» »

Odkupna pravica

Odkupna pravica

RUready ::

Zanima me ali se je že kdo srečal z odkupno pravico (ne predkupno!!!) in če da ali je MORAL prodati nepremičnino? Hvala.

ramiz?! ::

Jah, mal premal podatkov si navedel in za kakšen postopek sploh gre...
Never regret anything, there's always a reason things happen.

St235 ::

to si bistveno preveč splošno napisal.

Odkupna pravica načeloma pomeni, da se dve osebi dogovorita pod kakšnimi pogoji lahko nekdo od drugega zahteva prodajo.

Odkupne pravice ni dopustno prenesti, za učinkovanje zoper tretjo osebo pa mora bit vpisana v zemljiško knjigo (nepremičnine).

za kaj več boš moral pa bit bolj natančen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

RUready ::

S sosedom je podpisana pogodba, kjer je odkupna pravica in kjer je napisano pod kakšnimi pogoji se nepremičnina proda. Sosedu poveš, da želiš prodati nepremičnino vendar si kasneje premisliš in mu poveš, da nepremičnine ne žališ več prodati. Sosed vztraja, da mu MORAM prodati nepremičnino ker od odkupne pravice se ne da odstopati.

St235 ::

na kratko ja, sosed ima prav. Če ste se dogovorili in podpisali pogodbo potem se od normalnih ljudi pričakuje, da jo spoštujejo.

ramiz?! ::

RUready je izjavil:

S sosedom je podpisana pogodba, kjer je odkupna pravica in kjer je napisano pod kakšnimi pogoji se nepremičnina proda. Sosedu poveš, da želiš prodati nepremičnino vendar si kasneje premisliš in mu poveš, da nepremičnine ne žališ več prodati. Sosed vztraja, da mu MORAM prodati nepremičnino ker od odkupne pravice se ne da odstopati.

Načeloma ima sosed prav. Zdej odvisno je kdo je podpisal to pogodbo in koliko časa pogodba velja. Glede na to, da gre za pogodbo, pogodba preneha veljati, ko ena od strank umre / preneha z delovanjem (v kolikor je pravna oseba). Če jo je podpisal pokojni sorodnik, potem pač ne velja več. Isto ne velja, če je recimo zapisano, da odkupna pravica preneha po določenem preteku časa (kar je sicer nesmiselno, ampak mogoče). Če pa pogodba ustreza vsem zahtevam, pa pač ne moreš nič, lahko edino soseda lepo prosiš ...
Never regret anything, there's always a reason things happen.

RUready ::

Če bi bila v pogodbi predkupna pravica namesto odkupne se bi lahko odstopilo od pogodbe če se nekdo premisli?

ramiz?! ::

RUready je izjavil:

Če bi bila v pogodbi predkupna pravica namesto odkupne se bi lahko odstopilo od pogodbe če se nekdo premisli?

Če gre za obligacijsko pravico, zapisano v pogodbi, preneha sama po 5 letih od podpisa pogodbe ... počakaš 5 let in nato nemoteno prodaš nekomu drugemu, v kolikor bi želel prodati prej, bi moral osebo s predkupno pravico prej obvestiti in bi lahko ona kupila premičnino/nepremičnino pod enakimi pogoji...
Never regret anything, there's always a reason things happen.

St235 ::

RUready je izjavil:

Če bi bila v pogodbi predkupna pravica namesto odkupne se bi lahko odstopilo od pogodbe če se nekdo premisli?


predkupna pravica je čisto nekaj drugega, tam gre zgolj za to, da v koliko nepremičnino prodajaš moraš dat nosilcu predkupne pravice možnost, da prvi kupi. Predkupna pravica je lahko dogovorjena ali predpisana.

Magic1 ::

V čem je pa razlika med "odkupno pravico" in prodajno pogodbo. Ali ni to isti šmorn, kjer je pač napisano kdaj in kako se zadeva proda?
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

RUready ::

Sem ga obvestil, vendar sem se nato premislil ker mi finančno ne teče več vod v grlo, tako da mi ni sile prodati. Sedaj ne želim prodati, vendar MORAM. Zdi se mi absurdno da MORAŠ prodati če ne želiš?

St235 ::

Saj si podpisal, da boš prodal, ne vem kaj zdaj pametuješ. Zakaj bi bilo absurdno, če si se prostovoljno odločil, da boš prodal?

ramiz?! ::

RUready je izjavil:

Sem ga obvestil, vendar sem se nato premislil ker mi finančno ne teče več vod v grlo, tako da mi ni sile prodati. Sedaj ne želim prodati, vendar MORAM. Zdi se mi absurdno da MORAŠ prodati če ne želiš?

Po temu kar pišeš sploh ni jasno za kakšno situacijo gre. Sploh ni jasno, če ti veš za kaj gre ... najboljše, da stopiš do neke zastonj pravne pomoči ali odvetnika, pa bosta skupaj razvozlala, če tukej ne moreš vsaj točno navest dejstev...
Never regret anything, there's always a reason things happen.

St235 ::

Magic1 je izjavil:

V čem je pa razlika med "odkupno pravico" in prodajno pogodbo. Ali ni to isti šmorn, kjer je pač napisano kdaj in kako se zadeva proda?


Načeloma v tem, da pri odkupni pravici ne pride do prenosa lastništva. Ampak zgolj do definicije pogojev pod katerimi bo do kupoprodajne pogodbe lahko prišlo. Razlogi za to so lahko različni. Lahko gre za dogovor med partnerji kako se bo uredilo lastniško razmerje čez daljši čas. Lahko je odkupna pravica del jamstva za nek posel. Lahko gre za zamik prodaje, ureditev odnosov med sosedi...

Saj lahko OP pove zakaj je to podpisal.

ramiz?! je izjavil:

RUready je izjavil:

Sem ga obvestil, vendar sem se nato premislil ker mi finančno ne teče več vod v grlo, tako da mi ni sile prodati. Sedaj ne želim prodati, vendar MORAM. Zdi se mi absurdno da MORAŠ prodati če ne želiš?

Po temu kar pišeš sploh ni jasno za kakšno situacijo gre. Sploh ni jasno, če ti veš za kaj gre ... najboljše, da stopiš do neke zastonj pravne pomoči ali odvetnika, pa bosta skupaj razvozlala, če tukej ne moreš vsaj točno navest dejstev...


Pa saj je vse pvoedal. S sosedom je sklenil pogodbo v kateri je določeno, da bo mu bo pod takimi in takimi pogoji prodal nepremičnino. Sedaj se je premislil, sosed pa zahteva, da se pogodba realizira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

RUready ::

St235 je izjavil:

Saj si podpisal, da boš prodal, ne vem kaj zdaj pametuješ. Zakaj bi bilo absurdno, če si se prostovoljno odločil, da boš prodal?


Ne želim več prodati. Želim obdržati nepremičnino. Ne morem obdržati nepremičnine ker sem podpisal pogodbo, kjer je bila odkupna pravica? Si lahko premislim?

ramiz?! ::

St235 je izjavil:

Magic1 je izjavil:

V čem je pa razlika med "odkupno pravico" in prodajno pogodbo. Ali ni to isti šmorn, kjer je pač napisano kdaj in kako se zadeva proda?


Načeloma v tem, da pri odkupni pravici ne pride do prenosa lastništva. Ampak zgolj do definicije pogojev pod katerimi bo do kupoprodajne pogodbe lahko prišlo. Razlogi za to so lahko različni. Lahko gre za dogovor med partnerji kako se bo uredilo lastniško razmerje čez daljši čas. Lahko je odkupna pravica del jamstva za nek posel. Lahko gre za zamik prodaje, ureditev odnosov med sosedi...

Saj lahko OP pove zakaj je to podpisal.

ramiz?! je izjavil:

RUready je izjavil:

Sem ga obvestil, vendar sem se nato premislil ker mi finančno ne teče več vod v grlo, tako da mi ni sile prodati. Sedaj ne želim prodati, vendar MORAM. Zdi se mi absurdno da MORAŠ prodati če ne želiš?

Po temu kar pišeš sploh ni jasno za kakšno situacijo gre. Sploh ni jasno, če ti veš za kaj gre ... najboljše, da stopiš do neke zastonj pravne pomoči ali odvetnika, pa bosta skupaj razvozlala, če tukej ne moreš vsaj točno navest dejstev...


Pa saj je vse pvoedal. S sosedom je sklenil pogodbo v kateri je določeno, da bo mu bo pod takimi in takimi pogoji prodal nepremičnino. Sedaj se je premislil, sosed pa zahteva, da se pogodba realizira.

Čudno mi je, ker je napisal, da ga je obvestil, kot da zdaj gre za predkupno pravico in ne več odkupno ... in pa to, da mu je čudno, da mora prodati, ne glede na to, da je podpisal pogodbo, v kateri je to dejansko pisalo (to lahko zaenkrat mi tukaj le predvidevamo), ker ni nič povedal...
Never regret anything, there's always a reason things happen.

St235 ::

Obvestil, ga je da noče prodat. In sosed vstraja na temu da mora.

ramiz?! ::

RUready je izjavil:

St235 je izjavil:

Saj si podpisal, da boš prodal, ne vem kaj zdaj pametuješ. Zakaj bi bilo absurdno, če si se prostovoljno odločil, da boš prodal?


Ne želim več prodati. Želim obdržati nepremičnino. Ne morem obdržati nepremičnine ker sem podpisal pogodbo, kjer je bila odkupna pravica? Si lahko premislim?

Na kratko rečeno: NE, ne moreš si premislit. Na dolgo: Odvisno kaj piše v pogodbi, ker mi tega ne vemo. Lahko, da sta napisala, da boš prodal, če boš imel na dan 24.7.2018 pod 1000€ na TRRju, danes pa imaš 12000€ ...
Never regret anything, there's always a reason things happen.

St235 ::

RUready je izjavil:

St235 je izjavil:

Saj si podpisal, da boš prodal, ne vem kaj zdaj pametuješ. Zakaj bi bilo absurdno, če si se prostovoljno odločil, da boš prodal?


Ne želim več prodati. Želim obdržati nepremičnino. Ne morem obdržati nepremičnine ker sem podpisal pogodbo, kjer je bila odkupna pravica? Si lahko premislim?


Ali imaš za to, da bi si premislil takšen razlog, ki ga priznava tudi obligacijski zakonik (recimo prisila)? Če nimaš, potem si pač ne moreš premislit. Drugič pa pač razmišljaj kaj podpisuješ.

ramiz?! ::

St235 je izjavil:

Obvestil, ga je da noče prodat. In sosed vstraja na temu da mora.

A, haha ... ok.
Never regret anything, there's always a reason things happen.

RUready ::

Si pri predkupni pravici lahko premisliš?

St235 ::

ne moreš si premislit glede predkupne pravice. Nisi pa seveda dolžan prodati. Predkupna pravica samo pomeni, da ČE boš prodal potem ima nosilec predkupne pravice to prvi kupit.

RUready ::

Pri odkupni pa sem dolžan prodati?

St235 ::

ramiz?! je izjavil:

RUready je izjavil:

St235 je izjavil:

Saj si podpisal, da boš prodal, ne vem kaj zdaj pametuješ. Zakaj bi bilo absurdno, če si se prostovoljno odločil, da boš prodal?


Ne želim več prodati. Želim obdržati nepremičnino. Ne morem obdržati nepremičnine ker sem podpisal pogodbo, kjer je bila odkupna pravica? Si lahko premislim?

Na kratko rečeno: NE, ne moreš si premislit. Na dolgo: Odvisno kaj piše v pogodbi, ker mi tega ne vemo. Lahko, da sta napisala, da boš prodal, če boš imel na dan 24.7.2018 pod 1000€ na TRRju, danes pa imaš 12000€ ...


ja, se strinjam, brez dejanskega vpogleda v pogodbo je nemogoče zagotovo vedet kaj je bilo dogovorjeno in ali je mogoče pogodbo kakorkoli izpodbijat.

RUready je izjavil:

Pri odkupni pa sem dolžan prodati?


še 10001, DA, če si se tako zavezal v pogodbi. Kaj si podpisal veš pa samo ti (no in očitno precej bolje sosed).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Magic1 ::

St235 je izjavil:

ne moreš si premislit glede predkupne pravice. Nisi pa seveda dolžan prodati. Predkupna pravica samo pomeni, da ČE boš prodal potem ima nosilec predkupne pravice to prvi kupit.

Kako pa se prodajo potem v takem primeru izvrši glede cene? En kupec ima recimo predkupno pravico, drugi pa je pripravljen več plačat. A se gre potem neke vrste licitacijo?
Magic

St235 ::

načeloma si ti dolžan nosilcu predkupne pravice prodat po taki ceni, ki jo je pripravljen plačat drugi kupec. Tako, da v praksi ja, lahko dejansko pride do licitacije (torej ali je drugi kupec pripravljen ponuditi več), mahinacij (se zmenita za višjo ceno, kot je dejansko plačana), oziroma s zgodi, da pride do pravnega posla potem pa se vmeša nosilec in zahteva, da se pod enakimi pogoji sklene posel z njim.

Magic1 ::

Ali predkupna pravica še velja, če je bila sklenjena s pokojnim lastnikom?
Magic

ramiz?! ::

Magic1 je izjavil:

Ali predkupna pravica še velja, če je bila sklenjena s pokojnim lastnikom?

Ne... ker je pogodbenik pokojni in pogodba je sklenjena med dvema ali več strankami. Take pravice se ne da podedovati.
Never regret anything, there's always a reason things happen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ramiz?! ()

St235 ::

Ko smo se zgoraj pogovarjali o temu zakaj sploh podpisat odkupno pogodbo sem se recimo spomnil konkretnega primera. Šlo se je za dve sosednji zemljišči. Eno je bilo urejeno, drugo pa je imelo 8 lastnikov, ki so bili razseljeni po celem svetu. Lastnik prvega zemljišča je bil 1/8 lastnik tega drugega. Za normlano gradnjo je bilo potrebno kupit obe zemljišči, vendar lastnik in edini živeči v Sloveniji ni imel niti denarja niti znanja, da bi se česa takega lotil.

Potencialni kupec je imel interes kupit samo, če se vzame oboje. Bil pa je pripravljen investirat svoj čas in denar, da se drugo zemljišče uredi. Ob enem se seveda ni hotel zavezat, da bo dejansko karkoli kupil, ker je zraven gledal tudi druge parcele in take zemljiške zadeve se lahko zavlečejo v nedogled, ob enem pa se je hotel izognit situaciji, ker bi lastnik ta čas manjšo parcelo prodal, ali pa bi se potem ko bi bilo vse urejeno začel izmišljevat okrog cene.

Tako je bila sklenjena pogodba v kateri se je prodajalec zavezal (dal odkupno pravico), da bo za tak in tak in tak denar prodal obe parceli temu kupcu. Dodatno je bila noter varovalka, da odkupna pravica velja samo 5 let.

Kot drug primer ima recimo naš foter skupaj s kolegom zgrajen vikend, katerega sta vsak pol lastnika. In imata sklenjeni vzajemni odkupni pogodbi, da v primeru smrti enega ima drugi odkupno pravico z fiksno določeno ceno.

ramiz?! je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Ali predkupna pravica še velja, če je bila sklenjena s pokojnim lastnikom?

Ne... ker je pogodbenik pokojni in pogodba je sklenjena med dvema ali več strankami. Take pravice se ne da podedovati.


Odvisno kdo je pokojni. Če umre tisti, ki odkupno pravico ima potem imaš prav.
Če pa umre tisti, ki se je k temu zavezal, pa to zavezuje tretje osebe (njegove dediče), če je zapisano v zemljiški knjigi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pravni nasveti - Lahko kaj narediš tudi sam?

Oddelek: Loža
202076 (1088) fikus_
»

Se kdo kaj spozna na lastništvo, zemljo in mejniki? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9219708 (10643) noraguta
»

Nesmiselna regulacija (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5310043 (9135) Daniel
»

Predkupna pravica

Oddelek: Loža
103950 (3585) fosil
»

Cena kmetijskega zemljišča

Oddelek: Loža
2411068 (10371) boss-tech

Več podobnih tem