» »

Pri snemanju govora prihaja do šumov

Pri snemanju govora prihaja do šumov

Skarje ::

Dober dan,
zanima me kako vi odpravljate težave z šumi. Govor mora biti čist saj gre za poslovno predstavitev. Poskusil sem posneti zvok že na vseh napravah doma vključno z telefonskimi slušalkami, povsod enako precej glasen zvok v ozadju. Ali kdo ve če se da in kako se že pred snemanjem nastavi kakšno jakost zvoka naj zajame, ali kateri program z najmanj napora odstrani šume.
Lp in v naprej hvala.

kuglvinkl ::

Pengov je plato snemal na WCju.
Your focus determines your reallity

konspirator ::

Tiha soba aka studio.
--

dragana ::

Če ima tvoja naprava funkcijo AGC (automatic gain control) jo izklopi in ročno nastavi nivo snemanja.

Pomembno je tudi, da ima zvok, ki ga nameravaš posneti precej večjo glasnost kot ozadje.

Če je zvok ozadja enakomeren, se ga da programsko še kar dobro odstraniti.

Han ::

Za to potrebuješ dober mikrofon.

Furbo ::

Skarje je izjavil:

povsod enako precej glasen zvok v ozadju

Odstrani zvok v ozadju, oziroma najdi miren kraj za snemanje, pa bo. ;((
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Furiosa ::

Če vpišeš "sound recording background noise" v Google boš dobil ~18 miljonov rezultatov na tvoj problem oz. če se ti ne da -> magija

blackbfm ::

Tut ce bos programsko odstranu sume bo zanic kvaliteta, zvok bo tak kot da bi ga snemal pod vodo

Kokr je ze nekdo omenu, problem je v mikrofonu .. Ce si snemal na kaksen crap telefon je jasno da ne bo kvalitete

SaXsIm ::

Dobro je, da imaš zvok vsaj približno sprejemljive kvalitete. Pri snemanju si pustiš nekaj sekund tišine, da imaš posnet šum, ki ga kasneje uporabiš za izdelavo noise filtra. Svoj čas sem to počel v Cooleditu, kar je danes Adobe Audition. Imaš pa primerljiv filter na voljo tudi v brezplačnem Audacity.

Seveda bo pri slabem posnetku takšno početje imelo rezultate zadovoljive zgolj do neke mere. Kot so ti že povedali višje, če snemaš govor, bo za začetek bolje uporabiti dinamični mikrofon pred usti govorca, se spraviti v tih prostor, ki ima relativno dobro zvočno absorpcijo (recimo kakšna spalnica). Če že ne boš uporabljal namenske zvočne kartice, vsaj za čas snemanja računalnik odklopiti iz interneta ter ugasniti antivirusni program.
SaXsIm

globoko grlo ::

En soliden mikrofon, lahko ga tut na bolhi cukneš, če gre za enkratni dogodek.
Za samo snemanje morš biti v tihi sobi (nič zunanjih motilcev aka čebljanja, zapiranja vrat/oken/gradbišča/prometa itd.)
Vedi, da mic hitro zajame dihanje, cmokanje, mljaskanje, težek jezik itd, torej mora govorec govoriti jasno in razločno brez cmokanja ipd. Kot so že rekli, govor mora biti dosti glasnejši kot pa back noise.

Posnetek nato v kateremkoli audio editorju normaliziraš, EQjaš in če je dost ok posnet in dost ok govorjeno, je to to.
Eventuelno mal skompresiraš zadevo pa si zmagal.

Šume in podobne pyzdarije se da odstrant z free programi al pa plačljivimi aka Izotope RX. TU moraš vedeti, da preagresivno odstranjevanje šumov pobere preveč govora in bo rezultat zanič.
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

Arey ::

Mirno okolje za snemanje, pravilno postavljen ustrezen mikrofon. Če ne znaš, priporočam da nekomu plačaš. Za snemanje pogovora ti nihče ne bo računal nekih bajnih vsot, in če sam en znaš je to edin način da boš mel res kvaliteten posnetek.

RatedR ::

Jaz sem snemal eno stvar s mobilnim telefonom, šum v ozadju sem odpravil s programom Audacity:
https://www.youtube.com/results?search_...
Izbereš si tutorial in je to to 8-)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Snemanje ambientnih zvokov v HQ

Oddelek: Zvok in slika
8719 (609) Superboyy
»

Domači snemalni studio

Oddelek: Loža
123219 (673) midiboss
»

Kvaliteten mikrofon

Oddelek: Zvok in slika
234058 (3697) Arey
»

Bass kitara na komp (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
563818 (3179) dottor
»

Hardware za snemanje zvoka

Oddelek: Zvok in slika
202091 (1828) Jeebs

Več podobnih tem