WIN in zmeraj dualboot, virtulizscija je pa kot bi šel s PC nazaj za dve ali tri leta, vsaj v hitrosi delovanja.

+ XX minut, da odpreš vse programe, projekte in fajle, ki si imel odprte prej, se preko ssh-ja povežeš na vse serverje, na katere si bil povezan prej, in tam z tail -f najdeš in odpreš loge, ki si imel odprte prej ...

Ravno si nastaviš, se pa spomniš, da spet rabiš nazaj na Windows, ker si tam nekaj pozabil. Virtualke FTW. Kateri OS bo main, je pa odvisno od tega, kaj boš na katerem delal. Če bi rad igral tudi igre, potem mora Windows skoraj nujno biti main. Če rabiš Windows samo zato, da ti e-davki delajo, pa imaš lahko Windowse na virtualki, pa je Linux host.

Izak ::

Linux Subsystem for Windows dela odlično. Meni za web development zelo dobro služi. Uporabljam pa Ubuntu 18.04 . Par klikov in imaš urejeno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel je Oraclov VirtualBox 6.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
5717573 (3786) MrStein
»

Kombiniranje Windows10 in Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
131883 (1376) popster
»

Virtualbox ali VMWare

Oddelek: Pomoč in nasveti
51199 (1023) krneki0001
»

Je virtualizacija rešitev?

Oddelek: Operacijski sistemi
284298 (3454) peko_deko
»

win10 + linux

Oddelek: Operacijski sistemi
192536 (1933) krneki0001

Več podobnih tem