» »

Vsa podjetja rabijo "seniorčke"

Vsa podjetja rabijo "seniorčke"

«
1
2

eric_cartman ::

Malo me zanima vaš pogled na tole kar se sedaj dogaja na slovenski programerski sceni. Vsi bi radi senior programerje z vsaj 3 leti izkušenj. Vsako podjetje dela na drugem frameworku/jeziku in teh je res ogromno. In ne najdem nikjer nobene raziskave. Ampak si upam stavit, da je trenutno brezposelnost v programiranju v Slo manj kot 10 %. V teh 10 % seveda spadajo junior programerji.

Torej kje pa je tukaj mentoriranje? Ker čedalje bolj se zdi, kot da so vsi programerji s senior stopnjo znanja že začeli. Razumem časovne stiske in obremenitev.. Ampak to je tak catch 22. Se pravi vsako podjetje pričakuje strokovnjaka, sami pa ne bi radi nič naredili, zato da nekdo postane strokovnjak? In čedalje manj razumem to slovensko startup sceno, ko ti ponudijo malice, kosila, fitnese, izlete v tujino, stalno poln hladilnik, opremo kakršno si sam želiš in fleksibilen delavnik. Ko pa pride do mentoriranja juniorjev.. To pa raje ne?

sandmat ::

dvomim, da v 10% brezposelnih spadajo junior programerji. Če poznaš kakšnega, ki išče službo, mi pošlji njegov CV na zs.

šihtov za "sam da znaš neki programirat" je na stotine in plačajo precej bolje kot vse ostale branže v sloveniji.

Utk ::

sandmat je izjavil:

dvomim, da v 10% brezposelnih spadajo junior programerji. Če poznaš kakšnega, ki išče službo, mi pošlji njegov CV na zs.

šihtov za "sam da znaš neki programirat" je na stotine in plačajo precej bolje kot vse ostale branže v sloveniji.

To je lahko vse res, ampak v Sloveniji imas zdaj v vsaki vasi kaksno visjo racunalnisko solo. Tisti kao naj bi nekaj malega znali sprogramirat, ampak ce res znajo, se tega sigurno niso naucili v soli. Ce stejes samo tiste, ki res znajo, najbrz ni brezposelnih, ce stejes se tiste, ki naj bi znali, pa jih verjetno je nekaj. Ceprav ne 10% vseh.

eric_cartman ::

Predvsem me zanima kje so se naučiti programirat tisti programerji, ki sedaj obvladajo sceno? Zdaj če jih je nekdo uvajal. Ali potem ne bi bilo logično, da to naredijo tudi sami naprej in prenesejo znanje na mlajše generacije?

To bi moralo biti prav nenapisano pravilo med programerji. Če je bil tebi nekdo mentor, ko si bil sam junior, moraš biti tudi ti mentor nekomu, ki se je ravnokar zaposlil.

Ne vem.. Ali je moje razmišljanje napačno?

SmeskoSnezak ::

Vsi ne znajo poucevati, vecina se jih se ucit ne zna sama.
@ Pusti soncu v srce... @

jype ::

eric_cartman je izjavil:

Predvsem me zanima kje so se naučiti programirat tisti programerji, ki sedaj obvladajo sceno?
Free and open-source software @ Wikipedia

FireSnake ::

Ne, ni.

Je povsem na mestu.
In marsikatero podjetje to tudi prakticira.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Utk ::

eric_cartman je izjavil:

Predvsem me zanima kje so se naučiti programirat tisti programerji, ki sedaj obvladajo sceno? Zdaj če jih je nekdo uvajal. Ali potem ne bi bilo logično, da to naredijo tudi sami naprej in prenesejo znanje na mlajše generacije?

To bi moralo biti prav nenapisano pravilo med programerji. Če je bil tebi nekdo mentor, ko si bil sam junior, moraš biti tudi ti mentor nekomu, ki se je ravnokar zaposlil.

Ne vem.. Ali je moje razmišljanje napačno?

Ni. Samo reci ti nekemu lastniku firme naj da enga programera, ki mu sluzi 20 jurjev na mesec, za tretjino casa mentorirat. In zakaj. To je strosek.

eric_cartman ::

FireSnake je izjavil:

Ne, ni.

Je povsem na mestu.
In marsikatero podjetje to tudi prakticira.


Ta podjetja se kar dobro skrivajo očitno. Verjetno je potem tu problem, ker je pa sigurno ogromno juniorjev, ki prav tako iščejo svoje prve priložnosti. In se veliko takih služb ponudi tudi na način od ust do ust.

Če in ko si enkrat v programiranju in ko prideš do določene stopnje znanja, da lahko rečeš, da dejansko znaš programirat. Od tam naprej so odprta vsa vrata. Ker je pri tej ponudbi služb nemogoče, da bi bil nekdo ki obvlada potem brez dela.

eric_cartman ::

Utk je izjavil:

eric_cartman je izjavil:

Predvsem me zanima kje so se naučiti programirat tisti programerji, ki sedaj obvladajo sceno? Zdaj če jih je nekdo uvajal. Ali potem ne bi bilo logično, da to naredijo tudi sami naprej in prenesejo znanje na mlajše generacije?

To bi moralo biti prav nenapisano pravilo med programerji. Če je bil tebi nekdo mentor, ko si bil sam junior, moraš biti tudi ti mentor nekomu, ki se je ravnokar zaposlil.

Ne vem.. Ali je moje razmišljanje napačno?

Ni. Samo reci ti nekemu lastniku firme naj da enga programera, ki mu sluzi 20 jurjev na mesec, za tretjino casa mentorirat. In zakaj. To je strosek.


Zakaj? Če se poveča obseg dela. In ko firma zraste, ko rabi 5 novih ljudi zaposlit? Potem pa kar naenkrat zahtevajo vsi eksperte z ogromno znanja in izkušenj? In te eksperte potem dobiš kje? Če pa polno podjetij ni pripravljeno uvajat oz. mentorirat?

Saj pravim. Počasi se dogaja, da Slovenija postaja neka "meka" za programerje. Čedalje bolj smo tudi prodorni na trgu v tujini. In poplava služb bo enostavno zahtevala, da se uvaja tudi mlade programerje še brez resnih izkušenj. Sicer bo takole.. Junior programerji brez zaposlitve, pa potem vmes ---------en velik GAP --------------- in nato nezapolnjena delovna mesta za senior programerje, ki pa se mrzlično iščejo.

Mitja223 ::

eric_cartman je izjavil:

Predvsem me zanima kje so se naučiti programirat tisti programerji, ki sedaj obvladajo sceno? Zdaj če jih je nekdo uvajal. Ali potem ne bi bilo logično, da to naredijo tudi sami naprej in prenesejo znanje na mlajše generacije?

To bi moralo biti prav nenapisano pravilo med programerji. Če je bil tebi nekdo mentor, ko si bil sam junior, moraš biti tudi ti mentor nekomu, ki se je ravnokar zaposlil.

Ne vem.. Ali je moje razmišljanje napačno?


Večina tistih, ki so res dobri sami začnejo v srednji šoli in nadaljujejo na faksu - s tem mislim, da imajo v času srednje šole in faksa že vsej neke majhne projekte, ki so jih sposobni sami izpeljati in imajo nekaj za pokazati. Vsej takoj je bilo pri nas, je pa res, da je v vsakem razredu takšnih cca. 10% ali manj, imamo pa vsi službe pa ne slabo plačane - odvisno kaj je bila komu prioriteta.

eric_cartman je izjavil:

Utk je izjavil:

eric_cartman je izjavil:

Predvsem me zanima kje so se naučiti programirat tisti programerji, ki sedaj obvladajo sceno? Zdaj če jih je nekdo uvajal. Ali potem ne bi bilo logično, da to naredijo tudi sami naprej in prenesejo znanje na mlajše generacije?

To bi moralo biti prav nenapisano pravilo med programerji. Če je bil tebi nekdo mentor, ko si bil sam junior, moraš biti tudi ti mentor nekomu, ki se je ravnokar zaposlil.

Ne vem.. Ali je moje razmišljanje napačno?

Ni. Samo reci ti nekemu lastniku firme naj da enga programera, ki mu sluzi 20 jurjev na mesec, za tretjino casa mentorirat. In zakaj. To je strosek.


Zakaj? Če se poveča obseg dela. In ko firma zraste, ko rabi 5 novih ljudi zaposlit? Potem pa kar naenkrat zahtevajo vsi eksperte z ogromno znanja in izkušenj? In te eksperte potem dobiš kje? Če pa polno podjetij ni pripravljeno uvajat oz. mentorirat?

Saj pravim. Počasi se dogaja, da Slovenija postaja neka "meka" za programerje. Čedalje bolj smo tudi prodorni na trgu v tujini. In poplava služb bo enostavno zahtevala, da se uvaja tudi mlade programerje še brez resnih izkušenj. Sicer bo takole.. Junior programerji brez zaposlitve, pa potem vmes ---------en velik GAP --------------- in nato nezapolnjena delovna mesta za senior programerje, ki pa se mrzlično iščejo.


Z 3 leti pač nisi senior programer, drugače pa se strinjam, dan danes je problem večine firm, da se več ne želijo ukvarjati z novim kadrom in ga izobraževati, vsi iščejo nekoga, ki mu že lahko dajo vsej nekaj za delat. Ni samo v računalništvu tak, ampak na vseh področjih. Na splošno pa to še toliko bolj velja za manjše firme.

kuall ::

tega problema se rešiš, če začneš programirat pri 15 letih. pa boš pri 20ih še vedno delal neumnosti in boš šele pri 30ih res kvaliteten programer. razlika med 20 in 30 letnikom je velika, 30 je boljše. 40 tudi.

jype ::

Hm? Kvaliteten programer si komot že pri petnajstih. Tisto, kar ti omogoča visoko produktivnost in pisanje kvalitetnega programja je predvsem proces, ne pa kakršenkoli božji dar.

Utk ::

Ja, lahko bi podjetja dala vec na to, ne mores jih pa prisilit. Vecje firme lazje to delajo, ampak velikih je relativno vse manj. Lahko bi pa vec naredili tudi studenti sami. Sej so prakse po 3 mesece, "mentorji" imajo svoje delo, studenti pa nekateri si kaj najdejo in se kaj naucijo v tem casu, drugi pa ne. Nihce jih ne bo silil.

eric_cartman ::

Objavljam to temo ravno s tem namenom. Mogoče si kakšen CEO tole prebere oz. preleti. Če že ne bo tega upošteval, se bo pa na to spomnil takrat, ko bo iskal kvaliteten in izkušen kader, ki ga bo čedalje težje dobit.

holabaluza ::

Obicajno so juniorji zazeljeni v vecji firmi, najmanj pa v rastocem startupu, kjer se mocna senior ekipa sele gradi.

The Player ::

Tako je povsod neglede na stroko. Enostavno si podjetje ne more privoščit uvajat/mentorirat ljudi, ker to stane oz. se zmanjša produktivnost, kar se pozna na dobičku.

Zato je tudi trend samopoučevanja velik predvsem v strokah, ki to omogoča. Npr. v grafičnem oblikovanju je tega ogromno, ker na fakulteti znanja skoraj, da ne pridobiš, podjetja pa tudi niso pripravljena uvajat (tudi praktikantov nočejo, ki so dobesedno zastonj delovna sila, če vzamejo recimo nekoga, ki res obvlada). Samopoučevanje je OK, ampak je še zmeraj premalo, da bi lahko postal strokovnjak, ker šele v podjetju pridobiš relevantne izkušnje, znanje in trike, ki jih potrebuješ za svoj poklic.

Problem nastane po tem, ko podjetja zahtevajo previsok nivo znanja, potem pa se sprašujejo zakaj ne najdejo kadra? Mogoče zato, ker je že zaseden in so ostali le še juniorji?

krneki0001 ::

eric_cartman je izjavil:

Predvsem me zanima kje so se naučiti programirat tisti programerji, ki sedaj obvladajo sceno? Zdaj če jih je nekdo uvajal. Ali potem ne bi bilo logično, da to naredijo tudi sami naprej in prenesejo znanje na mlajše generacije?

To bi moralo biti prav nenapisano pravilo med programerji. Če je bil tebi nekdo mentor, ko si bil sam junior, moraš biti tudi ti mentor nekomu, ki se je ravnokar zaposlil.

Ne vem.. Ali je moje razmišljanje napačno?


Dobra firma bi vzela 2 začetnika in enega seniorja, vsem trem bo dala zadolžitve, s tem da bosta juniorja pomagala seniorju in se učila. S tem da bo firma dala seniorju še bonus za prenos znanja. Vsi bodo od tega nekaj odnesli, še največ pa firma, ki bo imela 3 dobre programerje.

Problem pa nastane, ker tako ne razmišlja skoraj noben več. Razmišljanje lastnikov firm je drugačno in lastniki, ko dobijo seniorja, ga probajo ožet do konca in ne razmišljajo, da bodo rabili še kakšnega programerja. In ko jim senior uide, spet razmišljajo samo kako bodo drugega seniorja dobili.

oxyuranus ::

eric_cartman je izjavil:

Malo me zanima vaš pogled na tole kar se sedaj dogaja na slovenski programerski sceni. Vsi bi radi senior programerje z vsaj 3 leti izkušenj. Vsako podjetje dela na drugem frameworku/jeziku in teh je res ogromno. In ne najdem nikjer nobene raziskave. Ampak si upam stavit, da je trenutno brezposelnost v programiranju v Slo manj kot 10 %. V teh 10 % seveda spadajo junior programerji.

Torej kje pa je tukaj mentoriranje? Ker čedalje bolj se zdi, kot da so vsi programerji s senior stopnjo znanja že začeli. Razumem časovne stiske in obremenitev.. Ampak to je tak catch 22. Se pravi vsako podjetje pričakuje strokovnjaka, sami pa ne bi radi nič naredili, zato da nekdo postane strokovnjak? In čedalje manj razumem to slovensko startup sceno, ko ti ponudijo malice, kosila, fitnese, izlete v tujino, stalno poln hladilnik, opremo kakršno si sam želiš in fleksibilen delavnik. Ko pa pride do mentoriranja juniorjev.. To pa raje ne?


Senior programer ni nekdo z 3 letnimi izkisnjami, vse firme bi pa rade kader, ki zna se kaj vec kot zgooglat nekaj, za silo sestavit/copy-pastat in reci, da je naredil. Taki so pa hudo redki, ce danasnji junior (3 leta izkusenj) sceni izklopis internet, niti hello worlda ne znajo spisat, ce jim pa vzames IDE in jim das vi, boh ne daj tablo, pa tudi dar govora izgubijo.
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oxyuranus ()

Saul Goodman ::

oxyuranus je izjavil:

eric_cartman je izjavil:

Malo me zanima vaš pogled na tole kar se sedaj dogaja na slovenski programerski sceni. Vsi bi radi senior programerje z vsaj 3 leti izkušenj. Vsako podjetje dela na drugem frameworku/jeziku in teh je res ogromno. In ne najdem nikjer nobene raziskave. Ampak si upam stavit, da je trenutno brezposelnost v programiranju v Slo manj kot 10 %. V teh 10 % seveda spadajo junior programerji.

Torej kje pa je tukaj mentoriranje? Ker čedalje bolj se zdi, kot da so vsi programerji s senior stopnjo znanja že začeli. Razumem časovne stiske in obremenitev.. Ampak to je tak catch 22. Se pravi vsako podjetje pričakuje strokovnjaka, sami pa ne bi radi nič naredili, zato da nekdo postane strokovnjak? In čedalje manj razumem to slovensko startup sceno, ko ti ponudijo malice, kosila, fitnese, izlete v tujino, stalno poln hladilnik, opremo kakršno si sam želiš in fleksibilen delavnik. Ko pa pride do mentoriranja juniorjev.. To pa raje ne?


Senior programer ni nekdo z 3 letnimi izkisnjami, vse firme bi pa rade kader, ki zna se kaj vec kot zgooglat nekaj, za silo sestavit/copy-pastat in reci, da je naredil. Taki so pa hudo redki, ce danasnji junior (3 leta izkusenj) sceni izklopis internet, niti hello worlda ne znajo spisat, ce jim pa vzames IDE in jim das vi, boh ne daj tablo, pa tudi dar govora izgubijo.


wow. zgleda, da sem vsaj junior programer. :-) pa tako malo sem se cenil.

eric_cartman ::

Senior programer ni nekdo z 3 letnimi izkisnjami, vse firme bi pa rade kader, ki zna se kaj vec kot zgooglat nekaj, za silo sestavit/copy-pastat in reci, da je naredil. Taki so pa hudo redki, ce danasnji junior (3 leta izkusenj) sceni izklopis internet, niti hello worlda ne znajo spisat, ce jim pa vzames IDE in jim das vi, boh ne daj tablo, pa tudi dar govora izgubijo.


S tem se pa tudi strinjam.. Dobro saj se ne morem pritoževat. Trenutno sem v fazi pridobivanja znanja... In seveda. Če meni vzameš google, potem tudi jaz ne bi skupaj spravil nobenega projekta. Ampak ok. Sam sebi si nisem še niti rekel, da sem programer. Tako kot glasbenik ne more biti nekdo, ki ne obvlada glasbila.

Čedalje več je tudi vprašanj na google-u ali je programiranje res samo googlanje in copy paste iz stackflow-a in potem malo prilagodiš. In presenetljivo veliko firm obratuje na ta način. Ampak ja.. Po drugi strani pa so za znanje programiranja potrebne izkušnje in leta. Ogromno stvari se spreminja zelo hitro. Programski jeziki napredujejo. Frameworkov je čedalje več. Posledično je čedalje težje sledit vsem novim trendom.

Se je pač najboljše naučit nekega popularnega frameworka, potem pa cross your fingers, da dobiš službo, kjer zahtevajo ravno to.

Problem pa nastane, ker tako ne razmišlja skoraj noben več. Razmišljanje lastnikov firm je drugačno in lastniki, ko dobijo seniorja, ga probajo ožet do konca in ne razmišljajo, da bodo rabili še kakšnega programerja. In ko jim senior uide, spet razmišljajo samo kako bodo drugega seniorja dobili.


No saj to.. Ne vem. Upam, da se bo to kmalu spremenilo. Sicer pa se bo tudi na tem področju zgodil beg možganov oz. bo čedalje več programerjev ven uhajalo. Čeprav v resnici noben ne želi, da se to zgodi.. Ker podjetja pa brez dobrega oz. svežega kadra ne morejo imet rasti.

krneki0001 ::

To se že dogaja in ljudje že bežijo ven.

oxyuranus ::

eric_cartman je izjavil:

Ker podjetja pa brez dobrega oz. svežega kadra ne morejo imet rasti.


No to je pa svetovna zabloda nasega casa, hebes rast, kretenska ameriska ideja, ki je skregana z realnostjo, danes se gleda samo se na rast, dejansko je pa uspeh drzati produkt dolgo casa na profitabilni ravni, pa tudi ce rasti ni nic. V imenu rasti imas danes naprave, ki dan po preteku garancije crknejo, vedno manjse deleze kakava v cokoladi, vedno vec 10x zapakiranih izdelkov z vedno manj vsebine ipd. In potem imas nekaj let "rast", nato pa strmoglavljenje, seveda je kriv zadnji vodja, ne prejsnjih nekaj, ki so izcrpavali izdelek prejsnja leta.
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oxyuranus ()

SmeskoSnezak ::

krneki0001 je izjavil:

To se že dogaja in ljudje že bežijo ven.

Tocno tako. Sem se ravno meno s kolegom iz sredozemlja, kjer omenja da gejming podjetja iscejo programere, a izkuseni stran bezijo, ker so se podjetja zacela cudno strukturirat in ne znajo vec dobit dobrega folka. Zal tudi ponudba senevemkakih bonitet ne odtehta zivcov parajocega stresa, ki ga dozivis kot senjor tamkaj, mal po tem ko se zaposlis. Mislim, da bi se mogla vsa podjetja malce bolj pazljivo lotiti zaposlovanja in vec poudarka dati na naslednjegeneracijskega kadrovanja. Ravno kadrovanje se skorajda nic ne spreminja oziroma zelo pocasi.
@ Pusti soncu v srce... @

oxyuranus ::

SmeskoSnezak je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

To se že dogaja in ljudje že bežijo ven.

Tocno tako. Sem se ravno meno s kolegom iz sredozemlja, kjer omenja da gejming podjetja iscejo programere, a izkuseni stran bezijo, ker so se podjetja zacela cudno strukturirat in ne znajo vec dobit dobrega folka. Zal tudi ponudba senevemkakih bonitet ne odtehta zivcov parajocega stresa, ki ga dozivis kot senjor tamkaj, mal po tem ko se zaposlis. Mislim, da bi se mogla vsa podjetja malce bolj pazljivo lotiti zaposlovanja in vec poudarka dati na naslednjegeneracijskega kadrovanja. Ravno kadrovanje se skorajda nic ne spreminja oziroma zelo pocasi.


Ne vem, ce se gre za kadrovanje, ko firma malo zrase, se razbohoti middle management, kupi nekih procesov, overheada, nanizajo se neka ocenjevanja, management bonusi za kratkorocne rezultate (jaz bi jih izplaceval z nekaj let zamika, glede na stanje produkta takrat, nagradil bi dolgorocni uspeh!), vse se poskusa streamlinati in to unici zacetni zagon, ki ga je podjetje imelo (da o morali sploh ne govorim). Ali je to nujno? Ne vem, rekel bi, da je spet v igri *RAST*, skratka cimvec iztisnit za cimmanj denarja, na koncu pa imas polno firmo birokratov in "opic".
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oxyuranus ()

eric_cartman ::

oxyuranus je izjavil:

eric_cartman je izjavil:

Ker podjetja pa brez dobrega oz. svežega kadra ne morejo imet rasti.


No to je pa svetovna zabloda nasega casa, hebes rast, kretenska ameriska ideja, ki je skregana z realnostjo, danes se gleda samo se na rast, dejansko je pa uspeh drzati produkt dolgo casa na profitabilni ravni, pa tudi ce rasti ni nic. V imenu rasti imas danes naprave, ki dan po preteku garancije crknejo, vedno manjse deleze kakava v cokoladi, vedno vec 10x zapakiranih izdelkov z vedno manj vsebine ipd. In potem imas nekaj let "rast", nato pa strmoglavljenje, seveda je kriv zadnji vodja, ne prejsnjih nekaj, ki so izcrpavali izdelek prejsnja leta.


Dejansko nisem mislil rasti zgolj iz denarnega oz. profitabilnega vidika. Pač pa, ko se podjetje izstreli med "ta dobra" podjetja, kot se je sedaj že kar nekaj slovenskih. Potem rabiš več kadra, da lahko obdržiš enako dobro kvaliteto izdelka. Sicer pade 10krat več dela na enega senior programerja, ki je sicer mogoče celo sam postavil cel sistem...

Veliki večini je danes tut težko priznat, da ne zmorejo vsega sami. Sploh pa je to včasih težko dopovedat svojim nadrejenim.

SmeskoSnezak ::

Ja, se strinjam. Ampak bi rekel, da je kadrovska tisti povezovalni link, saj tud napredovanje in ustvarjanje teh srednjih manadzerjev ne sme iti mimo njih! Ravno zadnjic sn bral clanek od nekoga, ki je odsel od googla kot programer in ustanovil svoje majhno podjetje nekje v azijski regiji. Kako bi vi strukturirali podjetje? Sploh, ko se potrebuje seniorje in juniorje hkrati naenkrat zaradi uspesnosti?
@ Pusti soncu v srce... @

oxyuranus ::

Nekje je bila izpoved Microsoftovega inzinirja, ki je bil tam precej dolgo. Ko je zacel pri njih, je bil junior od Gatesa oddaljen 3 kolena. In firma je cvetela, ko je odsel (sami vidite kaksen drek je postal m$), je bilo do CEOta 7 nivojev managementa, ki so se prerivali in spotikali en drugega na raznih nivojih. S takim kadrovanjem, dobis kolektivno (ne)odgovornost ali za boljso ponazoritev - slovensko drzavno upravo.
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

oxyuranus ::

Aja, pa da ne bo kdo mislil, da je tole off topic, samo ni ocitno razviden point. Zaradi zaposlovanja nekvalitetnega strokovnega kadra (ker je poceni), rabis takih precej vec ali pa zelo nezahtevne projekte. Ker imas kar naenkrat maso ljudi, rabis hordo podpornega osebja (managementa), da jih nadzoruje in kupe procesov. Seveda je logika enaka, tako da spet zaposlujes nekvaliteten podporni kader ali pa ga celo naredis iz nekvalitetnega strokovnega kadra. Na koncu to zadusi celo firmo.

Sicer bi rekel, da bi pametne firme morale zaposlovati samo kvalitetne (drage) đombe (ne specialiste, ljudi, ki se lahko specializirajo na podlagi izkusenj v karkoli) in sem ter tja kaksne perspektivne juniorje, v manjsini (sicer jih đombe ne bodo mogle vzgojiti, vzeti "za svoje"), ampak nima smisla, nihce vec ne gleda na dolgorocen razvoj podjetja, raje vrabec v roki, kot golob cez 15 let. ;)
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oxyuranus ()

SmeskoSnezak ::

Se strinjam... stvari gredo pocasi v vedno krajsa majhna uspesna podjetja, in pocasno propadajoce velikane. :)
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

SimplyMiha ::

Propadajoči velikani kupujejo majhna uspešna podjetja.

oxyuranus ::

SimplyMiha je izjavil:

Propadajoči velikani kupujejo majhna uspešna podjetja.


... in jih unicijo, na koncu grejo pa se sama k vragu (HP, Symantec, Yahoo,...). Ce si npr. pogledamo HP, a se se kdo spomne kaksni carji so bili vcasih? In kje so zdaj?
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oxyuranus ()

Isotropic ::

velike firme kupujejo majhne, ker same niso sposobne več inovirati.
hp, intel... so lepi primerki tega. baje nekaj takega velja tudi za google že.

karafeka ::

oxyuranus je izjavil:

In firma je cvetela, ko je odsel (sami vidite kaksen drek je postal m$), je bilo do CEOta 7 nivojev managementa, ki so se prerivali in spotikali en drugega na raznih nivojih. S takim kadrovanjem, dobis kolektivno (ne)odgovornost ali za boljso ponazoritev - slovensko drzavno upravo.


Pa to je vsaka druga firma v Nemčiji. Nemci špilajo managerje (sestankujejo, da še sami ne vejo zakaj), delajo (programirajo) pa Indijci (pa ne mi rečt, da se trend obrača in se delo vrača v Evropo, ker je ravno nasprotno - vem iz prve roke). A je to uspešno? Očitno. Vsaj s stroškovnega vidika.
Po mojem bo na srednji rok najbolj perspektivna panoga blockchain in se splača investirat v znanje le-tega.

krneki0001 ::

karafeka je izjavil:

Po mojem bo na srednji rok najbolj perspektivna panoga blockchain in se splača investirat v znanje le-tega.

Se strinjam. V to je trenutno treba vlagat znanje.

oxyuranus ::

Vidva sta samo cinicna, ne? :D Blockchain je se ena hype driven tehnologija, kot so bile nekaj casa hierarhicne baze, ko je vsaka firma, ki je delala racunovodski software, migrirala iz relacijske baze na hierarhicno ker "tisti, ki vejo" pravijo, da je pa to the next big thing. Danes o hierarhicnih bazah skorajda ni vec za slisati, pasejo na 1% uporabe baz, vsi ostali so se pa fejst nategnili. Enako je z blockchainom :D
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Vazelin ::

To da nekoga usposabljate imate kot del dolžnosti ali je to "malo tako za zraven"? Kot imajo učitelji razredništvo, na ta način? Ker če je malo tako za zraven, zakaj bi vaše silno znanje zastonj širili naokoli in s tem širili krog potencialnih tekmecev - to vem da so pravoverni računalničarji totalno naivni? :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

jype ::

Veliko večino prispevkov v tej temi je mogoče označiti kot logično napačno in trivialno pokazati na napako, ki jo pisec naredi.

Vazelin je izjavil:

To da nekoga usposabljate imate kot del dolžnosti ali je to "malo tako za zraven"? Kot imajo učitelji razredništvo, na ta način? Ker če je malo tako za zraven, zakaj bi vaše silno znanje zastonj širili naokoli in s tem širili krog potencialnih tekmecev - to vem da so pravoverni računalničarji totalno naivni? :D
To delamo zato, ker je dela toliko, da če se v tem trenutku znajde 30 milijonov seniorjev na trgu dela, bo v enem mesecu zmanjkalo vseh. Nekateri ne razumete tega, potem vas je pa "strah konkurence". Strah vas je lahko le tega, da bodo vaše banke, medicinske naprave, kontrolne sisteme za železnice, visokonapetostna omrežja ter nadzor nad zračnim prometom programirali Blinderji in kualli, ker ne bo nikjer nobenega izkušenega programerja, saj taki delo dobijo v manj kot nič časa.

jizzer ::

Če vprašaš mene, lahko maš minimalno znanje, če maš le samoiniciativo in zagnanost. Stvari ni težko pokazat in razložit, samo ne mi težit vsakih 15minut, kaj dela vsaki drugi stavek posebej ampak naj pride z konkretnim vprašanjem, da vidim napredek.
Marsikaj je odvisno tudi od obsega dela, deadlinov in velikosti firme, sam nimam izkušenj kako sprejemajo juniorje v sloveniji, ker se nisem nikoli rabil s tem ubadat, ampak imam občutek da je kar na nivoju. Sošolci iz faxa, za katere se je videlo, da jih zadeva zanima in sami delajo še v prostem času z zagnanostjo, kolikor sem se pogovarjal imajo po večini neko delo nekje.

eric_cartman ::

jizzer je izjavil:

Če vprašaš mene, lahko maš minimalno znanje, če maš le samoiniciativo in zagnanost. Stvari ni težko pokazat in razložit, samo ne mi težit vsakih 15minut, kaj dela vsaki drugi stavek posebej ampak naj pride z konkretnim vprašanjem, da vidim napredek.
Marsikaj je odvisno tudi od obsega dela, deadlinov in velikosti firme, sam nimam izkušenj kako sprejemajo juniorje v sloveniji, ker se nisem nikoli rabil s tem ubadat, ampak imam občutek da je kar na nivoju. Sošolci iz faxa, za katere se je videlo, da jih zadeva zanima in sami delajo še v prostem času z zagnanostjo, kolikor sem se pogovarjal imajo po večini neko delo nekje.


Problem je če iščeš delo brez nekih posebnih vez in poznanstev. Če gledaš zadnja dela na fb grupi službe za developerje in slotech zaposlitve ter ostale zaposlitvene portale boš lahko opazil, da zahtevajo pri vseh izkušnje v stilu: Vsaj 2 leti izkušenj na podobnih projektih.. In pa.. Iščemo nekoga, ki obdvlada etc.

Za juniorje je bilo ponudb v zadnjih parih mesecih mislim, da 3 ali 4 --> vsaj kar se portalov tiče. 95% ostalih ponudb pa je delo z izkušnjami.

Bedno pa bi mi bilo pošiljat prošnjo v neko podjetje, kjer jim jasno piše, da iščejo nekoga ki zna in z izkušnjami. Jaz pa teh vseeno nimam..

See my point? Tudi če sem doma še tako zagnan in delam na lastnih projektih, pa profesionalnih izkušenj in realnih izkušenj v podjetju nimam.

rasta ::

Pomankanje "seniorjev" je po mojem mnenju problem desetletij neoliberalistične mentalitete -- nihče več noče vlagat v infrastrukturo/javno dobro. Nihče več ne šola delavcev, ker če izšolani odide iz podjetja (večina ljudi v začetku zamenja vsaj eno službo), je to za podjetje z računovodskega vidika izguba. In podjetje, ki ne šola/usposablja, vleče ekonomsko rento ... seveda, dokler ni parazitov preveč.

Prosta delovna mesta pa ostajajo odprta mesece, ker podjeta zelo veliko stane. Ampak smo v pat položaju -- v zelo slabem Nashevem ravnotežju.

jype ::

eric_cartman je izjavil:

Problem je če iščeš delo brez nekih posebnih vez in poznanstev.
Ne tega delat. Naberi veze in poznanstva.

eric_cartman je izjavil:

Bedno pa bi mi bilo pošiljat prošnjo v neko podjetje, kjer jim jasno piše, da iščejo nekoga ki zna in z izkušnjami. Jaz pa teh vseeno nimam..
Ne pošiljat prošenj. Hodi na meetupe, ustvari kaj, kar lahko pokažeš.

eric_cartman je izjavil:

See my point? Tudi če sem doma še tako zagnan in delam na lastnih projektih, pa profesionalnih izkušenj in realnih izkušenj v podjetju nimam.
Delaj na skupnih projektih. Na githubu poišči projekt, s katerim ima WarpedOne težave (teh je ogromno, boš hitro našel), težavo odpravi in pošlji pull request.

rasta je izjavil:

Pomankanje "seniorjev" je po mojem mnenju problem desetletij neoliberalistične mentalitete -- nihče več noče vlagat v infrastrukturo/javno dobro.
To je samo delno res. Velik problem je tudi mačistična kultura, ki polovico najboljših programerjev napodi še preden gredo v šolo, drugo polovico pa razredči z idejami o tem, da je programiranje diagnoza.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Smurf ::

Moje izkusnje:

1.) Pogosto je senior developer precej pavsalno oznacen, za nekatere je edini kriterij, da ima xyz let izkusenj, kar je pomoje napacna definicija.
2.) Veliko firm misli, da isce senior developerje, ampak jih v resnici ne. Ce isces nekoga za manj kot 3k€ bruto, isces navadnega ali pa junior developerja. Deluje tudi obratno, dobis na razgovor nekoga z 10 letnimi izkusnjami, ki se ima za seniorja, ima pa manj znanja kot nekdo iz faksa.
3.) V realnosti noces imeti same senior developerje, ampak neko zdravo razmerje junior/senior. Pri nas se je izkazalo, da je najlazje/najboljse dobiti dobrega senior programerja tako, da najdes juniorja, ki je koncal faks in ga nato izoblikujes v dobrega programerja (s casoma seniorja). Mora pa seveda imeti firma dober mentorski program, da ne meces casa stran (tako seniorjev kot juniorjev)

krneki0001 ::

Vazelin je izjavil:

To da nekoga usposabljate imate kot del dolžnosti ali je to "malo tako za zraven"? Kot imajo učitelji razredništvo, na ta način? Ker če je malo tako za zraven, zakaj bi vaše silno znanje zastonj širili naokoli in s tem širili krog potencialnih tekmecev - to vem da so pravoverni računalničarji totalno naivni? :D


V velikih firmah je mentorstvo plačano z od 5 do 10% bruto plače.

krneki0001 ::

jype je izjavil:

rasta je izjavil:

Pomankanje "seniorjev" je po mojem mnenju problem desetletij neoliberalistične mentalitete -- nihče več noče vlagat v infrastrukturo/javno dobro.
To je samo delno res. Velik problem je tudi mačistična kultura, ki polovico najboljših programerjev napodi še preden gredo v šolo, drugo polovico pa razredči z idejami o tem, da je programiranje diagnoza.


Pa še en problem je tukaj viden;
Seniorje, sploh tiste odlične programerje, ki so se izkazali, postavijo lastniki za vodilen kader. In ti nimajo pojma o vodenju tima, še manj o zadolžitvah, so si pa dvignili ego na tako visoko pozicijo, da če bi padli z njega na njihov IQ, bi se ubili. Programirajo seveda ne več, ker so zdaj pa oni vodilni kader.
In taki potem tudi odločajo, koga bodo vzeli v službo. Seveda mora imeti najmanj 10 let izkušenj, mora že vse obvladat. Na razgovorih pa itak vsak zna manj od njih. Pozabljajo pa tudi pa da so oni bili ravno tako nekoč juniorji brez znanja.
In zaradi takih, gre vse navzdol v tej državi.

Matek ::

eric_cartman je izjavil:

Torej kje pa je tukaj mentoriranje? Ker čedalje bolj se zdi, kot da so vsi programerji s senior stopnjo znanja že začeli. Razumem časovne stiske in obremenitev.. Ampak to je tak catch 22. Se pravi vsako podjetje pričakuje strokovnjaka, sami pa ne bi radi nič naredili, zato da nekdo postane strokovnjak? In čedalje manj razumem to slovensko startup sceno, ko ti ponudijo malice, kosila, fitnese, izlete v tujino, stalno poln hladilnik, opremo kakršno si sam želiš in fleksibilen delavnik. Ko pa pride do mentoriranja juniorjev.. To pa raje ne?
Na čem baziraš to opažanje? Jaz sem na vseh dosedanjih delovnih mestih bodisi mentoriral bodisi bil mentoriran. Nivo organizacije tega se sicer razlikuje, I'll give you that, ampak vedno je goli minimum vsaj to, da se novincem kake pol leta sploh ne teži glede produktivnosti, da se jim dodeli nekoga, komur lahko konstantno težijo in da obstaja nek osnoven proces onboardanja. Kjer znajo bolj daljnosežno gledati, se še bolj aktivno trudijo z usposabljanjem.

Glede na trenutno stanje na trgu je povsem racionalna in enostavna razlaga situacije, ki si jo opisal, tudi ta, da je pač premalo seniorjev out there. Kvalitetne delovne sile ni veliko, njeno generiranje je počasno in dologoročno, povpraševanje je trenutno dosti večje od ponudbe.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

jype ::

krneki0001 je izjavil:

In zaradi takih, gre vse navzdol v tej državi.
EU je v 2017 zrastla skoraj 3 odstotke.

krneki0001 ::

Ja, tudi špage za ladje vezat so se pocenile za 25%.

jype ::

Moj point je da "ta država" ne pomeni več ničesar smiselnega.

Smurf ::

Ta pravi "senior" developer mora imeti razvite tudi socialne vescine, ki mu omogocajo mentoriranje in vodenje ljudi. Ce tega nima, po mojem mnenju v resnici niti ni senior developer.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali so v Sloveniji sploh še kakšni developerji? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28056893 (26490) LeQuack
»

Produktivnost programerjev in programerskih ekip

Oddelek: Programiranje
325989 (4807) Šmorn
»

Koliko dobri programerji iscejo delo (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
6516643 (13009) htertz
»

Razlaga programerskih pojmov

Oddelek: Programiranje
94381 (3844) b0rut

Več podobnih tem