» »

Obrestne mere pri najemu kredita

Obrestne mere pri najemu kredita

bastadu ::

Ker sem v fazi najema kredita sem bil danes na obisku treh bank in pridobil 3 različne izračune. V banki se mi je zdelo, da mi je vse nekak jasno, sedaj doma, ko sem si vzel malo časa za pregled izračunov, pa mi nič več ni jasno. Prosim če mi kdo lahko obrazloži, hipotetično če vzamem 15.000€ kredita na dobo 5 let in če je obrestna mera 5,85%, efektivna obrestna mera pa 8,13%, kaj to v praksi pomeni? V banki mi je bilo razloženo nekako v smislu, da če na višino kredita (15k€) izračunam efektivne obresti 8,13%, da dobim vrednost, koliko me bo teh 15k€ na koncu dejansko stalo, ampak jaz tako naračunam precej manj, kot pa bi na koncu dejansko moral za kredit plačati banki ... Hvala za pomoč!

K0l1br1 ::

Obtrestni meri sta letni obrestni meri. Tle te najbrž suče.

bojany ::

Obrestna mera (OM) je tisto, kar plačaš banki za posojo denarja, efektivna OM pa so obresti za posojen denar + vsi stroški, ki jih dodatno plačaš za najem posojila, torej obrestna mera + stroški odobritve kredita + zavarovanje kredita.
Običajno anuiteta vsebuje le stroške obresti, ker ti stroške odobritve in zavarovanja zaračunajo takoj. Vseeno pa ti mora banka prikazati koliko te bo kredit stal v celoti, kar je izraženo z efektivno OM. Zaradi tega je ta obrestna mera, ki ji pravimo efektivna obrestna mera višja.

LP, B

bastadu ::

Na kakšen način si pa lahko sam izračunam, koliko me bo kredit na koncu stal?

fosil ::

Zmnožiš višino obroka in število obrokov ter odšteješ znesek kredita.
Tako je!

bastadu ::

Sem našel tole temo, kjer je nekdo naložil excel fajl, ki omogoča izračun vseh obrokov, sedaj mi je zadeva bolj jasna, hvala!

ssokec ::

Pred kratkim vzel 15k gotovinskega kredita na 36 mescev fixna obrestna mera, na račun dobil samo cca 14k pa drobiž (plačilo stroškov, zavarovanja,...) glede na višino obroka 450€ pomeni da imam skupaj cca 15 % obresti (oziroma za 14100 eur gotovine bom odplačal 16250 eur).
Lp

MIHAc27 ::

Hja banke niso dobrodelne organizacije. Itak pa nategujejo z zneskom. Če hočeš 15k na računu bi moral vzeti skoraj 16k€. In seveda na koncu bi bilo še več za vrnit.

Invictus ::

Saj nobenega banke ne silijo, da pri njih vzame denar...

ssokec je izjavil:

Pred kratkim vzel 15k gotovinskega kredita na 36 mescev fixna obrestna mera, na račun dobil samo cca 14k pa drobiž (plačilo stroškov, zavarovanja,...) glede na višino obroka 450€ pomeni da imam skupaj cca 15 % obresti (oziroma za 14100 eur gotovine bom odplačal 16250 eur).
Lp

A nisi naredil kalkulacije prej?

Poleg tega so gotovinski krediti brez namena precej dražji.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

bastadu ::

Invictus je izjavil:

Saj nobenega banke ne silijo, da pri njih vzame denar...

ssokec je izjavil:

Pred kratkim vzel 15k gotovinskega kredita na 36 mescev fixna obrestna mera, na račun dobil samo cca 14k pa drobiž (plačilo stroškov, zavarovanja,...) glede na višino obroka 450EUR pomeni da imam skupaj cca 15 % obresti (oziroma za 14100 eur gotovine bom odplačal 16250 eur).
Lp

A nisi naredil kalkulacije prej?

Poleg tega so gotovinski krediti brez namena precej dražji.

Ravno danes na Abanki dal za foro narediti izračun namenskega kredita za nakup avtomobila in skupaj s svetovalko sma prišla do zaključka, da je cenejši gotovinski/potrošniški kredit, še sama ni točno vedela zakaj ...

Imam pa eno drugo vprašanje, spodaj sta informativna izračuna kredita v višini 15.000EUR na dobo 60 mesecev s strani banke A in banke B, kolikor sem se v zadevo poglobil sem prišel do zaključka, da banka A zavaja z izračunom, saj v skupne stroške kredita nima prištetih stroškov odobritve + zavarovanja (=strošek ocene tveganja), saj na račun vedno dobiš znesek kredita zmanjšan za začetne stroške kredita (običajno odobritev+zavarovanje), imam prav? Na izračunu banke B pa lepo črno na belem piše, koliko dobiš nakazano na račun in koliko moraš za to banki vse skupaj plačati ...

Banka A:



Banka B:



Sem pa bil do sedaj že na kakih 6ih bankah in zahteval informativne izračune kreditov, razlike med njimi so res ogromne, zato če potrebujete kredit, res priporočam da ga ne vzamete kar na prvi banki, ki vam ga odobri ...

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Mavrik ()

smacker ::

Ne, pri banki A dobiš 15000eur, pri banki B pa 14358eur. Kredit pri banki B je cca. 300eur cenejši (strošek 2175,28 vs 2502,61), ker ima nižjo obrestno mero: 3,80% fiksna + 5,70% EOM, medtem ko so obresti pri banki A: 4,60% fiksna + 6,73% EOM. Razlika ni ravno ogromna (2% zneska kredita), se pa vsekakor splača preverit ponudbo.
Če kupuješ pri avtohiši (sploh nov avto) preveri njihova financiranja, včasih ti v ceni ponudijo še ugodno zavarovanje.

bastadu ::

Če pri banki A res dobiš nakazano 15.000EUR, kako bodo potem prišli do svojih 195EUR + 487,77EUR, če ti odplačuješ le 60 x 280,33EUR = 16819,80EUR ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

fopi ::

Pa mislim, da je treba je računati obrestno obrestni račun, ne znesek kredita krat EOM.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fopi ()

bastadu ::

Sem preveril pri banki A, moje ugotovitve so se izkazale za delno pravilne, in sicer za 15.000€ kredita na račun res nakažejo samo 14.315,34€ (odštejejo se stroški zavarovanja+odobritve), odplačati je pa potrebno seveda 60 x 280,33EUR = 16.819,80EUR, kar nanese 2504,46€ preplačila in to so dejanski stroški če želiš imeti 14.315,34€ na računu ... če pa želiš točno 15.000€, kolikor kredita si dejansko vzel, pa seveda moraš iz svojega žepa doplačati razliko do 15.000€, ki nanese še dodatnih 684,66€ ... sem pa skor doktoriral preden mi je potegnilo, banke pač, podatke naredijo kar se da nerazumljive navadnim smrtnikom, da se z njimi ne obremenjujejo :))

Invictus ::

Od tistih butastih svtovalcev zahtevajte izračun celotnega kredita z vsemi stroški.

Tako da bo na koncu jasno koliko boste v resnici plačali.

Ne pustiite se tistim kretenom, ki 3/4 sploh ne povedo....
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Šmorn ::

Jaz sem dal banki 10800 EUR + življenjsko zavarovanje 100 EUR + odobritev 100 EUR, za 9000 EUR potrošniškega kredita za dobo 6 let, fiksna obrestna mera + euribor. Odplačal sem ga pa lani jeseni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Šmorn ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanovanjski kredit (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Loža
2280385910 (904) D3m
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29466063 (12411) Lonsarg
»

Stanovanjski kredit in katero obresto mero? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6019816 (11479) gansta
»

Stanovanski kredit -pogodba za določen čas

Oddelek: Loža
246627 (5937) Bud_Bundy
»

Stanovanjski kredit

Oddelek: Loža
103763 (1686) Modri dirkač

Več podobnih tem