» »

Stroski delodajalca za tehnike Slo vs Aut

Stroski delodajalca za tehnike Slo vs Aut

1
2
3

MadMen ::

Vidim da bolj kot ne prodajaš neke "floskule", ki dejansko nimajo veze z realnostjo. Še vedo me zanimajo, v čem je taka razlika med slovensko delovno etiko in avstrijsko.

borisk ::

ponavadi je razlika v tem, da si za avstrijsko bolj plačan :)

Po mojih izkušnjah je tako, da se delavna etika vidi v načinu dela, v avtriji počasneje in bolj zihr, pri nas se pa zmeraj bolj mudi. če je v avtriji pauza od 12ih 5 minut, ob dvanajstih vsi spustijo vse iz rok, vsak spije tisto kavo ali pomalca jabolko, ko je konc pavze, se v trenutku vsak pobere na svoje delovno mesto in začne delat s tempom, ki bi ga zdržal brez problema do 65 leta.
Vsak dela samo in samo to zakar je v službi, nihče ni odgovoren za nič več kot čisto delovno mesto, za vse druga se sprejema kolektivne odločitve i iz tega kolektivna krivda. kar je vsaj v našem primeru zelo problematično, ker ko rabiš hitro nek odgovor kako kaj narediti, zgoraj nimaš človeka, ki bo rekel, tako naredi, ampak morjo bit zmeraj vsaj trije da se skupaj odločijo, pa če tudi je samo položaj luknje za odcejanje kondezata.

TheBlueOne ::

Kar se tice delovne etike ni neke razlike, razen da Avstrijci pod nobenim pogojem ne delajo neplacanih nadur ali karkoli kar ni v skladu z njihovimi dolznostmi. To govorim v primeru, ko so oboji enako placani. Bi pa bilo perverzno primerjat delovno etiko nekoga, ki zasluzi 600€ in nekoga, ki sluzi 2000€.
Že prva razlika je ta, da se kot delojemalec zavedaš svojih dolžnosti iz popisane pogodbe. V Slovenjij je pa najprej zavedanje kaj mi pripada, kaj šele da je tist papir dejasko pogodba met tabo in delodajalcem.


Kar se tice samih pravic, se v Avstriji o njih niti ni treba pogovarjati, ker so vse regulirane in iztozljive za nazaj. Moram pa reci, da bi v Sloveniji prekleto dobro prediskutiral kaj moram in kaj ne, ker kar slisim od ljudi ki iz Slovenije so krsitve zakonodaj, neplacane nadure ipd. stalnica. To kar apelira ta citat z realnostjo nima veze. Je prej obratno.

Mr.B ::

bjoork,
nekateri so ti že odgovrajajo... pač V Sloveniji mahate z nekimi pravicami etc, ki jih noben niti ne pozna (lastna neumnost), ali pa se jih itak ne upoštava, pa se vsa smatra, saej je un čeln nujno večja škoda podjetju, ako pač nuja...
To v Avstriji seveda ne dela, ker delaš skladno z pogodbenim odnosom, in je že vse napisano. Me zanima v kateri IT firmi v Sloveniji imate definiran delovni čas na minuto natančno.
Pa z razliko od slovenije, se recimo smatra da si ti delal za podjetej, dejasko kar si vpisal. Če si sedel v pisarni 10 ur, lepo, samo če imaš visanih samo 6 ur, bo pri tvojem mesečnem izračunu pač manjkalo ur do tistih definiranih za panogo.

Pa ja seveda, Avstrijci delajo bistveno počasneje, pa radi se grupirajo, in podobno. Slovenci radi delajo, no grupirajo se izven delovnega časa. Verjetno to pri avstrijcih toliko ne pali, ker je pijača v bifejih no ne najboj ugodna.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Smurf ::

TheBlueOne je izjavil:

Bom vrgel mozno resitev v peskovnik idej….

Glede na to, da se delodajalci zelijo primerjati s tujino naredimo Slo Techovo kolektivno pogodbo, ki bo kopija Avstrijske -10%. Torej da so place regulirane po letih in po vrsti dela, ob enem pa 10% cenejse od kolektivne v Avstriji. Damo ime kakor naprimer Slo Techov zlati standard in damo delodajalcem moznost da dobijo certifikat Slo Techovega zlatega standarda. Ker je vsemu odstetih 10% bodo tisti, ki se je drzijo zanesljivo bolj konkurencni od Avstrije in enako pravicni. Podjetja, ki bi se drzala taksnih regulativ bi in imela ta certifikat bi bila za zaposlene takoj med najbolj zanimivimi. Nova podjetja bi lahko od zacetka imela ugled top delodajalca… Ce je dovolj tehnikov, ki bi jih to zanimalo je to izdelek, ki ima avtomaticno povprasevanje. Recimo da -20% je srebrni Standard, -30% bronasti. :)

Jaz nocem imeti povprecne Avstrijske IT place.

Invictus ::

Mr.B je izjavil:

Kaj je sedaj to Slabo ali dobro ? Ali hoöeü reöi, da ne pretehtajo vseh objektivnih razlogov da nisi delavce plačal in podobno. Pa pejt v Slovenko govorečo državo, kot oseba ki zna Samo nemško, pa da te3 vidimo v istem procesu.

Ne tlači še jezika v to. Če je folk toliko bustast da se ne nauči lokalnega jezika, če se gre tam biznis, mu pač ni pomoči.

Hotel sem samo poudarit, da je dostikrat tam precej težje dobiti kake papirje kot pa pri nas. Nekje so boljši, nekje o slabši...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MadMen ::

Mr.B je izjavil:

bjoork,
nekateri so ti že odgovrajajo... pač V Sloveniji mahate z nekimi pravicami etc, ki jih noben niti ne pozna (lastna neumnost), ali pa se jih itak ne upoštava, pa se vsa smatra, saej je un čeln nujno večja škoda podjetju, ako pač nuja...
To v Avstriji seveda ne dela, ker delaš skladno z pogodbenim odnosom, in je že vse napisano. Me zanima v kateri IT firmi v Sloveniji imate definiran delovni čas na minuto natančno.
Pa z razliko od slovenije, se recimo smatra da si ti delal za podjetej, dejasko kar si vpisal. Če si sedel v pisarni 10 ur, lepo, samo če imaš visanih samo 6 ur, bo pri tvojem mesečnem izračunu pač manjkalo ur do tistih definiranih za panogo.

Pa ja seveda, Avstrijci delajo bistveno počasneje, pa radi se grupirajo, in podobno. Slovenci radi delajo, no grupirajo se izven delovnega časa. Verjetno to pri avstrijcih toliko ne pali, ker je pijača v bifejih no ne najboj ugodna.

Kdo in z kakšnimi pravicami maha tukaj pri nas? Katere so pravice, katre noben ne pozna?
Jaz bi rekel da je ravno obratno, slovenski delavci se premalo zoperstavijo proti delodajalecem v primeru kršitev, eden od razlogov je predvsem v tem, da institucije, ki bi morale zaščititi delavca ne delujejo tako kot bi morale in kot drugi razlog bi omenil tog trg dela/precejšna nezaposlenost, kar omogoča da so podjetja v bistvenem "močnejšem" položaju proti delavcu.

AndrejO ::

Smrekar1 je izjavil:

perci je izjavil:


Kako si pa to izračunal? Tistih 400 razlike v Slo dejansko pomeni cca 200 neto (ko si enkrat v takem doh. razredu) in si tam tam z Avstrijo.


Razlike med plačami poglej. Delavec, ki v Sloveniji dobi 200 EUR manj kot v Avstriji bo za delodajalca 400 EUR cenejši kot v Avstriji. Ne glede na to kako to naprej obračaš to osane konkurenčna prednost Slovenije pred Avstrijo.

Nekaj narobe gledaš. Zaposleni, ki bi dobil neto plačo v rangu 1800 EUR bo stal delodajalca približno enako na tej in na oni strani.

Pa še za ta "enačaj" sem moral spregledati 13. in 14. plačo, kar strošek zagotovo prevesi v smer boljšega P/P v Sloveniji, ker po višini regres z njimi ni niti približno primerljiv.

Invictus ::

AndrejO je izjavil:


Nekaj narobe gledaš. Zaposleni, ki bi dobil neto plačo v rangu 1800 EUR bo stal delodajalca približno enako na tej in na oni strani.

Pa še za ta "enačaj" sem moral spregledati 13. in 14. plačo, kar strošek zagotovo prevesi v smer boljšega P/P v Sloveniji, ker po višini regres z njimi ni niti približno primerljiv.

Pozabljaš na nekaj kar je bilo tukaj že omenjeno.

V Avstriji bo za 1800 delal tehnik neko rutino, pri nas pa nek stručko precej zahtevno zadevo. Le ta bi bil v Avstriji plačan 4000 EUR. Tako da slovenska podjetja nimajo kaj jamrat.

Delavci pri nas so cenejši, problem so lastniki, ki si preveč zbijajo cene za posel.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

perci ::

Ja, odvisno je ali si izvoznik ali ne. Če nisi izvoznik in prodajaš predvsem v SLO, je zate kot delodajalca relevantna slovenska kupna moč, ne avstrijska. In posledično tudi plače ne morejo biti enake.

AndrejO ::

Invictus je izjavil:

AndrejO je izjavil:


Nekaj narobe gledaš. Zaposleni, ki bi dobil neto plačo v rangu 1800 EUR bo stal delodajalca približno enako na tej in na oni strani.

Pa še za ta "enačaj" sem moral spregledati 13. in 14. plačo, kar strošek zagotovo prevesi v smer boljšega P/P v Sloveniji, ker po višini regres z njimi ni niti približno primerljiv.

Pozabljaš na nekaj kar je bilo tukaj že omenjeno.

V Avstriji bo za 1800 delal tehnik neko rutino, pri nas pa nek stručko precej zahtevno zadevo. Le ta bi bil v Avstriji plačan 4000 EUR. Tako da slovenska podjetja nimajo kaj jamrat.


Ne pozabljam, samo OP se je zapičil v Slovensko pravljico o visokih stroških dela, ne pa toliko v razloge za razliko med tem, da M5 matica proizvedena v Avstriji stane 0,02 EUR, proizvedena v Sloveniji pa 0,01 EUR.

Smrekar1 ::

AndrejO je izjavil:


Nekaj narobe gledaš. Zaposleni, ki bi dobil neto plačo v rangu 1800 EUR bo stal delodajalca približno enako na tej in na oni strani.

Pa še za ta "enačaj" sem moral spregledati 13. in 14. plačo (...)


Po tem sodeč je moja 'napaka' ta, da gledam vse stroške dela in ne samo dela stroškov dela. Običajno temu sicer rečemo, da gledam prav.

Invictus ::

perci je izjavil:

Ja, odvisno je ali si izvoznik ali ne. Če nisi izvoznik in prodajaš predvsem v SLO, je zate kot delodajalca relevantna slovenska kupna moč, ne avstrijska. In posledično tudi plače ne morejo biti enake.

Če hočeš v Sloveniji kaj zaslužit, moraš biti izvoznik, ali pa pomemben član kake stranke. Za vse normalne je tukaj premajhna kritična masa.

Če gremo pa v osnovne dobrine, potrebne za življenje, pa ni Avstrija nič dražja od Slovenije.

Smrekar1 je izjavil:


Po tem sodeč je moja 'napaka' ta, da gledam vse stroške dela in ne samo dela stroškov dela. Običajno temu sicer rečemo, da gledam prav.

Samo delno, ker imajo različne branže različne stroške dela. Plača je pa le plača...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Smurf ::

AndrejO je izjavil:


Ne pozabljam, samo OP se je zapičil v Slovensko pravljico o visokih stroških dela, ne pa toliko v razloge za razliko med tem, da M5 matica proizvedena v Avstriji stane 0,02 EUR, proizvedena v Sloveniji pa 0,01 EUR.

Ce zasluzis nad 50k bruto, postane Avstrija ze bolj ugodna, naprej pa se razlike samo vecajo v prid Avstrije.

scipascapa ::

točno tako invictus.
perci: pa naj se standard dvigne že 1x, ne da imamo jebenih 600€ neto. 1000€ NETO pa bo folk imel denar za zapravljat.

AndrejO ::

Smrekar1 je izjavil:

AndrejO je izjavil:


Nekaj narobe gledaš. Zaposleni, ki bi dobil neto plačo v rangu 1800 EUR bo stal delodajalca približno enako na tej in na oni strani.

Pa še za ta "enačaj" sem moral spregledati 13. in 14. plačo (...)


Po tem sodeč je moja 'napaka' ta, da gledam vse stroške dela in ne samo dela stroškov dela. Običajno temu sicer rečemo, da gledam prav.

Hmm ... kateri pa so ti "vsi stroški dela", če smem vprašati?

Sem mislil, da bo primerjava med bruto stroškom delodajalca na eni strani in bruto stroškom delodajalca na drugi strani ustrezna in bo zajela vse stroške dela. Katere sem izpustil?

AndrejO ::

Smurf je izjavil:

AndrejO je izjavil:


Ne pozabljam, samo OP se je zapičil v Slovensko pravljico o visokih stroških dela, ne pa toliko v razloge za razliko med tem, da M5 matica proizvedena v Avstriji stane 0,02 EUR, proizvedena v Sloveniji pa 0,01 EUR.

Ce zasluzis nad 50k bruto, postane Avstrija ze bolj ugodna, naprej pa se razlike samo vecajo v prid Avstrije.

Če primerjaš bruto iz plačne liste, bo Avstrija vedno bolj ugodna. Če primerjaš celoten strošek delodajalca (kar je tisto, kar je vprašal OP), pa stvar nenadoma več ni tako enoznačna. Še zlasti ne, ker so ljudje očitno obsedeni s tem, kar bodo na koncu dejansko dobili v žep.

In potem se seveda pojavi vprašanje zakaj so v Avstriji plače za enako delo toliko višje. Kar sicer ni OP-ovo vprašanje, še vedno pa dela probleme pri pošteni primerjavi celotnih stroškov dela.

Mavrik ::

Če primerjaš bruto iz plačne liste, bo Avstrija vedno bolj ugodna. Če primerjaš celoten strošek delodajalca (kar je tisto, kar je vprašal OP), pa stvar nenadoma več ni tako enoznačna. Še zlasti ne, ker so ljudje očitno obsedeni s tem, kar bodo na koncu dejansko dobili v žep.


To je zanimiv stavek - s čim drugim bi pa morali biti ljudje obsedeni kot pa z dejanskim denarjem ki ga dobijo v žep?
The truth is rarely pure and never simple.

49106 ::

Kakšne so pokojnine pri enaki plači in delovni dobi?

AndrejO ::

Mavrik je izjavil:

Če primerjaš bruto iz plačne liste, bo Avstrija vedno bolj ugodna. Če primerjaš celoten strošek delodajalca (kar je tisto, kar je vprašal OP), pa stvar nenadoma več ni tako enoznačna. Še zlasti ne, ker so ljudje očitno obsedeni s tem, kar bodo na koncu dejansko dobili v žep.


To je zanimiv stavek - s čim drugim bi pa morali biti ljudje obsedeni kot pa z dejanskim denarjem ki ga dobijo v žep?

Z denarjem, ki ga dobijo v celoti, ne samo s tistim delom, ki ga dobijo v žep.

Če bi pogledal moje pretekle objave, boš videl, da je rdeča nit to, da sem vedno zagovarjal in zagovarjam, da se primerja bruto plače, ker so neto plače odvisne od osebnih okoliščin in zato praktično nikoli ne povedo celotne zgodbe.

Mavrik ::

AndrejO je izjavil:


Z denarjem, ki ga dobijo v celoti, ne samo s tistim delom, ki ga dobijo v žep.

Če bi pogledal moje pretekle objave, boš videl, da je rdeča nit to, da sem vedno zagovarjal in zagovarjam, da se primerja bruto plače, ker so neto plače odvisne od osebnih okoliščin in zato praktično nikoli ne povedo celotne zgodbe.


Hmm, mrbit. Mislim - se strinjam, za primerjave je v resnici uporaben samo bruto ker je preprosto preveč spremenljivk v igri. Ampak kot posameznika te pa vseeno na koncu zanima s koliko denarja razpolagaš in te zato zanima neto - namreč tvoje življenje pač ne bo kaj drugačno če je dohodnina na plači 15% ali 35%, boš pa imel na koncu dneva manj sredstev s katerimi razpolagaš***



*** - jasno tu mislim primerljive sisteme - torej neto po tem ko plačaš pokojnino, zdravstvo in vse ostale potrebne izdatke, morda celo tudi najemnino če je v igri selitev.
The truth is rarely pure and never simple.

solatko ::

Nekaj vsi pozabljate - dohodnina.
Zanimivo je, da se obdavčitev (dohodnina) v A prične na višini, pri kateri je naša že zelo visoko (en ali dva razreda pod najvišjo).
Tudi to ima velik upliv na neto plačo - tisti denar, ki ga delavec lahko dejansko zapravi, potem pa prištejte še DDV in trošarine, pa pridemo do tega, da zaposleni razpolaga s cca 25-30%-ti zaslužene bruto plače.
Delo krepa človeka

next3steps ::

Jaz razpolagam z 100% bruto plače.

Invictus ::

AndrejO je izjavil:


Sem mislil, da bo primerjava med bruto stroškom delodajalca na eni strani in bruto stroškom delodajalca na drugi strani ustrezna in bo zajela vse stroške dela. Katere sem izpustil?

Nekdo, ki dela v jeklarski industriji pri plavžu stane malo več kot en pisarniški dečko, vsak kar se tiče delavskih oblačil ;).

Zato mislim, da je letni strošek delodajalca za plačo za enako delovno mesto dovolj merodajen podatek za primerjavo.

solatko je izjavil:

Nekaj vsi pozabljate - dohodnina.
Zanimivo je, da se obdavčitev (dohodnina) v A prične na višini, pri kateri je naša že zelo visoko (en ali dva razreda pod najvišjo).
Tudi to ima velik upliv na neto plačo - tisti denar, ki ga delavec lahko dejansko zapravi, potem pa prištejte še DDV in trošarine, pa pridemo do tega, da zaposleni razpolaga s cca 25-30%-ti zaslužene bruto plače.

Nič ne pozabljamo na to...

Tukaj se gre za bruto bruto strošek delodajalca za enako pozicijo, ne koliko dobi delavec na račun. Le to je preveč omejeno na lokalne "posebnosti".
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Mato989 ::

AndrejO je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Če primerjaš bruto iz plačne liste, bo Avstrija vedno bolj ugodna. Če primerjaš celoten strošek delodajalca (kar je tisto, kar je vprašal OP), pa stvar nenadoma več ni tako enoznačna. Še zlasti ne, ker so ljudje očitno obsedeni s tem, kar bodo na koncu dejansko dobili v žep.


To je zanimiv stavek - s čim drugim bi pa morali biti ljudje obsedeni kot pa z dejanskim denarjem ki ga dobijo v žep?

Z denarjem, ki ga dobijo v celoti, ne samo s tistim delom, ki ga dobijo v žep.

Če bi pogledal moje pretekle objave, boš videl, da je rdeča nit to, da sem vedno zagovarjal in zagovarjam, da se primerja bruto plače, ker so neto plače odvisne od osebnih okoliščin in zato praktično nikoli ne povedo celotne zgodbe.


In kaj tebi danes pomaga denar ki ga dobiš v celoti? Kaj če jutri umreš, kdo bo dobil tisti "tvoj denar ki ga dobiš v celoti"??? Moji sorodniki ne, neto jim pa ostane!

Ampak primerjave so lahko samo v BRUTO BRUTO.... ko govorimo o strošku delodajalca... vse ostalo je mutenje

Smurf ::

AndrejO je izjavil:

Smurf je izjavil:

AndrejO je izjavil:


Ne pozabljam, samo OP se je zapičil v Slovensko pravljico o visokih stroških dela, ne pa toliko v razloge za razliko med tem, da M5 matica proizvedena v Avstriji stane 0,02 EUR, proizvedena v Sloveniji pa 0,01 EUR.

Ce zasluzis nad 50k bruto, postane Avstrija ze bolj ugodna, naprej pa se razlike samo vecajo v prid Avstrije.

Če primerjaš bruto iz plačne liste, bo Avstrija vedno bolj ugodna. Če primerjaš celoten strošek delodajalca (kar je tisto, kar je vprašal OP), pa stvar nenadoma več ni tako enoznačna. Še zlasti ne, ker so ljudje očitno obsedeni s tem, kar bodo na koncu dejansko dobili v žep.

In potem se seveda pojavi vprašanje zakaj so v Avstriji plače za enako delo toliko višje. Kar sicer ni OP-ovo vprašanje, še vedno pa dela probleme pri pošteni primerjavi celotnih stroškov dela.

Sodec po tistem grafu, ki ga je nekdo objavil (ne vem, pa ce je tocen, noben drug ni objavil kaj boljsega). Je tudi pri prakticno kateremkoli bruto bruto bolje biti v Avstriji.

Sej na koncu je pa najvecja ironija, da se zdalec najbolj splaca ziveti v Sloveniji, placo pa dobivati v Avstriji, preko normiranga SPja.

AndrejO ::

Smurf je izjavil:


Sodec po tistem grafu, ki ga je nekdo objavil (ne vem, pa ce je tocen, noben drug ni objavil kaj boljsega). Je tudi pri prakticno kateremkoli bruto bruto bolje biti v Avstriji.

Kaj pomeni "bolje"?

Avstrijski delodajalec ima namreč z izplačilom "1800 neto" enak strošek, kot ga ima slovenski delodajalec.

Bo pa pri tem avstrijski zaposleni videl nižji "bruto", kot ga bo videl slovenski zaposleni.

Torej ... kaj je zate bolje?

Smurf je izjavil:

Sej na koncu je pa najvecja ironija, da se zdalec najbolj splaca ziveti v Sloveniji, placo pa dobivati v Avstriji, preko normiranga SPja.

Ironija?

Najbolj se splača živeti v Kostariki, plačo pa izplačevati v Delaware, ZDA. Sicer ima Kolumbija še bolj ugodno razmerje med USD in lokalnimi cenami, ampak se mi podnebje in varnostni položaj v Kostariki bolj dopadejo.

Če želiš malo bližje lokacije, ti priporočam, da se preseliš na Madžarsko in delaš v Avstriji. Še vedno boš prihranil na življenskih stroških več, kot pa boš izgubil v davkih.

Mato989 je izjavil:

In kaj tebi danes pomaga denar ki ga dobiš v celoti? Kaj če jutri umreš, kdo bo dobil tisti "tvoj denar ki ga dobiš v celoti"??? Moji sorodniki ne, neto jim pa ostane!

Meni nič, ker več nisem davčni zavezanec v Sloveniji. V času, ko sem pa še bil, pa sem bil iz tega naslova deležen spodobne socialne varnosti, ki si jo moram sedaj bogato plačevati iz lastnega žepa.

Torej te bi lahko vprašal, kaj mi pomaga "neto", če me samoohranitveni nagon sili, da ga opazen delež (cca. 15%) investiram v to, da bom lahko ustrezno zdravstveno oskrbljen in, da ne bo konec sveta, če bom slučajno zbolel za dlje časa ali pa bom morda izgubil delo.

In teh 15% moji sorodniki tudi ne bodo nikoli več videli in od tega nikoli nič imeli. Dejansko bi imeli več od tega, če bi šlo v skupno vrečo.

Mato989 je izjavil:

Ampak primerjave so lahko samo v BRUTO BRUTO.... ko govorimo o strošku delodajalca... vse ostalo je mutenje

Glede na "BRUTO BRUTO", bosta slovenski in avstrijski delodajalec za 1800 EUR neto plačala približno enako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

solatko ::

AndrejO - A nisi ravno ti trdil, da je zdravstvo pri nas neurejeno in finančno predrago, da je, kar se stroškov za posameznika, privatno zdravstvo veliko bolj pošteno in ugodno?
Delo krepa človeka

AndrejO ::

solatko je izjavil:

AndrejO - A nisi ravno ti trdil, da je zdravstvo pri nas neurejeno in finančno predrago, da je, kar se stroškov za posameznika, privatno zdravstvo veliko bolj pošteno in ugodno?

Strinjam se, da se da v zdravstvenem sistemu v Sloveniji veliko izboljšati.

Tole o privatnem zdravstvu pa si me z nekom hudo zamešal.

Mato989 ::

Glede na "BRUTO BRUTO", bosta slovenski in avstrijski delodajalec za 1800 EUR neto plačala približno enako.


Kaj pa za ostale cifre? Recimo

600€ NETO
800€ NETO
1.000€ NETO
1.200€ NETO
2.500€ NETO

solatko ::

AndrejO - Sorry, če nisi bil ti, se opravičujem.

Mato989 - Moraš obvezno nad avstrijsko minimalno plačo, saj tistih zneskov do 1100€ tam ni.
Sicer je pa brez veze primerjava koliko stane delodajalca delavec, saj je to strošek, ki ga mora vsak delodajalec vkalkulirat v stroške poslovanja, tako kot material, obresti,...... potem pa mora pač pridobiti delo, ki se mu kljub stroškom, splača in prinaša profit. Izgleda, da našim delodajalcem, plačilo dela, ni stroškovna kategorija, ampak so pripravljeni nekaj dat tudi delavcu, če po odbitku vseh stroškov, kaj ostane.

Boljša bi bila primerjava, koliko zasluži določena kategorija delavcev, koliko zasluži mojster, delovodja, tajnica, administrativni referent, vodja kadrovske službe, policist, bolničar, voznik reševalnega vozila, gasilec,....... v bruto-bruto znesku in kaj pomeni to v neto z odtrgano dohodnino.
Delo krepa človeka

Mato989 ::

Mato989 - Moraš obvezno nad avstrijsko minimalno plačo, saj tistih zneskov do 1100€ tam ni.
Sicer je pa brez veze primerjava koliko stane delodajalca delavec, saj je to strošek, ki ga mora vsak delodajalec vkalkulirat v stroške poslovanja, tako kot material, obresti,...... potem pa mora pač pridobiti delo, ki se mu kljub stroškom, splača in prinaša profit. Izgleda, da našim delodajalcem, plačilo dela, ni stroškovna kategorija, ampak so pripravljeni nekaj dat tudi delavcu, če po odbitku vseh stroškov, kaj ostane.


Zakaj? To pomeni da je nekdo z 600€ neto pri nas garantirano cenejši od Avstrije :) Ker tam sploh zakonsko ni možno tako malo plačat!! To pove vse o konkurenčni prednosti SLovenije proti Avstriji :)

AndrejO ::

Mato989 je izjavil:

Glede na "BRUTO BRUTO", bosta slovenski in avstrijski delodajalec za 1800 EUR neto plačala približno enako.


Kaj pa za ostale cifre? Recimo

600€ NETO
800€ NETO
1.000€ NETO
1.200€ NETO
2.500€ NETO

Za pod 1100 je bilo pojasnjeno. Glede na to, da si len kot gnoj, pa izvoli na srebrnem pladnju še številke za 1200 in 2500:

1200 neto: 1960 EUR v Avstriji, 2140 v Sloveniji
2500 neto: 5230 EUR v Avstriji, 5000 v Sloveniji

TL;DR: Nižje plače so v Sloveniji za delodajalca dražje, višje plače so v Sloveniji za delodajalca nižje.

Tistih 1800 sem dejansko čisto po naključuje zadel, ko sem razmišljal kakšna bi lahko bila povprečna plača metalurškega tehnika v Avstriji.

Glede minimalne plače pa ... nuff said. V Avstriji je identično delo praviloma bolje plačano in pri tem se zgodba zaključi. Očitno se Avstrijcem že izplača dovolj, da še niso zaprli štacune in šli kam drugam.

fikus_ ::

Tako je, kot je AndrejO napisal.
"Nižje plače so v Sloveniji za delodajalca dražje, višje plače so v Sloveniji za delodajalca nižje."
V Slo je standard nižji in s plače se začnejo precej nižje, tako da je težko direktno primerjati.
Zanimivo bi bilo primerjati stroške za življenje in plače SLO - AT. To bi bila bolj realna primerjava.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Invictus ::

fikus_ je izjavil:


V Slo je standard nižji in s plače se začnejo precej nižje, tako da je težko direktno primerjati.
Zanimivo bi bilo primerjati stroške za življenje in plače SLO - AT. To bi bila bolj realna primerjava.

Življenski stroški so tam, tam. Ni Avstrija 2x dražja. Še zdaj imaš folk, ki hodi gor po špecerijo, ker je cenejši. Če zraven natanka še cenejši bencin, se mu že skoraj splača.

Al pa dajmo še malo po slovensko iz maminega krila nabijat kako je Evropa ful draga za živet.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

scipascapa ::

Gor so storitve drage, tam nimaš frizerja za 7€ kot pri nas, po 10-15€ ga ni. Potem pri nas so kafiči polni, kavice po 1-1,50...tame pod 2,5€ je ni. itd.
Servis za avto je baje 2x dražji, stanovanja so dražja ipd. Je pa ceneje tehnika, pcji, hrana ipd.....seveda HOFER/LIDL ipd.

fikus_ ::

Cene špecerije so približno primerljive. Živim ob meji z AT in vidim dosti avstrijcev v trgovinah (predvsem Hofer, Lidl, Spar).
V AT so storitve dražje, komunala, stanovanja, . . .
Avto servis ni velike razlike.

Invictus ::

Če zaslužiš 3x slovensko plačo in te motijo 2x dražje storitve, je potem v tvoji logiki nekaj narobe.

Stanovanja znajo biti še cenejša kot pri nas, če nisi ravno v centrih. Kolega si je za 200k kupil celo bajto. 15 minut ven iz Frankfurta in blizu avtoceste. Ki je celo funkcionalna, ne kot naše socialistične bajte z neuporabno razporeditvijo.

Zdi se mi vedno neverjetno kako folk vedno ven vleče te jebene kave in pir kot standard zakaj je življenje v Sloveniji cenejše. A je to edino kar kupujete?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

AndrejO je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Glede na "BRUTO BRUTO", bosta slovenski in avstrijski delodajalec za 1800 EUR neto plačala približno enako.


Kaj pa za ostale cifre? Recimo

600EUR NETO
800EUR NETO
1.000EUR NETO
1.200EUR NETO
2.500EUR NETO

Za pod 1100 je bilo pojasnjeno. Glede na to, da si len kot gnoj, pa izvoli na srebrnem pladnju še številke za 1200 in 2500:

1200 neto: 1960 EUR v Avstriji, 2140 v Sloveniji
2500 neto: 5230 EUR v Avstriji, 5000 v Sloveniji

TL;DR: Nižje plače so v Sloveniji za delodajalca dražje, višje plače so v Sloveniji za delodajalca nižje.

Tistih 1800 sem dejansko čisto po naključuje zadel, ko sem razmišljal kakšna bi lahko bila povprečna plača metalurškega tehnika v Avstriji.

Glede minimalne plače pa ... nuff said. V Avstriji je identično delo praviloma bolje plačano in pri tem se zgodba zaključi. Očitno se Avstrijcem že izplača dovolj, da še niso zaprli štacune in šli kam drugam.


Torej delodajalci nimajo nobenega izgovora glede plač? Naj dajo 2.500 NETO in bodo konkurenčni Avstriji po obdavčitvi, CELO NA BOLJŠEM!

Glede "minimalnih plač" (tam do jurija) pa sem hotel predvsem izpostavit dejstvo, da tako nizko sploh v Avstriji plačat ne morš delavca.... torej je že iz tega vidika konkurenčnost v Sloveniji boljša... Če mene delodajalec plačuje 800EUR neto, kako lahko potem sploh jamra da sem proti Avstriji preveč obdavčena sila, če pa v Avstriji tako nizko BRUTO BRUTO sploh ne more met!!!!!!!!!!!!

Zdi se mi vedno neverjetno kako folk vedno ven vleče te jebene kave in pir kot standard zakaj je življenje v Sloveniji cenejše. A je to edino kar kupujete?


Zanimivo da so se iz Graza ljudje vozili dol južno od Maribora meni servisirat PCje, so mi povedali da v Avstriji nikjer ni tako kvalitetne storitve za tak denar (50% ceneje) po 3-4 PCje so mi prinesli :)

Kar se pa tiče pirov in kavic, pa no ja, ziher kupimo v lajfu več pirov in kavic, kot pa stanovanj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

AndrejO ::

Mato989 je izjavil:

Torej delodajalci nimajo nobenega izgovora glede plač? Naj dajo 2.500 NETO in bodo konkurenčni Avstriji po obdavčitvi, CELO NA BOLJŠEM!

Ne vem za "nobenega razloga", ampak kar se tiče visokih plač, je tam od 1800 neto do 5000 neto/mesec strošek delodajalca v Sloveniji dejansko nižji. Od 5000 neto naprej pa več ne, ker v Avstriji "zagrizne" socialna kapica, ki je v Sloveniji ne poznamo.

Se pa bojim pomisliti kam bo v Sloveniji postavljena takšna kapica, če bo. Verjetno prenizko, kar pomeni, da bo za družbo spet škodljiva (verjeli ali ne, dializni aparat ima podobno ceno v UK, DE, A in SI). Če bo kapica podobno visoka, kot je avstrijska, jo bodo spet spljuvali delavci in delodajalci, da je kao "nesmiselna" in, da ne morejo "dobro plačati strokovnjaka".

Mark my words on that ...

Me pa zanima koliko prstov bi potreboval za prešteti strokovnjake, ki jih v Sloveniji slovensko podjetje plača 5000 neto na mesec, da bi lahko z resnim obrazom trdili, da jim je takšnega človeka (za cca. 100 EUR) ceneje plačati v Avstriji.

Mato989 je izjavil:

Glede "minimalnih plač" (tam do jurija) pa sem hotel predvsem izpostavit dejstvo, da tako nizko sploh v Avstriji plačat ne morš delavca.... torej je že iz tega vidika konkurenčnost v Sloveniji boljša... Če mene delodajalec plačuje 800EUR neto, kako lahko potem sploh jamra da sem proti Avstriji preveč obdavčena sila, če pa v Avstriji tako nizko BRUTO BRUTO sploh ne more met!!!!!!!!!!!!

V podjetjih, kjer še minimalca dosežejo zgolj z izkoriščanjem neobdavčenih potnih stroškov, za svojo konkurenco navajajo Kitajsko, Filipine, ... občasno tudi Romunijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

fikus_ ::

Invictus:"Če zaslužiš 3x slovensko plačo in te motijo 2x dražje storitve, je potem v tvoji logiki nekaj narobe."

Nič ni narobe, če zaslužiš! Ali ti delašin živiš v AT ter pišeš iz izkušenj, ali kar tako na pamet, baba čula, baba rekla?!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Invictus ::

Živim v Sloveniji in delam v Nemčiji. Remote...

Pa sem delal v Avstraliji, Belgiji, Nemčiji na projektih.

Predaval v VB, Poljski, Madžarski, Velorusiji, Uzbekistanu, Pakistanu, Nizozemski, pa mogoče še kje ;).

Slovenceljni pa mislijo da je Avstrija maksimalni doseg :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

Ne vem za "nobenega razloga", ampak kar se tiče visokih plač, je tam od 1800 neto do 5000 neto/mesec strošek delodajalca v Sloveniji dejansko nižji. Od 5000 neto naprej pa več ne, ker v Avstriji "zagrizne" socialna kapica, ki je v Sloveniji ne poznamo.

Se pa bojim pomisliti kam bo v Sloveniji postavljena takšna kapica, če bo. Verjetno prenizko, kar pomeni, da bo za družbo spet škodljiva (verjeli ali ne, dializni aparat ima podobno ceno v UK, DE, A in SI). Če bo kapica podobno visoka, kot je avstrijska, jo bodo spet spljuvali delavci in delodajalci, da je kao "nesmiselna" in, da ne morejo "dobro plačati strokovnjaka".

Mark my words on that ...

Me pa zanima koliko prstov bi potreboval za prešteti strokovnjake, ki jih v Sloveniji slovensko podjetje plača 5000 neto na mesec, da bi lahko z resnim obrazom trdili, da jim je takšnega človeka (za cca. 100 EUR) ceneje plačati v Avstriji.


AndrejO...

V Sloveniji bi ogromno naredili če bi enostavno uzakonili minimalca na 800€ neto in ukinili prevoz in malico... tako bi za začetek ukinili geodiskriminacijo.

Naslednji korak k izboljšanju je korigiranje dohodninske lestvice ki je bolano nizka... jaz z papirnim minimalcem, PRESEGAM oba nivoja davčne dodatne olajšave zaradi NAGRAD in NEDELJSKEGA dela.... to je nedopustno, se pravi sem kaznovan s strani države ker moram delat v nedeljo...

Dohodnina do 900€ neto bi morala biti ukinjena (ob 800€ neto zgornjem minimalcu) potem pa

800€-900€ = 0% dohodnine
901€-1.400€ = 10% dohodnina
1401€-2.500€ = 25% dohodnina
2.500€+ = 35%

Hkrati pa ukinit bruto bruto, da končno delavec vidi koliko država pobere suma sumarum!

ohnowhy ::

hmm, takšnih ljudi v Sloveniji pa ni ravno dosti, pa nisem ravno novinec v panogi...

Mato989 ::

V podjetjih, kjer še minimalca dosežejo zgolj z izkoriščanjem neobdavčenih potnih stroškov, za svojo konkurenco navajajo Kitajsko, Filipine, ... občasno tudi Romunijo.


Takim rečem naj se preselijo tja :)

AndrejO ::

Mato989 je izjavil:

V podjetjih, kjer še minimalca dosežejo zgolj z izkoriščanjem neobdavčenih potnih stroškov, za svojo konkurenco navajajo Kitajsko, Filipine, ... občasno tudi Romunijo.


Takim rečem naj se preselijo tja :)

Že nekaj zaporednih ministrov za gospodarstvo pa jih hvali kot izjemna, izvozno usmerjena podjetja, ki jim je potrebno sistemsko pomagati.

Go figure ...

FTad ::

Mato989 je izjavil:



V Sloveniji bi ogromno naredili če bi enostavno uzakonili minimalca na 800€ neto in ukinili prevoz in malico... tako bi za začetek ukinili geodiskriminacijo.

Naslednji korak k izboljšanju je korigiranje dohodninske lestvice ki je bolano nizka... jaz z papirnim minimalcem, PRESEGAM oba nivoja davčne dodatne olajšave zaradi NAGRAD in NEDELJSKEGA dela.... to je nedopustno, se pravi sem kaznovan s strani države ker moram delat v nedeljo...

Dohodnina do 900€ neto bi morala biti ukinjena (ob 800€ neto zgornjem minimalcu) potem pa

800€-900€ = 0% dohodnine
901€-1.400€ = 10% dohodnin
1401€-2.500€ = 25% dohodnina
2.500€+ = 35%

Hkrati pa ukinit bruto bruto, da končno delavec vidi koliko država pobere suma sumarum!


Ce bi ukinili prevoz in malico, a bi po tvoje potem tudi ostali morali dobiti 200€ povisice, ali samo tisti, ki so na minimalcu?

AndrejO ::

Mato989 je izjavil:

Hkrati pa ukinit bruto bruto, da končno delavec vidi koliko država pobere suma sumarum!

Pa čeprav je ta "bruto bruto" uporabljen v celi vrsti gospodarstev in to ne zgolj "po nesreči", temveč ponekod kar izrecno "by design"?

Čeprav se sliši privlačno, bo potrebna utemeljitev koristnosti tega ukrepa. Če za nič drugega, pa zato, ker bodo potem lokalni godrnjači spet in še bolj zavzeto primerjali hruške z maticami M5.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

Mato989 ::

FTad je izjavil:

Mato989 je izjavil:



V Sloveniji bi ogromno naredili če bi enostavno uzakonili minimalca na 800€ neto in ukinili prevoz in malico... tako bi za začetek ukinili geodiskriminacijo.

Naslednji korak k izboljšanju je korigiranje dohodninske lestvice ki je bolano nizka... jaz z papirnim minimalcem, PRESEGAM oba nivoja davčne dodatne olajšave zaradi NAGRAD in NEDELJSKEGA dela.... to je nedopustno, se pravi sem kaznovan s strani države ker moram delat v nedeljo...

Dohodnina do 900€ neto bi morala biti ukinjena (ob 800€ neto zgornjem minimalcu) potem pa

800€-900€ = 0% dohodnine
901€-1.400€ = 10% dohodnin
1401€-2.500€ = 25% dohodnina
2.500€+ = 35%

Hkrati pa ukinit bruto bruto, da končno delavec vidi koliko država pobere suma sumarum!


Ce bi ukinili prevoz in malico, a bi po tvoje potem tudi ostali morali dobiti 200€ povisice, ali samo tisti, ki so na minimalcu?


Zakon določa minimalca, ostalo je up for discussion... Če povišaš minimalca na 800€neto in ukineš prevoz in malico, potem se naj zbuni tisti ki danes dobi 900€ neto oz. preračuna če se mu splača delat za tako malo denarja in vozit :)

S tem bi predvsem ukinili geodiskriminacijo in pa prenehalo bi se zamegljevat višino plače pa tudi odmerna stopnja pokojnine se poviša, ker je višja bruto plača...

Mr.B ::

Pac nadaljevanje megle. Nocete met jasnih pogojev.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obdavčitev dela v Avstriji (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
978216396 (86955) kamiKaZaA
»

DOHODNINA 2017, inženirji potegnili kratko... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10527921 (21902) St235
»

Regres, prevoz, malica - smisel? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15831028 (26112) Invictus
»

Koliko neto je 1500 bruto (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5542450 (40572) BlueRunner

Več podobnih tem