» »

Zunanji vs. notranji zrak

Zunanji vs. notranji zrak

techuser ::

Zanima me, kaj je tako različnega med zunanjim in notranjim zrakom, da opazim pri sebi spremembe kot noč in dan, če grem ven ali pa če sem v sobi?

Če dobro prezračim sobo, se vseeno po 20 minutah zrak kmalu poslabša, kar opazim na kroničnem vnetju. Vsi vemo, da je zrak sestavljen iz približno 20% kisika 80% dušika pa še nekaj drugih plinov. Čeprav imam v stanovanju redno čiščenje, čistilec zraka in dobro prezračenost nekaj vseeno ni v redu. Kaj torej bi lahko v leseni hiši povzročilo takšno poslabšanje, če recimo pustim sobo zaprto kakšno uro. Prebral sem mnogo člankov kako se v vsakem stanovanju nahaja vsaj 4000 mikrobov na kubični meter zraka, nekateri govorijo celo o več milijonih. Ker ima veliko ljudi težave s sinusi in vnetji, lahko iz osebnih izkušenj povem, da je razlika, če grem samo za 15 minut na teraso 100% in nimam več problemov. Logika bi bila, da so zunaj zračne mase, ki se stalno premikajo s koncentracijo kisika 20%, v sobi pa je razmeroma mirujoče stanje, pa še izdihavamo CO2 in porabljamo kisik. Potem bi lahko imeli kmalu koncentracije nižje od 15% kisika. Nekaj člankov je bilo tudi na tematiko o tem, da naj bi vsako uro človek v prostoru povzročil povečanje bakterij za nekaj milijonov. Potem bi lahko sklepali, da so največji porabnik kisika torej mikrobi in se ne zavedamo, koliko nam požrejo kisika. Doma sem imel tudi koncentrator kisika, ki pa je lahko tudi neprimerna stvar, saj lahko povzroči poškodbe očesne mrežnice. če upoštevamo dejstvo, da naj človek ne bi bil ustvarjen za koncentracije kisika višje od 25%. Lahko pa rečem, da je stanje bilo vsekakor boljše vendar kljub temu sem opazil motnje, ki pa jih zunaj na svežem zraku ni. Torej posteljnino in te zadeve mam globinsko oprane in ne vem, kako lahko človek zagotovi vsaj nekaj ur normalnega stanja v prostoru. Res pa je, da teh stvari ne opaziš. Če nimaš kroničnega vnetja in si zdrav. Merilnika koncentracije kisika nimam, ker je predrag, vendar vseeno mislim, da gre za nekaj drugega, kar se nahaja v notranjem zraku. Če ima kdo podobne težave in je morda kdaj razmišljam o sestavi zraka ali morda ve, za kakšne ugotovitve, bom vesel vsakega komentarja. Poleti recimo nisem imel problemov, ker sem imel okna odprta na stežaj in imel kvaliteto zraka normalno, prostore pa imam pozimi ponavadi hladne.
  • spremenil: techuser ()

vuki ::

Mislim, da imaš težavo s presuhim zrakom. Preveri kakšno imaš relativno vlažnost? Naj bi bila med 40% - 60%.
V leseni hiši je ta pozimi še toliko nižja kot v klasični opečni.

energetik ::

Če se 20min po zračenju zrak tako poslabša, da opaziš, potem imaš nekje notri eno stvar, ki onesnažuje. Plesen za omarami? Neoprane cunje? Lepila iz pohištva? Itd.
Glede kisika in CO2 se sigurno nič ne spremeni v teh 20min, tisto traja ure in ure dihanja v malem prostoru, da bi to vplivalo nate.

Šmorn ::

V sejni sobi imamo senzor CO2. Če notri ni ljudi je koncentracija CO2 v sobi nekje 400 ppm, v 15 min pa lahko zraste tudi čez 2000 ppm. Meja za dobro počutje je 1000 ppm. Zračenje pomaga, ampak mora biti redno vsaj na pol ure. Moderna okna niso ravno prava rešitev, ker je vse zatesnjeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Šmorn ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nizka stopnja kisika v prostoru

Oddelek: Loža
404150 (2395) poweroff
»

Tehnično vprašanje za koncentrator kisika (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
746744 (5228) jype
»

Koliko beljakovin dnevno pojeste? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
849682 (8228) Kenpachi
»

Kako izboljsati koncentracijo in spomin

Oddelek: Loža
325490 (4352) techuser
»

Zakaj odpirate okna? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
609658 (7427) Nikec3

Več podobnih tem