» »

Finančna Matematika

Finančna Matematika

«
1
2

Igor88 ::

Zdravo,

mene pa zanima študij finančne matematike na FMF.
Malo informacij o meni: Ravno zaključujem gimnazijo, kjer sem bil vsa leta odličen, najverjetneje bom tudi zlati maturant. Matematika me je vedno veselila, imam tudi nekaj zlatih Vegovih priznanj, tako da sem se odločil za študij na FMF. Že leta se navdušujem tudi nad ekonomijo in financami.

Problem pa imam, ker ne poznam nikogar, ki študira na FMF, zato pa bi vas vprašal nekaj glede poteka študija tam.

Je matematika na programu finančna matematika na dokaj visokem nivoju? Kako se primerja z matematiko na klasični matematiki? Res si želim resen študij, kjer se čim bolje naučim analitično razmišljati.

Kakšne so možnosti zaposlitve? Upam, da so boljše kot za diplomirance z ekonomske fakultete. Kako težko bi bilo dobiti dokaj dobro plačano službo v finančni industriji?

Koliko pa bi priporočali pridobitev magisterija iz finančne matematike (predvsem gledam na študij v tujini)?

Hvala vsem, ki boste odgovorili. Predvsem me zanimajo mnenja trenutnih/nekdanjih študentov finančne matematike, pa tudi trenutnih/nekdanjih študentov na ostalih programih FMF.

Unknown_001 ::

FMF je ras za tiste ki jih matematika veseli. Poznam jih precej ki študirajo na oddelku za matematiko.

Medtem ko se drugje učijo/mo osnovnih izpeljav in predvsem rabe v inženirske in ekonomske namene boste FMF jevci predvsem delali na RAZUMEVANJU vsega naučenega. Razne izpeljave izrekov in pravil ti ne uidejo.

Kako potrka študij? Enako kot drugod. Le da imate med tednom verjetno manj morjenja z LAB vajami kot inženirski faksi.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

janig ::

Vprasanja kako je z zaposlovanjem so IMO krneki. Odvisno od tebe, srece, ljudi okoli tebe ...
Lahko bos delal za 10 ali pa 200 jurjev letno

Unknown_001 ::

janig je izjavil:

Vprasanja kako je z zaposlovanjem so IMO krneki. Odvisno od tebe, srece, ljudi okoli tebe ...
Lahko bos delal za 10 ali pa 200 jurjev letno


Daljni žlahtnik ima magisterij... dela pa na banki. Živi v tujini... Standard ki ga živi je svetlobna leta pred mnogimi Slovenci s primerljivo izobrazbo.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

janig ::

Ma sej to pravim. Lahko bo CAO pri Goldman Sachs ali pa na zavodu. Naj se s tem ne obremenjuje zdaj.

Unknown_001 ::

Točno.

Prvo zaključit potem pa tržit znanje. Bistvo je da se čim bolje prodaš. Na koncu moraš gledat sam to kakšen standard ti bo služba omogočala v okolju kjer boš živel.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

tony1 ::

Z zlatimi vegovimi te je pravzaprav škoda za finančno matematiko. Poglej še kakšno bolj zahtevno smer na FMF.

nevone ::

tony1 je izjavil:

Z zlatimi vegovimi te je pravzaprav škoda za finančno matematiko. Poglej še kakšno bolj zahtevno smer na FMF.


Za nobeno stvar, ki ga veseli, ga ni škoda. Če te nekaj veseli tudi potem lažje s tem operiraš naprej. Nima prav nobenega smisla, da štarta nekam, za kamor ga ni škoda, če ga tisto veseli manj.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Jarno ::

tony1 je izjavil:

Z zlatimi vegovimi te je pravzaprav škoda za finančno matematiko. Poglej še kakšno bolj zahtevno smer na FMF.

Za akademsko kariero pri nas ga je morda tudi škoda. S finančnega stališča.
Vprašanje je, koliko lahko zaslužiš kot strokovnjak za leve ideale v banachovi algebri izven krovne institucije.
#65W!

Unknown_001 ::

tony1 je izjavil:

Z zlatimi vegovimi te je pravzaprav škoda za finančno matematiko. Poglej še kakšno bolj zahtevno smer na FMF.


Ne ne ne... škoda ga bo, če bo vrgel leta študija za smer, ki ga ne veseli in ne bo vedel, kako vnovčit znanje.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Igor88 ::

tony1 je izjavil:

Z zlatimi vegovimi te je pravzaprav škoda za finančno matematiko. Poglej še kakšno bolj zahtevno smer na FMF.

Katero pa bi mi ti priporočal? Dokaj prepričan sem, da hočem delati v financah/bančništvu/zavarovalništvu, zato se mi je zdela finančna matematika dobra izbira.

Unknown_001 ::

Igor88 je izjavil:

tony1 je izjavil:

Z zlatimi vegovimi te je pravzaprav škoda za finančno matematiko. Poglej še kakšno bolj zahtevno smer na FMF.

Katero pa bi mi ti priporočal? Dokaj prepričan sem, da hočem delati v financah/bančništvu/zavarovalništvu, zato se mi je zdela finančna matematika dobra izbira.


Pojdi na finančno matematiko. Na faks greš študirat ker imaš vizijo kaj bi rad počel s pridobljenim znanjem. Če nimaš ideje, potem bluziš in v najslabšem primeru zabluziš.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

tony1 ::

Igor88 je izjavil:

tony1 je izjavil:

Z zlatimi vegovimi te je pravzaprav škoda za finančno matematiko. Poglej še kakšno bolj zahtevno smer na FMF.

Katero pa bi mi ti priporočal? Dokaj prepričan sem, da hočem delati v financah/bančništvu/zavarovalništvu, zato se mi je zdela finančna matematika dobra izbira.


Potem si izbral čisto okej.

Igor88 ::

Drugače sem pa še lansko leto bil na informativnem dnevu na FMF pa so tam veliko povdarjali, da če grem na študij klasične matematike, da imam potem tudi idealne možnosti za magisterij iz finančne matematike oz. se lahko tudi preusmerim v računalništvo, če tako želim. Realno gledano zdaj nimam dovolj izkušenj, da sem lahko 100% prepričan, da me bo delo v financah tako veselilo, kot mislim, da me bo. Zato je dobro vedeti, da imam v vsakem primeru lahko alternativo. Kaj pa vi menite o tem?

Unknown_001 ::

Igor88 je izjavil:

Drugače sem pa še lansko leto bil na informativnem dnevu na FMF pa so tam veliko povdarjali, da če grem na študij klasične matematike, da imam potem tudi idealne možnosti za magisterij iz finančne matematike oz. se lahko tudi preusmerim v računalništvo, če tako želim. Realno gledano zdaj nimam dovolj izkušenj, da sem lahko 100% prepričan, da me bo delo v financah tako veselilo, kot mislim, da me bo. Zato je dobro vedeti, da imam v vsakem primeru lahko alternativo. Kaj pa vi menite o tem?


Matematika je matematika... študij klasične matematike je verjetno bolj široko usmerjen in imaš dobre možnosti da se kasneje specializiraš v katerokoli smer matematike z mag. (Masters degree)
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

moose_man ::

Mislim, da finančna matematika ni bistveno manj zahtevna od klasične. Sem pa doštudiral II. stopnjo fizike drugače in to sklepam na podlagi slišanega in opaženega med leti študija, zato teh besed ne jemat za suho zlato.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: moose_man ()

nevone ::

Igor88 je izjavil:

Drugače sem pa še lansko leto bil na informativnem dnevu na FMF pa so tam veliko povdarjali, da če grem na študij klasične matematike, da imam potem tudi idealne možnosti za magisterij iz finančne matematike oz. se lahko tudi preusmerim v računalništvo, če tako želim. Realno gledano zdaj nimam dovolj izkušenj, da sem lahko 100% prepričan, da me bo delo v financah tako veselilo, kot mislim, da me bo. Zato je dobro vedeti, da imam v vsakem primeru lahko alternativo. Kaj pa vi menite o tem?


Ja ... to je pa druga stvar. Če tvoja odločitev za delo s financami ni tako deterministična, potem predlog tonyja ni več tako brez veze. Je pa po moje vprašanje, v kakšnem delu se bolj vidiš, v delu z ljudmi ali ukvarjanju s problemi, ki se ne tičejo nujno ljudi. Finance so bolj vezane na delo z ljudmi, kakšno drugo delo pa zahteva pretežno matematično znanje. Je pa fino, če približno že štartaš na neko delovno mesto, ker se potem med študijem lažje orientiraš in delno znanje že vežeš na bodoče delo.

Tako da ... če ocenjuješ, da so finance zgolj trenutna ideja, o kateri še nisi povsem prepričan, potem res bolje, da greš v študij širšega spektra, sploh če ti matematika res leži in imajo bolj prav tisti, ki pravijo, da se boš kasneje lahko specialziral na ožje področje.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

Ni se treba sekirat, ker sta prvi dve leti matematike za vse enaki. Načeloma ne drži, da je finančna matematika povezana z delom z ljudmi - vsa matematika se danes dogaja v ekipah, le da so discipline različne. Ekonomiste je včasih težko prenašat, ampak kot rečeno - vedno lahko zamenjaš smer, ker je matematika precej univerzalna. Na koncu boš itak moral postati multidisciplinaren, ker so v praksi že vsa delovna mesta takšna, da moraš poznati svoje področje, pa še področje, na katerem ustvarjaš rešitve z orodji svojega področja. Najverjetneje ti bodo v vsakem primeru rekli "data scientist" in se boš ukvarjal s tem, kako modelirati pojave, ki jih je težko modelirati.

A110 ::

Prvi dve leti matemtike in finančne matematike nista enaki. Na finančni sploh ni tistih res pravih matematičnih predmetov (topologija, "abstraktna" algebra,...). Na finančni matematiki je snov predelana malo manj podrobno in zato hitreje. Recimo kot primer pri analizi 1 in 2 na finančni se pokrijejo tudi funkcije več spremenljivk in nekaj diferencialnih enačb kar na matematiki pride v poštev šele v drugem oz 3 letniku. so pa zato pri analizi 1 (celoletni predmet napram 1,2 polletnima na financni) stvari res predelane v najmanjso podrobnost. Na finančni je z vsakim višjim letnikom manj matematičnih predmetov in več ekonomskih na matematiki pa so pač predvsem matematični. Sam ti toplo priporočam navadno matematiko in potem če ti je res toliko do finančne 2. stopnjo na finančni. sam sem ubral isto pot. če pa ti matematika ne gre najbolje se pa še vedno lahko prepišeš na finančno (ali kam drugam) ker je malenkost lažja

neverlucky ::

Kot student magistrskega studija na FMF ti lahko povem, da bo studij financne matematike resen studij, kot si napisal da ga zelis. Je na kar visjem nivoju kot studij na ekonomski fakulteti, kar bos lahko tudi sam opazil ce se bos odlocil za studij financne matematike. Tekom studija bos namrec imel kar nekaj predmetov na ekonomski fakulteti in bos lahko malo primerjal.

Studija financne matematike in matematike prvi dve leti nista ista kot je napisal Jype. Navadna matematika gre pocasneje in bolj podrobno cez snov. Prav tako pa nima nobenih financnih predmetov.
Glavne predmete kot so Analiza, Linearna algebra, Racunalniski Praktikum, Programiranje imata oba studija. Nato pa imas pri Matematiki recimo v 1. Letniku se Fiziko in Logiko, pri financni matematiki pa nekaj drugih predmetov. Predmetnike sicer lahko najdes na strani FMF.

Glede menjave programov pa ni problema. Ce si naredil dodiplomski studij klasicne matematike, bos na magisteriju brez problema se preusmerjal na studij financne matematike. Malo bos edino mogoce zadaj pri ekonomski snovi (mikroekonomija, makroekonomija), ki so jo studenti FM slisali, studenti matematike pa ne.
Magisterij poteka tako, da so skoraj vsi predmeti izbirni. Torej ce se zelis preusmeriti v financno matematiko, izberes vse izbirne iz tega podrocja. Edino moral si bos malo pogledati osnove, ki jih nisi slisal.

Blinder ::

Katera je tista smer na FMF kjer diplomirancki potem delajo kot programercki?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

neverlucky ::

Definitivno dobis dobro podlago za programiranje na katerikoli smeri na FMF. Tako da je to tudi ena izmed moznih dejavnosti, ki jih lahko pocnes po koncu studija.

mojca ::

Disclaimer: študij končala na drugi strani parkirišča pred FMF-jem, tako da razumi moj odgovor z zrnom soli.

Kolikor vem, so finančno matematiko vpeljali kot populistično potezo, da bi privabili več študentov. S suho matematiko je to težko, finance pa zanimajo vsakega drugega. Študij finančne matematike naj bi bil lažji od "običajne" matematike, pa še pri "običajni" si vsaj včasih imel "praktično" in "nepraktično" (aka. "teoretično") smer, pri čemer je bila teoretična še nekoliko zahtevnejša (po mojem mnenju primerna predvsem za tiste, ki želijo akademsko kariero), medtem ko so te na praktični smeri naučili programiranja, s čemer postaneš zelo iskan kader kjerkoli v industriji, če nisi ravno lev.

Kljub temu, da utegne biti študij finančne matematike s teoretičnega vidika manj naporen od poglobljenega študija "taresne" matematike, sem prepričana, da boš glede na svoj opis več odnesel in lažje našel službo kot z diplomo ekonomske fakultete.

Opozorilo: Pred faksom sem bila med najboljšimi in najbolj zagrizenimi matematiki iz generacije v državi, pa bi mi bilo še danes žal, če bi šla študirat suho matematiko. Matematika na faksu ni niti bleda senca tistega, kar počneš v srednji šoli. Cel kup neke suhe teorije in dokazov. Sprehodi se do matematične knjižnice in si v roke vzemi par diplom, da vidiš, kaj se dela. Moje mnenje je, da si ne ženi k srcu, če ne greš študirat teoretične matematike. Na finančni matematiki boš verjetno že tako imel matematične teorije vrh kape, financ pa verjetno ravno dovolj.

Še dve resnični anekdoti od teoretičnih matematikov. Pri uri "matematike" na faksu vprašamo asistentko, zakaj/kje se v praksi uporablja trenutno obravnavana snov. Odgovor: "Nimam pojma, zakaj vi to uporabljate. Mi samo preučujemo lastnosti teh funkcij." Pri reševanju nekega problema sem želela uporabiti tehniko X; potrkam na vrata profesorja, ki doktorske študente matematike poučuje natanko predmet po imenu X. Po petnajstih minutah razlage, kaj želim doseči: "Veste, mi se ukvarjamo z lastnostmi X-a. Kako se X uporablja za reševanje dejanskih problemov, ne bi vedel."

moose_man ::

Blinder je izjavil:

Katera je tista smer na FMF kjer diplomirancki potem delajo kot programercki?


Na vseh smereh mas svasta, med njimi tudi ljudi, ki so pristali na zelo slabih jobih. Diploma sama po sebi pac ni vse.

Pa ko ze ravno vprasas: dobri fiziki s solidnim ali vsaj spodobnim backgroundom iz matematik, numericnih predmetov, mafij ter z disciplino, da se dobro (poudarek dobro) izucijo se v SW developmentu, lahko premikajo gore in jih okolica ne naziva s pomanjsevalnico. In tega ne gre opaziti samo v firmah, ki se rade hvalijo s takim kadrom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: moose_man ()

mojca ::

moose_man je izjavil:

Na vseh smereh mas svasta, med njimi tudi ljudi, ki so pristali na zelo slabih jobih. Diploma sama po sebi pac ni vse.

Pa ko ze ravno vprasas: dobri fiziki s solidnim ali vsaj spodobnim backgroundom iz matematik, numericnih predmetov, mafij ter z disciplino, da se dobro (poudarek dobro) izucijo se v SW developmentu, lahko premikajo gore in se jih okolica ne naziva s pomanjsevalnico. In tega ne gre opaziti samo v firmah, ki se rade hvalijo s takim kadrom.


Pritrjujem. Primer: neko podjetje trenutno išče lead programerja v svoji ekipi, pa so že vse FRI-jevce poslali domov z razgovora, ker bi raje dobili recimo fizika, ki bi dejansko vedel, KAJ programira, in ki bi znal kakšen izračun tudi izpeljati, ne samo prepisati iz knjige.

(In ja, diploma sama po sebi ne pomeni, da si dober in zaposljiv. Če si precej podpovprečen FMF-jevec in še brez znanja programiranja, bo itak težko.)

kuall ::

kakšen "teoretični fizik" zveni naziv, ki se ga da najbolj tržit. vsi pomislijo na einsteina. to pejt študirat. ljudje padajo na asociacije.

Igor88 ::

A mogoče kdo ve, če obstaja kakšna statistika glede tega koliko časa povprečno potrebujejo diplomanti finančne matematike, da se zaposlijo in kakšna delovna mesta po navadi dobijo?

Unknown_001 ::

Igor88 je izjavil:

A mogoče kdo ve, če obstaja kakšna statistika glede tega koliko časa povprečno potrebujejo diplomanti finančne matematike, da se zaposlijo in kakšna delovna mesta po navadi dobijo?


Ne... če jih najdeš bodo verjetno izmišljene. Te statistike se te ne tičejo, ker je predvsem odvisno od tebe kje in kako intenzivno boš iskal delo.

Ps. Mogoče ti bo v pomoč Linked'ln account. Mogoče kakšen "headhunter" vrže oko na tvoj profil in te prpba podturit neki firmi za neko nagrado.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Igor88 ::

Unknown_001 je izjavil:

Igor88 je izjavil:

A mogoče kdo ve, če obstaja kakšna statistika glede tega koliko časa povprečno potrebujejo diplomanti finančne matematike, da se zaposlijo in kakšna delovna mesta po navadi dobijo?


Ne... če jih najdeš bodo verjetno izmišljene. Te statistike se te ne tičejo, ker je predvsem odvisno od tebe kje in kako intenzivno boš iskal delo.

Ps. Mogoče ti bo v pomoč Linked'ln account. Mogoče kakšen "headhunter" vrže oko na tvoj profil in te prpba podturit neki firmi za neko nagrado.

Vem, da teli podatki niso vedno tako zanesljivi. Samo zdaj, ko se govori, kako so diplomanti ekonomske fakultete tako nezaposljiv kader, bi želel vedeti če je diploma iz finančne matematike na istem nivoju. Res ne bi po dokončanem študiju končal na zavodu, ko bi pa lahko prej šel študirat kakšno tehnično oz. zdravstveno smer in hitro pridobil službo.

St753 ::

Po mojih opazanjih se za podrocja, ki si jih navedel zgoraj, precej isce, vsaj v tujini. Toplo ti priporocam kaksno pripravnistvo med studijem oz. izmenjavo/Erasmus prakso, ce se bos izkazal med studijem, se ti bodo odprla marsikatera vrata, tako za magisterij na tujih univerzah, kot tudi v podjetjih. Poleg tega pa se splaca pogledat kaksne zaposlitvene oglase, da vidis, katera znanja podjetja na podrocju tvojega zanimanja iscejo oz. zahtevajo, da vsaj delno temu prilagodis studij (izbirni predmeti itd.) oz. sam nastudiras kaksno zadevo, ce se jo ne dela na faksu - stvari kot so SQL, R, Python, ...

Igor88 ::

St753 je izjavil:

Po mojih opazanjih se za podrocja, ki si jih navedel zgoraj, precej isce, vsaj v tujini. Toplo ti priporocam kaksno pripravnistvo med studijem oz. izmenjavo/Erasmus prakso, ce se bos izkazal med studijem, se ti bodo odprla marsikatera vrata, tako za magisterij na tujih univerzah, kot tudi v podjetjih. Poleg tega pa se splaca pogledat kaksne zaposlitvene oglase, da vidis, katera znanja podjetja na podrocju tvojega zanimanja iscejo oz. zahtevajo, da vsaj delno temu prilagodis studij (izbirni predmeti itd.) oz. sam nastudiras kaksno zadevo, ce se jo ne dela na faksu - stvari kot so SQL, R, Python, ...

Hvala za nasvete. Sem že razmišljal o tem, da bi šel na pripravništva na podjetja, ki me zanimajo. Kako pa meniš, da je najbolje iskati ta pripravništva? A to objavijo oglase nekje na internetu, a je bolje podjetja kontaktirati direktno in jih vprašati, če imajo kakšno mesto za pripravnika?

neverlucky ::

Igor88 je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Igor88 je izjavil:

A mogoče kdo ve, če obstaja kakšna statistika glede tega koliko časa povprečno potrebujejo diplomanti finančne matematike, da se zaposlijo in kakšna delovna mesta po navadi dobijo?


Ne... če jih najdeš bodo verjetno izmišljene. Te statistike se te ne tičejo, ker je predvsem odvisno od tebe kje in kako intenzivno boš iskal delo.

Ps. Mogoče ti bo v pomoč Linked'ln account. Mogoče kakšen "headhunter" vrže oko na tvoj profil in te prpba podturit neki firmi za neko nagrado.

Vem, da teli podatki niso vedno tako zanesljivi. Samo zdaj, ko se govori, kako so diplomanti ekonomske fakultete tako nezaposljiv kader, bi želel vedeti če je diploma iz finančne matematike na istem nivoju. Res ne bi po dokončanem študiju končal na zavodu, ko bi pa lahko prej šel študirat kakšno tehnično oz. zdravstveno smer in hitro pridobil službo.


Diploma iz finančne matematike je vredna veliko več, kot ta z ekonomske fakultete. Podjetja kjer boš iskal zaposlitev pa to tudi vejo razliko med tem ali si končal študij finančne matematike na FMF ali pa študij na ekonomski fakulteti.

Unknown_001 ::

Sam ne že zdej doktorirat iz tega al bi vpisal ali ne. Če si se odločil in ti je želja, ker veš, kaj bi rad se nimamo kaj za pogovarjat. Just do it.

Kaj... jaz sem že pred vpisom v srednjo vedel kaj bi rad počel in sem tako naredil. Čaka še magisterij pa tudi to bo.

Če veš kako boš znanje ponucal zase, ti ne bo žal v nobenem primeru. Bolj ti bo žal če boš šel nekaj X ker so drugi rekl da ke boljš. Ti študiraš ZASE.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

nevone ::

Igor88 je izjavil:

St753 je izjavil:

Po mojih opazanjih se za podrocja, ki si jih navedel zgoraj, precej isce, vsaj v tujini. Toplo ti priporocam kaksno pripravnistvo med studijem oz. izmenjavo/Erasmus prakso, ce se bos izkazal med studijem, se ti bodo odprla marsikatera vrata, tako za magisterij na tujih univerzah, kot tudi v podjetjih. Poleg tega pa se splaca pogledat kaksne zaposlitvene oglase, da vidis, katera znanja podjetja na podrocju tvojega zanimanja iscejo oz. zahtevajo, da vsaj delno temu prilagodis studij (izbirni predmeti itd.) oz. sam nastudiras kaksno zadevo, ce se jo ne dela na faksu - stvari kot so SQL, R, Python, ...

Hvala za nasvete. Sem že razmišljal o tem, da bi šel na pripravništva na podjetja, ki me zanimajo. Kako pa meniš, da je najbolje iskati ta pripravništva? A to objavijo oglase nekje na internetu, a je bolje podjetja kontaktirati direktno in jih vprašati, če imajo kakšno mesto za pripravnika?


Ljudje, ki direktno vprašajo, lahko naredijo boljši vtis. Ampak samo lahko, ni nujno. In to morda bolj deluje pri manjših podjetjih ali ustanovah.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

St753 ::

Igor88 je izjavil:


Hvala za nasvete. Sem že razmišljal o tem, da bi šel na pripravništva na podjetja, ki me zanimajo. Kako pa meniš, da je najbolje iskati ta pripravništva? A to objavijo oglase nekje na internetu, a je bolje podjetja kontaktirati direktno in jih vprašati, če imajo kakšno mesto za pripravnika?

Ce poznas podjetja, ki delujejo na tvoje podrocju, si lahko pogledas kar njihove spletne strani, vsaj vecji bodo imeli verjetno to ze objavljeno. Na nasi univerzi je bilo cez leto tudi nekaj zaposlitvenih sejmov, kjer lahko dobis kontakte ljudi, najdes podjetja, ki bi te zanimala, oz. ponekod lahko tudi kar oddas prijavo za sluzbo/pripravnistvo. Pozanimaj se, kako je s tem na FMF oz. na splosno na univerzi v Ljubljani (drugi faksi), so pa verjetno manjsi, kot na kaksni bolj znani univerzi (pri nas je prislo na take dogodke po 100+ podjetij). Drugace lahko pa tudi direktno na firmo pises, kdo si, s cim se ukvarjas in kaj te zanima.

Igor88 ::

Kakšna se vam pa zdi vrednost te diplome v tujini? Življenje v Sloveniji mi nikoli ni bilo preveč pri srcu, zato se veliko zanimam tudi za selitev v tujino. Predvsem a kdo ve kakšen je trg dela v Angliji (London), ZDA (Kalifornija, večja mesta na vzhodni obali) in Kanadi? Jezik ne bo problem. Vem, da je do tega še dolgo časa, samo jaz vedno rad skrbno načrtujem, kaj hočem početi v prihodnosti.

tony1 ::

Generalno se ti z diplomo s FMFja ni treba bati tujine. V ZDA boš (zelo) pozitivno izstopal.

jaklo1 ::

Ce imas dobre ocene in nekaj izvensolskih aktivnosti je diploma nekaj vredna. Kolega je npr. po diplomiranju dobil internship na Evropski investicijski banki. Je pa tako, za vse bolj resne in bolje placane poklice bos potreboval vsaj magisterij. Dva "ekskluzivna" poklica sta trenutno quantitative analyst in pa machine learning engineer. Prvi delajo predvsem v investicijskih bankah, hedge fundih, zavarovalnicah, drugi pa bolj v racunalniskih podjetjih, startupih in pa tudi v investicijskih bankah. Za quanta je potrebno predvsem dobro znanje statistike, financ in pa nekaj racunalnistva, medtem ko je pri MLE pomembno predvsem programiranje, statistika in pa nekaj financ, ce se odlocis delati v bankah.
Kaj poklici vsebujejo in kateri ostali poklici se obstajajo je najbolje, da si pogledas razpise za zaposlitev velikih podjetij kot sta npr Goldman Sachs in Google, odvisno katera smer te bolj zanima.
Z diplomami pa je tako, da ce imas dobre ocene je vsaka nekaj vredna, vendar pa bo v EU verjetno vec vredna kot v ZDA. V financah so v tujini npr. zelo pomembne ocene in izvensolske dejavnosti, da znas odgovoriti na nekaj vprasanj o financnih trgih in da izgledas spodobno, v vecini primerov so delavniki kar naporni, precej vec kot 40h/teden, sploh v ZDA. V racunalnistvu pa izgled in ocene ne nosije toliko vrednosti, kot v financah, je pa glavno, da znas stvari dobro implementirat, pokazat, da jih razumes in znat razlozit kako delujejo.

Informacije so pridobljene od kolegov in na forumih za specificna podrocja. Sam sem na studijski poti trenutno nekje med financami, racunalnistvom in matematiko, vendar pa sem ubral malce drugacno pot. Ce bi se enkrat izbiral bi verjetno izbral financno matematiko ali pa racunalnistvo in informatiko, tako da ce te bolj zanimajo finance, si dobro izbral. Ti pa studij pusca odprto pot za naprej na magisterij, kjer se bos lahko osredotocil na smer, ki te najbolj zanima, sicer pa bos v vsakem primeru najvec koristnih informacij pridobil v sluzbi, tako da ti predlagam, da se vsake pocitnice prijavis na internshipe(predvsem v tujini), razpisi so ponavadi ze kake pol leta prej, tako da bodi pozoren. Srecno

Igor88 ::

jaklo1 je izjavil:

Ce imas dobre ocene in nekaj izvensolskih aktivnosti je diploma nekaj vredna. Kolega je npr. po diplomiranju dobil internship na Evropski investicijski banki. Je pa tako, za vse bolj resne in bolje placane poklice bos potreboval vsaj magisterij. Dva "ekskluzivna" poklica sta trenutno quantitative analyst in pa machine learning engineer. Prvi delajo predvsem v investicijskih bankah, hedge fundih, zavarovalnicah, drugi pa bolj v racunalniskih podjetjih, startupih in pa tudi v investicijskih bankah. Za quanta je potrebno predvsem dobro znanje statistike, financ in pa nekaj racunalnistva, medtem ko je pri MLE pomembno predvsem programiranje, statistika in pa nekaj financ, ce se odlocis delati v bankah.
Kaj poklici vsebujejo in kateri ostali poklici se obstajajo je najbolje, da si pogledas razpise za zaposlitev velikih podjetij kot sta npr Goldman Sachs in Google, odvisno katera smer te bolj zanima.
Z diplomami pa je tako, da ce imas dobre ocene je vsaka nekaj vredna, vendar pa bo v EU verjetno vec vredna kot v ZDA. V financah so v tujini npr. zelo pomembne ocene in izvensolske dejavnosti, da znas odgovoriti na nekaj vprasanj o financnih trgih in da izgledas spodobno, v vecini primerov so delavniki kar naporni, precej vec kot 40h/teden, sploh v ZDA. V racunalnistvu pa izgled in ocene ne nosije toliko vrednosti, kot v financah, je pa glavno, da znas stvari dobro implementirat, pokazat, da jih razumes in znat razlozit kako delujejo.

Informacije so pridobljene od kolegov in na forumih za specificna podrocja. Sam sem na studijski poti trenutno nekje med financami, racunalnistvom in matematiko, vendar pa sem ubral malce drugacno pot. Ce bi se enkrat izbiral bi verjetno izbral financno matematiko ali pa racunalnistvo in informatiko, tako da ce te bolj zanimajo finance, si dobro izbral. Ti pa studij pusca odprto pot za naprej na magisterij, kjer se bos lahko osredotocil na smer, ki te najbolj zanima, sicer pa bos v vsakem primeru najvec koristnih informacij pridobil v sluzbi, tako da ti predlagam, da se vsake pocitnice prijavis na internshipe(predvsem v tujini), razpisi so ponavadi ze kake pol leta prej, tako da bodi pozoren. Srecno

Hvala ti za natančen odgovor. Kakšne izvenšolske dejavnosti pa so priporočljive za študente? Zdaj v gimnaziji se udeležujem skoraj vseh tekmovanj, ki so na razpolago (tako naravoslovna kot družboslovna), obiskujem pa tudi finančni krožek. Nihče od mojih staršev ni šel na fakulteto, tako da ne vem kakšne možnosti so na voljo za študente.

Pridobitev magisterija pa ni problem. Jaz bi osebno lahko postal akademik, če bi bil ta poklic bolj perspekiven. Kako pa bi priporočal, da bi najprej dobil diplomo iz študija IŠRM, tako da dobim dobro podlago iz računalništva, potem pa naredim magisterij iz nekega finančnega področja (najraje nekje v tujini)?

A110 ::

Kakšne izvenšolske dejavnosti pa so priporočljive za študente?

druženje in zabava. to so nepozabna leta.

Pridobitev magisterija pa ni problem. Jaz bi osebno lahko postal akademik, če bi bil ta poklic bolj perspekiven.

Za akademika bi bilo potrebno na kakšno drugo smer, seveda še vedno na fmf. tam se šele prav loči zrnje od plevela. mi pa deluješ malo presamozavestno če misliš da je fmf tak hec da kar vsak lahko postane akademik

Igor88 ::

A110 je izjavil:

Kakšne izvenšolske dejavnosti pa so priporočljive za študente?

druženje in zabava. to so nepozabna leta.

Pridobitev magisterija pa ni problem. Jaz bi osebno lahko postal akademik, če bi bil ta poklic bolj perspekiven.

Za akademika bi bilo potrebno na kakšno drugo smer, seveda še vedno na fmf. tam se šele prav loči zrnje od plevela. mi pa deluješ malo presamozavestno če misliš da je fmf tak hec da kar vsak lahko postane akademik

Se opravičujem, zgleda da sva se narobe razumela. Glede tiste izjave sem mislil, da me študiranje veseli, torej bi lahko to delal kot poklic (torej postal akademik). Nisem nameraval namigovati, da hočem postati akademik oz. da mislim, da je to delo enostavno.

Glede druženja pa zabave: raje bi se posvetil svojim službenim perspektivam, za druženje se bo že kaj časa vmes našlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Igor88 ()

jaklo1 ::

Kar se tice izvensolskih dejavnosti, ti predlagam, da se po zacetku studija zmenis za delo v kaksnem laboratoriju na fakulteti. Lahko bos dal na zivljenjepis, dobil nekaj prakticnega znanja, nekaj malega zasluzil, urnik pa je tudi prilagojen studiju. Nekaj casa pa nameni tudi drugim aktivnostim, da ne bos pregorel.
Za vec o financnih karierah v tujini si lahko preberes tukaj.

Kolikor sem na hitro pregledal predmetnik financne matematike, vsebuje vecino financnih predmetov, ki se jih brez problema naucis sam, tako da bi osebno raje izbral ISRM. Za racunalniske kariere bos vec nasel tu. Ce si zelo zagret lahko prosis profesorje, ce lahko obiskujes tudi financne predmete za katere mislis, da se jih ne mores nauciti sam. Teoreticno se lahko vpises tudi na vzporedni studij ampak mislim, da na dodiplomskem programu ni potreben. Lahko si pogledas tudi CFA certificiranje. Sicer je bolj namenjen portfolio managerjem, ampak prva stopnja ti da neko siroko znanje o financnih trgih, sicer pa sam certifikat tudi nekaj steje v dolocenih podjetjih. Verjetno pa obstaja tudi boljsa in bolj berljiva literatura za financne trge.

Kar se tice magisterija v tujini ti ne morem dati predlogov, ker jih ne poznam, v Sloveniji bi pa definitivno predlagal financno matematiko pred programi na ekonomski fakulteti.

Drugace pa kot je napisal A110, ne nameni vsega casa sluzbenim perspektivam, ker se ti bo zmesalo. Nekaj mora biti tudi zabave, samo enkrat si student.

moose_man ::

Glede čakanja na zavodu na prvi job: v praksi se veliko ljudi (šel bi stavit da velika večina) zmeni za službo še preden diplomirajo, velik delež teh pa začne delati medtem ko so še študenti, npr. med absolventskim letom ali občasno že prej. Pogost pristop (ne samo na tem faksu ampak nasploh) je npr. to, da nekdo izkoristi absolventsko leto za to, da med njim najde službo in nato zagovori magisterij.

Moj poklon za zagnanost in previdnost. Z izvenštudijskimi dejavnostmi pa si ne beli preveč glave - najprej se posveti prvemu letniku, da se privadiš študija na tej smeri (nekaterim predstavlja to problem, drugim pa ne, odvisno), potem pa dalje. Z udejstvovanjem na poklicne področju se na FMF tipično splača začet v drugi polovici študija (v prvi polovici študija je čas vredno posvetit predvsem študiju ker so osnove iz prve polovice naravnost priceless).

Igor88 ::

Če bi se torej odločil za dodiplomski študij IŠRM, a bom za uspešen študij moral imeti kaj predznanja o računalništvu? Vem, da je to priporočeno, samo jaz imam do zdaj le malo izkušenj s HTML in vem nekaj osnov C++, torej sem v tem področju popoln začetnik. Kako so pa ljudje na FRI sprejemljivi do ljudi, ki niso popolnoma zagnani v računalništvo?

Hmm, pa a ima FMF kakšen tak laboratorij, v katerem bi lahko delal? A bi moral za takšno delo iskati po drugih fakultetah?

jaklo1 ::

Pomoje priblizno polovica studentov, ki pride na FRI nima oz. ima malo izkusenj s programiranjem.
Ce nisi zagnan za racunalnistvo bi ti potem predlagal, da raje izberi Financno matematiko. Oba studija sta perspektivna, tako da izberi tistega, ki te bolj veseli, da si ne bos zagrenil zivljenja. Tudi financna matematika ti bo dala osnove programiranja, ki jih lahko sam nadgradis, ce se ti bo zdelo zanimivo. Kot sem ze rekel, FM ti da dobro osnovo matematike, ekonomije in racunalnistva, nato pa se odlocis za smer, ki te najbolj zanima/veseli.
Laboratorijev na FMF zal ne poznam, tako da kaj vec ne morem reci. Cisto dovolj bi bilo tudi, ce si cez pocitnice najdes sluzbo, ki te zanima, da pridobis malo izkusenj, taka je npr. navada v ZDA.

jernejl ::

Igor88 je izjavil:

Vem, da teli podatki niso vedno tako zanesljivi. Samo zdaj, ko se govori, kako so diplomanti ekonomske fakultete tako nezaposljiv kader, bi želel vedeti če je diploma iz finančne matematike na istem nivoju.

Matematiki imajo to prednost, da lahko delajo kot programerji, tam pa je dela več kot dovolj.

Če bi se torej odločil za dodiplomski študij IŠRM, a bom za uspešen študij moral imeti kaj predznanja o računalništvu?

Ne, specifičnih predznanj ne rabiš. Fino je, če nimaš večjih težav s srednješolsko matematiko, oziroma, da te ta vsaj malo veseli.

(Finančna) matematika in računalništvo se v praksi delno prekrivata, tako da boš "znanje o računalništvu" potreboval tudi, če boš delal kot finančni matematik, tudi na tem področju se namreč uporablja kar precej programskih paketov in njihovih jezikov (dobro poznavanje SQL-a in Excel-a ti skoraj zagotovo ne uide, potem so tukaj še - odvisno od področja, na katerem boš delal - R, Matlab, Stata, SAS, Prophet...).

St753 ::

Igor88 je izjavil:

Hvala ti za natančen odgovor. Kakšne izvenšolske dejavnosti pa so priporočljive za študente? Zdaj v gimnaziji se udeležujem skoraj vseh tekmovanj, ki so na razpolago (tako naravoslovna kot družboslovna), obiskujem pa tudi finančni krožek. Nihče od mojih staršev ni šel na fakulteto, tako da ne vem kakšne možnosti so na voljo za študente.

Pridobitev magisterija pa ni problem. Jaz bi osebno lahko postal akademik, če bi bil ta poklic bolj perspekiven. Kako pa bi priporočal, da bi najprej dobil diplomo iz študija IŠRM, tako da dobim dobro podlago iz računalništva, potem pa naredim magisterij iz nekega finančnega področja (najraje nekje v tujini)?

Za nadaljevanje studija v tujini moras biti pozoren, kaksni so pogoji. Ce bos delal na prvi stopnji eno smer, na drugi stopnji pa bi si zelel studirati nekaj drugega, se ti lahko zgodi, da zaradi neujemanja njihovega programa na prvi stopnji s tvojim (primerjajo predmetnik tvojega faksa iz prve stopnje s predmetnikom njihovega departmenta za smer, ki jo vpisujes za drugo stopnjo) zavrnejo tvojo prijavo oz. si sprejet z additional requirements, ce neujemanje ni preveliko, kar pomeni, da moras ob "rednem studiju" opraviti se nekaj njihovih predmetov iz prve stopnje. Se pa to razlikuje od univerze do univerze.

Jaz bi ti svetoval, da se ne prenaglis s plani za naprej, ker tvoj uspeh iz srednje sole ni nobeno zagotovilo za uspeh na faksu, tudi zlati maturanti zacnejo od zacetka. Sicer imas dobro podlago, ampak vseeno je treba vloziti v studij precej truda. Vsaj za prvi letnik se osredotoci na sprotne stvari in predmete, casa za razmisljanje kako naprej, bos imel se dovolj, plani se ti bodo pa itak vmes se nekajkrat verjetno spremenili. Je pa super, da si zagnan, asistentje in profesorji ti bodo tudi z veseljem dali kaksen nasvet glede tega, ce bos pokazal zanimanje. Morda dobis kaksen nasvet tudi pri drustvu VTIS. Ce imas prevec casa, si pa lahko preberes se vodic Jerneja Barbica, Kako uspeti pri prijavi na studij na ameriske univerze.

Ballin ::

Zdravo, bom ponovno ozivel temo, vsaj upam, z vprasanjem glede primerjave financne matematike in prakticne matematike. A se lahko ti dve primerjata, z stalisca matematicnih predmetov?

Lep pozdrav.

neverlucky ::

Se lahko primerjata. Finančna matematika je neprimerno težja od praktične matematike. Osnove matematike boš spoznal pri obeh, pri FM toliko bolj podrobno in natančneje. Pri praktični matematiki ne boš imel finančnih predmetov, ki drugače na FM so. Oba programa imata programiranje, spet pa je pri FM težje.

Predmetnika za obe smeri pa boš našel na naslednjih dveh povezavah:
https://www.fmf.uni-lj.si/studij-matema...
https://www.fmf.uni-lj.si/studij-matema...

zavtom ::

Pojdite študirat tisto kar vas veseli, ne pa kurce merit čigav študij je težji.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FMF in smeri matematike

Oddelek: Šola
132062 (1620) HODL
»

Vpis na FMF v Ljubljani ali na Famnit v Koper

Oddelek: Šola
329248 (7407) mladec
»

Študij finančne matematike

Oddelek: Šola
4210418 (9268) tony1
»

FMF-razlika med čisto in praktično mat. (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7215633 (12601) žana
»

FMF- Matematika vs Finančna matematika

Oddelek: Šola
97008 (5850) Macolinho

Več podobnih tem