» »

OS za neukega uporabnika

OS za neukega uporabnika

«
1
2

MASS ::

Starejša oseba, ki še nikoli ni uporabljala PC-ja, ki uporablja še klasični telefon, je izrazila željo po "računalniku" za komunikacijo. Cilji so predvsem mail, fb, browser, yt, Skype...

Kaj predlagate, s čim naj štartam, bo za to osebe čim lažje, android, win 10, kak linux, kaj četrtega?

šernk ::

osebno imam z linux mintom odlične izkušnje.

win 8 in win 10 sta preveč nestabilna za neukega uporabnika (beri enkrat ni delal wifi, enkrat ni želelo zagnat browserja, enkrat je pomagal restart, drugič je blo treba zagnat cc cleaner, tretjič neka tretja fora). pol sem popizdil ko so me starši vsake 2 dni klicali, da to in to ne dela, se ne odpre, od kar imajo linuxmint so me klical samo enkrat ko je šel v spanje in se ni zbudil (seveda je bil swap problem). sedaj so mislim da že 2 leti na linuxu brez pritožb.

treba se je zavedat da večina ljudi klika samo next next, da, da in ne bere kaj piše....

za linux zadevo nastaviš, inštaliraš kar rabi, če kaj ne dela mu poveš da se to ne da inštalirat in to je to.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

tikitoki ::

Windows, lahk pa smartphone z androidom.

blackbfm ::

Win10, ne kompliciraj

nsa_ag3nt ::

Macos.

matobeli ::

Windows 10.
Daleč so časi viste/xpjev/8.1/...

Edin fajn je vedet kakšne programe uporabit da bo izkušnja čimbolj hassle free (brez ročnih posodobitev in podobnoh for). Mogoče raje plačat kaj malega za sw, kot pa jim pustit tistega kjer bodo klikali reklame iz si priigrali vsak teden en ajfone.

errhec ::

Linux Mint, mate verzija.
Nastaviš kar rabijo in se srečujete samo še ob praznikih :) .
dd

d4vid ::

Windows 10 v slovenskem jeziku. C'mon guys, nekdo ni nikol uprabljal PCja, vi bi mu dali linux. Sej osebno uporabljam linux in windows, pa je za neuke uporabnike windows boljsa izbira.

Ze pri urejanju dokumentov je docx standard, libre/openoffice pa privzeto shranjuje v nekem svojem formatu....
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

tonis ::

Win10 je kar nujno zlo. Daleč od tega da je idealen, prej bi rekel da je vsak naslednji release slabši, ampak pri windowsih lahko vsaj koga vprašaš kje je kaj. Če boš dal linux bo pa omenjena oseba najverjetneje vedno tebe klicala. Plus to, da windowsi so eni, linuxov je pa xy distribucij in če pride do težav je včasih težko tudi z googlom najt pravo rešitev, ker ni nujno da ista rešitev deluje na vseh linuxih. Kar se tega tiče je win10 !malo! boljši.

sicer offtopic, ampak največji idiotizem pa je da so dali opcijo tablet mode na windows server. Koji idiot se je to spomnil in res kdo to uporablja. Pa še en kup cvetk je tako pri Win kot pri office, ampak to ne spada sem.

garamond ::

Vprašanje v naslovu teme kaže na napačen pristop do problema. Oseba, ki ni nikoli uporabljala PC-ja in nima smart telefona, potrebuje pa "mail, fb, browser, yt, Skype", bo imela s PC težave. Ali npr. ve, kako se premika miška, kaj je desni klik? Kako se zaganja in ugaša programe in podobno? (Ne hecam se).

Za take ljudi se kupi tablico, ker se je lažje naučiti uporabe.
A parody of extremism is impossible to differentiate from sincere extremism.

K0l1br1 ::

d4vid je izjavil:

Windows 10 v slovenskem jeziku. C'mon guys, nekdo ni nikol uprabljal PCja, vi bi mu dali linux. Sej osebno uporabljam linux in windows, pa je za neuke uporabnike windows boljsa izbira.

Ze pri urejanju dokumentov je docx standard, libre/openoffice pa privzeto shranjuje v nekem svojem formatu....

Jaz sem dal tašči ubuntu, pa ni nikoli delala z računalnikom in nima nobenih težav, očetu isto, pa je pred tem bil na windowsih xp.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

msjr ::

garamond je izjavil:

Za take ljudi se kupi tablico, ker se je lažje naučiti uporabe.


Še en glas za tablico, res najbolj enostavna rešitev, tudi najbolj intuitivna za neukega uporabnika.

c00L3r ::

Android tablica ali iPad in po potrebni fizična bluetooth tipkovnica, če bo potrebno za več tipkanja. Se dobijo tudi etuiji z tipkovnicami. Sodobni mobilni OS so dosti bolj enostavni za uporabo, predvsem starejšim, kateri niso nikoli delali z namiznimi računalniki.

Zvezdica27 ::

ipad ali lubuntu (tudi mint z lxde)

to je to. v sili win10, kjer pa bo po moje več težav kot z lubuntu


zz

MASS ::

Tablica ni OS. Človek, četudi v poznejših letih, se bo naučil tipkat ali tapkat. Ni point mojega vprašanja ali touch screen ali tastatura, to bomo v naslednji fazi, takorekoč obstajajo tablice za vse OS-e. Kateri OS bi bil najbolj simpl, da najmanj teži uporabniku, pregleden, logičen v očeh čistega netehničnega ousiderja. Pa zanesljiv, to zadnje bolj mene tišči..

Egidij88 ::

Windows 10.

b3D_950 ::

Egidij88 je izjavil:

Windows 10.

1.


2.


3. Telefon zazvoni: "Računalnik se ne prižge!"
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Krele ::

Elementary OS je ultra preprost za uporabo, tudi za tehno-alergike. Mogoče, ne vem, je pa na daljši rok vseeno zanesljivejša izbira Mint. Ubuntu 18.04 LTS tudi izgleda obetavno, če imaš čas počakat do maja, čeprav so iz Wayland-a, ki je na eni od mojih kišt deloval zelo "snappy" šli nazaj na Xorg.

šernk ::

Windows 10 v slovenskem jeziku. C'mon guys, nekdo ni nikol uprabljal PCja, vi bi mu dali linux.

glede nato da se mora oseba naučiti zadeve iz čiste ničle, je zame postavljen linux bolj stabilen od katerekoli windowsa, ker prvega če je pravilno postavljen ne boš sesu kar tako.

task manager je za 95% normalnih uporabnikov že prezahteven in na kakršnokoli google pomoč lahko kar pozabiš pri takih, ker še poiskati ne bodo znali na googlu njihovega problema, kaj šele rešitve. Če te pa kličejo je pa bolš, da se remote povežeš na računalnik ker boš več naredil.

najpogostejši problem pri mojih na linuxmint je bilo, da so nekako onemogočili chromu za izpolnjevati samodejno gesla, kako in kaj ne vem...rešil sem z lastpassom in sedaj je najpogostejši problem, ko jih lastpass 1x na dva meseca izpiše ven.

in ne če nekaj ne dela oni ne probajo restartat računalnika ampak kličejo takoj mene, na linuxu imam trenutno teh klicev v 2 letih točno enega (če odštejem za lastpass logout).

ali boš novega uporabnika naučil na windows ali linux pa sploh opazil ne bo razlike. njemu je pomembno kako izgleda ikona za brskalnik, skype, word,...
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

jk273si ::

Chrome OS, najbl simpl za uporabo, nič ne more jit narobe (2 leti že uporabljam, nikoli nobene napake ali problema). Se ga da namestit na katerikoli računalnik, najboljš pa kr chromebook nabavit (pod 200 € se ga dobi tudi v Sloveniji), ker super zdržijo baterije, pa tudi podpirajo android aplikacije, tako da je možno maestiti skype, office, fb, in vse ostale aplikacije.

Ghost007 ::

errhec je izjavil:

Linux Mint, mate verzija.
Nastaviš kar rabijo in se srečujete samo še ob praznikih :) .


Se mas kaj da z prazniki opravim? :D

BivšiUser2 ::

Remix OS
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

poweroff ::

Ne si komplicirat življenja: Linux Mint ali Ubuntu.

Windows nikakor - bodo stalni klici in problemi. Z MacOS pa tudi nimam najboljših izkušenj.
sudo poweroff

filip007 ::

Ubuntu LTS pa Radeon grafično, je podprta preko kernela, da 3D dela, če se že rabi.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

hojnikb ::

Windows 10 itk. Je vsaj vmesnik konsistenten skozi updejte za razliko od *nix distrotov, ki za vsak večji upgrade nanovo izumijo toplo vodo.

Pa še to; mogoče bo ta starejša oseba šla kdaj tudi kam na obisk kakšnemu znancu/znanki. Le kako bo hecn gledala v računalnik v katerem bodo windowsi, znala bo pa delat samo z distrotom, ki ga bo OP gor poknu.
#brezpodpisa

BivšiUser2 ::

Zato je Remix OS ( Android 6.0.1) čist kul, ker ga ima itak večina ljudi vsaj na fonu.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

hojnikb ::

Ob poplavi skinov za androide je to kvečjemu še večja zmeda.

In kaj pa če se remix naenkrat sprdne in neha razvijat to čudo ? Kaj boš potem, spet nanovo učil ?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

BivšiUser2 ::

Če se uporabnik sam od sebe ni pripravljen učiti je vseeno keri OS je gori. Obe babici imata smartphone. Ena z 5.0 druga z 7.0 Androidom. Ne rečem, da je kera super uporabnica fonov, a me ena skoraj nič več ne vpraša kako kaj, mogoče tu in tam. Druga me zove za vsak drek, ker se ji ne da razmišljati... OP če imate kaj v stilu http://www.simbioza.eu/sl/2017/ v vašem kraju organizirano toplo priporočam najprej to, potem pa tisti OS v katerem so največ delali.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

poweroff ::

hojnikb je izjavil:

Ob poplavi skinov za androide je to kvečjemu še večja zmeda.

In kaj pa če se remix naenkrat sprdne in neha razvijat to čudo ? Kaj boš potem, spet nanovo učil ?

Kaj bi dajal W10 gor, kaj če pride taka oseba h komu, ki ima W7 ali Xp, kako bo gledala potem?

In kaj le se MSju sprdne in bo spet radikalno spremenil GUI?
sudo poweroff

Egidij88 ::

Ne vem, kje vidiš radikalne spremembe pri Windowsu. Izjema je tisti kvadratkasti menu pri Windows 8, ki je šel hitro na smetišče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Egidij88 ()

šernk ::

hojnikb je izjavil:

Windows 10 itk. Je vsaj vmesnik konsistenten skozi updejte za razliko od *nix distrotov, ki za vsak večji upgrade nanovo izumijo toplo vodo.

Pa še to; mogoče bo ta starejša oseba šla kdaj tudi kam na obisk kakšnemu znancu/znanki. Le kako bo hecn gledala v računalnik v katerem bodo windowsi, znala bo pa delat samo z distrotom, ki ga bo OP gor poknu.


še en nesmisel?

 linuxmint 13

linuxmint 13



 linuxmint 18 (6 let pozneje)

linuxmint 18 (6 let pozneje)

In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

oemdzi ::

Na stara jajca od PCjev nalagam Linux - ChaletOS, super približek windows 7 videzu, dela gladko tudi na 1gb rama, je tudi neprimerljivo hitrejši v primerjavi z win10.
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

hojnikb ::

In potem na stara jajca das linux in ugotovis, da je driver podpora drek, sploh kaksnih amd grafik.

In na koncu ugotovis, da je win7 cisto ok.
#brezpodpisa

BivšiUser2 ::

BTW, če imaš Windows comp + neukega uporabnika boš viruse kar nabiral. Sem eni rekel, naj pazi, ker je na njenem compu MWB našel svašta. Celo trdila je, da ona že te navlake ni mogla namestiti, čeprav ima dostop do kompa samo ona. Najprej na kak tečaj pa potem comp v roke.

hojnikb je izjavil:

In potem na stara jajca das linux in ugotovis, da je driver podpora drek, sploh kaksnih amd grafik.

In na koncu ugotovis, da je win7 cisto ok.

Neukemu uporabniku je vseeno za draverje, nimajo niti kaj drugega met razen integrirane grafike.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

oemdzi ::

hojnikb je izjavil:

In potem na stara jajca das linux in ugotovis, da je driver podpora drek, sploh kaksnih amd grafik.

In na koncu ugotovis, da je win7 cisto ok.


Tudi možno, vendar se mi še ni zgodilo. Jasno, na normalno zmogljive PCje ne silim Linux... Za nekoga, ki uporablja zgolj brskalnik in Skype, je Linux na starem jajcu več kot zadosten.
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

next3steps ::

nsa_ag3nt ::

S4NNY1
BTW, če imaš Windows comp + neukega uporabnika boš viruse kar nabiral.

Kdo pravi da mu daš admin account/pravice ?

Macos je najbolj prijazen za telebane.


W10 se z vsakim večjim updejtom nastavitve "resetirajo", hvala in zbogom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

hojnikb ::

če so virusi problem, pa daš deepfreeze :)
#brezpodpisa

BivšiUser2 ::

Raje mu dam admin pravice kot pa za vsak nov program skačem naokoli. mislim vsak os ima svoje prednosti in pomanjkljivosti. Še vedno predlagam tečaj za OPja, pa da vidimo zagnanost starca. Če se ne bo vsaj pretegnili nima kaj z računalnikom početi, ker te bo stalo živcev .
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

rađo ::

Windows 10 S
Torej edicija brez desktop appov.
Za mail/novice/skype je na Microsoft Store dovolj ponudbe.

blackbfm ::

A Microsoft store dejansko kdo uporablja:))

nsa_ag3nt ::

Na yt poglejte serije "mum tries out", da dobite začetno točko pogleda neukega uporabnika.
https://www.youtube.com/user/OsFirstTim...
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

d4vid ::

hojnikb je izjavil:

Windows 10 itk. Je vsaj vmesnik konsistenten skozi updejte za razliko od *nix distrotov, ki za vsak večji upgrade nanovo izumijo toplo vodo.

Pa še to; mogoče bo ta starejša oseba šla kdaj tudi kam na obisk kakšnemu znancu/znanki. Le kako bo hecn gledala v računalnik v katerem bodo windowsi, znala bo pa delat samo z distrotom, ki ga bo OP gor poknu.


+1

Ob kaksni tezavici pa pa lahko pomaga sosed ali kdo, ki je blizu. Da ne lavfas za vsako bedarijo tja pa kazes. Linux ni ravno vsakdanja zadeva se za kaksnega 20 letnika, windows znajo pa naceloma uporabljat tudi starejsi.

Je pa res, da nekdo ki nima pojma, navlece na windowse vse, sosed je redna stranka, da mu resim racunalnik, je navlekel enkrat gor tolk pizdarij, da ne vem kje jih je nasel.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

srus ::

IOS na Ipadu in čisto nič drugega.

blackbfm ::

srus je izjavil:

IOS na Ipadu in čisto nič drugega.


Najprej nej apple zrihta prevode pol se bomo pa naprej pogovarjal

Markus386 ::

Točno v taki situaciji sem bil pred kratkim (žlahta..).

Rešil sem z ubuntujem. Daš gor, nastaviš kar treba, dodaš razne adblocke, ipd, daš ikone na desktop, in je mir. Lahko klikne na vse "imaš virus" popupe, potegne dol poljuben exe, ipd, pa ne bo škode.

Če nočeš delat port forwardinga za ssh, daj gor še teamviewer, pa če je kaka "frka", ti ni treba hodit na obisk, ampak lahko vse na remote, samo zdrdra ti tistih nekaj številk.

srus ::

blackbfm je izjavil:

srus je izjavil:

IOS na Ipadu in čisto nič drugega.


Najprej nej apple zrihta prevode pol se bomo pa naprej pogovarjal


Da, do takrat pa lahko babico učiš dvoklike.

SimplyMiha ::

samo zdrdra ti tistih nekaj številk


No, to je že vsaj ura mučnega vodenja, da najde prave številke... iz izkušenj...

poweroff ::

Zato imam pa jaz VPN in preko tega rešujem vse...
sudo poweroff

krneki0001 ::

MASS je izjavil:

Starejša oseba, ki še nikoli ni uporabljala PC-ja, ki uporablja še klasični telefon, je izrazila željo po "računalniku" za komunikacijo. Cilji so predvsem mail, fb, browser, yt, Skype...

Kaj predlagate, s čim naj štartam, bo za to osebe čim lažje, android, win 10, kak linux, kaj četrtega?


Leto preden je šel stari v penzijo sem mu prinesel en star prenosnik z Windows 7 gor. Pokazal smo mu kako brska po netu, kako uporablja mail in kako uporablja skype. Po treh letih je sam nadgradil na Windows 10, ko mu je izpisalo da naj to naredi. Pa je takoj rekel, da so mu win 10 lažji za delat, kot pa win 7.
Tako da ni računalnik nek bav-bav, samo pravilno ga moraš predstavit in mu pokazat samo tisto kar rabi, pa nič drugega - torej knof, kjer ga prižge, 3 programe, ki jih bo uporabljal in kako ga ugasne. Ko se bo to navadil, pa lahko razširiš znanje.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri operacijski sistem uporabljate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
697586 (4583) Poldi112
»

Microsoft z novimi triki za namestitev Windows 10 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
13149819 (42214) opeter
»

i3, 4gb rama, kateri operacijski sistem?

Oddelek: Loža
413460 (2574) s1m0n
»

Je to res? A Traffic Analysis of Windows 10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Informacijska varnost
9322009 (58) Mr.B
»

Kateri OS uporabljate (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
13820892 (13892) Apache90

Več podobnih tem