» »

Gumbi za pešce pri prehodih-je sploh važno?

Gumbi za pešce pri prehodih-je sploh važno?

GabrieLeo ::

Verjetno je že vsak vsaj enkrat pomislil ali je sploh pomembno?
Moje mnenje je da tisti gumbi, ki jih samo malo pošlataš, da bipnejo so nepomembni, med tem ko tisti,
ki jih moraš pošteno pritisniti (rumena škatlica, gumb visokega reliefa) dejansko nekaj naredijo (ponavadi začne odštevati na drugi strani.

Je kdo tam odzunaj, ki ve kaj je štos? Rad bi razjasnil enkrat za vselej.
hvala že vnaprej

Tomas 33 ::

Je bil članek pred časom, da so ljudje bolj vodljivi, če imajo možnost pritisniti na gumb.
Enko kot v termostat za klimo v pisarni. Če je, tudi če je fake, bodo zaposleni bolj zadovoljni, kot če ga ni.

https://slo-tech.com/novice/t440044/p29...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomas 33 ()

FTad ::

Na dolocenih prehodih dejansko pripravijo, da se po dolocenem casu prizge zelena luc.

Primer na trzaski pri elektro faxu, nasproti Volte. Ce ne stistnes na gumb, bo vedno svetila zelena, za prost pretok prometa. Sele s tvojim pritiskom na gumb, bo sprozil, da se ti na prehodu prizge zelena + nastavljen je stevec, ki odsteva sekunde do zelene luci.

GabrieLeo ::

torej tam kjer je števec, dejansko gumb nekaj velja

Looooooka ::

Ni nujno.
Primer Dunajska.Tudi pred števcem, ki zdaj kaže čas je imel gumb efekt.
"Problem" je bil samo v tem, da se danes ljudje počutijo bolje, ker vidijo številke.
Pred prehodom je pod betonom tudi merilec(baje), ki preverja gostoto prometa. Bolj kot je gost promet dlje bo treba čakati na zeleno ne glede na to ali si pritisnil na gumb ali ne. Bo pa definitivno prej oziroma večkrat zelena če se na gumb pritisne, ker je treba upoštevati tudi dejstvo, da morajo ljudje prečkati cesto.

AnriK ::

Maš več tipov in s tem tudi namenov teh tipk. V Mariboru recimo večina semaforjev ne prižge zelene za pešče in kolesarje če tipka ni bila pritisnjena... Za moje pojme je varnost zaradi tega večja saj ti ne more "od nikjer" priletet kolesar ali pešeč, ki "lovi" zeleno. Potem imaš tudi gumbe zgolj za aktivacijo zvočnega signala - namenjeni slepim. Seveda pa obstajjo prehodi s semaforji, katerih namen je le ustavitev prometa od prečkanju - niso postavljeni v križiščih ampak na bolj prometnih prehodih. Obstajajo pa tudi t.i. "placebo" gumbi, kot je že blo omenjeno zgoraj.

FTad ::

Ni nujno, da je stevec se zraven (nisem pa 100% preprican). V splosnem bi rekel, da na raznih prehodih, ki niso na kriziscih, ampak nekje na sredi ceste, da dejansko igra vlogo, da sele ko stistes na gumb, da se potem prizge zelena. Nima smisla, da bi se prizigala zelena na random, ce ni nikogar na prehodu, saj bi s tem prekinil zeleni val.

smacker ::

Odvisno je od nastavitve semaforja. Ko so gumb zmontirali so predvideli, da bo funkcioniral. Porem se je spremenil prometni režim (odprtje kake nove ceste/zapora stare/povečan promet/...) in so spremenili nastavitev, da se gumb ne upošteva več. Nekega splošnega pravila kdaj ima svojo vlogo in kdaj ne ne moreš postavit.
V MB je stanje na večini križišč takšno, da gumb nima neke vloge. Veliko je takih, ki ne vplivajo na avtomobilske semaforje - ti se tako izmenjujejo v določenem intervalu. Dokler ne pritisneš gumba je na semaforju za pešce rdeča, čeprav je avtomobilski tok takšen, da bi lahko prečkal cesto. Kljub rdeči luči večina prečka, zato tak sistem pomoje bolj ogroža kot varuje (voznik ne pričakuje kolesarja, ker ima ta rdečo luč).
Druga zgodba je tam, kjer je prehod in ni križišča (ali pa je stranska cesta precej neprometna). Tam ponavadi tipak pravilno služi svojemu namenu.

cebelar123 ::

Meni pa se zdi da tile gumbi začnejo delovati komaj po neki uri. Recimo zvečer in ponoči, čez dan pa ne delujejo.

r3dkv1c4 ::

Nekateri si napačno razlagate funkcijo gumba.

Gumb ni tam, da ob pritisku ustavite promet takoj(kar si mnogi tudi predstavljajo) ampak je tam zato, da se ob pritstisku vključi tudi vklop semaforja za pešce, ker drugače stalno sveti rdeča.

Dokler ne pritisneš gumba je na semaforju za pešce rdeča, čeprav je avtomobilski tok takšen, da bi lahko prečkal cesto.

tako nekako

Meni pa se zdi da tile gumbi začnejo delovati komaj po neki uri. Recimo zvečer in ponoči, čez dan pa ne delujejo.


ni res
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r3dkv1c4 ()

buttcrack ::

cebelar123 je izjavil:

Meni pa se zdi da tile gumbi začnejo delovati komaj po neki uri. Recimo zvečer in ponoči, čez dan pa ne delujejo.

pomoje je ravno obratno, zvečer ne dela, ker je precej manjša frekvenca pešcev kot čez dan...

FTad ::

r3dkv1c4 je izjavil:

Nekateri si napačno razlagate funkcijo gumba.

Gumb ni tam, da ob pritisku ustavite promet takoj(kar si mnogi tudi predstavljajo) ampak je tam zato, da se ob pritstisku vključi tudi vklop semaforja za pešce, ker drugače stalno sveti rdeča.


Seveda, zelena se prizge glede na interval, kjer je najbolj smiselno, da se ne prekinja najboljse opcije za zeleni val.

cebelar123 ::

buttcrack je izjavil:

cebelar123 je izjavil:

Meni pa se zdi da tile gumbi začnejo delovati komaj po neki uri. Recimo zvečer in ponoči, čez dan pa ne delujejo.

pomoje je ravno obratno, zvečer ne dela, ker je precej manjša frekvenca pešcev kot čez dan...


Nebi reko da je ravno obratno. Saj fora je v tem da čez dan delajo križišča v avtomatiki, ponoči ko pa ni toliko peščev pa pač ne stojiš na rdeči z avtom na križišču pa nikjer nobenega.

Mavrik ::

GabrieLeo je izjavil:


Je kdo tam odzunaj, ki ve kaj je štos? Rad bi razjasnil enkrat za vselej.
hvala že vnaprej


Odvisno od nastavitev, v precej križiščih (še posebej tistih ko nimajo timerja) ne delajo nič s semaforji, vklopijo pa zvočni signal za slepe (in imajo gor narisano število pasov in smer vožnje da jo lahko slepi otipajo).
The truth is rarely pure and never simple.

beethoven ::

Zaradi pritiska na ta gumb se mi zdi, da se zelena za pešče ne prižge nič kaj hitreje. Sem pa opazil, da v nekaterih križiščih stalno gori rdeča za pešče (in kar je najbolj butasto) za kolesarje, dokler ne pritisneš gumba. Sem se enkrat načakal na križišču, pa opazujem promet, vzporedno s prehodom za pešče, ima zeleno, jaz pa še kar rdečo. Tam nekje po drugem ciklu mi je postalo jasno, da bo treba pritisnit gumb, da se bo naslednjič prižgala zelena na prehodu. Od takrat vsepovsod pritisnem gumb, za vsak slučaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: beethoven ()

GabrieLeo ::

okej ampak tam kjer je križišče ni pojnta da pešec s pritiskom na gumb vpliva na čas zelene luči, ker tako ali tako morajo speljati avti prej kot slej tudi iz druge smeri.
Recimo tam ko se gre proti rudniku in je glavna cesta brez križišč je zgodba drugačna. Tam je dejansko semafor zato ta spusti čez samo pešce.

#000000 ::

Tam kjer ga jest pritisnem, v nekej sekundah dejansko, dobijo vozniki rdećo v obe smeri, je pa res da traja samo kakih 10 sekund in moraš bit uren k strela, če je kak senior pa itak počakajo vozniki brez problema, ampak ta se mi zdi najbolj efektiven gumb, in ja ni tisti na senzor ampak gumb.

janezvalva ::

tisti gumbi so predvideni za gluhe/naglušne/gluhoneme osebe

r3dkv1c4 ::

Mavrik je izjavil:

GabrieLeo je izjavil:


Je kdo tam odzunaj, ki ve kaj je štos? Rad bi razjasnil enkrat za vselej.
hvala že vnaprej


Odvisno od nastavitev, v precej križiščih (še posebej tistih ko nimajo timerja) ne delajo nič s semaforji, vklopijo pa zvočni signal za slepe (in imajo gor narisano število pasov in smer vožnje da jo lahko slepi otipajo).

Ne pogovarjamo se o gumbih za slepe.

To niso enaki gumbi.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

janezvalva ::

r3dkv1c4 je izjavil:


Ne pogovarjamo se o gumbih za slepe.

To niso enaki gumbi.


res je, gumbi so za gluhe/naglušne/gluhoneme osebe

Highlag ::

Kje pa piše, da morajo biti gumbi ves čas v uporabi? Lahko je uporaba smiselna le ob urah, ko ni veliko pešcev, drugače pa semaforji delajo intervalno. Sam ne verjamem, da montirajo tipke samo zaradi lepšega.
Never trust a computer you can't throw out a window

Mare2 ::

Highlag je izjavil:

da montirajo tipke samo zaradi lepšega.


Tako je pri nekaterih voznikih s "smernimi kazalci". Imajo jih samo zaradi lepšega. ;)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

buttcrack ::

cebelar123 je izjavil:

buttcrack je izjavil:

cebelar123 je izjavil:

Meni pa se zdi da tile gumbi začnejo delovati komaj po neki uri. Recimo zvečer in ponoči, čez dan pa ne delujejo.

pomoje je ravno obratno, zvečer ne dela, ker je precej manjša frekvenca pešcev kot čez dan...


Nebi reko da je ravno obratno. Saj fora je v tem da čez dan delajo križišča v avtomatiki, ponoči ko pa ni toliko peščev pa pač ne stojiš na rdeči z avtom na križišču pa nikjer nobenega.

pri nas je eno križišče (zelo prometna cesta) tako. Od cca 7:00 pa do nekje 18:00 se zelena za pešce avtomatsko vklopi isto odštevalnik, po tem pa je zelena samo še "na zahtevo" pešca ali kolesarja, sicer čakaš kot bedak :)

Seveda pa to ni praksa povsod...

cebelar123 ::

buttcrack je izjavil:

cebelar123 je izjavil:

buttcrack je izjavil:

cebelar123 je izjavil:

Meni pa se zdi da tile gumbi začnejo delovati komaj po neki uri. Recimo zvečer in ponoči, čez dan pa ne delujejo.

pomoje je ravno obratno, zvečer ne dela, ker je precej manjša frekvenca pešcev kot čez dan...


Nebi reko da je ravno obratno. Saj fora je v tem da čez dan delajo križišča v avtomatiki, ponoči ko pa ni toliko peščev pa pač ne stojiš na rdeči z avtom na križišču pa nikjer nobenega.

pri nas je eno križišče (zelo prometna cesta) tako. Od cca 7:00 pa do nekje 18:00 se zelena za pešce avtomatsko vklopi isto odštevalnik, po tem pa je zelena samo še "na zahtevo" pešca ali kolesarja, sicer čakaš kot bedak :)

Seveda pa to ni praksa povsod...


Zdaj pa nevem ali se že od začetka strinjama al ne :)

BivšiUser2 ::

Mah to z gumbi je brezveze, ko potem čakaš minuto in pol na zeleno + da se kakšen idiot pelje čez rdečo, potem pa se ti na polovici prehoda preklopi nazaj na rdečo (Tržaška, Elektro faks), raje bi dali razumne intervale.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

kuvanasarma ::

BivšiUser2 je izjavil:

Mah to z gumbi je brezveze, ko potem čakaš minuto in pol na zeleno + da se kakšen idiot pelje čez rdečo, potem pa se ti na polovici prehoda preklopi nazaj na rdečo (Tržaška, Elektro faks), raje bi dali razumne intervale.


če se rdeča vklopi ko si že na prehodu je kul, maš še dosti časa da prideš do druge strani.
Pa če se ne motim je pri elektro faksu zelena nekih 15(+5) sekund, kar je za moje pojme čisto dosti časa za prečkat cesto 4x ne pa enkrat...

BivšiUser2 ::

Pa če se ne motim je pri elektro faksu zelena nekih 15(+5) sekund,
Prej polovica od 15 sekund.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Semafor velja tudi za kolesarje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šport
10818539 (6835) Invictus
»

Semafor-puščica v levo

Oddelek: Na cesti
164808 (4097) googleg1
»

Kolesarji in voznja v rdeco luc (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Šport
23337770 (33829) jype
»

Placebo se uporablja vsepovsod (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7721528 (17698) HeMan

Več podobnih tem