» »

Čiščenje bakrenega kotla

Čiščenje bakrenega kotla

andrejrak ::

Doma imamo bakren kotel za žganjekuho. Star je kdo ve koliko. Včeraj sem se ga lotil počistiti s alkoholnim kisom in soljo. Tako sem prebral na internetu. Na koncu sem spral ogromno umazanije in nekoliko se je baker tudi posvetil.
Sedaj pa k problemu. Od čiscenja naprej se voda v kotlu barva rjavo. Posebej ko voda zavre. Barva in tudi vonj je kot rja na železu. Mi lahko kdo razlozi zakaj se to dogaja? Kotel je bil spran ze z ogormno kolicine vode, tako da je bil kis sigurno odstranjen.
Hvala za odgovore!

Unknown_001 ::

andrejrak je izjavil:

Doma imamo bakren kotel za žganjekuho. Star je kdo ve koliko. Včeraj sem se ga lotil počistiti s alkoholnim kisom in soljo. Tako sem prebral na internetu. Na koncu sem spral ogromno umazanije in nekoliko se je baker tudi posvetil.
Sedaj pa k problemu. Od čiscenja naprej se voda v kotlu barva rjavo. Posebej ko voda zavre. Barva in tudi vonj je kot rja na železu. Mi lahko kdo razlozi zakaj se to dogaja? Kotel je bil spran ze z ogormno kolicine vode, tako da je bil kis sigurno odstranjen.
Hvala za odgovore!


Bakrove soli mogoče. Zelo verjetno da niste dovolj dobro izvedli čiščenja. Baker bi moral bit glanc čist. Pošlji slike pa bomo videli.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

negotiator ::

V tušu se dobi solna kislina, z njo lahko očistiš rjo z bakra. Seveda pa potem večkrat dobro očisti kotel.
All easy problems have already been solved.

Unknown_001 ::

Čistit je treba po vsaki uporabi.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

konspirator ::

--

stjan ::

Napolni kotel z vodo in kakšnim kompotom ter ga segrej, se bo sam očistil.
Po prvem kuhanju je moj kotel kot nov.

andrejrak ::

Torej je verjetno nekaj ostankov še ostalo na bakru. Samo čudi me kako da pred čiščenjem ni bilo teh problemov.
Sedaj torej lahko probam odstranit ali z kristalno sodo ali solno kislino. Kaj priporočate? Ali je za to bolje kislina ali baza?

stjan ::

Je bil kotel oksidiran - zelen?

Unknown_001 ::

andrejrak je izjavil:

Torej je verjetno nekaj ostankov še ostalo na bakru. Samo čudi me kako da pred čiščenjem ni bilo teh problemov.
Sedaj torej lahko probam odstranit ali z kristalno sodo ali solno kislino. Kaj priporočate? Ali je za to bolje kislina ali baza?


Za baker ne vem iz glave povedat, bi moral pogledat. Za rosfraj torej nerjavna jekla se redčena lužina (baza) uporablja v tvojem primeru si tega ne bi upal ker ne bi rad kake modre galice notr. Ne vem kako je v praksi ampak rulete se jaz ne bi šel. Načelno če na hitro pomislim ne bi smelo bit nič narobe s kislino. Baker je glede na vodikov atom močno elektropozitiven tako da direktne reakcije ne bi smelo bit s solno kislino HCl
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

negotiator ::

andrejrak je izjavil:

Torej je verjetno nekaj ostankov še ostalo na bakru. Samo čudi me kako da pred čiščenjem ni bilo teh problemov.
Sedaj torej lahko probam odstranit ali z kristalno sodo ali solno kislino. Kaj priporočate? Ali je za to bolje kislina ali baza?


Če je baker oksidiran (temno rjave/črne barve), potem bo šlo z lahkoto dol s solno kislino, nastal pa bo bakrov diklorid, ki ga moraš nato spravit ven. Bakrov diklorid je vodotopen, kar pomeni, da bo šel dol brez problema z vodo. Ko boš noter nalil solno kislino, je normalno, da se slednja obarva zeleno - to je bakrov diklorid, raztopljen v vodi solne kisline (brezvodni bakrov diklorid je temno-rjave barve). Če te zanima kemija, lahko to zeleno raztopino zavreš in s tem odstraniš vodo in preostali vodikov klorid, ostala pa ti bo trdna temno-rjava spojina; bakrov diklorid. Seveda se to dela zunaj in pa izven poseljenega območja, ker noben ravno ne uživa v hlapih vodikovega klorida (vdihavanju se izogibaj). Moraš pa uporabit bakren ali keramičen/steklen lonec, saj solna kislina razžira precej kovin.
All easy problems have already been solved.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

temeljna barva za avto

Oddelek: Loža
133602 (2446) SpaceCaw
»

Kemija (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
674865 (3212) Twixz
»

Kislina ali alternative (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7120181 (18336) negotiator
»

bakrenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
566762 (4645) Pyr0Beast
»

TIV in Foto glossy papir (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
718032 (7203) Brane2

Več podobnih tem