» »

težave excel

težave excel

borut10 ::

Pozdravljeni,

na list1 v excelu bi rad dal sliko, ki bi mi jo potem avtomatsko spreminjalo (če bi jo jaz rad spreminjal) na listu 2, kjer bi dal povezavo (npr.: =B10).
Vendar prvo kot prvo ne vem vstaviti slike v samo eno celico,
drugo kot drugo pa mi noče povezat celice.

Upam, da razumete kaj hočem.

Lp, Borut

BigHugo ::

LP BigHugo

SScience ::

Pozdrav,

Imam sledečo težavo pri vpisovanju podatkov v excel. Ko v celico vpišem npr. 1.054 mi spremeni v 1054. Ve kdo kako to odpraviti?

Hvala in lp

harvey ::

SScience je izjavil:

Pozdrav,

Imam sledečo težavo pri vpisovanju podatkov v excel. Ko v celico vpišem npr. 1.054 mi spremeni v 1054. Ve kdo kako to odpraviti?

Hvala in lp

Če boš napisal 1,054 bo pa ok. Sicer pa to nastaviš ali v Excelu ali pa pod nastavitvami operacijskega sistemu pod jezikovne in področne nastavitve.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

SScience ::

@harvey Ne bo ok, ker potem ne dovoli uporabljati formul:) Kaj in kje točno se nastavi?

harvey ::

Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

reeves ::

Označi vse kar želiš imeti tako, desni klik, oblikuj celice, pod Kategorija je Številka in daj kljukico v Uporabi ločilo tisočic (.)

SScience ::

@harvey Sem se prebil do tistih nastavitev na control panel pa so enaki simboli kot v excelu. Zato vse ostaja isto.
revees Ne pomaga, to sem že prej probal.
Hvala vseeno, bom raje odnesel nekomu, ki se bolje spozna na to, da ne porabim 5ur za tole.

Slipi ::

To kar je zapisal reeves bi moralo delati.
Klik z desno miško v polje,
V meniju Oblikuj celice,
Prvi menu Številka,
Kljukico v Uporabi tisočice,
Decimalna mesta daš na nič (prioriteta 2 za EUR recimo),
V redu

in mora nato izpisati 1.054

Je pa res, da to velja le za tiste celice, ki si jih predhodno markiral. V nasprotnem ti vzame avtomatsko
nastavitev Splošno in je točno tak rezultat kot ga ne maraš imeti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Slipi ()

Trener ::

Imam enako težavo kot @SScience, le da so vrednosti šest številčne. In sicer od 0.90000 pa do 1.90000.
Podatke kopiram v tabelo in mi vrednosti 09 zapiše 0,90000, ostale nad 1 pa 190000.
To se pravi mi vrednosti, ki se začnejo z 0 za ločilo zapiše vejico namesto pike, pri vrednostih nad 1 pa ni ločil.

V nadzorni plošči sem lokacijo popravil na English (ZDA)
Oblikovanje celic mi 1000 separator ne postavi stvari pravilno, temveč 100.000. Oz. ne tako, kot bi želel jaz, pravilno je že...

To mora biti še neka finta, ki je ne poznam.

A mi lahko lepo prosim nekdo posvetuje kako to rešiti.

sbawe64 ::

Tudi v samem Excelu lahko nastaviš ločila za decimalno vejico in tisoč.
Preveri, če tam vzame sistemske nastavitve ali imaš nastavljeno na 'custom'.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Trener ::

Uf, štos je, da nisem ravno poznavalec.

Če te @sbawe64 razumem pravilno, potem se mi ob nastavitvah obnaša na sledeč način

>Formatiraj celico

>Kategorija-število: decimalke (ker jih ne potrebujem označim 0) OK
tisoč separator (cifro flikne v 1000 razdelke) NOK
tisoč sep. izklop (cifra brez pik ali vejic) NOK

-custom: mi enako postavi v 1000 razdelke ali pa mnogo variant "currency", datumi itd

Poleg tega pa mi zgoraj omenjene opcije primejo samo za števila z vrednostjo nad 1 ki so v osnovi brez ločil, ostala (0,90000) ki imajo ločilo pa ne spreminja.

fikus_ ::

Kaj oblikovanje celic kot številka in število decimalnih mest 5 ti ne deluje kot želiš?

Pri kopiranju oz. lepljenju označi lepljenje samo vrednosti brez oblikovanja oz. lepljenje s ciljnim oblikovanjem.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Trener ::

@fikus

...se oproščam, ampak sem res amater.

A lahko malo podrobneje, ker mi ni ravno jasno.

Na spletni strani označim podatke, kopiram ctrl+C nato pa prilepim ctrl+V.
Kako pri tem koraku označujem kar predlagaš?

:(

fikus_ ::

Oblikovanje celic
Oznacis celice, desna tipka na miški se odpre meni, kliknes oblikovanje ... Izbereš številka n desno v okence vpišeš št decimalnih mest

Lepljenje
Kliknes na celico, desna tip. na miš. se odpre meni, klikni lepljenje s ciljnim oblikovanjem


Pisano malo na pamet, možno, da sem kaj pomešal, vrstni red, kaj izpustil.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

feryz ::

Po meri ti ne dela?
Sam formatiraj obliko.
Če ti nobena oblika ne ustreza.

Trener ::

Ok, mal sem bil odsoten.

@fikus
ko določam št. decimalk mi jih pripisuje celi številki, npr: 101145,00000 in ne 1,01145 kakor jaz potrebujem.

ciljno oblikovanje mi kopira izhodiščno obliko, ki je brez ločil. Več od tega ne znam.

@feryz
Sem že pisal zgoraj.

Problem imam, da mi kopirano materijo ne prenese identično v tabelo, delno ja, delno ne in za ta del moram v celo število vstaviti ločilo.

Če kopirano materijo prilepim v PDF je OK, v EXCELU pa ne. (ločila-pike)
Imam Excel 2007, če je tu kakšna fora.

Kako Ex. prepoznava zapise, ki se začenjajo z 0 in kako če z 1 ali več?

Resnično sem mrzel, že 2 dni se za=bavam.

Trener ::

... Še to

Ko grem v formatiranje celice, kategorija po meri (custom) in vpišem željeno obliko (1,0885 npr) mi jo potem v okencu zapiše 110885,0885 dobesedno.

Trener ::

oz. če v custom vpišem kodo #,### mi decimalko vseeno vrže na koncu števila.

fikus_ ::

V kaksni obliki imaš vrednosti, ki jih kopiraš? Prilepi del pdf, ce pravis, da je tam ok.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Argonavt ::

Znajdi se, deli ali mnozi z multiplikatorjem, ki ti premakne vejico. Ce x vecji od 1 deli z y sicer prepisi.

Prenos v excel s pikami in vodilnimi nulami je lahko pain imam 12 strani navodil pisanih na to temo. Kot rečeno v stari verziji se znajdi, v verzijah od 2016 se pa treba naucit power query. Treba naučit.

Trener ::

Kopiram del.

0.9963 0.9965 0.9998 0.9926
0.9962 1.0079 1.0094 0.9957
1.0077 0.9966 1.0089 0.9943
0.9964 0.9874 0.9977 0.9848
0.9874 0.9867 0.9900 0.9807

Argonavt ::

Paste v Excel
Najdi - Zamenjaj . v ,
Podatki - Besedilo v stolpce- Razmejeno - Next- Ločilo presledek - Dokončaj

Končano. Če se to dela 100x na dan posnameš makro.

Trener ::

@Argonavt aleluja. Zaslužiš si pijačo.

Prvič test, sedaj še celota. Dela. :)

Hvala tudi ostalim ... mislim za potrpljenje, pa to.

Glede makro bom malo počakal, če ne me boste nagnali iz foruma.

Argonavt ::

Super, sam da dela.:)

Za pijačo pa čim se vidimo držim za besedo, kot so rekli včasih "vadi pare" za pivo.




Trener je izjavil:

@Argonavt aleluja. Zaslužiš si pijačo.

Prvič test, sedaj še celota. Dela. :)

Hvala tudi ostalim ... mislim za potrpljenje, pa to.

Glede makro bom malo počakal, če ne me boste nagnali iz foruma.

Trener ::

Drži. Samo morava enkrat skomunicirati kdo, kaj, kje, kako.

Da ne bova enkrat ugotovila, da se že leta srečujeva in čakava na pijačo ob sv. Nikoli.

Trener ::

Pozdrav.

Nova neznanka.
Obdelujem finančne izkaze, ki so nekateri podani po četrtletjih, drugi pa mesečno.
Oboje bi želel prikazati na enem grafu, kar pa ne deluje. Četrtletne podatke ne "razporedi" po ustreznih mesecih (jan, apr, jul, okt), temveč jih vrže na prve štiri mesece (jan-apr).

Razmišljam da bi bilo potrebno četrtletne podatke (stolpec z meseci) razširiti na vseh 12 mesecev, vrednosti pa bi se ohranile zgolj v ustreznih mesecih (jan, apr, jul, okt) ostalo pa naj ostane prazno.
Vsaj takšno rešitev vidim.

Kakao naj to napravim?
Nekaj "telovadim" in se počutim kot "seljak z žvečilno"

Nujno bo potreben kakšen tečaj, ker je kar kriza.
Čez noč sem ostal brez strokovnjaka. (smrt v družini)
Morda kakšen nasvet, obstaja kakšno gradivo za začetek.

sbawe64 ::

Pokaži kakšen primer, kako imaš podatke.


Googlaj tole:
How To Show Two Sets of Data on One Graph in Excel
2020 is new 1984
Corona World order

Trener ::

Evo, podatki so nekako takole.

Kot že rečeno, potrebujem zadnji - spodnji vzorec zapisa po četrtletjih.

Mesečni izkaz

Oct 03, 2022 (Sep) 50.9
Sep 01, 2022 (Aug) 52.8
Aug 01, 2022 (Jul) 52.8
Jul 01, 2022 (Jun) 53
Jun 01, 2022 (May) 56.1
May 02, 2022 (Apr) 55.4
Apr 01, 2022 (Mar) 57.1
Mar 01, 2022 (Feb) 58.6
Feb 01, 2022 (Jan) 57.6
Jan 04, 2022 (Dec) 58.7

Izkaz po četrtletjih ki ga imam

October-22 2.7
July-22 3.2
April-22 -0.6
January-22 -1.6
October-21 7.0
July-21 2.7
April-21 7.0
January-21 6.3

Izkaz po četrtletjih ki ga potrebujem

October-22 2.7
September-22
August-22
July-22 3.2
Jun-22
May-22
April-22 -0.6
March-22
February-22
January-22 -1.6

Grem pa še naprej Googlati.

Lp.

Aha, vidim, da je presledke med letnico ter vrednostjo zbrisal in je malo nepregledno.
Upam, da je jasno kaj potrebujem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Trener ()

Tody ::

Hruške pa jabolka mešaš pa upaš da dobiš kaj drugega ven kot sok? Ne moreš mesecev pa kvartalov skupaj prikazovat brez skupnega imenovalca. Če bi imel podatke za vsak dan se potem to da narediti da bi imel drill down iz četrtletja na mesec in potem teden in lahko potem tudi dan.

Drugače pač spravi podatke na mesečno raven. Za namene debate pač trimesečje deliš na 3 enake dele in potem ima januar in feb in marec enako število + tisto kar ga imaš od prej. Potem bo pa šlo.

Trener ::

... za enkrat sem zadevo popravil-pretvoril ročno, ker spet ni bilo toliko, da nebi mogel. Bo pa vprašanje ostalo še naprej aktualno, ker se bo ponavljalo.

Problem je, ker sem le na pičlih osnovah excela in kar sem poizkušal mi je ali mešalo datume/letnice ali pa spreminjalo vrednosti, oz. jih postavljalo "po svoje".

Hruške in jabolka mešam, to ja, ne iščem pa čistega jabolčnega mošta. Bo povsem vredu jabolčno-hruškov sok.
Potrebujem komponente obeh in zaenkrat jih imam (na grafu) vendar z kar nekaj ročnega dela.

Argonavt ::

:) Trener imaš spet inovativne pristope v Excelu.

Datum v Excelu je datum. Excel šteje dneve od 1.1.1900. IN ravno predprejšno sredo je bil velik Excel rojstni dan aka 45000 dan njegovega štetja, kjer 45000 pomeni serijsko številko Excel dneva aka datuma. Tist dan, ko bi lahk častil tisto pivo, ki ga imava menda še v dobrem. Danes je 45012 dan Excel štetja, ergo 45012 (danes) -45000 ( dve sredi nazaj) je minilo 12 dni odkar bi šla lahk na pir. Lahko izračunaš v Excelu za vajo.

Mesec je mesec, kvartal je kvartal. Če rabimo v celici samo podatek o istem mesecu večkrat, se ponavadi znajdemo in damo datum na 1. v mesecu, katerikoli že je. Če rabimo samo izpis mesecav celici, celico oblikujemo Po meri: Trak Osnovno- Puščica desno spodaj v skupini Število - Po meri - namesto general vpišemo mmmm ( izpis zahteva mesec z besedo).

če želiš pa mesec.leto vpišeš obliko mmm.yy ali mmmm.yy ali mmm.yyyy ali mmmm.yyyy

Kvartal je kvartal, normalno leto ima štiri Q1-Q4. Funkcije za izračun kvartala v Excelu žal ni, velja "znađi se " kot pogosto v Excelu. Uporabiš formulo

=ROUNDUP(MONTH(A1)/3;0), kjer je A1 tvoja celica z datumom, če želiš kvartale kot 1,2,3,4 ali
=CHOOSE(ROUNDUP(MONTH(A1)/3,0);"Q1";"Q2";"Q3";"Q4") kjer je A1 tvoja celica z datumom, če želiš kvartale kot Q1,Q2,Q3,Q4

Kakih vsot po mesecih ali kvaratalih se lotiš s SUMIF ali vrtilno tabelo.

Za pir ne čakat na 46000, ker bo šele 9.12.2025 :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Argonavt ()

mirator ::

Takole sem imel narejeno jaz, ko sem pred leti DDV obračunaval kvartalno.
Tabela na listu "obr.ddv":
=SUMIF(o_f!$L$6:$L$299;C30;o_f!$R$6:$R$299)+SUMIF(o_f!$L$6:$L$299;C30;o_f!$S$6:$S$299)
=SUMIF(o_f!$L$6:$L$299;C31;o_f!$R$6:$R$299)+SUMIF(o_f!$L$6:$L$299;C31;o_f!$S$6:$S$299)-SUM($E$11:E12)
=SUMIF(o_f!$L$6:$L$299;C32;o_f!$R$6:$R$299)+SUMIF(o_f!$L$6:$L$299;C32;o_f!$S$6:$S$299)-SUM($E$11:E13)
=SUMIF(o_f!$L$6:$L$299;C33;o_f!$R$6:$R$299)+SUMIF(o_f!$L$6:$L$299;C33;o_f!$S$6:$S$299)-SUM($E$11:E14)
Legenda:
o_f! - list v zvezku excela
L,R in S stolpci v tabeli na listu o_f
E - stolpec na listu "obr. ddv"

Na listu "o_f" sem imel tabelo, kjer sem imel v stolpcu L datume izdanih faktur v stopcih R in L pa stopnje DDV.
Pod tabelo "obr.ddv" sem naredil v stolpcu C enostolpično tabelo z vrednostmi:
C30 =(večji)01.01.2007
C31 =(večji)01.03.2007
C32 =(večji)01.16.2007
C33 =(večji)01.09.2007
Tako sem dobil v 1. kvartalu vsoto vseh davkov za 1.do 3. mesec
v drugem kvartalu vsoto davkov od 1.do 6. meseca odšteto vsto davkov od 1.do 3. meseca itd.(1.do 9. minus 1.do 6. in 1.do 12. minus 1.do 9.)

Mogoče ti moj način pride prav.

Trener ::

Živ.
@Argonavt, mirator, Tody hvala za odziv. ...ampak ni šlo. Vendar vseeno ne mečem koruze v puško.

ROUNDUP bi bil vredu, če bi imel mesece v zaporedju po vrsti brez prekinitev in bi jih zaokrožil v kvartale, jaz jih pa nimam. Že imam kvartale, rad bi pa nazaj v mesece.

Potem mi je nekdo iz YT prišepnil: nadaljujem opisno
1.določim MIN in MAX datum, format-number
2.editing, fill; dobim od MIN datuma do MAX datuma stolpec z dnevi po vrsti, pretvorim v mesece, dobim niz brez prekinitev, ki ga iščem
3.dobljeni niz mesecev tretiram "yes/no" =MATCH(A1,kvartal!A:A,0) Legenda:A1-meseci brez prekinitev; kvartal!A:A- data v kvartalih; 0-nič decimalnih mest
Rezultat ponudi mesece z ujemanjem (vrednost v št.) in tiste ki manjkajo v osnovni tabeli s kvartali (eror, N/A) in te zadnje iščem
4.filter, odstranim vse ujemajoče mesece , ohranim tiste, ki jih v prvi tabeli s kvartali ni (N/A)
kopiram pod stolpec kvartali
5.sortiraj (alt+D+S) sort by: order date; sort on: cell value; order: oldest to newest
OK

Tabelo s kvartali je razširilo in zapolnilo z meseci po vrsti, četrtletne vrednosti pa je ohranilo brez sprememb (mesec, vrednost)

@Tody je bil kar na pravem mestu.

Tody ::

V data warehouse oz podatkovnem skladiščenju se to dela z tako imenovano date tabelo. Torej tabela, ki vsebuje vse dneve v letu ali desetletju. V stolpcih zdraven pa so tudi drugi podatki katero četrtletje je to in katero fiskalno leto je to kateri mesec je to katero leto je to ali je to dela prosti dan ali ne.

Tako lahko potem pokličeš 1.1.2022 in imaš podatke. Lahko pokličeš Q1 in vidiš vse dneve katere imaš notri...

Gospod ::

Kdaj pa bodo excel prilagodili lukčevem leu, eno lukčevo leto ima namreč 54 tednov.
Lp.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

pomoč excel (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
587282 (2859) -JM-
»

excel

Oddelek: Programska oprema
324516 (3125) xtrat
»

Excel - decimalna vejica

Oddelek: Programska oprema
213804 (3568) tempoFlow
»

[Excel]Vrednost celice = ime dokumenta

Oddelek: Programska oprema
314526 (3948) veteran
»

A se kdo spozna na excel ?

Oddelek: Programska oprema
264291 (3487) smrekca

Več podobnih tem