» »

Snap začel kotirati z več kot 45-odstotno rastjo

Snap začel kotirati z več kot 45-odstotno rastjo

Slo-Tech - Podjetje Snap, ki ga poznamo predvsem po nadvse priljubljeni aplikaciji Snapchat, danes začenja kotirati na newyorški borzi. Javno ponudbo delnic (IPO) so napovedali lani in izvedli včeraj po vrednotenju 24 milijard dolarjev, kar je največji IPO po Alibabi leta 2014. Delnica Snapa je spričo velikega povpraševanja v IPO stala 17 dolarjev, kar je blizu zgornje razpisane meje. Skupno so zbrali 3,4 milijarde dolarjev svežega kapitala, nove delnice pa nimajo glasovalnih pravic.

Snapchat ima 161 milijonov dnevnih uporabnikov, a je ob tem lani ustvaril 515 milijonov dolarjev izgube. Zaradi tega se nekateri sprašujejo, ali bo podjetje v prihodnosti sploh dobičkonosno. Ni namreč jasno, ali bo šlo po stopinjah Twitterja ali pa mogoče Instagrama in ostalo nišni izdelek. Kakorkoli, Snap bo danes začel kotirati. Redko se zgodi, da proti začetku kotacije kakšne delnice potekajo demonstracije, a to se je zgodilo Venice Beachu v Kaliforniji. Tam ima Snap sedež, protestniki pa mu očitajo, da je pokupil stanovanja in pisarne, zaradi česar je sedaj tam življenje teže dostopno.

Prvi dan kotacije je vedno nekaj posebnega, ker se mora ravnovesna cena šele oblikovati. Z delnico se začne trgovati kasneje, sredi trgovalnega dne, točen začetek in cena pa sta neznana. Ko je začela kotirati Alibaba, se je z delnicami začelo trgovati šele dobri dve uri po odprtju newyorškega trga. Podobno je bilo tudi s Snapom, ki je začel kotirati tik pod 25 dolarji. To je lep dobiček v primerjavi s 17 dolarji v IPO. Snap je izbral odličen trenutek za začetek kotacije, saj so delniški trgi blizu rekordnih ravni, med vlagatelji pa vlada navdušenje, domala evforija. Tako je Snap uspel prepričati vlagatelje, pa čeprav podjetje priznava, da morda sploh nikoli ne bodo dobičkonosni. Investitorji verjamejo, da bo mobilno oglaševanje Snapova velika molzna krava.

Toda ne pozabimo. Twitter je IPO izvedel pri 26 dolarjih in ima danes 16 dolarjev vredne delnice. Facebook je startal z 38 dolarji in je danes pri 136 dolarjih. Ali bo šel Snap po prvi ali drugi poti, bomo še videli.

29 komentarjev

kow ::

Ne poznam produkta, ampak kaksen monopol imajo? Vecina ljudi ne mora enostavno zamenjati socialnega omrezja, za razliko od poljubne aplikacije. Pomeni, da ne morejo biti oglasevalska platforma. Pomoje ne bo od tega nikoli profita in je velik balon.

HotBurek ::

Profita ni oz. je v zbiranju in obdelavi podatkov.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

GupeM ::

HotBurek je izjavil:

Profita ni oz. je v zbiranju in obdelavi podatkov.

Saj imajo tudi oglase ane? Ko greš gledat "storyje", so tam tudi neki oglasi, ali se motim?

blackbfm ::

Ne poznam produkta, ampak kaksen monopol imajo? Vecina ljudi ne mora enostavno zamenjati socialnega omrezja, za razliko od poljubne aplikacije. Pomeni, da ne morejo biti oglasevalska platforma. Pomoje ne bo od tega nikoli profita in je velik balon.


če ne poznaš potem težko delaš zaključke.. snapchat je neke vrste trend maker, nekaj delajo prav, vsi veliki kopirajo od njega, fb messenger, instagram, whatsapp

Gregor5816 ::

Snapchat je trenutno najbolj in med mladimi. Jaz ko punce pecam, najprej za snapchat vprasam. V moji generaciji imajo skoraj vsi snapchat, mlajsih od mene brez snapchata dejansko ne poznam. Mogoce le kaksen tak, ki nima pametnega telefona.

kow ::

blackbfm je izjavil:


če ne poznaš potem težko delaš zaključke.. snapchat je neke vrste trend maker, nekaj delajo prav, vsi veliki kopirajo od njega, fb messenger, instagram, whatsapp


Od trend makinga ne mores ziveti 20 let. Prej, ko slej ti zmanjka. Rabis nek monopol oz. trajen "competitive advantage".

kosta ::

Evo za une, ki ne poznate produkta. Skratka, slikaš/snemaš in potem objavš na story, kjer lahko tvoji stiki 24 ur neomejeno gledajo to, ali pa pošlješ samo določenim stikom. Skratka, ni delč od resnice:


Skratka, zabavna stvar za kako slikco na hitro poslat in pa za nedeljska jutra gledat pijan folk ki dela p****rije.;)

dronyx ::

kosta je izjavil:

Skratka, zabavna stvar za kako slikco na hitro poslat in pa za nedeljska jutra gledat pijan folk ki dela p****rije.;)

Kaj pa če nimaš tazga folka med stiki? Ker pol je to verjetno precej brez veze, razen če ne moreš brez oglasov na telefonu.

blackbfm ::

Od trend makinga ne mores ziveti 20 let

khm..kim kardashian:P

Prej, ko slej ti zmanjka. Rabis nek monopol oz. trajen "competitive advantage".


sej imajo nek monopol, zakaj mislis da jih drugi kopirajo, ker hočejo del pogače ki jim jo odžira snapchat..

kako bodo pa služli s tem je pa beyond me.. pri taki masi uporabnikov bodo že nekaj pogruntal , pa tudi če ne, te prvi ki so bli zraven so itak zaslužli tut če gre vse v nič čez noč

srus ::

Kot bi rekel Mencinger: Megla ima visoko ceno.

dasf ::

Poleg "story" oglasov imajo še geolokacijske filtre (tj. tisto k daš "nej ga lepšga mesta k Šentjern" v okvir slike) in sponzorske "filtre", kot tisto s pasjimi ušesi, samo da je recimo Pepsi očala.

Še tole: https://www.celtra.com/insights/blog/ce...

bobby ::

Mesec dni kasneje bo zadeva padla na polovico zacetne vrednosti.
Nimajo nobene osnove, dejansko so fiat podjetje.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Tilen ::

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

mtosev ::

zanima me kolk dolgo bo veselje trajalo
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

nekikr ::

bobby je izjavil:

Mesec dni kasneje bo zadeva padla na polovico zacetne vrednosti.
Nimajo nobene osnove, dejansko so fiat podjetje.

Torej boš takrat milijonar?

FireSnake ::

bobby je izjavil:

Mesec dni kasneje bo zadeva padla na polovico zacetne vrednosti.
Nimajo nobene osnove, dejansko so fiat podjetje.


S katerimi delnicami pa je, po tvoje, dobro trgovati?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

PrihajaNodi ::

FireSnake je izjavil:

bobby je izjavil:

Mesec dni kasneje bo zadeva padla na polovico zacetne vrednosti.
Nimajo nobene osnove, dejansko so fiat podjetje.


S katerimi delnicami pa je, po tvoje, dobro trgovati?


Tesla.

AndrejO ::

Kako vem, da sem star fosil? Nimam Snapchat.

Zakaj res nimam Snapchat? Po BBS, IRC, Usenet, ICQ, AIM, Yahoo! Messenger, MSN Messenger, Skype, Google Talk (z vsemi izvedenkami vred) in FB Messenger se mi resnično več ne da. Življenje je prekratko. Kdor me rabi, me bo že našel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

bobby ::

@nekikr: jap, iz miljarderja na miljonarja je lažje pridet :)

@firesnake: sem bolj v rudarjenje in predelavo usmerjen. Mi je pa Tesla zanjimiv, ga spremljam ampak nisem pa vpleten.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

dronyx ::

Minilo je 17 let od doc.com poka balona in skoraj desetletje od zadnje finančne krize tako da bo počasi zopet napočil čas puščanja balonov. Čim prej, manj boleče bo. Bodo pa v naslednjih 10 do 15 letih nastali sigurno tudi novi Googli in Facebooki. Mogoče je naslednja velika stvar razvoj na področju umetne inteligence. Ampak kdo bi vedel...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

PrihajaNodi ::

pirlo ::

Samo čimdalje vstran od te aplikacije. Ko skoraj kot 2 leti od izida Androida 6.0 še vedno niso implementirali pravic, zahtevajo pa jih toliko da vse sploh ne pridejo na ekran, veš da moraš bežat od tega 100 na uro.

konspirator ::

PrihajaNodi je izjavil:

Inside Russia's Creepy, Innovative Internet

Bolj je creepy, kako nekritično Eu pobira vse ZDA trende.Kitajci, Rusi in Indijci delajo nekaj svojega, samo Eu se obnaša kot razvajane 10 letnik.
ZDA nikoli ni bila prijatelj Evrope !
--

nekikr ::

Saj veš, da si tole napisal v slovenščini in ne nemščini?

PrihajaNodi ::

konspirator je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Inside Russia's Creepy, Innovative Internet

Bolj je creepy, kako nekritično Eu pobira vse ZDA trende.Kitajci, Rusi in Indijci delajo nekaj svojega, samo Eu se obnaša kot razvajane 10 letnik.
ZDA nikoli ni bila prijatelj Evrope !



Že to je ogromno, da imajo vse strežnike v Rusiji.

blackbfm ::

PrihajaNodi je izjavil:

FireSnake je izjavil:

bobby je izjavil:

Mesec dni kasneje bo zadeva padla na polovico zacetne vrednosti.
Nimajo nobene osnove, dejansko so fiat podjetje.


S katerimi delnicami pa je, po tvoje, dobro trgovati?


Tesla.


kaksno osnovo ima tesla? elektricn avto? to ni nic novega.. ko pride cas bodo ta veliki teslo cez noc pozrli

PrihajaNodi ::

blackbfm je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

FireSnake je izjavil:

bobby je izjavil:

Mesec dni kasneje bo zadeva padla na polovico zacetne vrednosti.
Nimajo nobene osnove, dejansko so fiat podjetje.


S katerimi delnicami pa je, po tvoje, dobro trgovati?


Tesla.


kaksno osnovo ima tesla? elektricn avto? to ni nic novega.. ko pride cas bodo ta veliki teslo cez noc pozrli



Me ne zanima. Na borzi delnice od Tesle kotirajo odlično (za sedaj, jasno).

nekikr ::

Niti ne. Mislim, v treh letih je vrednost tam-tam. Kot vedno pa velja, da če si šel notri čisto na začetku, potem je ok, večina gre notri, ko je že neka vrednost in potem čakajo in čakajo in morda nič ne izgubijo :)

bobby ::

Tole je bilo pa hitro,...
Snap je ze pod svojo IPO ceno. Sem pricakoval vsaj mesec dni, predno bi se to zgodilo.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dropbox gre na borzo

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
95697 (3789) neznanko
»

Snapchat pridelal zajetno izgubo

Oddelek: Novice / Rezultati
4414493 (11899) Utk
»

V živo: dan D za Twitter

Oddelek: Novice / Rezultati
128299 (6248) frke
»

Pok socialnega balončka

Oddelek: Novice / Rezultati
4915551 (12244) spirit
»

Facebook bo povečal petkov IPO

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
3010176 (8490) nekikr

Več podobnih tem