NASA - Če od nekdaj sanjate, da bi kdaj delali na vesoljskih projektih ... potem je to priložnost za vas. NASA namreč išče zunanje partnerje, ki bi ji pomagali poiskati trajnostno rešitev za shranjevanje in recikliranje odpadkov pri t. i. deep space potovanjih, torej potovanjih onkraj našega osončja, ki človeštvo morda čakajo že v nekaj naslednjih letih.
Za zdaj kozmonavti na ISS z oskrbovalnimi plovili vsako leto prejmejo 12 metričnih ton hrane in drugega potrebnega materiala, obenem pa proizvedejo kar nekaj ton odpadkov. Ti se večinoma vrnejo na zemljo skupaj s praznimi tovornimi plovili ali pa skupaj z njimi kontrolirano izgorijo v atmosferi. Povsem drugače pa utegne biti na daljših potovanjih s človeško posadko, kjer oskrba ne bo mogoča, prav tako tudi ne odvoz odpadkov.
NASA zato išče sveže koncepte TCPS (Trash Compaction and Processing Systems), saj shranjevanje odpadkov v plovilu predstavlja večplasten problem. Najprej prostorski, saj je treba dragoceni prostor odmerjati tudi nekoristnim smetem, še bolj pereč pa je biološki, saj odpadki predstavljajo tudi zdravstveno grožnjo posadki. Zato se agencija obrača na podjetja, ki bi prispevala svoje znanje, za iskanje rešitev, ki bi: 1. zagotovile stiskanje odpadkov v zadostni meri za učinkoviti shranjevanje, 2. pri tem bi postopki morali eliminirati oz. zmanjšati biološko aktivnost v njih, obenem pa jih, 3. stabilizirati fizično, biološko in geometrijsko ter, 4. rešiti problem izhajajočih plinskih, kapljevinskih in trdnih delcev.
V prvi fazi bodo podjetja svoje koncepte lahko demonstrirala na trdnih tleh, NASA pa bo njihovo zasnovo podrobno ocenjevala, da bi v drugi fazi izbrani sistem pripravili za transport na ISS, kjer naj bi že leta 2022 potekal preizkus v resničnem testnem okolju. NASA bo 24. julija zato pripravila nekakšen dan odprtih vrat, na katerem bodo natančneje pojasnili, kaj iščejo in obenem odgovarjali na morebitna vprašanja sodelujočih.
In, če ste se zdaj zaleteli k risalni deski, še ključen podatek iz drobnega tiska: agencija pričakuje, da bo izbrano podjetje nosilo tudi najmanj desetinski delež cene razvoja sistema, ki bo dobil zeleno luč.
Najbrž ni treba posebej poudarjat, da odpadkov ne gre kar izstrelit v vesolje.
Jaz bi predlagal posebne kontejnerje standardiziranih dimenzij, od katerih bi bil vsak kontejner bil specializiran za določen tip odpatkov (biološki, embalaža itd.), ki bi jih lahko odvažali z namenskim "vlačilcem". Ergo, vesoljski smetarski kamion! Pa ta sistem bi lahko razširili na vse vrste tovora in bi s tem zasnovali transportni sistem prihodnosti.
Kako naprej, pa bi težko rekel... v prihodnosti bi lahko imeli vesoljski zbirni center za odpadke, kamor bi odvažali polne kontejnerje, katere bi sprocesirali na mestu - reciklaža ali pakiranje v eno gmoto, ki se jo potem varno odstrani in eliminira (z vlačilcem ga odvlečejo proti Soncu). Vseeno so lahko tudi odpadki lahko uporabni, kot npr. za gradbeni material (v Afriki uporabljajo kar plastenke za gradnjo hiš).
Seveda je to bolj daljna prihodnost, kjer bo večja prisotnost v vesolju... Za sedaj bi na ISS lahko zasnovali nov modul posebej za shranjevanje in predelavo odpadkov. Ne vem pa, če se to splača, glede na pričakovano obratovalno dobo vesoljske postaje.
Točno to. Velike črne vreče za smeti, ki jih pošljejo bodisi v atmosfero ali pa proti zvezdi (v bližnji okolici Soncu). Da pa ne bo ISS izgledala kot Neapelj pred leti, še en kompaktor, ki stisne smeti v brikete. Večji problem so smeti v orbiti. To bi morali z nečim poloviti in skuriti. Utopična varianta so pa nanoboti, ki bi delali reciklažo. Razmislim, samo pokosim okol bajte.
Na ISS se najbolj bojijo predvsem treh stvari: ognja, depresurizacije in izliva toksičnih snovi. Nekako dvomim, da so navdušeni nad zažiganjem odpadkov.
Dim ni problem. Ga pač izpustiš. Tudi zažigali bi lahko v ločenem modulu, ki se ga v sili odklopi. Problem je da pri zažiganju kuriš kisik. Tega pa v vesolju rabiš za druge stvari.
za deep space potovanja bodo 1. potrebovali moćnejši vir energije kot nuklearke, potem bi pa najbrž imel kar malo množico rešitev za odpadke. (od termičnih ali laserskih uničevalnikov do stiskalnic v uporabi z airlocki in podobno)
za biološke odpadke bi pa lahko uporabl kakšne bakterije al kj podobnga, da jih razkrojijo. ali pa celo predelajo za ponovno uporabo.
za deep space potovanja bodo 1. potrebovali moćnejši vir energije kot nuklearke, potem bi pa najbrž imel kar malo množico rešitev za odpadke. (od termičnih ali laserskih uničevalnikov do stiskalnic v uporabi z airlocki in podobno)
za biološke odpadke bi pa lahko uporabl kakšne bakterije al kj podobnga, da jih razkrojijo. ali pa celo predelajo za ponovno uporabo.
se zavedas, kako velika je zemlja in vesolje okrog nje, kjer lezijo te smeti? ce bi bil tak zemljevid prikazan to-scale, bi situacija izgledala bistveno drugace. enak zemljevid lahko naredis za slovenijo in mravljisca, pa bo folk mislil, da bomo vsak hip umrli, ker nas bodo pojedle mravlje.
pri deep space misijah - bo pač treba sprejeti dejstvo, da bomo ali vs evlačili s sabo in nazaj na Zemljo ali pa se bo pač airlockalo v vesolje, ki je za naše razumevanje tako ogromno - in še nekajkrat večje, da nekaj smeti enostavno ne bo problem (ali pa pač v sonce).