» »

Evropski parlament za izdelke z daljšo življenjsko dobo

1
2
3 4 5

Mato989 ::

nekikr je izjavil:

Problem je ker marsikaj ali kar preveč zadev crkne prehitro, ali ironično nekaj dni ali tednov po preteku reklamacije

To je nek mit. Da proizvajalci kar nastavijo tam en trigger, da se naslednji dan po preteku garancije naprava sama uniči. Dokazov za kaj takega seveda ni. Se pa seveda zgodi, da kdaj kaj crkne res teden po preteku garancijske dobe. Ampak, tudi teden prej se kdaj kaj pokvari. Ali pa mesec prej. Ali pa mesec pozneje. Ali pa.....
Edino kar je res je to, da imaš na voljo pri sestavi poljubnega aparata najboljše/najdražje komponente, ki statistično delujejo najdlje, potem tiste srednje, pa tiste najslabše. Končna cena je odraz, med drugim tudi, teh sestavnih delov. Sam sem se že dolgo časa nazaj naučil tiste znane, da nisem tako bogat, da bi poceni kupoval. Stvari mi delujejo precej preko garancije, praviloma gredo po gobe šele zaradi dotrajanosti ali ker se jih preprosto naveličam, pa imam take in drugačne robe precej. Malo premisli kako je okoli tebe, pa boš najbrž prišel do enakega zaključka.


Saj to je ravno to o čemer govorim... v večini zadev je notri komponenta ki statistično drži nekje okrog dobe te garancije oz. nekje toliko in toliko ur uporabe... seveda je preračunano na povprečje+malo preko za bolj ziher in to je to...

Nekoč so pralni stroji držali po 15+ let... pa niso stali toliko kot danes Miele, ampak toliko kot stane nek ok Beko/Gorenje... seveda dokazov ni, ampak je jasno kako se dela, z namenom da preživi garancijo, potem pa čimprej crkne tem boljše...

opeter ::

Grey je izjavil:

Obutev je že praktično vsa nastavljena na 1 leto.


Pri akumulatorjih garancijska doba traja cca. 6 mesecev.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

darksamurai ::

Mato989 je izjavil:


Nekoč so pralni stroji držali po 15+ let... pa niso stali toliko kot danes Miele, ampak toliko kot stane nek ok Beko/Gorenje... seveda dokazov ni, ampak je jasno kako se dela, z namenom da preživi garancijo, potem pa čimprej crkne tem boljše...


Drži, pralni stroji so zdržali dlje, ampak so pa bili VELIKO dražji. Danes dobiš pralne stroje od 300EUR naprej, včasih pa so bili dražji od 100k SIT (~650+EUR z upoštevano inflacijo). Če upoštevaš inflacijo so včasih povprečni modeli gorenjevih strojev stali toliko, kot danes stanejo dražji modeli znamk Bosch, Siemens, Electrolux, AEG,...

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Pa še pralo se je enkrat na teden, ne pa vsak dan trikrat kot zdaj. Če govorimo o takrat, ko so pralni stroji zdržali po 30 let.

oxyuranus ::

Meni je pa fascinantno, da skoraj vedno na platah failajo kondenzatorji... :))

nekikr ::

eveda dokazov ni, ampak je jasno kako se dela,

Does not compute.

oxyuranus ::

nekikr je izjavil:

eveda dokazov ni, ampak je jasno kako se dela,

Does not compute.


Zakaj ne, saj je v osnovi preprosto, naredis nek elektronski element (kondenzator (tm)), ki crkne v roku npr. 2 let, in ga vgradis na kriticno mesto. Recimo elektrolitski kondenzatorji so super za tocno to, da se izracunati v koliksnem casu bo elektrolit "izparel" in se ga preko tega nastavi na doloceno zivljensko dobo. Ce je VW ponarejeval rezultate testov, kar je bistveno bolj zakomplicirano, za povecevanje dobicka, potem je tole prav trivialno za izvest. Zanimivo pa mi je zato, ker sem ze menjaval kondenzator na plati in je potem zdrzale se leta. Pa nisem vgradil nic posebnega, samo prvi kondenzator s tako kapacitivnostjo, ki sem ga kupil. Na prvo zogo. Pa zanimivo, ni vec "crknil".

Seveda pa proizvajalec "ni nic kriv", pac kondenzatorji so po cistem nakljucju crkovali.

Zgodovina sprememb…

oxyuranus ::

Zgodovina sprememb…

ah9559 ::

FTad je izjavil:

poweroff je izjavil:

FTad je izjavil:

Ja, mogoce tista do 50EUR. Sem predlani kupil superge za 30EUR in je bil podplat tako zrabljen, da se je naredila luknja...lani sem kupil obutev za 150EUR in je se vedno kot nova in bo verjetno se vsaj 2 leti zdrzalo...

Se pravi si na slabšem.

150 EUR za 4 leta vs. 4 x 30 (120 EUR) za 4 leta. Za 30 EUR si na slabšem!

Plus, v drugem primeru imaš vsako leto nove modne čevlje. 8-)


za 30EUR ne dobis modnih cevljev. Pa za tistih par EUR razlike se ne sekiram.

Da ne omenjam, da so bii tile ta poceni cevlji taki, da me je levo stopalo najprej 1 teden bolelo, preden sem jih "razhodil" (v trgovini, ko sem jih pomerjal tega se ni bilo, ker sem jih imel na obute cca 5-10 min), tile drazji pa so bili takoj kot uliti.


In še na času boš prihranil ker ti ni treba iti nove superge iskat.

nekikr ::

Zanimivo pa mi je zato, ker sem ze menjaval kondenzator na plati in je potem zdrzale se leta. Pa nisem vgradil nic posebnega, samo prvi kondenzator s tako kapacitivnostjo, ki sem ga kupil. Na prvo zogo. Pa zanimivo, ni vec "crknil".

Ni zanimivo. Vzorec je 1. Kar pomeni, da bi ti lahko crknil 1 teden po preteku garancije na kondenzator in bi potem govoril kaj? Da lobiji in strici iz ozadja delajo take kondenzatorje?
Če se da povsem preprosto izračunati, da nas nategujejo, zakaj nisi milijonar ali pa vsaj prepoznavna medijska osebnost, tudi na političnem področju? Kakšen lep naziv ti namreč ne uide, če dokažeš, da nas nategujejo. Očitno se to da in še precej enostavno za povrh. Ali pa morda ni čisto tako?

vostok_1 ::

Ravno podobno temo sem želel odpret, pa me je novica prehitela.

Mene zanima, kako bi furala ekonomija osnovana na trajnejših izdelkih. Morda bi se razvoj upočasnil nekoliko...zanimiva tema.

Kot drugo Ne, sem proti nekim državnim ukrepo, ki diktirajo kako mora bit izdelek narejen, kar se ne tiče varnosti.
Nimam pa nikakršnega problema, če trajnejši izdelki dobijo oznako "trajno" or whatever. Namreč vsaj jaz vrjetno bi kupoval take zadeve. Torej, dodatna tržna niša.
Seveda pa so spet tu komisije, ki bodo terjale svojo takso za certifikat.

Je pa tako, da izdelki kot so novi surface so pač taki, ker moarjo biti zelo gosto sestavljeni, da dobijo tak format. Fizika. Noben zakon ne bo tega spremenil.

Najboljš, da gremo smartphone nazaj iz diskretnih tranzistorjev delat. Pol ga bomo lahko kar z spajkalnikom iz hoferja popravljal. To da bo bil velik kot potovalna torba pa ni pomembno...
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Markoff ::

Kaj ni Parlament EU nedavno izglasoval ukinitev obvezne garancije (ali jamstva?) v EU? Sedaj pa bi radi izdelke z daljšo garancijsko dobo?

Ukrep sicer ni namenjen le zaščiti potrošnikov, temveč tudi okolja - reciklaža ni nikoli 100%, pri tem pa porabi precej energije. Ekonomija se ob manjšem obsegu nakupa ne bo bistveno zmanjšala, saj bodo bolj vzdržljivi izdelki dražji, ljudje pa bodo pač namesto enih igrač in neumnosti za zadostitev nakupovalnih potreb kupovali druge igrače in neumnosti.

Tisti link pred nekaj dnevi, kako S. Korejci gledajo na življenje v J. Koreji je priceless. Lepo bi bilo, če bi ljudje bili tako bogati, kot v JK in si življenje polnili še s čem drugim kot materialnimi dobrinami, kot v SK (kjer dobrin sicer niti nimajo, courtesy of Veliki Vodja...).
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

fikus_ ::

Ni stvar v tem, da morajo izdelki delovati nekončno dolgo, ampak da se morajo dati popraviti. Če lahko npr. baterijo v telefonu menjaš sam ali pa na servisu, ne pa da je zalotana noter.
Podobno za druge dobrine, pač da se lahko zamenja del. Sedaj se veliko elektronike ne splača popravljat, ker je servis predrag oz. delo servisa, ker mora razdeti pol izdelka, pa še potem ima serviser problem zamenjati komponento.

kakob ::

FTad je izjavil:

poweroff je izjavil:

FTad je izjavil:

Ja, mogoce tista do 50EUR. Sem predlani kupil superge za 30EUR in je bil podplat tako zrabljen, da se je naredila luknja...lani sem kupil obutev za 150EUR in je se vedno kot nova in bo verjetno se vsaj 2 leti zdrzalo...

Se pravi si na slabšem.

150 EUR za 4 leta vs. 4 x 30 (120 EUR) za 4 leta. Za 30 EUR si na slabšem!

Plus, v drugem primeru imaš vsako leto nove modne čevlje. 8-)


za 30EUR ne dobis modnih cevljev. Pa za tistih par EUR razlike se ne sekiram.

Da ne omenjam, da so bii tile ta poceni cevlji taki, da me je levo stopalo najprej 1 teden bolelo, preden sem jih "razhodil" (v trgovini, ko sem jih pomerjal tega se ni bilo, ker sem jih imel na obute cca 5-10 min), tile drazji pa so bili takoj kot uliti.


Kdor poceni kupi, dvakrat kupi.

Mato989 ::

vostok_1 je izjavil:

Ravno podobno temo sem želel odpret, pa me je novica prehitela.

Mene zanima, kako bi furala ekonomija osnovana na trajnejših izdelkih. Morda bi se razvoj upočasnil nekoliko...zanimiva tema.

Najboljš, da gremo smartphone nazaj iz diskretnih tranzistorjev delat. Pol ga bomo lahko kar z spajkalnikom iz hoferja popravljal. To da bo bil velik kot potovalna torba pa ni pomembno.... Fizika. Noben zakon ne bo tega spremenil.


Jaz mislim da bolje, danes je tako, da vsako leto pridejo ven "novi modeli" tvjev ki so dejansko slabši od starih modelov v podobnih rangih... zadnjič smo glih ugotovili da nov model 50€ cenejši je slabši kot 2 leti star model 50€ dražji!!!! Torej, se ne splača nadgradit, razen če not vržeš dost več keša... ampak ker zadeve ne držijo več kot nekaj let, pač kupiš novega, inženirji se pa tolčejo po prsih kako dobre izdelke delajo, če bi TVji recimo držali 10+ let v povprečju brez težav oz. se dali dokaj enostavno popravit (brez menjave panelov v 90%) bi bila prodaja nižja in pritisk bi bil da se izumi res kaj bolj uporabnega da bo folk namerno želel zavrečt delujoč star TV za novega...

Enako je z telefoni, kaj točno je razlika med Huawei P9lite vs P10lite? Ni bistvena za povprečnega uporabnika... ampak ko bo na P9Lite nekaj pokvarjeno po 2-3 letih bom kupil P10lite, ker se ne bo splačalo popravljat za 33%+ MP cene NOVEGA telefona...

FTad ::

Kaj pa ce bi EU zahtevala, da se samo doba garancije podaljsa se za kaksno leto ali dve? S tem bi se verjetno proizvajalci potrudili izboljsati kakovost izdelka vsaj za n let, kolikor bi trajala garancija, ce je ze tako, da ce je garancija izdelka 2 leti, da se potem izdelek pokvari po 2 letih plus 2 dni (npr).

Drugo vprasanje, npr glede smartphone-ov in moznosti menjanja baterije. A bi/je mozno sestaviti nek ultra tanek phone, kjer baterija ni zalimana na ohisje, npr?

Mato989 ::

FTad je izjavil:

Kaj pa ce bi EU zahtevala, da se samo doba garancije podaljsa se za kaksno leto ali dve? S tem bi se verjetno proizvajalci potrudili izboljsati kakovost izdelka vsaj za n let, kolikor bi trajala garancija, ce je ze tako, da ce je garancija izdelka 2 leti, da se potem izdelek pokvari po 2 letih plus 2 dni (npr).

Drugo vprasanje, npr glede smartphone-ov in moznosti menjanja baterije. A bi/je mozno sestaviti nek ultra tanek phone, kjer baterija ni zalimana na ohisje, npr?


Pol najboljše da garancijo na izdelke damo generalno na 10 let, pa bo :) Ampak to ni rešitev, ker če se dosti kvari rabiš še backup :P

Glede smartphonov pa bom odkrit, ne vidim nobenega problema glede baterije da bi morala biti zalimana na ohišje, debelina baterije je ENAKA, torej kje je problem? Zakaj moram pri nekaterih smartphonih skorajda uničit in poškodovat ohišje da pridem do baterije? Neprimerno! Saj enako velja za laptope, z zakonom bi morali naredit tako da je na vsakem laptopu z odvojem parih šrufov in odstranitvijo dela ohišja možen dostop do RAMov in HDD/SSDja hkrati pa da je brez odprtja ohišja možna odstranitev baterije.... tako bi moralo biti za generalno EU... če kje bi pri takih zadevah enkrat končno prav prišel diktat Evrope za standardizacijo tega, ne pa pri ukrivljenosti banana in kumar!!!!

srus ::

Vse to se sliši čudovito, a Parlament nima nobene moči kogarkoli prisiliti v spoštovanje teh zavez. To lahko storijo Komisija in države članice, podobno kot so uspele doseči poenotenje polnilnikov za pametne telefone. Parlament zato Komisiji predlaga uvedbo posebne evropske oznake, ki bi certificirala, da je posamezen izdelek narejen v skladu z navedenimi smernicami glede trpežnosti, prijaznosti okolju, nadgradljivosti in popravljivosti.

Neumnost, kaj bi se izgubljali v predpisih in birokraciji - prisilo naj prepustijo trgu. Potrebno je le ozaveščanje potrošnikov in ustrezna izvedba testiranj izdelkov.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: nurmaln ()

opeter ::

vostok_1 je izjavil:

Ravno podobno temo sem želel odpret, pa me je novica prehitela.

Mene zanima, kako bi furala ekonomija osnovana na trajnejših izdelkih. Morda bi se razvoj upočasnil nekoliko...zanimiva tema.


Pred leti sem v reviji ŽiT (Življenje in tehnika) bral o nekem podjetju, ki je proizvajal zelo kvalitetne šivalne stroje. Tako kvalitetne, da so bile dejansko neuničljive in jih še vedno uporabljajo marsikje v Indiji, Pakistanu, Bangladešu itn. Podjetje je že zdavnaj zaprlo svoja vrata, ker ni bilo novih naročil.

Žal pa se imena tega podjetja ne spomnim.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

oxyuranus ::

nekikr je izjavil:

Zanimivo pa mi je zato, ker sem ze menjaval kondenzator na plati in je potem zdrzale se leta. Pa nisem vgradil nic posebnega, samo prvi kondenzator s tako kapacitivnostjo, ki sem ga kupil. Na prvo zogo. Pa zanimivo, ni vec "crknil".

Ni zanimivo. Vzorec je 1. Kar pomeni, da bi ti lahko crknil 1 teden po preteku garancije na kondenzator in bi potem govoril kaj? Da lobiji in strici iz ozadja delajo take kondenzatorje?
Če se da povsem preprosto izračunati, da nas nategujejo, zakaj nisi milijonar ali pa vsaj prepoznavna medijska osebnost, tudi na političnem področju? Kakšen lep naziv ti namreč ne uide, če dokažeš, da nas nategujejo. Očitno se to da in še precej enostavno za povrh. Ali pa morda ni čisto tako?


Ok, kozlarije zgoraj se mi ne da niti ne komentirat, ker nima smisla. Preveri plato, ki ti je nazadnje ckrnjena, poisci, ce je kaksen kondenzator postal debelinko, zamenjaj, pa bos videl, da si novo plato kupil za brez veze. Zagotovo je tukaj kdo, ki je ze plate lotal, da bo lahko kaksno pripomnil...

Seveda nas ne nategujejo, gre za elektronski element, ki je bil slabo narejen. Ali je bil nalasc slabo narejen element prilotan na plato ali pa je to nakljucje, je pa druga stvar, jaz trdim, da ni nakljucje, ker slucajno mislim, da engineerji, ki nacrtujejo plate niso idioti. Je pa hecno, da se zacnejo naprave po poteku garancije cudno vesti, ampak saj to je normalno ali ne? Proizvajalec nam garantira, da bo "stroj" deloval, samo toliko casa, mar ne? A je nateg, da potem neha delovati? Kakor za koga, zame je, zate je morda normalno. Kaj pa vem, lahko filozofiramo v neskoncnost. Lahko pa kaj drugega uporabimo, npr. "follow the trail of money". Od cesa ima proizvajalec vec, od robe, ki traja vecnost ali robe, ki jo treba vsakih nekaj let na novo kupiti? Saj se ze pri preprostih izdelkih to lepo vidi, spomnim se bulerjev iz "polotrostva". Neunicljivi, 8 let niso popustili niti sivi. Nazadnje, ko sem jih nabavil, so po 2 letih bili samo se za v kanto. Seveda lahko recemo, da je tukaj zadaj samo nizanje stroskov proizvodnje ampak dejstvo je, da so izdelki postali strasno neobstojni in pokvarljivi, popravljati pa jih je tezko. In verjamem, da je marsikdo padel, na razne stose, da se trg uravnava sam, ampak je to samo navadna neumnost. Ce drzava ne uravnava trga imas hitro monopole (USA ISPji npr., nalasc dal ravno njih, USA je vendar najboljsa implementacija). Tako, da samo pozdravljam taksno odlocitev, dobro za vse od potrosnikov do narave, bojo pa proizvajalci malo manj zasluzili, se bo pa zato razbohotel sekundarni trg popravil, ki ga probajo sedaj na vse nacine zatreti ali navezati nase.

Zgodovina sprememb…

oxyuranus ::

Ups, zraven monopolov sem pozabil omeniti se kartelno dogovarjanje, saj tega pa poznamo tudi v Sloveniji, ne? ;)

Unknown_001 ::

http://spectrum.ieee.org/geek-life/hist...

Na zapadu ništa novo.

Pač se bo na rezervnih deli služilo, tako kot pri avtomobilih. Če že imajo ljudje željo sami popravljat.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

oxyuranus ::

Ha, pa sem nasel: Planned obsolescence @ Wikipedia

Tale slikica je tudi lepa:

Planned obsolescence @ Wikipedia

Ampak wiki sucks, mogoce bo pa Guardian boljsi vir? (Podnaslov je zakon: "The current model for electronics ownership means technology companies have no incentive to provide better products")

https://www.theguardian.com/sustainable...

The Economist morda?

http://www.economist.com/node/13354332

Zgodovina sprememb…

nurmaln ::

Vse to se sliši čudovito...


Ne se ne. Sliši se grozljivo. Zdej bo kar zakonodajalec EU ali posamezne države zapovedoval kako naj proizvajalci sestavljajo telefone. Pa kaj je z vami folk??? Zdej bo nek uradnik ki v življenju še ni videl notranjosti računalnika, kaj šele proizvodnje telefonov, predpisoval Samsungu, Applu in ostali druščini, kako je v resnici treba delat telefone. Še mal pa mi bo EU povedala ob kateri uri moram imeti zajtrk in kaj moram jest da bo res uravnovešena prehrana.

Če bi na trgu obstajalo povpraševanje po telefonih s 5 ali 10 let garancije, bi jih proizvajalci tudi ponujali. Ampak ne obstaja in jih pač ne. Seveda je vzdržljivost/trpežnost ali kakorkoli že to imenujemo, povezana z določeno ceno. In zdaj se vam zdi fino, da EU prepove prodajo poceni telefonov.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

oxyuranus ::

nurmaln je izjavil:

Če bi na trgu obstajalo povpraševanje po telefonih s 5 ali 10 let garancije, bi jih proizvajalci tudi ponujali. Ampak ne obstaja in jih pač ne. Seveda je vzdržljivost/trpežnost ali kakorkoli že to imenujemo, povezana z določeno ceno. In zdaj se vam zdi fino, da EU prepove prodajo poceni telefonov.


Heh, iphone 6 proizvodnja cena je (bila?) $200. Ce dajo notri boljse komponente za $100 zraven imajo se vedno masten zasluzek. In enako je pri vsem ostalem. Gledas iz povsem napacne perspektive, tebi se zdi, da so proizvajalci dobrodelna organizacija, kjer si trgajo od ust, da lahko tebi dajo boljsi izdelek. Resnica je pa ravno obratna, tebi bi rade volje pobrali se zadnjo drobtino kruha iz mize, ce bi le lahko.

Sicer pa se lahko vse skupaj resi z obvezno garancijo, danes je 2 leti, dvignimo na 5+.

Zgodovina sprememb…

nurmaln ::

srus je izjavil:

Neumnost, kaj bi se izgubljali v predpisih in birokraciji - prisilo naj prepustijo trgu. Potrebno je le ozaveščanje potrošnikov in ustrezna izvedba testiranj izdelkov.


!!! SORRY, "predlagaj izbris" je bil po pomoti...

To the point:
Potrebno je ozaveščanje potrošnikov? Za čigav denar pa bo potekalo to ozaveščanje? Zakaj točno je potrebno? Naj uganem:
Tebi se zdi da so potrošniki glupi, ker se odločajo drugače kot ti misliš, da bi se morali. Zato bi trošil njihov (davkoplačevalski) denar, zato da jih boš prepričeval kako so glupi in sprejemajo napačne odločitve.
Kaj pa na primer pustit ljudi na miru da se sami odločajo?

Če bi si želel podaljšano garancijo ko sem kupoval TV, so mi jo v Big Bangu ponujali za doplačilo. In sem rekel da je ne rabim. In nekateri (ne ti) bi želeli, da zakon določi, da moram plačati več za več garancije.

oxyuranus je izjavil:

nurmaln je izjavil:

Če bi na trgu obstajalo povpraševanje po telefonih s 5 ali 10 let garancije, bi jih proizvajalci tudi ponujali. Ampak ne obstaja in jih pač ne. Seveda je vzdržljivost/trpežnost ali kakorkoli že to imenujemo, povezana z določeno ceno. In zdaj se vam zdi fino, da EU prepove prodajo poceni telefonov.


Heh, iphone 6 proizvodnja cena je (bila?) $200. Ce dajo notri boljse komponente za $100 zraven imajo se vedno masten zasluzek. In enako je pri vsem ostalem. Gledas iz povsem napacne perspektive, tebi se zdi, da so proizvajalci dobrodelna organizacija, kjer si trgajo od ust, da lahko tebi dajo boljsi izdelek. Resnica je pa ravno obratna, tebi bi rade volje pobrali se zadnjo drobtino kruha iz mize, ce bi le lahko.

Sicer pa se lahko vse skupaj resi z obvezno garancijo, danes je 2 leti, dvignimo na 5+.


Pa kaj k**** tebe briga koliko je proizvodna cena?
Če je tako enostavno odpri firmo in naredi enako kvaliteten in enako zaželen telefon kot je iPhone in ga prodajaj za 100€ manj kot ga prodaja Apple. V par letih boš milijarder, ne milijonar. Pa še Samsung se bo nekaj lahko naučil od tebe, ker se to trudijo narediti že leta in v to vlagajo ogromne vsote, pa jim še ni uspelo, da bi postali Apple killer. Ampak tebi bo. Ker veš in ker znaš. Ker je čisto preprosto saj veš kakšna je proizvodna cena za iPhone. FML kolk aroganten folk.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

nurmaln ::

Sicer pa se lahko vse skupaj resi z obvezno garancijo, danes je 2 leti, dvignimo na 5+.

Pa dejte že enkrat dojet, da "obvezna garancija" ne pomeni nič drugega, kot da jo moraš ti _OBVEZNO_ plačat. Če se tak zakon sprejme, bo proizvajalec to pač vračunal v ceno naprave. Od konkurence pritiska ne bo imel, ker bo morala konkurenca narediti isto. Vse kar si dosegel je to, da boš za napravo, ki jo boš mogoče uporabljal samo dve leti (kot na primer telefon), moral plačati 5 let garancije.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

oxyuranus ::

nurmaln je izjavil:

Pa kaj k**** tebe briga koliko je proizvodna cena?


Pa kaj k**** tebe briga, zakaj mene briga proizvodnja cena? Kako preprosto se je pogovarjati na tak nacin, mar ne? Potem izpades ful faca... :))

nurmaln je izjavil:

Sicer pa se lahko vse skupaj resi z obvezno garancijo, danes je 2 leti, dvignimo na 5+.

Pa dejte že enkrat dojet, da "obvezna garancija" ne pomeni nič drugega, kot da jo moraš ti _OBVEZNO_ plačat. Če se tak zakon sprejme, bo proizvajalec to pač vračunal v ceno naprave. Od konkurence pritiska ne bo imel, ker bo morala konkurenca narediti isto. Vse kar si dosegel je to, da boš za napravo, ki jo boš mogoče uporabljal samo dve leti (kot na primer telefon), moral plačati 5 let garancije.


Ja, ampak kot si ze sam ugotovil, se bo potem kupec morda odlocil za koga, ki mu ne bo dvignil cene :) Cena je nastavljena na najvisjo mozno kjer je izracunana verjetnost, da x% ljudi to kupi. Vecja verjetnost je, da si bodo od tiste razlike med proizvodnjo ceno (za katero me boli k**** :D) in koncno odtrgali malo manjsi del pogace.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Potrošniki so tukaj malo buatsti. Vsi bi imeli poceni izdelke, in visoke plače, kar ne gre skupaj.

Suma sumarum pa je, da je danes za nek izdelek delati precej manj časa kot recimo 20 let nazaj. Moj fotr je dal za prvi pralni stroj 3 cele mesečne plače, danes je pa to pol minimalne plače.

Če bodo izdelki dražji, se jih bo manj prodalo, kar v osnovi pomeni manjšo proizvoidnjo in seveda s tem manjšo zaposljivost. Se pač zakolješ v osnovi.

Bolj pametna direktiva bi bila v smeri bolj in lažje razgradljivih naprav po koncu njihove uporabe.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nurmaln ::

oxyuranus je izjavil:

Ja, ampak kot si ze sam ugotovil, se bo potem kupec morda odlocil za koga, ki mu ne bo dvignil cene :) Cena je nastavljena na najvisjo mozno kjer je izracunana verjetnost, da x% ljudi to kupi. Vecja verjetnost je, da si bodo od tiste razlike med proizvodnjo ceno (za katero me boli k**** :D) in koncno odtrgali malo manjsi del pogace.

No saj se mi je zdelo, da bo kakšna tako modra ideja zadaj. Tebe v resnici moti to da proizvajalec in prodajalec lahko sama določata ceno. Mogoče je pa potem najbolje da sprejmemo zakon ki določa, koliko največ lahko kakšna naprava stane. What could possibly go wrong.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

oxyuranus ::

nurmaln je izjavil:

oxyuranus je izjavil:

Ja, ampak kot si ze sam ugotovil, se bo potem kupec morda odlocil za koga, ki mu ne bo dvignil cene :) Cena je nastavljena na najvisjo mozno kjer je izracunana verjetnost, da x% ljudi to kupi. Vecja verjetnost je, da si bodo od tiste razlike med proizvodnjo ceno (za katero me boli k**** :D) in koncno odtrgali malo manjsi del pogace.

No saj se mi je zdelo, da bo kakšna tako modra ideja zadaj. Tebe v resnici moti to da proizvajalec in prodajalec lahko sama določata ceno. Mogoče je pa potem najbolje da sprejmemo zakon ki določa, koliko največ lahko kakšna naprava stane. What could possibly go wrong.


Ne, to samo refleksiras svoje razmisljanje name. Mene moti, da ne morem baterije zamenjat, da kmalu ne bom vec imel moznosti dodati svoji *sd kartico, da so servisi fantasticno dragi, da se zadeve kvarijo bolj kot bi se lahko (ker ne rabijo delati vec kot 2 leti),... ;)

Zgodovina sprememb…

nurmaln ::

oxyuranus je izjavil:

Mene moti, da ne morem baterije zamenjat, da kmalu ne bom vec imel moznosti dodati svoji *sd kartico, da so servisi fantasticno dragi, da se zadeve kvarijo bolj kot bi se lahko (ker ne rabijo delati vec kot 2 leti),... ;)


Če te moti da ne moreš baterije zamenjat, potem kupi telefon na katerem se baterija lahko zamenja.
Če te moti da ne moreš dodati svoje SD kartice, potem kupi telefon na katerem se lahko doda SD kartica.
Če meniš da so servisi predragi, odpri svoj servis, ponudi par odstotkov nižjo ceno in zasluži milijone.
Če se ti zdi da se naprave preveč kvarijo, da potrebuješ več garancije, si dokupi podaljšano garancijo.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

zmaugy ::

Invictus je izjavil:

Potrošniki so tukaj malo buatsti. Vsi bi imeli poceni izdelke, in visoke plače, kar ne gre skupaj.

Suma sumarum pa je, da je danes za nek izdelek delati precej manj časa kot recimo 20 let nazaj. Moj fotr je dal za prvi pralni stroj 3 cele mesečne plače, danes je pa to pol minimalne plače.

Če bodo izdelki dražji, se jih bo manj prodalo, kar v osnovi pomeni manjšo proizvoidnjo in seveda s tem manjšo zaposljivost. Se pač zakolješ v osnovi.

Bolj pametna direktiva bi bila v smeri bolj in lažje razgradljivih naprav po koncu njihove uporabe.


Izdelovanje naprav, ki crknejo naslednji dan po poteku minimalne garancijske dobe (karikiram), je podobno kidanju snega v vojski - najprej skidaš na levi strani in zmečeš na desno stran, nato iz desne nazaj na levo. Pol je skidanega in vojska je zaposlena. Je pa to precej butast način uporabe delovne sile (čeprav je cilj tega tam drugačen).
V primeru izdelkov je zraven še ogromno onesnaževanja okolja. V bistvu je boljše imeti nekaj dražje izdelke in viške delovne sile zaposliti s kakšno bolj koristno stvarjo - tudi globalno za napredek je boljše, če so ljudje zaposleni na koristnih stvareh in ne na produciranju škarta in odpadkov samo zato, da se kolo v hrčkovi kletki vrti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

ST-777 ::

dronyx je izjavil:

... Sem videl primer računalnikov, ko so se kondenzatorji na matični plošči masovno začeli napihovati par mesecev po izteku garancije in to na celi seriji, ne na enem ali dveh.
Pred nakupom matične plošče sem pogledal podatke kakšne kondenzatorje ima, pisalo je, da so kakovostni solid. Ni mi žal, da sem kupil matično iz leta 2013, ki ima te kondenzatorje. To ploščo še danes uporabljam in nimam nobenih problemov z njo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ST-777 ()

ST-777 ::

Baja je izjavil:

... meni so pocrkali vsi seagateovi diski v roku par mescev okrog poteka garancije. nekaj prej, nekaj pozneje. wd-ji še vedno brezhibno meljejo naprej.
Sem tudi zadovoljen z WD diskom, imam ga za shranjevanje kopije podatkov, na SSD-ju pa so poleg OS programi in še nekateri podatki. Ko sem kupoval diske, sem gledal predvsem tiste, ki se vrtijo s hitrostjo 5400rpm in ni mi žal, WD je skoraj neslišen. Sem gledal video, ko so testirali disk 5400rpm in 7200rpm. Drugi je bil občutno glasnejši. Za shranjevanje kopije podatkov, kjer hitrost ni tako bistvena, je 5400rpm boljša izbira.

stara mama ::

To je nek mit. Da proizvajalci kar nastavijo tam en trigger, da se naslednji dan po preteku garancije naprava sama uniči. Dokazov za kaj takega seveda ni. Se pa seveda zgodi, da kdaj kaj crkne res teden po preteku garancijske dobe. Ampak, tudi teden prej se kdaj kaj pokvari. Ali pa mesec prej. Ali pa mesec pozneje. Ali pa.....



Tako mi je mal padlo na pamet.... ker te ob nakupu vedno prosijo za registracijo na njihovi strani.. da lahko dobijo tam tvoj točen datum nakupa in ti na napravo prenesejo kodo, ki jo takoj po tem preteku (delno) onesposobi.
Al pa recimo v strojništvu je tud veda ki se ji reče dimenzioniranje na življenjsko dobo. Zelo aktivno področje ;)

nekikr ::

Aluminijasto folijo ti lahko prodam, če rabiš :)

nurmaln ::

nekikr prehitel si me :)
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

gruntfürmich ::

oxyuranus je izjavil:

Ce drzava ne uravnava trga imas hitro monopole (USA ISPji npr., nalasc dal ravno njih, USA je vendar najboljsa implementacija). Tako, da samo pozdravljam taksno odlocitev, dobro za vse od potrosnikov do narave, bojo pa proizvajalci malo manj zasluzili, se bo pa zato razbohotel sekundarni trg popravil, ki ga probajo sedaj na vse nacine zatreti ali navezati nase.

oh seveda, močna država (aka socialistična/komunistična; te dobro poznamo) vse pravilno in pravično uravnava...
LOL
ravno vedno več pravil dela da so izdelki bolj monotoni.
naj se folk sam odloči kaj bo kupoval, ne pa da mu država to vsiljuje. pametni bomo že kupili samo tisto kar bomo zares potrebovali, in to kvalitetno, raja pa vedno masovno kupuje in zapravlja ker je zabita in zmanipulirana iz reklam. tega ne moreš spremenit.
spremeniš lahko samo to, da folk čim lažje vstopi v proizvodnjo nekega produkta, da lahko vsak v garaži izdela izdelek poljubne kvalitete in ga lansira na trg, ne pa da rabiš 1000 prošenj, 2000 dovoljenj, 5000 priglasitev, 10000 soglasij, 100000 strani dokumentacije, 1000000 €€ za začetek in 10 let čakanja na vse to.
ljudje se bomo že znašli kakor nam bo najbolj ustrezalo, samo nekdo ki vse to blokira se mora iz te enačbe odstraniti...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

nurmaln ::

stara mama je izjavil:

Tako mi je mal padlo na pamet.... ker te ob nakupu vedno prosijo za registracijo na njihovi strani.. da lahko dobijo tam tvoj točen datum nakupa in ti na napravo prenesejo kodo, ki jo takoj po tem preteku (delno) onesposobi.

Da te malo pomirim. Vsak telefon z Androidom (predvidevam da tudi Appli) in vsak računalnik z Windows, pošlje informacijo tako proizvajalcu naprave, kot tudi proizvajalcu operacijskega sistema, da je končni uporabnik pričel uporabljati napravo s tem ko je sprejel EULA.
Hočem ti povedat, da proizvajalec ne rabi da se ti registriraš, da bi vedel kdaj je začela tečt garancija za napravo. Tvoje podatke pa fehtajo zato, da bi jih kasneje potencialno lahko uporabili v marketinške namene, oziroma v nekaterih primerih za demografske analize svojih kupcev.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

nurmaln ::

oxyuranus je izjavil:

Ce drzava ne uravnava trga imas hitro monopole (USA ISPji npr., nalasc dal ravno njih, USA je vendar najboljsa implementacija).

Prav neverjetno je kako lahko nekdo ve tako malo, pa je hkrati tako prepričan v svoj prav...

Za primer kako se država bori proti monopolom daješ US ISPje. Daj prosim razloži, kako je prišlo do grožnje monopola in kako ga država preprečuje.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

oxyuranus ::

gruntfürmich je izjavil:

oh seveda, močna država (aka socialistična/komunistična; te dobro poznamo) vse pravilno in pravično uravnava...
LOL
ravno vedno več pravil dela da so izdelki bolj monotoni.


Mi je zal, da asociiras besedo drzava s socializmom/komunizmom, morda bi bil cas za kaksen pregled pri specialistu (dobronamerno).

USA imam minimalen nadzor nad izdelki, evropa precej vecjega. Koliko svinjarije je tam dovoljeno uporabljati in prodajati napram Evropi (nazadnje aktualni pesticidi) je prav smesno. Bi rad zivel v taki drzavi. Ne da se mi brskat za linki kaksne vse svinarije gredo v ZDA na skodo prebivalstva, ker drzava regulira relativno malo napram Evropi, je tega poln internet, pa si poglej sam. Zal ti pa nerazgledanost ni v ponos.

nurmaln je izjavil:

oxyuranus je izjavil:

Ce drzava ne uravnava trga imas hitro monopole (USA ISPji npr., nalasc dal ravno njih, USA je vendar najboljsa implementacija).

Prav neverjetno je kako lahko nekdo ve tako malo, pa je hkrati tako prepričan v svoj prav...

Za primer kako se država bori proti monopolom daješ US ISPje. Daj prosim razloži, kako je prišlo do grožnje monopola in kako ga država preprečuje.


Zgodovina sprememb…

nurmaln ::

oxyuranus je izjavil:


Mi je zal, da asociiras besedo drzava s socializmom/komunizmom, morda bi bil cas za kaksen pregled pri specialistu (dobronamerno).

Mogoče asociira zato ker povečevanje državne regulacije oziroma nadzora pomeni točno to - odmik od svobodne družbe proti socializmu. Če ti ne veš kaj kakšna beseda pomeni, za to niso krivi drugi.

Fino da za vir novic uporabljaš poklicne komediante, ampak razumevanje ti še vedno peša. Če se država vmešava, na primer z licencami ali koncesijami, lahko vsak dan na trg vstopi nov igralec in tako sili obstoječe v nižanje cen. Če se država vmešava ("regulira") pa dejansko lahko pride do grožnje monopola. Ti bi rad da se država vmešava še bolj kot se. SMH.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

zmaugy ::

Potem pa pojdimo nazaj v popolnoma "svobodno" družbo. Ukinimo policijo, pravosodje etc., kdor ima največjo palico in najmočnejše mišice, ta je glavni, ane?
Ko imajo multinacionalke večjo moč od veliko držav, je potrebno vmešavanje države v njihovo delovanje, ker drugače dobiš namesto državnega komunizma na oblast korporacijskega.

tikitoki ::

dronyx je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Kretenski pogled v svetu, kjer imamamo "otoke" plastike v morju in primere, kot je KEMIS, predvidevanja kdaj nam bo katere surovine zmanjkalo, se kregamo kam bodo odpadke shranjevali,...

To je pač en vidik in temu se ponavadi reče "cena razvoja", za katero se bo morda čez čas izkazalo da je preprosto previsoka in dolgoročno nevzdržna.


Je ze jasno, da je previskoka.

Pa vprasanje ce lahko spreminjanju druzbe v obsesivne potrosnike razvoj.

Razvoj? To je zelo vprasljivo

Mato989 je izjavil:

dronyx je izjavil:

In kaj bi bilo če bi večina še vedno popravljala Nokia telefone iz leta 2001 in Gorenje pralne stroje proizvedene leta 1982? Saj smo vendar hoteli hiter razvoj. Da to deluje te morajo prisiliti, da izdelke čim pogosteje menjaš, ne da jih servisiraš v nedogled.


Razlog za nakup novega modela bi morala biti funkcionalnost ne pa "načrtno" naret stari model ki crkne po žnj časa... In ker si funkcionalnosti ki je uporabna več ne zmorejo zmislit ali je večina ljudi ne rabi hodijo proizvajalci po drugi poti, poti crkovanja :)

Zelo slabo za napredek dejansko.


Dobro povedano.

nekikr je izjavil:

Po eni strani ok, po drugi pa precej trapasto. Miniaturizacija pač narekuje, da Janez doma ne bo menjal tranzistorjev v procesorju, ker za to nima ne orodja, ne znanja. Potreba po napredku/hitrosti pri omenjeni tablici pomeni, da nimaš kaj šraufati, je vse prilimano in narejeno z enim čipom, namensko, ker sicer ne bi šlo. Poleg tega si jaz ne želim televizorja, ki bi stal 10.000€ a bi deloval 30 let. Želim si takega za 1000€, ki bo deloval 5-10 let, potem bi šel pa raje po novega, ki je večji in boljši. Stara Nokia 3310 še danes deluje, pa je nihče več ne uporablja, z razlogom. Za starega je pa že tako ali tako precej dobro urejeno ločevanje/recikliranje odpadkov, da nekih groznih skrbi s tem ni (tista plastika na morju je čisto druga zgodba).


Da je za reciklazo dobro poskrbleno je izmisljotina. Marsicesa se ne more reciklirati ali pa je reciklaza prepotratna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

tikitoki ::

nekikr je izjavil:

Problem je ker marsikaj ali kar preveč zadev crkne prehitro, ali ironično nekaj dni ali tednov po preteku reklamacije

To je nek mit. Da proizvajalci kar nastavijo tam en trigger, da se naslednji dan po preteku garancije naprava sama uniči. Dokazov za kaj takega seveda ni. Se pa seveda zgodi, da kdaj kaj crkne res teden po preteku garancijske dobe. Ampak, tudi teden prej se kdaj kaj pokvari. Ali pa mesec prej. Ali pa mesec pozneje. Ali pa.....
Edino kar je res je to, da imaš na voljo pri sestavi poljubnega aparata najboljše/najdražje komponente, ki statistično delujejo najdlje, potem tiste srednje, pa tiste najslabše. Končna cena je odraz, med drugim tudi, teh sestavnih delov. Sam sem se že dolgo časa nazaj naučil tiste znane, da nisem tako bogat, da bi poceni kupoval. Stvari mi delujejo precej preko garancije, praviloma gredo po gobe šele zaradi dotrajanosti ali ker se jih preprosto naveličam, pa imam take in drugačne robe precej. Malo premisli kako je okoli tebe, pa boš najbrž prišel do enakega zaključka.


Ce stvari ne poznas, tvoje mnenje pac ni nic vredno.

Izdelovalci avtomobilov pq so ze dolgo tega razuskovali zakaj avtomobil konca na odpadu.
Ne zato, da bi naredili boljsi avtomobil, temvec da so ugotoviki, katere dele lahko uporabijo slabse.
Ce mislis da je danes in v drugih branzah drgace, se motis.

zmaugy ::

To, da za vsak izdelek obstaja milijon različnih oznak za različne trge, konfiguracije, krvno skupino potrošnikov... in da se modeli tako hitro menjajo pa seveda tudi ne olajša sledljivosti običajnim potrošnikom.
Seveda je potem vedno pri roki izgovor o tem, da gre za anekdotične zgodbice, da je število primerov premajhno itn.
Pa mimogrede oteži primerjanje cen.
Drugače je pa planned obsolence že zelo stara stvar, najprej so jo turbo kapitalisti imeli v mislih za žarnice okrog tridesetih let dvajsetega stoletja.
Kdor pa ima in je imel v lasti vsaj nekaj naprav skozi čas, je lahko na lastni koži občutil praktičen pomen tega pojma. Je priročno, ker običajno ljudje nimajo več kot en pralni stroj etc. naenkrat in se da vedno zateči v kontra argumente o anekdotičnosti, vendar če to opaža res veliko število ljudi in imamo pisne vire o tem, kako se je o tem razmišljalo že pred skoraj 100 leti in obstajajo zapisi o tem, kako se tega danes lotevajo velike multinacionalke, potem so takšni kontra argumenti bolj povod za vprašanje o motivaciji tistemu, ki jih postavi.

oxyuranus ::

nurmaln je izjavil:

oxyuranus je izjavil:


Mi je zal, da asociiras besedo drzava s socializmom/komunizmom, morda bi bil cas za kaksen pregled pri specialistu (dobronamerno).

Mogoče asociira zato ker povečevanje državne regulacije oziroma nadzora pomeni točno to - odmik od svobodne družbe proti socializmu. Če ti ne veš kaj kakšna beseda pomeni, za to niso krivi drugi.

Fino da za vir novic uporabljaš poklicne komediante, ampak razumevanje ti še vedno peša. Če se država vmešava, na primer z licencami ali koncesijami, lahko vsak dan na trg vstopi nov igralec in tako sili obstoječe v nižanje cen. Če se država vmešava ("regulira") pa dejansko lahko pride do grožnje monopola. Ti bi rad da se država vmešava še bolj kot se. SMH.


BS :D Trg je razdeljen, novi igralci se skoraj ne pojavljajo, ce pa se, jih pa veliki zelo hitro kupijo. Samo tukaj se ne gre za licence in koncesije ampak se gre za zmanjsanje nategovanja potrosnikov. Pa to, da zivis v nefukncionalni drzavi je krivda ravno tebi podobno razmisljajocih, da je to neka tretja entiteta. Sva pa koncala, vrtiva se v krogu, saj ce bi malo razmislil, bi ti bilo jasno, pa si zastrupljen z ideologijo (pa se to v idealnih pogojih), tako da nima smisla.

zmaugy je izjavil:

Potem pa pojdimo nazaj v popolnoma "svobodno" družbo. Ukinimo policijo, pravosodje etc., kdor ima največjo palico in najmočnejše mišice, ta je glavni, ane?
Ko imajo multinacionalke večjo moč od veliko držav, je potrebno vmešavanje države v njihovo delovanje, ker drugače dobiš namesto državnega komunizma na oblast korporacijskega.


Mhm, zagovorniki odprtega trga so v precejsnji meri zastrupljeni s tem, da je komunizem (pustimo socializem, ne locijo), kot extrem, slab. In v svojem skozi-rolo-sekret-papirja sirokem razgledu naredijo, vsaj v njihovem majhnem svetu, logicen zakljucek, da je ortagonalno nasprotje tista "prava" stvar. Wunderwaffe. Problemsolver. Je pa dejansko enako sranje. Samo iz druge strani. Se pa to prav lepo vidi v volilnem telesu desnice (kjerkoli po svetu), ceprav zagovarja ravno se vecje bogatenje ze tako bogatih, jo volijo ravno tisti, ki imajo najmanj. Ampak zatjaval od teme...

Zgodovina sprememb…

nurmaln ::

zmaugy je izjavil:

Potem pa pojdimo nazaj v popolnoma "svobodno" družbo. Ukinimo policijo, pravosodje etc., kdor ima največjo palico in najmočnejše mišice, ta je glavni, ane?

A sem kje zagovarjal anarhijo?
Vsekarkor rabimo pravosodje, policijo, vojsko pa verjetno bi se še kaj našlo. Rabiš te službe da te ščitijo pred grožnjami drugih ljudi. Policijo da skrbi da te ne oropajo, vojsko da skrbi da te ne oropa sosednja država, sodstvo za to da poskrbi da se vsi držimo pogodb v katere smo prostovoljno vstopili.
Zapovedovanje kako naj kdo sestavlja produkte katere proizvaja, siguno ne spada zraven. Če misliš da nekaj ni tako kot bi ti želel, pač ne kupit tega. Simpl.

V res svobodni družbi lahko vsako podjetje nekaj zasluži samo tako, da tebi proda nekaj kar si ti prostovoljno pripravljen plačat. Večjo kot imaš izbiro, bolje zate kot potrošnika. Podjetja bodo skozi prodajne rezultate videla, kaj so kupci dejansko pripravljeni plačati in po kakšni ceni.
Recimo da imaš štiri podjetja ki prodajajo identičen telefon. Prvo podjetje brez ga prodaja brez garancije, drugo z enim letom garancije, tretje z dvema in četrto s tremi leti garancije. Seveda bo cena za vsako dodatno leto garancije malo višja kot z manj garancije. Če bodo kupci res želeli minimalno 3 leta garancije (in bodo pripravljeni to plačati) bodo prva tri podjetja itak propadla, ker ne bodo nič prodala.
V resnici pa bi verjetno vsako od podjetjih pobralo nek odstotek prodaje.
In zdaj se vam zdi super ideja da tistim, ki bi želeli kupiti napravo brez garancije ali z enim letom garancije, to prepoveste.

oxyuranus je izjavil:

BS :D Trg je razdeljen, novi igralci se skoraj ne pojavljajo, ce pa se, jih pa veliki zelo hitro kupijo.

A ni nenavadno da se novi igralci skoraj ne pojavljajo, kljub temu da navite cene za potrošnike omogočajo bajne zaslužke.

Če bi jaz videl na ulici nekoga uspešno prodaja limonado po 50€, bi hitro tudi jaz postavil stojnico. US ISPji pa tako grdo lupijo svoje stranke, pa se vseeno ne najde nihče ki bi rad na enostaven način obogatel. Res so čudni ljudje.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

nurmaln ::

oxyuranus je izjavil:

...da je komunizem (pustimo socializem, ne locijo)

Nekateri smo kakšno stvar v življenju pač že prebrali, nekaterim očitno še malo manjka. Socializem je po Marksu samo prehodna faza na poti v komunizem. Cilj socializma je doseči komunizem.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln
1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropski parlament za izdelke z daljšo življenjsko dobo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
20270598 (65228) nurmaln
»

Članice EU bi preložile ukinitev mobilnega gostovanja na leto 2018

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
299656 (6254) AndrejO
»

Kaj torej piše v ACTI (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / NWO
13776497 (63002) Iatromantis
»

Alarm: nam bo vstop v EU prinesel programske patente? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
5210223 (10223) krho

Več podobnih tem