» »

Microsoft razvil robota, ki vam sega v besedo

Microsoft razvil robota, ki vam sega v besedo

Slo-Tech - Roboti za pogovore (chatbot) so danes že zelo dodelani in se znajo odzivati na smiseln način, a le pri pisanju. Pri govorjenju je drugače. Glavni problem ni razpoznavanje govora ali njegova sinteza, temveč zakasnitve. Trenutno je pogovor namreč bolj podoben komunikaciji prek govorne postaje, kjer vsak sogovornik odrecitira svoje besedilo, nato pa počaka, da drugi besedilo sliši, premelje in sestavi odgovor. V resnici pa po telefonu ne govorimo tako. Ljudje se prekinjamo, segamo v besedo, včasih si dokončujemo stavke itd. Pogovor je interaktiven, obojestranski in sočasen. Tega se morajo naučiti tudi računalniki, in Microsoft trdi, da mu je to uspelo.

Microsoftov zelo popularen chatbot na Kitajskem se imenuje XiaoIce in ima 200 milijonov uporabnikov, a ima točno ta, zgoraj opisani problem. Vodja projekta Li Zhou pojasnjuje, da so vanj nedavno uvedli novosti, ki njegovo komunikacijo približujejo naravni. Spremembo je opisal v telekomunikacijskem žargonu - XiaoIce zdaj obvlada full duplex. XiaoIce odslej že sproti predvideva, kaj bo oseba rekla, tako da se lahko pravočasno odzove, kot bi to storil človek - včasih že vmes. Ying Wang, ki v Microsoftu nadzoruje Zo, ki je ameriški chatbot, pravi, da je to osnovna umetnost pogovarjanja, ki jo ljudje uporabljamo vsakodnevno. Microsoft bo namreč novost iz chatbota XiaoIce uvedel tudi v Zo in ostale jezike.

Poleg tega se je XiaoIce naučil še kup drugih trikov, denimo prekiniti pogovor za kakšno vmesno opravilo, potem pa se vrniti nazaj k rdeči niti. Podobno počno tudi ljudje, ko se v dolgi zgodbi ustavijo z medklicem in kratko stranpotjo, potem pa nadaljujejo glavno zgodbo. XiaoIce pač ni Cortana, ki je namenjena kratki interakciji, kjer od nje želimo nek podatek ali opravilo, temveč daljši komunikaciji.

13 komentarjev

Ghost7 ::

Dokaj nepomembno za temo amapak ne morem mimo: Tako zelo kitajsko ime XIAO je z razlogom?


Xiaoice @ Wikipedia

Xiaoice (Chinese: ????; pinyin: Weiruan Xiaobing; literally: "Microsoft Little Ice", IPA [wei?wancjaupin])

hm...

#000000 ::

Evo še to nam je manjkal, men gredo na živce ljudje ki ti vpadejo v besedo in jih enaostavno ne moreš več ustavit, to kr tera svoje in ne neha oz. te še čudno gleda če ga steraš nekam, ker edino tako se tagega bolnika znebiš, kako bo odreagiral robot ?? Te bo usekal HAHA al kako ?

njyngs ::

#000000 je izjavil:

Evo še to nam je manjkal, men gredo na živce ljudje ki ti vpadejo v besedo in jih enaostavno ne moreš več ustavit, to kr tera svoje in ne neha oz. te še čudno gleda če ga steraš nekam, ker edino tako se tagega bolnika znebiš, kako bo odreagiral robot ?? Te bo usekal HAHA al kako ?

Priporočam branje novice in ne le naslova.

stara mama ::

Kmalu v vaših domovih:
Govoreče reklame, ki vam segajo v besedo!

veso266 ::

kako pa kaj deluje razpoznavanje govora v slovenskem jeziku

ker nisem še videl nobene Cortane, Siri, Amazon Echo, s katerimi bi lahko po slovensko komuniciral pa tudi če z zakasnitvami
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Furbo ::

Big deal microsoft, že leta in leta imamo windows, ki nam z raznimi okni skačejo v ospredje med igranjem iger, gledanjem filmov in nenazadnje med resnim delom.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

D3m0r4l1z3d ::

Furbo je izjavil:

Big deal microsoft, že leta in leta imamo windows, ki nam z raznimi okni skačejo v ospredje med igranjem iger, gledanjem filmov in nenazadnje med resnim delom.

Heehe, sem ravnokar podobno mislil napisati, ko je že ravno microsoft.
ETN Wallet addr.: etnkGuvhDzR7Dh8us4e69VStubGbmQHrh5pe2fnpNDhEhX5
A1nCWrFBMK2NmkycgVN4sAwhvY8YyNNbF6KUSJyFZ99QKU8phCn
Cryptopia ref. link: https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Anymalus

Jupito ::

D3m0r4l1z3d je izjavil:

Furbo je izjavil:

Big deal microsoft, že leta in leta imamo windows, ki nam z raznimi okni skačejo v ospredje med igranjem iger, gledanjem filmov in nenazadnje med resnim delom.

Heehe, sem ravnokar podobno mislil napisati, ko je že ravno microsoft.


Sem hotel nekaj dodati, pa mi windows update teži, da moram ponovno zagnati računalnik.
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

dexterboy ::

Ale sem samo jaz potlej čuden ali kaj, ampak ČEMU je sploh potrebno NON-STOP toliko govoriti???
Kot je že napisal Mark Twain, da če bi se ljudje rodili z namenom stalnega govorenja in nobenega poslušanja, bi imeli dve usti in eno uho...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Jupito ::

dexterboy je izjavil:

Ale sem samo jaz potlej čuden ali kaj, ampak ČEMU je sploh potrebno NON-STOP toliko govoriti???
Kot je že napisal Mark Twain, da če bi se ljudje rodili z namenom stalnega govorenja in nobenega poslušanja, bi imeli dve usti in eno uho...



Hočeš da kateremu raznese glavo od nakopičenega gneva? V krogu 50 km bi morali evakuirati prebivalstvo zaradi smradu.
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jupito ()

TheBlueOne ::

Kar se manjka, je da sarkasticno tezi, ce kaj v koledarju zamuja ali pa ce misli, da bi bilo treba kaj narediti. Bi hitro vsak peti telefon padel po stopnicah. :)

K0l1br1 ::

Microsoft razvija žensko, bi moral biti naslov.

TheBlueOne ::

@K0l1br1,

sej pravzaprav ni slaba strategija. Ko bo zadeva enkrat razvita, vecina tipov ne bo zelela biti brez nje, na forumu pa bo sigurno nova tema o tem, kako tezko je z njo ziveti in kako je najboljse izkljuciti kaksno funkcijo. :)

Edino kar bi Microsoftu polozil na srce je, da bo design kar se da eleganten, bomo kupovali tudi, ce bo v pogodbi, da dobi Microsoft polovico hise cez dvajset let.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft razvil robota, ki vam sega v besedo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
134707 (2943) TheBlueOne
»

Pogovarjajte se z Microsoftovo Zo

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
146525 (4202) nekikr
»

Microsoft pojasnjuje, kaj je šlo narobe s Tay

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3812727 (8657) Glugy
»

Samsung Galaxy S3 ali S4 nakup rabljenega (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
538637 (7839) lovro535v2
»

Napad na razvijalca sistema Freegate

Oddelek: Novice / Varnost
164026 (2866) Yerpo

Več podobnih tem