Fortune - Po besedah predstavnikov Svetovne banke gre za prvo obveznico, katere ustanovitev, razdelitev, prenašanje in upravljanje bo potekalo s pomočjo tehnologije razpršene evidence, kot slovenimo "distributed ledger technology". Kar pa ne drži povsem, saj so to doslej že napravile nekatere manjše banke v Veliki Britaniji, Rusiji in drugod.
Drži pa, da gre v tem primeru za res ugledno fintech druščino; obveznice, imenovane bond-i oz. blockchain operated new debt instrument, so namreč izdali skupaj s Commonwealth Bank of Australia v vrednosti 87 milijonov ameriških dolarjev, med naložbeniki pa najdemo številne avstralske državne finančne inštitucije.
Kot so v sporočilu za javnost povedali pri Svetovni banki, gre za enega od mnogih prihajajočih eksperimentov, s katerimi želijo raziskati uporabnost teorije blockchaina. Lansko leto so pod njenim okriljem v ta namen ustanovili tudi Blockchain Innovation Lab. In to kljub dejstvu, da je predsednik Svetovne banke Jim Yong Kim še v začetku letošnjega leta izrazil prepričanje, da gre po njegovem mnenju pri veliki večini kriptovalut za ponzijeve sheme.
Tudi, ce so spisali kaj novega - tezko verjamem (zakaj bi?) - s to obveznico ne mores trgovati globalno, ampak le med avstralskimi institucijami, ki uporabljajo enako tehnologijo. Kaj je poanta? Verjetno reklama - ker dvomim, da so si zmanjsali stroske.
Ker lahko tudi kak slovenski Janez kupi obveznico. Trenutna donosnot 10 letnih je 2.63%. Če bi bile vse na blochainih samo pogledaš katero bi imel in kupiš.
Dolg se bo lažje razdelil in s prihajajočo krizo čez 3-5 let bodo najbolj nasrkali mali. Potem pa se bodo veliki rogali - za goske ni seno ;)
A...gre za enega od mnogih prihajajočih eksperimentov, s katerimi želijo raziskati uporabnost teorije blockchaina... B...In to kljub dejstvu, da je predsednik Svetovne banke Jim Yong Kim še v začetku letošnjega leta izrazil prepričanje, da gre po njegovem mnenju pri veliki večini kriptovalut za ponzijeve sheme...
In zakaj se avtorju zdi tako neverjetno da izjava B ne gre skupaj z experimentom A
če cena nekega finančnega instrumenta raste le tako, da se vanj meče keš, v čim se potem to razlikuje od ponzi sheme? prvi ima največ profita, drugi že manj, ad infinitum.
če cena nekega finančnega instrumenta raste le tako, da se vanj meče keš, v čim se potem to razlikuje od ponzi sheme? prvi ima največ profita, drugi že manj, ad infinitum.
da je pa to neko novo odkritje, lepo vas prosim.
če kradejo eni je ok če krademo drugi ni
to je razlika
zelo pomembna
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...