» »

Aplikacija na podlagi računalniške igre dovoljena?

Aplikacija na podlagi računalniške igre dovoljena?

Vprasalko ::

Pozdravljeni,
Za vas imam vprašanje na podlagi razvoja aplikacije, ki bi temeljila na računalniški:
Pred nekaj časa je tudi na Slovenskem trgu obstajala popularna igra, ki pa danes (žal) ne obstaja več. Tako sem dobil idejo, da bi se sam lotil razvoja te igre, vendar pa v obliki Android aplikacije.
Pri tem pa imam seveda vprašanje, v kolikor to kot posameznik, ki si te igre ne lastim, lahko iz pravnega vidika naredim. Obstajajo že podobne aplikacije na enakem principu (ki imajo celo dostop do bivših hiscores, tako da zgleda da večjih težav ni), ne obstaja pa istoimenska igra (že v štartu bi tak app dobil prepoznavnost), ki bi bila bolj podobna dejanskemu originalu.

Tako me zanima, ali se lahko lotim razvoja takšne igre brez nevarnosti tožbe (igra originalno ni slovenska), ali naj se večjih podobnosti z originalom raje izognem.

Hvala in lep pozdrav!

shadeX ::

Kratek odgovor: NE SMEŠ!

Če produkt že obstaja, pa če tudi ga ni več na trgu, ti NIMAŠ pravic do uporabe njegovega imena brez privolitve tistega, ki drži to licenco.

ne obstaja pa istoimenska igra (že v štartu bi tak app dobil prepoznavnost), ki bi bila bolj podobna dejanskemu originalu.


V nobenem primeru se NE smeš izdajati za nekaj kar nisi. To je zavajanje uporabnikov, ki produkt uporabljajo. Istočasno NE smeš uporabljati materiala, ki ga je ta igra prej uporabljala (slikovni material, zvočni posnetki,..), vse kar bi lahko zavajalo uporabnika.

Kaj te čaka v primeru če se tega ne držiš?

Tožba je manj verjetna, je pa zelo velika verjetnost, da boš imel velike probleme s publishanjem igre v trgovine (App Store, GPlay, Steam, Windows ,..).

Kaj lahko narediš?

Lahko narediš igro, ki ima iste oz. podobne igralne funkcionalnosti, ampak z drugimi liki, imenom, itd.

P.S

Kaj bi ta aplikacija delala? Npr aplikacija, ki prikazuje High Scores je dovoljena ampak mora naslov take narave:

-High Scores for (ime igre).
-Guide for (ime igre)...

Nikakor pa ne smeš biti:

-Ime igre + še kaj drugega

Za kaj več, boš moral povedati kaj bo app delal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Vprasalko ::

Hvala @shadeX za dober odgovor!

Če produkt že obstaja, pa če tudi ga ni več na trgu, ti NIMAŠ pravic do uporabe njegovega imena brez privolitve tistega, ki drži to licenco.

Dejansko razmišljam, da bi kontaktiral slovenskega avtorja licence, v kolikor dovoli objavo igre pod istim imenom. Seveda pa ne vem, kolikor je to pametno, čeprav mislim, da večjih težav za to ne bi smelo biti.

Lahko narediš igro, ki ima iste oz. podobne igralne funkcionalnosti, ampak z drugimi liki, imenom, itd.

Tu pa se načeloma lahko pojavi problem v tem, da ne ves natanko, kdaj gres čez to mejo. Namreče če "pasivno kopiraš" neko igro, tudi samo funkcionalnost, je tukaj dokaj subjektivno mnenje, kdaj je ta meja prekoračena.

Za kaj več, boš moral povedati kaj bo app delal.

Kot sem povedal bi bil app "kopija" računalniške igre.

Hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vprasalko ()

shadeX ::

Tu pa se načeloma lahko pojavi problem v tem, da ne ves natanko, kdaj gres čez to mejo.


Dokler ni vse popolnoma identično oz. preveč podobno (kar bi lahko spominjalo na original) si ok. Da npr leveli niso povsem isti s tem, da so samo zamenjani liki. Ti lahko npr prevzameš idejo, ne smeš pa skopirat celotne igre.

To pomeni, da če je original igra Super Mario, lahko ti še vedno narediš lik (ki ne spominja na Mariota), ki teče sem in tja, skače na sovražnike (ki so čist neki drugi liki kot v originalu), pobira "power up-e" tako da blokce zdrobi z glavo (ampak power-upi so povečinoma drugačne funkcionalnosti), ime igre pa je "Simon The Greatest" (kjer je Simon ime lika), si tukaj povsem ok.

Dejansko razmišljam, da bi kontaktiral slovenskega avtorja licence, v kolikor dovoli objavo igre pod istim imenom.


Poskusit ni greh. Če ti da pisno privoljenje (email je dovolj), da uporabljaš njegovo ime, potem je to to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

FTad ::

A to je tista igra, ki si bil kot pujs sparavcek, in si pobiral kovance? :) (edina igra, ki mi pade na pamet, da je bila narejena v Slo)

BivšiUser2 ::

Če smo /že pri licencah, kje pa lahko pogledaš za licence holderje za "antične" igre? Konkretno me zanima za franšizo Hugo.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

A ni Hugo švedska igra? Prilagojena za Slovenijo?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

crniangeo ::

i guess da je v mislih Antičefur 3d.
V kolikor rabiš kontakt avtorja mi sporoči :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

shadeX ::

BivšiUser2 je izjavil:

Konkretno me zanima za franšizo Hugo.


Nič ne bo. Hugo je uspešnica in bi bilo težko, da si kdo podobne ideje da bi prevzel licenco ne bi spomnil.

Trenutno jo drži podjetje Hugo games a/s (Danska).


Uradna spletna stran


Play Store

BivšiUser2 ::

Malo me je zamikalo, da bi spet videl Hugote s PS1, remastrirane, kot se to trenutno dela z Medievil.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Iščem igro (RPG, MMORPG, FPS, RTS, ...) (strani: 1 2 3 426 27 28 29 )

Oddelek: Igre
1423436140 (1731) opeter
»

Moj prvi Android app le zaživel : Millionaire Calculator

Oddelek: Mobilne tehnologije
172506 (245) sunflower360
»

Flappy klon

Oddelek: Pomoč in nasveti
121950 (1278) LJ4L
»

Novi windows in stari podatki

Oddelek: Pomoč in nasveti
111349 (1205) Cold1
»

Emulatorji konzol

Oddelek: Igre
291868 (1452) skalca_man

Več podobnih tem