» »

Nove komponente v staro ohišje

Nove komponente v staro ohišje

Bye ::

Nabavil bom budget office mašino, pa sem mislil izkoristiti staro ohišje in napajalnik. Ali obstaja kakšna spletna stran, kjer lahko vidim kompatibilnost? Iščem, ne najdem.

KAVINSKY ::

Bye je izjavil:

Nabavil bom budget office mašino, pa sem mislil izkoristiti staro ohišje in napajalnik. Ali obstaja kakšna spletna stran, kjer lahko vidim kompatibilnost? Iščem, ne najdem.


Če je ohišje po standardu ATX (vse kar je bilo narejeno v zadnjih 20 letih), potem lahko notri vgradiš brez problema.

Bye ::

Kul! Ohišje je letnik 2005. Torej pri napajalniku je ista situacija?
A lahko montiram ITX ali mini ATX ploščo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bye ()

matobeli ::

Če je iz 2005 napajalc bo verjetno manjkal 4+4pin za matično, oziroma verjetno imaš samo tistega dolgega. Pa tudi stari napajalci so imeli večinoma tavelike napajalne konektorje za disk/cd, zdej pa se uporablja tiste črne ki so kot eni dolgi sata. Se pa dobi adapter.

Nisem pa 100% a tistega 4+4 sploh rabiš če ne boš blazno obremenjeval plate.

KAVINSKY ::

Isto je pri napajalnikih, priklopi so isti. Mogoče bo kabel za dodatno napajanje manjkal - ni pa nujno da rabiš. Na svoji imam 2x4 priklop, napajalnik iz 2017 pa ima samo 1x4 in stvar dela z požrešnim procesorjem.

Za mini ali ITX boš mogoče moral premakniti distančnike v ohišju, da lahko gor priviješ matično, ampak to je zgolj uporaba klešč.

Ker že omenjaš ITX, si pogledal ponudbo ohišij? Napajalnik in ohišje dobiš za 50€+.

Bye ::

Hvala!

smacker ::

Za staro ohišje boš najbrž rabil še nosilec za ssd (3-5eur), se pa ga da pritrdit tudi z nekaj iznajdljivosti (1 vijak, duct tape, vezice,...).

filip007 ::

Bolje vzeti kak LC Power komplet do 30€.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

matobeli ::

smacker je izjavil:

Za staro ohišje boš najbrž rabil še nosilec za ssd (3-5eur), se pa ga da pritrdit tudi z nekaj iznajdljivosti (1 vijak, duct tape, vezice,...).


Vzameš 4 daljše vijake, M2.5, če se ne motim, potem pa ssd "lebdi" v 3.5 ali 5.25 slotu. Cena je zanemarljiva :D

Edit: možno da so M3...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

Furbo ::

Jaz imam že tretjo mašino v istem starem antec sonata, napajalec sem seveda menjal. Dela b.p.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

MIHAc27 ::

Stara ohišja načeloma niso problem. Imajo pa novejša ponavadi še USB3.0 priklop, ki ga stara ohišja gotovo nimajo.

Star napajalnik pa tudi ne bi smel biti problem, če le ni kak hud hardware notri. So pa 5let+ napajalniki že pod vprašanjem glede zanesljivosti.

Invictus ::

MIHAc27 je izjavil:

So pa 5let+ napajalniki že pod vprašanjem glede zanesljivosti.

Zakaj že? A gnijejo?

To je zdaj najnovejša fama, da je po 5 letih vsega konec... Že v več temah tukaj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PunkDude ::

V firmi imamo precej napajalnikov 20 let+ in delujejo BP.

Furbo ::

MIHAc27 je izjavil:

Stara ohišja načeloma niso problem. Imajo pa novejša ponavadi še USB3.0 priklop, ki ga stara ohišja gotovo nimajo.

Star napajalnik pa tudi ne bi smel biti problem, če le ni kak hud hardware notri. So pa 5let+ napajalniki že pod vprašanjem glede zanesljivosti.

USB 3 panel ni težko rukniti v ohišje spredaj, zadaj ali oboje.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

matobeli ::

Sploh pa je usb 3.0 že staro železo.

sandmat ::

filip007 je izjavil:

Bolje vzeti kak LC Power komplet do 30€.

Plačam 30€, da ga neseš čim dlje stran. LC Power je sinonim za škart robo.

OP, z večjo verjetnostjo bo delal napajalnik iz leta 2005, kot pa novi cheap PSUji.

blackbfm ::

To je zdaj najnovejša fama, da je po 5 letih vsega konec


Proizvajalec nima razloga (in ti nisi pripravljen tolk placat) da bi vgrajeval komponente ki drzijo 50 let, namesto 5

OP, z večjo verjetnostjo bo delal napajalnik iz leta 2005, kot pa novi cheap PSUji.


Dvomim

GupeM ::

blackbfm je izjavil:

To je zdaj najnovejša fama, da je po 5 letih vsega konec


Proizvajalec nima razloga (in ti nisi pripravljen tolk placat) da bi vgrajeval komponente ki drzijo 50 let, namesto 5

OP, z večjo verjetnostjo bo delal napajalnik iz leta 2005, kot pa novi cheap PSUji.


Dvomim

Ne vem za 50 let, za 10 pa vem, da zdržijo. Crknil mi je samo en napajalnik, pa še ta zaradi udara strele. Pa sem zamenjal že precej računalnikov.

_Denny_ ::

sandmat je izjavil:

OP, z večjo verjetnostjo bo delal napajalnik iz leta 2005, kot pa novi cheap PSUji.

Kaj pa, če ima poceni PSU iz 2005? Pa tudi, če ima kakega Anteca, Tagana, Chiefteca in podobno top robo s prejšnjega desetletja je verjetno, da zadeva zdrži še samo pol deklariranih W (capacitor aging)...po treh letih je Corsair VS450 zdržal manj kot 400W, kaj šele se zgodi s PSUjem po 3x daljšem času.

Iz izkušenj vem, da ljudje tako dolgo ponavadi obdržijo poceni robo, ker so nezahtevni in jim je dovolj; zahtevni nadgrajujejo pogosteje. Na servisu še nisem imel gamer računalnika, ki bi bil starejši od 5 let medtem, ko mi "pc rabim samo za fb, bolho, avto.net, divx filme in mp3-je" ljudje nosijo tudi kište iz 2001. Ko sem eni punci z 1,7Ghz S478 Celeronom rekel, da za ceno servisne ure dobi 10x boljši C2D je samo rekla "zakaj, če pa še ta v redu dela".

Naj kar vzame poceni LC ali Spire ohišje z napajalnikom, za office pc bo čisto ok.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

MIHAc27 ::

Invictus je izjavil:

MIHAc27 je izjavil:

So pa 5let+ napajalniki že pod vprašanjem glede zanesljivosti.

Zakaj že? A gnijejo?

To je zdaj najnovejša fama, da je po 5 letih vsega konec... Že v več temah tukaj...


Ja gnijejo. Ponavadi ko zamenjam napajalnik, pogledam kdaj je bil narejen. In obstajata nekje 2 tipa...

1. Stari napajalniki 10+ iz gajb, ki poganjajo max Pentiuma 4
2. Novejši stari 3-4leta (če so extra cheap a la LC in Technoware pa 2-3leta)

Res dobrih pa zamenjam zelo malo. Zdržijo pa nekje 5-6let.

darkolord ::

Dobri zdržijo tudi 20 let. Seasonic npr. da 12 let garancije na Prime in 10 let na Focus serijo.

MIHAc27 ::

Čisto verjamem. Ampak koliko jih pa poznaš, ki vgradijo 200€ napajalnik? Vsak raje da 30€ pa tudi če čez 3 leta crkne.

Evo prav gledat sem šel za finto. Letos sem menjal 7 napajalnikov, vsi ranga 30€. Lani menjal nekje 15 napajalnikov, le 2 sta bila malce boljša za cca 60€. Vse ostalo.. najcenejše.

Če se sestavlja nov PC je pa isto... za office delo gredo najcenejši, le kjer so hardwareske zahteve večje (kaki igričarji, oblikovalci) se odločajo za napajalnike.. recimo do max 100€.

žal vsak bolj gleda na RAM pa na koliko hz bo delal CPU, za elektriko bi pa najraje kar hrčka notri.

KAVINSKY ::

sandmat je izjavil:

Plačam 30€, da ga neseš čim dlje stran. LC Power je sinonim za škart robo.



LC ni slab v kakor se izogneš najcenejšim starim 350W napajalnikom. GP 550W sem uporabljal 9 let, v temu času je dal skozi 4 procesorje. Nazadnje sem ga menjal, ker ni imel 2x 8pin konektor za grafično, kaj šele dovolj moči. Za budget PC pa so dobri.

darkolord ::

Večina novih LCjev je še vedno cenenih, ranga 30 eur. GP serija je pa cenovno že na nivoju, kjer dobiš npr. XFX/Seasonic, ki so precej boljši.

Miha 333 ::

Že leta nameščam Tecnoware 500W v pisarniške mašine, pa še noben ni crknil. Ti napajalniki so mi res uganka (v pozitivnem smislu). Tudi precej učinkoviti so (85%). Stane pa 14 € v trgovini v BTCju. Tudi sam jih uporabljam, v desktopu in celo v NAS serverju. Iz izkušenj trdim, da niso slabi.

hojnikb ::

ce so tile 85% efektivni, sn js pecikl ;)

ce bi bli res, bi mel po celi skatli 80+ bronze nalepke :)
#brezpodpisa

Miha 333 ::

hojnikb je izjavil:

ce so tile 85% efektivni, sn js pecikl ;)

ce bi bli res, bi mel po celi skatli 80+ bronze nalepke :)

Ni nujno, ker uradno certificiranje precej stane in cena potem ne bi mogla biti tako ugodna.

Specifikacije:

blackbfm ::

darkolord je izjavil:

Večina novih LCjev je še vedno cenenih, ranga 30 eur. GP serija je pa cenovno že na nivoju, kjer dobiš npr. XFX/Seasonic, ki so precej boljši.


Za pisarniski pc ali celo nek (basic gaming pc) je 30eur lc lahko vrh glave

Mas pa tut paciente ki dajo xxx eur za napajalca da jim pol deluje na 20% zmogljivosti

KAVINSKY ::

darkolord je izjavil:

Večina novih LCjev je še vedno cenenih, ranga 30 eur. GP serija je pa cenovno že na nivoju, kjer dobiš npr. XFX/Seasonic, ki so precej boljši.


Govora je o prvih GPjih iz časa Athlono x2 in Pentium D. Takrat sem menda dal 35€, mogoče malo več. Pa že prej sem nekaj let imel LC 420W model na navitem Athlonu XP (2475 Mhz @ 2V) in softmodani 6800GT. Hočem reči - niso slabi napajalniki. Konec koncev, kondenzatorji se na matičnih napihujejo, zacinjeni spoji se na grafičnih prekinejo...

orbika ::

Se opravičujem, da sprašujem v tej temi, ampak svaku poskušam sestavit nekaj uporabnega, so pa omejene finance.
Te komponente so že naročene:
- Ryzen 3 1200
- 8 GB RAM 2400 MHz
- matična Asrock A320

Komponente, ki jih že ima oz. katere bomo poskušali uporabit v "novi" sestavi:
- SSD disk 256 GB + dva navadna trda diska
- grafična Radeon RX 560 (čisto nov, prispela ta teden)
- na voljo je tudi neko noname ohišje microATX, ni pa tako zelo staro, saj ima že modri USB priključek

Računalnik bo uporabljal za domača opravila in občasno igranje nekih strateških in dirkalnih iger (fullHD ločljivost, saj monitor več ne omogoča).

Sedaj v bistvu ...

Vprašanje: kakšen napajalnik naj bo? Cena do 40 EUR maks. Ampak res maks.
Sem gledal LC Power, Technoware ... baje Radeon rabi vsaj 400 W-ni napajalnik

Zaenkrat sem gledal ta dva napajalnika (sploh, ko ste zgoraj omenili italijanski Technoware):
- LC-POWER Office LC600H-12 V2.31 600W ATX napajalnik
Tecnoware Free Silent 12cm 620W ATX napajalnik - FAL625FS12
- pa še en Chieftec Arena

Po forumu sem iskal za informacije oz. nasvete glede napajalnikov in Intertech (INTER-TECH) odsvetujejo.

Upam, da sem vse dobro napisal.

darkolord ::

kondenzatorji se na matičnih napihujejo
Že kakšnih 10 let ne več, saj vsi proizvajalci od takrat uporabljajo v glavnem le polimerne kondenzatorje.

Poleg RAM-ov tako dejansko najpogosteje crkujejo napajalniki.

In tile poceni LC Power in Tecnoware in ostali čingčong so slabi, kakorkoli zadevo obrneš. Zastarel design, navite specifikacije ("500W" pa je v resnici komaj 300), slaba regulacija, slaba učinkovitost, ...

@orbika: mogoče kvečjemu tale Corsair. Vse ostalo so bolj kot ne smeti.

orbika ::

darkolord je izjavil:

@orbika: mogoče kvečjemu tale Corsair. Vse ostalo so bolj kot ne smeti.


@darkolord, hvala.
Ampak za ta napajalnik piše, da je 450 W. Bo to dovolj?

Tu je slikica iz njihove spletne strani:


https://www.amd.com/en/products/graphic...

darkolord ::

Bo dovolj, ja.

Npr. tisti "620W" Tecnoware, ki si ga prilepil, ima na 12V le nekaj čez 400 W.

orbika ::

Najlepša hvala za odgovor! :)

MIHAc27 ::

Miha 333 je izjavil:

Že leta nameščam Tecnoware 500W v pisarniške mašine, pa še noben ni crknil. Ti napajalniki so mi res uganka (v pozitivnem smislu). Tudi precej učinkoviti so (85%). Stane pa 14 € v trgovini v BTCju. Tudi sam jih uporabljam, v desktopu in celo v NAS serverju. Iz izkušenj trdim, da niso slabi.


No jaz imam slabe izkušnje ravno z Technoware 500W. Kar nekaj jih je crknilo še v garanciji. LC ponavadi zdrži vsaj garancijsko dobo.

Za finto enkrat stehtaj Tehnoware pa enga pocen LC-ja. Ne vem, če ni Technoware skoraj pol lažji.

Miha 333 ::

MIHAc27 je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

Že leta nameščam Tecnoware 500W v pisarniške mašine, pa še noben ni crknil. Ti napajalniki so mi res uganka (v pozitivnem smislu). Tudi precej učinkoviti so (85%). Stane pa 14 € v trgovini v BTCju. Tudi sam jih uporabljam, v desktopu in celo v NAS serverju. Iz izkušenj trdim, da niso slabi.


No jaz imam slabe izkušnje ravno z Technoware 500W. Kar nekaj jih je crknilo še v garanciji. LC ponavadi zdrži vsaj garancijsko dobo.

Za finto enkrat stehtaj Tehnoware pa enga pocen LC-ja. Ne vem, če ni Technoware skoraj pol lažji.

Vem, videl sem ju tudi že znotraj (čiščenje). Razlika v teži je predvsem zato, ker ima Tecnoware manj masivna hladilna rebra. Kar pomeni, da je bolj učinkovit in se manj greje.

hojnikb ::

ali pa enostavno sparajo se pri hladilnih rebrih (jebi ga, aluminij stane).

Miha 333 je izjavil:

hojnikb je izjavil:

ce so tile 85% efektivni, sn js pecikl ;)

ce bi bli res, bi mel po celi skatli 80+ bronze nalepke :)

Ni nujno, ker uradno certificiranje precej stane in cena potem ne bi mogla biti tako ugodna.

Specifikacije:


ah to ze ni izgovor. Enostavno stvar ni sposobna niti 80+, kaj sele bronze.
Tistih 86% pomeni samo to, da je v neki tocki (recmo 36.5% obremenitve) res mogoce taksna ucinkovitost, pri vseh ostalih loadih pa stvar strmo pade. Nebi bil presenecen, ce pade ucinkovitost pod 50% za zelo nizke loade.

U get what you pay for.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Miha 333 ::

hojnikb je izjavil:

ali pa enostavno sparajo se pri hladilnih rebrih (jebi ga, aluminij stane).

Miha 333 je izjavil:

hojnikb je izjavil:

ce so tile 85% efektivni, sn js pecikl ;)

ce bi bli res, bi mel po celi skatli 80+ bronze nalepke :)

Ni nujno, ker uradno certificiranje precej stane in cena potem ne bi mogla biti tako ugodna.

Specifikacije:


ah to ze ni izgovor. Enostavno stvar ni sposobna niti 80+, kaj sele bronze.
Tistih 86% pomeni samo to, da je v neki tocki (recmo 36.5% obremenitve) res mogoce taksna ucinkovitost, pri vseh ostalih loadih pa stvar strmo pade. Nebi bil presenecen, ce pade ucinkovitost pod 50% za zelo nizke loade.

To je tako pri vseh. Največja učinkovitost je nekje pri 50-70% obremenitve. Še vedno pa ne vidim razloga, zakaj ne bi bil primeren za pisarniški računalnik (ki v idle porabi manj kot 100W, polno obremenjen pa morda 250W). Napisali ste star dizajn. Kaj je s tem narobe? Stvar deluje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

hojnikb ::

deluje, dokler ne deluje. Glede na to da napajalc napaja vse in lahko tudi potencalno vse unici (+ je potencialn pozarni hazard) je pac brezveze sparat tistih 10e. Tudi tajnica nebo prevec vesela, ko bo ob racunalnikk, samo zato da je sef prsparu za eno kosilo dnarja :)
#brezpodpisa

darkolord ::

Pa niti ne prišparal. Za manj kot 60 eur dobiš spodoben Silver, za manj kot 70 eur pa spodoben Gold napajalnik. Pri nizki porabi je učinkovitost dovolj višja, da že s porabo elektrike razliko prineseš notri v letu ali dveh.

Pa življenjska doba je več-krat daljša, tako da tudi s tem nisi na boljšem, če kupiš cenejšega.

Ostali razlogi so še:
- boljša regulacija napetosti; čingčong ne uspe tako hitro slediti hitrim spremembam toka, tako da se potem pojavljajo špice napetosti, ki škodujejo občutljivim komponentam
- precej tišji
- dolžina kablov; 35 cm proti 45-60 cm pomeni, da kablov ne moreš lepo skriti ampak jih moraš napeljati kar po sredi čez vse
- pa še bi lahko našteval

Furbo ::

Nam je to vse jasno, ekonomisti po pisarnah pa primerjajo samo višine predračunov. Prav jim je.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

MIHAc27 ::

Miha 333 je izjavil:

Razlika v teži je predvsem zato, ker ima Tecnoware manj masivna hladilna rebra. Kar pomeni, da je bolj učinkovit in se manj greje.


Ha,ha,ha. Ponedeljek je in rabil sem dobro šalo. Thanks. Polepšal si mi dan.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri napajalnik? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Kaj kupiti
43182996 (2949) OK.d
»

Napajalnik problem pri zagonu

Oddelek: Strojna oprema
221788 (386) ziga1990
»

Napajalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6730608 (30191) gddr85
»

Poceni napajalniki (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
14333698 (31236) filip007

Več podobnih tem