» »

Evropski parlament za izdelke z daljšo življenjsko dobo

Evropski parlament za izdelke z daljšo življenjsko dobo

Evropski parlament - Poslanci Evropskega parlamenta so se na plenarnem zasedanju zavzeli za izdelke z daljšo življenjsko dobo, ki jih bodo kupci laže popravljali sami. Zaradi tega so apelirali na Evropsko komisijo, države članice in same proizvajalce, naj izvedejo ustrezne ukrepe, ki bodo to zagotovili. Resolucijo, ki opisuje predlagane ukrepe, so sprejeli s 662 glasovi za in 32 proti.

Nobena skrivnost ni, da znajo proizvajalci dandanes zelo natančno izračunati, koliko časa bo v povprečju posamezen izdelek deloval. Kakovost v proizvodnji tako prilagodijo zahtevani garancijski dobi. Pri vezanju rok potrošnikom gredo še dlje in rezultat so izdelki, kakršen je Microsoft Surface Laptop. Tega ne moremo niti odpreti, kaj šele zamenjati kakšne komponente ali baterije. Sploh pri pametnih telefonih je ta trend lepo viden, saj v številnih modernih modelih ne moremo ali pa nam vsaj zelo otežijo odstraniti in zamenjati baterijo. To ima tudi čisto praktične posledice, saj na primer iz telefona, ki je padel v vodo, ne moremo vzeti baterije in ga s tem popolnoma ugasniti.

Parlament je prepoznal želje potrošnikov, da bi imeli dostop do trajnejših dobrin, ki jih ne bi bilo treba tako pogosto menjati, predvsem pa bi se lahko manjših popravil lotili sami. Zato so poslanci sprejeli resolucijo, ki med drugim priporoča proizvodnjo robustnejših izdelkov, ki so enostavno popravljivi in višje kakovosti. Države članice bi morale spodbujati trajnejše izdelke, njihovo popravljanje in prodajo rabljenih izdelkov, s čimer bi ustvarili nova delovna mesta in proizvedli manj odpadkov. Potrošniki bi morali imeti možnost izdelke odnesti na popravilo k neodvisnemu serviserju, zato izdelki ne bi smeli imeti ukrepov, ki to preprečujejo. Izrecno so zapisali, da baterije, sijalke LED in podobno ne smejo biti neodstranljivo pritrjene. Proizvajalci bi morali zagotavljati rezervne dele po razumni ceni za ves pričakovani čas delovanja izdelka, hkrati pa bi morala EU uvesti teste za zaznavanje sprogramirane zastarelosti (planned obsolescence) in izvajati ukrepe za odvračanje proizvajalcev od teh praks.

Vse to se sliši čudovito, a Parlament nima nobene moči kogarkoli prisiliti v spoštovanje teh zavez. To lahko storijo Komisija in države članice, podobno kot so uspele doseči poenotenje polnilnikov za pametne telefone. Parlament zato Komisiji predlaga uvedbo posebne evropske oznake, ki bi certificirala, da je posamezen izdelek narejen v skladu z navedenimi smernicami glede trpežnosti, prijaznosti okolju, nadgradljivosti in popravljivosti.

202 komentarja

«
1
2 3
...
5

filip007 ::

Stanje ni slabo, lahko bi bilo bolje. Saj imajo vsi garancijo 2-3 leta razen Apple, ki misli da je večen.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

c3p0 ::

Izdeliki se ne začnejo in končajo pri telefonih. Bomo počasi tudi npr. pralne stroje, pečice, hladilnike kupovali na 2 leti?

jype ::

Novica> zagotavljati rezervne dele po razumni časi za ves pričakovani čas delovanja

c3p0 je izjavil:

Izdeliki se ne začnejo in končajo pri telefonih. Bomo počasi tudi npr. pralne stroje, pečice, hladilnike kupovali na 2 leti?
Odkar so pralni in pomivalni stroji tako podobni računalnikom, jih je v resnici precej lažje popravljati, ker diagnostika ne zahteva dostopa do še enega enakega stroja za preizkušanje funkcionalnosti posameznih sklopov. Računalnik praviloma zna povedati, katera reč je odpovedala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

SimplyMiha ::

Če tole gre skozi, se bo zgodilo dvoje s podjetji, katerih proizvodi ne bodo več ustrezali novim merilom:

a) zapustijo EU trg. Zakaj bi se matrali, če lahko še vedno fajn služijo na ameriškem in azijskem trgu?
b) ponudijo nove, ustrezne izdelke s cenami, ob katerih bi še Apple škrtal z zobmi.

Ti dve možnosti se medsebojno ne izključujeta. Kupci bodo prisiljeni kupovati cenene izdelke iz azijskega trga.

jype ::

c) ustanoviš podjetje in spodobno služiš z izdelki, ki so trajni in popravljivi.

primar ::

...končno nekaj v pravi smeri.

Grey ::

c3p0 je izjavil:

Izdeliki se ne začnejo in končajo pri telefonih. Bomo počasi tudi npr. pralne stroje, pečice, hladilnike kupovali na 2 leti?

Obutev je že praktično vsa nastavljena na 1 leto.

zez ::

Mah Apple niti ni več tako grozn v primerjavi z nekaterimi podjetji, Macbook se npr. vsaj odpre normalno ko odšraufaš nekaj vijakov, Microsoftov Surface je potrebno dobesedno razrezati, da prideš v notranjost. Je pa Apple začel ta trend, da je vse čimbolj zaprto, kar ima svoje prednosti, aparat je lahko bolj kompakten, lažje je vodoodporen in odporen na prah, a je jasno popravilo veliko težje.

FTad ::

Grey je izjavil:

c3p0 je izjavil:

Izdeliki se ne začnejo in končajo pri telefonih. Bomo počasi tudi npr. pralne stroje, pečice, hladilnike kupovali na 2 leti?

Obutev je že praktično vsa nastavljena na 1 leto.


Ja, mogoce tista do 50€. Sem predlani kupil superge za 30€ in je bil podplat tako zrabljen, da se je naredila luknja...lani sem kupil obutev za 150€ in je se vedno kot nova in bo verjetno se vsaj 2 leti zdrzalo...

tikitoki ::

jype je izjavil:

Novica> zagotavljati rezervne dele po razumni časi za ves pričakovani čas delovanja

c3p0 je izjavil:

Izdeliki se ne začnejo in končajo pri telefonih. Bomo počasi tudi npr. pralne stroje, pečice, hladilnike kupovali na 2 leti?
Odkar so pralni in pomivalni stroji tako podobni računalnikom, jih je v resnici precej lažje popravljati, ker diagnostika ne zahteva dostopa do še enega enakega stroja za preizkušanje funkcionalnosti posameznih sklopov. Računalnik praviloma zna povedati, katera reč je odpovedala.


Seveda bo, to bo to. Vsak serviser, ki ti pralni stroj popravi na domu, prinese s seboj enak stroj in potem menjava dele, dokler ne odkrije napake. Jao. Le, kako so to znali popraviti na domu.

dronyx ::

In kaj bi bilo če bi večina še vedno popravljala Nokia telefone iz leta 2001 in Gorenje pralne stroje proizvedene leta 1982? Saj smo vendar hoteli hiter razvoj. Da to deluje te morajo prisiliti, da izdelke čim pogosteje menjaš, ne da jih servisiraš v nedogled.

tikitoki ::

primar je izjavil:

...končno nekaj v pravi smeri.


Se strinjma, tudi sam mislim, da je to nujno. Ker je kolicina odpadkov in prisiljeno nepotrebno kupovanje novih naprav slabo za vse.
Ce to pomeni rahlo visje cene, pa tudi ni tak problem, ce ves, da ti bo izdelke sluzil dlje casa in bo popravljiv.

Se mi zdi, da so proti temu samo ljubitelji poceni kitajskih smeti, ki so vecinoma takoj ali pa hitro za v smeti.

Baja ::

po moje je elektornika zgubla že nekaj zivljenske dobe z vsako miniaturizacijo, brez da še proizvajalci svoje prste zraven tiščijo. Vsaka jim čast, če bodo res kaj uspeli narediti na tem področju.

drugače pa takole se naredi mašino! tale dva bad boya še vedno brcata po 23tih letih. in sta presenetljivo enostavna za razstaviti.

 l. 1994

l. 1994

tikitoki ::

dronyx je izjavil:

In kaj bi bilo če bi večina še vedno popravljala Nokia telefone iz leta 2001 in Gorenje pralne stroje proizvedene leta 1982? Saj smo vendar hoteli hiter razvoj. Da to deluje te morajo prisiliti, da izdelke čim pogosteje menjaš, ne da jih servisiraš v nedogled.


Kretenski pogled v svetu, kjer imamamo "otoke" plastike v morju in primere, kot je KEMIS, predvidevanja kdaj nam bo katere surovine zmanjkalo, se kregamo kam bodo odpadke shranjevali,...

Meni se zdi najbolj debilen razvoj, k vsako leto stvari malenkost izboljsajo in te potem probajo pripraviti do nakupa necesa, kar verjetno tko ne potrebujes.
Mocno dvomim, da se nekaterih stvari nebi dalo hitrje razviti, sam firmi cist odgovarja, da lahko pocasi servira, majhne izboljsave.

Machete ::

Apple je pri meni dobro zapisan. Edina (dejansko v uporabi) njihova naprava je ipod-5 letnik ca 2004-2005. Še danes je v rabi skoraj vsak dan po kako uro. Noro, 12 let uporabe (veliko nad povprečjem) in še vedno dela. Ok so bili meseci in tedni, ko ni videl svetlobe, ampaak vseeno.. Baterija zdrži celo 4-5H playtajma. Sem parkrat mislil vmes, da ga je že vzel vrag, pa se je po daljšem polnjenju spet postavil na noge. 8-O Nisem pa hotel flame wara začet, samo zdi se mi zanimivo.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

gruntfürmich ::

vsekakor pohvalna zadeva, ampak po drugi strani zopet vsiljevanje in birokracija, skratka komunizem
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

dronyx ::

tikitoki je izjavil:

Kretenski pogled v svetu, kjer imamamo "otoke" plastike v morju in primere, kot je KEMIS, predvidevanja kdaj nam bo katere surovine zmanjkalo, se kregamo kam bodo odpadke shranjevali,...

To je pač en vidik in temu se ponavadi reče "cena razvoja", za katero se bo morda čez čas izkazalo da je preprosto previsoka in dolgoročno nevzdržna.

poweroff ::

FTad je izjavil:

Ja, mogoce tista do 50€. Sem predlani kupil superge za 30€ in je bil podplat tako zrabljen, da se je naredila luknja...lani sem kupil obutev za 150€ in je se vedno kot nova in bo verjetno se vsaj 2 leti zdrzalo...

Se pravi si na slabšem.

150 EUR za 4 leta vs. 4 x 30 (120 EUR) za 4 leta. Za 30 EUR si na slabšem!

Plus, v drugem primeru imaš vsako leto nove modne čevlje. 8-)
sudo poweroff

M-XXXX ::

filip007 je izjavil:

Stanje ni slabo, lahko bi bilo bolje. Saj imajo vsi garancijo 2-3 leta razen Apple, ki misli da je večen.

Ja saj ima tudi Apple 2 leti tako kot vecina ostalih...

Mato989 ::

dronyx je izjavil:

In kaj bi bilo če bi večina še vedno popravljala Nokia telefone iz leta 2001 in Gorenje pralne stroje proizvedene leta 1982? Saj smo vendar hoteli hiter razvoj. Da to deluje te morajo prisiliti, da izdelke čim pogosteje menjaš, ne da jih servisiraš v nedogled.


Razlog za nakup novega modela bi morala biti funkcionalnost ne pa "načrtno" naret stari model ki crkne po žnj časa... In ker si funkcionalnosti ki je uporabna več ne zmorejo zmislit ali je večina ljudi ne rabi hodijo proizvajalci po drugi poti, poti crkovanja :)

Zelo slabo za napredek dejansko.

fikus_ ::

Prodajalci znajo tudi "sprogramirati" življenjsko dobo izdelka. Vendar morajo biti pazljivi, da se iz statističnih podatkov ne da razbrati takšno planiranje.
Pozdravljam takšna prizadevanja. Omogočena mora biti zamenjava komponent (npr, baterij, elektronskih vezij, tesnil, . . .) brez da bi zadevo razkopal na prafaktroje. Podobni kot so naredili za dostop do svetlobnih teles na avtomobilih, ko menjaš žarnico. Imam avto, s katerim sem se nekaj mesecev vozil s pokvarjeno žarnico za dolgo luč, ker me je pri prvem poskusu minilo, da bi jo menjal. Potem je bil pa tehnični in sem moral menjati :D .

Veron ::

M-XXXX je izjavil:

filip007 je izjavil:

Stanje ni slabo, lahko bi bilo bolje. Saj imajo vsi garancijo 2-3 leta razen Apple, ki misli da je večen.

Ja saj ima tudi Apple 2 leti tako kot vecina ostalih...

Apple ima 1leto garancije (privzeto). Za kaj več, moraš dokupit.

nekikr ::

Po eni strani ok, po drugi pa precej trapasto. Miniaturizacija pač narekuje, da Janez doma ne bo menjal tranzistorjev v procesorju, ker za to nima ne orodja, ne znanja. Potreba po napredku/hitrosti pri omenjeni tablici pomeni, da nimaš kaj šraufati, je vse prilimano in narejeno z enim čipom, namensko, ker sicer ne bi šlo. Poleg tega si jaz ne želim televizorja, ki bi stal 10.000€ a bi deloval 30 let. Želim si takega za 1000€, ki bo deloval 5-10 let, potem bi šel pa raje po novega, ki je večji in boljši. Stara Nokia 3310 še danes deluje, pa je nihče več ne uporablja, z razlogom. Za starega je pa že tako ali tako precej dobro urejeno ločevanje/recikliranje odpadkov, da nekih groznih skrbi s tem ni (tista plastika na morju je čisto druga zgodba).

Mato989 ::

nekikr je izjavil:

Po eni strani ok, po drugi pa precej trapasto. Miniaturizacija pač narekuje, da Janez doma ne bo menjal tranzistorjev v procesorju, ker za to nima ne orodja, ne znanja. Potreba po napredku/hitrosti pri omenjeni tablici pomeni, da nimaš kaj šraufati, je vse prilimano in narejeno z enim čipom, namensko, ker sicer ne bi šlo. Poleg tega si jaz ne želim televizorja, ki bi stal 10.000EUR a bi deloval 30 let. Želim si takega za 1000EUR, ki bo deloval 5-10 let, potem bi šel pa raje po novega, ki je večji in boljši. Stara Nokia 3310 še danes deluje, pa je nihče več ne uporablja, z razlogom. Za starega je pa že tako ali tako precej dobro urejeno ločevanje/recikliranje odpadkov, da nekih groznih skrbi s tem ni (tista plastika na morju je čisto druga zgodba).


Problem je ker marsikaj ali kar preveč zadev crkne prehitro, ali ironično nekaj dni ali tednov po preteku reklamacije... Sicer bi pa se morala zadeva rešit hitreje in enostavneje z simpl zakoni da v vsakem aparatu mora biti enostavno odstranljiva baterija!!! to bi moral biti zakon, kazni pa visoke...

Maš res, staro nokio skoraj nihče več ne uporablja, ampak ko pa crkne nov smartphone pa daš sim v staro nokio :)

Bistveno je da zamenjaš elektroniko zato ker ima novejši model praktične zadeve ki so boljše, NE ZATO ker nekaj enostavno tako hitro crkuje in ne moreš popravit sam brez izrednega mučenja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Truga ::

gruntfürmich je izjavil:

vsekakor pohvalna zadeva, ampak po drugi strani zopet vsiljevanje in birokracija, skratka komunizem

Ja, tako to je. Ko se v kapitalizmu shit redno kvari je to dobro za ekonomijo in planned obsolescence in nasploh dobra stvar, ko se pa v komunizmu neki pokvari je pa to skart komunisticna roba.

nekikr ::

Problem je ker marsikaj ali kar preveč zadev crkne prehitro, ali ironično nekaj dni ali tednov po preteku reklamacije

To je nek mit. Da proizvajalci kar nastavijo tam en trigger, da se naslednji dan po preteku garancije naprava sama uniči. Dokazov za kaj takega seveda ni. Se pa seveda zgodi, da kdaj kaj crkne res teden po preteku garancijske dobe. Ampak, tudi teden prej se kdaj kaj pokvari. Ali pa mesec prej. Ali pa mesec pozneje. Ali pa.....
Edino kar je res je to, da imaš na voljo pri sestavi poljubnega aparata najboljše/najdražje komponente, ki statistično delujejo najdlje, potem tiste srednje, pa tiste najslabše. Končna cena je odraz, med drugim tudi, teh sestavnih delov. Sam sem se že dolgo časa nazaj naučil tiste znane, da nisem tako bogat, da bi poceni kupoval. Stvari mi delujejo precej preko garancije, praviloma gredo po gobe šele zaradi dotrajanosti ali ker se jih preprosto naveličam, pa imam take in drugačne robe precej. Malo premisli kako je okoli tebe, pa boš najbrž prišel do enakega zaključka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

dronyx ::

nekikr je izjavil:

To je nek mit. Da proizvajalci kar nastavijo tam en trigger, da se naslednji dan po preteku garancije naprava sama uniči. Dokazov za kaj takega seveda ni.

Ko vidiš, kako neke reči crkujejo začneš verjeti, da obstaja kakšen triger. Sem videl primer računalnikov, ko so se kondenzatorji na matični plošči masovno začeli napihovati par mesecev po izteku garancije in to na celi seriji, ne na enem ali dveh. Potem primer diskov v serverju, ki so šli vsi trije v roku enega meseca ter tudi začuda po izteku garancije. Se pa včasih zgodi tudi, da se kateremu proizvajalcu ta račun ne izzide in se zadeve začno kvariti prezgodaj, tako da imajo stroške s popravili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

jype ::

dronyx je izjavil:

Ko vidiš, kako neke reči crkujejo začneš verjeti, da obstaja kakšen triger.
Ja, temu se reče Confirmation bias @ Wikipedia

Pričakuješ nekaj, potem se pa jasno potrdi, ker si zapomniš predvsem dogodke, ki potrjujejo tvoja pričakovanja.

Baja ::

nevem, meni so pocrkali vsi seagateovi diski v roku par mescev okrog poteka garancije. nekaj prej, nekaj pozneje. wd-ji še vedno brezhibno meljejo naprej.

te ko sem dobil z garancije so tudi ze odmleli svoje (prvi po mescu dni), wd-ji se meljejo naprej.

zdaj ali so res toliko slabsi, ...

RedDrake ::

jype je izjavil:

Odkar so pralni in pomivalni stroji tako podobni računalnikom, jih je v resnici precej lažje popravljati, ker diagnostika ne zahteva dostopa do še enega enakega stroja za preizkušanje funkcionalnosti posameznih sklopov. Računalnik praviloma zna povedati, katera reč je odpovedala.

Odkar so avtomobili tako podobni računalnikom, jih je v resnici precej lažje popravljati, dokler menjaš kose po 500-1000 EUR kot lego kocke.
Problem, je, ker preperela cevka na vakumskem podsistemu povzorči, da diagnostika javlja napake na vžigalnih tuljavah, turbini, throttle body-u, ipd ...
Servis potem zamenja za kakega jurja, dva kosov, napaka je pa še vedno prisotna. Ampak, tistega denarja ti ne vrnejo, "jebiga, računalnik je tako rekel" rečejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

M-XXXX ::

Veron je izjavil:

M-XXXX je izjavil:

filip007 je izjavil:

Stanje ni slabo, lahko bi bilo bolje. Saj imajo vsi garancijo 2-3 leta razen Apple, ki misli da je večen.

Ja saj ima tudi Apple 2 leti tako kot vecina ostalih...

Apple ima 1leto garancije (privzeto). Za kaj več, moraš dokupit.

Nope. 2 leti. Mora imet.

https://www.apple.com/si/legal/statutor...

Kaj ::

Kako pa v praksi izgleda tole sprogramirano zastaranje? Kaj, da se pojavi napaka ali se upocasni delovanje? To verjetno naredijo s posodobitvijo, ne v primarnem softwarju?

nekikr ::

M-XXXX je izjavil:

Veron je izjavil:

M-XXXX je izjavil:

filip007 je izjavil:

Stanje ni slabo, lahko bi bilo bolje. Saj imajo vsi garancijo 2-3 leta razen Apple, ki misli da je večen.

Ja saj ima tudi Apple 2 leti tako kot vecina ostalih...

Apple ima 1leto garancije (privzeto). Za kaj več, moraš dokupit.

Nope. 2 leti. Mora imet.

https://www.apple.com/si/legal/statutor...

To je stvarna napaka, ki je nekaj povsem drugega kot garancija proizvajalca.

jype ::

RedDrake je izjavil:

Servis potem zamenja za kakega jurja, dva kosov, napaka je pa še vedno prisotna. Ampak, tistega denarja ti ne vrnejo, "jebiga, računalnik je tako rekel" rečejo.
Ja ne nosit k tako nesposobnim serviserjem, ane.

Jaz vse sam popravljam.

Baja je izjavil:

zdaj ali so res toliko slabsi, ...
Res so. Nekatere serije seagate diskov so tako švoh, da ne dočakajo konca garancije, potem pa seagate komplicira, ko bi moral zamenjat.

In vendar: https://www.backblaze.com/blog/hard-dri...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

RedDrake ::

jype je izjavil:

Ja ne nosit k tako nesposobnim serviserjem, ane.
Jaz vse sam popravljam.


Jaz tudi popravljam manjše stvari sam.
Zatakne se pri avtomobilu, ker delavnice (še) nimam.

jype ::

Lahko se znebiš avtomobila, pa dvojno prihraniš!

c3p0 ::

jype je izjavil:

dronyx je izjavil:

Ko vidiš, kako neke reči crkujejo začneš verjeti, da obstaja kakšen triger.
Ja, temu se reče Confirmation bias @ Wikipedia

Pričakuješ nekaj, potem se pa jasno potrdi, ker si zapomniš predvsem dogodke, ki potrjujejo tvoja pričakovanja.


Primer: izvlečni panti na vgradnem hladilniku. Jeklo povsod okoli, notri pa en tak cheap plastični štiftek, ki se skoraj točno po dveh letih zlomi. Že 2x nabavil nove (seveda cele pante) in menjal, servis bi me prišel še nekje 50€ več. Confirmation bias?

xyz_1 ::

Upam da bo letelo tole tudi na avtomobilsko industrijo ... ker v zadnjem času so je šla kvaliteta večine proizvajalcev navzdol (verjetno tudi kartelno dogovarjanje).

c3p0 ::

jype je izjavil:

Novica> zagotavljati rezervne dele po razumni časi za ves pričakovani čas delovanja

c3p0 je izjavil:

Izdeliki se ne začnejo in končajo pri telefonih. Bomo počasi tudi npr. pralne stroje, pečice, hladilnike kupovali na 2 leti?
Odkar so pralni in pomivalni stroji tako podobni računalnikom, jih je v resnici precej lažje popravljati, ker diagnostika ne zahteva dostopa do še enega enakega stroja za preizkušanje funkcionalnosti posameznih sklopov. Računalnik praviloma zna povedati, katera reč je odpovedala.


V teoriji. V resnici pa pride serviser in ugotovi, da bo potrebno menjat celotno elektroniko, račun tega kvazi popravila bi pa bil nekje v dvakratni višini primerljivega rabljenega pralnega stroja na bolhi, 300€. Zavrneš in sam zrihtaš za 10$ (opisano v neki sosednji temi).

Utk ::

xyz_1 je izjavil:

Upam da bo letelo tole tudi na avtomobilsko industrijo ... ker v zadnjem času so je šla kvaliteta večine proizvajalcev navzdol (verjetno tudi kartelno dogovarjanje).

Pa kupi dober avto, madona.

RedDrake ::

jype je izjavil:

Lahko se znebiš avtomobila, pa dvojno prihraniš!

Hjah, štirikratno celo (ker imam tri avtomobile) :).
Ampak sva offtopic.
Point je, da diagnostika ne more pokriti vseh težav. Hkrati pa bo 99% serviserjev gledalo samo še diagnostiko, da bi pa vložili pol ure svojega dela pa ne. Rezultat je menjavanje lego kock v strojih, kar je za potrošnika dražje v vseh pogledih.

jype ::

c3p0 je izjavil:

V teoriji. V resnici pa pride serviser in ugotovi, da bo potrebno menjat celotno elektroniko, račun tega kvazi popravila bi pa bil nekje v dvakratni višini primerljivega rabljenega pralnega stroja na bolhi, 300€. Zavrneš in sam zrihtaš za 10$ (opisano v neki sosednji temi).
Ja, saj to se smatra pod "lažje popraviš sam".

RedDrake je izjavil:

Point je, da diagnostika ne more pokriti vseh težav.
Jasno, zraven spadajo še znanje in izkušnje.

RedDrake je izjavil:

Hkrati pa bo 99% serviserjev gledalo samo še diagnostiko, da bi pa vložili pol ure svojega dela pa ne.
Serviserjev, ne pa ljudi s pokvarjeno napravo.

RedDrake je izjavil:

Rezultat je menjavanje lego kock v strojih, kar je za potrošnika dražje v vseh pogledih.
Ravno zato je smiselno spodbujati to, da potrošniki naprave popravljajo sami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

erunno ::

Utk je izjavil:

xyz_1 je izjavil:

Upam da bo letelo tole tudi na avtomobilsko industrijo ... ker v zadnjem času so je šla kvaliteta večine proizvajalcev navzdol (verjetno tudi kartelno dogovarjanje).

Pa kupi dober avto, madona.

Se pravi kupi Škodo namesto VW XD

Uredba je pozdravljanja vredna, samo bo treba naresti še kaj več - direktive na primer. Moj telefon s tem sicer nima problema -temu se lahko zahvalim Nokii - ki je še vedno zelo vzdržljiva, in lahko popravljiva.

jype je izjavil:

RedDrake je izjavil:

Rezultat je menjavanje lego kock v strojih, kar je za potrošnika dražje v vseh pogledih.
Ravno zato je smiselno spodbujati to, da potrošniki naprave popravljajo sami.


Popravljal ne boš sam, ampak boš sam menjal "lego kocke", kar bo še vedno precej ceneje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: erunno ()

RedDrake ::

jype je izjavil:


...Ravno zato je smiselno spodbujati to, da potrošniki naprave popravljajo sami.

Z drugim se strinjam. Tale stavek je pa problematičen, ker ima 50% populacije IQ pod 100.
Najbolj preprosta navodila marsikomu niso razumljiva, logično sklepanje pa še manj.
Na takih servis pač služi ekstra.

Elysium ::

Machete je izjavil:

Apple je pri meni dobro zapisan. Edina (dejansko v uporabi) njihova naprava je ipod-5 letnik ca 2004-2005. Še danes je v rabi skoraj vsak dan po kako uro. Noro, 12 let uporabe (veliko nad povprečjem) in še vedno dela. Ok so bili meseci in tedni, ko ni videl svetlobe, ampaak vseeno.. Baterija zdrži celo 4-5H playtajma. Sem parkrat mislil vmes, da ga je že vzel vrag, pa se je po daljšem polnjenju spet postavil na noge. 8-O Nisem pa hotel flame wara začet, samo zdi se mi zanimivo.

Meni še vedno lepo dela Dell Inspiron iz leta 2006 in to z Windows 10 Creators Update od letos spomladi.
Doslej sem samo nadgradil RAM iz 1 GB na 2 GB, in pa SSD disk sem mu vgradil, kar ga je močno pohitrilo in pa nekajkrat sem zamenjal baterije.
Me pa zanima, na kateri Apple MacBook iz leta 2006 lahko naložiš macOS Sierra?

jype ::

RedDrake je izjavil:

Z drugim se strinjam. Tale stavek je pa problematičen, ker ima 50% populacije IQ pod 100.
Najbolj preprosta navodila marsikomu niso razumljiva, logično sklepanje pa še manj.
Na takih servis pač služi ekstra.
To sicer drži, ampak saj podpovprečnim lahko popravljajo reči nadpovprečni v istem gospodinjstvu.

RedDrake ::

jype je izjavil:

RedDrake je izjavil:

Z drugim se strinjam. Tale stavek je pa problematičen, ker ima 50% populacije IQ pod 100.
Najbolj preprosta navodila marsikomu niso razumljiva, logično sklepanje pa še manj.
Na takih servis pač služi ekstra.
To sicer drži, ampak saj podpovprečnim lahko popravljajo reči nadpovprečni v istem gospodinjstvu.

V Švici bi te zaradi takih deliktov že zaprli :).
Problem je edino, ker je IQ pogojen z okoljem in genetiko, tako da večina jabolk ne pade daleč od drevesa ...

Mato989 ::

M-XXXX je izjavil:

Veron je izjavil:

M-XXXX je izjavil:

filip007 je izjavil:

Stanje ni slabo, lahko bi bilo bolje. Saj imajo vsi garancijo 2-3 leta razen Apple, ki misli da je večen.

Ja saj ima tudi Apple 2 leti tako kot vecina ostalih...

Apple ima 1leto garancije (privzeto). Za kaj več, moraš dokupit.

Nope. 2 leti. Mora imet.

https://www.apple.com/si/legal/statutor...


stvarna napaka no... dajte si pogledat zakone... 1 leto je zakonsko vse kar je več je dobra volja proizvajalca itd...

FTad ::

poweroff je izjavil:

FTad je izjavil:

Ja, mogoce tista do 50EUR. Sem predlani kupil superge za 30EUR in je bil podplat tako zrabljen, da se je naredila luknja...lani sem kupil obutev za 150EUR in je se vedno kot nova in bo verjetno se vsaj 2 leti zdrzalo...

Se pravi si na slabšem.

150 EUR za 4 leta vs. 4 x 30 (120 EUR) za 4 leta. Za 30 EUR si na slabšem!

Plus, v drugem primeru imaš vsako leto nove modne čevlje. 8-)


za 30EUR ne dobis modnih cevljev. Pa za tistih par EUR razlike se ne sekiram.

Da ne omenjam, da so bii tile ta poceni cevlji taki, da me je levo stopalo najprej 1 teden bolelo, preden sem jih "razhodil" (v trgovini, ko sem jih pomerjal tega se ni bilo, ker sem jih imel na obute cca 5-10 min), tile drazji pa so bili takoj kot uliti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FTad ()
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropski parlament za izdelke z daljšo življenjsko dobo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
20270604 (65234) nurmaln
»

Članice EU bi preložile ukinitev mobilnega gostovanja na leto 2018

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
299656 (6254) AndrejO
»

Kaj torej piše v ACTI (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / NWO
13776502 (63007) Iatromantis
»

Alarm: nam bo vstop v EU prinesel programske patente? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
5210223 (10223) krho

Več podobnih tem