» »

Feri rit ali itk

Feri rit ali itk

randomtech ::

Lep pozdrav, koncal sem srednjo solo tehnik racunalnistva in se nisem kaj dosti naucil. Ker lani nism bil sprejet na fakulteto ker sem se vpisal sele v drugem roku zaradi osebnih razlogov, se letos vpisujem v prvem roku. Zal mature nisem pisal najbolje zaradi lenobe, sicer tock imam dovolj glede na prejsna leta za rit ampak je useeno itk bolj fiks ker ni bilo nikoli omejitev. Trenutno hodim v sluzbo in se v prostem casu predvsem ucim programirati, Zacel sem z c++ mi je usec in zdaj nekako razumem koncept oziroma osnove programiranja. Ugotovil sem da bi me vrjetno bolj veselilo kaksno vizualno programiranje, mobilne aplikacije, spletne apl., igre itd. Bil sem na informativnih na ferijo ampak na podrobni predstavitvi rit-a, mi je bil kar vsec ampak me zanima ce mi lahko kaj vec poveste o programu itk (informatika in tehnelogije komuniciranja) vpisal pa se bom na visokosolski program od enega izmed teh dveh.Trenutno se nagibam k Rit ker imam tam vecino kolegov ki mi lahko pomagajo. Seveda pa bi zelel se vase mnenje, predvsem razliko med programoma, prednosti in slabosti,tezavnost, kaj si ko koncas. Programiranje in vse kar je povezano z racunalniki,tehnologijo me seveda veseli. Skratka zbiram cim vec informacij za lazjo odlocitev. Najlepsa hvala in Lp!

KraitPay ::

Pred cca. pol leta si napisal tole, citiram:
Letos sem končal šolanje srednje šole programa tehnik računalništva in sem ugotovil da me precej mika strojna oprema računalnikov od sestavljanja do servisiranja. Veseli me tudi programiranje ter izdelava spletnih strani ampak žal od te srednje šole nisem odnesel skoraj nič. Znam pač to, kar sem se naučil sam. Zanima me, katero šolo mi predlagate za vpis ? Razmišljal sem da bi 1 leto pavziral in poskusil v tem letu pridobiti čim več znanja glede programiranja in na splošno vsega kar se tiče računalnikov. Potem pa bi se vpisal v višjo šolo (2 leti). Po spletu sem prebrskal šole ampak nisem zasledil takšnega programa oziroma šole, ki bi mi ustrezala zato prosim za pomoč.


Zakaj se mi zdi, da iščeš samo še potrditev svoje izbire? Ker za nekoga tvojih let, si se v pol leta nekajkrat negiral.

Ti boš delal šolo, ti boš iskal delo in sam se boš moral učiti. Za ostale informacije imaš uradne ure na šoli in/ali spletne strani izobraževalnih ustanov. Pa pogledaš predmetnik in malo prebereš kaj se kje dela, ni tako težko?
In še nekaj ti svetujem. Nikakor se nikamor ne vpisuj zaradi prijateljev oz. kolegov. Kolegi lahko še vedno ostanete popoldan, kajneda? Če pa misliš, da se bodo učili namesto tebe, pa po mojem ne bo šlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KraitPay ()

kingsix ::

Sam sem hodil na ITK (prva gen.). v 1. letniku smo začeli z C, zato pa prešli na C#. Vso programiranje je bilo fokusirano okrog .NET, medtem ko je na RIT bila bolj Java.
Na ITK je bil večji povdarek na vajah (splog VS smer) - vsaj tako je bilo takrat.

Kasneje na magisteriju, kjer smo bili skupaj z obeh programov, smo bili po znanju samega razvoja tisti z ITK kar pred tistimi z RIT.

randomtech ::

Hvala lepa za odgovor. Moje razmislanje glede strojne opreme itd. Se je spremnilo. Zdaj potrebujem samo pomoc pri odlocitvi med tema dvema predmetoma torej rit in itk. Kolikor sem slisal naj bi se na rito vecinoma samo programiralo v prvem letu v c++ na itk pa v c# ampak precej malo. Ker ne vidim neke velike razlike med predmetoma samo to da je pac na itk manj programiranja in drug jezik me samo zanima v cim se še programa razlikujeta. Na rit imam kolege ki so mi poslali snov,vaje da se lahko zdaj prej ko imam cas ucim in priprajim to je bilo misleno glede kolegov.

smacker ::

Na obeh programih se naučiš programirat. Pri ITK ostaneš bolj pri osnovah (mobilne, spletne aplikacije,...) in se zraven naučiš še nekaj o načrtovanju aplikacij, poslovnih aplikacijah, ... Pri RIT pa poleg osnov spoznaš več algoritmov in naprednih tehnik obdelave podatkov - algoritmi za stiskanje, obdelava signalov (zvok, slike, video),... Poglej si diplomske naloge (dostopne na dkum.si) iz obeh programov, tam vidiš kaj se študenti naučijo in zmorejo sami implementirat na koncu.

randomtech ::

Najlepsa hvala za odgovor! Zanima me samo kaj je misleno s tem nacrtovanjem aplikacij poslovnih aplikacij itd. To sem ze slisal da je itk bolj delovanje programiranja kako priti do resitve itd. Ampak ne razumem saj mislim da to tudi rabis pri rit ce hoces dobro programirat.

cuxoh ::

kingsix je izjavil:

Sam sem hodil na ITK (prva gen.). v 1. letniku smo začeli z C, zato pa prešli na C#. Vso programiranje je bilo fokusirano okrog .NET, medtem ko je na RIT bila bolj Java.
Na ITK je bil večji povdarek na vajah (splog VS smer) - vsaj tako je bilo takrat.

Kasneje na magisteriju, kjer smo bili skupaj z obeh programov, smo bili po znanju samega razvoja tisti z ITK kar pred tistimi z RIT.

Zanimivo, prvič slišim. Ko sem še hodil na FERI UNI, je bilo ravno obratno. ITK smo delali Javo, Javascript itd. RIT pa C++ in ostalo.

Pa tisti na RIT so vedno bolj gulili tipkovnice.

randomtech je izjavil:

Najlepsa hvala za odgovor! Zanima me samo kaj je misleno s tem nacrtovanjem aplikacij poslovnih aplikacij itd. To sem ze slisal da je itk bolj delovanje programiranja kako priti do resitve itd. Ampak ne razumem saj mislim da to tudi rabis pri rit ce hoces dobro programirat.


Bi rad cel šiht sedel za računalnikom in pisal kodo? RIT.
Bi rad bil bolj obširno razgledan in znal kaj sam sprogramirat? ITK.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cuxoh ()

amacar ::

kingsix je izjavil:

Sam sem hodil na ITK (prva gen.). v 1. letniku smo začeli z C, zato pa prešli na C#. Vso programiranje je bilo fokusirano okrog .NET, medtem ko je na RIT bila bolj Java.
Na ITK je bil večji povdarek na vajah (splog VS smer) - vsaj tako je bilo takrat.

Kasneje na magisteriju, kjer smo bili skupaj z obeh programov, smo bili po znanju samega razvoja tisti z ITK kar pred tistimi z RIT.


Ti si pa mal pomesal programe. Na rit zacnes s c++ in gres na c# oz karkoli ti je vsec potem. In na rit je vecji poudarek na vajah, pri itk pa na teoriji. Na magisteriju so tisti iz rit v programiranju v prednosti napram itk, itk pa imajo prednost pri socialnih vescinah.

randomtech ::

cuxoh je izjavil:

kingsix je izjavil:

Sam sem hodil na ITK (prva gen.). v 1. letniku smo začeli z C, zato pa prešli na C#. Vso programiranje je bilo fokusirano okrog .NET, medtem ko je na RIT bila bolj Java.
Na ITK je bil večji povdarek na vajah (splog VS smer) - vsaj tako je bilo takrat.

Kasneje na magisteriju, kjer smo bili skupaj z obeh programov, smo bili po znanju samega razvoja tisti z ITK kar pred tistimi z RIT.

Zanimivo, prvič slišim. Ko sem še hodil na FERI UNI, je bilo ravno obratno. ITK smo delali Javo, Javascript itd. RIT pa C++ in ostalo.

Pa tisti na RIT so vedno bolj gulili tipkovnice.

randomtech je izjavil:

Najlepsa hvala za odgovor! Zanima me samo kaj je misleno s tem nacrtovanjem aplikacij poslovnih aplikacij itd. To sem ze slisal da je itk bolj delovanje programiranja kako priti do resitve itd. Ampak ne razumem saj mislim da to tudi rabis pri rit ce hoces dobro programirat.


Bi rad cel šiht sedel za računalnikom in pisal kodo? RIT.
Bi rad bil bolj obširno razgledan in znal kaj sam sprogramirat? ITK.


Ko tako napišeš mi zveni bolje 2. opcija. Seveda bi rad znal kaj sam napisat, ustvariti kakšno dobro aplikacijo,igro, spletno stran itd. Zakaj na rit nebi mogel kaj sam sprogramirat ? LP

smacker ::

Na obeh programih pridejo ven dobri študentje (znajo samostojno marsikaj sprogramirat) in malo manj dobri študentje. Vse je odvisno od tebe, na obeh programih imaš možnost dopolnit svoje znanje s kakim študentskim delom in tako dobit izkušnje še iz druge stroke.
Pod načrtovanje aplikacij je mišljeno pisanje specifikacij, izdelava diagramov aktivnosti (https://www.google.si/search?q=diagram+..., ... Nekako te pripravijo na komunikacijo s stranko, da znaš poizvedet kakšne so zahteve in pripravit navodila programerjem. Uporabno na obsežnih projektih in poslovnih aplikacijah.
Pri RIT pa spoznaš napredne postopke, zato znaš zasnovat kake bolj specialne sisteme - recimo kontrola kakovosti izdelkov v tovarni s pomočjo kamer: znaš izbrat, implementirat in prilagodit različne algoritme za obdelavo slik, ki avtomatizirajo proces.
Meja med enim in drugim je precej tanka, mogoče ti bo bolj jasno, če pogledaš na katere veje se deli računalništvo, RIT je "computer science", ITK pa "informatics". Na splošno te na RIT čaka več programiranja, na ITK pa je del vaj namenjen tudi pisanju specifikacij, risanju diagramov, itd. Končne sposobnosti so odvisne od posameznika.
Lahko še kaj v ang prebereš o tej dilemi: http://www.rasmussen.edu/degrees/techno...

cuxoh ::

Če želiš dandanes ustvarit kakšno dobro mobilno aplikacij/igro ali spletno stran, ne potrebuješ faksa.
Če pa že, potem ITK. Učil se boš Javo (android aplikacije npr.), Javascript, podatkovne baze, etc.

Na RIT programu ravno boš sam programiral. Če ti razložim, Končaš RIT, se zaposliš/odpreš firmo, živiš kot računalničar od pisarjenja kode.

Če boš informatik (ITK), potem boš obvaldal mrežo, CATV, uporabljaš računalnik kot orodje, znaš tudi programirati, ampak samo za dosego cilja, ne da bi sam nekaj ustvarjal.

randomtech ::

Zelo zanimivo hvala! Sicer sem se že prijavil na rit pred parimi dnevi ampak imam čas še do 3. marca da spremenim vpis. Nekako me trenutno bolj vleče na informatiko glede na podane informacij, ki sem jih pridobil. Kaj pa bi se vi odločili v današnjih časih, če bi se še vpisali enkrat ? Glede na prihodnost, perspektivnost,zaposlitvenost itd. ?

kingsix ::

amacar je izjavil:

kingsix je izjavil:

Sam sem hodil na ITK (prva gen.). v 1. letniku smo začeli z C, zato pa prešli na C#. Vso programiranje je bilo fokusirano okrog .NET, medtem ko je na RIT bila bolj Java.
Na ITK je bil večji povdarek na vajah (splog VS smer) - vsaj tako je bilo takrat.

Kasneje na magisteriju, kjer smo bili skupaj z obeh programov, smo bili po znanju samega razvoja tisti z ITK kar pred tistimi z RIT.


Ti si pa mal pomesal programe. Na rit zacnes s c++ in gres na c# oz karkoli ti je vsec potem. In na rit je vecji poudarek na vajah, pri itk pa na teoriji. Na magisteriju so tisti iz rit v programiranju v prednosti napram itk, itk pa imajo prednost pri socialnih vescinah.


Programov vsekakor nisem pomešal. Kot sem navedel - govorim o prvi generaciji ITK (VS) leta 2007. Morda ti govoriš o UN programu, ki pa je fokusiran bolj na teorijo. Mi smo imeli ogromno vaj/projektov za naredit, seveda pa če si bil len si se lahko le-teh izognil (izbirni, piflanje teorije, da nisi rabil veliko % vaj etc.). Med boljšimi predmeti, ki smo jih imeli so npr bili: podatkovne strukture, napredno prog., arhitekture IS, načrtovalski vzorci, varnost IS, spletne tehnologije, razvoj in gradnja IS, razvoj IS (ja, ta zadnja dva sta imela podobno ime, ampak drugačno vsebino oz. je en bil bolj nadgradnja), etc etc. se ne spomnim več.

cuxoh ::

Imaš prav, VS ima čisto drugačen program, kot UNI.

randomtech je izjavil:

Zelo zanimivo hvala! Sicer sem se že prijavil na rit pred parimi dnevi ampak imam čas še do 3. marca da spremenim vpis. Nekako me trenutno bolj vleče na informatiko glede na podane informacij, ki sem jih pridobil. Kaj pa bi se vi odločili v današnjih časih, če bi se še vpisali enkrat ? Glede na prihodnost, perspektivnost,zaposlitvenost itd. ?


ITK. Bi se vpisal še enkrat? Verjetno ne. Sej dobiš osnovo, študentska leta so posebna, ampak na koncu bi brez diplome delal enako.
Utopija, če gledaš na dolgi rok zaposljivosti. Študiraj kaj je smiselno in te veseli. Službo boš iskal preko razpisov, pa magari Mcdonalds.

randomtech ::

Zakaj pa mislis da je itk tolk bols kot pa rit? A se nima glih v rit vec prakse glede programiranja, spoznavanja vec jezikov itd. V itk pa vec teorije, nacrtovanja,risanja diagramov in malo programiranja. Zakaj bi bilo to bolje za prihodnost, se znati pogovarjati s stranko kot pa dejansko pridobit velik prakse v programiranju? Lp

smacker ::

Če te programiranje ne zanima tolk (beri šiht 8ur/dan programiraš), potem je ITK boljše. Seveda je povpraševanje po neprogramerskem IT kadru (project managerji, IT,...) manjše, število diplomirancev pa je vsako leto približno enako. Očitno pol eni iščejo "magari Mcdonalds". Pri kolegih iz RIT UN tega nisem zaznal (taki ki so končali študij v predvidenih okvirjih - 3 leta + mogoče absolvent), večina so dobili programerske službe v roku pol leta po študiju. Sklepam da tudi resnim študentom iz ITK ni ravno treba it pečt hamburgerjev, poznam pa tudi par takih, ki so delali 3 letnike 6-7let, zlezli z ocenami 6-7 in pol jamrajo, da jim diploma nič ne koristi.
Na koncu je zaposljivost bolj odvisna od posameznika, kot od smeri študija. Za resne študente se najde šiht na vseh področjih.

randomtech ::

Hvala lepa se enkrat za vse odgovore se bom vrjerno kar drzal programa RIT ker mi deluje nekako bolj privlacen sploh pa se mi zdi bolj perspektiven in razgiban kar se tice zaposlovanja. Lp!

majster123 ::

Kar je rekel @smacker,bi rekel, da je deloma resnicno. To je prevec posplosevanja, da ce delas faks dlje, kot nekdo, ki dela 3 do 4 leta, da je ta boljsi? Pa kje to pise? Ce je clovek v splosnem nadarjen, ni vazno to niti malo. Kaki hamburgerji? Kaksen primer je to? Saj vem da je napisano deloma provokativno, ampak tega ne razumem haha:) Poznam dosti za moje pojme skoraj genijev, sicer v manjsini, ki so zaceli s prvim jobom sele pri nevem 32.ih letih in so v parih letih presegli te kvazi mojstre, ki svaka cast, zelo pridni in diplomirajo hitro, ampak neeeeee. Niso boljsi FFS:) Moram poudariti, da ITK in RIT sta kot dan in noc in logicno, da pride do nekih neskladij oziroma takoimenovanih konfliktov s strani nerazumevanja situacije.

Blinder ::

Smer nima veliko veze, itak na koncu ali postanes programer ali gres delat v mcdonalds. Pride prav, ce imate na faksu veliko uporabnega programiranja (poglej oglase za job kaj se isce).
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

majster123 ::

Se strinjam, pa če imaš osnovno šolo, če si samouk, maš neko uporabno znanje (npr. programiranje), si tak zmagal že


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najbrž ne bom sprejet na FRI, druga opcija FERI ali VSŠ, par uprašanj za študente FER

Oddelek: Šola
132775 (1949) avtek
»

RIT,ITK

Oddelek: Šola
121855 (1612) yaman
»

FERI Računalništvo

Oddelek: Šola
183513 (3142) Anivia
»

FERI-nasveti!

Oddelek: Šola
3011390 (9935) tony1
»

FERI vs FRI (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5517654 (14141) Hardstyle

Več podobnih tem