» »

Prenapetostna zaščita

Prenapetostna zaščita

Kurzweil ::

Zanima me kako je s temi prenapetnostnimi zaščitami, kot so recimo te.

To dejansko deluje in je res vredno nakupa. Sem malce prebiral razne vire po spletu in berem vse mogoče, od tega da je totalen bullshit, pa do tega da ti nekateri proizvajalci celo nudijo garancijo na vse, kar se skuri priklopljeno na to prenapetostno zaščito. Pogostokrat berem tudi to, da ob zares močnih sunkih prebojih elektrika preprosto "preskoči". Prosil bi vas za vaše mnenje in kakšen nasvet katero naj kupin nekje v "budget rangu".

Hvala

Mare2 ::

Ne vem, a si v hiši, v bloku ali imaš dobro ozemljitev. :)

Pri garanciji poglej podrobno "drobni tisk".

Malo pobrskaj še po forumu. :)

Prenapetostna zaščita

matobeli ::

Kolk dnarja tolk zaščite. Oziroma v rangu 30€ naj bi vse enako dobro ščitile, razlika je v firmah, kvaliteti ohišja, številu vtičnic, če je not še za telefon... Tamočne zaščite so potem seveda več.

Za v blok bo OK, za hišo pa mogoče ne. So neke zaščite tudi v glavni elektro omarici, ampak zgolj obvezni minimum.

K0l1br1 ::

Tole bi dejansko morala biti dioda, ki pri previsoki napetosti spusti tok na rumenozeleno žico.
Bolj kot nič je v vsakem primeru.
Jaz mam te elemente že v el. omarici, pa tudi razdelilec, na katerem je računalnik.

lovro535v2 ::

K0l1br1 je izjavil:

Tole bi dejansko morala biti dioda, ki pri previsoki napetosti spusti tok na rumenozeleno žico.
Bolj kot nič je v vsakem primeru.
Jaz mam te elemente že v el. omarici, pa tudi razdelilec, na katerem je računalnik.
če bi bila dioda bi stalno tok tekel v zemljo kar bi pomenilo kratek stik. Običajno se zato uporablja trisistor, ki pri določeni prenapetosti prebije in spusti tok na ozemljitev.
Raspberry Pi 512MB 32GB Raspbian/Asus P7P55D Intel core i5 2,66ghz
LGA 1156 8GB Kingston DDR3 WD Black 1TB Gigabyte GT430 W7/
Nexus 7 2013 32GB/Oneplus one 64GB Sandstone black.

Kurzweil ::

Ta prenapetostna zaščita je mišljena za blok. Ne bi sedaj nekaj preplačeval, kakšnih 30€ pa seveda dam brez težav, če zadeva dejansko deluje. Sem iskal po netu, če kje dejansko obstajajo kakšni testi in dejanske meritve, ampak zaenkrat še nisem imel s tem sreče. Nek resen "štromar", bi to moral brez dvoma vedet, verjetno gre za neke osnovne gradnike/elemente. Malce je neumno kupovat nekaj, za kar ti prav nihče ne upa oz. ne zna garantirat, da to deluje vsaj približno, se zavedam da vedno obstaja tisti mali procent, za katerega prav nobena stvar ni 100%, ampak mislim da razumete kaj mislim.

Furbo ::

Verjetno je bolje doplačati 50€ pri stanovanjskem zavarovanju, kot kupiti kopico teh grdih razdelicev.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

M-XXXX ::

Mi jih imamo po bajti že kar nekaj časa (vsaj 5 let, najbrž kaj dlje). Prej smo redno izklaplali vrednejše stvari pa je vseeno kdaj kakšen ruter, modem,.. spalilo. Od kar jih imamo ne izklapljamo več pa nikoli ni težav. Tako da nekaj je že na tem :P

Kurzweil ::

Furbo je izjavil:

Verjetno je bolje doplačati 50€ pri stanovanjskem zavarovanju, kot kupiti kopico teh grdih razdelicev.


In to recimo v 10 letih že nekan nanese, bolj kot sam strošek pa se mi ne da pravdad z zavarovalnico in dokazovat stvar, preden ti potem povrnejo verjetno manj, kot je škode. Po drugi strani, če bi prenapetostno zaščita delovala, je to +-30€ in mir. Naprimer en banalni primer, da mi skuri napajalnik, ki je vreden +-50€, potem pa kupovat novega in čakat vprašanje koliko časa, da zavarovalnica izpljune tisti znesek. Vmes sem brez napajalnika imam posredne stroške in kup nevšečnosti, kaj ko bi dal 30€ in bi ta napajalnik lepo deloval in ni potrebe po nekem čaranju.

Drugače pa saj se zvame kakšen ki nekako zgleda in je črne barve. Če imaš doma cable management tako kot se spodobi, ga tako ne boš videl.

Mare2 ::

Kurzweil je izjavil:

če bi prenapetostno zaščita delovala, je to +-30€ in mir.


Če bi ... bi še jaz kupil to zaščito. :)

mirator ::

Kurzweil je izjavil:

Zanima me kako je s temi prenapetnostnimi zaščitami, kot so recimo te.

To dejansko deluje in je res vredno nakupa. Sem malce prebiral razne vire po spletu in berem vse mogoče, od tega da je totalen bullshit, pa do tega da ti nekateri proizvajalci celo nudijo garancijo na vse, kar se skuri priklopljeno na to prenapetostno zaščito. Pogostokrat berem tudi to, da ob zares močnih sunkih prebojih elektrika preprosto "preskoči". Prosil bi vas za vaše mnenje in kakšen nasvet katero naj kupin nekje v "budget rangu".

Hvala

Prenapetostna zaščita je v redu, če je pravilno vgrajena. Zavedati pa se je potrebno, da proti direktnemu udaru strele v objekt ne koristi. Zato je pravilno izveden strelovod. Prenapetostna zaščita pa odvaja prenapetosti, ki prihajajo po napajalnem kablu. Prenapetostna zaščita, ki si jo prikazal v linku je za končne porabnike in če ne boš imel prej pravilno nameščenih prenapetostnih odvodnikov razreda I in II, bo to več ali manj, stran vržen denar.

K0l1br1 ::

mirator je izjavil:

proti direktnemu udaru strele v objekt ne koristi.
V tem primeru se mi zdi, da imaš kup drugih težav, kot en pokvarjen računalnik.

Kurzweil ::

Gre za 2. nadstropje v bloku. Strelovodi so poštimani in v naselju kjer živim je okrog 22 blokov. Od samega otroštva se spominm 1-2, da je v katerem izmed blokov udarila strela, ampak takrat je bilo res tako sunkovito, da je skurilo praktično vse v tistem bloku, v tem primeru mi seveda nek kabel za 20€ ne bo pomagal, glede na to pa da rahlo "frcera štrom" že vsa ta leta in naprave crkujejo precej bolj pogosto, kot pri drugi nepremičnini bi rekel, da gre za slabo napeljavo ali kaj podobnega, za to me še najbolj zanima ta zadeva, ker če prav razumem bi v tem primeru imela nek smisel...

matobeli ::

Ja, zaradi težav v omrežju ki niso strela bo tak razdelilec OK.
Če imaš sam 100% napeljavo lahko daš kakšno malo boljšo kar v svojo omarico, tako kot je nekdo že omenil da ima zrihtano.

SaXsIm ::

Če imaš strelovod, potem rabiš imeti izveden celoten sistem zaščite. Pri vstopu vodnikov energetsko zaščito razreda 1, na podrazdelilnih omarah razreda 2 (in na določeno razdaljo vodnikov še eno). V razdelilcih imaš zaščito razreda 3. Drugače je samo razdelilec z zaščito brez pomena, ker je namenjen odvajanju preostale napetosti in toka kombiniranega vala, ki se inducira ob udarih, ne pa celotnega tokovnega impulza. Je pa sicer razred 3 zaščita povsem ok za zaščito pred raznimi stikalnimi prenapetostmi. V večini primerov v nizkonapetostnih energetskih zaščitah ni ne tiristorjev ne diod, kot nekateri zmotno pišete. Uporabljajo se varistorji (MOV - metal oxide varistor) in iskrišča (GDT, spark gap). Varistorji kot polprevodniki imajo nek uhajavi tok, velikostnega razreda mikroamperov, zato se jih uporablja tudi v TN-S sistemih, v primeru pa da uhajavega toka ne želimo (npr IT sistemi), se med N in PE uporablja bodisi kombinacija MOV + GDT ali pa samo GDT. Sicer pa priklop varistorja med L in PE ne predstavlja kratkega stika, saj ima varistor clamping voltage višji od delovne napetosti omrežja. V primeru prenapetosti pa ga, toda po večini so varistorji Ifi (follow current, kratkostični tok, ki po udaru steče iz omrežja proti zemlji) sposobni ugasniti (za razliko od GDT), zato se vedno uporablja ustrezna kombinacija varovalk pred zaščito.

Frceranje štroma pa boš moral malce bolj definirati, mogoče samo prenapetostna zaščita ne bo dovolj in boš potreboval še kakšen filter. Ponavadi pa sicer večino težav povzroča slaba izvedba ozemljitve, v tem primeru pa bo tudi prenapetostna zaščita delovala v omejenem obsegu. Tako da če imaš težave, bo najboljša rešitev poklicati električarja, da izvede meritve, pa se potem odločiš, kako težave reševati naprej.
SaXsIm


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

zaščita elektronike ob streli

Oddelek: Strojna oprema
162959 (2158) Vesoljc
»

Pretvornik RJ11 -> SFP -> RJ11 ?

Oddelek: Omrežja in internet
171606 (971) misek
»

Prenapetostna zaščita

Oddelek: Pomoč in nasveti
329946 (6355) St235
»

Prenapetostna zaščita

Oddelek: Pomoč in nasveti
253967 (3278) shintaro
»

Kakšno prenapetostno zaščito potrebujem za LAN?

Oddelek: Kaj kupiti
203667 (2830) meacho

Več podobnih tem