» »

Nakup stanovanja

Nakup stanovanja

Utk ::

Porok ni potreben. Rabiš denar in prihodke.

T-h-o-r ::

dice7 je izjavil:

Utk je izjavil:

V familiji nimamo nobenega da bi imel že kakšno nepremičnino

To je ta problem (za katerega sicer ti nisi nič kriv). V nekaterih familijah se najde nekdo, ki naredi tovarno ne vem česa, in še generacije živijo na ta račun, v drugih še stanovanja ali bajte ne kupijo. Nekdo mora bit prvi. Edino če ti je sistem z najemanjem všeč, in bo tudi tvojim otrokom, potem nimaš problema.

A kaj ko nimas poroka. Ze tukaj se izkrivijo vse pravljice o tem, kako imamo vsi enaka izhodisca, kaj sele tiste bedne medgeneracijske tipa 'moj deda je prisel s 100e v zepu'..

Problem zgodb o "moj deda je prišel s 100 e v žepu" je, da ne obstajajo.

Utk je izjavil:

Danes ti to ne bo uspelo. Takrat je bila pač presežena kritična masa ljudi, ki niso verjeli, da je sistem kolk tolk pošten. Dobro, v resnici omembe vrednega sistema sploh ni bilo, ampak to je še večji problem.

Lahko gre samo kakšna občina po poti Dunaja, že to bi bil velik korak.
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T-h-o-r ()

Okapi ::

Kdor ne reskira, ne profitira, so rekli včasih;) Kredit na 20 let je morda res videti strašljiv, ampak tudi plačevanje najemnine 20 let ni dosti lažje. Izgubiš službo, ne moreš dva-tri mesece plačati najemnine, in si na cesti. Če imaš posojilo, se lahko z banko dogovoriš, da ti za nekaj časa zmanjša obrok, ali za kakšno drugo obliko premostitve težav, dokler ne dobiš službe. V skrajnem primeru pa pač stanovanje prodaš, odplačaš posojilo in ti, z malo sreče, še kar nekaj denarja ostane (odvisno pač, kdaj se to zgodi, in kakšno je trenutno stanje na trgu nepremičnin).

Predvsem je pa lepo, ko enkrat odplačaš posojilo in si potem do konca lahko precej bolj brezskrben. Če plačuješ najemnino, te skrbi ni nikoli konec, in ko prideš enkrat do penzije, se kaj lahko zgodi, da se moraš selit v manjše stanovanje, ker ne moreš več plačevati najemnine.

Pravljice o tem, da se prvih 20 let splača biti najemnik, razliko do obroka posojila dobičkonosno vlagati v delnice, kojne, zlato ali kar pač že, in potem brez posojila kupiti hišo, pa lahko kar pozabiš. Na enega takega, ki mu to uspe, jih pride deset takih, ki jim ne.

T-h-o-r ::

Okapi je izjavil:


Predvsem je pa lepo, ko enkrat odplačaš posojilo in si potem do konca lahko precej bolj brezskrben. Če plačuješ najemnino, te skrbi ni nikoli konec, in ko prideš enkrat do penzije, se kaj lahko zgodi, da se moraš selit v manjše stanovanje, ker ne moreš več plačevati najemnine.


Ampak ravno to bi bil point normalnega stanja stvari. Ko si star in sam in v penziji, ne rabiš več trisobnega stanovanja, ker tvojih otrok že zdavnaj ni več doma. Zato je povsem logično, da se seliš v manjše stanovanje, v tvoje prešnje pa pride nova mlada družina, ki rabi ves ta prostor. Po taki logiki povsod po Evropi delujejo stanovanjske zadruge, samo pri nas je nepremičninski trg urejen slabše, kot je bil na ameriškem divjem zahodu.
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

dice7 ::

Utk je izjavil:

Porok ni potreben. Rabiš denar in prihodke.

To je res, ampak ce se danes odlocit hiso gradit, ker stara razpada, bos imel nedokoncano ampak vseljivo cez 6-10 let, odvisno od samodiscipline

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dice7 ()

Utk ::

Če se boš lotil danes sestavljat avto, ker stari gnije, boš tudi enih 5 let vmes pešačil. Obstajajo druge možnosti.

KAVINSKY ::

Jerry000 je izjavil:

Nakup stanovanje je kar j***. Imam 25k prišparanih, redno službo, ampak ne vem kako bi lahko kupil stanovanje za 150k recimo. To je toliko kredita, in to ga imaš za 20let...in glede na to da ne vem kako bo potekalo nadalnih 20 let je kr mal skeri vzet tak kredit. Čeprav, res pa je, al vzameš kredit pa kupiš nekaj in je tvoje na koncu, al si pa v najemu in enako plačuješ...



Kupiš kar potrebuješ. Pri 25 si na začetku življenja in ne rabiš 2 ali 3 sobnega stanovanja. Kot da bi za prvi avto kupoval dizel karavana, pa potem vozil do šole 10 minut peš hoje stran. Vzameš nek starter apartment, kot temu rečejo v tujini. 1 ali 1,5 sobno. Cena je takoj pol manjša. Za bit z partnerjem je dovolj veliko. Če kasnejši dan rabiš večje pa ga prodaš ali pa daš v najem.

Okapi ::

T-h-o-r je izjavil:

Okapi je izjavil:


Predvsem je pa lepo, ko enkrat odplačaš posojilo in si potem do konca lahko precej bolj brezskrben. Če plačuješ najemnino, te skrbi ni nikoli konec, in ko prideš enkrat do penzije, se kaj lahko zgodi, da se moraš selit v manjše stanovanje, ker ne moreš več plačevati najemnine.


Ampak ravno to bi bil point normalnega stanja stvari. Ko si star in sam in v penziji, ne rabiš več trisobnega stanovanja, ker tvojih otrok že zdavnaj ni več doma.
Resnica je taka, da marsikdo komaj čaka, da lahko otroško sobo uporabi za svoj delovni kabinet, ali da lahko tam v miru gleda fuzbal, medtem ko žena v dnevni sobi gleda telenovele. V povprečnem stanovanju imajo ljudje pri nas - dokler so otroci pri hiši - manj prostora, kot bi si ga želeli imeti.

Lahko se pa seveda tudi preseliš v manjše, saj ti nihče ne brani. Je velika razlika, če se preseliš v manjše, ker si to želiš, ali ker si prisiljen, ker ne moreš veš plačevati najemnine.

T-h-o-r ::

Okapi je izjavil:

T-h-o-r je izjavil:

Okapi je izjavil:


Predvsem je pa lepo, ko enkrat odplačaš posojilo in si potem do konca lahko precej bolj brezskrben. Če plačuješ najemnino, te skrbi ni nikoli konec, in ko prideš enkrat do penzije, se kaj lahko zgodi, da se moraš selit v manjše stanovanje, ker ne moreš več plačevati najemnine.


Ampak ravno to bi bil point normalnega stanja stvari. Ko si star in sam in v penziji, ne rabiš več trisobnega stanovanja, ker tvojih otrok že zdavnaj ni več doma.
Resnica je taka, da marsikdo komaj čaka, da lahko otroško sobo uporabi za svoj delovni kabinet, ali da lahko tam v miru gleda fuzbal, medtem ko žena v dnevni sobi gleda telenovele. V povprečnem stanovanju imajo ljudje pri nas - dokler so otroci pri hiši - manj prostora, kot bi si ga želeli imeti.

Lahko se pa seveda tudi preseliš v manjše, saj ti nihče ne brani. Je velika razlika, če se preseliš v manjše, ker si to želiš, ali ker si prisiljen, ker ne moreš veš plačevati najemnine.


Ali je tudi velika razlika, če se preseliš v manjše, ker niti približno nimaš denarja, da bi lahko vzdrževal trenutno stanovanje, ki ga imaš v lasti?
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

dice7 ::

Utk je izjavil:

Če se boš lotil danes sestavljat avto, ker stari gnije, boš tudi enih 5 let vmes pešačil. Obstajajo druge možnosti.

Seveda obstajajo. Ampak nimajo vsi dostopa do njih, pa ne po lastni krivdi. Samo to sem zelel izpostaviti

Jerry000 ::

KAVINSKY je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Nakup stanovanje je kar j***. Imam 25k prišparanih, redno službo, ampak ne vem kako bi lahko kupil stanovanje za 150k recimo. To je toliko kredita, in to ga imaš za 20let...in glede na to da ne vem kako bo potekalo nadalnih 20 let je kr mal skeri vzet tak kredit. Čeprav, res pa je, al vzameš kredit pa kupiš nekaj in je tvoje na koncu, al si pa v najemu in enako plačuješ...



Kupiš kar potrebuješ. Pri 25 si na začetku življenja in ne rabiš 2 ali 3 sobnega stanovanja. Kot da bi za prvi avto kupoval dizel karavana, pa potem vozil do šole 10 minut peš hoje stran. Vzameš nek starter apartment, kot temu rečejo v tujini. 1 ali 1,5 sobno. Cena je takoj pol manjša. Za bit z partnerjem je dovolj veliko. Če kasnejši dan rabiš večje pa ga prodaš ali pa daš v najem.

Nimam 25 let, rekel sem 25.000EUR imam našparanih. Štejem pa 31 let in sem po frišnem samski na žalost. Bi takoj z partnerko šel v to ampak trenutno tega ni. Je pa res to kar so napisali...al plačuješ najemnino ali pa kredit...s tem da na koncu pri kreditu je to tvoje.

Wrop ::

Jerry000 je izjavil:

Nakup stanovanje je kar j***. Imam 25k prišparanih, redno službo, ampak ne vem kako bi lahko kupil stanovanje za 150k recimo. To je toliko kredita, in to ga imaš za 20let...in glede na to da ne vem kako bo potekalo nadalnih 20 let je kr mal skeri vzet tak kredit. Čeprav, res pa je, al vzameš kredit pa kupiš nekaj in je tvoje na koncu, al si pa v najemu in enako plačuješ...
Kako ste kaj vi prišli do stanovanja? Kako visoko plačo ste imeli da ste si omislili kredit za stanovanje? V familiji nimamo nobenega da bi imel že kakšno nepremičnino, starši ne vem če bi lahko kaj pomagali pri tem, bolj razmišljam da bi sam nekaj nabavil...


25 k€ je že lep kupček denarja, sploh če si tam okoli 30. Če kupuješ sam, potem gledaš stanovanja do cca 80 k€. 20-letni kredit imaš za 270 € na mesec. Še lažje pa je kupovati nepremmičnino v dvoje. Ne priporočam, da se do grla zakreditiraš za več kot 20 let. Obrok, povečan za 20 %, ti še vedno ne sme predstavljati težave. Če to ne gre, potem raje počakaj in varčuj dalje.
Do stanovanja pa sem prišel tako, da sva s punco na mesec v povprečju skupaj dala na stran 1000 €. Ob primerni nepremičnini, na primerni lokaciji in ob zadovoljivi ceni sva vzela še slabih 80 k€ kredita na 55 k€ podlage. Kredit sva vzela za 700 €/mecec na 120 obrokov. Kredit predstavlja manj kot tretjino skupne neto plače.

Jerry000 ::

Wrop je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Nakup stanovanje je kar j***. Imam 25k prišparanih, redno službo, ampak ne vem kako bi lahko kupil stanovanje za 150k recimo. To je toliko kredita, in to ga imaš za 20let...in glede na to da ne vem kako bo potekalo nadalnih 20 let je kr mal skeri vzet tak kredit. Čeprav, res pa je, al vzameš kredit pa kupiš nekaj in je tvoje na koncu, al si pa v najemu in enako plačuješ...
Kako ste kaj vi prišli do stanovanja? Kako visoko plačo ste imeli da ste si omislili kredit za stanovanje? V familiji nimamo nobenega da bi imel že kakšno nepremičnino, starši ne vem če bi lahko kaj pomagali pri tem, bolj razmišljam da bi sam nekaj nabavil...


25 kEUR je že lep kupček denarja, sploh če si tam okoli 30. Če kupuješ sam, potem gledaš stanovanja do cca 80 kEUR. 20-letni kredit imaš za 270 EUR na mesec. Še lažje pa je kupovati nepremmičnino v dvoje. Ne priporočam, da se do grla zakreditiraš za več kot 20 let. Obrok, povečan za 20 %, ti še vedno ne sme predstavljati težave. Če to ne gre, potem raje počakaj in varčuj dalje.
Do stanovanja pa sem prišel tako, da sva s punco na mesec v povprečju skupaj dala na stran 1000 EUR. Ob primerni nepremičnini, na primerni lokaciji in ob zadovoljivi ceni sva vzela še slabih 80 kEUR kredita na 55 kEUR podlage. Kredit sva vzela za 700 EUR/mecec na 120 obrokov. Kredit predstavlja manj kot tretjino skupne neto plače.

Sta porocena? Ce nista, kako je potem s tem kreditom in od koga je potem stanovanje?

No samo malo gledam, ne kupujem resno se, razmisljam. Sam ne vem ce.bi kupil, saj nameravam spoznati kaksno in se vseliti z njo cez nekaj let :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

Old Spice ::

Jerry zakaj bi sedaj ko si samski kupoval flet za 150k? Sedaj se kupi garsonjero ali 1-sobni flet. In to ne v centru LJ, ampak se gre ven. Še vedno pa mora bit na dovolj zanimivi lokaciji da lahko prodaš hitro in za soliden denar. Verjetno bo trajalo kar nekaj časa preden najdeš novo bejbo, preverita da sta za skupaj in se odločita za naraščaj (zaradi česar bi rabil menjat flet). Kaj pa veš... Mogoče bo pa tvoja nova imela že rešen ta problem, mogoče ne bosta hotela otrok, mogoče bo sploh iz čisto drugega dela Slovenije, mogoče bo iz tujine...? Ne si zdaj ko si sam in popolnoma fleksibilen vrečt 2 tonski sidro okrog vratu :)

Utk ::

Če si sam, z nekaj denarja in preveč časa, si kupiš poceni manjše sesuto stanovanje na dobri lokaciji, ga sam obnoviš, in kasneje po potrebi prodaš. Če ne pa pač živiš not.

Wrop ::

Jerry000 je izjavil:


Sta porocena? Ce nista, kako je potem s tem kreditom in od koga je potem stanovanje?


Ne, nisva. Kredit je šel na pol, ker imava približno enaki plači. Kredit je skupno zavarovan, če se komu kaj zgodi. Eden drugemu sva porok. Stanovanje pa je deljeno tudi približno na pol pol. Komot se glede na delež vloženega zabeleži v zemljiško knjigo (npr. 54/100 eden in 46/100 drugi).

Jerry000 ::

Old Spice je izjavil:

Jerry zakaj bi sedaj ko si samski kupoval flet za 150k? Sedaj se kupi garsonjero ali 1-sobni flet. In to ne v centru LJ, ampak se gre ven. Še vedno pa mora bit na dovolj zanimivi lokaciji da lahko prodaš hitro in za soliden denar. Verjetno bo trajalo kar nekaj časa preden najdeš novo bejbo, preverita da sta za skupaj in se odločita za naraščaj (zaradi česar bi rabil menjat flet). Kaj pa veš... Mogoče bo pa tvoja nova imela že rešen ta problem, mogoče ne bosta hotela otrok, mogoče bo sploh iz čisto drugega dela Slovenije, mogoče bo iz tujine...? Ne si zdaj ko si sam in popolnoma fleksibilen vrečt 2 tonski sidro okrog vratu :)

No ja, trenutno nimam pravih misli ker sem pač v tistem stažu šoka, ko si po 10letih samski :). Zakaj za 150k sem mislil za dolgoročno, pač ko/če najdem kakšno da se vseli k meni. Čeprav kot si rekel, makes sense.

Wrop ::

Jerry000 je izjavil:

No ja, trenutno nimam pravih misli ker sem pač v tistem stažu šoka, ko si po 10letih samski :). Zakaj za 150k sem mislil za dolgoročno, pač ko/če najdem kakšno da se vseli k meni. Čeprav kot si rekel, makes sense.


Potem pa par mesecev oz. dokler ne prideš k sebi ne razmišljaj kako boš zapravil 25 k€. Čeprav te je mogoče zapustila zaradi tega, ker imajo vse njene prijateljice že svoje stanovanje ali hiše, vidva pa se nista premaknila nikamor.

Jerry000 ::

Ne, to definitivno ne bi naredil nepremišljeno. Zgolj razmišlam o vsem in sem naletel na to tesnobo glede cen stanovanj in kredita. Ampak to kar si napisal je čist doable (sploh v dvoje). Vsekakor pa sem sedaj v najemu, dokler se stvari ne umirijo in skristalizirajo. Pa še (upam) da bom še kaj našparal vmes.

kixs ::

Sparat, sparat... potem pa hitro srecko kupit :))

Mato989 ::

Glavno vprašanje je zakaj bi kupil 150k flet... Razen če maš familjo je to brezveze, ali pa če jo načrtuješ v naslednjih 3 letih...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

thramos ::

Jerry000 je izjavil:

Nakup stanovanje je kar j***. Imam 25k prišparanih, redno službo, ampak ne vem kako bi lahko kupil stanovanje za 150k recimo. To je toliko kredita, in to ga imaš za 20let...in glede na to da ne vem kako bo potekalo nadalnih 20 let je kr mal skeri vzet tak kredit. Čeprav, res pa je, al vzameš kredit pa kupiš nekaj in je tvoje na koncu, al si pa v najemu in enako plačuješ...
Kako ste kaj vi prišli do stanovanja? Kako visoko plačo ste imeli da ste si omislili kredit za stanovanje? V familiji nimamo nobenega da bi imel že kakšno nepremičnino, starši ne vem če bi lahko kaj pomagali pri tem, bolj razmišljam da bi sam nekaj nabavil...


Kredit za 20 let ni tak bavbav. Če računaš, da boš sposoben kadarkoli v tem času nepremičnino prodat vsaj za toliko, kot si dolžan banki, potem se najhujše ne more zgodit. Ampak ja, v času po začetku zadnje krize to za vse ni bilo samoumevno.

Vprašanje pa je, ali sploh imeti v lasti nempremičnino. Najem je velikokrat boljša izbira, tudi finančno.

Če je odgovor ja, pa je vprašanje tudi kdaj je primeren čas za nakup. Poleg čisto osebnih okoliščin se je za vprašat, ali je čas, ko vsi kupujejo in cene rastejo ter se bližajo rekordnim, res najboljši.

Jerry000 ::

Ne, kot sem rekel to ne bom storil zdaj. Sem pa prišel do tega mišlenja, nekje bo potrebno družino ustvarit. Ampak mislim da se bom v to raje podal v dvoje, če bo to pri 35, bo pa pri 35 letih. Malo me je samo stisnilo to dejstvo, ker sem trenutno v sobi in si delimo kuhinjo ter kopalnico. Ampak itak je to začasno. Zakaj sem ravno rekel 150k ne vem...pač večsobno za družino, ki je pa še trenutno ni, si pa želim v nekem relativno kratkem obdobju. Bom raje takrat o tem razmišljal, sedaj pa raje najem...

energetik ::

Jerry000 je izjavil:

Ne, kot sem rekel to ne bom storil zdaj. Sem pa prišel do tega mišlenja, nekje bo potrebno družino ustvarit. Ampak mislim da se bom v to raje podal v dvoje, če bo to pri 35, bo pa pri 35 letih. Malo me je samo stisnilo to dejstvo, ker sem trenutno v sobi in si delimo kuhinjo ter kopalnico. Ampak itak je to začasno. Zakaj sem ravno rekel 150k ne vem...pač večsobno za družino, ki je pa še trenutno ni, si pa želim v nekem relativno kratkem obdobju. Bom raje takrat o tem razmišljal, sedaj pa raje najem...
Sam se spravit v nakup je res kriza, razen če nimaš res dobre plače ali še kakšnih drugih sredstev.
Midva sva šla v nakup bajte pri 32 letih, in takrat imela našparano že 2/3 zneska. Kredit je bil v bistvu smešno majhen na 7let, pa še pomaga, če potem zaključuješ bajto več let, se sredstva vmes spet naberejo. Dejansko sem jaz vzel kredit, moja je porok in pa hipoteka na kupljeno bajto, lastnika 50/50%. Sedaj samo še dobri 2 leti, pa je poplačano.
Je pa res da sva prej 8 let živela v stanovanju, kjer sva plačevala samo stroške.
Če si sam in moraš plačevati trenutno še najem, potem je res kriza.
Vsekakor moraš gledati manjše stanovanje in ne v LJ, če si sam. Ali pa varianta da kupiš manjšo parcelo izven LJ, se skeširaš še za komunalca, PGD in priključke ter se lotiš manjše bajtice sam.

Zgodovina sprememb…

thramos ::

Jerry000 je izjavil:

Zakaj sem ravno rekel 150k ne vem...pač večsobno za družino, ki je pa še trenutno ni, si pa želim v nekem relativno kratkem obdobju. Bom raje takrat o tem razmišljal, sedaj pa raje najem...


In seveda varčevanje ...

Ne vem sicer kjer živiš, ampak v Ljubljani trenutno 150k ni dovolj za udobno stanovanje za več kot dve osebi. Še v Fužinah ne. Medtem ko je bilo par leta nazaj popolnoma drugače.

Čakat da bo spet tako je sicer brezveze, ampak vsekakor so boljši in slabši časi za nakup (in najem).

Alien123 ::

thramos je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Zakaj sem ravno rekel 150k ne vem...pač večsobno za družino, ki je pa še trenutno ni, si pa želim v nekem relativno kratkem obdobju. Bom raje takrat o tem razmišljal, sedaj pa raje najem...


In seveda varčevanje ...

Ne vem sicer kjer živiš, ampak v Ljubljani trenutno 150k ni dovolj za udobno stanovanje za več kot dve osebi. Še v Fužinah ne. Medtem ko je bilo par leta nazaj popolnoma drugače.

Čakat da bo spet tako je sicer brezveze, ampak vsekakor so boljši in slabši časi za nakup (in najem).


res je. 150k bo premalo za "top" stanovanje po tvojih željah.. žal so cene šle konkretno gor..
pr meni pa je obratno, trenutno sma z mojo šla v najem in nimam želje da si okoli vrata vržem ketno z utežmi zaradi kredita :)

Dpool ::

Ja, saj ideje o najemu se zdijo bolj varne od kredita. Ampak to samo zato ker verjetno imate backup plan - namrec hisa starsev, ce bi se karkoli zgodilo in si ne morete privosciti vec najemnine. Ampak ce nacrtujes druzino moras tudi na dolgi rok razmisljati.. ce boste ves cas samo v najemu, pomeni da vasi otroci ne bodo imeli te backup opcije, ker tekom zivljenja ste bili v najemu in nimate nic v lasti. Dokler imas backup, je mogoce bolj 'varno' zivet v najemu.. ampak pomoje na dolgi rok ne.

Nenazadnje.. a ni tako, da lahko tudi zastavis nepremicnine za kredit? Ce slucajno ne mores odplacevat ti pac odvzamejo nepremicnino in that's it?

Jaz recimo placujem 550 eur za najem 1.5 sobnega stanovanja v LJ. Pac to je bila cena za sodobno stanovanje v katerem se pocutim udobno stanovat in zivet s partnerko. Vsekakor pa je ogromno denarja in komaj cakam, da se oba lepo ustaliva v sluzbah in vzameva kredit pa kupiva nepremicnino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dpool ()

Invictus ::

Dpool je izjavil:


Nenazadnje.. a ni tako, da lahko tudi zastavis nepremicnine za kredit? Ce slucajno ne mores odplacevat ti pac odvzamejo nepremicnino in that's it?

Nope...

Vzamejo ti nepremičnino, ti jo prodajo, in če zmanjka denarja po prodaji za poplačilo kredita, si še vedno dolžan odplačati ostanek...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Wrop ::

Zato pa si narediš še nekaj rezerve za hujše čase. Vsaj 6 obrokov, če postaneta oba jutri brezposelna. Teh par 1000 € tampon cone ne bi smelo biti problem. Tega denarja se ne tikaš. Če nimaš, se pa zavaruješ pri zavarovalnici, da ti krije obroke v primeru izgube službe, invalidnosti, smrti. Tudi z banko se lahko za nekaj mesecev zmeniš, da se ti glavnica samo obrestuje.
Da ti banka proda nepremičnino, da si poplača glavnico, mora biti kreditojemalec kar hudo malomaren.

Okapi ::

Invictus je izjavil:

Dpool je izjavil:


Nenazadnje.. a ni tako, da lahko tudi zastavis nepremicnine za kredit? Ce slucajno ne mores odplacevat ti pac odvzamejo nepremicnino in that's it?

Nope...

Vzamejo ti nepremičnino, ti jo prodajo, in če zmanjka denarja po prodaji za poplačilo kredita, si še vedno dolžan odplačati ostanek...

Ampak to se zgodi samo v primeru, da si kupil stanovanje, ko so bile cene visoke, potem so pa drastično padle, in je celo stanovanje vredno manj od tvojega dolga banki. Se je dogajalo redko celo v primerih, ko so ljudje kupovali nepremičnine po najvišji ceni 2008 in jih morali prodajati po najnižji ceni 2014.

Invictus ::

Ko banka prodaja nepremičnino, se to ponavadi zgodi zaradi ignorance lastnika...

Banke se s tem nočejo ukvarjati, če ni ravno nujno potrebno...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Alien123 ::

Dpool je izjavil:

Ja, saj ideje o najemu se zdijo bolj varne od kredita. Ampak to samo zato ker verjetno imate backup plan - namrec hisa starsev, ce bi se karkoli zgodilo in si ne morete privosciti vec najemnine. Ampak ce nacrtujes druzino moras tudi na dolgi rok razmisljati.. ce boste ves cas samo v najemu, pomeni da vasi otroci ne bodo imeli te backup opcije, ker tekom zivljenja ste bili v najemu in nimate nic v lasti. Dokler imas backup, je mogoce bolj 'varno' zivet v najemu.. ampak pomoje na dolgi rok ne.

Nenazadnje.. a ni tako, da lahko tudi zastavis nepremicnine za kredit? Ce slucajno ne mores odplacevat ti pac odvzamejo nepremicnino in that's it?

Jaz recimo placujem 550 eur za najem 1.5 sobnega stanovanja v LJ. Pac to je bila cena za sodobno stanovanje v katerem se pocutim udobno stanovat in zivet s partnerko. Vsekakor pa je ogromno denarja in komaj cakam, da se oba lepo ustaliva v sluzbah in vzameva kredit pa kupiva nepremicnino.


ja to pa je ja, imamo nekaj nepremičnin. Sam sem rajši za sebe, da mi nihče nič naprej ne meče :D

buttcrack ::

Invictus je izjavil:

Dpool je izjavil:


Nenazadnje.. a ni tako, da lahko tudi zastavis nepremicnine za kredit? Ce slucajno ne mores odplacevat ti pac odvzamejo nepremicnino in that's it?

Nope...

Vzamejo ti nepremičnino, ti jo prodajo, in če zmanjka denarja po prodaji za poplačilo kredita, si še vedno dolžan odplačati ostanek...

kot da je ne smeš prodat sam?

Invictus ::

Seveda lahko, saj je to celo zaželjeno...

Samo banka bo takoj pobrala kupnino, tako da ne boš mogel ti operirati z njo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Jerry000 ::

energetik je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Ne, kot sem rekel to ne bom storil zdaj. Sem pa prišel do tega mišlenja, nekje bo potrebno družino ustvarit. Ampak mislim da se bom v to raje podal v dvoje, če bo to pri 35, bo pa pri 35 letih. Malo me je samo stisnilo to dejstvo, ker sem trenutno v sobi in si delimo kuhinjo ter kopalnico. Ampak itak je to začasno. Zakaj sem ravno rekel 150k ne vem...pač večsobno za družino, ki je pa še trenutno ni, si pa želim v nekem relativno kratkem obdobju. Bom raje takrat o tem razmišljal, sedaj pa raje najem...
Sam se spravit v nakup je res kriza, razen če nimaš res dobre plače ali še kakšnih drugih sredstev.
Midva sva šla v nakup bajte pri 32 letih, in takrat imela našparano že 2/3 zneska. Kredit je bil v bistvu smešno majhen na 7let, pa še pomaga, če potem zaključuješ bajto več let, se sredstva vmes spet naberejo. Dejansko sem jaz vzel kredit, moja je porok in pa hipoteka na kupljeno bajto, lastnika 50/50%. Sedaj samo še dobri 2 leti, pa je poplačano.
Je pa res da sva prej 8 let živela v stanovanju, kjer sva plačevala samo stroške.
Če si sam in moraš plačevati trenutno še najem, potem je res kriza.
Vsekakor moraš gledati manjše stanovanje in ne v LJ, če si sam. Ali pa varianta da kupiš manjšo parcelo izven LJ, se skeširaš še za komunalca, PGD in priključke ter se lotiš manjše bajtice sam.

No, manjše stanovanje se ne bi spuščal, ker kot sem rekel bi si želel družino v relativno kratkem času, mogoče bova celo z bivšo stopila spet skupaj. Potem sem mogoče rajše v najemu za ta obdobje ter za nepremičnino potem razmišljam v dvoje. Kot so že nekateri zapisali, mogoče bo bodoča že imela kaj urejeno glede tega.

profii ::

Pojdi v najem.
-Mogoče bosta z bivšo skupaj?
-Neveš niti kaj bi imel niti kaj nebi imel
-Imel bi družino pa niti ne veš s kom, samo kmlau

Mislim da je bolje da vzameš 1% navarčevanega in si privoščiš en dober oddih (tudi od te zveze). Vem da je težko, vendar lahko uživaš bolj kot kadarkoli do sedaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: profii ()

T-h-o-r ::

stopiti z bivšo nazaj v zvezo in takoj zatem vzeti 20 letni kredit sounds like a great plan for the future
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

thramos ::

Dpool je izjavil:

Ampak ce nacrtujes druzino moras tudi na dolgi rok razmisljati.. ce boste ves cas samo v najemu, pomeni da vasi otroci ne bodo imeli te backup opcije, ker tekom zivljenja ste bili v najemu in nimate nic v lasti. Dokler imas backup, je mogoce bolj 'varno' zivet v najemu.. ampak pomoje na dolgi rok ne.


Po navadi so bolj likvidna sredstva bistveno backup oziroma popotnica, kot stara nepremičnina.

buttcrack ::

Invictus je izjavil:

Seveda lahko, saj je to celo zaželjeno...

Samo banka bo takoj pobrala kupnino, tako da ne boš mogel ti operirati z njo...

vzameš kredit za 100k, imaš 50k svojega, kupiš flat za 150k, zgubiš šiht, v dveh mesecih prodaš flat za 135k (ker je nuja).
In zdaj ti trdiš, da bo banka vzela 135k, ker si dolžan še npr 85k???

Invictus ::

Banka bo vzela toliko kot si ji dolžen.

Sem mislil, da je normalnemu človeku to jasno....

Ti si očitno super junak, ker v 2 mesecih odplačaš 15k glavnice kredita :)).

Poanta je, da se vmeša v proces prodaje stanovanja, ker mora izdati pobotnico za kredit in dovolilo za izbris hipoteke...

Kaj če bi bil raje tiho, ker očitno nimaš pojma...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Jerry000 ::

T-h-o-r je izjavil:

stopiti z bivšo nazaj v zvezo in takoj zatem vzeti 20 letni kredit sounds like a great plan for the future

Ja, vsak ki ne pozna ozadja, zgodbe, osebe to reče :).

chucki ::

Potem pa povej ozadje, da ti fantje odgvorijo brez vpletanja custev, ter realen in ne zamegljen pogled na to.
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

profii ::

Jerry000 je izjavil:

T-h-o-r je izjavil:

stopiti z bivšo nazaj v zvezo in takoj zatem vzeti 20 letni kredit sounds like a great plan for the future

Ja, vsak ki ne pozna ozadja, zgodbe, osebe to reče :).


Če si ti načevljal njo, je bilo že zaradi določenega razloga in vrjetno ta razlog še vedno obstaja.
Če je ona načevljala tebe, mislim da komentar ni potreben.
Če sta šla narazen sporazumno in ni bila razlog razdalija, potem beri mojo prvo vstico.
Vseeno nam pa lahko objasniš. Nas je več takih, ki nas to zanima.

Jerry000 ::

Na slo-tech tega ne bom pisal zaradi več razlogov. Sem dobil dovolj dobre odgovore (trenutno). Kot je že nekdo omenil, nekaj časa bom v najemu, da se stvari umirijo, skristalizirajo, v stanovanje (svoj) se lahko podam skupno z bivšo ali bodočo partnerko. Če bo to pri 36 letih bo pa pri 36 letih. Hiteti ne želim. Lahko vam samo povem, šla sva narazen sporazumno in ni razlog razdalja in nisva skregana. Je pa zakomplicirano precej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

Old Spice ::

Jerry poznam ta občutek prekinjene zveze po N letih. Sem dal skozi. Po 9ih letih zveze narazen. Potem si star 30, si zaposlen in zaradi prehodnega obdobja bolj kot ne prisiljen v "študentski" način življenja z delitvijo kopalnice in kuhinje. Dobiš občutek da si nazadoval. Moj nasvet. Zdrži 1 leto, vmes daj denar na stran. Nikakor in nikol se ne spuščaj nazaj v zvezo z isto osebo (vem pa da je bolj udobno z bivšo spet mal šmirat, kot pa se na trgu dokazovat novim bejbam :). Čez 1 leto bo slika zate čisto drugačna.

GreenT ::

Mah, zmerej ko so te debate po forumih mam občutek, da večina zarad različnih razlogov noče povedat, kako je v resnic prišla do svoje nepremičnine in poj se bodoči graditelji samo čudijo, od kje folku po 200,..300k denarja. Realnost je taka, da nakup bajte za povprečnga Janeza s povprečno plačo ni mogoč. Pika. Sam se mam za tipičnega Slovenskega graditelja. Skorej vsi, ki jih poznam in so gradil, majo podobno zgodbo s podobnimi predpostavkami.

-do lastne bajte sm pršu tako, da je moja praprastara mama kupla parcelo, leta ne vem 1800. To zemljo sm podedval. (večina nas je neki dedovala, eni zemljo, drugi kakšen manši flat, tretji avto, četrti vikend, staro hišo....)
-fotr je na tej parceli porušil staro bajto, uredil dokumentacijo in začel z gradnjo (večini nam pomagajo starši, če že ne finančno pa vsaj z nasveti in izkušnjami,...tut oni so pred cajtam gradil)
-brutalno varčevanje (vsaj 5 let, dajej denar na stran. Jest nisem bil na dopustu 10let, morja od deleč nisem vidu, avto je bil še starejši, ven nisem hodu jest, šport je bla hoja v hribe... skratka velik folka živi s 300e na mesec. Začni s tem in poglej kok denarja zagoniš za razne gadgete in kavice. Pri povprečni plači 1500e lahko 10k na leto pršparaš brez problema!
-kredit! Ko nekej že maš, vzameš na banki stanovanski kredit. Zavaruješ ga z zemljo in tistim kar stoji gor.
-Samogradnja (karkol se da, narediš sam. Ni tako kot bi delali profesionalci, je pa zastonj. Te scene trajajo lahko poj tut še leta in leta po vselitvi. Če maš velik prijateljev si sploh zmagal.

Če maš pa punco in še njene starše ki so prpravleni tut kej v bajto vložit je pa itak da plus.

Mato989 ::

GreenT je izjavil:

Mah, zmerej ko so te debate po forumih mam občutek, da večina zarad različnih razlogov noče povedat, kako je v resnic prišla do svoje nepremičnine in poj se bodoči graditelji samo čudijo, od kje folku po 200,..300k denarja. Realnost je taka, da nakup bajte za povprečnga Janeza s povprečno plačo ni mogoč. Pika. Sam se mam za tipičnega Slovenskega graditelja. Skorej vsi, ki jih poznam in so gradil, majo podobno zgodbo s podobnimi predpostavkami.

-do lastne bajte sm pršu tako, da je moja praprastara mama kupla parcelo, leta ne vem 1800. To zemljo sm podedval. (večina nas je neki dedovala, eni zemljo, drugi kakšen manši flat, tretji avto, četrti vikend, staro hišo....)
-fotr je na tej parceli porušil staro bajto, uredil dokumentacijo in začel z gradnjo (večini nam pomagajo starši, če že ne finančno pa vsaj z nasveti in izkušnjami,...tut oni so pred cajtam gradil)
-brutalno varčevanje (vsaj 5 let, dajej denar na stran. Jest nisem bil na dopustu 10let, morja od deleč nisem vidu, avto je bil še starejši, ven nisem hodu jest, šport je bla hoja v hribe... skratka velik folka živi s 300e na mesec. Začni s tem in poglej kok denarja zagoniš za razne gadgete in kavice. Pri povprečni plači 1500e lahko 10k na leto pršparaš brez problema!
-kredit! Ko nekej že maš, vzameš na banki stanovanski kredit. Zavaruješ ga z zemljo in tistim kar stoji gor.
-Samogradnja (karkol se da, narediš sam. Ni tako kot bi delali profesionalci, je pa zastonj. Te scene trajajo lahko poj tut še leta in leta po vselitvi. Če maš velik prijateljev si sploh zmagal.

Če maš pa punco in še njene starše ki so prpravleni tut kej v bajto vložit je pa itak da plus.


Saj 75% folka komot pade v eno izmed alinej, bolj me zanima kaj je narobe?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

GreenT ::

Mato989 je izjavil:

GreenT je izjavil:

Mah, zmerej ko so te debate po forumih mam občutek, da večina zarad različnih razlogov noče povedat, kako je v resnic prišla do svoje nepremičnine in poj se bodoči graditelji samo čudijo, od kje folku po 200,..300k denarja. Realnost je taka, da nakup bajte za povprečnga Janeza s povprečno plačo ni mogoč. Pika. Sam se mam za tipičnega Slovenskega graditelja. Skorej vsi, ki jih poznam in so gradil, majo podobno zgodbo s podobnimi predpostavkami.

-do lastne bajte sm pršu tako, da je moja praprastara mama kupla parcelo, leta ne vem 1800. To zemljo sm podedval. (večina nas je neki dedovala, eni zemljo, drugi kakšen manši flat, tretji avto, četrti vikend, staro hišo....)
-fotr je na tej parceli porušil staro bajto, uredil dokumentacijo in začel z gradnjo (večini nam pomagajo starši, če že ne finančno pa vsaj z nasveti in izkušnjami,...tut oni so pred cajtam gradil)
-brutalno varčevanje (vsaj 5 let, dajej denar na stran. Jest nisem bil na dopustu 10let, morja od deleč nisem vidu, avto je bil še starejši, ven nisem hodu jest, šport je bla hoja v hribe... skratka velik folka živi s 300e na mesec. Začni s tem in poglej kok denarja zagoniš za razne gadgete in kavice. Pri povprečni plači 1500e lahko 10k na leto pršparaš brez problema!
-kredit! Ko nekej že maš, vzameš na banki stanovanski kredit. Zavaruješ ga z zemljo in tistim kar stoji gor.
-Samogradnja (karkol se da, narediš sam. Ni tako kot bi delali profesionalci, je pa zastonj. Te scene trajajo lahko poj tut še leta in leta po vselitvi. Če maš velik prijateljev si sploh zmagal.

Če maš pa punco in še njene starše ki so prpravleni tut kej v bajto vložit je pa itak da plus.


Saj 75% folka komot pade v eno izmed alinej, bolj me zanima kaj je narobe?


Narobe je to, da večina folka, k si želi lastno nepremičnino ne vidi vseh delcev te sestavlanke. Marsi kej se mora poklopit in marsi čemu se je treba odpovedat.

Invictus ::

GreenT je izjavil:


Narobe je to, da večina folka, k si želi lastno nepremičnino ne vidi vseh delcev te sestavlanke. Marsi kej se mora poklopit in marsi čemu se je treba odpovedat.

Narobe bo zdaj to, da bo (je že) država zaostrila pogoje za vselitev v hišo...

Tako da hobi projekti odpadejo...

Na srečo Slovencev niso dali v zakon še finančnega plana...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GreenT ::

Čeprou poznam tut en par, ki sta vsak po 70k kredita vzela. Dosmrtno. To je blo dovolj za manjšo hiško na Štajerskem. Sicer se je temu, da neki plačuješ cel živlenje tko al tko težko izognit.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najemnine vs. lastništvo nepremičnine (strani: 1 2 3 418 19 20 21 )

Oddelek: Loža
1029162901 (132846) thramos

Več podobnih tem