» »

Odpoved pogodbe o zaposlitvi

Odpoved pogodbe o zaposlitvi

1
2
»

Gogyto ::

Magic1 je izjavil:

Kako pa si obdavčen, delovna doba in zavarovan, če recimo prejemaš nadomestilo in nimaš nove zaposlitve?


Po neki logiki bi rekel, da zavarovanje in delovna doba tečeta; obdavčitev pa je odvisna od višine tega nadomestila. Smatram, da se še vedno šteje kot običajen prihodek (plača) in če letno preseže prag minimalne obdavčitve, normalno plačaš davek, ustrezen izračunu. Podobno kot penzionerji plačujejo, če so honorarno zaposleni in na konto tega presežejo prag.

Pri odmeri dohodnine imaš postavko

1101 Plača, nadomestilo plače in povračila stroškov v zvezi z delom

predvidevam, da se sem vpiše

SkIDiver ::

Kakšen pa je prag minimalne obdavčitve?

Gogyto ::

billy ::

Da si sposodim tole temo, ker bolj primerne nisem našel.

Situacija. Delavec ima pogodbo za nedoločen čas. Firma menja lastnika. Firma seli poslovanje v drug kraj.

Je "obveza" delavca, da sledi podjetju, ali gre v tem primeru za spremembo delovnega razmerja iz strani delodajalca. Pomeni, da ima delavec potem možnost, ali sklene pogodbo na novo ali pač ne in je "odpuščen" - upravičen do nadomestila za brezposelnst, odpravnine, ipd?

delavec44 ::

Po navadi imaš v pogodbi zapisan kraj opravljanja delovnega razmerja (preveri staro pogodbo). Če se spremeni, bi pričakoval aneks k pogodbi. Če ga ne podpišeš, ti po moje pripada nadomestilo.

Ziga Dolhar ::

Za spremembo kraja opravljanja dela je praviloma potrebna nova pogodba o zaposlitvi. Za tvoj položaj glej prvenstveno 91. člen ZDR-1.
https://dolhar.si/

billy ::

Zanimivo.

Pomeni, če bi se neka firma želela nekoga "rešit", bi recimo odprla delovno mesto nekje v pm, kjer itak delavec ne bi hodil?

T-h-o-r ::

Yes
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

tomazic89 ::

billy je izjavil:

Zanimivo.

Pomeni, če bi se neka firma želela nekoga "rešit", bi recimo odprla delovno mesto nekje v pm, kjer itak delavec ne bi hodil?

Verjetno, ta nebi bil edini, ki nebi hotel hoditi tja... se vec.. mogoce bi bil ravno edini, ki bi :D

St235 ::

Glede oddaljensti je bistven 5 odstavek. Če te pošljejo v vukojebino, kamor se voziš 8 ur potem ne gre za ustrezno zaposlitev pi 91. členu.

Drugače pa v grobem, če delavec zavrne ustrezno nadometno zaposlitev potem tudi izgubi pravice kot so odpravnina in nadomestilo za brezposelnost, ker je brez službe ostal po svoji krivdi.

Če gre za tako drastično spremembo delovnega mesta, da ne moremo govorit o ustreznem delovnem mestu potem pa bi v primeru odklonitve delavca šlo za redno odpoved iz poslovnih razlogov in mu pravice ostanejo.

Seveda bi se pa potem na konkretnem priermu ugotavljalo ali se je delodajalec hotel znebiti delavca ali gre dejansko za selitev podjetja na drugi konec Slovenije.

Če slednje potem je to povsem upravičen razlog za redno odpoved delovnega razmerja, ker razmere do te mere spremenile, da ni mogoče opravljat dela na način kot je dogovorjeno v pogodbi.

billy je izjavil:

Da si sposodim tole temo, ker bolj primerne nisem našel.

Situacija. Delavec ima pogodbo za nedoločen čas. Firma menja lastnika. Firma seli poslovanje v drug kraj.

Je "obveza" delavca, da sledi podjetju, ali gre v tem primeru za spremembo delovnega razmerja iz strani delodajalca. Pomeni, da ima delavec potem možnost, ali sklene pogodbo na novo ali pač ne in je "odpuščen" - upravičen do nadomestila za brezposelnst, odpravnine, ipd?


Konkretno je odvisno predvsem od tega kam se seli firma oziroma koliko je kraj dela (v času) oddaljen od kraja bivanja. Teoretično se lahko presilijo 500km pa je gre še vedno za ustrezno delovno mesto, lahko pa se preselijo v sosednjo vas pa je problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Genetic ::

billy je izjavil:

Da si sposodim tole temo, ker bolj primerne nisem našel.

Situacija. Delavec ima pogodbo za nedoločen čas. Firma menja lastnika. Firma seli poslovanje v drug kraj.

Je "obveza" delavca, da sledi podjetju, ali gre v tem primeru za spremembo delovnega razmerja iz strani delodajalca. Pomeni, da ima delavec potem možnost, ali sklene pogodbo na novo ali pač ne in je "odpuščen" - upravičen do nadomestila za brezposelnst, odpravnine, ipd?


Se opravicujem za derail teme, ampak tole mi je prislo na misel:

Odebeljeno. Prejsnji lastnik se odloci, da bo firmo prodal, novi lastnik ima neko racunico in bi firmo kupil. Pride do pogajanj, kjer se doloci cena, vodstveni kader za uspesno tranzicijo dobi nagrado v 7-mestni visini (od prejsnjega lastnika, ker je zadovoljen z izpogajano ceno, ali pa od novega lastnika, enak razlog).

Je "obveza" zaposlenega, da ostane v podjetju, saj je dejansko novi lastnik kupil firmo z zaposlenimi vred (brand, uveljavljenost na trgu, nebroj produktov, zaposleni, ki produkte razvijajo in vzdrzujejo, ...).

Seveda je zaposlenim predstavljeno tako, da imajo sreco, da sploh ostanejo na firmi (se posebej je to uspesno v obdobju suhih krav, kjer so planirana odpuscanja in se vsak boji za svoj stolcek + tezko najti novo zaposlitev v primeru globalne krize).

Kako bi se taksna prodaja obnesla v obdobju debelih krav? Bi si zaposleni uspeli pridobiti kos pogace ali bi si zopet vso nagrado prisvojil vodstveni kader? Koneckoncev, tudi zaposleni imajo svoj doprinos in vrednost v podjetju. Seveda posameznik sam po sebi ne more iztrziti nicesar, ampak zdruzeni bi pa lahko kaj dosegli (ni pa sindikata, ki bi poskrbel za to).

Zakaj bi pa moral ostati pri podjetju, saj lahko gres po dvomesecnem odpovednem roku. Kako bi novi lastnik gledal na to situacijo, ko bi mu ob nakupu firme glavnina zaposlenih kratko malo odsla? Bi poskusil razveljaviti nakup, bi ponudil zaposlenim (v odhodu) kaksno nagrado, ...?

A. Smith ::

Genetic je izjavil:


Se opravicujem za derail teme, ampak tole mi je prislo na misel:

Odebeljeno. Prejsnji lastnik se odloci, da bo firmo prodal, novi lastnik ima neko racunico in bi firmo kupil. Pride do pogajanj, kjer se doloci cena, vodstveni kader za uspesno tranzicijo dobi nagrado v 7-mestni visini (od prejsnjega lastnika, ker je zadovoljen z izpogajano ceno, ali pa od novega lastnika, enak razlog).

Če da vodstvu takšne nagrade, plebs pa pusti na suhem, je bolje, da se to zgodi v tajnosti, sicer se spodnji scenarij lahko kaj hitro odvije.


Genetic je izjavil:

Je "obveza" zaposlenega, da ostane v podjetju, saj je dejansko novi lastnik kupil firmo z zaposlenimi vred (brand, uveljavljenost na trgu, nebroj produktov, zaposleni, ki produkte razvijajo in vzdrzujejo, ...).

Veže ga obstoječa pogodba (če se je samo lastnik zamenjal, ne pa tudi sedež). Če jo želi prekiniti, je to njegova svobodna izbira.
Če se sedež podjetja preseli in se razdelijo nove pogodbe, jih lahko delavci ne podpišejo. To sem že videl, a ne zaradi spremembe sedeža podjetja. Jih je pa takrat nekaj odkorakalo brez odpovednega roka :-)


Genetic je izjavil:

Seveda je zaposlenim predstavljeno tako, da imajo sreco, da sploh ostanejo na firmi (se posebej je to uspesno v obdobju suhih krav, kjer so planirana odpuscanja in se vsak boji za svoj stolcek + tezko najti novo zaposlitev v primeru globalne krize).

Že, ampak temu bikovemu dreku itak nihče ne verjame. Če bi mi nekdo iz managerskih vrst (managerji so znani po najbolj pogostem menjanju zaposlitev) pridigal o zvestobi podjetju, bi se mu začel v obraz smejati. In mislim, da je takih tudi večina slovencev.

Genetic je izjavil:

Kako bi se taksna prodaja obnesla v obdobju debelih krav? Bi si zaposleni uspeli pridobiti kos pogace ali bi si zopet vso nagrado prisvojil vodstveni kader? Koneckoncev, tudi zaposleni imajo svoj doprinos in vrednost v podjetju. Seveda posameznik sam po sebi ne more iztrziti nicesar, ampak zdruzeni bi pa lahko kaj dosegli (ni pa sindikata, ki bi poskrbel za to).

Je pa svet delavcev, ki vodstvu brez težav namigne, da bo potrebno nekaj "družbene odgovornosti", pa to. Če popeni in odide nekaj ključnih delavcev, ki imajo pomembne funkcije, a so zanje že dolgo premalo plačani, jih ne more nadomestiti noben manager.

Genetic je izjavil:

Zakaj bi pa moral ostati pri podjetju, saj lahko gres po dvomesecnem odpovednem roku. Kako bi novi lastnik gledal na to situacijo, ko bi mu ob nakupu firme glavnina zaposlenih kratko malo odsla? Bi poskusil razveljaviti nakup, bi ponudil zaposlenim (v odhodu) kaksno nagrado, ...?

Zelo verjetno bi se usedel dol s svetom delavcev in jih vprašal, kaj se da narediti, jim predstaviti svojo stran in se dogovoriti, koliko mora razdeliti, da bodo ljudje zadovoljni.

Obstajajo pa tudi drugačni primeri:
https://www.npr.org/sections/thetwo-way...
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

poldy_nwx ::

madog je izjavil:

V kolikor je na pogodbi zavedena konkurenčna klavzula in v isti pogodbi ali pa aneksu k pogodbi ni opredeljena višina denarnega nadomestila v določenem znesku klavzula ne velja. Klavzula tudi ne velja če je bilo vse to zavedeno na pogodbi in se nadomestilo ne izplačuje v celoti ali v celotnem trajanju navedenem v poogodbi.


Ti to resno? Imam namreč nekaj takega v pogodbi, nadomestila pa itak 0,00 € :(

Vir oz. link? Hvala!

St235 ::

Nope, to velja samo za funkcionalno pismene, ki vedo kaj je ZDR.

feryz ::

Konkurenčna klavzula je itak bulšit.
Sodišče skorajda vedno razsoja v korist šibkejšega, v tem primeru ex delavca.
Sploh če je ogrožena njegova eksistenca, kar ni ravno težko dokazati.

Pri takih s petmestno mesečno mezdo, pa je stvar lahko drugačna. Ampak taki itak ne sprašujejo po forumih.

MadMicka ::

poldy, verjetno imaš to v pogodbi določeno konkurenčno prepoved, se pravi, dokler si zaposlen pri tem delodajalcu, ne smeš delati za konkurenco. To je itak normalno in za to ni posebej plačila.

poldy_nwx ::

Ja, to bo najbrž to. Se pa nisem poglabljal, ker itak nimam namena delat še kaj drugega (=fušat, hehehe).

gunner86 ::

Pozdravljeni!
Imam težavo ki mogoče ne spada sem ampak bom vseeno opisal.
Pred petimi leti sem podpisal pogodbo za zaposlitev nedoločen čas, pogodba(gospodarske dejavnosti) ni več obstajala ,kar seveda takrat nisem vedel (žal).
Pred 1 letom je podjetje preimenovalo poslovanje v (tekstilno dejavnost) ampak jaz imam še zmeraj pogodbo iz gospodarske dejavnosti.
Zdaj so se začele tezave pri plačilu in me zanima kaj lahko storim
-me je delodajalec zavedel ob podpisu
-ga lahko tožim
-noče mi izplačat nadur 30% kokr je po zakonu
ponuja mi 3 opcije
1. da ostanem na 6e urna postavka in tud nadure 6e ura
2. 5e urna postavka in dobim 30% več nadure
3. sporazumno prekinitev pogodbe

Prosim za pomoč če se slučajno kdo spozna na delovno pravo
Vesel bom vsakega odgovora
hvala lp.

Vuli ::

nadura definitvno ne more bit isto plačana kot navadna ura.
po nekih kolekitivnih pogodbah naj bi bla nadura 30%

Mi imamo tako zmenjeno, da preprosto lahko koristimo (nad)ure.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

MadMicka ::

gunner86, ne razumem, kaj točno želiš? Na vsak način se ne podpiše sporazumno prenehanje veljavnosti pogodbe. Kar se tiče za nazaj, je vprašanje, koliko imaš nadur in koliko imaš osnovno urno postavko. Če si tam malo nad minimalno plačo je 6 EUR na uro in 6 EUR nadura pomoje v redu.

val46 ::

MadMicka je izjavil:

gunner86, ne razumem, kaj točno želiš? Na vsak način se ne podpiše sporazumno prenehanje veljavnosti pogodbe. Kar se tiče za nazaj, je vprašanje, koliko imaš nadur in koliko imaš osnovno urno postavko. Če si tam malo nad minimalno plačo je 6 EUR na uro in 6 EUR nadura pomoje v redu.


Kako je lahko to v redu MadMicka? Če ma plačo 6€/h, pol bi moral za naduro dobiti teh 6€ + dodatek vsaj 30% (na moji firmi je dodatek 50%). Torej, če dobim na svoj redni delovni dan recimo 100€, jih za vsak dan, ko delam nadure(recimo sobota) za enako št.ur, dobim 150€. Je pa res (kar vem da ni ravno z zakonom), da če te nadure koristimo, namesto da nam jih izplačajo, jih lahko koristim le v razmerju 1:1. Ampak tako se je menda dogovoril naš sindikat in nimam kaj. Zato pa raje vidim, da mi nadure izplačajo.

MadMicka ::

To je treba pogledati vsak primer posebej. Npr. da dobi danes bruto 950, potem je urna postavka mesečno povprečno 5,46 EUR (950/174). Recimo, da ima povprečno po 10 nadur na mesec oz. 120 ur na leto, bi tako moral dobiti zraven še 70,59 EUR mesečno (5,46*10*1,3). Če gre na 6.00 EUR, bo dobival sedaj plačo 1.044 EUR (174*6) plus nadure, tako bo v plusu glede na danes. Poleg tega pa drži, da lahko dodatek za nadurno delo tudi iztoži.

Kar pa se tvoje zadeve tiče, je pa tako, da sindikat pri tem nima nobene besede. Vi verjetno koristite ure 1:1 zato, ker gre za začasno prerazporejen delovni čas, en mesec oz. dan ali teden delaš več, drugi mesec pa manj. Če pa imaš npr. konec leta, ko poteče referenčno obdobje višek ur, pa mora le ta biti izplačan oz. koriščen kot nadura.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

HyperGL ::

MadMicka je izjavil:

To je treba pogledati vsak primer posebej. Npr. da dobi danes bruto 950, potem je urna postavka mesečno povprečno 5,46 EUR (950/174). Recimo, da ima povprečno po 10 nadur na mesec oz. 120 ur na leto, bi tako moral dobiti zraven še 70,59 EUR mesečno (5,46*10*1,3). Če gre na 6.00 EUR, bo dobival sedaj plačo 1.044 EUR (174*6) plus nadure, tako bo v plusu glede na danes. Poleg tega pa drži, da lahko dodatek za nadurno delo tudi iztoži.

Kar pa se tvoje zadeve tiče, je pa tako, da sindikat pri tem nima nobene besede. Vi verjetno koristite ure 1:1 zato, ker gre za začasno prerazporejen delovni čas, en mesec oz. dan ali teden delaš več, drugi mesec pa manj. Če pa imaš npr. konec leta, ko poteče referenčno obdobje višek ur, pa mora le ta biti izplačan oz. koriščen kot nadura.



Kako pa je v primeru, da je firma konstantno na prerazporejenem času? torej od konec avgusta do sredine julija sem na prerazporejenem času (kakšen mesec naredim tudi 40-50ur viška), med 15.6. in 20.8. pa sem na prisilnem "kolektivnem" dopustu. Nikoli pa mi niso obračunali niti ene nadure s pribitkom 30% pri koriščenju. Kaj mi v tem primeru pripada? oziroma kaj lahko zahtevam od delodajalca?

val46 ::

MadMicka je izjavil:

To je treba pogledati vsak primer posebej. Npr. da dobi danes bruto 950, potem je urna postavka mesečno povprečno 5,46 EUR (950/174). Recimo, da ima povprečno po 10 nadur na mesec oz. 120 ur na leto, bi tako moral dobiti zraven še 70,59 EUR mesečno (5,46*10*1,3). Če gre na 6.00 EUR, bo dobival sedaj plačo 1.044 EUR (174*6) plus nadure, tako bo v plusu glede na danes. Poleg tega pa drži, da lahko dodatek za nadurno delo tudi iztoži.

Kar pa se tvoje zadeve tiče, je pa tako, da sindikat pri tem nima nobene besede. Vi verjetno koristite ure 1:1 zato, ker gre za začasno prerazporejen delovni čas, en mesec oz. dan ali teden delaš več, drugi mesec pa manj. Če pa imaš npr. konec leta, ko poteče referenčno obdobje višek ur, pa mora le ta biti izplačan oz. koriščen kot nadura.


In kje je napisal, koliko danes dobi in koliko bi dobival v prihodnje? Kot sem jaz razumel njegov post, ima sedaj 6€/h(bruto ali neto nima veze) in mu ponuja delodajalec ali isto urno postavko v naprej+vsaka nadura plačana z isto urno postavko, ali pa da mu zniža redno urno postavko iz 6 na 5€, v tem primeru, bi mu pa potem plačeval nadure z 30% dodatka. Torej, v prvem primeru ni po zakonu, v drugem bi pa blo po zakonu, ampak bi na koncu dobil verjetno manjše izplačilo na koncu meseca, kot v prvem primeru.Lahko delodajalcu zateži s tožbo zaradi teh 30% dodatka, sam se bojim(sploh v teh "kriznih" časih), da bo na tak način hitro postal višek delovne sile v tem podjetju. Kaj OP predlagat v tem primeru, je znanstvena fantastika, ker iz slabega gre lahko samo še na slabše se mi zdi.

Kar se pa tvojega drugega odstavka tiče...ja, res gre za prerazporejen delovni čas...ampak, razloži ti to meni:Delamo tri izmene,Jutranja in nočna delamo po 6dni(nočno začnemo v nedeljo zvečer in končamo v soboto zjutro, jutranja pa dela od pon do sob, edino popoldanska traja pet dni od pon do pet. Torej, vsak mesec naredimo cca 24 nadur. 20 nam jih po zakonu lahko izplačajo, ostalo gre v fond ur. In ta fond lahko kao koristimo v razmerju 1:1. "Višek" nadur, se pravi nad 20 na mesec, nam jih nočejo izplačat, ob koriščenju pa o teh 30 ali 50% več ur kot je bilo narejenih, nočejo niti slišati. Ker je kao to že stalna praksa in se tega poslužujejo ne vem, morda že 10 ali več let pa niso nikdar imeli zaradi tega kakih problemov z inšpekcijami ali sodišči ali ne vem čim. Izgovor vodilnih je pa točno to, kar sem poprej napisal...da je tako dogovorjeno z našim notranjim sindikatom. Kaj naj potem sindikalne zastopnike za jajca obesim al kaj lahko naredim v tem primeru?

MadMicka ::

Kot rečeno, sindikat nima s prerazporeditvijo delovnega časa nič, pa četudi se direktor izgovarja na sindikat. Po zakonu se morajo ure izravnati v roku 6 mesecev oz. 12 mesecev, če tako določa panožna kolektivna pogodba, kar je običajno. Po sodni praksi to pomeni, da se višek ur koristi v razmerju 1:1, ko pa poteče referenčno obdobje, tj. običajno na dan 31.12., pa se mora višek ur iz preteklega leta obračunati kot nadure. Lahko ima firma tudi vsako leto neenakomerno prerazporejen delovni čas, to je npr. običajno v gradbeništvu, turizmu, itd., se pravi bistveno je, da ni vsaka ura preko 40 ur tedensko nujno tudi nadura, kot si to marsikdo zmotno predstavlja.

val46 ::

Se pravi, da se višek ur oz.nadure zakonsko mora koristiti v razmerju 1:1? Sprašujem, ker resnično ne vem in še s vsakim ko se pogovarjaš, reče, da zakonsko koriščenje nadur, bi moralo biti 1:1,3 ali celo 1:1,5. Ti pa praviš, da je sodna praksa taka, da obvelja 1:1? Potemtakem nima smisla karkoli "ustrahovat" s tožbo delodajalca?

In ja to glede gradbeništva, turizma, pa še kaj bi se našlo, to vse razumem. Ampak sam delam v industriji, delovnik je znan in v naprej določen za celo leto, tako da tu pri meni ni nekih "izrednih" razmer kot je naprimer vpliv vremena pri gradbeništvu ali morda časovni termin v turizmu. Zatorej pri meni velja, da je delovni teden dolg natanko 40h, razdeljen na pet delovnih dni po 8h. In če delam dva tedna zapored po 6 dni, je to avtomatsko 16h nadur. Stvar je le v tem, kot sem rekel, da nam viška ur nočejo izplačevati, tudi tisto kar ostane po 31.12. recimo, nam ne izplačajo, ampak zahtevajo od vodje oddelka, da nas po 1.1. začne počasi pošiljat domov za kak dan ali teden, pač odvisno koliko nadur kdo ima. In v tem primeru nam kot sm rekel, pobirajo nadure v razmerju 1:1.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kako prekiniti pogodbo za določen čas, denarno nadomestilo za brezposelnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8532801 (7393) St235
»

Korektno podati odpoved (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6612750 (10398) FrRoSt
»

Regres vprašanje

Oddelek: Loža
236183 (3526) Invictus
»

Takojšna opustitev službe, lahko naredim to ?

Oddelek: Loža
4813035 (9775) Mufasa
»

Kaj če ''tolčem plave'' (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5320204 (17882) Invictus

Več podobnih tem