Progress in Sojuz (kapsula za človeško posadko), med obiskom na Mednarodni vesoljski postaji.
vir: WikipediaSprva je pot do ISS, pa naj bo oskrbovalna ali s kapsulo za človeško posadko, trajala dva dni, šele leta 2013 se je skrajšala na šest ur. Odtlej so Rusi še dvakrat poskušali izboljšati ta rekord, a jim je obakrat spodletelo, nazadnje letos februarja, ko je Progres 69 zaradi napake tik pred vzletom, moral pozneje opraviti dvodnevno pot. Možnost take bližnjice do ISS je namreč odvisna od položaja vesoljske postaje glede na izstrelišče rakete, taka pozicija pa ni ustrezna prav vsak dan.
Drugi dejavnik, ki vpliva na čas potovanja, pa je orbitalna mehanika vsakokratne izstrelitve; sprva sta namreč vesoljska postaja in oskrbovalno plovilo potrebovala veliko manevriranja in skupnih krogov okoli zemlje, da sta uskladila smer in hitrost gibanja. Od leta 2013 so bili za to potrebni samo še štirje krogi, današnji poskus pa bo spojitev poskušal doseči v samo dveh. Ameriška plovila, kot sta SpaceXov Dragon in Northrop Grummanov Cygnus, sicer za enak podvig potrebujejo več dni.
In, če bo nocoj šlo vse po načrtih, se bo Progress ločil od rakete Sojuz nekaj manj kot devet minut po vzletu, razprl svoje solarne panele in navigacijske antene ter se s pomočjo potisnih šob začel usmerjati proti ISS, kjer se bo pozneje samodejno spojil z modulom Pirs. Če vas stvar zanima, si lahko neposredni prenos ogledate na tej povezavi. Izstrelitev je sicer napovedana ob 23 uri in 51 minut.