» »

Redno delovno razmerje in denarne kazni

Redno delovno razmerje in denarne kazni

d0rK ::

Ena iz delovnega prava. Zanima me, če imajo denarne kazni, ki jih delodajalec določi z nekim arbitrarnim seznamom delavcevih dolznosti, kakšno osnovo v katerem zakonu? Delavci smo dobili dve strani dolžnosti in pripadajoče kazni v primeru neupoštevanja. Primeri:

Uporaba osebnega telefona na delovnem mestu: 50eur kazni
Zamuda na delovno mesto (zamuda je če ne prideš 15 minut preden si pisan) 5eur kazni

In podobno. Kakšne kolektivne pogodbe na ravni dejavnosti ne najdem.

popster ::

Rabi racun delodajalec da prejema gotovino?

kunigunda ::

Wtf. Pomoje cajt za inspekcijo. Pa firmo javno izpostavt.

Tilen ::

kunigunda je izjavil:

Wtf. Pomoje cajt za inspekcijo. Pa firmo javno izpostavt.


Težko, če je pravilno zastavljen sistem. Predvidevam, da se "kazni" odštevajo od KPI-jev in ne od osnovne bruto plače.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

MIHAc27 ::

50EUR za uporaba telefona?! Pa saj toliko je kazen, če telefonariš v avtu med vožnjo. Pa tam dejansko nekoga celo ogrožaš.

Kazen za zamujanje še nekako razumem, čeprav 15 minut prej? To zame še ni zamujanje. Tudi če upoštevam, da se mogoče rabiš preoblečt in bit dejansko za mizo/trakom točno, če se preoblečeš v 5 minutah si še vedno točen, kaj ne.

A je tudi kaka kazen za neumne direktorje, ki tole požegnjajo? Upam, da ja.

Tole je po moje čisti mobing.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MIHAc27 ()

dope1337 ::

MIHAc27 je izjavil:

50EUR za uporaba telefona?! Pa saj toliko je kazen, če telefonariš v avtu med vožnjo. Pa tam dejansko nekoga celo ogrožaš.


Sej na delovnem mestu, tudi lahko koga ogrozas ...

P.S. Na nasi firmi smo tudi imeli neupravicen izostanek na delovnem mestu: -100 EUR + placilo nastanitve za tisti dan (pac, sam si kril stroske hotela/apartmana/motela).

Je bila inspekcija vmes, ki je drugace za raznorazne stvari firmi nalozila 900.000EUR kazni (no, nisem ziher alo je bilo samo kazni toliko, najverjetneje tudi poplacilo dolznosti za nazaj), vendar le-to se ni spremenilo.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

Besna Glista ::

En grozen primer: Nekdo v družini umre in to sporočijo novico preko mobilnega telefona. Konec meseca ti direktor na plačilni listi izpiše postavko -50€ zaradi uporabe osebnega telefona.

MadMicka ::

ZDR-1 določa v 172. členu, da je denarna kazen možna, če je določena s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti.

Se pravi, najprej moraš preveriti, če velja za delodajalca kaka kolektivna pogodba na ravni dejavnosti.
Tu je seznam: http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podr...

Če velja, je to problem. Namreč, pomoje bi morale biti konkretne kazni za konkretne kršitve določene v kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti, ali pa vsaj v podjetniški kolektivni pogodbi, nikakor pa ne s splošnim aktom delodajalca.

AndyS ::

Jaz bi se vprašal zakaj je bilo takšne ukrepe sploh potrebno uvesti.

Compufreek ::

AndyS
Jaz bi se vprašal zakaj je bilo takšne ukrepe sploh potrebno uvesti.

Včasih si samo direktorji nimajo kaj začet in si nekaj namislijo da opravičijo svoje sedenje v pisarni..


Pri nas je bilo tako da nismo meli neke omejitve, eni so prihajali ob pol osmih drugi 10 čez osmo (delo je od 8 - 16h), se je zamenjal direktor in rekel da če kdo pride po osmi in ne dobi njegovega podpisa ima za vsako zamudo 4 ure minusa. Dosegel je to da so ljudje slabe volje, zjutraj je pridobil tiste 4 - 10 minut kolikor smo prej flexibilno prihajali, popoldne pa smo prej brez problema potegnili do 5 ali celi 7 ih zvečer zdaj odhajamo ob 16.00 brez izjeme pa če je cel kup dela ali ne .... super rešitev ;)

Zgodovina sprememb…

Er333 ::

Compufreek je izjavil:

AndyS
Jaz bi se vprašal zakaj je bilo takšne ukrepe sploh potrebno uvesti.

Včasih si samo direktorji nimajo kaj začet in si nekaj namislijo da opravičijo svoje sedenje v pisarni..


Pri nas je bilo tako da nismo meli neke omejitve, eni so prihajali ob pol osmih drugi 10 čez osmo (delo je od 8 - 16h), se je zamenjal direktor in rekel da če kdo pride po osmi in ne dobi njegovega podpisa ima za vsako zamudo 4 ure minusa. Dosegel je to da so ljudje slabe volje, zjutraj je pridobil tiste 4 - 10 minut kolikor smo prej flexibilno prihajali, popoldne pa smo prej brez problema potegnili do 5 ali celi 7 ih zvečer zdaj odhajamo ob 16.00 brez izjeme pa če je cel kup dela ali ne .... super rešitev ;)

Hah, tole je pa kot bi bral nekoga iz naše firme

Invictus ::

Compufreek je izjavil:


Pri nas je bilo tako da nismo meli neke omejitve, eni so prihajali ob pol osmih drugi 10 čez osmo (delo je od 8 - 16h), se je zamenjal direktor in rekel da če kdo pride po osmi in ne dobi njegovega podpisa ima za vsako zamudo 4 ure minusa. Dosegel je to da so ljudje slabe volje, zjutraj je pridobil tiste 4 - 10 minut kolikor smo prej flexibilno prihajali, popoldne pa smo prej brez problema potegnili do 5 ali celi 7 ih zvečer zdaj odhajamo ob 16.00 brez izjeme pa če je cel kup dela ali ne .... super rešitev ;)

To me spominja na mojo bivšo firmo, ko sem imel zagovor pri direktorju, ker sem včasih prišel malo čez osmo. Sem ga gledal ko tele v nova vrata. Meni nič jasno. On pa resen, kot bi pokuril celo bajto...

Potem so pa uvedli fleksibilen delovni čas od 8-16. Kar je pomenilo, da si prej in kasneje tolkel nadure, ki so jih 2.1 zbrisali iz sistema.

Sem pa uvedel nagrado za butlja leta, ki jo je dobila oseba z največ izbrisanimi nadurami. Seveda ni treba poudarjati, da niso bile plačane...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AndyS ::

Včasih imaš takšne direktorje, ponavadi pa takšne ukrepe sprožijo zaposleni, ki so zaščiteni s pogodbo za nedoločen čas in si privoščijo tudi nokusne, nezrele in neodgovorne dnevne poteze.

Daleč od tega, da podpiram opisan sistem "palice", ampak vseeno bi bilo fino slišat tudi drugo plat zgodbe. Verjetno so v avtorjevem podjetju to uvedli zaradi peščice oseb, "po hrbtu" so jih pa dobili vsi.

MIHAc27 ::

V eni moji prejšnji firmi so nekateri res hodili na kosilo ob čudnih urah, in jih potem ni bilo celo uro nikjer. Potem so uvedli strogo 11:30 vsi odmor do 12h razen tajnice, ki gre pol ure kasneje. Meni je bilo skoraj še bolj všeč, ker smo potem vsi skupaj hodili, prej pa vsak posebej.

Drugače pa strogo 8:00 do 16:00 je bull**it vsaj ponekod (izjema bi bil kak tekoči trak). Jaz dostikrat pridem tudi 16:30 iz terena. Ali pa je treba ob 8.00 že kje bit, ne šele v toplo pisarno prit pasijanso igrat.
Seveda se tudi zgodi, da kdaj 8.00 ne morem biti v pisarni (sestanek v šoli, bolezen,...) imam na srečo dovolj razumevajočega šefa, da se to da speljat. V zahvalo pa seveda potegnem, če je treba tudi v noč, ko je nujno.

Invictus ::

AndyS je izjavil:


Daleč od tega, da podpiram opisan sistem "palice", ampak vseeno bi bilo fino slišat tudi drugo plat zgodbe. Verjetno so v avtorjevem podjetju to uvedli zaradi peščice oseb, "po hrbtu" so jih pa dobili vsi.

Druga stran zgodbe je ponavadi taka, da so vsi taski podeljeni ustno, in da nihče nima nadzora nad vsemi taski.

Čeprav je dovolj softwara za tako podporo.

Ampak večina direktorčkov pri nas si misli, da oni nekaj rečejo, in potem vse leta okoli njih in naredi izrečeno. Tako je ponavadi tudi vodenje podjetja, sploh manjših.

Problem je pa v tem, ker so ti direktorčki večinoma neki diplomanti managerske smeri EF ali MBA in še v življenju niso naredili nekega projekta, še manj pa vzdrževali. Oz. so bili tako majhni, da si vse taske in roke zapomni še tak butelj...

Druga skrajnost pa je, ko nekega dobrega razvijalca povišajo v šefa (ker mu drugače ni mogoče dati višje plače) in podjetje tako izgubi dobrega razvoijalca, ter dobi zanič šefa.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Tilen ::

Pri nas smo naredili anketo med zaposlenimi in ugotovili, da zaposlene moti registracija za malico. Registracija se je permanentno ukinila. Še vedno smo tukaj. :)

Prihod na delo je že od nekdaj fleksibilen.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

MIHAc27 ::

Mene zanima še ena stvar.. kam gre ta denar od kazni.
Bi se celo strinjal z temi kazni, če bi veljala za vse. Od čistilke Fate do Direktorja. Denar bi se pa potem namensko porabil za vse zaposlene (piknik, izlet, izobraževanje, kak aparat v kuhinji, itd).

scipascapa ::

ja kam misliš, v jahte.

AndyS ::

Zelo pomagajo vaši odgovori ja.
Večina pogodb o zaposlitvi ima fiksni in variabilni del. Variabilni del se uporablja za korenček in palico pri finančnem delu motivacije. Verjetno se s temi "kaznimi" manjša višina variabilnega dela bruto plače. Ne pričakovat, da boš dobil UPN položnico.

djabi ::

Denar gre lastnikom firme.

....

Jaz sem bil pred leti šest mesecev zaposlen pri eni firmi*, kjer s(m)o imeli plače vezane na opravljeno delo. Če nisi bil "priden" ali pa nisi sledil navodilom, so sledile sankcije. Uporaba lastnega telefona v službenem času je bila striktno prepovedana in denarno kaznovana, tudi v primeru, da si zamudil ali pa slučajno kakšno minuto prej odšel iz delovnega mesta je bilo kaznivo in odbito od plače. Kajenje, kavica ipd. ni bilo dovoljeno, razen v času malice.

Sistem je bil postavljen sledeče: plača je bila določena v obliki minimalne plače, če si opravil več dela, si lahko dobil dva ali večkratnik tega, če si bil ljubljenec direktorja, potem pa še tudi kakšno dodatno nagrado (v denarju ali v kakšni drugačni obliki, npr. vikend paket v kakšni termi ipd.).

Večina pa seveda ni dobila skoraj nič več kot minimalca, saj so v vodstvu vsak teden vodili statistiko, na koncu meseca pa naredili analizo in 95% zaposlenih ni dosegala zastavljene standarde. Delavci so obupali, zati večina ni zdržala več kot en mesec.

* firma se je ukvarjala s (pre)pakiranjem izdelkov tretjih izdelovcev za več vzhodnoevropskih naročnikov in balkanski trg

starboi ::

djabi je izjavil:

Denar gre lastnikom firme.

....

Jaz sem bil pred leti šest mesecev zaposlen pri eni firmi*, kjer s(m)o imeli plače vezane na opravljeno delo. Če nisi bil "priden" ali pa nisi sledil navodilom, so sledile sankcije. Uporaba lastnega telefona v službenem času je bila striktno prepovedana in denarno kaznovana, tudi v primeru, da si zamudil ali pa slučajno kakšno minuto prej odšel iz delovnega mesta je bilo kaznivo in odbito od plače. Kajenje, kavica ipd. ni bilo dovoljeno, razen v času malice.

Sistem je bil postavljen sledeče: plača je bila določena v obliki minimalne plače, če si opravil več dela, si lahko dobil dva ali večkratnik tega, če si bil ljubljenec direktorja, potem pa še tudi kakšno dodatno nagrado (v denarju ali v kakšni drugačni obliki, npr. vikend paket v kakšni termi ipd.).

Večina pa seveda ni dobila skoraj nič več kot minimalca, saj so v vodstvu vsak teden vodili statistiko, na koncu meseca pa naredili analizo in 95% zaposlenih ni dosegala zastavljene standarde. Delavci so obupali, zati večina ni zdržala več kot en mesec.

* firma se je ukvarjala s (pre)pakiranjem izdelkov tretjih izdelovcev za več vzhodnoevropskih naročnikov in balkanski trg


zakaj pa si delal v tako sovražnem okolju toliko časa ? Bi se jim na tvojem mestu zahvalil za sodelovanje že prvi dan službe oz. pred podpisom pogodbe. :|

kunigunda ::

Pri mojem sihtu je kazniva neuporaba oz. nejavljanje na telefon, ker je sluzben :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sankcije zaposlitvene agencije ker nisem šel na delo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5414068 (11075) Mare2
»

Ali lahko varnostnik kaznuje ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10624906 (21709) St235
»

Pogoji za pridobitev stalne zaposlitve oz. odpravnine

Oddelek: Problemi človeštva
61342 (1130) iKst
»

Prevoz do dela (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12126749 (22835) Invictus

Več podobnih tem