» »

Stroski delodajalca za tehnike Slo vs Aut

Stroski delodajalca za tehnike Slo vs Aut

1 2
3
»

Mato989 ::

AndrejO je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Hkrati pa ukinit bruto bruto, da končno delavec vidi koliko država pobere suma sumarum!

Pa čeprav je ta "bruto bruto" uporabljen v celi vrsti gospodarstev in to ne zgolj "po nesreči", temveč ponekod kar izrecno "by design"?

Čeprav se sliši privlačno, bo potrebna utemeljitev koristnosti tega ukrepa. Če za nič drugega, pa zato, ker bodo potem lokalni godrnjači spet in še bolj zavzeto primerjali hruške z maticami M5.


Glavna koristnost tega ukrepa je, da končno na pogodbi piše DEJANSKI strošek podjetja glede delavca in bi to defakto postalo najbolj primerljivo, vsaj znotraj države... tako bi vsak ekonomsko pismen, takoj na pogodbi videl, aha, toliko stanem mojega delodajalca, in bi tudi takoj enostavno videl KOLIKO pobere država... zdaj je to tako z malico in potnimi, ter tudi skozi regres, in BRUTO BRUTO ,močno zamegljeno.

Jaz bi šel še korak dalj in povišal minimalca za 1/12 minimalnega regresa in regres ukinil, bi pa oprostil vseh dajatev ti. božičnico oz. 13 plačo, ampak samo do višine povprečne NETO plače v Sloveniji... tako bi naš plačni sistem enostavno in hitro debirokratizirali...

Alien123 ::

Mato989 je izjavil:

FTad je izjavil:

Mato989 je izjavil:



V Sloveniji bi ogromno naredili če bi enostavno uzakonili minimalca na 800€ neto in ukinili prevoz in malico... tako bi za začetek ukinili geodiskriminacijo.

Naslednji korak k izboljšanju je korigiranje dohodninske lestvice ki je bolano nizka... jaz z papirnim minimalcem, PRESEGAM oba nivoja davčne dodatne olajšave zaradi NAGRAD in NEDELJSKEGA dela.... to je nedopustno, se pravi sem kaznovan s strani države ker moram delat v nedeljo...

Dohodnina do 900€ neto bi morala biti ukinjena (ob 800€ neto zgornjem minimalcu) potem pa

800€-900€ = 0% dohodnine
901€-1.400€ = 10% dohodnin
1401€-2.500€ = 25% dohodnina
2.500€+ = 35%

Hkrati pa ukinit bruto bruto, da končno delavec vidi koliko država pobere suma sumarum!


Ce bi ukinili prevoz in malico, a bi po tvoje potem tudi ostali morali dobiti 200€ povisice, ali samo tisti, ki so na minimalcu?


Zakon določa minimalca, ostalo je up for discussion... Če povišaš minimalca na 800€neto in ukineš prevoz in malico, potem se naj zbuni tisti ki danes dobi 900€ neto oz. preračuna če se mu splača delat za tako malo denarja in vozit :)

S tem bi predvsem ukinili geodiskriminacijo in pa prenehalo bi se zamegljevat višino plače pa tudi odmerna stopnja pokojnine se poviša, ker je višja bruto plača...


Se strinjam.. sam če zdaj naprimer dobim s potnimi in malco naprimer 1200€.. hočem potem dobit brez potnih in brez malice 1200€.. ;)

Mr.B ::

Ne, ker sedaj mislis da je teh ti 1200 del tvoje pokojninske osnove. Potem pa bi bilo1200ojrov res. Ergo ze sedaj ne ves kaj gre v tvojo pokojninsko, ergo mnogi se nategujejo z lastnim zanikanjem, potem komenzent svoje ne bomo imeli pokojnine.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

imagodei ::

Mr.B je izjavil:

Ne, ker sedaj mislis da je teh ti 1200 del tvoje pokojninske osnove. Potem pa bi bilo1200ojrov res. Ergo ze sedaj ne ves kaj gre v tvojo pokojninsko, ergo mnogi se nategujejo z lastnim zanikanjem, potem komenzent svoje ne bomo imeli pokojnine.

Wait, what?

Na moji plačilni listi je točno navedeno, koliko denarja gre za ZPIZ iz mojega žepa in koliko plača delodajalec. Tako kot tudi za zdravstveno varstvo, prispevek za zaposlovanje, prispevek za nesreče pri delu in poklicne bolezni in prispevek za starševsko varstvo. Bruto bruto sicer ni izračunan, ampak če svojemu brutu prištejem še prispevke na bruto plačo, ki jih plačuje delodajalec, ter dodam še prevoz in malico, nimamo več kaj slepomišit: to je celokupen strošek delodajalca. Prav tako je povsem transparentno, koliko prispevkov je obračunano iz moje bruto plače in koliko na mojo bruto plačo.

Ne vem, očitno vsi nimate tako jasne plačilne liste? Vem, da se pri nas za to uporablja Vasco.

Izračunani celotni strošek delodajalca je v bistvu edini podatek, ki manjka na plačilni listi. Kot rečeno, si ga lahko vsakdo trivialno izračuna; ker pa nekateri niso tako vešči, bi jaz ta podatek na plačilni listi predpisal z zakonom.
- Hoc est qui sumus -

AndrejO ::

V Sloveniji je ta podatek za delavca v tem trenutku nerelevanten, ker delodajalec dodatno plača zgolj davek na izplačano plačo. Ta nima nič s prispevki za ZPIZ ali ZZZS.

V Avstriji bi imel ta podatek vsaj neko minimalno vrednost, ker tam delodajalec (do)plača tudi nekatere socialne prispevke, ki se tičejo izrecno konkretnega zaposlenega in ne zgolj splošnega davka na plače.

Ob kar se je obregnil Mr. B, pa je to, da cela vrsta ljudi ne razume, da 1000 EUR neto plače + 200 EUR prevoza in malice efektivno ni enako 1200 EUR neto plače + 0 EUR prevoza in malice. Razlika se skriva v bruto in ta razlika ni samo dohodnina ampak tudi socialni prispevki. Potem pa v jok in stok, ko po 40 letih ljudje ugotovijo, da so sami sebe nategovali. Ker pa seveda resnica, da se je človek sam zajebal, boli ... je potrebno stvari nekako racionalizirati. In racionalizira se jih tako, da se razglasi pokojninski sistem za pokvarjen. Pa čeprav je to v osnovi enak sistem, kot ga imajo v Avstriji, Nemčiji, Franciji, ...

Kar pa vse skupaj z bruto-bruto vsaj v Sloveniji nima ničesar skupnega.

scipascapa ::

1000€ neto je že kar orenk plača. 3/4 folke tega ne vidi.

Invictus ::

scipascapa je izjavil:

1000€ neto je že kar orenk plača. 3/4 folke tega ne vidi.

Ne se hecat...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

imagodei ::

AndrejO je izjavil:

V Sloveniji je ta podatek za delavca v tem trenutku nerelevanten, ker delodajalec dodatno plača zgolj davek na izplačano plačo. Ta nima nič s prispevki za ZPIZ ali ZZZS.

Huh? Na moji plačilni listi jasno piše, da delodajalec plača:
- Prispevek za ZPIS,
- Prispevek za zdravstveno varstvo,
- Prispevek za zaposlovanje,
- Prispevek za nesreče pri delu in poklicne bolezni
- Prispevek za starševsko varstvo

Če skupni znesek teh prispevkov prištejem svojemu brutu in temu znesku nato dodam še prevoz in prehrano, dobim natančno celokupen strošek, ki ga kot zaposleni predstavljam delodajalcu.

AndrejO je izjavil:

V Avstriji bi imel ta podatek vsaj neko minimalno vrednost, ker tam delodajalec (do)plača tudi nekatere socialne prispevke, ki se tičejo izrecno konkretnega zaposlenega in ne zgolj splošnega davka na plače.

Glej zgoraj.

AndrejO je izjavil:

Ob kar se je obregnil Mr. B, pa je to, da cela vrsta ljudi ne razume, da 1000 EUR neto plače + 200 EUR prevoza in malice efektivno ni enako 1200 EUR neto plače + 0 EUR prevoza in malice. Razlika se skriva v bruto in ta razlika ni samo dohodnina ampak tudi socialni prispevki. Potem pa v jok in stok, ko po 40 letih ljudje ugotovijo, da so sami sebe nategovali. Ker pa seveda resnica, da se je človek sam zajebal, boli ... je potrebno stvari nekako racionalizirati. In racionalizira se jih tako, da se razglasi pokojninski sistem za pokvarjen. Pa čeprav je to v osnovi enak sistem, kot ga imajo v Avstriji, Nemčiji, Franciji, ...

Na moji plačilni listi je pod rubrikama Prispevki iz bruto (plača delavec) in Prispevki na bruto (plača delodajalec) prekleto jasno zapisana tudi Osnova, od katere se plačujejo prispevki. Kolikor vem, v pokojninsko osnovo šteje tisti del plače, od katerega se plačujejo prispevki?

Jaz ne vem, kakšne plačilne liste imajo drugi, ampak moja je relativno jasna. Dopuščam možnost, da sem naivčina in da nekaj narobe vem. Je pa spodaj anonimiziran scan moje aprilske plače:

- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: imagodei ()

AndrejO ::

imagodei je izjavil:

AndrejO je izjavil:

V Sloveniji je ta podatek za delavca v tem trenutku nerelevanten, ker delodajalec dodatno plača zgolj davek na izplačano plačo. Ta nima nič s prispevki za ZPIZ ali ZZZS.

Huh? Na moji plačilni listi jasno piše, da delodajalec plača:
- Prispevek za ZPIS,
- Prispevek za zdravstveno varstvo,
- Prispevek za zaposlovanje,
- Prispevek za nesreče pri delu in poklicne bolezni
- Prispevek za starševsko varstvo

Če skupni znesek teh prispevkov prištejem svojemu brutu in temu znesku nato dodam še prevoz in prehrano, dobim natančno celokupen strošek, ki ga kot zaposleni predstavljam delodajalcu.

Nope. Žal moram reči, da pojma nimaš.

1. Skupni znesek teh prispevkov je del tvoje bruto plače, torej jih ne moreš "prišteti k svojem brutu". Kvečjem k svoji neto plači. Ampak potem si pozabil dodati še dohodnino oz. akontacijo dohodnine.

2. Enako velja za prevoz in prehrano. To je del tvoje bruto plače.

3. Očitno je, da mešaš elemente plače, ki so del davčne osnove in elemente plače, ki niso del davčne osnove oz. osnove za izračun prispevkov. To ni razlika med "bruto" in "neto", temveč razlika med obdavčenimi in neobdavčenimi prihodki ter tem, kaj se upošteva kot osnova za socialne in pokojninske prispevke.

4. Še bolj očitno je, da ne veš, da mora delodajalec za vsako izplačano plačo, plačati tudi davek na izplačane plače, ki ga ti ne vidiš na svojem plačnem listu. Šele tvoja bruto plača + davek na izplačano plačo skupaj predstavljata strošek dela za delodajalca.

imagodei je izjavil:


AndrejO je izjavil:

V Avstriji bi imel ta podatek vsaj neko minimalno vrednost, ker tam delodajalec (do)plača tudi nekatere socialne prispevke, ki se tičejo izrecno konkretnega zaposlenega in ne zgolj splošnega davka na plače.

Glej zgoraj.

Enako, ker imaš v glavi očitno celo mineštro.

AndrejO je izjavil:


Jaz ne vem, kakšne plačilne liste imajo drugi, ampak moja je relativno jasna. Dopuščam možnost, da sem naivčina in da nekaj narobe vem. Je pa spodaj anonimiziran scan moje aprilske plače:

Narobe je to, da če nisi ravno koga že v preteklosti zaposlil ali pa delal v financah kakšnega podjetja ali razvijal računovodski SW, potem verjetno res ne veš (tako kot 99% vseh ostalih ne-podjetnikov in ne-računovodij), da obstaja še en davek, ki ga na tvoji plačni listi ni.

Več si lahko prebereš tukaj.

Pod 4.a bi dodal samo še to, da takšen skrit davek ni nikakršen slovenski unikum, za katerega ga nekateri razglašajo. Še več. Nekatere države pred zaposlenimi na takšen način "skrivajo" tudi socialne prispevke. Avstrija je že takšna, Švedska pa še bolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

TESKAn ::

davek na izplačano plačo

Se ni to ukinilo leta 2009?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

imagodei ::

@AndrejO,

Torej izračun plače oz. podatek o skupnem stroške delodajalca na strani racunovodja.com laže? Če v obrazec vnesem svoje podatke o plači, se vse do pike izide.

Pa nič ne trdim, samo fino je vedeti, da tudi omenjeni strani ne smemo zaupati.
- Hoc est qui sumus -

Alien123 ::

Mr.B je izjavil:

Ne, ker sedaj mislis da je teh ti 1200 del tvoje pokojninske osnove. Potem pa bi bilo1200ojrov res. Ergo ze sedaj ne ves kaj gre v tvojo pokojninsko, ergo mnogi se nategujejo z lastnim zanikanjem, potem komenzent svoje ne bomo imeli pokojnine.


Ti si celi ergo.. bo pač delodajalec moral več plačat bruto, če bo hotel ukinit malco in potne..

Mr.B ::

Hocem povedati kar je AndrejO jasno namignil, da ljudje bore malo gledajo svoje placilne list. Mnogi pogledajo, neto, pa da so tiste kompenzacije tam.. It tu se zakljuci. Potem pa po zakjucku ugotovijo, da njihova pokojnin ni 45 % neto nego 25%. In ugotovijo da bodo zivotarili do lastne bridke smrti. In verjetno naj ne pricakujejo nobenih dodatni transferjev, razen raznih dimnih dodatkov za upokojensko rekreacijo...

Ergo nehaj te se slepiti, placa bi moralabiti sestavljena kot je v avstriji. Potne pa lahko uveljavljas ko olajsavo. Samo ljudje imajo raje bombone, kot resno zavedanje lastnega pokojninskega stala...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

AndrejO ::

imagodei je izjavil:

@AndrejO,

Torej izračun plače oz. podatek o skupnem stroške delodajalca na strani racunovodja.com laže? Če v obrazec vnesem svoje podatke o plači, se vse do pike izide.

Pa nič ne trdim, samo fino je vedeti, da tudi omenjeni strani ne smemo zaupati.

Whoops! Mislim, da ne laže in jaz moram poraviti svoje zastarelo znanje, ki je seglo nazaj do 2009.

Torej ...

Na tvoji plačni listi so ločeno navedeni stroški delojemalca in stroški delodajalca. Prvi sodijo v bruto oz. se jih odšteva od dogovorjene bruto plače. Slednji pa so dodatni davki, ki se jih po mojem vedenju ne šteje v dogovorjeno bruto osnovo (tisto, ki je navedena v pogodbi o zaposlitvi).

Čudovito, da ti delodajalec to pokaže. L. 2010, ko sem dobil še zadnji plačni list v Sloveniji, tega tam ni bilo, zato ne morem reči, če je to dobra praksa tvojega delodajalca ali pa se je celo spremenil zakon, ki to ureja.

Če želiš za primerjavo IMO bolj estetski izračun bruto/neto/celotni strošek, potem ima Adecco tukaj obrazec. V osnovi je enak tistemu na racunovodja.com, samo da je na vrhu in izrecno navedeno kolikšen je znesek v kateri kategoriji.

Še vedno mislim, da si v prvem komentarju malo pomešal stvari med bruto in celotnim stroškom. To pa zato, ker si na plačnem listu dejansko dobil tisto, za kar nisem prepričan, da se pokaže vsem (pa mislim, da se bi moralo).

Sem ga pa tudi jaz pobiksal, ker:
a) davka na izplačane plače res več ni.
b) socialni stroški so skriti tudi na strani delodajalca.

Oprosti, ker sem te grobo obtožil neznanja in ga tudi sam pokazal dobršno mero.

Sprejmeš moje opravičilo?

imagodei ::

AndrejO je izjavil:

Sprejmeš moje opravičilo?

Jasno. :) Saj sva sicer kar prijetno kramljala. Celo več, mislim, da bi se vsi skupaj lahko od tebe učili manir.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

AndrejO> "Še vedno mislim, da si v prvem komentarju malo pomešal stvari med bruto in celotnim stroškom."

Po ponovnem branju Mr.B-jevega komentarja, na katerega sem odgovarjal, vidim, da sem ga nekoliko narobe razumel. Kljub vsemu ne vem, ali sem res mešal med bruto in celotnim stroškom. Če sem, potem moja izjava iz tistega odgovora ne drži:
ampak če svojemu brutu prištejem še prispevke na bruto plačo, ki jih plačuje delodajalec, ter dodam še prevoz in malico, nimamo več kaj slepomišit: to je celokupen strošek delodajalca.



AndrejO> "To pa zato, ker si na plačnem listu dejansko dobil tisto, za kar nisem prepričan, da se pokaže vsem (pa mislim, da se bi moralo)."

Kot rečeno, pri nas za obračun plač uporabljajo program Plače podjetja Vasco. Kot gledam njihov vzorčni izpis, ima celo več podatkov, kot naš trenutni:

- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: imagodei ()

Mr.B ::

V Glavnem rečunajte Bruto Bruto ali btuzo 2 (pač isto). Lahko pa potem vzamete strošlke amerikega delodajalca...

Lep primer davčnega obračuna najdete tukaj, in jokajte o socializmu, k vas dnevno nategujejo...

Kar se tiče plačilne liste je moja napisan na polovico strani. Verjetno zato ker je večino definirano v pogodbi. Stanje vseh nadur etx, je vidno live vsakič ko vpisujem kaj delam. In metodologija kompenzacije je bistveno bolj uporbana kot v sloveniji. Pač do konca leta imaš čas da se odločiš kako boš vse te ure (tekom leto ) porabil oziroma dobil izplačane...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Alien123 ::

saj pa tukaj se tudi tekom leta odločaš kako boš imel izplačane nadure lol :D..
al denarno al pa koristiš ( 8 nadur = 11 ur koriščenja ).. Vsaj v naši firmi je tak

Mr.B ::

Alien123,
hm 11/8 ?
Ok med tednom :
od 6 do 8
od 18 do 20
od 20 do 6
Kako pa v soboto ?
Kako pa v nedeljo ?
Kako pa v praznikih ?
Ergo je teh 11/8 bolj tako.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Alien123 ::

Ne razumem kaj te zanima..

imagodei ::

@Alien123, nič ne skrbi. Dešifrirati, kaj v svojih postih želi povedat Mr.B je svojevrstna umetnost.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

AndrejO ::

imagodei je izjavil:

AndrejO> "Še vedno mislim, da si v prvem komentarju malo pomešal stvari med bruto in celotnim stroškom."

Po ponovnem branju Mr.B-jevega komentarja, na katerega sem odgovarjal, vidim, da sem ga nekoliko narobe razumel. Kljub vsemu ne vem, ali sem res mešal med bruto in celotnim stroškom. Če sem, potem moja izjava iz tistega odgovora ne drži:
ampak če svojemu brutu prištejem še prispevke na bruto plačo, ki jih plačuje delodajalec, ter dodam še prevoz in malico, nimamo več kaj slepomišit: to je celokupen strošek delodajalca.


Mislim, da tvoja izjava drži, ker sem jaz zabluzil in spregledal stroške, ki jih plača delodajalec in, ki se res prištejejo k bruto, da naredijo "celoiten strošek" oz. "bruto bruto" oz. "bruto 2".

V opravičilo, zmedlo me je to, da so to postavke, ki imajo isto ime, plačujeta pa jih oba - delojemalec v okviru "bruto" in potem še dodatno delodajalec v okviru "skupnega stroška", torej prišteto k bruto.


imagodei je izjavil:

AndrejO> "To pa zato, ker si na plačnem listu dejansko dobil tisto, za kar nisem prepričan, da se pokaže vsem (pa mislim, da se bi moralo)."

Kot rečeno, pri nas za obračun plač uporabljajo program Plače podjetja Vasco. Kot gledam njihov vzorčni izpis, ima celo več podatkov, kot naš trenutni:

Jp, sem registriral. Če to ni tudi sicer uzakonjeno, potem kapo dol podjetjem, ki to počno. Do svojih zaposlenih so bolj transparentna, kot pa so bile moje pretekle izkušnje.

Mr.B ::

Seveda me ne razumete.
Nadure se vsaj v Avstriji štejejo drugč glede na uro in dan in praznik. No verjetno je to v sloveniji vseeno...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Alien123 ::

Mi za praznike sploh ne delamo.. nadure se delajo večinoma za vikend, če pa sem doma pa me šefe rufne da naj pridem delat pa dobim duple nadure.. treba v fajno firmo prit

Invictus ::

Mr.B je izjavil:

Seveda me ne razumete.
Nadure se vsaj v Avstriji štejejo drugč glede na uro in dan in praznik. No verjetno je to v sloveniji vseeno...

Ne, ni...

Nočne,nadure med tednom +20%
Sobota +50%
Nedelja, prazniki +100%

Tako po spominu. Če so se postavke kaj spremenile, naj pove kdo drug...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Matko ::

Invictus je izjavil:

Mr.B je izjavil:

Seveda me ne razumete.
Nadure se vsaj v Avstriji štejejo drugč glede na uro in dan in praznik. No verjetno je to v sloveniji vseeno...

Ne, ni...

Nočne,nadure med tednom +20%
Sobota +50%
Nedelja, prazniki +100%

Tako po spominu. Če so se postavke kaj spremenile, naj pove kdo drug...

V Sloveniji je odvisno od panožne kolektivne pogodbe.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obdavčitev dela v Avstriji (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
978216407 (86966) kamiKaZaA
»

DOHODNINA 2017, inženirji potegnili kratko... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10527921 (21902) St235
»

Regres, prevoz, malica - smisel? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15831030 (26114) Invictus
»

Koliko neto je 1500 bruto (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5542451 (40573) BlueRunner

Več podobnih tem