» »

Odpoved pogodbe o zaposlitvi

Odpoved pogodbe o zaposlitvi

«
1
2

d0rK ::

Živjo, ker grem iskati bolj zelene pašnike želim jutri direktorju vročiti odpoved pogodbe o zaposlitvi. Ker to počnem prvič, bi prosil za pomoč na kaj moram biti pozoren, kakšne so moje pravice in dolžnosti. Imam dvomesečni odpovedni rok, to vem. Kaj pa dopust, regres? Izplačilo, prenos? Še lanskoletnega nisem vsega koristil.

Hvala vnaprej!

opeter ::

A si se z direktorjem že pogovoril?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

d0rK ::

Jutri se bom ob vročitvi. Ostati itak ne mislim.

fikus_ ::

Pripada ti:
Lanski + sorazmerni del letošnjega dopusta
Regres, če si zaposlen več kot 6 mesecev

Za odpovedni rok preveri v kolektivni pogodbi za tvojo branžo. Sporazumno lahko skrajšaš odpovedni rok.

next3steps ::

Regres ti pripada ne glede na to, kako dolgo si zaposlen. Če manj ali več od 6 mesecev, niti nima veze...

d0rK ::

Lahko kdo to pojasni:
Delavec lahko v odpovedi predlaga koriščenje neizkoriščenega dopusta. Navede dneve, ko bo dopust koristil. Ima pa tudi možnost nekoristiti dopust, s čimer mu mora delodajalec izplačati nekoriščeni sorazmerni delež dopusta

Moj lanskoletni dopust se torej izteče 30.6 letos. Kaj to pomeni zame? Ali sem sam zašuštral ker nisem koristil dopusta preden sem dal odpoved, je sploh kakšna dolžnost dedlodajalca da dopust izplača in še ali se šteje v delovno dobo tudi čas znotraj odpovednega roka in mi posledično pripada 7/12 regresa za letos in ne samo 5/12?

Hvala!

kixs ::

LLD pac porabis v tem casu do 30.6.

Gogyto ::

Delodajalec ni dolžan izplačat dopusta, zato bo bolje, da se zmeniš z direktorjem, kako ga vkomponirat v odpovedni rok čim več. V določenih primerih se ob dogovoru lahko dopust prenese iz enega podjetja v drugega, vendar že dolgo nisem slišal, da bi komu dejansko uspelo to izvest. Odpovedni rok se vsekakor šteje v delovno dobo.

janezvalva ::

d0rK je izjavil:

Lahko kdo to pojasni:
Delavec lahko v odpovedi predlaga koriščenje neizkoriščenega dopusta. Navede dneve, ko bo dopust koristil. Ima pa tudi možnost nekoristiti dopust, s čimer mu mora delodajalec izplačati nekoriščeni sorazmerni delež dopusta

Moj lanskoletni dopust se torej izteče 30.6 letos. Kaj to pomeni zame? Ali sem sam zašuštral ker nisem koristil dopusta preden sem dal odpoved, je sploh kakšna dolžnost dedlodajalca da dopust izplača in še ali se šteje v delovno dobo tudi čas znotraj odpovednega roka in mi posledično pripada 7/12 regresa za letos in ne samo 5/12?

Hvala!


ponavadi ti ne izplačajo dopusta ampak te poskušajo prisiliti da ga porabiš.

lahko pa se z naslednjim delodajalcem zmeniš da ti vnesejo nekoriščen dopust .

torej boš najverjetneje v odpovednem roku koristil dopust.

zavajon ::

Če nimaš v pogodbi drugače določeno, lahko lanski dopust koristiš do 30.06., vendar ti delodajalec ni dolžan dati več kot 2 tedna dopusta skupaj. Če ga ne usprš koristiti (lanskega ali letošnjega), ti ga deleodajalec ni dolžan izplačati. Zaradi tega bi bilo dobro, da bi se podkušal nekako pogoditi. Odpovedni rok je čas od oddane odpovedi do prenehanja delovnega razmerja. Če torej oddaš odpoved jutri in imaš 2 meseca odpovednega roka, boš zaposlen do 31.07. Za ta čas ti pripada tudi dopust in delež regresa.

d0rK ::

Večim delavcem so že izplačali dopust kjer delam. Zato se sprašujem kako je prišlo do tega. Če jaz hočem koristiti dopust tekom odpovednega roka mi mora to delodajalec nujno omogočiti? Če jutri rečem da hočem zadnja dva tedna odpovednega roka iti na dopust? Pripada mi pa potem 7/12 regresa oz. okoli 394eur (bruto regres in 16% dohodnina) za 5 mesecev + 2 v odpovednem roku?

Ker je tak manjek kadra v pdojetju da mislim da raje izplačajo dopust in delaš kot da ga koristiš in manjkaš.

Vesoljci ::

Živjo,
tudi jaz bi imel vprašanje če mi zna kdo pomagat.Sicer sem v lanskem letu menjal službo in sem v novi službi začel delat septembra 2016,dobil sem pogodbo za nedoločen čas in tam delal do sredine marca 2017,nato sem dal odpoved.Zanima me če mi glede na to da sem tam delal skoraj 6 mesecev pripada tudi kaj regresa?
Hvala

Iatromantis ::

Moral bi dobiti sorazmerni del regresa od januarja do marca.

RejZoR ::

Kako pa je v primeru da si regres že prejel? Se vrača sorazmerni del oz kako je s tem?
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

tikitoki ::

RejZoR je izjavil:

Kako pa je v primeru da si regres že prejel? Se vrača sorazmerni del oz kako je s tem?


Se vraca.

MadMicka ::

Za vsak polni mesec dela dobiš 1/12 regresa za letni dopust.

Glede odpovedi zadostuje da napišeš: Podpisani ta in ta podajam odpoved pogodbe o zaposlitvi. Zahtevam koriščenje letnega dopusta. Spodaj podpis, dva izvoda in na en izvod, ki ostane tebi, ti v tajništvu potrdijo prejem.

zavajon, v večini primerov neizkoriščen letni dopust bremeni delodajalca, se pravi ga mora plačati, tudi npr. če ga delavec ni mogel koristiti zaradi bolniškega staleža

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

Vesoljci ::

Iatromantis je izjavil:

Moral bi dobiti sorazmerni del regresa od januarja do marca.



Hvala za odgovor!
Do sedaj še nisem nič prejel,čas je do konca meseca kajne?če ne bo jih pa kontaktiram.

SkIDiver ::

Tudi jaz sem dal odpoved, ker odhajam na bolj zelen pašnik. Odpovedni rok je 60 dni, ki se počasi izteka pa še nisem prejel dokumenta o sporazumni odpovedi delovnega razmerja s strani delodajalca kjer bi bilo navedeno kdaj je moj zadnji delavni dan in kakšen je sorazmeren delež dopusta, ki ga moram še porabiti.

V pogodbi ni nikjer zapisano kdaj in kako me more o tem delodajalec obvestit. Tudi me ni še obvestil o mojih pravicah, itd... Vse kar se je sedaj zgodilo je bila moja odpoved podkrepljena z dvema izvodoma odpovedi in z enim podpisanim izvodom dokazujem, da sem podal odpoved.
Skratka z vsem skupaj se na polno zavlačuje. Imam kakšno zakonsko podlago na podlagi katere lahko zahtevam, da se zjasnijo preden se izteče 60. dan?

PS: Sorazmeren del dopusta lahko že izračunam sam in ravno tako kdaj je moj zadnji dan, ampak želim papir na katerem so stvari jasno napisane.

flyby ::

mogoči ti ta članek o odpovedi prav pride?

IL_DIAVOLO ::

Izkoristi ves dopust pol pa se delaj kak teden in daj odpoved.

SkIDiver ::

Hvala @flyby. Nisem našel nič meni uporabnega v tem članku. Odpoved sem že podal, nisem pa prejel s strani delodajalca dokumenta o sporazumni odpovedi.
@IL_DIAVOLO odpoved sem že dal :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

flyby ::

jaz sem dva meseca nazaj dal odpoved po mailu... šefa pač ni bilo v službi že nekaj tednov, nihče ni vedel kdaj pride. shranil sem si mail in potrdilo o dostavi, to je bilo to. imel sem še teden dni dopusta, ki sem ga izkoristil preden se je odpovedni rok zaključil.

SkIDiver ::

Pri meni je sorazmerni del XX,5 dni za 10 mesecev:D Se šteje kot sorazmerni del 22 ali 23 dni?

tomazic89 ::

Zato je fajn, da ce ze dajes odpoved, ne das dejanske odpovedi, ampak predlog/prosnjo za sporazumno prekinitev delovnega razmerja. Potem se dogovoris kako in kaj (casovno), se pripravi papir in podpise z obeh strani.

SkIDiver ::

Vzeto na znanje za v bodoče ;)

imagodei ::

SkIDiver je izjavil:

Hvala @flyby. Nisem našel nič meni uporabnega v tem članku. Odpoved sem že podal, nisem pa prejel s strani delodajalca dokumenta o sporazumni odpovedi.
@IL_DIAVOLO odpoved sem že dal :)

Kako pa je to sporazumna odpoved, če si jo ti enostransko podal?
- Hoc est qui sumus -

SkIDiver ::

@imagodei ni. My bad. Sklepam pa, da bi moral s strani delodajalca prejeti kakšen dokument o odpovedi delovnega razmerja ali se motim?

St235 ::

Moral ne, je pa to tipicen primer manjka komunikacije. Tezko sodit o tem kake odnose imata z delodajalcem. Ponavadi se take stvari dogovori z delodajalcem ze o odpovedi. Ce si ti odpoved poslal po posti in si mislil, ko jih jebe cez 60dni grem, je cisto mozno da delodajalec enako razmislja. Ko ga jebe, pa naj gre.

Dejansko s strani delodajalca ni predpisanega postopka kako mora sprejet dpoved, ni ti ni njegova odgovornost koliko dopusta imas in kako ga bos porabil. Seveda pa ti mora omogocit, da ga porabis ce zelis.

tomazic89 je izjavil:

Zato je fajn, da ce ze dajes odpoved, ne das dejanske odpovedi, ampak predlog/prosnjo za sporazumno prekinitev delovnega razmerja. Potem se dogovoris kako in kaj (casovno), se pripravi papir in podpise z obeh strani.


Ja, to je pri normalnih delavcih in delodajalcih edini normalen postopek. Kakor hitro se taka zadeva zacne enostransko je nekaj zelo narobe z njunim odnosom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

MadMicka ::

SkIDiver, ti si dal odpoved, tako da od delodajalca v bistvu nič ne dobiš. Zaprosi tudi za sorazmerni del letnega dopusta (št. dni letnega dopusta / 12 * število polnih mesecev dela).

SkIDiver ::

@Lakotnik29 moji odnosi z delodajalcem so povsem na mestu in korektni. Ravno tako tudi v obratni smeri. Odpoved sem predal v poslovnih prostorih mojemu nadrejenemu s katerim sem imel takoj pogovor o razlogih in možnostih, da se premislim in ostanem. Ne gre za odnos, ko jih jebe. Moj namen ni bil zapustit podjetje v slabem odnosu in tudi ne bo.
Težava je, da je direktor mojega oddelka odsoten in dokler ne pride nazaj čakam na sporazumno odpoved. Zato sem tudi pisal o njej - kljub temu, da sem jaz dal odpoved. Nadrejeni je ustno izrazil željo, da ostanem v podjetju do konca odpovednega roka v okviru katerega porabim še sorazmerni delež dopusta.

Skratka ne gre za način "ko jih jebe" ali "jebe se meni".

PS: Manjko komunikacije, to pa zagotovo. Eden od razlogov, da odhajam.

Hvala MadMicka. Uporaben nasvet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

St235 ::

Težava je, da je direktor mojega oddelka odsoten in dokler ne pride nazaj čakam na sporazumno odpoved. Zato sem tudi pisal o njej - kljub temu, da sem jaz dal odpoved. Nadrejeni je ustno izrazil željo, da ostanem v podjetju do konca odpovednega roka v okviru katerega porabim še sorazmerni delež dopusta.

Potem ni panike, preveri koliko imaš še dopusta, zračunaj kdaj se to poklopi z datumom odpovedi in to uskladi z neposredno nadrejenim. Odpovedni rok teče ne glede na odzivnost delodajalca.

Potrebe po sporazumni odpovedi ni, ne vpliva pa morebitna sporazumna odpoved na tvoje pravice. Sporazumna pogodba je smiselna v kolikor bi se v njej dogovorili za drugačne okoliščine (datum prenehanja dela, odpovedni rok, odpravnina, poplačilo dopusta...). Vsekakor pa bodi zelo pozoren kaj podpisuješ, če bodo vztrajali pri sporazumni odpovedi.

scipascapa ::

Zakaj ne moreš dobiti socialne podpore če daš odpoved? Sploh če recimo nisi zadovoljen v službi?

mlamat ::

Zato ker te država noče imeti na grbi.

joze67 ::

Ker je pravica biti zadovoljen v službi manjša od dolžnosti preživljati sebe in družino.
Če bi država čepela na rudnikih redkih in za baterije pomembnih kovin, bi lahko družba aktivno podpirala zadovoljstvo v službi na opisani način. Ker pa še za tiste (z)manjka, ki so res lačni, pač ne.
(In še o Kartagini: seveda če slučajno bo kak višek denarja, bo šel v 2. tir; tja bo šel tudi, če viška ne bo; tako da ne daj odpovedi, če je država edino, na kar računaš.)

Okapi ::

Nadomestila za brezposelnost ne moreš dobiti, če sam daš odpoved. Socialna podpora s tem nima zveze - če nimaš sredstev za preživljanje, jo lahko dobiš, samo ne kar takoj, ker se predvideva, da nisi vse plače takoj porabil in si brez prihrankov (tudi če jih res nimaš). Moraš biti določen čas brezposeln, in prijavljen na zavodu za zaposlovanje, preden lahko zaprosiš za socialno pomoč.

St235 ::

scipascapa je izjavil:

Zakaj ne moreš dobiti socialne podpore če daš odpoved? Sploh če recimo nisi zadovoljen v službi?

Socialno podporo dobis ce nimas moznosti da bi se sam prezivljal. Nadomestilo za brezposelnost (kar ni isto) pa ti pripada samo ce brez sluzbe ostanes brez svoje krivde.

SkIDiver ::

Ena zanimivost v mojem primeru za katero pa ne vem ali si jo pravilno tolmačim glede na ZDR-1.

V podjetju sem zaposlen leto in pol. Pred 4 meseci se je zgodila reorganizacija in takrat smo podpisovali nove pogodbe kjer je sprememba samo delavno mesto. Ali to pomeni, da sem bil jaz ob podani odpovedi zaposlen leto in pol ali 4 mesece in bi moral imeti po ZDR-1 odpovedni rok krajši od 60 dni kot je po pogodbi? Ni pa šlo za odpoved s ponudbo nove pogodbe, če to karkoli spremeni.

St235 ::

Takšne ali drugačne spremembe ali veriženja pogodbe ne vplivajo na čas trajanja zaposlitve. Če si imel eno pogodbo leto in pol, drugo pa štiri mesece se šteje kot 22 mesecev. Zakon eksplicitno navaja čas zaposlitve pri delodajalcu, ne pa čas trajanja pogodbe.

SkIDiver ::

OK hvala. Bom nadaljeval s pravnikom iz področja delavnega prava, ker je sedaj postalo jasno kaj je bil namen zavlačevanja.

Ziga Dolhar ::

Naj poskusim: To, da odpovedi nisi podal pisno, in se zdaj delodajalec dela, da odpovedi ni prejel?
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

SkIDiver ::

Ne. Sem jo podal pisno. Uveljavljanje konkurenčne klavzule.

black ice ::

Kolikor vem konkurenčna klavzula velja samo, če dobiš zanjo tudi denarno nadomestilo.

madog ::

V kolikor je na pogodbi zavedena konkurenčna klavzula in v isti pogodbi ali pa aneksu k pogodbi ni opredeljena višina denarnega nadomestila v določenem znesku klavzula ne velja. Klavzula tudi ne velja če je bilo vse to zavedeno na pogodbi in se nadomestilo ne izplačuje v celoti ali v celotnem trajanju navedenem v poogodbi.
Phenom II X4 955 BlackEdition|M4A87TD EVO|OCZ 2x2GB @1333MHz|Sapphire HD5770 OC

Magic1 ::

Kot sem jaz prebral, ti mora bivši delodajalec plačati 1/3 plače vsak mesec, povprečje ki si jo pri njem imel zadnje tri mesece, da konkurenčna klavzula velja. Seveda lahko odstopi od tega, samo potem preneha veljat.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

SkIDiver ::

Kakšno nadomestilo mi morejo izplačevati je zavedeno. V mojem primeru 1/2. Za ta del so dobro poskrbeli v pogodbi. Mislim pa, da so zgrešili pri delu na kaj se nanaša konkurenčna klavzula. To ni nikjer zavedeno.

S pogodbo o zaposlitvi je potrebno določiti tehnična, proizvodna in poslovna znanja, ki se ne smejo izkoriščati, koliko časa velja prepoved (največ 2 leti) ter morebitni pogoji dovoljenega izkoriščanja. Ne zadošča pa zgolj prepis zakonskih določil v pogodbo o zaposlitvi ali zapis, da velja le za posamezna delovna mesta, kot to določa pravilnik delodajalca. Taki splošni zapisi so brezpredmetni in ne bremenijo delavca.

Vir

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

Magic1 ::

Kako pa si obdavčen, delovna doba in zavarovan, če recimo prejemaš nadomestilo in nimaš nove zaposlitve?
Magic

SkIDiver ::

Magic1 dobro vprašanje. Ima kdo izkušnje, ki jih lahko deli? Zanima tudi mene. Moj namen ni sedet doma in prejemat nadomestilo, vseeno pa je dobro vedeti kako in kaj.

opeter ::

Magic1 je izjavil:

Kako pa si obdavčen, delovna doba in zavarovan, če recimo prejemaš nadomestilo in nimaš nove zaposlitve?


Normalno ti gre delovna doba, zavarovanje se plačuje iz nadomestila itn.
Teče delovna doba ko prejemaš nadomestilo na Zavodu ?

Ampak to velja samo za čas, dokler prejemaš nadomestila, ki lahko traja od 3 do maks. 19 mesecev (ali 25, odvisno od starosti prejemnika).
To pa je pogojeno s tem, koliko let delovne dobe imaš oz. si bil predtem zaposlen in tvoja starost.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Magic1 ::

opeter je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Kako pa si obdavčen, delovna doba in zavarovan, če recimo prejemaš nadomestilo in nimaš nove zaposlitve?


Normalno ti gre delovna doba, zavarovanje se plačuje iz nadomestila itn.
Teče delovna doba ko prejemaš nadomestilo na Zavodu ?

Ampak to velja samo za čas, dokler prejemaš nadomestila, ki lahko traja od 3 do maks. 19 mesecev (ali 25, odvisno od starosti prejemnika).
To pa je pogojeno s tem, koliko let delovne dobe imaš oz. si bil predtem zaposlen in tvoja starost.

Govor je o nadomestilu za konkurenčno klavzulo.
Magic

opeter ::

Magic1 je izjavil:

Govor je o nadomestilu za konkurenčno klavzulo.


Zgoraj ste se pogovarjali o denarnem nadomestilu. OK, whatever ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kako prekiniti pogodbo za določen čas, denarno nadomestilo za brezposelnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8532649 (7241) St235
»

Korektno podati odpoved (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6612579 (10227) FrRoSt
»

Regres vprašanje

Oddelek: Loža
236153 (3496) Invictus
»

Takojšna opustitev službe, lahko naredim to ?

Oddelek: Loža
4812963 (9703) Mufasa
»

Kaj če ''tolčem plave'' (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5320075 (17753) Invictus

Več podobnih tem