Reuters - Ameriško vrhovno sodišče je včeraj s tesno večino 5:4 razsodilo, da so zvezne države upravičene zahtevati plačilo davka tudi pri nakupih opravljenih prek spleta. S tem je spremenilo svojo odločitev iz leta 1992, ki je internetnim prodajalcem dalo precejšnjo prednost pred tistimi s fizičnimi trgovinami. Te namreč od vsakega nakupa plačajo davek svoji zvezni državi. Njihove davčne blagajne naj bi se tako v bodoče nadejale med 8 in 33 milijardami svežih prihodkov letno.
Za zdaj ni znano, kako bo sodba vplivala na e-trgovino, ki tudi v ZDA še vedno velja za panogo v povojih. Tako se je leta 1992 v ZDA na daljavo, tedaj še prek pošte in telefona, prodalo za 180 milijard dolarjev blaga, današnja številka prodaje prek spleta pa je malo več kot dvakrat višja. Prvi odzivi gredo v smer, da veliki trgovci, kot sta Amazon in Ebay, ne bodo posebej prizadeti, saj so že doslej večinoma odvajali lokalne davke. Bodo pa prizadeti mali trgovci, ki svoje izdelke prodajajo prek njihovih platform, saj do sedaj niso bili obdavčeni. Na drugi strani pa bo problem malih trgovcev, tistih z lastnimi spletnimi trgovinami, da jih večina za zdaj nima poslovne infrastrukture, s katero bi lahko nadzirali transakcije iz različnih zveznih držav in jih ustrezno obdavčevali.
Odločitev sodišča je pozdravil tudi predsednik Donald Trump, z besedami, da je bil že čas za tako spremembo in da gre za veliko zmago pravičnosti. So se pa včeraj že odzvale tudi borze in delnice velikih spletnih trgovcev so zdrsnile malenkost navzdol.
Odločitev sodišča je pozdravil tudi predsednik Donald Trump, z besedami, da je bil že čas za tako spremembo in da gre za veliko zmago pravičnosti
Neoliberalci pa v jok!
Neoliberalci podpirajo odločitev, ker izenačuje klasične in spletne trgovine. Zdaj bodo morali samo še čezmejne nakupe enako obdavčiti.
A se davek ni avtomwtično dodal na račun, če si kupoval iz drugega stejta, kot je bila trgovine, ampak si moral narediti kao neko samoobdavčitev. Če tega nisi storil, kar jih veliko kupcev ni, si dobil artikel brez davka.
Čemu? Že dolgo niso noben igralec v tej igri velikih. Občasno se jih privleče na plano samo še zaradi preusmeritve pozornosti. Kot pri nas rdeče, bele, črne in plave. Po 100 letih so še vedno aktualni, če si gospoda tako zaželijo.
Ja, saj vem. Ampak človek bi mislil, da bo republikanec stremel h čim manj davkom. Je pa ravno obratno.
Sicer pa je zanimivo, da je izvolitev Trumpa ZDA zelo močno razdelila. Ukvarjajo se sami s seboj kot nikoli poprej. Rusom se gotovo smeje.
Republikanec (in tudi vsi ostali normalni ljudje) stremi k čim nižji stopnji davkov, ne pa k tem, da nekateri plačujejo isti davek, drugi pa ne.
Že nekaj časa trdim, da je Trump slaba novica za ZDA in dobra novica za ves preostali svet. No, saj boste pogruntali...
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021