» »

Renovacija starejše mansarde

Renovacija starejše mansarde

theseven ::

Pozdravljeni,

sicer ne vem koliko je gradbenikov na tem forumu ampak vseeno lahko probam. In sicer renoviramo starejšo mansardo in bi me zanimalo nekaj stvari. Mansarda se nahaja na gorenjskem, ima lesene stropnike in vse notri je iz lesene konstrukcije, na strehi je bobrovec (streha je stara približno 8let vendar, ko so jo menjali niso naredili zračnega kanala in sekundarno kritino). Kar se tiče strehe vem kako bomo naredili in kateri tip izolacije bomo dali.

Za sedaj me bolj zanima kar se tiče tal. Ves nasutje smo odstranili tako, da so ostale samo dile, stropniki in zopet dile (strop spodnjega nadstropja). Prostor med stropniki bomo zapolnili s stekleno volno 24cm vendar ne vem kako pomembna je tukaj toplotna vrednost volne? Ker v spodnjih prostorih ni povsod spuščen strop, ali bi bilo pametno da bi stropnike in medprostor ovil z parozaporo?

Ko rešim prostor med tramovi bom dal nazaj dile, ki so že bile gor. Ker tla niso v vaservago in ker potrebujem višino (15cm) bom to reševal z morali 5x10 katere bi postavil v razmaku 40 do 50cm. Tukaj pride tudi napeljava kar se tiče elektrike in vode. Potem pa pridejo še 2x osb plošče 18mm in zaključni tlak. Zdaj pa udarni zvok, ali bo gradbeni filc koker tolk ublažil vse skupaj?

Še vprašanje kar se tiče pregradnih sten, jih je bolje postaviti pred leseno konstrukcijo ali jih je bolje postaviti potem na leseno konstrukcijo?

Vsakega mnenja oz nasveta bi bil hvaležen. :)

vofra ::

ToniT ::

Sam sem pred leti uredil mansardo na stari hiši - prav tako leseni stropi. Kar se tiče tal, sem se odločil za nasutje (suhi estrih) zaradi prenosa zvoka. Vse stene sem naredil na osnovna tla in šele potem sem nasul estrih, vanj je skrita elektrika in cevi za kurjavo. Na to nasutje sem dal OSB plošče in potemc filc ter parket.
Preden sem uredil tla na tak način, sem imel eno sobo urejeno na način, kot ga želiš urediti ti (z lesenimi štafli), vendar se zvok preveč prenaša.

konspirator ::

Predlagam da ne pozabiš položiti cevi za talno gretje, če že imaš gradbišče.
--

Furbo ::

Če bo po novem mansarda tudi ogrevana, v tleh ne rabiš parne zapore/ovire.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

theseven ::

Sicer se pisal tudi na podsvojostreho ampak nisem dobil kaj veliko odziva.. Talnega gretja ne bo, kar se tiče ogrevanja kolebava med klimo oz. ir paneli. Se še nisva odločila kako bo, če pa ima kdo kakšne izkušnje kar se tiče klime oz ir pa je vsak komentar dobrodošel. No za nasutje tudi nisem kaj preveč gledal ker kar se tiče obtežitve je najlažje verzija s štrafi zato sem se tudi na to osredotočil..

kljuc ::

Medprostora ne rabiš zaviti s parno zaporo, ta pride samo na strop, pod špirovce.
Predelne stene lahko postaviš na OSB plošče, na plošče nato eno čim debelejšo podlogo iz umetnega materiala in gor parket oz. drug zaključni tlak.
Pazi le, da v primeru polaganja parketa oz. laminata ne polagaš do stene, ampak pustiš cca. 1 cm prostora.

111111111111 ::

theseven je izjavil:

Sicer se pisal tudi na podsvojostreho ampak nisem dobil kaj veliko odziva.. Talnega gretja ne bo, kar se tiče ogrevanja kolebava med klimo oz. ir paneli. Se še nisva odločila kako bo, če pa ima kdo kakšne izkušnje kar se tiče klime oz ir pa je vsak komentar dobrodošel. No za nasutje tudi nisem kaj preveč gledal ker kar se tiče obtežitve je najlažje verzija s štrafi zato sem se tudi na to osredotočil..

Ir panele ti odsvetujem. Ne ogrevajo prostora, ogrevajo objekte, ki potem sevajo toploto. Strašno neučinkovito. Te pa lepo ogrejejo, če so usmerjeni vate, tako da za kopalnico priporočam ostale prostore pa raje klima.

Highlag ::

Toplotna izolacija tal je pomembna, če spodaj nimaš ogrevanih prostorov ali pa za kakšno talno gretje. Drugače je bolj pomembna zvočna izolacija. Sam bi gledal bolj na to. Sam sem delal tlake na monta podlago, pa sem dal trdi tervol spodaj, razen v kopalnici, kjer je stiropor potem pa čez tlaki, pa se mi zdi da se stiropor bolje obnese za zvočno izolacijo. Res pa je, da ni popolnoma enaka situacija kot pri tebi.

Morale za poravnavo višine bi osebno dodatno fiksiral z montažnim purpenom, da bi zmanjšal škripanje.
Never trust a computer you can't throw out a window

theseven ::

Tako najraje bi dal klasični estrih ampak, če ne gre treba najti drugo alternativo. Sicer sem iz firbca sel računat koliko pride razlike v teži med trenutnim nasutjem, estrihom in suhomontažnim estrihom. Sicer razlike so kar ogromne že med nasutjem in klasičnem estrihom. Suhomontažni je pa itak najlažji kar se tiče kg/m2.

Kar se tiče tal bo lesena podkonstrukcija na moralih. Postavljeni bodo približno na 40 cm, ki sem jih mislil vijačit v glavno gred nato pa OSB plošče postaviti plavajoče na morale. Med morale in OSB plošče sem mislil dati knaufov trak za izdelavo predelnih sten. OSB plate bi vijačil in lepil med sabo.

Druga verzija bi pa bila, da moralov ne bi vijačil v grede ampak bi jih vezal med sabo in nato OSB plate vijačil v morale. Med dilami (sedaj tla) in morali bi dal knaufov trak za udarni zvok. V obeh verzijah pride v prostor med morali steklena volna.

Spodnji prostori bodo ogrevani z radijatorji, talnega gretja ni. Sicer pa je meni tudi najbolj pomembno, da čim bolje rešim udarni zvok ker kar se tiče izolacije ne bo problema. Predelne stene bom pa postavljal na novo konstrukcijo..

Najbolj me muči koliko bo močen udarni zvok, bo več kot sedaj ali manj...zato bi rabil nekoga, ki ima približno tako narejeno, da lahko konkretno reče kako je stanje prej/sedaj. Mogoče ima kdo kakšno drugo idejo kar se tiče materiala za dušenje udarnega zvoka?

Kar se tiče ogrevanja se tudi midva bolj nagibava na klime ker nama bodo prav prišle tudi v poletnem času. Razmišljala sva o kanalski klimi ampak so nam jo določeni odsvetovali zaradi vsega kondenza, ki se nabira na notranji razdelilni enoti. Ima kdo kakšen kontakt za klime, kjer bodo znali svetovati in izvesti vse potrebno?

Hvala in lep pozdrav

fikus_ ::

Nasutje je tam z namenom, da blaži vibracije in posredno duši hrup!

Scorpia ::

111111111111 je izjavil:

theseven je izjavil:

Sicer se pisal tudi na podsvojostreho ampak nisem dobil kaj veliko odziva.. Talnega gretja ne bo, kar se tiče ogrevanja kolebava med klimo oz. ir paneli. Se še nisva odločila kako bo, če pa ima kdo kakšne izkušnje kar se tiče klime oz ir pa je vsak komentar dobrodošel. No za nasutje tudi nisem kaj preveč gledal ker kar se tiče obtežitve je najlažje verzija s štrafi zato sem se tudi na to osredotočil..

Ir panele ti odsvetujem. Ne ogrevajo prostora, ogrevajo objekte, ki potem sevajo toploto. Strašno neučinkovito. Te pa lepo ogrejejo, če so usmerjeni vate, tako da za kopalnico priporočam ostale prostore pa raje klima.


Sam imam en ir panel, glede na to kako razočarano greje, mi je zadnja misel, da bi ga dal v kopalnico. Sicer do 1 metra je še ok, pol pa niti ne doseže drugo stran sobe. Tudi če bi ga dal na strop, bi imel mrzle noge.

Kar pa se tiče klime, mi je super ker imaš hitro ogret prostor, ogrevanje je cenejše kot pri kurilcu ali pa el. peč (oboje imel). Ko je zunaj do -15 še lepo ogreva prostor nad 22 stopinj. Čeprav imam kompresor do -25, je pod -15 počasneje ogreval plin in posledično prostore v hiši, namesto 15-30 minut je rabil eno uro. Pa tudi manj pogosto piha topel zrak, tako da sem namesto 23-24 imel max. 21 stopinj.
////

ToniT ::

Če ti je problem zvok, obvezno uporabi suhi estrih.
To ti govorim iz lastnih izkušenj.

theseven ::

Scorpia je izjavil:

111111111111 je izjavil:

theseven je izjavil:

Sicer se pisal tudi na podsvojostreho ampak nisem dobil kaj veliko odziva.. Talnega gretja ne bo, kar se tiče ogrevanja kolebava med klimo oz. ir paneli. Se še nisva odločila kako bo, če pa ima kdo kakšne izkušnje kar se tiče klime oz ir pa je vsak komentar dobrodošel. No za nasutje tudi nisem kaj preveč gledal ker kar se tiče obtežitve je najlažje verzija s štrafi zato sem se tudi na to osredotočil..

Ir panele ti odsvetujem. Ne ogrevajo prostora, ogrevajo objekte, ki potem sevajo toploto. Strašno neučinkovito. Te pa lepo ogrejejo, če so usmerjeni vate, tako da za kopalnico priporočam ostale prostore pa raje klima.


Sam imam en ir panel, glede na to kako razočarano greje, mi je zadnja misel, da bi ga dal v kopalnico. Sicer do 1 metra je še ok, pol pa niti ne doseže drugo stran sobe. Tudi če bi ga dal na strop, bi imel mrzle noge.

Kar pa se tiče klime, mi je super ker imaš hitro ogret prostor, ogrevanje je cenejše kot pri kurilcu ali pa el. peč (oboje imel). Ko je zunaj do -15 še lepo ogreva prostor nad 22 stopinj. Čeprav imam kompresor do -25, je pod -15 počasneje ogreval plin in posledično prostore v hiši, namesto 15-30 minut je rabil eno uro. Pa tudi manj pogosto piha topel zrak, tako da sem namesto 23-24 imel max. 21 stopinj.


Kerega izvajalca si pa imel/a za klime? Pa kaksen sistem imaš?

fikus_ je izjavil:

Nasutje je tam z namenom, da blaži vibracije in posredno duši hrup!


Nasutje je mogel iti ven že zaradi tega da pregledamo tramove, če so ok. Sicer kakor sem napisal najbolje pa najlažje bi bilo narediti s klasičnim estrihom ampak če ne gre treba naresti drugače :D

ToniT je izjavil:

Če ti je problem zvok, obvezno uporabi suhi estrih.
To ti govorim iz lastnih izkušenj.


To verjetno misliš nasutja kot so BITUPERL itd...sem računal in za moja tla, kjer lovim višino cca 8cm bi me samo nasutja prišlo za približno 3500€ in to brez OSB plat..malo predrago zato iščem druge alternative. Sicer udarnega zvoka se ne bom mogel čisto rešiti vendar bi ga pa želel ublažiti kakor se ga le da :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: theseven ()

ToniT ::

Sam sem dal spodaj 4 do 5cm glinopora (ekspandirana glina) in na to 3cm Bituperla in me je vse skupaj prišlo relativno poceni. To sem delal v 76 let stari hiši z lesenimi stropovi. Teža je sicer malo večja, kot če bi uporabil samo Bituperl, vendar je pa cena nasutja znosna. Samo v razmislek.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stara Hiša

Oddelek: Loža
327383 (5228) zobnik
»

Ogrevanje majhnega stanovanja z IR paneli

Oddelek: Loža
3115999 (14545) vostok_1
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382155086 (121910) Zvezdica27
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6615768 (13558) T_F_7
»

Infrardeče ogrevanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9936540 (21263) energetik

Več podobnih tem