» »

Nakup stanovanja

Nakup stanovanja

Mato989 ::

GreenT je izjavil:



Narobe je to, da večina folka, k si želi lastno nepremičnino ne vidi vseh delcev te sestavlanke. Marsi kej se mora poklopit in marsi čemu se je treba odpovedat.


Če tega ne vidijo potem so oprosti izrazu, relativno zelo neumni...

Želja je eno, realnost je drugo... seveda obstaja pa tudi folk, čeprav v manjšini, ki si je skeširal lastno nepremičnino pri 2x ali 3x letih... Poznam vsaj 2 taka ki bi to lahko storila, pa sta raje zagonla za ostalo in sta uredila mansardo... pač vse je odvisno od znanj, sposobnosti, želje it delat v tujino in iznajdljivosti...

Ampak dejstvo je, da izven LJ in morda elitnih predelov Bleda in obale, je praktično vsepovsod drugje, možnost kupit 1 sobna stanovanja (kar je za samske prek dovolj) za tam med 50-65.000EUR... kar pa z povprečno plačo ni več znanstvena fantastika, ob pogoju da si začel delat med 18-21... Dosegljivo pri 30tem, z minimalnimi 10 letnimi krediti, max 15.

Seveda, pa si moral o tem pravočasno začet razmišljat... jaz povsem verjamem da je problem tistim ki se ko dopolnijo 30 let +/- 2 leti in začnejo tuhtat da bi pa blo fino če bi meli flet, zdi zadeva precej problematična.

Itak je problem ker je debata skoz o LJ... za 150k v Mariboru dobiš bolano velika stanovanja... nekaj kar niti podrazno samska oseba ne potrebuje...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

GreenT ::

Ja, čimprej je treba. Jst sm nekje pr 30ih začel razmišlat o bajti in mi je žal, da me ni že prej pamet srečala. Samo to so psihološke fore. Glej samo 5 let prej sm bil študent, še za čike nisem mel,... potem pa kr bajta. Rabiš cajt, da nardiš ta prehod v miselnosti. Pa nekej let moraš delat, da si kupiš stvari, ki si jih prej nis mogu. Recimo avto?,...

Mato989 ::

GreenT je izjavil:

Ja, čimprej je treba. Jst sm nekje pr 30ih začel razmišlat o bajti in mi je žal, da me ni že prej pamet srečala. Samo to so psihološke fore. Glej samo 5 let prej sm bil študent, še za čike nisem mel,... potem pa kr bajta. Rabiš cajt, da nardiš ta prehod v miselnosti. Pa nekej let moraš delat, da si kupiš stvari, ki si jih prej nis mogu. Recimo avto?,...


Jah, če si pri 25tih še študent, in nisi potem zdravnik ali kaj podobnega (kar ima 6 letno šolanje) potem že itak nisi več niti približno optimalen (marsikdo ni)... drugače pa neko kupovanje stvari ki si jih prej nisi mogel je itak tako tako... avto si si lahko kupil skoraj zmeraj, razen če misliš novega, kar pa je itak poraba denarja in metanje stran... jaz sem tudi skor 30, nikol nisem mel avta ki je stal več kot 2.500€...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

GreenT ::

Mah kje pa. Da bi si takat s študentskim delom kupval avto. Znanstvena fantastika. Prou nobenga ne poznam, ki bi si ga. Noben ni bil tok resen, da bi recimo pol leta šparal. Vsi smo mel denar sprot za gadgete, fotoaparate, računalnike, rock otočce in pivo. Kdor je mel avto, je mel kako staro kripo od tastarih. Sej u bistvu lih to ti govorim. Preskok v miselnosti. Sej dnar je bil, ...ampak so ble tut druge prioritete.

Invictus ::

Mato989 je izjavil:

[
Itak je problem ker je debata skoz o LJ... za 150k v Mariboru dobiš bolano velika stanovanja... nekaj kar niti podrazno samska oseba ne potrebuje...

To je bolano, da ne rabiš velikega stanovanja.

Kupiš tako veliko kot si lahko privoščiš.

Nekateri imate pa malo nizke standarde.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

Invictus je izjavil:

Mato989 je izjavil:

[
Itak je problem ker je debata skoz o LJ... za 150k v Mariboru dobiš bolano velika stanovanja... nekaj kar niti podrazno samska oseba ne potrebuje...

To je bolano, da ne rabiš velikega stanovanja.

Kupiš tako veliko kot si lahko privoščiš.

Nekateri imate pa malo nizke standarde.


Zakaj bi kot samski moški recimo imel 4 sobno stanovanje? Medtem ko si doma cca. 10ur dnevno, od tega jih 7-8 prespiš? Ni potrebe, še takrat ko si doma si 90% časa v 1 sobi... v 2 sobah itak hkrati ne morš bit =) Povprečen človek potrebuje dnevni, spalni prostor in kopalnico =)

Pa še to potrebuješ dnevni in spalni prostor predvsem zaradi tega ker če kuhaš se pol navleče vse, pa lažje je luftat itd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Okapi ::

Kaj pa če delaš doma, in bi rad imel ločen delovni kabinet? Pa veliko dnevno sobo, da lahko povabiš več kot dva prijatelja naenkrat? Za samskega človeka je 70 do 80 m2 čisto primerno za udobno življenje, pa tudi če je več, ni nič narobe.

Mato989 ::

Okapi je izjavil:

Kaj pa če delaš doma, in bi rad imel ločen delovni kabinet? Pa veliko dnevno sobo, da lahko povabiš več kot dva prijatelja naenkrat? Za samskega človeka je 70 do 80 m2 čisto primerno za udobno življenje, pa tudi če je več, ni nič narobe.


Saj kupiš si 50m2 1 sobno, in delaš in potem čez 15 let nadgradiš... To koliko ljudi lahko povabiš naenkrat nima veze z tem koliko sobno stanovanje je, ampak kako velika je ENA soba... to pa se da uredit tudi pri 45m2, v kolikor je razporeditev primerna... seveda večinoma ni, ampak nasploh je v večini stanovanj problem ta, da nimajo velikih sob (tu mislim predvsem sobe ki so najmanj 20m2) tako da lahko imaš 300 m2 ampak če so sobe take da nobena ni čez 15m2 je to težava zmeraj.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Okapi ::

Samo pravo stanovanje moraš kupit (recimo v Fužinah), brez nosilnih sten med sobami. Jaz imam recimo dnevno sobo 28 m2, narejeno iz dnevne sobe in otroške sobe. Pa če bi hotel, bi lahko naredil še 5-6 m2 večjo, na račun hodnika. Pa lahko bi še stene do kuhinje in spalnice odstranil, če bi hotel. Skratka, tloris si lahko narediš po želji - mojstri stene podrejo in naredijo nove v enem ali dveh dneh.

Mato989 ::

Okapi je izjavil:

Samo pravo stanovanje moraš kupit (recimo v Fužinah), brez nosilnih sten med sobami. Jaz imam recimo dnevno sobo 28 m2, narejeno iz dnevne sobe in otroške sobe. Pa če bi hotel, bi lahko naredil še 5-6 m2 večjo, na račun hodnika. Pa lahko bi še stene do kuhinje in spalnice odstranil, če bi hotel. Skratka, tloris si lahko narediš po želji - mojstri stene podrejo in naredijo nove v enem ali dveh dneh.


Ja samo mojstri spet niso zastonj... bistveno je da povprečna samska oseba lahko lepo udobno živi v stanovanju med 40 in 55m2... Cse kar je več, sicer ne trdim da ni udobno, ampak večina povprečnih ljudi nima nobene dejanske nuje po tem, le željo, če že...

In ZELO REDKI flet ki je 40m2 stane 150k...

Zapičil si se pa itka spet v nekaj obrobnega... bistveno je, da fleti 150k izven LJ in tistih par elitnih soses ob morju in na Bledu niso stalnica, večina mojih iz generacije 1988-1990 si je kupila ali kupuje flate ki stanejo v podravju med 65-90.000EUR...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Utk ::

Ja izven Ljubljane se za ta denar dobi cisto dobra stanovanja. Njihov problem ce silijo tam, kjer ne morejo kupit stanovanja.

Mato989 ::

Utk je izjavil:

Ja izven Ljubljane se za ta denar dobi cisto dobra stanovanja. Njihov problem ce silijo tam, kjer ne morejo kupit stanovanja.


Kakor komu... meni je flet za 150k luksuz, in skorajda preseravanje... seveda poudarjam govorim za izven LJ Bleda in primorja.... da se ne bo kdo spet zapičil.

Recimo glihkar smo selili kolega, ta vikend dokončujemo... kupil 1 sobno, 44m2, plačal 51.000€, na novo opremljena kopalnica, čez vikend rihtamo novo kuhinjo, premalano je bilo, pa novi podi... se mi zdi čisto dosegljivo tudi povprečnemu smrtniku tole... če si seveda želiš in če zmoreš prihranit 15.000€...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Egidij88 ::

GreenT je izjavil:

Mah kje pa. Da bi si takat s študentskim delom kupval avto. Znanstvena fantastika. Prou nobenga ne poznam, ki bi si ga. Noben ni bil tok resen, da bi recimo pol leta šparal. Vsi smo mel denar sprot za gadgete, fotoaparate, računalnike, rock otočce in pivo. Kdor je mel avto, je mel kako staro kripo od tastarih. Sej u bistvu lih to ti govorim. Preskok v miselnosti. Sej dnar je bil, ...ampak so ble tut druge prioritete.


haha, svašta. Mislim, da si je cca. 90% folka ki ga poznam, kupilo svoj avto tam pri letih od 18 do 21. Pa naj si bo za 500€ ali 2000€. Neko samostojnost in filing za prioritete so nekako imeli. Že izpit sem si sam plačal. Hell, v bistvu mi starši od 18. leta naprej niso dali centa v roko, ker jim niti ni bilo treba. Pri 30 bi pa ja že moral imeti na strani nekaj jurčkov in službo... torej ni sci-fi si en flat kupit, če si že settled v nekemu kraju.

Invictus ::

Mato989 je izjavil:


Zakaj bi kot samski moški recimo imel 4 sobno stanovanje? Medtem ko si doma cca. 10ur dnevno, od tega jih 7-8 prespiš? Ni potrebe, še takrat ko si doma si 90% časa v 1 sobi... v 2 sobah itak hkrati ne morš bit =) Povprečen človek potrebuje dnevni, spalni prostor in kopalnico =)

Zato, da imaš noter 3 študentke ;).

Od viška ne boli glava :)).

In ne bodi povprečen.

Vsak bi živel v velikem stanovanju, samo sta vsaj 2 problema, finance in neobstoj takih stanovanj.

Sam iščem cirka 120-140 m2 stanovanje, pa jih ni, sploh, ker bi rad imel normalno razporeditev...

Utk je izjavil:

Ja izven Ljubljane se za ta denar dobi cisto dobra stanovanja. Njihov problem ce silijo tam, kjer ne morejo kupit stanovanja.

Na Gorenjskem že ni poceni stanovanj...

Celotni...h
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

GreenT ::

Egidij88 je izjavil:

GreenT je izjavil:

Mah kje pa. Da bi si takat s študentskim delom kupval avto. Znanstvena fantastika. Prou nobenga ne poznam, ki bi si ga. Noben ni bil tok resen, da bi recimo pol leta šparal. Vsi smo mel denar sprot za gadgete, fotoaparate, računalnike, rock otočce in pivo. Kdor je mel avto, je mel kako staro kripo od tastarih. Sej u bistvu lih to ti govorim. Preskok v miselnosti. Sej dnar je bil, ...ampak so ble tut druge prioritete.


haha, svašta. Mislim, da si je cca. 90% folka ki ga poznam, kupilo svoj avto tam pri letih od 18 do 21. Pa naj si bo za 500€ ali 2000€. Neko samostojnost in filing za prioritete so nekako imeli. Že izpit sem si sam plačal. Hell, v bistvu mi starši od 18. leta naprej niso dali centa v roko, ker jim niti ni bilo treba. Pri 30 bi pa ja že moral imeti na strani nekaj jurčkov in službo... torej ni sci-fi si en flat kupit, če si že settled v nekemu kraju.


Kakor kdo. Jst sm prvi dijaško - študenski prihodek dobil ko sem bil star 15let. Blo je 51.000 SIT za 1 mesc dela. Takrat sem si za ta dnar kupil bulerje in pomoje en špil za PC. To je blo med počitnicami. Še moja prva resna plača v evrih je bla ene 400 evrov. Kakšen avto neki. To so bli takat za nas nepredstavlivi zneski. Praktično vsi smo poleg študija tut delal prek študenta, ampak to ni blo niti za sprot. To je blo dost denarja za sm pa tja ven it. Kr se pa let tiče je blo pa tako tako,... velik jih poznam, ki si dobil prve resne službe šele krepko po 30tem. Folk je vleku študij, magisterije, doktorate. Dejansko sm bil eden prvih v druščini, k sm pr 25ih začel redno delat.

LeQuack ::

Po moje je prvi problem že to, da gre nekdo kupovat stanovanje v Sloveniji s slovensko plačo. To je samomor finančni oziroma take ima država najraje, ker pomeni da ne bodo nikamor pobegnili in bodo lepo delali in plačevali davke.
Quack !

energetik ::

Kaj je to "slovenska plača"?
Midva imava "slovenske plače" in z nekaj premisleka in računanja sva si povsem sama nabavila in dokončala novogradnjo v bližnji okolici LJ. Edina olajšava je bila ta, da sva 8 let plačevala samo vse stroške v starem stanovanju, vse drugo sva financirala sama.
Je pa res, da sem svoj prvi avto kupil šele pri 30. letih, pa še ta je bil rabljen. Za kavice/pivo/telefone ni šlo skoraj nič, ker mi je to tako ali tako mimo. Sva pa vsak vikend hodila na izlete, vsako leto na morje in vsakih par let na kakšno potovanje.
Ampak že od nekje gimnazije sem imel stalno v glavi, da moram šparat za svojo bajto, to mi je bil "višji cilj". Po 4. letih plačevanja kredita se je zdaj nabralo že toliko, da ga lahko poplačam direkt, vseljeni smo že 2 leti. Avto pa imamo še vedno en, isti. Kljub 2 otrokom. In povsem normalno funkcioniramo.
Če pač vse zmečeš za avte, kavice in telefone, pač ne gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Mato989 ::

energetik je izjavil:

Kaj je to "slovenska plača"?
Midva imava "slovenske plače" in z nekaj premisleka in računanja sva si povsem sama nabavila in dokončala novogradnjo v bližnji okolici LJ. Edina olajšava je bila ta, da sva 8 let plačevala samo vse stroške v starem stanovanju, vse drugo sva financirala sama.
Je pa res, da sem svoj prvi avto kupil šele pri 30. letih, pa še ta je bil rabljen. Za kavice/pivo/telefone ni šlo skoraj nič, ker mi je to tako ali tako mimo. Sva pa vsak vikend hodila na izlete, vsako leto na morje in vsakih par let na kakšno potovanje.
Ampak že od nekje gimnazije sem imel stalno v glavi, da moram šparat za svojo bajto, to mi je bil "višji cilj". Po 4. letih plačevanja kredita se je zdaj nabralo že toliko, da ga lahko poplačam direkt, vseljeni smo že 2 leti. Avto pa imamo še vedno en, isti. Kljub 2 otrokom. In povsem normalno funkcioniramo.
Če pač vse zmečeš za avte, kavice in telefone, pač ne gre.


Saj to je glavna razlika... če tega ne bi bilo, ti danes ne bi bil tam kjer si =)

Slovenska plača pa pomeni mediana torej tam okol 800-900EUR neto... to ima namreč večina.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Alien123 ::

je rekel edina, in tudi najbolj pomembna olajšava, da nisi rabil plačevat najemnine :D..

kixs ::

GreenT je izjavil:

Mah, zmerej ko so te debate po forumih mam občutek, da večina zarad različnih razlogov noče povedat, kako je v resnic prišla do svoje nepremičnine in poj se bodoči graditelji samo čudijo, od kje folku po 200,..300k denarja. Realnost je taka, da nakup bajte za povprečnga Janeza s povprečno plačo ni mogoč. Pika. Sam se mam za tipičnega Slovenskega graditelja. Skorej vsi, ki jih poznam in so gradil, majo podobno zgodbo s podobnimi predpostavkami.

-do lastne bajte sm pršu tako, da je moja praprastara mama kupla parcelo, leta ne vem 1800. To zemljo sm podedval. (večina nas je neki dedovala, eni zemljo, drugi kakšen manši flat, tretji avto, četrti vikend, staro hišo....)
-fotr je na tej parceli porušil staro bajto, uredil dokumentacijo in začel z gradnjo (večini nam pomagajo starši, če že ne finančno pa vsaj z nasveti in izkušnjami,...tut oni so pred cajtam gradil)
-brutalno varčevanje (vsaj 5 let, dajej denar na stran. Jest nisem bil na dopustu 10let, morja od deleč nisem vidu, avto je bil še starejši, ven nisem hodu jest, šport je bla hoja v hribe... skratka velik folka živi s 300e na mesec. Začni s tem in poglej kok denarja zagoniš za razne gadgete in kavice. Pri povprečni plači 1500e lahko 10k na leto pršparaš brez problema!
-kredit! Ko nekej že maš, vzameš na banki stanovanski kredit. Zavaruješ ga z zemljo in tistim kar stoji gor.
-Samogradnja (karkol se da, narediš sam. Ni tako kot bi delali profesionalci, je pa zastonj. Te scene trajajo lahko poj tut še leta in leta po vselitvi. Če maš velik prijateljev si sploh zmagal.

Če maš pa punco in še njene starše ki so prpravleni tut kej v bajto vložit je pa itak da plus.



Drzi, tega ne vidis.

Za sebe lahko recem, da se da vse iz nule - pri 25-ih, v prvo sluzbo v LJ, sem imel tocno nekaj 10K SIT na racunu. Pred nakupom sem bil vedno v najemu - cca 11 let. Zadnja 3 leta najema skupaj z mojo boljso polovico. Tako je bilo pri meni. Noben mi ni senkal nic - ne denarja, ne parcele, nicesar... Enako pri moji boljsi polovici. Sva pa dva in je marsikaj lazje. In ne, tudi brutalno nisva sparala, se vedno sva oziroma zadnjih 6 let, smo, hodili vsaj 1 do 2x letno nekam na dopust z letalom. Ce ne bi, bi bilo casha vec, ampak sva itak vse na cash kupila. V zivljenju se nisem imel kredita in upam, da tako tudi ostane.

Je tudi res, da nisva kupila nove hise in lokacija seveda ni LJ z okolico. Je zgrajena v 80-ih in je potrebna obnove (klasika - okna, fasada, streha, ogrevanje in tudi notranjost...). To sva tudi upostevala pri nakupu. V enem letu sva nekaj stvari ze obnovila, nekaj stvari se caka. Ne zaradi denarja, pac pa izvajalcev in mene. Vecinoma se predolgo odlocam.

Ce bi bil se enkrat pred nakupom, bi morda malo dlje vztrajal pri iskanju parcele in gor postavil novo montazno hiso. Novo je le novo in na koncu bi dal kaksnih 40K vec kot sedaj skupaj z obnovo. V tem primeru bi seveda moral vzeti nekaj kredita.

Kljub temu smo zaenkrat s hiso zadovoljni. Ko bo vse postimano kot smo si zamislili, pa seveda ni dvomov :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

buttcrack ::

Mato989 je izjavil:

Saj to je glavna razlika... če tega ne bi bilo, ti danes ne bi bil tam kjer si =)

Alien123 je izjavil:

je rekel edina, in tudi najbolj pomembna olajšava, da nisi rabil plačevat najemnine :D..

pa saj ima skoraj vsak svoj stari dom in svojo sobo, kjer se da nekaj let potrpeti in privarčevati...

Verjetno niste vsi od OŠ dalje v najemu!?!? On je pač dobil svoj flat v uporabo... isti ps

Mato989 ::

@kixs

Da bo tvoja zgodba imela realen zaključek, je potrebno dvoje:

1. prihodki tebe in tvoje partnerke (torej letni prihodek po davkih neto + dodatki)
2. njeno finančno stanje na dan ko sta postala par (torej savings itd...)

Brez teh dveh informacij je zgodba nepopolna... "problem" dandanes je pač enostaven, večina generacije kot sem jaz ki je zadela na trg dela ravno leta 2008/2009 ali pa 4 leta kasneje po faksu v bolj ali manj največji krizi, danes pri 30 +/- 2 leti večinoma nima več kot 10k prihrankov (že to smo redki ki to imamo) kaj šele da bi imela plačo preko 1.500€ BRUTO(govorim predvsem za štajersko, prekmurje, Koroško, od tu imam večino prijateljev in znancev... Govorim seveda za tiste ki delajo v SLoveniji... No zdaj je prvi tole presegel, ker imam kolega ki je vodja orodjarjev in električarjev v Magni in ima plačo 2.200€ bruto...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

njyngs ::

Koliko na mesec je realno, da pričakujem najemnino v LJ za recimo 50-60 m2 novejšega (renoviranega) stanovanja z balkonom, parkingom in ne v najhujšem (polnem kriminala) naselju?

edit: prosim naj odgovoritjo tisti, ki vedo; ne rabim mnenja sanjačev, ki še niso bili na svojem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

Wrop ::

Na Štajerskem, v Prekmurju in Koroškem tudi niso parcele po ljubljanski ceni. Tam se plača bistveno manj. Za stanovanja velja isto. Dobro bi bilo videti razmerje med neto plačo in ceno povprečnega zazidljivega kvadratnega metra/stanovanja/hiše v občini.

Mato989 ::

buttcrack je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Saj to je glavna razlika... če tega ne bi bilo, ti danes ne bi bil tam kjer si =)

Alien123 je izjavil:

je rekel edina, in tudi najbolj pomembna olajšava, da nisi rabil plačevat najemnine :D..

pa saj ima skoraj vsak svoj stari dom in svojo sobo, kjer se da nekaj let potrpeti in privarčevati...

Verjetno niste vsi od OŠ dalje v najemu!?!? On je pač dobil svoj flat v uporabo... isti ps


Seveda ima, vsaj velika večina, ampak če imaš partnerko in hočeš furat vsaj neko kvazi razmerje, ki ne vključuje dejstva, da ona hodi k tebi domov v tvojo sobico, ti pa k njej tam do zgodnjih 30tih je to pač no go... še slabša je situacija če delaš faks in živiš v tistem mestu stari ti dajo nekaj malega zraven ti morš pa delat za vse ostalo... pri nesreči zaradi delanja in študentskih let ne končaš faksa in pustiš tam v 2. letniku pri 23 ali 24tih in se morš še prekvalificirat na neko VSŠ ker si gimnazijski maturant s čemer potem "zgubiš" še 2 leti... potem prideš "ven" pri 25/26 in iščeš nek reden šiht... danes sicer šiht dobiš praktično takoj, ne glede na izobrazbo, vendar so plače max 700€ neto... če nimaš vez in obilico sreče, ali pa morda kako iskano znanje (IT style) prideš seveda hitreje na nekaj sprejemljivega, ampak večina pač ne.

In potem za nagrado ne dobiš pogodbe za nedoločen čas, morda celo menjaš prvega delodajalca in si naenkrat 30 =)

Wrop je izjavil:

Na Štajerskem, v Prekmurju in Koroškem tudi niso parcele po ljubljanski ceni. Tam se plača bistveno manj. Za stanovanja velja isto. Dobro bi bilo videti razmerje med neto plačo in ceno povprečnega zazidljivega kvadratnega metra/stanovanja/hiše v občini.


Saj to je jasno, ampak v povprečju če odštejemo LJ, so tudi plače nižje... Kolikor vem iz prve roke, so realne cene na m2 med 1.000 in 1.500€ odvisno od lokacije (Tabor v MBju je takoj blizu 1.500€) in od mesta na štajerskem...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

buttcrack ::

je pač treba narest kompromis... nekaj let pri tvojih/njenih starših, da se naredi kup(ček) in potem na svoje ali pa pač takoj in si ob tvojih predpostavkah s službo lahko na koncu še v večjem dreku, po 30tem nazaj k staršem, ko je fotr že tvojo sobo v man-cave preuredil ;)

njyngs je izjavil:

Koliko na mesec je realno, da pričakujem najemnino v LJ za recimo 50-60 m2 novejšega (renoviranega) stanovanja z balkonom, parkingom in ne v najhujšem (polnem kriminala) naselju?.

Kje hudiča pa imaš v LJ okoliš poln kriminala????

kixs ::

Mato989:

glede 2. tocke:
ko sva se spoznala, je bila studentka brez prebite pare :lol: Takrat sem tudi sam bil naceloma bolj svoh. Mislim, da sem imel na racunu cca 500K SIT. Torej od oka 2K€ in cca 4-5 let delovne dobe :lol:

Oba sva startala iz nule, ona malo kasneje.

glede 1. tocke:
ni najbolj pomembno koliko imas dohodkov, se bolj so pomembni izdatki. Meni je vedno ostalo vsaj polovico place - ko sem se odlocil ziveti drugace - predvsem nacrtovati porabo. V najboljsih casih tudi 2/3 place. Danes imam podpovprecno placo, pa mi vseeno ostane pol ali vec - res pa ne rabim vec placevati najemnine.

Kaj ti nuca 2K€ neto, ce porabis 1500€ in se noces kaksnim stvarem odreci ali jih preloziti na kdaj drugic.

Rabis vsaj povprecno placo, da potem planiras kako in kaj. In v dvoje gre veliko lazje! Odvisno sicer od dohodkov in nacrta - luksus crtaj - moj avto je 13 let star. Lahko bi si kupil novega, pa ne bom. Bo tale se v redu za kaksnih 3-5 let. Aja, zdaj si ne morem vec novega kupiti... sem nekaj tezkih jurjev v luft vrgel ;(, se dobro da se to nikjer ne pozna, glede planov mislim... le luksus (avto) bo moral pocakat.

njyngs je izjavil:

Koliko na mesec je realno, da pričakujem najemnino v LJ za recimo 50-60 m2 novejšega (renoviranega) stanovanja z balkonom, parkingom in ne v najhujšem (polnem kriminala) naselju?

edit: prosim naj odgovoritjo tisti, ki vedo; ne rabim mnenja sanjačev, ki še niso bili na svojem.


Kolega je placeval za 3-sobno in garazo v BS3 cca 800€. Js ne bi ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

njyngs ::

Aha... torej se ne motim. Lani sem gledal 2 sobna, dokaj lepo urejena stanovanja za 600+ mesečne najemnine. Jao meni :)

kixs ::

Jap. Veliko. To je bilo cca polovico njegove place. Imel pa je se enega v podnajemu. Lani je potem kupil stanovanje v Celovskih dvorih.

Js sem sel raje v najem malo izven LJ in sem dal skupaj s stroski za 1 in pol sobno stanovanje cca 400EUR mesecno in se to na pol, ker sva bila dva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

njyngs ::

Če še prišteješ tekoče mesečne stroške (stroški stanovanja, hrana, ostale zadeve) zraven si potem skoraj brez denarja - če maš dobro plačo, kaj še le če nimaš.

Meni se pa zdi razmeroma dosti, ker v MB plačujem dobrih 300eur najema za 60m2 komplet obnovljenega 2-sobnega stanovanja z balkonom ter parkingom, v urejenem bloku... :))

Sem razmišljal o varianti nakupa 3. sobnega stanovanja in poznejši selitvi (v roku ~7 let) v lastno hišo ter prodaji stanovanja. Ne vem pa če se mi splača za tistih ~7 let kupovati flat. Pa preden se kdo zapiči v 3. sobno - potrebuje se delovni kabinet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

Mato989 ::

Mato989:

glede 2. tocke:
ko sva se spoznala, je bila studentka brez prebite pare :lol: Takrat sem tudi sam bil naceloma bolj svoh. Mislim, da sem imel na racunu cca 500K SIT. Torej od oka 2K€ in cca 4-5 let delovne dobe :lol:

Oba sva startala iz nule, ona malo kasneje.

glede 1. tocke:
ni najbolj pomembno koliko imas dohodkov, se bolj so pomembni izdatki. Meni je vedno ostalo vsaj polovico place - ko sem se odlocil ziveti drugace - predvsem nacrtovati porabo. V najboljsih casih tudi 2/3 place. Danes imam podpovprecno placo, pa mi vseeno ostane pol ali vec - res pa ne rabim vec placevati najemnine.

Kaj ti nuca 2K€ neto, ce porabis 1500€ in se noces kaksnim stvarem odreci ali jih preloziti na kdaj drugic.

Rabis vsaj povprecno placo, da potem planiras kako in kaj. In v dvoje gre veliko lazje! Odvisno sicer od dohodkov in nacrta - luksus crtaj - moj avto je 13 let star. Lahko bi si kupil novega, pa ne bom. Bo tale se v redu za kaksnih 3-5 let. Aja, zdaj si ne morem vec novega kupiti... sem nekaj tezkih jurjev v luft vrgel ;(, se dobro da se to nikjer ne pozna, glede planov mislim... le luksus (avto) bo moral pocakat.


Se strinjam, ampak prihodki so vseeno ZELO pomembna informacija, ker če mi nekdo napiše da ima minimalca potem vem da nikakor ne more v kolikor je v najemu prihranit denarja v 5-10 letih za polog kreditu, niti kredita ne bo dobil, če pa ima nekdo 2.000€ neto in prihrani "samo" 100€ potem pa si je seveda sam kriv da ne prihrani več, medtem ko si oni z 650, 700€ neto pač ni...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

thramos ::

buttcrack je izjavil:

je pač treba narest kompromis... nekaj let pri tvojih/njenih starših, da se naredi kup(ček) in potem na svoje ali pa pač takoj


Eni imajo to možnost, drugi pa ne. Eni dobijo od staršev 50k na račun, drugim 8 let ni treba plačevat najemnine, tretji pa nima nobene od teh možnosti. In 50k v takšni ali drugačni obliki je ponavadi pač kar pomemben element pri odločanju za nakup nepremičnine.

Mato989 ::

Dejansko je najboljši in najlažji način do fleta tak, da pri 20tih greš za 2-5 let delat v tujino in šparaš kot nor... potem prideš domov in si najdeš nek šiht z vsaj 850€ neto, imaš po sreči našparano 20-50.000€ od dela v tujini (večina zagoni za nov avto in kurbarijo!) in potem kupiš flet za 40-70.000€ (nekje izven LJ seveda) odvisno od tega koliko kvadrature hočeš in daš gor še hipoteko za razliko, banka načeloma rada da kredit za flete kjer ti daš pologa več kot 50%, ker vedo da bodo s hipoteko to imeli 100% pokrito...

To je zmagovalni recept za flet med 30-33 letom...

Ali pa da imaš možnost živet doma in nič prispevat prvih 8-10 let šihta in daš vsak mesec 500€ na stran
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kixs ::

Ne bom govoril o placi. Recimo, da sem imel od prve sluzbe do 2012 nadpovprecno placo - ni bila grozno nad povprecjem. Da se mi je res kaj poznalo na racunu, pa nekje od 2007 naprej. Zdaj imam 4 leta podpovprecno placo, res pa tudi nisem vec v LJ in izbire sluzb prakticno ni.

Mavrik ::

Mato989 je izjavil:

Dejansko je najboljši in najlažji način do fleta tak, da pri 20tih greš za 2-5 let delat v tujino in šparaš kot nor... potem prideš domov in si najdeš nek šiht z vsaj 850EUR neto, imaš po sreči našparano 20-50.000EUR od dela v tujini (večina zagoni za nov avto in kurbarijo!) in potem kupiš flet za 40-70.000EUR (nekje izven LJ seveda) odvisno od tega koliko kvadrature hočeš in daš gor še hipoteko za razliko, banka načeloma rada da kredit za flete kjer ti daš pologa več kot 50%, ker vedo da bodo s hipoteko to imeli 100% pokrito...


Ne, najlažji način je da se rodiš v Ljubljani (še lažje je če je tvoja družina premožna). Potem lahko do 30. leta prišparaš ogromno z življenjem doma, obenem pa se izšolaš za dobro plačane poklice :)

Zatem greš pametovat na forum kako je vse preprosto.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

otago ::

Omenjate kavice: kaj to pomeni.. da nekdo zapravi 10, 20, 100 eur/mesec za kavo.
Druzabni dogodki: koncerti, festivali, alkohol nasploh ... da nekdo mesecno zapravi npr. 50/100/200 eur oz. letno 1000/1500eur?

Iz branja imam obcutek, da je folk v studentskih letih se prav stradal, ni sel na noben koncert, nanobeno kavo. Bogvedi, kako so spoznali partnerko, je ona placevala vse?

En ali dva dohodka je zelo pomembno. Upostevajte, da je precej ljudi samskih oz. nimajo partnerjev(m/Z/x),s katerimi bi lahko sli v dolgorocni projekt nakupa stanovanj, nacrtovanja druzine.

Mentaliteta ljudi se je precej spremenila, YOLO. Ljudje raje dajo za festival, ki stane 200 eur in o v sobici, ki stane 200...kot pa pri zaposlitvi za dolocen cas jemati kredit.

Imam znance, ki imajo starejse starse, tudi pozno so dostudirali, se zaposlili. Verjetno bodo prej doplacevali za dom upokojencev starsev kot pa lasten kredit. In kaj naj z bajtami? Bos zamenjal bajto starsev na podezelju za eno mini stanovanje v Mariboru?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

Okapi ::

In kaj naj z bajtami? Bos zamenjal bajto starsev na podezelju za eno mini stanovanje v Mariboru?
In zakaj ne? Ko podeduješ staro hišo, imaš natanko pet možnosti - se preseliš tja, jo uporabljaš kot vikend, jo oddajaš, jo prodaš ali jo pustiš, da propada. Po Sloveniji je veliko takih, ki so se odločili za to zadnjo možnost.>:D

Invictus ::

Okapi je izjavil:

In zakaj ne? Ko podeduješ staro hišo, imaš natanko pet možnosti - se preseliš tja, jo uporabljaš kot vikend, jo oddajaš, jo prodaš ali jo pustiš, da propada. Po Sloveniji je veliko takih, ki so se odločili za to zadnjo možnost.>:D

Videno mnogokrat, tudi par bajt v centru Ljubljane... Sem jih našel, lastnika tudi, pa ne vem, če bi sploh klical...

Na vasi je še hujše...

Hiše so ponavadi prazne, ker imajo dediči zelo različne ideje koliko je to vredno...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

njyngs ::

Ne vem kje si ti bil nazadnje na vasi, da je tako stanje. Na vasi v našem predelu slovenije zadnje leta rastejo nove moderne hiše kot gobe po dežju, stare bajte so povečini urejene ali pa se urejajo. Redke so tiste, ki so zapuščene/zanemarjene.

Mato989 ::

njyngs je izjavil:

Ne vem kje si ti bil nazadnje na vasi, da je tako stanje. Na vasi v našem predelu slovenije zadnje leta rastejo nove moderne hiše kot gobe po dežju, stare bajte so povečini urejene ali pa se urejajo. Redke so tiste, ki so zapuščene/zanemarjene.


No ja praktično po vseh vaseh in podeželju je ogromno zapuščenih hiš... verjetno vsaka 10ta... ali pa vsaj 15ta... in to kar pravi Invictus je čisto res...folk bi še kar mel za 170m2 bajto 170.000 jurijev... verjetno so nazadnje v njo kaj konkretnega vložli leta 1995...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Lahko da je vsaka 15. bajta na podeželju zanemarjena, ampak tudi v mestih je vsaka 15. zanemarjena. Tudi v centru Ljubljane. Tu ni nobene razlike.

Mato989 ::

Imam znance, ki imajo starejse starse, tudi pozno so dostudirali, se zaposlili. Verjetno bodo prej doplacevali za dom upokojencev starsev kot pa lasten kredit. In kaj naj z bajtami? Bos zamenjal bajto starsev na podezelju za eno mini stanovanje v Mariboru?


Definitivno vrhunska izbira... to da imamo dandanes babice ki so samez penzijami 400€ +/- v 150m2+ bajrtah ki so jih zgradili njihovi pokojni možje in zdaj tam trpijo not ker nimajo za kurjavo za tako veliko bajto, mi pa zbiramo keš, je itak vrhunec smešnice... taka oseba ravna smotrno če pravočasno proda bajto "pod ceno" v smislu za 1.000€ ali kaj, in gre v 1 sobno stanovanje v manjše mesto kjer dobiš 1 sobna za cca. 55-60.000 in ji ostane cca 30-40.000€ na računu za hude čase...

Ampak kaj ko je bajta sveta in raje zmrzuje.

Utk je izjavil:

Lahko da je vsaka 15. bajta na podeželju zanemarjena, ampak tudi v mestih je vsaka 15. zanemarjena. Tudi v centru Ljubljane. Tu ni nobene razlike.


Se strinjam, ampak to ni olajševalna okoliščina za bajte... z novimi zakoni so zdaj skorajda vsi bloki že prenovljene fasade... enako potrebujemo za bajte...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

PrimoZ_ ::

njyngs je izjavil:

Ne vem kje si ti bil nazadnje na vasi, da je tako stanje. Na vasi v našem predelu slovenije zadnje leta rastejo nove moderne hiše kot gobe po dežju, stare bajte so povečini urejene ali pa se urejajo. Redke so tiste, ki so zapuščene/zanemarjene.


Naselje na obrobju Kranja, v ulici so 3 prazne hiše.
Eno ima starejša gospa ki živi čez dvorišče pri tamladih da skrbijo zanjo in bodi heroj pa jo pojdi vprašat če jo proda, sam se pripravi da ti porine burklje med rebra :D
Dve pa sta kolikor vem na strani, če bodo mogoče tamladi tam živel. Samo ta scenarij je praktično mimo, razen če bi se otroci skregali s partnerjem in bi se vrnili v tisto bajto.

Pa še kar se prodaja so nore cene, en primer blizu kolega...
https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...
170 tisočakov, pa jo lahko sam podreš...

Čeprav, glede na to da ljudje romajo na ogled kar v procesiji, je očitno cena že prava. Še je dnara pod povštri :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

Utk ::

z novimi zakoni so zdaj skorajda vsi bloki že prenovljene fasade... enako potrebujemo za bajte...

Kakšni pa so novi zakoni po katerih bi stari bloki rabili novo fasado? Če se splača, jo postaviš, če ne, jo ne. Na bajti lahko fasado samo prebarvaš za 2 jurja pa bo kot nova. Samo kakšna je korist od tega?

Naselje na obrobju Kranja
Ma gorenjci...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Mato989 ::

Utk je izjavil:

z novimi zakoni so zdaj skorajda vsi bloki že prenovljene fasade... enako potrebujemo za bajte...

Kakšni pa so novi zakoni po katerih bi stari bloki rabili novo fasado? Če se splača, jo postaviš, če ne, jo ne. Na bajti lahko fasado samo prebarvaš za 2 jurja pa bo kot nova. Samo kakšna je korist od tega?


Odkrito povedano ne vem če je zakon, nisem se poglabljal v to, mi je pa zanimivo da je v zadnjih nekaj letih, večina blokov starjših, naredila dodatno izolacijo in nove fasade... torej imam občutek da je zadaj nekakšna uredba ali karkoli... smotrno bi bilo zahtevat enako (v kolikor je) od individualnih hiš ki so starejše od 1990 recimo...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Okapi ::

Eko-subvencija je vzrok.

buttcrack ::

thramos je izjavil:

buttcrack je izjavil:

je pač treba narest kompromis... nekaj let pri tvojih/njenih starših, da se naredi kup(ček) in potem na svoje ali pa pač takoj


Eni imajo to možnost, drugi pa ne. Eni dobijo od staršev 50k na račun, drugim 8 let ni treba plačevat najemnine, tretji pa nima nobene od teh možnosti. In 50k v takšni ali drugačni obliki je ponavadi pač kar pomemben element pri odločanju za nakup nepremičnine.

večina ima to možnost, razen seveda izjem, ki ni imela svoje sobe oz. si jo delijo s sorojenci. Če si do 20+ lahko tam gural sam, boš pa še z babo 5 (Razen, če je mama stvor :)). Za hrano in del tekočih stroškov seveda prispevaš, samo najemnina ti gre v plus.
Če skupaj zaslužita vsaj 1500, se da (ob kompromisih) z lahkoto prišparat polovico (5×12×750), lahko tudi manj in potegneš kakšno leto...

Machete ::

Mato malo si že moteč s svojim modrovanjem iz kavča v otroški sobi v stanovanju svojih staršev. Pa brez zamere, samo resno no... daj malo manj cinizma stresaj, ker nisi ravno 'terensko' izkušen.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Mato989 ::

Machete je izjavil:

Mato malo si že moteč s svojim modrovanjem iz kavča v otroški sobi v stanovanju svojih staršev. Pa brez zamere, samo resno no... daj malo manj cinizma stresaj, ker nisi ravno 'terensko' izkušen.


Kako iz kavča v otroški sobi, če pa sem pred 7 dnevi glih plačal najemnino :O
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

energetik ::

Mato989 je izjavil:

energetik je izjavil:

Kaj je to "slovenska plača"?
Midva imava "slovenske plače" in z nekaj premisleka in računanja sva si povsem sama nabavila in dokončala novogradnjo v bližnji okolici LJ. Edina olajšava je bila ta, da sva 8 let plačevala samo vse stroške v starem stanovanju, vse drugo sva financirala sama.


Saj to je glavna razlika... če tega ne bi bilo, ti danes ne bi bil tam kjer si =)

Slovenska plača pa pomeni mediana torej tam okol 800-900EUR neto... to ima namreč večina.
Seveda če bi nekje plačevala najemnino, da bi se precej prej spokala ven in nabavila nekaj. Pa sigurno bi prej še kakšeno leto ali dve potegnila z bivanjem pri starših.
Sicer verjetno zdaj ne bi bila samostojna bajta, kredita bi bilo več, ampak jaz sigurno ne bi plačeval najemnine 8 let.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najemnine vs. lastništvo nepremičnine (strani: 1 2 3 418 19 20 21 )

Oddelek: Loža
1029164515 (134460) thramos

Več podobnih tem