» »

Stavka javnega sektorja

Stavka javnega sektorja

Temo vidijo: vsi
««
5 / 51
»»

Vazelin ::

Ma mdo podatke kolko kar so prodali dan pred štrajkom, na dan štrajka in dan po štrajku na Krvavcu?:))

Mr.B ::

gus5 je izjavil:

matobeli je izjavil:

Kar praviš je da se ti jebe za vse davkoplačevalce, pa čeprav delaš tako slabo da ni dobička.
'Poanta' JS je prav v tem, da ne dela za dobiček. Prav zato so lahko storitve in produkti cenejši in dostopni večini...

Ah, javni prevoz, cakalne vrste, ...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Samael ::

matobeli je izjavil:

Če bi JS opravil več dela za enak denar bi bile storitve še cenejše.

Ker v resnici sploh niso. Za vpis enega obrazca v sistem in vpis potrdila v dokument računajo par 10eur.

Pa ne da me moti cena. Moti me zgolj to da moram na vpis v dokument (vse skupaj cca 200 znakov) čakati dober teden.

Jaz delam z morilci, da ti lahko kolikor toliko mirno spiš. In delam z njimi, ob njih, tudi, ko ti dejansko spiš. Tudi ko grem domov, del teh stvari ... ostane z menoj.
Osnovna štartna plača (22 plačni razred) tu je pod jurja bruto. Torej tam okoli 700.00 neto. Na vsaka tri leta recimo dobim lahko z napredovanjem nekih 20 eur več. Čeprav v bistvu nisem napredoval nič, ker je bilo napredovanja zadnja leta zamrznjeno.
Nadur mi ne plačujejo, gre v koriščenje ur. Koliko teh ur misliš, da lahko ob dejstvu, da nas je premalo, da nimam zamenjave, dejansko skurim?
Mislim da me plačaš premalo. Kaj pa ti meniš? :) Da bi moral opraviti več dela? Biti recimo tam v krepko številčno podhranjenem sektorju za isti denar 80 ur na teden?

Veš, komot je biti pameten, ko si človek JS oblikuje domišlijsko. Torej kao brezdelni birokrati na eni strani in uboge medicinske sestre na drugi. Vmes je pa en kup spregledanih služb, številčno in opremsko podhranjenih oddelkov ipd... o katerem se ti ne sanja nič.
Ko boš, in slej ko prej boš ti ali pa tebi ljuba oseba, ležala v KC, ti bo rit brisala in te dvigovala po postelji, ter si ob tem lomila hrbtenico (tudi weekende, praznike, ponoči) oseba, ki bo za to delo prejela cca 650 eur neto. In ne, to ne bo medicinska sestra. Tudi hrana napr. bo prišla izpod rok osebe, ki vse petke, svetke, praznike, nedelje stoji po 8 ur na nogah za cca 650 eur neto. Se ti zdi, da je preplačana?
Pa nikar zdaj o trgovkah. Ja, reveži so vsepovsod, ampak vaši domišlijski spisi ne pomagajo, da bi bilo za bilo kogar v tej zgodi kakorkoli bolje.

Cca 15 let sem delal v gospodarstvu, zdaj delam četrto leto v JS in vidim, poznam marsikatero razliko in verjemi ... beda je vsepovsod. So plusi in minusi tam, plusi in minusi tu. Ampak razmišljam, da bi se zavoljo enkrat večje plače vrnil v gospodartvo. Precej nam jih je že pobegnilo. Kar ob tem izgubim, je kolikor toliko normalen delavnik, kjer si človek vsaj približno organizira življenje. Ja, to je super stvar. Ampak to še ne pomeni, da sem zato za svoje delo ustrezno, pošteno plačan.

Stavkal nisem, ker mi delovno mesto tega ne dopušča. Zamenjave pa tako ali tako nimam. Pa ne pišem tega, da bi jamral kako sem ubogi in oh in sploh. Težko je vsepovsod. Povem vam pa, da vas večina v slogu 24ur komentatorjev nabija v tri krasne. Da ne vidite dlje od lastnega praga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Samael ::

Mimogrede - ne vzemi mojega pisanja kot napad nate, tvoj del sem citiral kot iztočnico.

Phantomeye ::

matobeli je izjavil:

Problem je edino v tem da te v gospodarstvu plačuje firma, v JS pa vsi mi.

In posledično nas ne briga kaj počnejo ljudje v gospodarstvu, ampak kaj počnejo ljudje v JS.

Kar praviš je da se ti jebe za vse davkoplačevalce, pa čeprav delaš tako slabo da ni dobička.


Na prvem mestu sem jaz. In tudi jaz plačujem davke. kar se pa tiče dobička, pa JS ne sme služiti denarja. Lahko recimo dajemo kazni, ampak tega ne počnemo, ker je samo strošek s tem (pošiljanje opominov itd).

matobeli ::

Zakaj potem ne štrajkate za izboljšanje delovnih pogojev? Oziroma, ali 100eur več na mesec pomeni da ste pa pripravljeni požret sranje, delat petke in svetke ob neplačanih nadurah ki jih ni možno izkoristit?

Mogoče pa je problem v tem ker pobudniki štrajkov v resnici niso preobremenjeni in bi si pač želeli samo višjo plačo?

Ali pa štrajk proti tistim ki ne delajo nič, štrajk za optimizacijo (pocenitev) delovanja JS.

Mormo se vsi zavedat da je vreča tako velika +- kot je. Če želite večje plače, oziroma boljše pogoje je treba ta denar vzet nekomu ki si ga v resnici ne zasluži.

Ampak res ne vem če je to v interesu tistim z možnostjo odločanja.

49106 ::

Samael je izjavil:


Ko boš, in slej ko prej boš ti ali pa tebi ljuba oseba, ležala v KC, ti bo rit brisala in te dvigovala po postelji, ter si ob tem lomila hrbtenico (tudi weekende, praznike, ponoči) oseba, ki bo za to delo prejela cca 650 eur neto. In ne, to ne bo medicinska sestra.


Čistilni servis, ki za bolnišnico opravlja storitve, ni JS. Večina, če že ne vsi, je zaposlena v zasebnem sektorju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Samael ::

49106 je izjavil:

Samael je izjavil:


Ko boš, in slej ko prej boš ti ali pa tebi ljuba oseba, ležala v KC, ti bo rit brisala in te dvigovala po postelji, ter si ob tem lomila hrbtenico (tudi weekende, praznike, ponoči) oseba, ki bo za to delo prejela cca 650 eur neto. In ne, to ne bo medicinska sestra.


Čistilni servis, ki za bolnišnico opravlja storitve, ni JS. Večina, če že ne vsi, je zaposlena v zasebnem sektorju.

Ja, strežnice, negovalke ... sure ... sure...
(spet nekdo ki bluzi).

Samael ::

matobeli je izjavil:

Zakaj potem ne štrajkate za izboljšanje delovnih pogojev? Oziroma, ali 100eur več na mesec pomeni da ste pa pripravljeni požret sranje, delat petke in svetke ob neplačanih nadurah ki jih ni možno izkoristit?

A to je vse, kar si potegnil iz mojega pisanja? In temu primerno na hitro skoval novi proti-argument, ki to ni? Lahko bi ti podal žogico nazaj in te vprašal enako za privatni sektor.
Seveda pa je to vprašanje oslarija.
Tako s tvoje, kot tudi z moje strani. Vsakdo dela za plačilo in si želi, da bi bilo to pošteno glede na opravljeno delo. Razhajanja so zgolj v tem, da nekateri pavšalno vlečete črte in pišete, kot ste si namislili, da naj bi v JS bilo, ne kot je. To sem ti v svojem pisanju tudi skušal kar se da jasno in nazorno razložiti. Na konkretnih primerih za katere sem na osnovi tvojega predhodnega pisanja domneval, da ali jih ne poznaš ali pa te za voljo argumenta, striktnega nasprotovanja stavki JS-ja ne zanimajo. Ampak če NE ŽELIŠ razumeti pač ne boš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

49106 ::

Samael je izjavil:

49106 je izjavil:

Samael je izjavil:


Ko boš, in slej ko prej boš ti ali pa tebi ljuba oseba, ležala v KC, ti bo rit brisala in te dvigovala po postelji, ter si ob tem lomila hrbtenico (tudi weekende, praznike, ponoči) oseba, ki bo za to delo prejela cca 650 eur neto. In ne, to ne bo medicinska sestra.


Čistilni servis, ki za bolnišnico opravlja storitve, ni JS. Večina, če že ne vsi, je zaposlena v zasebnem sektorju.

Ja, strežnice, negovalke ... sure ... sure...
(spet nekdo ki bluzi).


Za delo negovalke nisem prepričan, zagotovo pa so vsaj pri nas opravljali delo strežnice, čistilke, in receptorke. Odvisno od dneva/sreče. Fejst si se potrudil, da si našel poklic pri katerem gre za prekarno delo tako v javnem, kot v realnem sektorju.

Razhajanja so zgolj v tem, da nekateri pavšalno vlečete črte in pišete, kot ste si namislili, da naj bi v JS bilo, ne kot je.


Ja, tako hudo je, da JS rine v realnega, ne pa obratno.

Na konkretnih primerih za katere sem na osnovi tvojega predhodnega pisanja domneval


Kolikšen delež zaposlenih v JS predstavljajo tvoji konkretni primeri?

Samael ::

49106 je izjavil:


Kolikšen delež zaposlenih v JS predstavljajo tvoji konkretni primeri?

Ne, daj ti mi povej, kakšen delež javnih uslužbencev nič ne dela, si ne zasluži plačo oz. je kar odveč. Saj si se že odločil kakšen, ane?

Samael ::

Aja, čakaj... ti sprašuješ koliko je čistilk, peric, kuharski pomočnic, kuharic, skladišnikov, vzdrževalcev, električarjev, pravosodnih policistov, kurirjev, tehničnih delavcev, hišnikov, radioloških tehnikov, pomožnih delavcev, negovalk in ostalih uslužbencev recimo štartnem 15,16,17... 22 plačilnem razredu?

Kakšno vprašanje sploh je to?
Samo popolni cepec (in ne dvomim, da vas je v tej temi kar precej) verjame, da je glavnina javnih uslužbencev raznih šefov, direktorjev, pa prisklednikov na raznih inštitutih (kot jih imenujete) ipd.

Iz objave v objavo mi je bolj jasno, da živite v nekem fantazijskem svetu, kjer samo bluzite v tri krasne, ker se fajn sliši, pa ker sta v vaših glavah javni uslužbenec samo tajnica in njen fikus, ne pa ker bi dejansko poznali predmet pogovora.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

49106 ::

Samael je izjavil:

49106 je izjavil:


Kolikšen delež zaposlenih v JS predstavljajo tvoji konkretni primeri?

Ne, daj ti mi povej, kakšen delež javnih uslužbencev nič ne dela, si ne zasluži plačo oz. je kar odveč. Saj si se že odločil kakšen, ane?


Jaz da se odločim? Vi se odločte delat, pismo, alpa priznat da hodte na šiht po utd. Nekateri celo delajo, večina pa "svira kurcu".

Aja, čakaj... ti sprašuješ koliko je čistilk, peric, kuharski pomočnic, kuharic, skladišnikov, vzdrževalcev, električarjev, pravosodnih policistov, kurirjev, tehničnih delavcev, hišnikov, radioloških tehnikov, pomožnih delavcev, negovalk in ostalih uslužbencev recimo štartnem 15,16,17... 22 plačilnem razredu?


Nope. Sprašujem te, kakšen delež predstavljajo strežnice in negovalke, ki delajo za 650 eur.

Samo popolni cepec (in ne dvomim, da vas je v tej temi kar precej) verjame, da je glavnina javnih uslužbencev raznih šefov, direktorjev, pa prisklednikov na raznih inštitutih (kot jih imenujete) ipd.


Samo popolni cepec verjame, da je produktiven, čeprav ni še nikoli delal v realnem sektorju.

Samael ::

Evo, točno to kar govorim ves čas. V bistvu te sploh ne zanima, kaj imamo drugi povedati.
Ustvaril si si nek namišljen svet, to goniš kot absolutno resnico hkrati pa s pomočjo selektivnega branja to pri sebi še utrjuješ in hkrati pričakuješ, da boš svoj namišljen svet vsilil tudi tistim, ki zadeve poznamo iz prve roke.

Ti bom pokazal tvoj hipokritizem:

Samael je izjavil:


Cca 15 let sem delal v gospodarstvu, zdaj delam četrto leto v JS in vidim, poznam marsikatero razliko in verjemi ... beda je vsepovsod. So plusi in minusi tam, plusi in minusi tu. Ampak razmišljam, da bi se zavoljo enkrat večje plače vrnil v gospodartvo. Precej nam jih je že pobegnilo. Kar ob tem izgubim, je kolikor toliko normalen delavnik, kjer si človek vsaj približno organizira življenje. Ja, to je super stvar. Ampak to še ne pomeni, da sem zato za svoje delo ustrezno, pošteno plačan.


49106 je izjavil:


Samo popolni cepec (in ne dvomim, da vas je v tej temi kar precej) verjame, da je glavnina javnih uslužbencev raznih šefov, direktorjev, pa prisklednikov na raznih inštitutih (kot jih imenujete) ipd.


Samo popolni cepec verjame, da je produktiven, čeprav ni še nikoli delal v realnem sektorju.


Samo popolni cepec verjame kvečjemu, da razume delo tako v javni, kot realni sferi, čeprav nikoli ni delal, živel vsaj eno teh. Jaz sem približno 20 let skupaj pustil v obeh. Kaj pa ti? Aja, ti pa samo "veš" kako pa kaj ane. Ker se ti pač tako zdi in si se na osnovi tega tako odločil.

Samael ::

49106 je izjavil:

Nekateri celo delajo, večina pa "svira kurcu".

Sploh pa kako pričakuješ, da te bom resno jemal, če si lenuh, kradeš delodajalcu, ter tričetrt delavnika "sviraš kurcu".
Kako to vem?
Ja kako neki le luba duša. Tako sem se odločil ane. Tako se mi zdi. Da se jaz ne motim, ti pa, pa itak ni treba razlagati, ane.
Če bom to dosti ponavljal, bom mogoče časoma celo začel verjeti. Ti pa ker si takšen kot si, torej lenuh, ki se šverca na plečih sodelavcev, menja službe kot gate, vmes pa še visi na podpori ... najbrž nisi prava oseba, da komentira to temo.

A vidiš, jaz se znam tudi iti to igrico imenovano "idiotizem". Saj mi ne zameriš, ane? Škoda, da nisva v istem teamu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Mr.B ::

Samael je izjavil:

49106 je izjavil:

Nekateri celo delajo, večina pa "svira kurcu".

Sploh pa kako pričakuješ, da te bom resno jemal, če si lenuh, kradeš delodajalcu, ter tričetrt delavnika "sviraš kurcu".
Kako to vem?
Ja kako neki le luba duša. Tako sem se odločil ane. Tako se mi zdi. Da se jaz ne motim, ti pa, pa itak ni treba razlagati, ane.
Če bom to dosti ponavljal, bom mogoče časoma celo začel verjeti. Ti pa ker si takšen kot si, torej lenuh, ki se šverca na plečih sodelavcev, menja službe kot gate, vmes pa še visi na podpori ... najbrž nisi prava oseba, da komentira to temo.

A vidiš, jaz se znam tudi iti to igrico imenovano "idiotizem". Saj mi ne zameriš, ane? Škoda, da nisva v istem teamu.

Samael, ti kar sanjaj. Predlagam ti da zahtevaš dvig plače za 100%, oziroma da bo razmerje proti privatnem sekturju 100%. Potem boš ti Ljubva duša žez 10 let razmislil, kdo ti bo delal v gospodarstvu, saj za to da ti dobiš 100% od gopsodarstva, se mora nekje to vzeti.
No lansko leto 2017 ste se NAJMAN 700mijončkov zadolžili v JS, da ste lahko imeli plače. No letost, če vam rata boste poleg teh 700 mijončkov morali vzeti še slabo miljardo. Potem pa jamrate o smiselnosti drugega tira,hi vam v bistvu ta za eno leto krajša sanje. Siecr pa brez težav znaš uporabiti excell, oziroma glede na delovno mesto list papirja, pa si računaj. Leto 2018 1.6 mijarde , leto 2019 1.6 mijarde, leto 2020 1.6 mijarde, leto 2021 štrajk 2.5 mijarde , seveda nekjer nisem vpsal obresti in poratsa zaposlenih v JS. Pomojem ti je jasno, da boš prej kot v desetih letih doživel resvetlenje, ko boš imel težavo priti v Službo, ker ne bo dnarja niti za osnovno infrastukturo, kaj šele da bi ti grdi kapitalisti dali dnar za plače v JS. Ampak ja drl se boš Mi pripada, pripadala ti bo minimalna pokojnina, glede na standard ki bo TO takrat zmožen izplačati, ne glede na to da imaš lahko danes prihodek 3x popvprečne plače v JS. Seveda lahko pa povprašaš tiste , ki ti prodajajo sanje, koliko oni za svetovanje pokasirajo, pa čeprav bi ga to morali opraviti v delu že plačanega delovnega mesta v JS. Te seveda bodo v desetih letih zaslužili toliko, da jim ne bo potrebno delati nikoli več, ti se boriš za dim iz pred pedesetih let.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

m0LN4r ::

Samael je izjavil:

matobeli je izjavil:

Če bi JS opravil več dela za enak denar bi bile storitve še cenejše.

Ker v resnici sploh niso. Za vpis enega obrazca v sistem in vpis potrdila v dokument računajo par 10eur.

Pa ne da me moti cena. Moti me zgolj to da moram na vpis v dokument (vse skupaj cca 200 znakov) čakati dober teden.

Jaz delam z morilci, da ti lahko kolikor toliko mirno spiš. In delam z njimi, ob njih, tudi, ko ti dejansko spiš. Tudi ko grem domov, del teh stvari ... ostane z menoj.
Osnovna štartna plača (22 plačni razred) tu je pod jurja bruto. Torej tam okoli 700.00 neto. Na vsaka tri leta recimo dobim lahko z napredovanjem nekih 20 eur več. Čeprav v bistvu nisem napredoval nič, ker je bilo napredovanja zadnja leta zamrznjeno.
Nadur mi ne plačujejo, gre v koriščenje ur. Koliko teh ur misliš, da lahko ob dejstvu, da nas je premalo, da nimam zamenjave, dejansko skurim?
Mislim da me plačaš premalo. Kaj pa ti meniš? :) Da bi moral opraviti več dela? Biti recimo tam v krepko številčno podhranjenem sektorju za isti denar 80 ur na teden?

Veš, komot je biti pameten, ko si človek JS oblikuje domišlijsko. Torej kao brezdelni birokrati na eni strani in uboge medicinske sestre na drugi. Vmes je pa en kup spregledanih služb, številčno in opremsko podhranjenih oddelkov ipd... o katerem se ti ne sanja nič.
Ko boš, in slej ko prej boš ti ali pa tebi ljuba oseba, ležala v KC, ti bo rit brisala in te dvigovala po postelji, ter si ob tem lomila hrbtenico (tudi weekende, praznike, ponoči) oseba, ki bo za to delo prejela cca 650 eur neto. In ne, to ne bo medicinska sestra. Tudi hrana napr. bo prišla izpod rok osebe, ki vse petke, svetke, praznike, nedelje stoji po 8 ur na nogah za cca 650 eur neto. Se ti zdi, da je preplačana?
Pa nikar zdaj o trgovkah. Ja, reveži so vsepovsod, ampak vaši domišlijski spisi ne pomagajo, da bi bilo za bilo kogar v tej zgodi kakorkoli bolje.

Cca 15 let sem delal v gospodarstvu, zdaj delam četrto leto v JS in vidim, poznam marsikatero razliko in verjemi ... beda je vsepovsod. So plusi in minusi tam, plusi in minusi tu. Ampak razmišljam, da bi se zavoljo enkrat večje plače vrnil v gospodartvo. Precej nam jih je že pobegnilo. Kar ob tem izgubim, je kolikor toliko normalen delavnik, kjer si človek vsaj približno organizira življenje. Ja, to je super stvar. Ampak to še ne pomeni, da sem zato za svoje delo ustrezno, pošteno plačan.

Stavkal nisem, ker mi delovno mesto tega ne dopušča. Zamenjave pa tako ali tako nimam. Pa ne pišem tega, da bi jamral kako sem ubogi in oh in sploh. Težko je vsepovsod. Povem vam pa, da vas večina v slogu 24ur komentatorjev nabija v tri krasne. Da ne vidite dlje od lastnega praga.

Ja zdaj pa razumi to, da bos ti in ta sestra od te stavke odnesel najmanj. Ti bos dobil 4% vec oz. 30 evrov neto, nekdo na visjem polozaju/cinu, ki ima ze zdaj mastno placo, bo pa dobil 100 eur vec, tretji pa 150eur vec.
Ti bos mel za eno nakupovalno kosarico vec na mesec, drugi pa za zvrhan vozicek. Ti bos delal se vedno veliko vec od tistega drugega.

Gre se za davkoplacevalski denar vseh in posredno komu dat vec.

Poanta teh stavk je samo to, da bo lahko star ucitelj sel 1x vec na morje, tisti z minimalno pa si bo lahko kupil troslojni wc papir.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

Zakaj potem ne štrajkate za izboljšanje delovnih pogojev? Oziroma, ali 100eur več na mesec pomeni da ste pa pripravljeni požret sranje, delat petke in svetke ob neplačanih nadurah ki jih ni možno izkoristit?

Tako je, ce je dela za eno osebo nekje prevec, ga z dvigovanjem plac ne resis, dela bo se vedno prevec.
Naj se naredi optimizacija in odpusti balast, tam kjer je premalo dela in ljudje igrajo igrice med delom in gledajo smesne videoje in zaposli nekoga tam, kjer je to potrebno.
Sam ne morem verjet kako se to lahko zgodi, da gre clovek na ZZZS in moram cakat na hodniku, vmes se vrine ena kolegica od tiste v pisarni, pogledam not ce lahko se jaz pa _neee_ druga za mizo pa ima ful zabaven pogovor preko telefona o jutrisnji planih za kosilo in da bo danes malo prej koncala. Jaz pa naj se lepo pol ure cakam na hodniku, za mano pa se trije. Pa bi samo eno vlogo rad oddal in nic drugega.
Zgodilo se mi je tudi ze to, da sem v petek tako dolgo cakal, da je tista pri kateri sem cakal spakirala kufre in odsla domov ker je bila ura 12:50 in mi rekla naj se obrnem na sosednjo pisarno lol, tam pa se ona pizdi, da mora se 15 minut dle delat.

Visat place tistim, ki dobro sluzijo in lagodno delajo, po drugi strani pa visat davke v gospodarstvu ima tocno en rezultat: reiche werden immer reicher arme immer ärmer
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Fritz ::

Vse debate JS vs. ZS so navaden idiotizem, ki nas vleče vstran od dejanskih vprašanj.

Tako v ZS kot v JS obstajajo elite, ki se mastijo in tisti na dnu, katerih je največ, ki so navadni reveži. Kar se tiče ZS je najlažje nahujskati ljudi proti JS namesto, da bi ti sami stavkali in zahtevali več zase.

Kar se tiče JS, pa ima ta po vseh varčevanjih in rezih še preveč denarja, ker se še danes krade in razmetava z denarjem do onemoglosti, pri čemer gre za sodelovanje politične ravni, vodilnih v JS in določenih zasebnikov. Če bi počistili korupcijo in klientelizem v JS, bi bilo dovolj denarja tako za dvig plač tistim najslabše plačanim pa še ostalo bi ga toliko, da bi lahko zniževali davke vsem državljanom. Ampak vsi skupaj najbolj zdušno navijamo za SD/SDS/DeSUS/SMC/NSi, ki že petindvajset let upravljajo z državo na točno tak način in ne naredimo nič proti temu. Ne desni, ne levi in ne frjolčasti.

Pa še za Mr. B.-ja, država si verjetno ne bi rabila izposoditi 700 mio. €, če ne bi vsako leto plačevala toliko obresti za posojila s katerimi smo zapolnili bančno luknjo, kar so povzročili prej omenjeni politika+fantastično plačani vodilni (v tem primeru vodilni podjetij/bank v večinski državni lasti)+zasebniki, ki so pohopsali denar, del katerega se strankam vrača po različnih kanalih. Vsi zadovoljni, anede. Ampak lažje je nabijati, kot se poglobiti v dejanska razmerja.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

m0LN4r ::

Od kod bomo pa vzeli denar za novi asfalt/infrastrukturo, saniranje objektov, kaj bo ostalo za pokojnine cez 30 let?

Nevem kam si ti hodil v OŠ ampak tam kjer sem jaz hodil stevilo ucencev stagnira oz. upada. Stevilo pedagogov se je podvojilo, odkar sem bil nazadnje tam, stevilo cistilk pa razpolovilo. Zdaj puca ena, prej dve. Nonstop smo poslusali, da je treba sparat s papirjem, toaletnim papirjem, kredami/flomastri, osnovnimi dobrinami za normalno funkcioniranje sole. Sparalo se je pri kurjavi, pri zarnicah, mize in stole smo imeli tiste iz casov Tita, a vsako leto vec pedagogov. Se je dvignila kvaliteta poucevanja?

A bos moral v lidlu gurat do 80. leta, da bos mogoce dobil penzijo oz. neko "zepnino" v obliki penzije? Pa naj stane kar hoce, sigurno je nekje prevec nizjega kadra in premalo mesalcev dreka ane. Dajmo se odpustit dve snazilki in zaposlit enga za prelagat papirje, ker pa ja nebo sin od Nekoga sel najprej malo pucat, ce pa ma diplomo za prelaganje papirjev za to diplomo je delal samo do 30. leta na 3 letnem programu.

da bi ti sami stavkali in zahtevali več zase.

Pa bodi realen in povej, kateri strajk ima vecjo verjetnost, da zmaga?
Naj strajkajo delavci v (npr. trgovinah, produkciji) za visje place? Naj so tovarne in trgovine za 3 dni zaprte? Sigurno bodo za tako dejanje dobili delavci veliko nagrado.
Zmanjsamo prispevke, da bo iz brutobruto ostalo vec neto ? Ja pa dejmo, bodo sigurno vsi bli ZA, razen seveda JS, ker potem bo pa premalo za njihove place in krpanje asfalta. Pa nebo vec denarja za nove oddaje na RTS, kljub prispevku. Nebo vec denarja za nove zarnice v bolnicah.

Na eni strani bo treba rezat, samo kje bomo rezali? Kdo ustvarja BDP in placuje najvec davkov?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Fritz ::

Jasno je, da je treba narediti red v JS, ker je trenutni ne-red umetno ustvarjen. Če voda ni kalna, se ne moreš iti ribarjenja v kalnem. Jaz ne prenašam Štruklja in mi gri na živce moč in zlizanost SVIZ-a z vlado a to ne pomeni, da so vsi pedagogi slabi ali nepotrebni. Če se počistita korupcija in klientelizem ter nastavijo pravi vodje in se jim omeji sredstva, bodo ti sami optimizirali delovne procese in zadržali le tiste, ki so potrebni za doseganje ciljev.

Stavka v ZS bo zmagovita, ko bo dovolj velika in močna, da bodo lastniki v težavah, za to pa potrebuješ močne in povezane sindikate. Dokler bodo delavci v ZS znali samo samo bevskati proti JS in okopavati lastne vrtičke, do tedaj jih bodo lastniki zlahka ustrahovali. Če stavkajo trgovke v enem Hoferju, bodo jutri verjetno na cesti, če pa stavkajo vse trgovke v Slo ali delu Slo pa jih bo nekdo poslušal, saj bodo, v nasprotnem, trgovine zaprte.

Denarja je dovolj, tako v JS kot ZS.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Mr.B ::

Fritz je izjavil:

Vse debate JS vs. ZS so navaden idiotizem, ki nas vleče vstran od dejanskih vprašanj.

Tako v ZS kot v JS obstajajo elite, ki se mastijo in tisti na dnu, katerih je največ, ki so navadni reveži. Kar se tiče ZS je najlažje nahujskati ljudi proti JS namesto, da bi ti sami stavkali in zahtevali več zase.

Kar se tiče JS, pa ima ta po vseh varčevanjih in rezih še preveč denarja, ker se še danes krade in razmetava z denarjem do onemoglosti, pri čemer gre za sodelovanje politične ravni, vodilnih v JS in določenih zasebnikov. Če bi počistili korupcijo in klientelizem v JS, bi bilo dovolj denarja tako za dvig plač tistim najslabše plačanim pa še ostalo bi ga toliko, da bi lahko zniževali davke vsem državljanom. Ampak vsi skupaj najbolj zdušno navijamo za SD/SDS/DeSUS/SMC/NSi, ki že petindvajset let upravljajo z državo na točno tak način in ne naredimo nič proti temu. Ne desni, ne levi in ne frjolčasti.

Pa še za Mr. B.-ja, država si verjetno ne bi rabila izposoditi 700 mio. €, če ne bi vsako leto plačevala toliko obresti za posojila s katerimi smo zapolnili bančno luknjo, kar so povzročili prej omenjeni politika+fantastično plačani vodilni (v tem primeru vodilni podjetij/bank v večinski državni lasti)+zasebniki, ki so pohopsali denar, del katerega se strankam vrača po različnih kanalih. Vsi zadovoljni, anede. Ampak lažje je nabijati, kot se poglobiti v dejanska razmerja.

A tisto bančno luknjo, ki jo danes ponovno imenuješ nacionalni interes NLB, ki jo nočete prodati. Pa pustimo da ne zanš računat koliko let bi rabil za odplačilo bančne luknje nacionalenga interesta NLB. Niti ne znaš računati koliko let, bi potreboval za odplačilo kreditov, ki ste jih v JS iz NLB-ja na DUPE vrgli...
Sicer pa, rečmo naslednje leto z obrestmi dodatnih 2 mijardi pomnoži to z deset let, pa prideš na 20 mijard. Hm, kaj pa boste storili, da boste teh 20 mijard spravili nazaj posojilodajalcem, en K.
Čudno vsi vam pravijo da ne boste imeli pokojnin pa ševedno tiščite z glavo skozi zid.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

nekikr ::

Če stavkajo trgovke v enem Hoferju, bodo jutri verjetno na cesti, če pa stavkajo vse trgovke v Slo ali delu Slo pa jih bo nekdo poslušal, saj bodo, v nasprotnem, trgovine zaprte.

Če stavka javni sektor, potem ni izpada dohodka in ni nobene direktne škode (ker se morebitna tako ali tako pokrije iz garantiranih dohodkov). Tak štrajk je vedno uspešen tudi zato, ker bi vsi imeli dodatni dan dopusta, da gredo lahko smučat in je zato štrajk številčen. Proti komu naj pa štrajkajo v realnem sektorju? Naj delavci zaprejo za 1 mesec podjetja, da se vlada zresni? Ko jih bodo odprli nazaj bodo podjetja dobila položnice za neplačane prispevke z obrestmi, zakonsko predpisane kazni, naročniki njihovih storitev jih bodo pa zamenjali za druge. Hint: iz istega razloga noben uspešen gospodarstvenik ne gre v politiko. Če gre tja in mu ne uspe ali mu poteče mandat je vmes izgubil podjetje. Če gre v politiko kakšna Alenčica in ji ne uspe, potem se pač vrne nazaj na dobro plačan stolček. Potem pa dobimo vlado javnega sektorja, ki se vsakič ostro pogaja s sindikati javnega sektorja in jim ustreže kolikor se še da, da se komu ne strga in jih začne streljati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

m0LN4r ::

JS fukncionira takole, ker norme ni. Imamo 10 zaposlenih, en je sefe, 6 jih lufta, trije pa svicajo kri. Kako bomo resili problem. Zaposlimo se tri, dva nova za luftat in enga novega za svicat kri. Zdaj pa imamo problem, da je sef preopremenjen, zato bomo zadevo razdelili na dva oddelka in zaposlili se dve novi vodji za oddelka, da bo oddelek bolj efektiven. Imamo 8 luftarjev, ki imajo prevec casa razmisljat in se grejo stavko za visje place, da do pokojnine cim bolj nafilajo zepe.

Ja predstavljaj si da grejo trgovine strajkat, tovornjaki so pa pripeljali meso iz madzarske in stojijo pred vrati 3 dni, ker se meso nebo od samega sebe teleportiralo v hladilnike skladisca.
Ali pa tujci cakajo na izdelke iz gorenja... aja sori nasi delavci strajkajo, robo vam izdelamo in posljemo enkrat po strajku, bo kul? Ja seveda, ni problema kupimo se vec od vas.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

jernejl ::

Glede na statistične podatke plače delavcev v JS nič ne zaostajajo za tistimi v ZS. Če gledamo zadnjih nekaj let, so delavci v JS pravzaprav za odtenek na boljšem, kar se višine plače tiče, poleg tega pa imajo precej bolj varno zaposlitev.
Neko vsesplošno zvišanje plač JS je zato čisto nepotrebno in nepošteno. Predvsem pa je nepošteno potiskati v ospredje primere tistih najslabše plačanih, ki se jim plače zaradi dviga minimalne plače tako ali tako zvišujejo za 25€ neto... rezultati stavke se bodo tej skupini ljudi na koncu najmanj poznali na plači.

Če je že v proračunu dovolj denarja (pa ga trenutno ni - za leto 2018 je planiranih 50mio € presežka), bi ga lahko namenili za splošni dvig vseh plač, ne samo tistih v JS.
Zvišanje dohodninske olajšave na višino minimalne plače bi državo neposredno stalo približno 200mio € (upoštevaje posredne pozitivne učinke pa seveda manj), vsak zaposleni pa bi na koncu meseca prejel 18€ več.

V JS bi bilo potrebno narediti naslednje:
- zagotoviti ustrezno število odpuščanj in zaposlovanj novih delavcev (tako bi se lahko znebili slabih delavcev in dali priložnost novim),
- del plače bi moral biti variabilen (tako bi bolj sposobni zaslužili več, manj sposobni pa manj),
- uvesti merila za ocenjevanje učinkovitosti oddelkov, od česar bi bila seveda odvisna plača vodilnih kadrov (tako da bi bili vodilni motivirani iskati in nagrajevati sposobne delavce, namesto prijateljev in članov strank, ki nič ne delajo)
- pri plačah bi bilo potrebno upoštevati razmere na trgu dela; če nekega kadra kronično primanjkuje, se plače lahko povišajo, če je nekega kadra preveč (npr. večje število brezposelnih), pa se plače temu primerno znižajo.

LeQuack ::

Nekatere povprečne plače za določene poklice iz JS (vir: Finance):



Quack !

greatdrakon ::

daj no daj te cifre so larifari... malo si poglejte plačne razrede...

LeQuack ::

greatdrakon je izjavil:

daj no daj te cifre so larifari... malo si poglejte plačne razrede...


Te podatki so javni človek, saj si jih niso kar zmislili.
Quack !

PeterZ ::

greatdrakon je izjavil:

daj no daj te cifre so larifari... malo si poglejte plačne razrede...

Plačne vem na pamet. Imam takorekoč dnevne _insider info_ od osebja iz dveh različnih šol. Vem kaj se dogaja in kakšno je realno stanje. Če se ti je zameril kakšn učenec ali njegov starš (znajo bit težki, se strinjam) še ne pomeni, da imajo učitelji težaško delo in da so vsi pod hudim stresom, ki ga omenjaš zase. Vsaka branjevka je dnevno deležna več stresa, le da majo ponavadi bolj debelo kožo in ne jamrajo, ker se zavedajo, da je potrebno vsaki stranki z nasmehom dat popust, če ne se le-ta ne bo vrnila in ne bo kruha za naslednji zajtrk.

Povej nam raje koliko dandanes znaša plača učitelja začetnika. 30 plačni razred.
Plača pa se mu dviga iz leta v leto, torej lahko gre samo gor. Tiste cifre gor bodo kar veljale.

Samael ::

jernejl je izjavil:

Predvsem pa je nepošteno potiskati v ospredje primere tistih najslabše plačanih, ki se jim plače zaradi dviga minimalne plače tako ali tako zvišujejo za 25€ neto... rezultati stavke se bodo tej skupini ljudi na koncu najmanj poznali na plači.

Meni se zdi pa nepošteno, kako hujskači pavšalno bluzite, da nihče nič ne dela in se trudite ustvarjati sliko, da so tu samo trije, štirje poklici javnih uslužbencev.
Torej jaz sem nepošten, ker sem ti ob vašem bluzenju, kako imajo vsi po dva jurja plače povedal, da je tu še tisoče ljudi, garačev, na minimalcu? Daj malce razčistite ta hipokrizem prvo pri sebi.

Fritz je izjavil:

Tako v ZS kot v JS obstajajo elite, ki se mastijo in tisti na dnu, katerih je največ, ki so navadni reveži. Kar se tiče ZS je najlažje nahujskati ljudi proti JS namesto, da bi ti sami stavkali in zahtevali več zase.

Točno tako, ampak še vseeno ti bo takoj za tem s/t kavč teoretik zabrusil nazaj, kako vsi prejemajo vsaj dva jurja plače, pa jurja dodatkov ... pa da so JS samo učitelji, gasilci in medicinske sestre... spregledal pa armado teh navadnih revežev. Ker ti za nas ne obstajajo. In tudi če, nimajo kaj stavkat in se boriti za boljše življenske pogoje!

http://www.24ur.com/novice/slovenija/de...
Seveda jasno, tisti ki je kdaj delal, pa hkrati ne vidi samo samega sebe, ne bo pobral bučk, kako jim je v teh poklicih luštno četudi če so na minimalcu.

Mavrik ::

PeterZ je izjavil:

greatdrakon je izjavil:

daj no daj te cifre so larifari... malo si poglejte plačne razrede...

Plačne vem na pamet. Imam takorekoč dnevne _insider info_ od osebja iz dveh različnih šol. Vem kaj se dogaja in kakšno je realno stanje. Če se ti je zameril kakšn učenec ali njegov starš (znajo bit težki, se strinjam) še ne pomeni, da imajo učitelji težaško delo in da so vsi pod hudim stresom, ki ga omenjaš zase. Vsaka branjevka je dnevno deležna več stresa, le da majo ponavadi bolj debelo kožo in ne jamrajo, ker se zavedajo, da je potrebno vsaki stranki z nasmehom dat popust, če ne se le-ta ne bo vrnila in ne bo kruha za naslednji zajtrk.

Povej nam raje koliko dandanes znaša plača učitelja začetnika. 30 plačni razred.
Plača pa se mu dviga iz leta v leto, torej lahko gre samo gor. Tiste cifre gor bodo kar veljale.


V eni temi kupuješ projektor za 1000EUR, služiš preko 2000EUR na mesec kot ITjevec (povprečna plača ITjevcev v Sloveniji je krepko preko 2000. Saj to metriko gledamo a ne? A NE?), tu pa se pritožuješ ker učitelj začne po faksu za 900EUR neto? Hinavec much? Valjaš se v denarju, potem pa ti je problem ker ti otroke nekdo uči z manj kot pol tvoje plače? Te ni niti malo sram?
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

greatdrakon ::

PeterZ je izjavil:

greatdrakon je izjavil:

daj no daj te cifre so larifari... malo si poglejte plačne razrede...

Plačne vem na pamet. Imam takorekoč dnevne _insider info_ od osebja iz dveh različnih šol. Vem kaj se dogaja in kakšno je realno stanje. Če se ti je zameril kakšn učenec ali njegov starš (znajo bit težki, se strinjam) še ne pomeni, da imajo učitelji težaško delo in da so vsi pod hudim stresom, ki ga omenjaš zase. Vsaka branjevka je dnevno deležna več stresa, le da majo ponavadi bolj debelo kožo in ne jamrajo, ker se zavedajo, da je potrebno vsaki stranki z nasmehom dat popust, če ne se le-ta ne bo vrnila in ne bo kruha za naslednji zajtrk.

Povej nam raje koliko dandanes znaša plača učitelja začetnika. 30 plačni razred.
Plača pa se mu dviga iz leta v leto, torej lahko gre samo gor. Tiste cifre gor bodo kar veljale.


Plača začetnika učitelja pride tam okoli 920 neto oz. natančo 1.373,400 bruto. Šla je krepko dol ko se je kriza začela, sem to že napisal v postih prej. S tem da napredovanj ni bilo zelo dolgo.

Če imaš ti "vir" pri kakšnih učiteljicah, ki so starejše in so dosegle maksimum še v nekih drugih časih in po njih tudi živijo, to ne pomeni, da je to neko realno stanje.

Delal sem tudi v čisto drugi branži v JU (imam pač več poklicev), v 40 plačnem razredu, pa nisem dosegel povprečja poklica tule na tej lestvici (pa če bi štel dodatke zraven - ki se ne ŠTEJEJO!) - s tem, da je bila večina krepko pod mano.

Tako da še enkrat: larifi so tile podatki.

Mr.B ::

V glavnem Statistični urad ima jasne ststistične podatke. Sicer jih pišejo / ažurirajo zaposleni v JS. Počasi se boste zagovorniki JS začeli sprenevedati, da statistični podatki niso pravi, pa metodologija, etc...
Če se vam zdi to nepravično, si kar linkajte šrto od medijev tima 24ur.com. Čudno, zgleda ima narod dovol izkoriščanja tematike mater samohranilk.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

PeterZ ::

Mavrik je izjavil:


V eni temi kupuješ projektor za 1000EUR, služiš preko 2000EUR na mesec kot ITjevec (povprečna plača ITjevcev v Sloveniji je krepko preko 2000. Saj to metriko gledamo a ne? A NE?), tu pa se pritožuješ ker učitelj začne po faksu za 900EUR neto? Hinavec much? Valjaš se v denarju, potem pa ti je problem ker ti otroke nekdo uči z manj kot pol tvoje plače? Te ni niti malo sram?

Me veseli, da si se pozanimal in tako pridno detektivsko šnofal po mojih postih. Le škoda ker ton ne pristoji moderatorju, hkrati pa si bil še površen. Lahko bi vsaj prebral moje poste te teme.
Za projektor šparamo že 3 leta, od kar se nam čudno oglaša. Ker smo zaposleni cele dneve, je pri nas doma projektor zelo cenjena dobrina. Družina se vsaj dvakrat tedensko zbere in skupaj gledamo film ali risanko. TVja nimamo.
Na mesec zaslužim 780€ neto. Žena nekoliko manj. Nimava pa nobenih kreditov več zato kljub otroku lahko živimo sorazmeroma OK. Noben od naju ni prišel iz bogatije in znava z denarjem. Seveda delamo na tem, da bo bolje, a podjetje nažalost ne cuza državnih joškov. Mogoče merimo previsoko zato se nam premika počasi. Mogoče je tudi, da nam ne bo nikoli uspelo, a pač je kar je. Se ne bom preveč pritoževal, ker smo siti in zdravi. tok tok.

Prosim za nekaj olike in spoštovanja, ki naj bi ga vsaj moderator moral izkazovat. Drugič pošlji na PM, če bi rad osebne pogovore, ki ne ustrezajo temi. A si učitelj mogoče?

Spremljam ST že od 2001, ko je bilo še kaj olike na internetu. S časom je postal neberljiva navlaka, tudi pomoči skoraj ne moreš dobit več, oglašajo se le _glasni_, ki ne vejo kaj govorijo, stokovnjaki se pa umikajo. Škoda.

Glugy ::

Mr.B je izjavil:

V glavnem Statistični urad ima jasne ststistične podatke. Sicer jih pišejo / ažurirajo zaposleni v JS. Počasi se boste zagovorniki JS začeli sprenevedati, da statistični podatki niso pravi, pa metodologija, etc...
Če se vam zdi to nepravično, si kar linkajte šrto od medijev tima 24ur.com. Čudno, zgleda ima narod dovol izkoriščanja tematike mater samohranilk.


Povprečna plača ne more biti resno merilo. 10 uslužbencev oddelka prejema minimalca ( 638 neto ) ; direktor oddelka pa prejema 3 000 neto plače povprečje je pa zadovoljivih 852 neto.
Povprečna plača je preveč izkrivljen pojem ker so razlike med švicarji pa med priskledniki enostavno prevelike.

Porež vrhove ; vse plače pa pust sam tiste ki jih dobiš prvo leto če ne poznaš nobenga da bi ti dal kakšno ugodno delovno mesto. Kot navaden švicarski javni uslužbenec. Švicarski v smislu švicanja se razume.
Evo to bi bila realna številka potem kakšne so plače. Ostalo je pa mešanje hrušk pa jabolk in to dobesedno.

Mr.B ::

Glugy je izjavil:

Mr.B je izjavil:

V glavnem Statistični urad ima jasne ststistične podatke. Sicer jih pišejo / ažurirajo zaposleni v JS. Počasi se boste zagovorniki JS začeli sprenevedati, da statistični podatki niso pravi, pa metodologija, etc...
Če se vam zdi to nepravično, si kar linkajte šrto od medijev tima 24ur.com. Čudno, zgleda ima narod dovol izkoriščanja tematike mater samohranilk.


Povprečna plača ne more biti resno merilo. 10 uslužbencev oddelka prejema minimalca ( 638 neto ) ; direktor oddelka pa prejema 3 000 neto plače povprečje je pa zadovoljivih 852 neto.
Povprečna plača je preveč izkrivljen pojem ker so razlike med švicarji pa med priskledniki enostavno prevelike.

Porež vrhove ; vse plače pa pust sam tiste ki jih dobiš prvo leto če ne poznaš nobenga da bi ti dal kakšno ugodno delovno mesto. Kot navaden švicarski javni uslužbenec. Švicarski v smislu švicanja se razume.
Evo to bi bila realna številka potem kakšne so plače. Ostalo je pa mešanje hrušk pa jabolk in to dobesedno.

Ne nakladaj. ŽE VIDENO, ko dejstav ne podkrepijo številke, se gremo sbjektivne občutke. Ti kar sanjaj dalje.
Ali veš kolišen je prag revščine v Sloveniji, in koliko Ljudi ze zavestno odloči da bo delalo, za to , da bo ko bodo upokojeni hodili na rdeči križ. Razen če si ne boste vmislili Juga v2, ne boste mogli nakladati : smo bili zavedeni. Ko je potrebno ukiniti podjetja, ki brez državne podpore ne morejo živeti, pa jok in stok o socialni bombi. Socailno bombo, brez ukrepanja samo prelagaš na poznejše čase.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

jernejl ::

Samael je izjavil:

jernejl je izjavil:

Predvsem pa je nepošteno potiskati v ospredje primere tistih najslabše plačanih, ki se jim plače zaradi dviga minimalne plače tako ali tako zvišujejo za 25€ neto... rezultati stavke se bodo tej skupini ljudi na koncu najmanj poznali na plači.

Meni se zdi pa nepošteno, kako hujskači pavšalno bluzite, da nihče nič ne dela in se trudite ustvarjati sliko, da so tu samo trije, štirje poklici javnih uslužbencev.

Prav nasprotno. Meni se zdi prav, da profesor Polde, ki se zelo trudi, da bo dijakom predstavil snov na zanimiv način, njegovi dijaki pa na tekmovanjih in maturi dosegajo izvrstne rezultate, dobi precej višjo plačo.
Ni pa prav to, kar počno sindikati. Oni so tradicionalno proti nagrajevanju sposobnih in uspešnih. Oni bi radi bistveno višje plače za vsepovprek. Od nekoga, ki si to zasluži, do tistega, ki ima že zdaj preveč.
Kot opravičilo pa v ospredje potiskajo snažilke, ki imajo najnižje plače, ampak bodo zaradi stavke še najmanj pridobile. Morda celo ničesar, če je njihova plača po pogodbi že sedaj pod minimalno.

Tako da še enkrat: larifi so tile podatki.

Saj so vsi podatki o plačah JS javno objavljeni. Pa prikaži svoje izračune.
http://www.pportal.gov.si/
Primer: delovno mesto učitelj na Gimnaziji Bežigrad: povprečna osnovna bruto plača 1997€, z vsemi dodatki (in malico, prevozom na delo) pa 2368€.
Na OŠ Ledina je osnovna bruto plača 1859€, z vsemi dodatki pa 2124€.

V Mestni knjižnici Ljubljana imajo knjižničarji povprečno bruto plačo 1397€, višji knjižničarji 1732€, bibliotekarji pa 1945€ - brez dodatkov.
Zapisana so povprečja 1-11.2017.

Samael ::

PeterZ je izjavil:

Mavrik je izjavil:


V eni temi kupuješ projektor za 1000EUR, služiš preko 2000EUR na mesec kot ITjevec (povprečna plača ITjevcev v Sloveniji je krepko preko 2000. Saj to metriko gledamo a ne? A NE?), tu pa se pritožuješ ker učitelj začne po faksu za 900EUR neto? Hinavec much? Valjaš se v denarju, potem pa ti je problem ker ti otroke nekdo uči z manj kot pol tvoje plače? Te ni niti malo sram?

Me veseli, da si se pozanimal in tako pridno detektivsko šnofal po mojih postih. Le škoda ker ton ne pristoji moderatorju, hkrati pa si bil še površen. Lahko bi vsaj prebral moje poste te teme.
Za projektor šparamo že 3 leta, od kar se nam čudno oglaša. Ker smo zaposleni cele dneve, je pri nas doma projektor zelo cenjena dobrina. Družina se vsaj dvakrat tedensko zbere in skupaj gledamo film ali risanko. TVja nimamo.
Na mesec zaslužim 780€ neto. Žena nekoliko manj. Nimava pa nobenih kreditov več zato kljub otroku lahko živimo sorazmeroma OK. Noben od naju ni prišel iz bogatije in znava z denarjem. Seveda delamo na tem, da bo bolje, a podjetje nažalost ne cuza državnih joškov. Mogoče merimo previsoko zato se nam premika počasi. Mogoče je tudi, da nam ne bo nikoli uspelo, a pač je kar je. Se ne bom preveč pritoževal, ker smo siti in zdravi. tok tok.

Prosim za nekaj olike in spoštovanja, ki naj bi ga vsaj moderator moral izkazovat. Drugič pošlji na PM, če bi rad osebne pogovore, ki ne ustrezajo temi. A si učitelj mogoče?

Spremljam ST že od 2001, ko je bilo še kaj olike na internetu. S časom je postal neberljiva navlaka, tudi pomoči skoraj ne moreš dobit več, oglašajo se le _glasni_, ki ne vejo kaj govorijo, stokovnjaki se pa umikajo. Škoda.

Pa saj je naredil samo to, kar počneš ti in še nekaj posameznikov v tej temi. Verjetno celo namenoma. Presodil je, da ker je povprečje takšno pa takšno in ker stvari stojijo tako pa tako, ti gotovo dobiš dva jurja plače. Zdaj se pa ti zagovarjaj, razlagaj, nas poduči, da temu ni tako.
Evo, ko boš naslednjič vlekel pavšalne črte, se odločal da so stvari takšne pa takšne, ker se tebi pač tako zdi, se spomni te teme, kjer lahko to naredi vsakdo, pa še ne pomeni da je to res.
Skratka, ne bodi hinavec.

LeQuack ::

Samael je izjavil:

PeterZ je izjavil:

Mavrik je izjavil:


V eni temi kupuješ projektor za 1000EUR, služiš preko 2000EUR na mesec kot ITjevec (povprečna plača ITjevcev v Sloveniji je krepko preko 2000. Saj to metriko gledamo a ne? A NE?), tu pa se pritožuješ ker učitelj začne po faksu za 900EUR neto? Hinavec much? Valjaš se v denarju, potem pa ti je problem ker ti otroke nekdo uči z manj kot pol tvoje plače? Te ni niti malo sram?

Me veseli, da si se pozanimal in tako pridno detektivsko šnofal po mojih postih. Le škoda ker ton ne pristoji moderatorju, hkrati pa si bil še površen. Lahko bi vsaj prebral moje poste te teme.
Za projektor šparamo že 3 leta, od kar se nam čudno oglaša. Ker smo zaposleni cele dneve, je pri nas doma projektor zelo cenjena dobrina. Družina se vsaj dvakrat tedensko zbere in skupaj gledamo film ali risanko. TVja nimamo.
Na mesec zaslužim 780€ neto. Žena nekoliko manj. Nimava pa nobenih kreditov več zato kljub otroku lahko živimo sorazmeroma OK. Noben od naju ni prišel iz bogatije in znava z denarjem. Seveda delamo na tem, da bo bolje, a podjetje nažalost ne cuza državnih joškov. Mogoče merimo previsoko zato se nam premika počasi. Mogoče je tudi, da nam ne bo nikoli uspelo, a pač je kar je. Se ne bom preveč pritoževal, ker smo siti in zdravi. tok tok.

Prosim za nekaj olike in spoštovanja, ki naj bi ga vsaj moderator moral izkazovat. Drugič pošlji na PM, če bi rad osebne pogovore, ki ne ustrezajo temi. A si učitelj mogoče?

Spremljam ST že od 2001, ko je bilo še kaj olike na internetu. S časom je postal neberljiva navlaka, tudi pomoči skoraj ne moreš dobit več, oglašajo se le _glasni_, ki ne vejo kaj govorijo, stokovnjaki se pa umikajo. Škoda.

Pa saj je naredil samo to, kar počneš ti in še nekaj posameznikov v tej temi. Verjetno celo namenoma. Presodil je, da ker je povprečje takšno pa takšno in ker stvari stojijo tako pa tako, ti gotovo dobiš dva jurja plače. Zdaj se pa ti zagovarjaj, razlagaj, nas poduči, da temu ni tako.
Evo, ko boš naslednjič vlekel pavšalne črte, se odločal da so stvari takšne pa takšne, ker se tebi pač tako zdi, se spomni te teme, kjer lahko to naredi vsakdo, pa še ne pomeni da je to res.
Skratka, ne bodi hinavec.


To sploh ni primerljivi. Tiste številke so iz uradne statistike, to da ima on "dva jurja" pa samo mnenje od nekoga.
Quack !

Fritz ::

jernejl je izjavil:

Glede na statistične podatke plače delavcev v JS nič ne zaostajajo za tistimi v ZS. Če gledamo zadnjih nekaj let, so delavci v JS pravzaprav za odtenek na boljšem, kar se višine plače tiče, poleg tega pa imajo precej bolj varno zaposlitev.
Neko vsesplošno zvišanje plač JS je zato čisto nepotrebno in nepošteno. Predvsem pa je nepošteno potiskati v ospredje primere tistih najslabše plačanih, ki se jim plače zaradi dviga minimalne plače tako ali tako zvišujejo za 25EUR neto... rezultati stavke se bodo tej skupini ljudi na koncu najmanj poznali na plači.

Če je že v proračunu dovolj denarja (pa ga trenutno ni - za leto 2018 je planiranih 50mio EUR presežka), bi ga lahko namenili za splošni dvig vseh plač, ne samo tistih v JS.
Zvišanje dohodninske olajšave na višino minimalne plače bi državo neposredno stalo približno 200mio EUR (upoštevaje posredne pozitivne učinke pa seveda manj), vsak zaposleni pa bi na koncu meseca prejel 18EUR več.

V JS bi bilo potrebno narediti naslednje:
- zagotoviti ustrezno število odpuščanj in zaposlovanj novih delavcev (tako bi se lahko znebili slabih delavcev in dali priložnost novim),
- del plače bi moral biti variabilen (tako bi bolj sposobni zaslužili več, manj sposobni pa manj),
- uvesti merila za ocenjevanje učinkovitosti oddelkov, od česar bi bila seveda odvisna plača vodilnih kadrov (tako da bi bili vodilni motivirani iskati in nagrajevati sposobne delavce, namesto prijateljev in članov strank, ki nič ne delajo)
- pri plačah bi bilo potrebno upoštevati razmere na trgu dela; če nekega kadra kronično primanjkuje, se plače lahko povišajo, če je nekega kadra preveč (npr. večje število brezposelnih), pa se plače temu primerno znižajo.

Lej, kako boš delal red v JS ali šolstvu, če cilj sistema za politiko in interesne skupine ni kvalitetno in ekonomično učinkovito izobraževanje naslednjih generacij, temveč biznisi pri nabavi sredstev in investicijah, obnovah, gradnjah itn. ter nastavljanje lastnih in poslušnih kadrov, ki bodo pri očitnih krajah gledali proč?

Kaj misliš, da se je zgodilo vsem zdravnikom, ki so razgalili krajo pri žilnih opornicah in pričali pred parlamentarno komisijo? Koliko jih še dela v UKC? Kdaj je bilo razkritje zgodbe o žilnih opornicah in kaj se je do danes pri tej zgodbi spremenilo? Nič, zero, nada. Žilne opornice so, kolikor se spomnim, eden od približno 20.000 artiklov, ki se nabavljajo v zdravstvu. A se spomniš 'kvalitete' gradnje oddelkov UKC? Se morda spomniš operacijskih miz Macquet?

Ne sanjajte o učinkovitem in ekonomičnem JS dokler podpirate politične elite, ki bodo naredile vse, prav vse, da se nič ne spremeni in da vse ostane neučinkovito in prežeto s korupcijo.

Sam sem se poskusil boriti proti temu od spodaj navzgor, dosegel nekaj skozi prijave in zaključil kariero tam kjer sem bil, ker so me nadrejeni sesuli in bi me še danes sesuvali, če ne bi šel vstran. Pa je šlo samo za 100-200kEUR letno. Marsikje se obračajo precej večje številke. Ko se enkrat začneš ukvarjati s tem ugotoviš, da so zadeve sistemske in da ti bo redko kdo pomagal, zaščititi pa te ne more nihče.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fritz ()

Mavrik ::

PeterZ je izjavil:


Me veseli, da si se pozanimal in tako pridno detektivsko šnofal po mojih postih. Le škoda ker ton ne pristoji moderatorju, hkrati pa si bil še površen. Lahko bi vsaj prebral moje poste te teme.
Za projektor šparamo že 3 leta, od kar se nam čudno oglaša. Ker smo zaposleni cele dneve, je pri nas doma projektor zelo cenjena dobrina. Družina se vsaj dvakrat tedensko zbere in skupaj gledamo film ali risanko. TVja nimamo.
Na mesec zaslužim 780EUR neto. Žena nekoliko manj. Nimava pa nobenih kreditov več zato kljub otroku lahko živimo sorazmeroma OK. Noben od naju ni prišel iz bogatije in znava z denarjem. Seveda delamo na tem, da bo bolje, a podjetje nažalost ne cuza državnih joškov. Mogoče merimo previsoko zato se nam premika počasi. Mogoče je tudi, da nam ne bo nikoli uspelo, a pač je kar je. Se ne bom preveč pritoževal, ker smo siti in zdravi. tok tok.

Prosim za nekaj olike in spoštovanja, ki naj bi ga vsaj moderator moral izkazovat. Drugič pošlji na PM, če bi rad osebne pogovore, ki ne ustrezajo temi. A si učitelj mogoče?

Spremljam ST že od 2001, ko je bilo še kaj olike na internetu. S časom je postal neberljiva navlaka, tudi pomoči skoraj ne moreš dobit več, oglašajo se le _glasni_, ki ne vejo kaj govorijo, stokovnjaki se pa umikajo. Škoda.


Jaz sem naredil samo isto kar delaš ti že celo debato - pogledal sem povprečje in zaključil da si TI ne zaslužiš nobene povišnice, ker povprečje pravi da zaslužiš 2000 EUR. Potem sem začel po tebi srati, ker si ne zaslužiš NIKOLI nobenih povišnic, ker itak povprečje pravi da zaslužiš 2000EUR. Kako se počitiš ko se MI spravimo blokirati tvoje povišnice in možnost večjega zaslužka zato ker smo v povprečje prišteli vse delavce v tujini, direktorje in par ostalih posameznikov (ki niso nikakor večina zaposlenih - v splošnem v Sloveniji več kot 70% ljudi dobiva manj kot povprečno neto plačo 1000EUR z dodatki)?
Kot sem že omenil se taka propagandna gonja dogaja konstantno - a ste že pozabili kako so paradirali okoli s 6000EUR plače nekega primarija (ki jih je v sloveniji samo en par) in to uporabljali kot izgovor da se zdravnikom, ki dobivajo manj ko 1200EUR ne poviša plača na nivo kjer ne bodo vsi sposobni pobegnili v tujino?

A ni totalno absurdno kako se Slovenci v TEJ TEMI tako zelo trudite preprečiti nekomu drugemu, da bi imel večjo plačo? Kaj misliš da bodo marketingarji/direktorji/hišniki rekli o TEBI v tvoji firmi ko se boš boril za povišnico? Si zaslužiš isti odnos? :)

LeQuack je izjavil:



To sploh ni primerljivi. Tiste številke so iz uradne statistike, to da ima on "dva jurja" pa samo mnenje od nekoga.


Te podatke sem pobral sam pred nekaj časa (lahko jih pogledaš v izvorni in obdelani v oddelku Programiranje), vzorec je bil precej velik in je približno enako verodostojen kot lepljenje nekih številk s pristranskih časopisov brez vira in metodologije.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

PeterZ ::

Samael je izjavil:


Pa saj je naredil samo to, kar počneš ti in še nekaj posameznikov v tej temi. Verjetno celo namenoma. Presodil je, da ker je povprečje takšno pa takšno in ker stvari stojijo tako pa tako, ti gotovo dobiš dva jurja plače. Zdaj se pa ti zagovarjaj, razlagaj, nas poduči, da temu ni tako.
Evo, ko boš naslednjič vlekel pavšalne črte, se odločal da so stvari takšne pa takšne, ker se tebi pač tako zdi, se spomni te teme, kjer lahko to naredi vsakdo, pa še ne pomeni da je to res.
Skratka, ne bodi hinavec.

Pro et contra? Pisarije brez kakršnekoli osnove, zavajanje, prelaganje pozornosti stran od bistva in teme o kateri gre debata. Ne samo da so ti fakti in statistika tuja pojma, niti prebral nisi mojih postov. Govor je o splošnih problemih in ne o posameznikih. Sebe sem izpostavil le kot izzvan primer in direkten odgovor na neolikan post moderatorja.
Škoda, ker imam veliko informacij o tej temi, ki sem ga bil pripravljen deliti, a se raje umaknem pred čustvenimi, neolikanimi provokacijami.

jernejl ::

je približno enako verodostojen kot lepljenje nekih številk s pristranskih časopisov brez vira in metodologije.

Saj so napisali, da je vir portal plač javnega sektorja.
Tvoji prispevki bi bili lahko veliko bolj kredibilni, če bi šel na omenjeni portal in nam s podatki od tam prikazal, kako zelo se v časopisu motijo, ne pa da jih kar tako v prazno in neargumentirano označuješ za "neke številke pristranskega časopisa".

McHusch ::

LeQuack je izjavil:

Nekatere povprečne plače za določene poklice iz JS (vir: Finance):





Tile podatki so malo sumljivi.

Recimo, že prva točka, visokošolski učitelj.

Za november 2017: 2.388 ljudi, 9.067.598 masa plač --> povprečje 3797.
Za november 2015: 2.964 ljudi, 7.360.449 masa plač --> povprečje 2483.

Res je povprečna plača v dveh letih zrasla za 53 odstotkov. Do sem je vse isto, kot so izračunali na Financah, pri čemer so očitno v polje opis delovnega mesta vpisali samo visokošolski učitelj, kar vrne golaž podatkov za več delovnih mest D019001 visokošolski učitelj, D017004 visokošolski učitelj predavatelj, D010004 visokošolski učitelj lektor. Visokošolski učitelj je profesor, predavatelj nima raziskovalnih obveznosti, lektor uči jezikovni pouk in ima omejene možnosti napredovanja.

Ampak, ali mislite, da je v dveh letih res izpuhtela četrtina visokošolskih učiteljev? Ali se je mogoče vmes spremenila metodologija? V glavnem, tale izračun za konkretno ta podatek je čisto zavajanje, ker tudi poznam situacijo na fakultetah in se nikomur ni plačala v tem času povečala za 50%. Pa se noben ne pritožuje, da imajo premalo, ampak želel bi opozoriti, da je tale izračun čuden.

Kolikor sem gledal ostale vrstice, so v večini primerov v Financah vpisali v Portal plač JS nek opis delovnega mesta (npr. carinik, biblotekar) in objavili celotno maso, ki pade ven. Pri tem pa se niso poglabljali, da imajo mineštro - večina slabo plačanih delovnih mest, npr. 143 carinikov s povprečno plačo 1590 evrov , potem pa še nekaj mandeljcev ki so višji carinik vodja izmene, višji carinik specialist ipd. In potem pade ven famozna plača 1718. Vse to bruto.

Pa še ena stvar obstaja - Simpsonov paradox. Če v JS slabše plačaš delavce z osnovnošolsko izobrazbo kakor v ZS, slabše plačaš delavce s srednješolsko izobrazbo kakor v ZS, slabše plačaš delavce z visokošolsko izbrazbo kakor v ZS, bo imela večina teh ljudi nižjo plačo, kot bi jo imeli v ZS. Ampak, ker je v JS bistveno več ljudi z visoko izobrazbo kakor v ZS, bo pa seveda povprečje čez vse višje. Ampak taka je narava JS povsod, kjer so šolstvo, zdravstvo, knjižnice, raziskovanje ipd. javno. Govorit, da zdravnik ali učitelj ne ustvarjata dodane vrednosti, je pa seveda neumno.

Mimogrede, v JS seveda nisi plačan od svoje izobrazbe, ampak od izobrazbe, kot se zahteva za delovno mesto. Res pa je, da če referent na UE naredi doktorat, mu to prinese - točno 60 evrov bruto dodatka za doktorat na mestih, kjer se ne zahteva (torej približno toliko, kot če bi napredoval za 1 PR), vse ostalo pa ostane enako. Če diplomira, plača ostane čisto enaka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: McHusch ()

jinzo ::

Mah, zakaj bi se spuščal v neke debate iz katerih so lahko samo negativne posledice. Ampak po mojih osebnih izkušnjah iz tehnične smeri SŠ/Fax in sedaj zasebni sektor, lahko komot ocenim da je 98% učiteljev/profesorjev slabih, da me težko prepričaš da ustvarjajo neko realno izmerljivo dodano vrednost (ki niso samo neki popisani papirji). Jaz osebno ne vem če bi 5 univerzitetnih diplomiranih inžinirjev računalništva in informacijskih tehnologij iz določenega letnika hotel ocenit kot sposobne za kako napol resno programersko delo. Mogoče jih po par letih zato dela več v šolstvu kot v zasebnem sektorju.

Ampak meni so te debate popolnoma brezveze (pa kljub temu da vem da itak trobim v prazno), ker več kot očitno je da zasebni sektor ne more vzdrževati takšnega javnega sektorja kot ga imamo sedaj. Kak pa bote v JS to rešli, brez da se dodatno obesite na ZS pa me niti ne zanima. Samo rešite (dodatni krediti pa višanje davkov so bol boge rešitve na dolgi rok).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jinzo ()

Mr.B ::

McHusch,
Bo šlo...
Leto 2014

Leto 2015

Leto 2016

Z enoletnim zamikom boste pa imeli še podatke za 2017.

potem pa vzame osnova + uspešnost + dodtaki, pa boš dobil številke v šolstvu...
2014 - 37.246
2015 - 38.543
2016 - 39.769

Potem pa še zasebni sektor :
2014 - 1.4 % vs 0,29 % >:D 222€ višje plače v JS
2015 - 0,53 % vs 1.15 % :| 362€ višje plače v JS
2016 - 1,66 % vs 3.79 % :)) 368€ višje plače v JS
2017 - no vsaj 700 mijonov dodatno za plače v JS
ali domače Oktober 2017 401 € višje plače v JS

Po domače,
povprečje plač v Js bo verjetno za leto 2018 preseglo Slovensko minimalno plačo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mr.B ()

Mavrik ::

jinzo je izjavil:

Mah, zakaj bi se spuščal v neke debate iz katerih so lahko samo negativne posledice. Ampak po mojih osebnih izkušnjah iz tehnične smeri SŠ/Fax in sedaj zasebni sektor, lahko komot ocenim da je 98% učiteljev/profesorjev slabih, da me težko prepričaš da ustvarjajo neko realno izmerljivo dodano vrednost (ki niso samo neki popisani papirji). Jaz osebno ne vem če bi 5 univerzitetnih diplomiranih inžinirjev računalništva in informacijskih tehnologij iz določenega letnika hotel ocenit kot sposobne za kako napol resno programersko delo. Mogoče jih po par letih zato dela več v šolstvu kot v zasebnem sektorju.


Torej je rešitev kaj? Ukinemo šolstvo in je cela slovenija država zarukanih kmetavzov na 350EUR plače kot Srbija (kolikor pač lah dobiš brez izobrazbe v modernem svetu), sinovi bogatašev grejo v tujino (kjer ostanejo), vi pa si niti VW Golfa ne morete privoščiti? Kaj je tvoj end-game tule g. Jinzo? Misliš da bodo najbolj sposobni za poučevanje tekli učit na srednje šole in univerze če zbiješ plače še nižje kot zdaj? Glede na to da najboljši že zdaj raje učijo na Stanfordu, Dunaju, ne pa FERIju? Ali misliš da boš z nadaljnim rezanjem plač zdravnikom zmanjšal že tako zelo številčen beg možganov? Želiš da te v Mariborski bolnišnici zdravijo samo zdravniki, ki so preveč nesposobni da bi dobili službo v Avstriji, Nemčiji, itd? Si to kaj razmišljal?

A misliš da je Švica prišla do najvišnjih plač v srednji Evropi tako da so drugi drugemu srali po glavi in zahtevali zniževanje plač?
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Mr.B ::

Mavrik,
pa sej sem rekel, počas bo razmerej razlike ene minimalne plače, potem pa kar tako dalje. Dokler pač bodo dajali kredite, potem pa ja upam da ste v JS že plačali vse kredite za stanovanje.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

matobeli ::

Verjetno nihče v resnici nima nič proti poštenemu plačilu za opravljeno delo.

Ampak delo mora biti opravljeno in dokler se bo iz malhe napajalo še vsa preplačila iz javnega naročanja, dodatki za navidezno pripravljenost (govorim o farsi z profesorji), podpiranje nedotakljivih primarijev... bo situacija ravno taka kot je.

In po svoje je prav tako. Posledica naših volilnih odločitev.

Mavrik ::

matobeli je izjavil:

Verjetno nihče v resnici nima nič proti poštenemu plačilu za opravljeno delo.

Ampak delo mora biti opravljeno in dokler se bo iz malhe napajalo še vsa preplačila iz javnega naročanja, dodatki za navidezno pripravljenost (govorim o farsi z profesorji), podpiranje nedotakljivih primarijev... bo situacija ravno taka kot je.

In po svoje je prav tako. Posledica naših volilnih odločitev.


Kaj če postavimo konkretno vprašanje:
A bo nižanje (oz. nesledenje inflaciji) plač v JS izboljšalo situacijo? Bo tvoja zdravniška oskrba kaj boljša? Bodo uradniki kaj hitreje delali? Se bodo zaposlili sposobnejši učitelji? Kako bo tvoja kvaliteta življenja boljša, če boš plačal 5EUR manj davka na mesec, boš pa zato imel slabše zdravnike, učitelje, policijo in gasilce?

Mr.B je izjavil:

Mavrik,
pa sej sem rekel, počas bo razmerej razlike ene minimalne plače, potem pa kar tako dalje. Dokler pač bodo dajali kredite, potem pa ja upam da ste v JS že plačali vse kredite za stanovanje.


Ne vem zakaj uporabljaš 2. osebo :) A si me s kom zamenjal? Pa a se nismo zmenili da je gledanje povprečij mal... mim? Še posebej ko stavkajo tudi najnižje plačani? Al moramo tudi tebi kakih 200EUR pri plači vzet ker jo imaš tako dobro glede na povprečje? ;)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()
««
5 / 51
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delovno mesto prihodnosti: Svetovalec za podnebne spremembe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5011111 (9288) Phantomeye
»

Stavka javnega sektorja (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
26746669 (40789) dstr17_
»

Stavka (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Problemi človeštva
531137901 (129199) poweroff
»

Ima Slovenija prevelik javni sektor? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20782368 (77952) lexios

Več podobnih tem