» »

zaščita elektronike ob streli

zaščita elektronike ob streli

mulc007 ::

Najprej sem mislil nabaviti omrežno 220 V zaščito ampak kot berem ni najbolj učinkovita.
Potem sem pomislil na baterijo (ne vem kako se pravilno reče) ki služi za napajanje računalnika za primer če zmanjka električne napetosti in za glajenje napetosti. Baje je učinkovita tudi kot zaščita pred strelo.
Jaz ne potrebujem za glajenje napetosti in tudi ne za nekajminutno napajanje računalnika v primeru če zmanjka elektrike. Vse kar jaz potrebujem je zaščita pred strelo, zato je lahko baterija naprave slabša.
Kaj priporočate/kako se reče napravi ki jo potrebujem?

tikitoki ::

Rece se ji UPS. Ce je to najboljsa resite, ne vem.

matobeli ::

Najboljš je imet več zaščit:
V glavni omarici za celo bajto.
Razdelilec za komp z vgrajeno zaščito, vanj priklopljen UPS.

Ne pozabit da preko LAN kabla skorej večkrat pride prenapetost kot po električnih vodih.

Če imaš optiko do hiše super, ne bo težav, drugače pa imej pomembne zadeve na wireless ;)

Na koncu, če ti bo strela vsekala direkt v bajto, bo vse skupaj pogorelo.
Zaščite so predvsem zaščita pred indirektnim udarom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

mirator ::

Običajno so tri stopnje prenapetostne zaščite: I., II. in III. Prva je lahko že v priključno merilni omarici, druga v el. razdelilniku in tretja, najbolj fina na posameznih vtičnicah. Če v priključno merilni omarici ni prenapetostne zaščite, potem je priporočljivo v el. razdelilnik vgraditi kombinirano prenapetostno zaščito razreda I in II z impedančno dušilko. Seveda pa mora biti tudi dobra ozemljitev.

TheBlueOne ::

Sklenitev zavarovanja je najboljsa zascita za opremo, za obcutljive podatke oblak ali pa dislocirano kopiranje.

Vse ostalo pa je, ce je narejeno pravilno tako drago, da si tezko privoscijo tudi majhna podjetja.

gumby ::

mirator je izjavil:

Seveda pa mora biti tudi dobra ozemljitev.

Tu se začno problemi, sploh pri starejših bajtah.
my brain hurts

SaXsIm ::

TheBlueOne je izjavil:

Sklenitev zavarovanja je najboljsa zascita za opremo, za obcutljive podatke oblak ali pa dislocirano kopiranje.

Vse ostalo pa je, ce je narejeno pravilno tako drago, da si tezko privoscijo tudi majhna podjetja.


Ob pogoju, da imaš ustrezno ozemljitev, so prenapetostne zaščite med 200 - 300 EUR za celo hišo.
SaXsIm

ToniT ::

Največ naprav se uniči preko podatkovnih kablov in ne preko 220V.

TheBlueOne ::

SaXsIm je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Sklenitev zavarovanja je najboljsa zascita za opremo, za obcutljive podatke oblak ali pa dislocirano kopiranje.

Vse ostalo pa je, ce je narejeno pravilno tako drago, da si tezko privoscijo tudi majhna podjetja.


Ob pogoju, da imaš ustrezno ozemljitev, so prenapetostne zaščite med 200 - 300 EUR za celo hišo.


Lahko das kaksen primer? Sam tvoji oceni ne verjamem. Je verjetno prej fora, da je zascita neka vrsta zavarovanja (ceprav dobis v roke kaksen podaljsek), ki brani pred minimalnim udarom in ti se kaksno leto ali dve od nakupa obljubijo, da ce kaj skuri, da placajo oni.

XLapse ::

js sm kupil v big bangu zaščito, Philips. Piše do nekje 5000w al neki takega mogoče manj lol.

Blo je že neki strel pa nč, čeprav vem da bo ko taprav, ne bo pomagal niti ta smešen scam k sm kupil.
alien technology

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: XLapse ()

SaXsIm ::

TheBlueOne je izjavil:

SaXsIm je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Sklenitev zavarovanja je najboljsa zascita za opremo, za obcutljive podatke oblak ali pa dislocirano kopiranje.

Vse ostalo pa je, ce je narejeno pravilno tako drago, da si tezko privoscijo tudi majhna podjetja.


Ob pogoju, da imaš ustrezno ozemljitev, so prenapetostne zaščite med 200 - 300 EUR za celo hišo.


Lahko das kaksen primer? Sam tvoji oceni ne verjamem. Je verjetno prej fora, da je zascita neka vrsta zavarovanja (ceprav dobis v roke kaksen podaljsek), ki brani pred minimalnim udarom in ti se kaksno leto ali dve od nakupa obljubijo, da ce kaj skuri, da placajo oni.


Ni fore. Poglej si, kakšne so cene profi prenapetostnih zaščit (LINK). Ko upoštevaš, da rabiš za pravilno izvedbo zaščite uporabiti več kot eno, različnih tipov, ustrezno koordiniranih ter ponovljenih na določeno razdaljo ugotoviš, da rabiš dve do tri zaščite, odvisno od velikosti objekta, ocene ogroženosti ter prisotnosti ostalih prenapetostnih zaščitnih sredstev (strelovo). Ko sešteješ, ugotoviš da hitro stane nekaj 100 EUR. Če greš seveda z brandname SPD proizvajalcem, ki ima certificirane izdelke.

Zaščite, ki so v podaljških, so v marsikateri napravi že prisotne. Gre za najslabši možen način ščitenja, saj v najboljšem primeru zaščita nič ne naredi (pa imaš samo placebo efekt), v najslabšem primeru pa zaradi neskoordiniranosti z ostalimi zaščitami v sistemu edina odpre ob udaru in ti celoten tok steče čez podaljšek.
SaXsIm

Vesoljc ::

Lani mi je direktno v hiso udarila strela, VSE kar je bilo na lanu-u je skurjeno, vse ostalo kar je bilo "samo" na 220V je prezivelo. sosedom okoli so pocrkali modemi in stb-ji. hisa brez strelovoda, moji kompi so sicer bili na nekem razdelilcu z prenapetostno zascito, ampak razdelilc se vedno deluje. doze v mansardi vse vrglo ven in pozgalo...

tko kot so predlagali, zavarovanje za opremo in backup podatkov
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

XLapse ::

Vesoljc je izjavil:

Lani mi je direktno v hiso udarila strela, VSE kar je bilo na lanu-u je skurjeno, vse ostalo kar je bilo "samo" na 220V je prezivelo. sosedom okoli so pocrkali modemi in stb-ji. hisa brez strelovoda, moji kompi so sicer bili na nekem razdelilcu z prenapetostno zascito, ampak razdelilc se vedno deluje. doze v mansardi vse vrglo ven in pozgalo...

tko kot so predlagali, zavarovanje za opremo in backup podatkov

in tisto kar je blo na zaščiti komp je preživel ?
alien technology

starfotr ::

Direktni uradi so lahko zelo hudi. Zmeče ti inštalacijo ven iz sten, brez težav. Ni treba nič štemat.

V glavnem, da preprečimo vpliv atmosferskih razerektritev, je dobro imeti več stopenj zaščite, strelovod, kovinsko streho, dobro ozelmljitev, UPS in še zavarovanje za direktni in indirektni udar strele, na NOVO VREDNOST.

Če nimate na novo vrednost, bodo rekli, da 3 leta star TV ali računalnik ali druga elektronika pač ni vredna nič in dobiš od zavarovanja bore malo.

Če je na novo vrednost, potem ti morajo pripeljat primerljiv TV. Torej, če imaš 65 col TV, morajo takega novega zrihtat. Ne da ti pripeljejo 32 col ali podobno.

Ob ukrepih zgoraj, je 100 % edino zavarovanje. Ok, ni ziher, da dobiš vse nazaj. Vse ostalo sicer zelo pripomore k tem, da se prepreči škoda, vendar 100 % zaščite ni. Saj tudi kondom ni 100 %, kombinacija različnih zadev pa se približa 100 %.

Vesoljc ::

XLapse je izjavil:

Vesoljc je izjavil:

Lani mi je direktno v hiso udarila strela, VSE kar je bilo na lanu-u je skurjeno, vse ostalo kar je bilo "samo" na 220V je prezivelo. sosedom okoli so pocrkali modemi in stb-ji. hisa brez strelovoda, moji kompi so sicer bili na nekem razdelilcu z prenapetostno zascito, ampak razdelilc se vedno deluje. doze v mansardi vse vrglo ven in pozgalo...

tko kot so predlagali, zavarovanje za opremo in backup podatkov

in tisto kar je blo na zaščiti komp je preživel ?


plata je skurjena, lan port je bil vstekan. "lan guard" skatlica je izgnila, okoli nje je ozgano. ostalo je ok. na drugi kisti (nas/torrent/server) sta odletela plata in proc, diski so preziveli.
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

XLapse ::

Vesoljc je izjavil:

XLapse je izjavil:

Vesoljc je izjavil:

Lani mi je direktno v hiso udarila strela, VSE kar je bilo na lanu-u je skurjeno, vse ostalo kar je bilo "samo" na 220V je prezivelo. sosedom okoli so pocrkali modemi in stb-ji. hisa brez strelovoda, moji kompi so sicer bili na nekem razdelilcu z prenapetostno zascito, ampak razdelilc se vedno deluje. doze v mansardi vse vrglo ven in pozgalo...

tko kot so predlagali, zavarovanje za opremo in backup podatkov

in tisto kar je blo na zaščiti komp je preživel ?


plata je skurjena, lan port je bil vstekan. "lan guard" skatlica je izgnila, okoli nje je ozgano. ostalo je ok. na drugi kisti (nas/torrent/server) sta odletela plata in proc, diski so preziveli.

torej misliš da je zaščita igrala vlogo da so se določene stvari ohranile kot diski ?


(mam sam zaščito pa me zanima če ni ravno čisto zaman)
alien technology

Vesoljc ::

XLapse je izjavil:

Vesoljc je izjavil:

XLapse je izjavil:

Vesoljc je izjavil:

Lani mi je direktno v hiso udarila strela, VSE kar je bilo na lanu-u je skurjeno, vse ostalo kar je bilo "samo" na 220V je prezivelo. sosedom okoli so pocrkali modemi in stb-ji. hisa brez strelovoda, moji kompi so sicer bili na nekem razdelilcu z prenapetostno zascito, ampak razdelilc se vedno deluje. doze v mansardi vse vrglo ven in pozgalo...

tko kot so predlagali, zavarovanje za opremo in backup podatkov

in tisto kar je blo na zaščiti komp je preživel ?


plata je skurjena, lan port je bil vstekan. "lan guard" skatlica je izgnila, okoli nje je ozgano. ostalo je ok. na drugi kisti (nas/torrent/server) sta odletela plata in proc, diski so preziveli.

torej misliš da je zaščita igrala vlogo da so se določene stvari ohranile kot diski ?


(mam sam zaščito pa me zanima če ni ravno čisto zaman)


dvomim, ker so prezivele vse naprave, tudi tiste ki so bile priklopljene mimo prenapetnostnega razdelilca (se pravi vse ostale elektronske naprave v hisi). v mojem primeru se je sunek ocitno propagiral samo po lan kablu.
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenapetostna zaščita

Oddelek: Pomoč in nasveti
329944 (6353) St235
»

Prenapetostna zaščita

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
142816 (2436) SaXsIm
»

Kakšno prenapetostno zaščito potrebujem za LAN?

Oddelek: Kaj kupiti
203667 (2830) meacho
»

prenapetostna zaščita

Oddelek: Kaj kupiti
4714941 (11407) mojca
»

Udar strele

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4212129 (10485) revvs

Več podobnih tem