» »

Napad na pametne televizorje prek prizemnega signala

Napad na pametne televizorje prek prizemnega signala

Slo-Tech - Napadi na pametne televizorje niso nič novega in so že znani, a so napadalci doslej potrebovali fizični dostop. Raziskovalci iz švicarskega podjetja Oneconsult pa so sedaj demonstrirali napad, kjer nadzor nad televizorjem dobimo z oddajanjem zlonamernega signala DVB-T, kar je bistveno nevarneje. Celo zloglasen Weeping Angel (glej Vault 7) napad na Samsungove pametne televizorje terja fizično namestitev programske opreme na televizor. Toda Švicarji so sedaj pokazali, da gre tudi po zraku.

Rafael Scheel je na varnostni konferenci European Broadcasting Union Media Cyber Security Seminar februarja pokazal, kako lahko zlonamerno kodo vstavi v signal DVB-T, s čimer je napad mogoče izvesti na bistveno večjem številu televizorjev istočasno. Če pripeljemo prenosni oddajnik v gosto poseljeno sosesko lahko okužimo veliko televizorjev, lahko pa ga pripeljemo tarči na dvorišče. Če pa hekerji uspejo napasti televizijsko postajo, lahko zlonamerni signal oddajajo kar po celotnem območju.

Tako napaden televizor lahko izkoristimo za prisluškovanje dogajanju v okolici, saj imajo pametni televizorji pogosto ne le mikrofon, temveč tudi kamero. Lahko pa ga uporabimo tudi kot izhodišče za napad na domače omrežje, če je povezan vanj. Scheel pojasnjuje, a je kar 90 odstotkov vseh pametnih televizorjev ranljivih na trenutni napad, saj podpirajo HbbTV.

Televizorji se samodejno povežejo na močnejši signal, torej lahko s poceni oddajnikom (recimo za 200 dolarjev) preprosto preglasimo javni signal v okolici. Ker HbbTV vsebuje način za pošiljanje ukazov pametnim televizorjem, je napad mogoč. Scheele je postavil spletno stran, ki izkorišča ranljivost v Flashu in ranljivost v JavaScriptu. Ko je televizor z lažnim signalom DVB-T usmeril na to stran, mu je ranljivost omogočila prevzem nadzora. Ker televizor ne pokaže nikakršnega signala, da je bil kompromitiran in ker je napad strogo enosmeren (televizor ne oddaja signala DVB-T), čiščenje pa izjemno težko (okužba preživi tovarniško ponastavitev in ponovne zagone), je problem zelo resen.


49 komentarjev

novaa ::

toliko o digitalizaciji....
me zanima če se podobno da pri avtomobilih preko dab pridobiti nadzor in z volanom zavit v levo. Potem pa samo parkiraš oddajnik ob avtocesti.

konspirator ::

Ker televizor ne pokaže nikakršnega signala, da je bil kompromitiran in ker je napad strogo enosmeren (televizor ne oddaja signala DVB-T), čiščenje pa izjemno težko (okužba preživi tovarniško ponastavitev in ponovne zagone), je problem zelo resen.

Zlobna koda gre kam ? Če nikamor, to pomeni da se tv vsakič znova okuži ?


novaa
Pri avtomobilih je podobno, varnost je na zadnjem mestu, samo da dela.
Zelo diskretna metoda za eliminacijo nasprotnikov.


http://www.wheels24.co.za/News/Guides_a...
--

Looooooka ::

To se zgodi, ko das linux na pametne naprave :D

korenje3 ::

zato imam panasonic tv in ne samsung jajca. samsung se reši sicer takih problemov tako: hekerji delajo 0 day hacks, samsung pa 0 day tvs. tko kot svoje telefone vsako leto nov.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Okapi ::

Kdo sploh še uporablja DVB-T? Par penzionistov. Močno si bodo pomagali z okuženjem njihovih televizorjev.

konspirator ::

Okapi
Kdo sploh še uporablja DVB-T? Par penzionistov.

Wrong.

Zlobna koda gre v mtd dele tv, ki so rw.
--

poweroff ::

Ravno penzionisti ne uporabljajo DVB-T... ker POOP TV ne oddaja več gorskih zdravnikov.

Anyway, če gre preko DVB-T, gre tudi preko DVB-C verjetno.
sudo poweroff

opeter ::

Okapi je izjavil:

Kdo sploh še uporablja DVB-T? Par penzionistov. Močno si bodo pomagali z okuženjem njihovih televizorjev.


Jaz naprimer. Ampak nimam pametnega teveja.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

konspirator ::

Ne gre se samo za napad preko dvb-t/dvb-c & upokojence, temveč je ranljivo 90% vseh pametnih televizorjev, ki podpirajo HbbTV standard.
--

Zgodovina sprememb…

Mr.B ::

Vprašanje, ker nisem vsega bral.
Imaš kabelski internet. DVB na televizurja "sicer ne uporabljaš", toda če je napadalec dovolj blizu in oddaja dovolj močni signal, verjetno TV še vedno sprejema signal preko DVB prekvenc, ergo je tudi odprt za napad ?
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

BigWhale ::

Ljudje se pa cudijo, ko jim recem, da bi rad imel 65" 4K dumb panel, ki ima en sam HDMI vhod in nic drugega.

Okapi ::

Mr.B je izjavil:

Vprašanje, ker nisem vsega bral.
Imaš kabelski internet. DVB na televizurja "sicer ne uporabljaš", toda če je napadalec dovolj blizu in oddaja dovolj močni signal, verjetno TV še vedno sprejema signal preko DVB prekvenc, ergo je tudi odprt za napad ?

Sam od sebe sigurno ne. Na začetku, ob namestitvi, mu poveš, kateri vhodni signal uporabljaš. In če to ni DVB-T, antenskega vhoda ne bo gledal. Poleg tega bi moral biti signal hudo močan, da bi brez antene tv sploh kaj zaznal na antenskem vhodu.

opeter ::

Mr.B je izjavil:

Vprašanje, ker nisem vsega bral.
Imaš kabelski internet. DVB na televizurja "sicer ne uporabljaš", toda če je napadalec dovolj blizu in oddaja dovolj močni signal, verjetno TV še vedno sprejema signal preko DVB prekvenc, ergo je tudi odprt za napad ?


Misliš, da to tako deluje?

Po mojem je ta funkcija (oz. čip) izklopljen, razen, če imaš priklopljeno anteno in v OSD-ju prestaviš vhod na anteno.
Kako bi drugače naprava (v tem primeru TV) šparal z energijo? Če se motim, me popravite.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

klinker ::

BigWhale je izjavil:

Ljudje se pa cudijo, ko jim recem, da bi rad imel 65" 4K dumb panel, ki ima en sam HDMI vhod in nic drugega.


Hvala enako. No, jst rabim se ethernet za streamanje iz multimedia serverja in kak hdmi vec, "smart" funkcij, kamer, micov, ipd pa nikakor nocem.

opeter ::

V tem primeru je najboljše kupit navadni računalniški ekran z vgrajenimi zvočniki :)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Isht ::

Če ne uporabljaš antene, torej težav ni...

korenje3 ::

BigWhale je izjavil:

Ljudje se pa cudijo, ko jim recem, da bi rad imel 65" 4K dumb panel, ki ima en sam HDMI vhod in nic drugega.


prodajajo tudi take monitorje. sam tv hub moraš kupit in to je to.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

...:TOMI:... ::

Isht je izjavil:

Če ne uporabljaš antene, torej težav ni...


Ne. Če uporabljas anteno in imas neumen TV, potem ni tezav. Tezava so kvazi pametni TVji.
Tomi

Spura ::

Uporaba browserja v pametnih TVjih je problematicna, ker mas nek 100 let star browser notr.

Neumni ljudje hocejo pametne naprave, pametni pa neumne naprave.

Spajky ::

Jest pa rabim samo večji Flat screen 100Hz CRT in DVD player ;) za gledat stvari iz YT v XVID ter analogno kabelsko za vmes ... pa še dumb Nokio Phone izpred 10 let. Pa avto čimbolj dumb (vsaj da lahko odklopim servo volana etc ... Če hočem kam bolj v neznano it, pa avtokarta na papirju - no navigation needed - lahko gledam na cesto in ne na ekran navigacije ...

Pa se mi težko zgodi, da bi me kdo shekal, da bi zapeljal z avtom po pločniku na mostu med ljudmi in jih malo polomil, pa da me pol predstavijo kot zradikalizirano (žrtev) in ustrelijo, da ne morem pričat ...

Ta digitalizacija je IMHO šla čez vse razumne meje (vse za dobiček) ... Še v trgovini se vse ustavi na blagajni, ko pade veza s centralo ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

OK.d ::

No sedaj bomo imeli pa legalno pravico sestreljevat drone, če letajo okoli tvoje hiše;)
LPOK.d

PrihajaNodi ::

V Slovenijo prisli tudi digitalni nagrobniki. Prvi v Mariboru.

Zgodovina sprememb…

dexterboy ::

Ne razumem folka, ki hoče okoli sebe same pametne naprave?
Zakaj so pa potlej še oni pametni?
Neee, čakaj, kaj sem narobe napisal?
... ja, ja, tisto sem narobe napisal, tisto...:))
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

mtosev ::

mi doma mamo dvb-c smart tv. kdo za vraga še sploh uporabljat dvb-t? gor je itak samo par kanalov
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

BlaY0 ::

Looooooka je izjavil:

To se zgodi, ko das linux na pametne naprave :D

Nope. To se zgodi, če zaposliš developerje, ki so bili navajeni na Windows in jim rečeš naj na hitro nekaj spacajo za Linux. Kode jasno ne daš na GitHub in potem 5 let živiš v zmotnem prepričanju, da je vse OK.

PrihajaNodi je izjavil:

V Slovenijo prisli tudi digitalni nagrobniki. Prvi v Mariboru.

...e vidš, to bo pravi playground za heking :P

UMRO JE BROJ JEDAN

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

mtosev ::

PrihajaNodi je izjavil:

V Slovenijo prisli tudi digitalni nagrobniki. Prvi v Mariboru.
sn iz MB pa prvič slišim. where?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

PrihajaNodi ::

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

korenje3 je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Ljudje se pa cudijo, ko jim recem, da bi rad imel 65" 4K dumb panel, ki ima en sam HDMI vhod in nic drugega.


prodajajo tudi take monitorje. sam tv hub moraš kupit in to je to.


Ok, kje lahk kupim 65" 4K racunalniski monitor za ene 1500 EUR?

korenje3 ::

BigWhale je izjavil:

korenje3 je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Ljudje se pa cudijo, ko jim recem, da bi rad imel 65" 4K dumb panel, ki ima en sam HDMI vhod in nic drugega.


prodajajo tudi take monitorje. sam tv hub moraš kupit in to je to.


Ok, kje lahk kupim 65" 4K racunalniski monitor za ene 1500 EUR?


https://anni.si/monitorji/led-monitor-6...

hmm se mi je zdelo da imajo na anni 4k monitorje, pa vidim da piše samo full-hd.
4k samo 43" https://anni.si/monitorji/led-monitor-p...

no evo sem malo iskanja naredil in vložil 2 minuti svojega časa v to delo https://geizhals.eu/sony-fw-65x8570c-a1...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

OK.d ::

LPOK.d

LuiIII ::

Uf se pravi, da tudi če nimam antene, kabla, da je zadeva ranljiva? Pa sem ravno premišljeval ali naj dam v prihodnosti velik TV ali projektor v novo bajto.

korenje3 ::

i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

WamPIRe- ::

mtosev je izjavil:

mi doma mamo dvb-c smart tv. kdo za vraga še sploh uporabljat dvb-t? gor je itak samo par kanalov

Marsikje po sloveniji ni druge možnosti za TV kot DVB-T -> internet ADSL max 4Mbps, kabelska 5km stran..
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

BigWhale ::

korenje3 je izjavil:

no evo sem malo iskanja naredil in vložil 2 minuti svojega časa v to delo https://geizhals.eu/sony-fw-65x8570c-a1...


Tukaj ni blo nobenga po ceni 1500 EUR. 65" 4K smart TV dobis za 1500 EUR.

mtosev ::

a tisti kateri živijo v t.i. vukojebinah ne morejo priti do npr total tvja? sem v okolici maribor še dosti krat vido krožnike s total tv znakom.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Okapi ::

BigWhale je izjavil:

korenje3 je izjavil:

no evo sem malo iskanja naredil in vložil 2 minuti svojega časa v to delo https://geizhals.eu/sony-fw-65x8570c-a1...


Tukaj ni blo nobenga po ceni 1500 EUR. 65" 4K smart TV dobis za 1500 EUR.
Ja, za svoje muhe boš pač dodatno plačal. Saj je dosti primerov, ko za profi stvar plačaš več, čeprav ima manj dodatkov kot podoben potrošniški izdelek.

mtosev ::

se mi zdi, da ljudje kateri živijo v vukojebniah ne poznajo satelitske televizije.
moja botra v bližini zg živi v eni taki vukojebini pa imajo satelit tv
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Kocka ::

LuiIII je izjavil:

Uf se pravi, da tudi če nimam antene, kabla, da je zadeva ranljiva? Pa sem ravno premišljeval ali naj dam v prihodnosti velik TV ali projektor v novo bajto.

Uf, to je pa res problem... Vzameš en navaden antenski konektor, naprimer nekaj takšnega:
http://www.ebay.com/itm/Male-Right-Angl...

Na kontaktih ga prebrikaš z 1nF kondenzatorjem in vstaviš v antenski vhod TV-ja in zadeva je rešena, če te skrbi, da bi kakšen močan signal prišel v TV...
Me čudi, da se zadeva še ne prodaja ne eBayu kot končni izdelek, hmm...? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kocka ()

OK.d ::

Dumb tv dodatek:)
LPOK.d

737 ::

Za največje dušenje morebitnega sprejetega signala je treba linijo zaključiti z uporom enake vrednosti, kot je impedanca linije, oziroma vhoda. Vse skupaj mora biti seveda oklopljeno. Tak element se dobi in se imenuje zaključni člen. Primer za F konektor:

catena.si/f-konektor-zakljucni-75-ohm?search=zaklju%C4%8Dni

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Ja, za svoje muhe boš pač dodatno plačal. Saj je dosti primerov, ko za profi stvar plačaš več, čeprav ima manj dodatkov kot podoben potrošniški izdelek.


Sej v bistvu ne gre za profi izdelek. To je se najbolj bizarno. :) Razumem sicer, kako dela trg in da so pametni TVji to kar folk hoce in to kar se splaca delat, sam se zmeri je kr fucked up, da ne mores kupit navadnega TVja po neki solidni ceni.

Poleg tega so pa tudi ti monitorji taksni, da za njih nimas daljinca in da jih mors pol prizigat in ugasat na dnevna soba neprijazen nacin. :)

737 je izjavil:

Za največje dušenje morebitnega sprejetega signala je treba linijo zaključiti z uporom enake vrednosti, kot je impedanca linije, oziroma vhoda. Vse skupaj mora biti seveda oklopljeno. Tak element se dobi in se imenuje zaključni člen.


K smo se Cat2 vlacil naokrog smo temu rekl terminator. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

techfreak :) ::

Pri pravem dumb TVju (brez tunerja) imas se opcijo odjaviti RTV prispevek.:P

Okapi ::

Samo če tudi interneta nimaš. Ker računalnik z internetom je dovolj, da lahko gledaš tv, in če lahko gledaš tv, moraš plačati tudi naročnino.

...:TOMI:... ::

Potem je tudi dovolj imeti telefon z internetom...

Se vedno velja, da je edina prava naprava TV sprejemnik, radijski sprejemnik in radijski sprejemnik v avtu.

Za vse hibride, ne bo nihce nič rekel, če objaviš prispevek. Te je telefon, racunalnik, tablica ipd.
Tomi

Isht ::

Okapi je izjavil:

Samo če tudi interneta nimaš. Ker računalnik z internetom je dovolj, da lahko gledaš tv, in če lahko gledaš tv, moraš plačati tudi naročnino.


Narobe.
Po pravilniku RTV Slovenija lahko odjaviš naročnino, če nimaš svojega SPREJEMNIKA. TV sprejemnik je TV tuner, ki ga imaš v televizorju, za računalnik pa TV tuner lahko kupiš posebej, ni pa TV tuner standardna oprema vsakega računalnika.
Med sprejemnike se šteje radijski sprejemnik, TV sprejemnik ali avtoradio.
Po pravilniku si take naprave ne smeš lastiti niti je uporabljati sposojene.

Je pa tu lahko problematičen kateri koli moderni pametni telefon, saj imajo ti telefoni pogosto FM sprejemnik, s katerim lahko lovijo radijske postaje - torej radijski sprejemnik...

Internetna povezava pa NI TV sprejemnik in kot taka ne more biti stvar, zaradi katere ne bi mogel odjaviti RTV naročnine.

Okapi ::

Preberi si raje pravilnik o plačevanju naročnine.

2. člen
Za radijski oziroma televizijski sprejemnik se šteje vsaka naprava, s katero je mogoč sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije Slovenija.

3. člen

Kdor ima radijski ali televizijski sprejemnik na območju Republike Slovenije, kjer so zagotovljeni tehnični pogoji za sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije Slovenija:
- prek oddajniškega in pretvorniškega omrežja Radiotelevizije Slovenija,
- prek priključka na kabelskodistribucijski sistem,
- prek satelita,
- prek kateregakoli drugega sredstva,
mora sprejemnik prijaviti Radioteleviziji Slovenija in zanj plačevati RTV prispevek.

Računalnik je "vsaka naprava" in internet "katerokoli drugo sredstvo".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

cegu ::

mtosev je izjavil:

mi doma mamo dvb-c smart tv. kdo za vraga še sploh uporabljat dvb-t? gor je itak samo par kanalov


Recimo jaz. Ne gledam veliko TV-ja, zato uporabim netflix in torrente (zaradi omejitev netlfixa) za serije, še vedno pa rad kdaj pogledam kakšno informativno oddajo ali pa kakšen evropski film na RTV Sloveniji in pa seveda smučarske skoke.

Isht ::

Okapi je izjavil:

Preberi si raje pravilnik o plačevanju naročnine.

2. člen
Za radijski oziroma televizijski sprejemnik se šteje vsaka naprava, s katero je mogoč sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije Slovenija.

3. člen

Kdor ima radijski ali televizijski sprejemnik na območju Republike Slovenije, kjer so zagotovljeni tehnični pogoji za sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije Slovenija:
- prek oddajniškega in pretvorniškega omrežja Radiotelevizije Slovenija,
- prek priključka na kabelskodistribucijski sistem,
- prek satelita,
- prek kateregakoli drugega sredstva,
mora sprejemnik prijaviti Radioteleviziji Slovenija in zanj plačevati RTV prispevek.

Računalnik je "vsaka naprava" in internet "katerokoli drugo sredstvo".


Kakšna je definicija besed "sprejem" in "sprejemnik"?
Po SSKJ:
"naprava, ki sprejema elektromagnetne valove"

Če bi RTV hotel vključiti tudi internetno povezavo, bi namesto "sprejema RTV programov" uporabil raje "ogled in poslušanje", pa bi bilo tako zajeto vse.

Ker pa računalnik NE sprejema elektromagnetnih valov, torej ni sprejemnik. Po SSKJ. In ker RTV drugačne definicije ni nikoli sprejel in javno objavil, velja uradna definicija iz slovarja.

Vendar, da ponovim: če imaš moderen telefon, ta v večini primerov omogoča sprejem radijskih valov, in s tem izpolnjuješ pogoje za plačilo RTV prispevka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Isht ()

Okapi ::

Daj, ne se smešit. Kot prvo, kaj za sprejemnik piše v SSKJ ali kjerkoli drugje, je popolnoma nepomembno, ker je definicija sprejemnika zapisana v samem pravilniku. Ravno zaradi pametnjakovičev, kot si ti.
Za radijski oziroma televizijski sprejemnik se šteje vsaka naprava, s katero je mogoč sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije Slovenija.
Se pravi, če ne razumeš dobro, kaj ta preprosti stavek pomeni, moraš v slovar pogledati kvečjemu za pomen besede sprejeti. Naj to pomagam - to pomeni vzeti, kar ti nekdo ponuja.
RTV ti ponuja program, ti ga pa sprejmeš, "s katerokoli napravo, ki to omogoča".


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napad na pametne televizorje prek prizemnega signala

Oddelek: Novice / Varnost
4913681 (10802) Okapi
»

Samsung smart TV RTV 4D

Oddelek: Zvok in slika
236796 (5774) Daniel
»

Ali potrebujem digitalni sprejemnik za televizor?

Oddelek: Strojna oprema
62138 (2015) BorutK-73
»

LCD televizor do 1.200€

Oddelek: Kaj kupiti
282649 (1889) R-S-LoVe
»

DVB-C in LCD/Plasma televizorji

Oddelek: Zvok in slika
84345 (1498) 20sdfj093f

Več podobnih tem