» »

OS za neukega uporabnika

OS za neukega uporabnika

1
2
»

Heavy ::

krneki0001 je izjavil:

MASS je izjavil:

Starejša oseba, ki še nikoli ni uporabljala PC-ja, ki uporablja še klasični telefon, je izrazila željo po "računalniku" za komunikacijo. Cilji so predvsem mail, fb, browser, yt, Skype...

Kaj predlagate, s čim naj štartam, bo za to osebe čim lažje, android, win 10, kak linux, kaj četrtega?


Leto preden je šel stari v penzijo sem mu prinesel en star prenosnik z Windows 7 gor. Pokazal smo mu kako brska po netu, kako uporablja mail in kako uporablja skype. Po treh letih je sam nadgradil na Windows 10, ko mu je izpisalo da naj to naredi. Pa je takoj rekel, da so mu win 10 lažji za delat, kot pa win 7.
Tako da ni računalnik nek bav-bav, samo pravilno ga moraš predstavit in mu pokazat samo tisto kar rabi, pa nič drugega - torej knof, kjer ga prižge, 3 programe, ki jih bo uporabljal in kako ga ugasne. Ko se bo to navadil, pa lahko razširiš znanje.



Podobno. Moj je spraševal kako bi avte gledal, pa sem mu avto.net naštimal, ter pokazal kako gre navigacija. Kasneje sem mu prenosnik dal, ker je izrazil željo da bi gledal, če me ni doma. Windows 7 z izklopljenimi updejti (ročno zaženem tu pa tam), izklop naštimal na power gumb. avto.net pa kot default stran v brskalniku.

In iz tega se je učil naprej, nazadnje se je lotil prenašanja slik iz kamere preko SD kartice. Včsih mu kaj pokažem na telefonu, pa je že kar pograbil navigacijo po android brskalniku.
#TeamFelix

taja13 ::

Moj oče (92) je mahnjen na napravice, najraje pa uporablja Android, mami (82) pa Windows 10. :)

opeter ::

garamond je izjavil:

Za take ljudi se kupi tablico, ker se je lažje naučiti uporabe.


+100
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

TheBlueOne ::

Ce mora biti laptop, potem Windows, ampak jaz bi raje vzel kaksen Chromebook ali pa najraje kaj z Androidom. Na noben nacin nikoli v milion letih pa Linux, ker tudi ce je super lahek za uporabo, se zna zgoditi, da bo sla kaksna komponenta, ki jo bo treba zamenjat, kar je pri meni v primeru Wlan kartice pozlo toliko zivcev, da bi raje kupil OS, kot pa se hecal s temi Linuxi. Potem problemi s kaksnimi addoni, ki jih neuki linuxasi tezko instaliramo... Pac iz mojih izkusenj je vsak mali problem za neukega administratorja, kar so v tem primeru otroci lahko velik problem.

Tako da eno fino odzivno Android tablico in koncano. Nujno se stylus, ker so nerodni, morda se tipkovnico, mis in podstavek in nic drugega. In nujno ne najvecje sranje, ki ima lag, ker starejse ljudi lag totalno zmede.

Invictus ::

Ni važno kak je OS, saj večina folka uporablja nek browser. Nauči se ga uporabo le tega...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

poweroff ::

TheBlueOne je izjavil:

Ce mora biti laptop, potem Windows, ampak jaz bi raje vzel kaksen Chromebook ali pa najraje kaj z Androidom. Na noben nacin nikoli v milion letih pa Linux

Ampak... saj Android JE Linux... :))
sudo poweroff

GupeM ::

Še dva meseca nazaj bi sam predlagal Windows 7 ali 10. V službi sem bil na Ubuntuju, stalno neki problemi, predvsem z grafiko. Miškin kazalec je utripal, gnome-shell se mi je na random sesuval, restart le-tega za nekoga, ki nima pojma, ni enostaven. Razen, če restarta kišto.

Pred kratkim sem dobil nov računalnik, nanj sem naložil Linux Mint 18.3 s Cinnamon. Ne morem ga prehvaliti. Razmišljam, da bi mami naložil to, ko bo kupila novo kišto. Zaenkrat mi res dela neverjetno dobro. Doma sem sicer na Win 10, predvsem zaradi Visual Studia in iger.

TheBlueOne ::

poweroff je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Ce mora biti laptop, potem Windows, ampak jaz bi raje vzel kaksen Chromebook ali pa najraje kaj z Androidom. Na noben nacin nikoli v milion letih pa Linux

Ampak... saj Android JE Linux... :))



Mimogrede, to da je Android Linux ni tako crnobelo, kot si mislis. Ze dlje poteka diskusija o tem. Za odgovor na uprasanje, kot ga je podal OP, je lazje, ce se jih ne mesas. Za Applov OS bi pravtako lahko podobno diskutirali, ampak bi bilo miloreceno zavajujoce. To ce ima nekaj isti izvor, se ne pomeni, da ga lahko opises z istim imenom. To je kakor da za VWja nekdo rece, da imas dejansko Mercedes, ker je "Kernel" razvil Deimler.

Ko neben program ne deluje na enem in drugem in ko dejansko za iste korenine vedo samo se tehniki, potem je za veliko vecino taksna opredelitev, da gre za eno in isto zadevo, ze nerelevantna. Pac pod Linux velika vecina razume Linux distribucije, ob "vprasljivo" podan podatek pa se obregajo tisti, ki pac poskusajo izpasti pametni. Me spominja na case iz solskih klopi.

Zgodovina sprememb…

opeter ::

@thetilko: macOS je Unix/BSD, če se že delaš pametnega ;)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

c00L3r ::

Popolnoma ste zašli iz teme. Originalni post pravi:
Starejša oseba, ki še nikoli ni uporabljala PC-ja, ki uporablja še klasični telefon, je izrazila željo po "računalniku" za komunikacijo. Cilji so predvsem mail, fb, browser, yt, Skype...

Kaj predlagate, s čim naj štartam, bo za to osebe čim lažje, android, win 10, kak linux, kaj četrtega?


Če gre zgolj za komunikacijo s prijatelji in družinskimi člani je daleč najbolj enostavno in ugodno vzet iOS ali Android tablico. Jaz bi priporočal večjo, okrog 10", ker starejši tipično slabše vidijo. Pa tudi on screen tipkovnica je potem večja. Učenje uporabe osebnega računalnika Win/Linux je popolni nesmisel, če to ni potrebno zaradi dela oz. zahtevnih programov. Mobilni OS in mobilne aplikacije imajo poenostavljene vmesnike, kar je izredno primerno za starejše.

Tablico lahko vzame zraven in uporablja povsod, tudi brez polnilca. Če ima namizni računalnik se to osebi prisili sedet za mizo, kar tudi ni vedno prijetno za starejše. Prenosnik je sicer res nekje vmes, a so cenejši slab kompromis. Še vedno potrebuješ vedno zraven polnilec in tudi uporaba npr. na sedežni ali v posteljni ni vedno enostavna ali prijetna. Chrome OS pa je še vedno eksperiment, kateri ne ve kaj bi sploh naj bil. Android OS + tipkovnica omogoča vse kar Chorme OS in še več.

Cena solidne 10" Android tablice je pod 300€. Prenosnik za tak denar je žalost.

krneki0001 ::

Prenosnik vzameš starejši Thinkpad s 15" ekranom, pa baterijo mu zamenjaš, da dlje dela. Je boljš ko vsaka tablica. Pa rabljenega, 2 ali 3 generacije iCore procov že dobiš (T520 ali T530) za ta denar.

c00L3r ::

krneki0001 je izjavil:

Prenosnik vzameš starejši Thinkpad s 15" ekranom, pa baterijo mu zamenjaš, da dlje dela. Je boljš ko vsaka tablica. Pa rabljenega, 2 ali 3 generacije iCore procov že dobiš (T520 ali T530) za ta denar.


Za tebe in mene to drži. Za starejšo osebo, katera rabi samo nekaj, kar bo preprosto za uporabo pa ne. Prav tako lahko crkne rabljen prenosnik in si denar vrgel v smeti, ker seveda ni več garancije.

MASS ::

No, štartali bomo z eOS-om in browser only appom gor za začetek :)). Potem pa naprej. Hvala vsem za mnenja in usmeritve.

Ales ::

Jaz sem leta fural CentOS za par starejših oseb, samodejne namestitve popravkov, natanko 0 vprašanj o OS-u ves ta čas. Zakaj? Ker so uporabljali samo browser, sistem pa je dejansko enterprise ready, ne sesuva se absolutno NIČ, podpora je 10+ let za vsako verzijo. Absolutno nič dela z njim.

Sčasoma se je šlo na Android tablice, kjer je več težav. Precej več stvari se zacikla, v touch vmesniku se slabše znajdejo kot so se z miško in tipkovnico, home ekran oz. ekrane manj razumejo, kot so namizje na CentOS-u. Aplikacije tudi manj razumejo, kot so okna na namizju, pa tudi če so bila čez cel zaslon.

No, mogoče je krivo to, da so začeli s tipkovnico in miško, toucha pa so se naučili kasneje. Ne vem. Me pa mika, da bi šel nazaj. Ampak kaj ko je za uporabo ultra prenosna tablica priročnejša, kot prekladati laptop sem in tja. Nočejo, kljub težavam in občasno kar frustracijam. Fotelja, kavč, klopca, tableta se navadiš...

MASS ::

Ma preden sem odpru tale topic sem pravzaprav razmišljal, kako lepo smo vzgojeni tisti, ki smo rastli z razvojem računalištva. Enostavno smo se navučili, da če gre kaj narobe, je to pač to, se je treba potrudit pa zrihtat. Če bi nekdo učen padel z vesolja in povohal tole programovje, sploh pa OS-e, bi ga verjetno kap ob frustriranem spoznanju, da pravzaprav uporabljamo in celo plačujemo polizdelke.. Vzroki so seveda različni, od živopisnosti hardveara pa do zadnje čase exlusivno marketing naravnemu SW-ju. No, tu je Epl še najboljši, ampak težave so tudi tam. Nekaj začetnikom sem do sedaj naložil Zorin, XP look's like OS, in je kar šlo. Ampak tale primerek sedaj bo pa mnogo trši oreh. eOS je IOS look like OS, z lahkoto se ga oskubi, za prve korake bo po moje še najbolj easy. Prevsem pa ne teži, ne z reklamami, ne z updati samosvojo vsepočez.

Glede HW-ja pa se bomo najprej naučili uporabljat miš, potem pa res verjetno tuch. Če bi že kdaj bila potreba, se mi zdi, da je obratna smer težja. Lahko se pa tudi motim.

Če pa kdo ve za kakšen interaktivni programček v slovenščini za učenje prvih računalniških korakov, se za info priporočam.

Hvala še enkrat vsem!

krneki0001 ::

c00L3r je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Prenosnik vzameš starejši Thinkpad s 15" ekranom, pa baterijo mu zamenjaš, da dlje dela. Je boljš ko vsaka tablica. Pa rabljenega, 2 ali 3 generacije iCore procov že dobiš (T520 ali T530) za ta denar.


Za tebe in mene to drži. Za starejšo osebo, katera rabi samo nekaj, kar bo preprosto za uporabo pa ne. Prav tako lahko crkne rabljen prenosnik in si denar vrgel v smeti, ker seveda ni več garancije.


Človeku leto pred penzijo sem dal Thinkpada T500 (danes je ta prenosnik nekje 10 let star) pa še vedno dela in bo še delal nekaj časa. Ti Lenovo profi prenosniki ne crkujejo tko kot ostal šrot.
Človek se je naučil delat, pa še za kaj drugega ga lahko ima. Recimo za kak dopis napisat. Pa mi razloži, kako bo en upokojenec dopis napisal na 10" tablici?

Zgodovina sprememb…

opeter ::

MASS je izjavil:

eOS je IOS look like OS, z lahkoto se ga oskubi, za prve korake bo po moje še najbolj easy. Prevsem pa ne teži, ne z reklamami, ne z updati samosvojo vsepočez.


Tole misliš?
https://endlessos.com/
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

c00L3r ::

nebivedu a boš ti dal garancijo na rabljen prenosnik? Če ne, potem ne dajaj slabih finančnih predlogov.

Nikjer originalni post ne omenja pisanja dopisov. Z bluhetooth tipkovnico sicer brez težav pišeš tudi dopise in druge dokumente. Če bo uporabljal za resno pisarniško delo je to druga zgodba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c00L3r ()

matobeli ::

Trgovine ki prodajajo rabljene PCje/prenosnike dostikrat dajo garancijo.

MASS ::

opeter je izjavil:

MASS je izjavil:

eOS je IOS look like OS, z lahkoto se ga oskubi, za prve korake bo po moje še najbolj easy. Prevsem pa ne teži, ne z reklamami, ne z updati samosvojo vsepočez.


Tole misliš?
https://endlessos.com/


sory,nisem bil jasen, tole:

elementaryOS
https://elementary.io/

endlessOS-a ne poznam, prezentacija je sicer obetajoča, imaš kaj izkušenj z njim?

next3steps ::

Gentoo? Go hard or go home!

BivšiUser2 ::

Mahni prvega in nauči tistega + dodaj teamviwer in si comp shrani med svoje da boš na daljavo lahko reševal vse tegobe tega sveta.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

krneki0001 ::

c00L3r je izjavil:

nebivedu a boš ti dal garancijo na rabljen prenosnik? Če ne, potem ne dajaj slabih finančnih predlogov.

Nikjer originalni post ne omenja pisanja dopisov. Z bluhetooth tipkovnico sicer brez težav pišeš tudi dopise in druge dokumente. Če bo uporabljal za resno pisarniško delo je to druga zgodba.


Zakaj rabiš garancijo na rabljeno biznis linijo prenosnikov. Na rabljeno boš zelo težko dobil garancijo. Vsakdo, ki jih uporablja, ti pa bo povedal da lenovo thinkpadi delajo in jih prej stran vržeš, ker je zastarel hardware, kot pa da bi crknili.

Za razliko od večine je šlo skozi moje roke že ogromno lenovo thinkpad prenosnikov (recimo da sem jih več kot 200 rabljenih prodal), pa je do sedaj samo en imel probleme. Je bil pa že kupljen s problemi. Pa še to samo s pregrevanjem, ker je crknil senzor temperature. Po zamenjavi ventilatorja in senzorja je delal naprej brez problemov.

Lahko ti pa povem, da imam doma še IBM Thinkpad T60 z 32bitnim procom (še iz časov preden je Lenovo odkupil linijo od IBM-a), ki še vedno deluje brez problemov in tudi Windows 10 še vedno tekoče delujejo na njem. Sicer je malo nadgrajen (3gb rama, disk je pa še ide), ampak procesor je pa T2300 (1.66GHz in samo 32 biten). Delani so bili nekje leta 2005 in 2006. Še bolj zanimivo je pa to, da Windows 10 imajo vse driverje za ta prenosnik in da ni treba nič iskat. Vse je že takoj inštalirano.

Invictus ::

Meni je po 10 letih crknil T60.

Oz. nekaj je zafrkaval ekran, pa se mi ga ni dalo popravljati, ker je res zgonjen. Kolegica ni preveč lepo delala z njim :D.

Z SSD ji je služil 7 let... BP.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

krneki0001 ::

Torej, če kupiš 4 leta starega bo vsaj še 6 let delal. Ne rabiš garancije. :))

Zvezdica27 ::

lp,
za tablice ni dileme: apple ipad je tri korake nad androidom.

Za OS na računalu pa... jaz bom tko rekel, ko se sistem postavi in doda kake programe za ne vem kaj vse... je linux zabetoniran. Če je sila še onemogočiš posodabljanje in delaj 10 let. Edino kar res ne bi je navaden ubuntu, ker se skoz igrajo, da so nekaj psoebnega - jaz sem sicer na openbox s tint2 (0 težav), ker pa je le to težko, jaz predlagam karkoli na lxde. zato lubuntu.

zz

opeter ::

MASS je izjavil:

sory,nisem bil jasen, tole:
elementaryOS
https://elementary.io/

endlessOS-a ne poznam, prezentacija je sicer obetajoča, imaš kaj izkušenj z njim?


Žal ne. Tudi meni se je zdel prikaz zanimv ... vsaj po slikah sodeč.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Phantomeye ::

Markus386 je izjavil:

Točno v taki situaciji sem bil pred kratkim (žlahta..).

Rešil sem z ubuntujem. Daš gor, nastaviš kar treba, dodaš razne adblocke, ipd, daš ikone na desktop, in je mir. Lahko klikne na vse "imaš virus" popupe, potegne dol poljuben exe, ipd, pa ne bo škode.

Če nočeš delat port forwardinga za ssh, daj gor še teamviewer, pa če je kaka "frka", ti ni treba hodit na obisk, ampak lahko vse na remote, samo zdrdra ti tistih nekaj številk.


hehe, jaz sem dal dedku teamveiwer gor, ker se mi ni dalo vsakič tja hodit in nekaj brkljat...

zdaj me pa še več kliče, ker ve, da se lahko gor povežem.

Seveda moram vsake toliko časa teamviewer nanovo naložit, ker pride na obisk moj paranoični stric in itak pobriše dol, da mu ne bi kdo vdrl...

Podobna štorija je bila z tistim internet adapterjem, ki pošilja internet skozi elektriko. Kao, da je nevarno, da mu bo kdo vdrl... hehe, me zanima kdo ima več milijonov let časa, da bi šel razbijat 256-bitno enkripcijo, zato, da bi se povezal na linijo 80 letnega starčka.

blackbfm ::

Kao, da je nevarno, da mu bo kdo vdrl... hehe, me zanima kdo ima več milijonov let časa, da bi šel razbijat 256-bitno enkripcijo, zato, da bi se povezal na linijo 80 letnega starčka.


In vedno znova se dogaja da odkrijejo razlicne ranljivosti in potem ni treba vec nekih miljonov let krekat enkripcije. Jz ne bi bil tolk preprican glede varnosti nekega random power adapterja..

Realno pa je seveda vecja moznost da te nategne nigerijski princ prek emaila, kot pa da ti kdo sheka adapter :)
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri operacijski sistem uporabljate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
697657 (4654) Poldi112
»

Microsoft z novimi triki za namestitev Windows 10 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
13150188 (42583) opeter
»

i3, 4gb rama, kateri operacijski sistem?

Oddelek: Loža
413487 (2601) s1m0n
»

Je to res? A Traffic Analysis of Windows 10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Informacijska varnost
9322140 (189) Mr.B
»

Kateri OS uporabljate (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
13821003 (14003) Apache90

Več podobnih tem