» »

Po največjem izpadu plačilnega sistem Visa se stanje normalizira

Po največjem izpadu plačilnega sistem Visa se stanje normalizira

Bloomberg - Kdor je včeraj v Evropi poizkušal kaj plačati s plačilno kartico Visa, je imel precej možnosti, da je ostal praznih rok. Zaradi strojne napake je včeraj v večjem delu Evrope prenehal delovati del plačilnega sistema, zaradi česar niso bila možna plačila s karticami Visa. V podjetju zagotavljajo, da ni šlo za hekerski napad, temveč za tehnično okvaro.

Največji izpad Visinega sistema doslej se je začel okrog 15.30 po srednjeevropskem času in je trajal do danes zjutraj. V tem času niso delovala plačila na plačilnih terminalih in bil možen dvig gotovine na bankomatih. Težave so potrdili v Veliki Britaniji, Nemčiji, Franciji, Italiji, Romuniji in na Madžarskem, zato je mogoče sklepati, da je bil prizadet večji del kontinenta. Na internetu mrgoli zgodb razjarjenih komitentov, ki niso mogli napolniti rezervoarjev svojih vozil ali ki so v supermarketih na blagajnah puščali polne vozičke blaga. Kasneje so se pojavile tudi težave s plačilnimi karticami MasterCard in AmericanExpress, saj so poizkušali nekatere transakcije poravnati prek Visinega sistema, ki ni deloval.

Visa se je danes, ko so težave v večji meri odpravili, uporabnikom že opravičila. Čeprav to pot ni šlo za hekerski napad, pa se lahko upravičeno vprašamo, kaj bi se zgodilo v takšnem primeru. Tovrstni izpadi kažejo, kako zelo smo odvisni od plastičnega denarja. Španska civilna garda je na Twitterju ljudi celo pozvala, naj ostanejo ob nezmožnosti plačila mirni, saj ne gre za hekerski napad ali krajo. Ekstremen primer je Švedska, kjer se količina gotovine v obtoku že desetletje zmanjšuje in večina ljudi gotovine ne uporablja več, večina bančnih poslovalnic pa ne sprejema ali izplačuje več gotovine. Bi kriptovalute takšne težave preprečile? Dokler ne bi nekdo ugasnil mobilnega omrežja ali interneta ...

82 komentarjev

«
1
2

mrTwelveTrees ::

Čudno da nimajo backup sistema ?

harmony ::

V podjetju zagotavljajo, da ni šlo za hekerski napad, temveč za tehnično okvaro. Seveda, kdo pa se danes govori resnico.

Pa na katerih streznikih to laufajo? Na shuttle mini pc al kaj. Od 87665 redundanc, od 876 razlichnih backup variant, ti en dan vse krepne z obrazlozitvijo - ni slo za hekerski napad. Ja kaj pa je slo? Za windows update?

Furbo ::

No, kje so zdaj zagovorniki kartic. Potem sem pa jaz čuden, ker sem proti ukinitvi gotovine.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

xxxul ::

pa sej to se ne more zgodit, ni teorije da ne bi delavalo, itak pa ma vecina ljudi vec kartic /s

gotovina rules

vostok_1 ::

Mokre sanje vsake totalitarne države so, da bi se ukinilo plačilno sredstvo, ki ga ni možno sledit.

Znakov totalitarne države je sicer že veliko dandanes, ampak ko vam bodo ukinili gotovino, boste lahko prepričani.
Vem pa da večino ne bo brigalo, dokler bodo lahko še naprej tistega julija kot pridni droni, masovno odpeketali na dopust nekam v daljne kraje.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: zee ()

HotBurek ::

Rešitev ni v bitkojnih (borzno nategovanje o hitrih zaslužkih) ali kakšne druge variante (plačevanje na petrolu s telefonom).

Gotovino se naj ohrani kot opcijo.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

OK.d ::

Tudi pri nas se ni dalo včeraj plačevati z njo.
LPOK.d

kogledom ::

Lahko potrdim da se tudi pri nas ni dalo plačevat z VISO. Potem, ko je natakar 7x poskusil z različnimi terminali sem ga le prepričal, da sva poskusila z drugo kartico, ki pa je delala. Nakar ugotovim, da sem kljub po slipih sodeč neizvršenih transakcijah dobil več sms-ov, da so me večkrat bremenili za isti znesek.

Po več klicih na bankart, tako z moje kot s strani restavracije, so nam zatrjevali, da ta večkratna bremenitev računa pa res ni težava, da naj malo potrpimo do ponedeljka, ko se bo najverjetneje vse uredilo. Ter da se itak da poravnati tudi z gotovino. Res dober customer care, ni kaj.

V ponedeljek prekličem vse visa kartice in zamenjam banko, če nimajo druge možnosti.

janig ::

Jaz sem komaj danes dobil sms da je bila ena transakcija stornirana in mi tudi visa vceraj na dveh pos terminalih ni delala. Prvi prvem sploh nisem dobil nobenega smsa.

chucki ::

Jaz sem sel na bencinsko, ter dvakrat probal placati, ampak ni slo. Mi pa pod history kaze, da je placilo izvedeno, ampak se ni bremenjeno.
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

Mavrik ::

kogledom je izjavil:

Lahko potrdim da se tudi pri nas ni dalo plačevat z VISO. Potem, ko je natakar 7x poskusil z različnimi terminali sem ga le prepričal, da sva poskusila z drugo kartico, ki pa je delala. Nakar ugotovim, da sem kljub po slipih sodeč neizvršenih transakcijah dobil več sms-ov, da so me večkrat bremenili za isti znesek.

Po več klicih na bankart, tako z moje kot s strani restavracije, so nam zatrjevali, da ta večkratna bremenitev računa pa res ni težava, da naj malo potrpimo do ponedeljka, ko se bo najverjetneje vse uredilo. Ter da se itak da poravnati tudi z gotovino. Res dober customer care, ni kaj.

V ponedeljek prekličem vse visa kartice in zamenjam banko, če nimajo druge možnosti.


Čak 7x si probal preden ti je padlo na misel vzeti drugo kartico?
The truth is rarely pure and never simple.

harmony ::

Dejmo tole malo zapeljat v offtopic smer, ki bo na prvi pogled nepremiren, ampak jaz v ponedeljek kupujem sef za gotovino. Toliko sem ze pogledal filmov o katastrofah, preperji in razne pogrutavscine, a v zepu imam 60 hebenih €...

Torej rabim en dober sef, ki pa nesme bit prevec drag, ampak toliko, da ce bi bil kaksen pozar al kaj podobnega, da prezivi.

janig ::

Kompliciras pomoje. Jaz imam za take primere par sto eur v predalu od mize ...

MrStein ::

A je šlo za series of unfortunate events ali so imeli single-point-of-failure?
So že znane kake podrobnosti.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

harmony ::

janig je izjavil:

Kompliciras pomoje. Jaz imam za take primere par sto eur v predalu od mize ...

Mozno ja. Sam ne vem par 100€ je danes bolj kot ne nic. Ampak ja imas prav, boljse kot 60€. :D

kogledom ::

Mavrik je izjavil:

kogledom je izjavil:

Lahko potrdim da se tudi pri nas ni dalo plačevat z VISO. Potem, ko je natakar 7x poskusil z različnimi terminali sem ga le prepričal, da sva poskusila z drugo kartico, ki pa je delala. Nakar ugotovim, da sem kljub po slipih sodeč neizvršenih transakcijah dobil več sms-ov, da so me večkrat bremenili za isti znesek.

Po več klicih na bankart, tako z moje kot s strani restavracije, so nam zatrjevali, da ta večkratna bremenitev računa pa res ni težava, da naj malo potrpimo do ponedeljka, ko se bo najverjetneje vse uredilo. Ter da se itak da poravnati tudi z gotovino. Res dober customer care, ni kaj.

V ponedeljek prekličem vse visa kartice in zamenjam banko, če nimajo druge možnosti.


Čak 7x si probal preden ti je padlo na misel vzeti drugo kartico?


NE, jaz sem hotel po drugem neuspelem poskusu, ampak je natakar poskušal hkrati na 3h terminalih in vstrajal da bo takoj odpravil problem, ker bi se naj to pogosto dogajalo.

NikolormousB ::

Furbo je izjavil:

No, kje so zdaj zagovorniki kartic. Potem sem pa jaz čuden, ker sem proti ukinitvi gotovine.


Seveda si čuden. Izmenjavanje papirčkov je v letu 2018 povsem odveč.

Tole, kar se je zgodilo je izjemno redek pojav, težave so bile odpravljene zelo hitro. V primeru, ko se zgodi, da Visa ne dela pa pač potegneš iz žepa mastercard, maestro ali telefon.

vostok_1 je izjavil:

Mokre sanje vsake totalitarne države so, da bi se ukinilo plačilno sredstvo, ki ga ni možno sledit.

Znakov totalitarne države je sicer že veliko dandanes, ampak ko vam bodo ukinili gotovino, boste lahko prepričani.
Vem pa da večino ne bo brigalo, dokler bodo lahko še naprej tistega julija kot pridni droni, masovno odpeketali na dopust nekam v daljne kraje.


Gotovina je precej sledljiva. V določenih pogledih bolj kot kartice.

Zgodovina sprememb…

kogledom ::

NikolormousB je izjavil:

Furbo je izjavil:

No, kje so zdaj zagovorniki kartic. Potem sem pa jaz čuden, ker sem proti ukinitvi gotovine.


Seveda si čuden. Izmenjavanje papirčkov je v letu 2018 povsem odveč.

Tole, kar se je zgodilo je izjemno redek pojav, težave so bile odpravljene zelo hitro. V primeru, ko se zgodi, da Visa ne dela pa pač potegneš iz žepa mastercard, maestro ali telefon.

Očitno se ne zavedaš vseh razsežnosti problema.
To, da dobiš potrditveni SMS za bremenitev os slipu, ki izpiše na je prišlo do tehnične težave (ni potrditve == ni transakcije), je velika varnostna luknja!
Pa izjemno redek pojav gor ali dol. Do tega _NE SME_ priti.

dreta ::



Nevihte so nevarne. Sploh geomagnetne. Ena mao bolj mocna nas zadane pa gremo v stone age.
Ni cudno da mediji ne govorijo o tem. Bi bila prevelika panika?

NikolormousB ::

kogledom je izjavil:

NikolormousB je izjavil:

Furbo je izjavil:

No, kje so zdaj zagovorniki kartic. Potem sem pa jaz čuden, ker sem proti ukinitvi gotovine.


Seveda si čuden. Izmenjavanje papirčkov je v letu 2018 povsem odveč.

Tole, kar se je zgodilo je izjemno redek pojav, težave so bile odpravljene zelo hitro. V primeru, ko se zgodi, da Visa ne dela pa pač potegneš iz žepa mastercard, maestro ali telefon.

Očitno se ne zavedaš vseh razsežnosti problema.
To, da dobiš potrditveni SMS za bremenitev os slipu, ki izpiše na je prišlo do tehnične težave (ni potrditve == ni transakcije), je velika varnostna luknja!
Pa izjemno redek pojav gor ali dol. Do tega _NE SME_ priti.


Varnostna luknja ni razlog proti ukinitvi gotovine (ki ima btw sama po sebi ogromno "varnostnih lukenj" in je po vrhu vsega izjemno draga za vzdrževanje).

kogledom ::

NikolormousB je izjavil:

kogledom je izjavil:

NikolormousB je izjavil:

Furbo je izjavil:

No, kje so zdaj zagovorniki kartic. Potem sem pa jaz čuden, ker sem proti ukinitvi gotovine.


Seveda si čuden. Izmenjavanje papirčkov je v letu 2018 povsem odveč.

Tole, kar se je zgodilo je izjemno redek pojav, težave so bile odpravljene zelo hitro. V primeru, ko se zgodi, da Visa ne dela pa pač potegneš iz žepa mastercard, maestro ali telefon.

Očitno se ne zavedaš vseh razsežnosti problema.
To, da dobiš potrditveni SMS za bremenitev os slipu, ki izpiše na je prišlo do tehnične težave (ni potrditve == ni transakcije), je velika varnostna luknja!
Pa izjemno redek pojav gor ali dol. Do tega _NE SME_ priti.


Varnostna luknja ni razlog proti ukinitvi gotovine (ki ima btw sama po sebi ogromno "varnostnih lukenj" in je po vrhu vsega izjemno draga za vzdrževanje).


Tudi sam ne maram gotovine. Sploh pa kovancev. Nočna mora. Veliko večino vsega opravim torej virtualno ali s plastiko.
Ampak alternative morajo biti varne, drugače ne bodo preživele.

Ganon ::

Zakaj sploh uporabljate kreditne kartice za običajne nakupe?

janig ::

Saj ne.

NikolormousB ::

Ampak alternative morajo biti varne, drugače ne bodo preživele.


Saj so varne. Plačilne kartice so na sceni že koliko, 60, 70 let?

Zakaj sploh uporabljate kreditne kartice za običajne nakupe?


Visa ne ponuja samo kreditnih kartic.

poweroff ::

harmony je izjavil:

Toliko sem ze pogledal filmov o katastrofah, preperji in razne pogrutavscine, a v zepu imam 60 hebenih €...
Torej rabim en dober sef, ki pa nesme bit prevec drag, ampak toliko, da ce bi bil kaksen pozar al kaj podobnega, da prezivi.

V primeru katastrofe ti denar ne bo pomagal. Pomagalo ti bo, če boš imel peč na drva, generator, znal preživet v divjini,...

V primeru vojne je pa boljše kot gotovina imeti zlato ali drage kamne. Lažje skriješ, ko boš bežal in hotel čez paravojaško zaporo, pa bo zlata verižica delala čudeže... 8-)
sudo poweroff

Furbo ::

NikolormousB je izjavil:

Seveda si čuden. Izmenjavanje papirčkov je v letu 2018 povsem odveč.

Tole, kar se je zgodilo je izjemno redek pojav, težave so bile odpravljene zelo hitro. V primeru, ko se zgodi, da Visa ne dela pa pač potegneš iz žepa mastercard, maestro ali telefon.

vostok_1 je izjavil:

Mokre sanje vsake totalitarne države so, da bi se ukinilo plačilno sredstvo, ki ga ni možno sledit.

Znakov totalitarne države je sicer že veliko dandanes, ampak ko vam bodo ukinili gotovino, boste lahko prepričani.
Vem pa da večino ne bo brigalo, dokler bodo lahko še naprej tistega julija kot pridni droni, masovno odpeketali na dopust nekam v daljne kraje.


Gotovina je precej sledljiva. V določenih pogledih bolj kot kartice.

Aja, zdaj naj bi že kar za 3 različne kartice plačeval članarino, da bo potem morda ena delala. Kaj ti pomaga telefon, saj je isto vezan na eno od teh treh kartic?

Aja gotovina je bolj slediljiva, kot kartice? Daj mi to razloži no. Me res zanima, v katerem pogledu je gotovina bolj sledljiva?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Markoff ::

Brez gotovine izginejo mikrotransakcije tipa prevozi.org. Temu storitvenem modelu težko rečemo pravi biznis ali delo na črno, saj gre bolj za priložnosten zaslužek, marsikomu (potnikom) pomeni veliko, saj si težko privošči investicijo v avto, javni transport med posameznimi regijami pa ni ravno najboljši.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Glugy ::

Kaj točno je ta strojna napaka bila in kaj točno bodo naredili da se ne ponovi?

vostok_1 ::

A še vedno vrjamete, da je šlo za napako?

Lol
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

janig ::

vostok_1 je izjavil:

A še vedno vrjamete, da je šlo za napako?

Po internetih ze krozi kaka teorija zarote?

tryhard ::

Markoff je izjavil:

Brez gotovine izginejo mikrotransakcije tipa prevozi.org. Temu storitvenem modelu težko rečemo pravi biznis ali delo na črno, saj gre bolj za priložnosten zaslužek, marsikomu (potnikom) pomeni veliko, saj si težko privošči investicijo v avto, javni transport med posameznimi regijami pa ni ravno najboljši.

Če nimajo za kruh, naj jedo potico!

Zadnjič grem razmenjat na bencinsko keš. Ker je bil za čisto malo malenkost lepše barve, sem se odločil, da to storim na najbolj obiskani in največji v moji bližini. Da ne bi bilo nejevolje s strani prodajalca, sem kupil še nekaj drobnih stvari za us put in na pult položil manjšega. Sledi vprašanje "Gospod, nimate nič manjšega?"
Sem si mislil, kako za vraga ti naj dam manjšega, ko sem z roko v žepu tipal po petstotaku, na pultu pa bil stotak.

zee ::

Ganon je izjavil:

Zakaj sploh uporabljate kreditne kartice za običajne nakupe?


Milje, popusti, možnost plačila s telefonom (ergo ni treba nosit bedaste plastike s sabo) + sovražim kovance in možnost plačila s kartico kjerkoli

Nisem v Sloveniji.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

bbbbbb2015 ::

tryhard je izjavil:

Markoff je izjavil:

Brez gotovine izginejo mikrotransakcije tipa prevozi.org. Temu storitvenem modelu težko rečemo pravi biznis ali delo na črno, saj gre bolj za priložnosten zaslužek, marsikomu (potnikom) pomeni veliko, saj si težko privošči investicijo v avto, javni transport med posameznimi regijami pa ni ravno najboljši.

Če nimajo za kruh, naj jedo potico!

Zadnjič grem razmenjat na bencinsko keš. Ker je bil za čisto malo malenkost lepše barve, sem se odločil, da to storim na najbolj obiskani in največji v moji bližini. Da ne bi bilo nejevolje s strani prodajalca, sem kupil še nekaj drobnih stvari za us put in na pult položil manjšega. Sledi vprašanje "Gospod, nimate nič manjšega?"
Sem si mislil, kako za vraga ti naj dam manjšega, ko sem z roko v žepu tipal po petstotaku, na pultu pa bil stotak.


Ti si car. Zakaj nisi petstotaka potegnil že na začetku? Verjetno revica na blagajni vidi petstotaka redko, pa bi na začetku ugibala, če je pravi.

V grobem, jaz kartico uporabljam, ker je praktična in ni treba drobiža vračati, blagajnik pa je razbremenjen odgovornosti, da mu nekdo fake bankovec podtakne.

Ne govorim o Mercatorju, govorim o bencinski pumpi ponoči na robu Lyona. Tam zelo cenijo kartice.

Pa še nekaj: v večini Belgije so bencinske pumpe avtomatizirane. Brez kartice saploh ne moreš tankati . V delovnem času lahko greš s kešem na blagajno, da ti pumpo "sprosti" do določene vsote.

Kartice so čisto v redu izum. Morda jih bodo mobilna plačila ujela. Kar pa osebno ne vidim rad. Ker potem poleg tega, da moram zelo paziti na denarnico, moram zelo paziti še na telefon.

NikolormousB ::

Furbo je izjavil:

NikolormousB je izjavil:

Seveda si čuden. Izmenjavanje papirčkov je v letu 2018 povsem odveč.

Tole, kar se je zgodilo je izjemno redek pojav, težave so bile odpravljene zelo hitro. V primeru, ko se zgodi, da Visa ne dela pa pač potegneš iz žepa mastercard, maestro ali telefon.

vostok_1 je izjavil:

Mokre sanje vsake totalitarne države so, da bi se ukinilo plačilno sredstvo, ki ga ni možno sledit.

Znakov totalitarne države je sicer že veliko dandanes, ampak ko vam bodo ukinili gotovino, boste lahko prepričani.
Vem pa da večino ne bo brigalo, dokler bodo lahko še naprej tistega julija kot pridni droni, masovno odpeketali na dopust nekam v daljne kraje.


Gotovina je precej sledljiva. V določenih pogledih bolj kot kartice.

Aja, zdaj naj bi že kar za 3 različne kartice plačeval članarino, da bo potem morda ena delala. Kaj ti pomaga telefon, saj je isto vezan na eno od teh treh kartic?

Aja gotovina je bolj slediljiva, kot kartice? Daj mi to razloži no. Me res zanima, v katerem pogledu je gotovina bolj sledljiva?


Kje pa dobis gotovino?

Dvigi na bankomatih so zabelezeni, poleg tega pa te pri tem se snemajo. Dvigi na bankah prav tako, se posebej vecji zneski.

Pri dolocenih vecjih transakcijah so racuni na ime in z gotovino spet nisi naredil nic.

Je pa res, sa si anonimen ko kupujes burek.

Markoff je izjavil:

Brez gotovine izginejo mikrotransakcije tipa prevozi.org. Temu storitvenem modelu težko rečemo pravi biznis ali delo na črno, saj gre bolj za priložnosten zaslužek, marsikomu (potnikom) pomeni veliko, saj si težko privošči investicijo v avto, javni transport med posameznimi regijami pa ni ravno najboljši.


Mikrotransakcije preko online placilnih sistemov laufajo super.

Zgodovina sprememb…

bbbbbb2015 ::

NikolormousB je izjavil:

Ampak alternative morajo biti varne, drugače ne bodo preživele.


Saj so varne. Plačilne kartice so na sceni že koliko, 60, 70 let?


Kartice so bile večino svojega "časa" "nevarne". Gor jih je držalo samo vigilantstvo kartičnega providerja. Na primer, če so ugotovili, da je določena kartica bila skopirana, so šli gledat, kje se je to zgodilo. Potem so šli nazaj študirat, kje so bili podatki leakani. Potem pa takoj na debelo klicali policijo in security.

In vsaj tiste kartice, kar sem svojčas imel pri SKB, so spremljali vzorec porabe. Če se jim je zdel čuden, so te skušali takoj poklicati - sicer so kartico do nadaljnjega blokirali.

Še danes lahko vpišeš podatke o kartici (KI IMA ČIP), pa ti nasprotna stran gnar lahko dol potegne.

Najbolj varna je debetna kartica, kjer položiš določeno količino denarja gor, do toliko ti potegnejo dol in zdravo. Za internetne nakupe sploh.

Kartice še danes niti približno niso varne.

Imel pa sem Raiffeisen kartico (tudi te nimam več), ki je funkcionirala samo in izključno na čip. Med prvimi so imeli čip. Sploh se ni dalo v Sloveniji normalno potegniti kartico, če reader ni imel čipa. Za nakupe preko Interneta so moral imeti tisti reader, ki so ti ga prodali za 10 €, da si online challenge vpisoval.

Zelo varna kartica, samo za uporabo je bil pa klinc. Danes je verjetno drugače, ko so skoraj vsi readerji na čip.

McHusch ::

Najbolj varne so kartice kakšnih slovenskih zabačenih bank, kot je bila Banka Celje, kjer ti v ZDA kartica ne prime. Potem te pa v ponedeljek ob 2.00 zjutraj po ameriškem času kličejo, da so zaznali čudno transakcijo in so jo preventivno blokirali... Ker sem hotel v Starbucksu plačati 8 dolarjev :)

Na Švedskem imamo za mikrotransakcije Swish. Veš kako je to smešno ko gremo s Švedi ven jest v tujini in pride skupen račun, nihče pa nima gotovine. Eden plača s kartico, ostali pa v 30 sekundah seštejejo svojo hrano in pijačo in mu prek mobilnega telefona Swishnejo ta znesek. Kot v letu 2050 :)

Magic1 ::

McHusch je izjavil:

Najbolj varne so kartice kakšnih slovenskih zabačenih bank, kot je bila Banka Celje, kjer ti v ZDA kartica ne prime. Potem te pa v ponedeljek ob 2.00 zjutraj po ameriškem času kličejo, da so zaznali čudno transakcijo in so jo preventivno blokirali... Ker sem hotel v Starbucksu plačati 8 dolarjev :)

Na Švedskem imamo za mikrotransakcije Swish. Veš kako je to smešno ko gremo s Švedi ven jest v tujini in pride skupen račun, nihče pa nima gotovine. Eden plača s kartico, ostali pa v 30 sekundah seštejejo svojo hrano in pijačo in mu prek mobilnega telefona Swishnejo ta znesek. Kot v letu 2050 :)

Wow, še čudno da nisi rekel 2100. Drugje po svetu itak deluje Paypal, ki identično opravi nalogo. Samo morajo ljudje zapalit za takšen tip plačevanja. Kot vidiš iz zgornjih postov, bo brez posiljevanja države bolj težko obveljala ena stvar.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Furbo ::

tryhard je izjavil:

Zadnjič grem razmenjat na bencinsko keš. Ker je bil za čisto malo malenkost lepše barve, sem se odločil, da to storim na najbolj obiskani in največji v moji bližini. Da ne bi bilo nejevolje s strani prodajalca, sem kupil še nekaj drobnih stvari za us put in na pult položil manjšega. Sledi vprašanje "Gospod, nimate nič manjšega?"
Sem si mislil, kako za vraga ti naj dam manjšega, ko sem z roko v žepu tipal po petstotaku, na pultu pa bil stotak.

Meni hitra blagajna v Sparu nikoli ne jamra za drobiž, ko menjam stotake.
Trgovec iz mesa in krvi bo pač vedno bleknil tako izjavo, razen če nisi v Hofer/Lidlu, kjer vedo, kako se takim rečem streže.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

poweroff ::

PayPal je sicer super zadeva, dokler se nekdo ne odloči, da si "terorist" in ti zamrznejo premoženje. Dobrote centralizacije...
sudo poweroff

Kenpachi ::

A ni paypal samo abstract interface do kreditnih kartic? Z njegovo blokado lahko povzročijo kvečjemu nevšečnost, da plačaš direktno s kreditno in jo posledično exposaš.

Sama paypal registracija je na nek random e-mail kot identifier. Nimajo oni nič vpliva na tvoje konkretne kartice, razen da pošiljajo push/pull requeste, ki se bodisi odobrijo bodisi ne.
Zaraki Kenpachi.

DamijanD ::

A Swish je kot Venmo?

Oberyn ::

Jaz če grem ven iz bajte, moram imeti ene 300 € keša v žepu. Če nimam, se počutim kot brez hlač. Na kartice se poščijem, čeprav zadnje čase imam en primerek za online nakupe. Off line pa poslujem samo z gotovino, razen v primerih, kjer je z zakonom predpisano drugače. Tako bo tudi ostalo, dokler ne škripnem. Fino bi bilo, če nehate zganjat terorizem, da gotovina ne spada v moderne čase. Ljubitelji gotovine naj imajo na razpolago gotovino, ljubitelji kartic pa kartice. A ni tako bolj prijazno kot posiljevati druge ljudi s svojimi zasebnimi navadami? In tisti, ki pravite, da je poslovanje z gotovino predrago, nisem čisto prepričan. Koliko stane poslovanje s karticami prodajalca? 4% od transakcije ali nekaj takega? Dvomim, da je poslovanje z gotovino tako drago. Slišim, da so nekod po Evropi trgovci to že poštekali in ne jemljejo več kartic. Pravilno.

nekikr ::

Ja, ampak ti si sigurno terorist. No, ali pa vsaj hudodelec. 300€ keša v žepu? Narkokralj.

Saj gre tako nekako, ne?

MrStein ::

bbbbbb2015 je izjavil:


Kartice so čisto v redu izum. Morda jih bodo mobilna plačila ujela. Kar pa osebno ne vidim rad. Ker potem poleg tega, da moram zelo paziti na denarnico, moram zelo paziti še na telefon.

Kaj, a ga nimaš zaklenjenega?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

krneki0001 ::

McHusch je izjavil:

Na Švedskem imamo za mikrotransakcije Swish. Veš kako je to smešno ko gremo s Švedi ven jest v tujini in pride skupen račun, nihče pa nima gotovine. Eden plača s kartico, ostali pa v 30 sekundah seštejejo svojo hrano in pijačo in mu prek mobilnega telefona Swishnejo ta znesek. Kot v letu 2050 :)


NLB klikin, revolut, paypal, ... vsi imajo to omogočeno in vsem to deluje brez problemov.
S sodelavci to vedno počnemo, ker je bedarija, da bi vsak posebej plačal, če pa lahko en, ostali mu pa vsak svoj del nakažemo. Pri revolutu in nlb klikinu dobiš znesek na račun v isti sekundi, ko on klikne na telefonu, paypal, pa par minut kasneje.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Kake provizije so, če so?
A to dela preko SEPA nakazil?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

krneki0001 ::

ni provizij, če imajo vsi revolut ali vsi klikin
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Emobi ::

harmony je izjavil:

Dejmo tole malo zapeljat v offtopic smer, ki bo na prvi pogled nepremiren, ampak jaz v ponedeljek kupujem sef za gotovino. Toliko sem ze pogledal filmov o katastrofah, preperji in razne pogrutavscine, a v zepu imam 60 hebenih €...

Torej rabim en dober sef, ki pa nesme bit prevec drag, ampak toliko, da ce bi bil kaksen pozar al kaj podobnega, da prezivi.
Sef ni prava rešitev, ker so mojemu prijatelju pred kratkim celega odnesli. Tatovi običajno iščejo z detektorjem kovin, ki gotovine - bankovcev ne pokaže, tako da je bolj varna v kakšnem neobičajnem skrivališču. Je pa posedovanje gotovine, sploh večjih vsot velika neumnost, ker nam jo lahko kdo ukrade, pa še fizično smo lahko ogroženi. Pred kratkim je mojo teto ob belem dnevu napadel tat torbičar. Imela je srečo, ker je ostala samo brez 60 evrov in se pri padcu ob napadu ni poškodovala. Njena naslednica, ko je malo pozneje tat zopet udaril, ni imela te sreče; ni bila ob denar, ker ga ni imela, ji je pa tat zlomil roko. Napadi torbičarjev se dogajajo vsak dan, takšen izpad plačilnega sistema pa enkrat na več desetletij, zato ni težko ugotoviti, da bi bila ukinitev gotovine zelo pozitivna za večino ljudi in negativna za tatove. Tu ne gre za teroriziranje enih s svojimi navadami, ampak za tehtanje prednosti in slabosti. Tudi se ni treba bati Velikega Brata, saj je pri nas pravna država in te lahko nadzorujejo samo s sodno odločbo (v Ameriki je pravna država bolj na psu, kar je dokazal Snowden). Seveda pa bi ukinitev gotovine najbolj prizadela poleg torbičarjev tiste, ki z gotovino poslujejo na črnem in sivem trgu ter se s tem izogibajo plačilu davkov Ta argument bojazni pred državnim nadzorom gre na roke predvsem tistim, ki se izogibajo plačilu davka državi, kar ni pravično napram tistim, ki se plačilu davka ne izogibamo.
Zato se gotovini izogibam, kot tudi trgovinam in lokalom, ki ne omogočajo poslovanje s karticami.
S seboj običajno nikoli ne nosim več kot 10 do 15 evrov, v zadnjem času pa niti kartic ne nosim več, ker jih imam na telefonu - NLB Pay, ki pa je nekoliko bolj zamuden od brezstičnih kartic, vendar varnejši. Mislim pa, da vsak bolj pazi na svoj telefon, kot pa na kartice, saj je veliko več vreden, da ne govorimo o vsebini. Če pa z njim opravljaš finančne transakcije, pa je seveda zaklenjen.
Jasno je, da je tehnologija denarja stara več kot 3.000 let in je popolnoma zastarela, nepregledna, smešno zamudna in nehigienska ter koruptivna. Z gotovino plačujem branjevkam in kmetom, vendar to ni sivi ali črni trg, saj oni plačujejo davke. Na črnem trgu poslujem samo z lokalnim preprodajalcem konoplje, ko kupujem smolo za bolno sorodnico; vendar tu nimam moralnih zadržkov, saj si je država sama kriva, da ne pobira davkov pri kupovanju konoplje, saj zaradi tragikomične prohibicije konoplje skorajda kriminalizira bolne ljudi in njihove svojce.
Zaradi vsega tega komaj čakam, da bo gotovina ukinjena, kajti največ bodo od tega imeli najranljivejši - starejši in ženske. Za potovanje s prevoz.org pa seveda takrat ne bo nobenega problema plačati prek telefona, saj to lahko že danes, isto velja tudi za branjevke.
V petek popoldne se res ni dalo plačevati z Viso, ker sem v trgovini plačal račun še svojemu prijatelju, ki uporablja Viso; moja Mastercard v telefonu je delovala brezhibno.

[D]emon ::

No, zdaj samo manjkate se kripto drekaci.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Po največjem izpadu plačilnega sistem Visa se stanje normalizira (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
8222338 (18392) Furbo
»

British Airways zaradi kolapsa IT sistema odpovedala večino današnjih letov

Oddelek: Novice / Varnost
3712913 (9108) windigo
»

V Ukrajini potrjen drugi električni mrk zaradi hekerjev

Oddelek: Novice / Varnost
105778 (4541) RuskiSnajper
»

Hekerski napad od interneta odrezal skoraj milijon strank Deutsche Telekoma

Oddelek: Novice / Varnost
95519 (3532) ales85
»

Razlika med Plačilno, debetno in kreditno kartico

Oddelek: Loža
1323038 (17035) St235

Več podobnih tem