» »

Evropski parlament za konec geoblokiranja

Evropski parlament za konec geoblokiranja

Slo-Tech - Odbor za notranji trg in varstvo potrošnikov (IMCO) pri Evropskem parlamentu je potrdil osnutek nove zakonodaje, ki bo prepovedala geoblokiranje v EU in različne spletne cene za različne uporabnike. Ocenjujejo, da EU zaradi tega letno izgubi 770 milijonov evrov. Že obstoječa pravila proti geoblokiranju oziroma diskriminaciji uporabnikov glede na državo bodo razširili tudi na pretočne storitve, kot sta Spotify ali Netflix.

To je ena izmed prioritet Evropske komisije, ki si prizadeva vzpostaviti enoten digitalni evropski trg. Številni ponudniki izdelkov in storitev njihove cene prilagajajo lokalni kupni moči. S tem načeloma ni nič narobe, če je kupcem omogočeno tudi naročanje od drugod - kar pa jim ni. Strani, kot so Amazon, eBay ali Zalando, uporabnika na podlagi IP-ja avtomatično preusmerjajo na lokalno verzijo strani. Nova pravila bodo takšne avtomatične preusmeritve prepovedale, vključujejo pa tudi avtorsko zaščiteno vsebino: glasbo, igre, programsko opremo in e-knjige. Toda ker se evropske države zavzemajo za izključitev teh vsebin iz omejitve, bo tu še pestro.

Še večji problem je nedostopnost nekaterih storitev v določenih državah, recimo različna ponudba na Netflixu v različnih državah članicah. Kar se tiče izdelkov, bi moral biti nakup omogočen iz vseh držav. To pomeni, da bo lahko Slovenec kupil televizijo v francoski spletni prodajalni, a če ta ne prodaja v Slovenijo, bo moral za prevoz poskrbeti sami ali jo iti iskat. Ponudniki storitev protestirajo, češ da bo efekt samo en - dvig cen v državah, kjer so trenutno nižje. Evropski parlament bo sedaj začel poganjaja s članicami o končnem besedilu.

19 komentarjev

Gregor P ::

Tega geoblokiranja ne bi smelo sploh nikoli biti;( ... tako da končno korak v pravi smer:)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

TESKAn ::

Beh ta EU, samo nekaj bi birokratizirali pa zapovedovali...fuj in fej;(.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Poldi112 ::

Da bi povedal, zakaj je ta ukrep fuj in fej, je pa verjetno preveč?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

mtosev ::

podpiram. rad bi vido več stuffa npr na netflixu.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

slitkx ::

TESKAn je izjavil:

Beh ta EU, samo nekaj bi birokratizirali pa zapovedovali...fuj in fej;(.

Si rad (geo)blokiran?

carota ::

Zakaj ne bi poenostavili in rekli, da se kršenja avtorskih pravic ne more preganjati za geoblokirane vsebine? Ponudniki bi hitro opustili to prakso. :)

zmaugy ::

Končno!

MrNighthawk ::

TESKAn je izjavil:

Beh ta EU, samo nekaj bi birokratizirali pa zapovedovali...fuj in fej;(.


Res butast komentar.

Geo blokiranje ni posledica EU birokracije. Odprava geoblokiranja bi bila posledica EU birokracije ;)

mulc007 ::

TESKAn je izjavil:

Beh ta EU, samo nekaj bi birokratizirali pa zapovedovali...fuj in fej;(.


Takšne butaste izjave pa že dolgo nisem prebral.

njyngs ::

TESKan vas trolla...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

mtosev ::

njyngs je izjavil:

TESKan vas trolla...
he's not very funny.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jype ::

Yes, he is. Fašisti se nonstop derejo, kako jim EU birokratizira življenja. On je samo potegnil logičen sklep: EU spet birokratizira.

Nedvomno se enako počutite (vsaj tisti, ki dejansko kdaj zapustite rodno grudo) tudi ko vam EU bistveno zniža račun za podatkovni prenos po celotni EU.

Smrt fašizmu!

Mr.B ::

Jp,
cene igric Steam-u so v avstriji dražje kot v Sloveniji. Še sreča da je cel kup drugih ponudnikov, tako da v Steam samo še ključ vpišem...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

nagobčnik ::

Par sarkazem detektorjev je zrelih za servis.

Lonsarg ::

Upam da bodo znali malo bolj z roko po mizi udarit da bo to hitro sprejeto. Ker za ta roaming ukinit so rabili desetletje.

Ales ::

Grejo po neki (delno zlobirani, zagotovo) hitrosti, z namenom da ne sesujejo prehitro obstoječe denarne tokove telekomov, medijske industrije, itd. in se imajo mastodonti čas prilagoditi.

Z osebnega stališča bi si vsi mi želeli, da bi šlo hitreje... in najbrž bi tudi šlo... a lobiji se ne dajo kar tako. Prehitro pa najbrž ne bi bilo dobro za nikogar.

M.B. ::

Prekinitev geoblokiranja pomeni, da lahko potem gledam tudi tisto kar je na UK, DE, ES Netflixu, al to pomeni, da tudi ko sem v UK lahko vidim to kar je na Slovenskem. Ker na prejšnji novici je to pomenlo ravno drugo, ne pa prvo, kar bi si mi verjetno želeli.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

cegu ::

M.B. je izjavil:

Prekinitev geoblokiranja pomeni, da lahko potem gledam tudi tisto kar je na UK, DE, ES Netflixu, al to pomeni, da tudi ko sem v UK lahko vidim to kar je na Slovenskem. Ker na prejšnji novici je to pomenlo ravno drugo, ne pa prvo, kar bi si mi verjetno želeli.


To bo še trajalo leta da se vnese. Že danes imaš npr. pravico kjerkoli v EU odpreti bančni račun, ne glede na to če si prijavljen, živiš in delaš v Sloveniji. Večje banke to uredijo brez problema, N26 je komaj štartala in kljub ogromno problemov ki jih ima to ponuja že skoraj večini, slovenkse banke pa tega tujcem ne omogočajo. Nimaš slovenske EMŠE ali DAVČNE? Računalnik ne pusti.

Zraven pa jamrajo da jim gigantje jemljejo posel v Sloveniji. Ja ni čudno, če se nači ne znajo razširiti ven.

Podobno bo tukaj. Jamrali bodo, da bodo giganjte pobrali delež, namesto da bi prišli ven z rešitvijo, ki bo ugodna ne samo za 2mio trg, ampak za 500mio trg. Mi smo pri tem dejanko v ogromni prednosti, trg se nam poveča za faktor 250.

Pri gasilcih kupujemo črpalko, v nemčiji jo prodajajo za 9600€, v Sloveniji isto za 11000€ in mi je v nemčiji nočejo prodati, ker jim proizvajalec ne pusti. Zloraba prostega trga. Podobno z vso gasilsko opremo, ki smo jo primorani plačati dražje, kljub temu da so identične (ista firma, ista šifra rokavic) v tujini cenejše. Primorani smo občino prinesti naokrog, ker nam drugače ne sofinancira.

aycabron ::

Ojoj bogi nemci.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

EU sprejela dogovor o prenosljivosti digitalnih vsebin (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
13622959 (19221) MrStein
»

Evropski parlament sprejel pravila glede čezmejne dostopnosti digitalnih vsebin

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
319867 (7386) Rokec
»

Evropski parlament potrdil konec mobilnega gostovanja in nevtralnost interneta

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
4014120 (10420) MuadDib
»

Glasovanje o svežnji "telecoms-package" v EU parlamentu

Oddelek: Omrežja in internet
61244 (1003) BlueRunner

Več podobnih tem