» »

Bliža se konec halogenskih žarnic

Bliža se konec halogenskih žarnic

Slo-Tech - Pred devetimi leti je Evropski uniji začela veljati prepoved prodaje navadnih žarnic z volframovo žarilno nitko, ki imajo nazivno moč več od 100 W. Sčasoma se je meja zniževala in danes skorajda ni mogoče več kupiti navadnih žarnic, razen za posebne namene. Ista usoda bi bila morala predlani doleteti tudi halogenske žarnice, a je Evropska komisija na predlog držav podaljšala njihovo uporabo za dve leti. Septembra letos, torej prihodnji teden, se halogenske žarnice poslavljajo.

Od 1. septembra 2018 bo v EU prepovedana prodaja novih halogenskih žarnic. Odprodale se bodo lahko stare zaloge, prav tako bodo iz prepovedi izvzete majhne žarnice za pečice, usmerjene halogenske žarnice (žarometi), zasilna razsvetljava in podobno. Za običajne potrošnike pa prepoved pomeni, da za domačo uporabo ne bodo mogli več kupiti takšnih žarnic. Pričakujemo lahko spet kakšen inovativen trik, kot so bile "grelne kroglice", a večinoma pričakujemo prehod na svetleče diode (LED).

Evropska komisija ocenjuje, da se bodo zaradi nižje porabe energije vsled uporabe LED izpusti ogljikovega dioksida znižali za 15 milijonov ton letno, kar ustreza porabi elektrike cele Portugalske. Philips, ki seveda prodaja LED, pa je izračunal, da bo povprečno gospodinjstvo letno prihranilo okrog 100 evrov zaradi nižje porabe električne energije in daljše življenjske dobe LED. Žarnice z volframovo žarilno nitko so prepovedane v številnih državah izven EU, ukinitev halogenk kot naslednji korak pa bo prva izvedla EU. To je po svoje tudi logično, saj halogenske žarnice niso bistveno varčnejše od navadnih žarnic, medtem ko LED porabijo okrog 5-krat manj energije.

144 komentarjev

«
1
2 3

ThinkPad ::

Tudi avtomobilske?

pero50 ::

Škoda, ker v članku tega ne piše.

/s

fosil ::

LED so čisti nateg, življenjska doba 10 let, pa kaj še.
Zdržijo malenkost dlje kot navadne.
Tako je!

kakob ::

Super, prihranjeno energijo bodo lahko uporabili bitcoin minerji.
Never take a financial advice from someone who works for a living.

M-XXXX ::

fosil je izjavil:

LED so čisti nateg, življenjska doba 10 let, pa kaj še.
Zdržijo malenkost dlje kot navadne.

Pri nas smo šli cca 5 let nazaj na LED (tapocen iz aliexpressa po cca 1-3€/komad). Vzel sem jih še eno škatlo, da bom menjal tiste katere bodo crknile.

Škatla je še zapakirana. Ker v 5 letih ni niti ena tapoceni žarnica crknila...

cekr ::

fosil je izjavil:

LED so čisti nateg, življenjska doba 10 let, pa kaj še.
Zdržijo malenkost dlje kot navadne.


To je lari fari.
Toliko navadnih žarnic mi vseh skupaj ni pocrkalo, kot LED sijalk v zelo kratkem času.
Eno je življenjska doba na papirju, drugo pa resničnost.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Wrop ::

Ne vem če bo v realnosti petkratni prihranek na el. energiji. Jaz mam luči, ki imajo vsaj 1600-3200 lumnov.

darkolord ::

1600-3200 lm je danes že dosegljivo z 10-20 W

Pri halogenkah je to 70-140 W.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

mrTwelveTrees ::

Ledice doma so super kjer se veliko ugaša in prižiga, sam imam ledice tako v uporabi že več kot 5 let, medtem pa v prostorih kjer skoz gorijo crkujejo na par let.

Magic1 ::

Pri ledicah je vse odvisno od dizajniranja hlajenja. Če je narejena, da je temperatura med delovanjem primerno nizka, potem je zadeva lahko res zdrži zelo dolgo. Druga stvar so elektronske komponente. Tudi te so lahko skoraj večne, slabe pa gredo zelo hitro.
Magic

Furbo ::

cekr je izjavil:

fosil je izjavil:

LED so čisti nateg, življenjska doba 10 let, pa kaj še.
Zdržijo malenkost dlje kot navadne.


To je lari fari.
Toliko navadnih žarnic mi vseh skupaj ni pocrkalo, kot LED sijalk v zelo kratkem času.
Eno je življenjska doba na papirju, drugo pa resničnost.

Ne vem kakšen pofl kupuješ, ker jaz sem kupil cenene kitajske s senzorji, pa nočejo crkniti še po 7 letih.

Morda je pri tebi težava v napeljavi ali čem drugem.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

kixs ::

Svoje sem kupil v Ikei. Delujejo BP. Upam, se na dolgo let :lol:

Unknown_001 ::

fosil je izjavil:

LED so čisti nateg, življenjska doba 10 let, pa kaj še.
Zdržijo malenkost dlje kot navadne.


Niti ne. V vsakem primeru so cheaper on the long run. Sem že delal izračune. Pred iztekom garancije se garant odplača z razliko prej/potem. Govorim za bivalni prostor v gospodinjstvu.

kakob je izjavil:

Super, prihranjeno energijo bodo lahko uporabili bitcoin minerji.


Bitcoin minerji bi moral plačevat polno ceno za elektriko.

Ne pa subvencionirane gospodinjske tarife.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Swen F@tt ::

cekr je izjavil:

fosil je izjavil:

LED so čisti nateg, življenjska doba 10 let, pa kaj še.
Zdržijo malenkost dlje kot navadne.


To je lari fari.
Toliko navadnih žarnic mi vseh skupaj ni pocrkalo, kot LED sijalk v zelo kratkem času.
Eno je življenjska doba na papirju, drugo pa resničnost.


Meni navadne ne crkujejo, niti ledice, je pa res da ne svinjam po svetiklah s prstnimi odtisi in ne nameščam sijalk preko specifikacij. Mogoče imaš nestabilen štrom, preveč nabijaš bas, ali pa preveč verjameš v to in se ti dejansko dogaja. Mind first, matter later.
WingMan ^^

Tomay ::

Mene pri ledicah moti predvsem barva svetlobe. Ali so bele ali pa preveč rumene. Barve halogenk pa ni. Zraven tega imajo manjši doseg oz, za enako osvetlitev prostora potrebuješ več led luči. Pri klasičnih žarnicah pa je dovolj 1.
Voodoo 4Ever

kuglvinkl ::

Ne bo drzalo, danes ne vec. Vse je na razpolago.
Your focus determines your reallity

Reycis ::

Prihranki seveda ne bodo 80%, saj se pri LED žarnicah manj špara, tako z močjo kot z ugašanjem. Življenska doba je po mojih izkušnjah sicer bistveno daljša, ne vem pa če ravno 5-krat. V hiši imam zdaj že več kot 20 led žarnic, prve so stare več kot 5 let, do zdaj sta mi crknili dve.

Swen F@tt ::

Problem pri ledicah vidim v tem, da piše 5000k, v resnici pa so 4600k, ali pa 4750k, odstopanja v barvni temperaturi od navedene so kar precejšnje v nekaterih primerih.. Vzameš od nekega drugega proizvajalca in 5000k je dejansko 4950k, nato imaš dve ledici z 5000k, od katerih je prva 4600k, druga pa 4950k. Razlika v temperaturi bo vidna, ko bosta žarnici goreli ena ob drugi.
WingMan ^^

bf4ed ::

In še vedno pri LED ni celi spekter barv :/

Žarnica na žarilno nitko je zakon...za vse.
Zdaj bo pa res trebalo zalogo napravit! :)

Redorange ::

Čez 10-15 let pa bomo odpravljali negativne posledice led svetil na človeka.
Začaran krog.

borisk ::

Swen F@tt je izjavil:

Problem pri ledicah vidim v tem, da piše 5000k, v resnici pa so 4600k, ali pa 4750k, odstopanja v barvni temperaturi od navedene so kar precejšnje v nekaterih primerih.. Vzameš od nekega drugega proizvajalca in 5000k je dejansko 4950k, nato imaš dve ledici z 5000k, od katerih je prva 4600k, druga pa 4950k. Razlika v temperaturi bo vidna, ko bosta žarnici goreli ena ob drugi.


zato pa vzameš ledice od prodajalca/proizvajalca ki je dovolj velik, da ne bo crknil do takrat, ko boš kupoval nadomestne in ima hkrati dovolj ostre pogoje za kvaliteto. Zgoraj omeneje ikejine so mi zelo všeč, sem jih kupil kar nekaj, na začetku nekaj za probo, 2 ali trri obiske nazaj pa sem naredil kar veliko zalogo E27 in E14 in jih menjujem, ko crkne klasika. prve led luči ki pa sem jih kupil, so pa iz AE, E14, kakšen 3W vsaka, za v dnevno sobo, pa še vse gorijo, čeprav so bile najcenejše, kar jih obstaja.

MadMax ::

Ima kdo preverjene in še dobavljive močnejše "dimmable" E27?
Ne tiste, ki jim stopenjsko spreminjaš svetilnost z drkanjem stikala, ampak za na zatemnilno stikalo (dimmer).
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

starfotr ::

Prekleti birokrati blesavi. Če je LED tako super, potem naj prodajajo vsa svetila in naj ljudje izberejo tisto, kar jim paše. Spet ena bedna in brezvezna ukinitev. Hočemo nazaj klasične žarnice.

rok_p ::

v jedilnici še mi nobena ledica ni zdržala leto dni...?!
rok

Machete ::

rok_p je izjavil:

v jedilnici še mi nobena ledica ni zdržala leto dni...?!


Stara ali nepravilna el. napeljava?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

mrgapo ::

Hmm pejte v Bosno al pa Srbijo po žarnice :).

Drugače jest LED uporabljam za kuhinjo, kopalnico hodnike. Me pa res moti barva kot ste dejali. Tko da v spalnici pa v otroških sobah jih še neki časa ne bo.

antonija ::

bf4ed je izjavil:

In še vedno pri LED ni celi spekter barv :/
Seveda so. Samo se se ne uporabljajo v gospodinjskih krogih tako zelo veliko.
Ubistvu je napredek Samsunga in Bridgeluxa na podrocju full spectrum LED diod v zadnjih letih presenetljivo velik. Samsungov F series Gen3 strip spravi iz sebe skoraj 190lm/W pri temperaturi barve 3000K (pri visjih temperaturah se ucinkovitost se izboljsa).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

rok_p ::

Machete je izjavil:

rok_p je izjavil:

v jedilnici še mi nobena ledica ni zdržala leto dni...?!


Stara ali nepravilna el. napeljava?


napeljava je stara 10let. kakšen vpliv pa ima slaba napeljava? Potem bi verjetno pri starejših žarnicah opazil kakšno utripanje ali?

Po mojem mnenju se žarnica pregreva...ker je v zaprta v lustru..sicer je bučka velika saj enih 40 na 20cm in ima zgoraj luknjice za zračenje...
rok

Markoff ::

fosil je izjavil:

LED so čisti nateg, življenjska doba 10 let, pa kaj še.
Zdržijo malenkost dlje kot navadne.

Meni crkujejo cenene kitajske varčne žarnice iz Merkurja bolj redko, kot pa so moji obiski na pogrebih. Za LED pa še nimam izkušenj.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Invictus ::

LED žarnice ponavadi crkujejo, ker nihče ne zna urediti hlajenja... Preprosto se pregrejejo in crkrejo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

aaa1 ::

Jaz bi se tudi obesil na pomanjkanje hlajenja oziroma na slabo napeljavo. Zame osebno so ledice svetlobna leta (ho ho pun intended) pred navadnimi, primerjava med SSD in HDD bi mogoče bila na mestu in podpiram prepoved. Meni osebno tudi še vedno delujejo vse stare ledice.

Matthew ::

Se priporočam za konkreten nasvet, katere imajo dobro urejeno hlajenje in da imajo barvo svetlobe halogenskih. Cena načeloma ni važna, pri dobrih stvareh ne šparam.

Tudi sam imam zaenkrat samo negativne izkušnje z LEDicami:
- Kupil sem tiste s toplo barvo svetlobe in so neka čudna močna rumena barva, ki je ogabna in meni osebno neprijetna za gledat.
- Že 3 so mi crknile prej kot po enem letu, medtem ko so prej halogenske tam delovale normalno. Pa niso zaprte v kakšnem lustru, ampak gola žarnica visi iz stropa. Ali so LED žarnice bolj občutljive na kakovost napeljave?

codeMonkey ::

Invictus je izjavil:

LED žarnice ponavadi crkujejo, ker nihče ne zna urediti hlajenja... Preprosto se pregrejejo in crkrejo...


Najhitreje grejo na klasičnem dimerju :) Nek prodajalec je ženi svetoval bistveno dražjo LED žarnico namesto halogenke, kljub temu, da mu je povedala za zatemnilno stikalo. Drugi dan ni več delala.

darkolord ::

kuglvinkl ::

Od philipsa imam vse, po dveh letih ni sla se nobena.

Pa cena je zelo padla. Vcasih ni bilo neobicajno dati za zarnico 10+e... zdej so po 3-5 za okol 1000 lm.
Your focus determines your reallity

zk_eu ::

Malo bolj so se zakomplicirali nakupi žarnic. To je vse. Gledati moraš sedaj pač barvo svetlobe, kot svetilnosti in samo svetilnost, prej pa si kupil "samo žarnico".

Jaz jih imam za vse žarnice že 5 leto in crknili sta mi v tem času mogoče 2. Sem jih pa kupil na Mimovrste, ker sem takrat dobil garancijo za njih in še cenejše so tam. Osram daje celo 5 let garancije na njih.

In ja. Res so veliko bolj občutljive. Tastu sem jih vštric nabavil vsaj 10, pa so njemu vse crknile. Zato pa je garancija :).
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Invictus ::

Zdaj pri LED žarnicah postaja bolj problem standarda za remote kontrolo.

Phillips ima svoj standard, IKEA svoj, pa še nekaj drugih je tukaj vpletenih.

Da ne govorim o integraciji še ostalih gospodinjskih zadev v eno aplikacijo, kot je nadzor in kontrola ogrevanja, bojlerjev, rolet/žaluzij, kaj šele gospodinjskih aparatov...

Vsako tele ima tukaj svoje veselje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krho ::

Meni Hofer/Lidl 890lm LED ki zgledajo kot da bi imele žarilno nitko 3 LEDice povezane v prizmo crkujejo kot za stavo (To zdrži maks 6mes).
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

kixs ::

Priporocam od IKEE. Njihova topla barva mi je prakticno enaka zarnicam.

antonija ::

Moje Ikea malo cvilijo ko so prizgane. Od Philipsa pa delajo BP. Nobene on njih se niso crknile v zadnjih 3 letih.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

MrNighthawk ::

Ni blo žarnice, ki ne bi prehitro crknla.

Glugy ::

Men je pa bolj všeč nevtralno bela svetloba iz LED kot pa rumenkasta iz žarnic z nitko.

kixs ::

> Moje Ikea malo cvilijo ko so prizgane.

Nisem opazil. Pa jih imam skoraj povsod in ze nekaj let.

> Men je pa bolj všeč nevtralno bela svetloba iz LED kot pa rumenkasta iz žarnic z nitko.

Ikea ima WARM in COLD varianti. Vse lucke so razstavljene in jih lahko primerjas.

darkolord ::

Ikea RYET so glede kvalite bolj tako-tako, LEDARE so pa precej predrage.

Unilseptij ::

Pred kratkim sem malo menjal razsvetljavo po hiši in na koncu pristal na LED... Samo sem se odločil za panele, ne klasične žarnice. Bila je ravno neka akcija v Obiju - primeri so tule https://www.obi.de/search/led-panel-leu... . Vzel sem tri panele in odstranil klasične plafonjere in lustre. Zadeva izgleda super, pokril sem celo dnevno (cca. 40 m^2), na enem od panelov lahko reguliram barvo in jakost, ostala dva sta samo on/off in samo za takrat, ko res rabiš svetlobo. Življenjska doba naj bi bila praktično neomejena, ne menja se žarnic ali kaj podobnega.

Vsekakor po mojem klasična oblika žarnic nima več prihodnosti... LED bo spremenil tudi način umestitve svetil v prostor. Jaz mislim, da bo prevladala ploskovna (= paneli in podobno) in ne točkasta (= klasična svetila z žarnicami) tehnologija, tako da žarnice so v vsakem primeru verjetno preživete, ne glede na tehnologijo.

Zgodovina sprememb…

wooted ::

kaj naj potem dam v avto? H7 led ne paše :D

Unknown_001 ::

wooted je izjavil:

kaj naj potem dam v avto? H7 led ne paše :D


Za avte ne skrb.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Matwic ::

Matthew je izjavil:

Se priporočam za konkreten nasvet, katere imajo dobro urejeno hlajenje in da imajo barvo svetlobe halogenskih. Cena načeloma ni važna, pri dobrih stvareh ne šparam.

Tudi sam imam zaenkrat samo negativne izkušnje z LEDicami:
- Kupil sem tiste s toplo barvo svetlobe in so neka čudna močna rumena barva, ki je ogabna in meni osebno neprijetna za gledat.
- Že 3 so mi crknile prej kot po enem letu, medtem ko so prej halogenske tam delovale normalno. Pa niso zaprte v kakšnem lustru, ampak gola žarnica visi iz stropa. Ali so LED žarnice bolj občutljive na kakovost napeljave?

Žarnice EMOS, delujejo kot je treba, se ne pregrevajo pretirano. Če ti ne bodo všeč pa tudi ne bo škode, ker so zelo poceni. Edino za barvo ne vem kaj bi ti svetoval, ker ne vem več kako so klasične halogenke izgledale (že več kot desetletje se nisem nikjer sračal z njimi). Če hočeš rumeno, vzemi 3000K, če hočeš bolj nevtralno (še vedno toplo) 4100K, če hočeš kirurško sterilno pa 6500K (predmeti bodo izgledali kot poleti zunaj ob 12h, ob nebu brez kakršnega koli oblaka). Meni se recimo 4000K najbolj dopade. 6500K pa nikakor ne bi svetoval v bivalnem prostoru, domača pisarna, kopalnica, garaža pa mogoče.

LED žarnice so definitivno bolj občutljive na kakovost napeljave/nihanje napetosti. Zelo je sicer odvisno od vezja, ki ga imajo ampak pri slabi napeljavi boš opazil utripanje. Kako pa to vpliva na življenjsko dobo je pa spet odvisno od kakovosti vezja v žarnici.

starfotr je izjavil:

Prekleti birokrati blesavi. Če je LED tako super, potem naj prodajajo vsa svetila in naj ljudje izberejo tisto, kar jim paše. Spet ena bedna in brezvezna ukinitev. Hočemo nazaj klasične žarnice.

Mi lahko nekdo razloži eno prednost kasičnih žarnic pred LED? Pokurijo neverjetno veliko energije, izjemno se segrevajo, crkujejo po tekočem traku, ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matwic ()

nekikr ::

Stane 20c, LED pa 5-10€. V prostorih, kjer ne rabiš veliko luči, je LED navadna, vsiljena, kraja.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Navadne žarnice - kje kupiti (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6514377 (2124) matobeli
»

Žarnice s celotnim spektrom svetlobe? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9842132 (39978) jebiveter2
»

Jutri zadnji dan prodaje 75-vatnih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
12028942 (24557) Spajky
»

Od danes prepoved prodaje razsipnih žarnic (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
19117579 (12255) Matev

Več podobnih tem